Wix vs. WordPress – Który jest odpowiedni dla Ciebie (maj 2019)

Kiedy zacząłem budować strony internetowe, był to cały HTML. Jeśli ktoś pamięta te dni, wiesz, że był to złoty standard tworzenia stron HTML. (Przepraszamy za muzykę, jeśli klikniesz ten link).


Przeszliśmy długą drogę od tamtych czasów i teraz użytkownicy mają do wyboru mnóstwo możliwości. Wszędzie pojawiają się nowi twórcy stron internetowych, ale system zarządzania treścią, z którego korzysta większość ludzi, pozostaje WordPress. Dzisiaj porównamy tego giganta z innym popularnym kandydatem – Wix.

logo wix vs wordpress

Będziemy dzielić się naszymi doświadczeniami zarówno z Wix, jak i WordPress, a następnie dać ci wgląd w to, które lepiej pasuje do twoich potrzeb. Porównamy wiele różnych aspektów. Zacznijmy od statystyk:

WordPresss zasila prawie 1/3 Internetu, jaki znamy dzisiaj.

Powodem, dla którego WordPress jest właścicielem tak dużego udziału w rynku, jest to, że może pomóc Ci stworzyć niesamowitą własną stronę internetową.

Mimo że WordPress jest królem, nie jest idealny. Istnieje duża krzywa uczenia się i może być trudna w użyciu dla początkujących.

Osoby, które nie chcą napotykać dużych trudności podczas tworzenia swojej witryny, mogą skorzystać z uniwersalnego narzędzia do tworzenia witryn lub systemu zarządzania treścią, takiego jak Wix. Ma to wady i wygodę, jaką oferuje.

Mimo że WordPress ma najbardziej imponującą statystykę, jeśli chodzi o liczbę stron internetowych, które z niego korzystają – Wix nie jest garbaty. Wix pomógł dziś zbudować około 1% wszystkich stron internetowych. Ta liczba może wydawać się marna obok WordPress, ale to odpowiada dziesiątki milionów stron internetowych.

Wix vs. WordPress: The Low Down

Użyj WordPress jeśli planujesz zbudować stronę internetową i rozwinąć ją do pełnego potencjału. Ilość opcji i usług dostępnych na stronie zbudowanej przez WordPressa jest oszałamiająca.

Użyj Wix jeśli potrzebujesz witryny do podstawowych celów i nie chcesz radzić sobie z dużą krzywą uczenia się, aby doprowadzić witrynę do stanu gotowości do działania. Wszystko, co musisz zrobić, to dowiedzieć się, jakie jest ich oprogramowanie.

WordPress – każde dostosowanie na wyciągnięcie ręki

Budowanie strony internetowej można porównać do gotowania steków.

Śmiało i Google, jak gotować stek. Jest tak wiele opcji. Możesz go grillować, przeszukać i wrzucić do piekarnika, możesz użyć sous vide, do diabła – możesz nawet mikrofalować.

Nie mikrofaluj steku.dostosowanie wordpress

Wszystkie te opcje istnieją w ramach budowy strony internetowej z różnymi twórcami stron internetowych. Możesz także wynająć kogoś, kto zbuduje twoją stronę internetową – coś w rodzaju wyjścia do steakhouse i nakarmienia cię stekiem tak, jak lubisz.

Powiedzmy, że restauracja robi ci stek. W tym scenariuszu używają sous vide, a następnie smażą stek. Jest to jedna z najlepszych metod gotowania steków i główna metoda stosowana w większości restauracji pięciogwiazdkowych.

Możesz wyjść i kupić sous vide, ugotować stek, a następnie samodzielnie go przeszukać na patelni. Zasadniczo możliwość zrobienia świetnego steku zależy od twoich umiejętności – ale masz te same narzędzia, co szef kuchni w restauracji. Możliwe jest nawet ulepszenie steku niż ten szef kuchni za pomocą tych samych narzędzi, jeśli wiesz, co robisz.

Właśnie tym jest WordPress – korzysta z tych samych narzędzi, co programista do tworzenia witryn. Programiści mogą wprowadzać dodatkowe techniki, które sprawiają, że strona jest lepsza niż to, co możesz zrobić – ale z czasem – możesz nauczyć się (lub Google) tych technik w WordPress i stworzyć niesamowitą stronę internetową.

WordPress pozwala na to zbuduj najlepszą możliwą stronę internetową z nieskończonymi opcjami i pomocą. Możesz osiągnąć szczyt SEO, możesz używać niesamowitych wtyczek, które kontrolują bezpieczeństwo, a także dostosowywać swoją witrynę do swoich potrzeb.

Wix – Wszystkie dostosowania wykonane dla Ciebie

Używanie Wix w tym scenariuszu przypomina trochę korzystanie z grilla do gotowania steków.

Porównanie CMS 2019

Wix może stworzyć piękną stronę internetową – prawie idealną. Problem polega na tym, że nie będziesz w stanie przenieść swojej witryny na najwyższe wyżyny. W wielu sytuacjach może nie być to, czego szukasz. Profesjonalni programiści nie używają Wix.

Wix to Kreator strony internetowej to wszystko skonfiguruje dla Ciebie. Jest prosty i łatwy w użyciu, z małą krzywą uczenia się i nie musisz wydawać więcej pieniędzy niż cena naklejki na szablony i świetne wsparcie.

Grillowanie steku jest pyszne i trudne do zepsucia. Jest miejsce na błędy, ale w sumie prawdopodobnie przynajmniej zrobisz dobry stek. To nie daje ci szansy na ugotowanie tego samego steku co sous vide i świetnej techniki smażenia, ale wciąż może uczynić cię pysznym posiłkiem, który spełni twoje potrzeby, jeśli jesteś zdolnym grillem.

Stosowanie

Witryny WordPress stanowią 14,7% ze 100 najlepszych stron internetowych na świecie. Sprawdź listę firm korzystających z WordPress.

Jeśli chodzi o twórców stron internetowych lub systemy zarządzania treścią – WordPress jest używany przez 52% czasu. Używamy Wix od lat i po długiej recenzji jest to możliwe nasz wybór numer jeden dla twórców stron internetowych, którzy są rozwiązaniami „wszystko w jednym”. Nic dziwnego, że ustępuje tylko WordPressowi pod względem popularności CMS.

Jak skonfigurować stronę internetową za pomocą Wix i WordPress

Kroki korzystania z Wix

 1. Iść do wix.com
 2. Zarejestruj się i wybierz plan
 3. Kup swoją domenę
 4. Zbuduj swoją stronę internetową (wskazówka: postępuj zgodnie z tym przewodnikiem)

Kroki korzystania z WordPress

 1. Wybierz dobrego usługodawcę hostingowego (wskazówka: przeczytaj nasze recenzje najlepszych dostawców hostingu)
 2. Wybierz plan hostingowy
 3. Kup lub wybierz domenę (zależy od tego, czy jest to uwzględnione w usłudze hostingowej)
 4. Zainstaluj WordPress
 5. Wybierz motyw
 6. Wybierz darmowy lub płatny motyw
 7. Dowiedz się, jak używać nowego motywu do tworzenia witryny internetowej
 8. Zainstaluj wtyczki, aby dostosować swoją stronę internetową
  • Wybierz bezpłatne lub płatne wtyczki
  • Przed zainstalowaniem sprawdź wszystkie opcje
 9. Utknij z bieżącym motywem i spróbuj użyć CSS i HTML lub wtyczki, aby pomóc
  • Dużo Googlingu do kopiowania i wklejania kodu (ponieważ prawdopodobnie nie znasz HTML)

Jak możesz powiedzieć, korzystanie z WordPress jest nieco bardziej skomplikowane niż korzystanie z Wix. Mógłbym rzucić o kilka kroków więcej dla obu, ale to jest w zasadzie to, co dostajesz, wybierając jedną z tych opcji.

Chociaż Wix jest wyraźnie prostszy – jest tak wiele rzeczy, których nie można zrobić, używając WordPress. W Wix jesteś ograniczony funkcjonalnością konstruktora oraz integracje oparte na Wix, podczas gdy WordPress jest całkowitym przeciwieństwem.

WordPress to platforma typu open source. Jest otwarty dla wszystkich do używania i modyfikowania. Każdy w dowolnym momencie może używać WordPressa do tworzenia własnych motywów lub wtyczek do pobrania przez innych za darmo lub w wielu przypadkach do zakupu. Właśnie dlatego społeczność WordPress jest tak ogromna i dlatego tak wiele osób korzysta z WordPress.

Kto by tego użył

Jeśli chcesz przeciągnąć i upuścić, aby utworzyć w pełni spersonalizowana strona internetowa z fantastyczną obsługą klienta, wtedy powinieneś użyć Wix. Istnieje niewielka krzywa uczenia się, ale opcje na wyciągnięcie ręki są obszerne. Po opanowaniu Wix jest to potężne narzędzie, które pozwoli ci zamienić puste płótno w dzieło sztuki i nie zajmie to zbyt długo.

Wix jest dla osób, które chcą stworzyć unikalną dla nich stronę internetową bez konieczności zajmowania się wszystkimi dodatkowymi rzeczami związanymi z prowadzeniem strony internetowej.

WordPress jest przeznaczony dla osób, które poważnie myślą o budowie strony internetowej. Istnieje wiele aspektów rozwoju i marketingu strony internetowej i WordPress daje Ci możliwość doskonalenia się w każdym aspekcie.

Jeśli poważnie myślisz o swojej witrynie i chcesz poświęcić trochę czasu na poznanie każdego aspektu tego, co tworzysz, skorzystaj z WordPress. Możliwości są nieograniczone, a możliwość zrobienia dokładnie tego, co chcesz, jest do zrobienia.

Motywy WordPress vs. Motywy Wix

W przeciwieństwie do tego, co myśli wiele osób – nie musisz wiedzieć, jak kodować, aby korzystać z WordPress. Wiele motywów pozwala na wiele funkcji, które oferuje Wix z możliwością dalszego dostosowywania za pomocą kodu.

Sposób, w jaki rozpoczyna się tworzenie witryny WordPress, polega na wybraniu przez użytkownika motywu do użycia. Tematy są w zasadzie tym, czym jest konstruktor Wix. W niektórych przypadkach możesz przeciągnąć i upuścić lub wybrać element, który chcesz dodać do swojej witryny, a następnie możesz go edytować za pomocą niestandardowego tekstu, obrazów lub cokolwiek innego, co ma zastosowanie.

WordPress jest wyposażony w wiele różnych motywów WordPress, które pozwalają komuś zbudować podstawową stronę internetową. Proste motywy można podnieść za pomocą kodu, ale zdecydowanie można zbudować stronę internetową bez użycia kodu.

Na szczycie darmowe motywy istnieją motywy, które można kupić, a następnie użyć, oferując wrażenia budowlane podobne do Wix. Są firmy, które stworzyły piękne wrażenia budowlane, takie jak Elegant Themes i Out of the Sandbox.

Elegant Themes stworzył kreator, który pozwala przeciągać i upuszczać określone elementy za pomocą łatwych w użyciu funkcji edycji. Wiele można zrobić w kilka sekund bez czasu ładowania.

collapse-and-rename-gif

Ilość wsparcia i informacji na temat obsługi zależy wyłącznie od wybranego motywu. Niektóre motywy mają rozbudowane społeczności, które mogą pomóc w korzystaniu z nich, podczas gdy niektóre prawie nie mają żadnej pomocy.

Wix ma różne szablony, a nawet zbudował sztuczną inteligencję projektowania, która pozwala zacznij budować swoją witrynę.

Niezależnie od tego, który szablon wybierzesz, jeśli zdecydujesz się na użycie ADI, będziesz budować swoją stronę internetową w Kreatorze Wix. Oznacza to, że masz ograniczone opcje w porównaniu do wielu motywów dostępnych na świecie dla WordPress. Ograniczony nie zawsze oznacza kilka. Opcje w Wix są oszałamiające w porównaniu z innymi twórcami stron internetowych.

Życie w ekosystemie Wix nie zawsze jest złe, ponieważ zawsze wiesz, jakie wsparcie otrzymasz, gdy napotkasz jakiekolwiek problemy.

Rozwiązania w zakresie kodowania, społeczności i wyszukiwania

Aby naprawdę móc stworzyć dokładnie tę stronę internetową, która siedzi w twojej głowie, musisz nauczyć się kodować. Dobra wiadomość jest taka możesz stworzyć 97% strony w swojej głowie bez nauki programowania. To 3% w twojej głowie prawdopodobnie nie jest konieczne.

Wybór odpowiedniego motywu do swoich potrzeb eliminuje potrzebę kodowania. Jeśli wybierzesz motyw z dużą bazą użytkowników, pojawią się strony i fora z kodem gotowym do skopiowania i wklejenia do motywu dla tej dodatkowej funkcji, którą chcesz dodać.

Czasami jest coś, co chcesz zrobić, co wydaje się niemożliwe bez użycia kodu, a następnie szybkie wyszukiwanie w Google później okazuje się, że jest wtyczka, która wykonuje dokładnie tę funkcję, której szukasz.

To jest piękno WordPress, społeczność jest tam, aby pomóc Ci osiągnąć wszystko.

Na Wix, jesteś ograniczony tym, co pozwala ci Wix. Istnieje wspaniała społeczność i niesamowita baza wiedzy, aby dowiedzieć się, jak osiągnąć to, co próbujesz osiągnąć. Problem polega na tym, że jeśli nie ma go w bazie wiedzy, nie będzie sposobu, aby to zrobić.

Obsługa WordPress vs. Wix

Wsparcie bazy wiedzyWspaniałą rzeczą w obu tych platformach jest to, że jeśli masz problem, rozwiązanie znajduje się w Internecie.

Dzięki Wix ich baza wiedzy obejmuje każdy aspekt ich oprogramowania i jest tam wszystko, czego potrzebujesz pomocy. Wix ma także niesamowity zespół wsparcia. Oni odpowiadają szybko i zapewni ci potrzebną pomoc.

Z drugiej strony WordPress ma tak wiele form wykorzystania ze wszystkimi różnymi motywami, wtyczkami i aplikacjami, że informacje są nieco trudniejsze do znalezienia. Jak wspomniano wcześniej, na WordPress działają miliony stron internetowych. Miliony ludzi uczestniczą w niesamowitej społeczności, która tworzy WordPress.

Prowadzi to do setek tysięcy artykułów pomocy na ich forum – dosłownie – setek tysięcy. Znalezienie tego, czego szukasz, może być trudne, ale fajną rzeczą jest to, że prawdopodobnie potrzebujesz czegoś, co istnieje.

Wiele osób ma dość próbowania dowiedzieć się, jak wykonać określone zadania w WordPress i zatrudnić programistę, aby ukończył dla nich swoją stronę internetową.

Aplikacje Wix i wtyczki WordPress

Wix oferuje prawie 300 aplikacji do użytku w witrynie Wix. Aplikacje te obejmują zarówno pomoc SEO, analitykę, jak i sprzedaż produktów Amazon.

Jeśli chodzi o aplikacje, Wix udało się zgromadzić niezłą gamę narzędzi głównego nurtu, które pomogą wielu właścicielom stron internetowych ulepszyć grę. W porównaniu do WordPress wybór blednie w porównaniu.

Podczas gdy 300 brzmi jak liczba całkowita, jest dość mała w porównaniu do Ponad 55 000 wtyczek dostępne dla użytkowników WordPress. Do jutra będzie jeszcze więcej wtyczek na rynku WordPress. Nikt nie potrzebuje dostępu do ponad 50 000 wtyczek.

jednak, istnieje wtyczka do wszystkiego, co możesz wymyślić. Wszystkie są sprawdzane przez prawdziwych użytkowników, jeśli ludzie faktycznie ich używają, i dają ci sporo informacji do podjęcia decyzji. Czasami znalezienie tego, czego szukasz, może być przytłaczające.

SEO i blogowanie

SEO jest w porządku na Wix. Ich funkcje SEO obejmują automatycznie generowane mapy witryn, a także dostosowywane tytuły stron i opisy meta. Wix oferuje różne narzędzia SEO, które mogą pomóc poprawić SEO. Jeśli planujesz blogowanie i optymalizację SEO, to jedno z nich będzie dla ciebie odpowiednie.

SEO i blogowanieZa pomocą WordPress natychmiast oferuje kilka korzyści, jeśli chodzi o SEO. Narzędzia SEO oferowane przez Wix są absolutnie blade w porównaniu do wszystkich możliwości wtyczek SEO dostępnych na WordPress.

Od razu, bez wtyczek i dodatkowego motywu, WordPress oferuje fantastyczne standardowe funkcje. WordPress ma właściwe Znaczniki HTML, Przyjazny dla SEO linki bezpośrednie, tagi tytułowe, nagłówki, łatwe tworzenie treści, i zoptymalizowane obrazy. Prawie wszystkie dostępne motywy są zoptymalizowane pod kątem SEO, a po sparowaniu z jedną lub dwiema wtyczkami osiągniesz szczyt SEO.

Wix to dobry wybór do blogowania dla osób, które są nowe w świecie stron internetowych. Jest to łatwe i łatwe jak większość Wix. WordPress jest dla osób, które chcą głęboko zanurzyć się w świecie blogów i dowiedzieć się dużo o SEO.

Ceny WordPress a Wix

Ceny Wix są proste. Najpopularniejszą opcją jest 14 USD miesięcznie, która obejmuje bezpłatną domenę na rok, a także kilka innych korzyści. Ponadto możesz dodatkowo zapłacić za adres e-mail przypisany do Twojej domeny za pośrednictwem Google.

plany cenowe wix

Podczas gdy wycena Wix jest prosta, wybranie trasy WordPress nie jest niczym innym. Sam WordPress jest całkowicie darmowy. Jednak pierwszym krokiem jest znalezienie usługi hostingowej, która może wahać się w cenie. Nasza ulubiona usługa hostingowa, SiteGround, na początek będzie cię kosztować około 4 $ miesięcznie.

Oprócz usługi hostingowej musisz zdecydować, czy chcesz zapłacić za motyw i wtyczki. Wiele motywów można używać za darmo, ale inne mogą kosztować setki dolarów. Najlepiej ocenione motywy to zazwyczaj jednorazowa płatność w wysokości 100-200 USD. Kiedy już to masz – masz to na całe życie. Istnieje również wiele wtyczek, które mogą pobierać opłatę jednorazową lub miesięczną.

W zależności od tego, co próbujesz zrobić Wix i WordPress są stosunkowo porównywalne cenowo. Czasami możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, a czasem będziesz wydawać więcej.

Istnieje również opcja zatrudnienia programisty, w którym koszt nieba jest ograniczony, ale można zbudować średnią witrynę za około 2000 USD.

eCommerce

WordPress i Wix oferują świetne opcje dla swoich platform eCommerce. Nie są też najlepszą opcją – Shopify bierze tę koronę – ale oba mają ważne powody, dla których chcesz je wykorzystać w sklepie eCommerce.

Korzystanie z WordPress w eCommerce znacznie zwiększa trudność. Wielu programistów zakłada witrynę eCommerce na WordPress, ale oczywiście oni naprawdę wiedzą, co robią.

Tworzenie stron internetowych e-commerce

Najlepszym sposobem korzystania z WordPress w eCommerce jest skonfigurowanie WooCommerce. WooCommerce jest jedną z najlepszych wtyczek WordPress i na początku jest łatwa w użyciu. Podczas korzystania z WooCommerce jest wiele dodatkowych rzeczy, które musisz wymyślić, takich jak metody płatności, podatek od sprzedaży i inne przypadkowe małe aspekty prowadzenia sklepu eCommerce, o których większość ludzi nie myśli. Shopify dba o wszystkie te rzeczy.

WordPress został stworzony do robienia wszystkiego, więc eCommerce działa na nim dobrze. Wix został zbudowany, aby ułatwić tworzenie pięknej strony internetowej. Biorąc to pod uwagę, dodanie eCommerce do tego działa do pewnego stopnia.

Wix działa dobrze, jeśli masz małą bibliotekę produktów. Sprzedaż poniżej pięciu produktów na Wix jest naprawdę świetna. Problemy zaczynają się pojawiać, gdy chcesz zaprezentować swoje linie produktów i zbudować piękną bibliotekę produktów. Ponadto istnieją aspekty, takie jak polityka zwrotów i e-maile, które są płynne w Shopify, ale nie istnieją w Wix.

Shopify został zbudowany dla eCommerce, każdy aspekt ustawień, projektu i kompilacji oprogramowania jest zbudowany w celu dostosowania do opcji eCommerce. Wtyczki i aplikacje w Wix są dobre, ale nie porównuj z tym, co jest dostępne w Shopify.

Wniosek: Wix lub WordPress?

Jeśli naprawdę chcesz zbudować witrynę internetową – aby ją naprawdę dostosować i rozbudować, decyzja jest łatwa – skorzystaj z WordPress. WordPress nie jest trudny z odpowiednim motywem, a ilość informacji na świecie, aby pomóc, jest nieskończona. Zanim skończysz budować swoją witrynę, poczujesz się jak ekspert od programowania.

Wix jest lepszy, jeśli nie jesteś zainteresowany głębokim nurkowaniem. Chcesz czegoś prostego i łatwego w użyciu, który wykona zadanie.

Zawsze istnieje również możliwość zatrudnienia programisty w celu stworzenia dla Ciebie strony internetowej. Jeśli poważnie podchodziłem do tworzenia i rozwijania strony internetowej, jedynymi dwiema opcjami są WordPress dla siebie lub zatrudnienie programisty. Dla przypomnienia, programista będzie korzystał z WordPress.

FAQ

Który kreator stron ma najlepsze SEO? WordPress lub Wix?

WordPress jest dla osób, które chcą poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się wszystkiego o SEO i blogowaniu. Funkcje i ustawienia, a także wtyczki WordPress sprawiają, że SEO na platformie jest lepsze niż jakakolwiek inna platforma.

Ile czasu zajmuje uruchomienie witryn Wix?

Pojawienie się Twojej witryny z własną domeną może potrwać do 48 godzin.

Ile kosztuje opublikowanie strony internetowej Wix?

Witrynę Wix można bezpłatnie opublikować w tym formacie nazewnictwa: username.wixsite.com/siteaddress. Aby użyć niestandardowej domeny i odblokować wiele funkcji, musisz wybrać płatny abonament. Średnio płatne plany wynoszą 14 USD miesięcznie, ale mogą wynosić zaledwie 5 USD miesięcznie i nawet 25 USD miesięcznie.

Czy możesz edytować swoją witrynę Wix po jej opublikowaniu??

Tak, możesz edytować swoją witrynę Wix po jej opublikowaniu, a zmiany zostaną wprowadzone w życie po zakończeniu.

Jaka jest różnica między WordPress.com a WordPress.org?

WordPress.org to platforma, która jest hostowana samodzielnie na platformie hostingowej wybranej wcześniej do utworzenia strony internetowej i zarządzania nią. To jest wersja opisana w tym artykule. WordPress.com jest podobny, ale jest hostowany dla Ciebie i zaprojektowany jako narzędzie do tworzenia stron internetowych dla łatwości użytkowania.

Czym różni się WordPress od Wix?

Największą różnicą między Wix a WordPress jest to, że Wix to oprogramowanie do tworzenia witryn z funkcją przeciągania i upuszczania, które obsługuje wszystkie aspekty zaplecza witryny, a WordPress to samodzielne oprogramowanie instalowane na wybranej przez Ciebie platformie hostingowej. Wix jest znacznie łatwiejszy w użyciu, podczas gdy WordPress ma krzywą uczenia się.

Referencje i zdjęcia:

 • Kingcrescent.com
 • Learnwoo.com
 • ShareGate.com
 • MyVenturePad.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map