Her Çevrimiçi Kitle için Erişilebilirlik Nasıl Sağlanır?

Etkileşimli Erişilebilirlik’e göre 2012 itibariyle, işitme engelli kabaca 7.6 milyon web kullanıcısı vardı. 8.1 milyon kullanıcı görme bozukluğuna ve 15.2 milyon kullanıcı bilişsel, zihinsel veya duygusal bozukluğa sahipti. Bu yetenekler ve benzersiz ihtiyaçlar ile, web sitenizin tüm kitlesine yeterince hitap ediyor musunuz??


Erişilebilirlik Neden Önemli??

Web sitenizde yazılı metin, video klipler ve açık menü seçenekleri bulunduğundan, tüm kullanıcılar için erişilebilirliği sağlama konusunda net olduğunuzu düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, 57 milyondan fazla Amerikalı, çevrimiçi gezinme yeteneklerini etkileyen bir engele sahiptir. Ayrıca, bu küresel pazarda sadece bir ülke.

Web sitenizi tasarlarken, yayınlarken ve değiştirirken bu “azınlık” ın üstesinden gelmek için, tüm yetenek açılarına bakmak önemlidir. Daha fazla çeşitlilik ve açık fikirli bir tutumla, işletmenizin müşteriye ulaşmaya yönelik ilk girişimi, satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce başlar.

Kitleniz zaten çeşitlidir ve bu kullanıcıların sitenizle ilgili farklı deneyimleri vardır. Sağır olan insanlar medya ile işitenlerden farklı etkileşime girerler. Renk körlüğü olan kişiler, görüntülere ve metne her gölgeyi ayrı ayrı görenlerden farklı tepki verir. Travmatik beyin hasarı çeken popülasyonlar, görüntülerden veya video içeriğinden tetikleyici duygular yaşayabilir.

Hedef kitlenizi daraltmak, şirketinizin marka mesajlarına uyacak pazarlama materyalleri oluşturmak ve pazarınızın kültürel ihtiyaçlarını kabul eden bir web sitesi başlatmak arasında, büyük olasılıkla engelli yaşayan ziyaretçi segmentini göz ardı etmiş olursunuz..

Erişilebilirlik, hem geliriniz hem de müşterilerinizle olan ilişkiniz için önemlidir. Başkalarının ihtiyaçlarını dikkate alan bir web sitesi sunmak, şirketinizi çeşitliliğin farkında olan bir site olarak konumlandırır. Müşterilerine ihtiyaçlarını önemsediğinizi göstermenin bu ihtiyaçları karşılayan bir web sitesi tasarlamaktan daha iyi bir yolu yoktur..

Fotoğraf: mantasmagorical Morguefile lisansı altında

Erişilebilirlik Ne Anlama Geliyor?

Erişilebilirlik tanımı, ulaşma veya girme yeteneğini, kolayca edinme veya kullanma yeteneğini ve anlama veya takdir etme yeteneğini kapsar. Engelli kitlelere ulaşmak açısından, web sitenizde gezinmeyi kolaylaştırmak ilk adımdır.

Görme bozukluğu olan biri için çok fazla metin sadece hayal kırıklığı yaratacaktır. Renk körü olan bir web sitesi ziyaretçisi için, beyaz üzerine standart siyahtan sapan metni okumak size yalnızca daha yüksek hemen çıkma oranları kazandıracaktır.

Peki, bu eşsiz azınlığın çoğunu nasıl barındırabilirsiniz? İşitme güçlüğü çeken kişiler, görme bozukluğu olan kişiler, otizmli kişiler ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu gibi bilişsel engelleri veya rahatsızlıkları olan kişiler de dahil olmak üzere müşterilerinizin ihtiyaçlarına göre web sitenizi oluşturmak için atabileceğiniz adımları ele alacağız. (PTSD). İşletme siteleri için bazı WordPress temaları zaten aşağıdakileri dikkate almaktadır, ancak şu anda nadirdirler.

Sağırlığı Akılda tutarak Web Sitesi Tasarımı

Sağır ziyaretçilere hizmet veren web siteleri için battaniye önerileri yapan iyi niyetli web tasarımcılarına yanıt olarak, A List Apart’taki Lisa Herrod, sağırlığın körlüğün “zıt” ından daha fazlası olduğunu savunuyor.

“Sağır ya da kör” önemli bir kontrast gibi görünse de, Herrod sağır olmanın birçok işiten insanın anladığından çok daha karmaşık bir deneyim olduğunu açıklıyor. İlk olarak, sağır olan bir kişi ile Sağır topluluğu arasında bir fark vardır..

Esasen, sağır kelimesi (küçük “d” harfi ile) işitmesi zor olan herhangi bir kişiyi içerir. Bununla birlikte, Sağır kelimesi (büyük “D” harfiyle), birçok Sağır kişinin tanımladığı tüm toplumu ve sağırlık kültürünü kapsar.

Sağırlık, “özürlülük” kategorisinin bir alt kümesinden ziyade, işiten insanlarınkinden ayrı bir kültür olarak durmaktadır. Konuşulan dil ASL’ye (Amerikan İşaret Dili) tercüme edilebilirken, ASL konuşulan İngilizce’den tamamen farklı bir dildir.

Fotoğraf: Anna Vander Stel, Unsplash

Sağır Kullanıcıları Karşılama Stratejileri

Sağırlığın kültürel ayrımı web sitesi tasarımcıları ve işletme sahipleri için ne anlama geliyor? Bu, ses içeriğini basitçe kopyalamanın, sağır kitlelere tam olarak ulaşmak için yeterli olmadığı anlamına gelir. Altyazılar ve altyazılarla, medyanın temel mesajı bozulabilir.

Altyazılar ve altyazılar erişilebilirlik için olumlu bir ilk adım olsa da, içeriğinizin ASL’ye dönüşmesini sağlamak da önemlidir. Kopyalama temel bilgileri kapsayabilir, ancak çeviri mesajınızı daha doğru bir şekilde iletmenize yardımcı olur.

Herrod, Sağır topluluğunu kucaklamak için web sitesi sahiplerinin bir sakatlıktan ziyade bir kültür olarak Sağırlığa odaklanmalarını önermektedir. Bu eşsiz kültüre, akıcı konuşmadığınız başka bir konuşma dilini kullanan bir kültüre benzer şekilde hitap edin.

Herrod’un hem medya hem de web yazımı hakkındaki tavsiyelerini takiben, aşağıdaki stratejiler web sitenizi Sağır topluluğu için daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı olacaktır:

Multimedya

 • Video ortamı için işaret dili tercümanlarını kullanmaya çalışın
 • Transkripsiyon ve altyazıları yedek olarak veya işaret dili tercümanları yoksa birincil araç olarak kullanın
 • Ses efektlerinin transkripsiyonunu uygun şekilde ekleyin

Yazılı İçerik

 • İlk dili İngilizce yazılmayan kişileri karıştırabilecek eşanlamlı, argo ve kelime oyunlarından kaçının
 • Başlıkları ve alt başlıkları kullanma
 • Önce dikkatinizi verin, sonra açıklayın
 • Kısa çizgi uzunlukları kullanma
 • Madde işaretli listeleri dahil et
 • Aktif bir ses kullanma
 • Basit terimlerle tanımlar vermek

Görme Engelliler İçin Web Sitesi Tasarımı

Teknoloji geliştikçe ve genişledikçe, yardımcı teknoloji de o kadar hızlı büyüyor. Modern yazılım görme engelli kişilerin web sitelerinde gezinmesine, çevrimiçi alışveriş yapmasına ve hatta kısa mesajları okumasına ve yazmasına yardımcı olur.

Siz veya grafik tasarım ekibiniz büyük olasılıkla web sitenizin grafiklerini ve düzenini geliştirmek için çok fazla zaman harcadınız. Renk düzeniniz, yazı tipi kullanımı ve görüntülerin birleştirilmesi, web sitenizin ve dolayısıyla çevrimiçi işletmenizin uygulanabilirliğine katkıda bulunur.

Ancak ziyaretçilerin göremediklerinde ne gördüklerini düşündünüz mü? Görme bozukluğu olan birçok web sitesi kullanıcısı için, uygun konaklama yeri olmayan bir web sitesi işe yaramaz. Görsel engelli ziyaretçileri reddetmek yerine web sitenizi kucaklayacak şekilde nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Fotoğraf DodgertonSkillhause Morguefile lisansı altında

Görme Engelli Ziyaretçileri Karşılama Stratejileri

Amerikan Körler Vakfı, standart web sayfalarını görüntüleyemeyen kitlelere hitap etmek için çeşitli adımlar atmanızı önerir. Kapsamlı bir deneyim için, sitenizi erişilebilir hale getirmek için önerilen stratejileri aşağıda verilmiştir.

Tüm Görüntüleri Etiketleyin

İdeal olarak, görme engelli kitleleri barındırmayı hedefleseniz de istemeseniz de alt = etiketlerini kullanırsınız. Ancak, bu alışkanlığı henüz benimsemediyseniz, her resimdeki alternatif metin alanında resim açıklamalarını kullanmak sayfanızı arama motorları için de optimize etmenize yardımcı olur.

Her resim için alt = etiketler ekledikten sonra, web sitenizi resimler olmadan görüntüleyin ve açıklamalarınızın anlamlı olup olmadığını görün. Amaç, web sayfalarını “okumak” için yardımcı teknolojiyi kullanan kişiler için yararlı açıklamalar oluşturmaktır..

Etiket Sayfa Yapısı

Web sitesi ziyaretçileri yardımcı teknoloji kullanıyorsa, hala bu araçlarla ilgili sınırlamalar vardır. Sayfanızın yapısını etiketlemek, ziyaretçilerin sayfanızda nerede olduklarını ve neyi tıklamak üzere olduklarını bilmelerini sağlar..

Bu işlemi yalnızca onları görebilen kişiler için görsel ipuçları kullanarak değil, aynı zamanda daha kolay gezinme için HTML yoluyla etiketleme kullanarak da kolaylaştırın. Web sitenizin vurgu için görsel olarak farklı olan herhangi bir bölümüne, yalnızca işitsel olarak gelen ziyaretçiler için etiketli bir vurgu verilmelidir.

Açık Bağlantılar Kullan

Web sitenize gelen birçok ziyaretçi yalnızca bağlantı metnini okuyarak belirli bir şey arar. Görme bozukluğu olan ziyaretçilere, herhangi bir tahmin yapmadan web sitenizdeki bağlantıları bulma yeteneği verin.

HTML Olmayan Tasarım Öğelerini Sınırlama

Yaratıcı görsel süslemeler kullanmak, tüm kitlelere iyi hizmet etmez ve onları göremeyen ziyaretçiler için çevrimiçi bir deneyim oluşturabilir. Web sitenizdeki HTML dışı öğeleri ve gerçekten gerekli olup olmadığını düşünün. Ayrıca görme engelli olmayan birçok kullanıcının daha temiz bir sayfayı takdir edebileceğini düşünün.

Fotoğraf: Nick Karvounis Unsplash

Bilişsel Engelliler İçin Web Sitesi Tasarımı

Bilişsel engeller arasında Down Sendromu, Travmatik Beyin Hasarı (TBI), Demans, Disleksi ve Dikkat Eksikliği Bozukluğu (ADD) gibi çeşitli durumlar bulunur. Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) bile psikolojik travmanın getirdiği uzun süreli bilişsel etkileri içerir.

Ulusal Engellilik ve Eğitime Erişim Merkezi (NCDAE), 14,3 milyon ve daha fazla Amerikalının zihinsel engelli olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda, anaakım kitleler erişilebilir ve duyarlı çevrimiçi deneyimler talep ediyor ve erişilebilirlik her iki hedefi de yerine getiriyor.

Bilişsel Engelli Ziyaretçileri Karşılama Stratejileri

NCDAE’nin üç ana önerisi, kullanıcıların bir web sitesiyle nasıl etkileşime girdiğine ve sitenin ziyaretçilerin ihtiyaçlarına ne kadar duyarlı olduğuna odaklanmaktır. Genel olarak, web siteniz halktan çok fazla çalışma talep etmemelidir. Aksine, her bileşende verimlilik ve etkinlik hedeflemelisiniz.

Açık Tasarım Kullanın

NCDAE’nin belirttiği gibi, öğrenme güçlüğü çeken insanlar metin ve sayıları işlemek ve mekansal anlamda seyretmekte zorlanabilirler. Bu nedenle, önemli gezinme özelliklerini (menüler ve bağlantılar) vurgulayan açık ve düzenli bir tasarım kullanmak, çevrimiçi ortamdaki uyaran sayısını azaltmaya yardımcı olur.

Adres Okunabilirliği ve Kullanılabilirliği

Ayrıca, okunabilirlik söz konusu olduğunda, web sitenizdeki kopya genel kitlelere hitap etmelidir. Çoğu durumda, bu sekizinci sınıf civarında bir okuma seviyesi anlamına gelir. Bu nedenle, okunabilirlik, web sitenizi düşük okuryazarlığı olan kişiler için ayarlarken dikkate alınması gereken bir konu olsa da, baştan beri düşük bir anlama seviyesine doğru yazıyor olmalısınız.

Başlıklar ve madde işaretleri kullanmak, paragraf başına bir fikir üzerinde durmak ve satır uzunluğunu sınırlamak gibi diğer sindirilebilir içerik oluşturmanın diğer yöntemleri, bilişsel engelli kitlelere ve genel kitlelere hizmet etmek gibi.

Aşındırıcı Ses ve Videodan Kaçının

Son olarak, anksiyete veya TSSB bozukluklarından muzdarip insanlar için benzersiz bir husus, özellikle site kullanıcılarının bu özellikleri duraklatması veya bu özelliklerden çıkması mümkün değilse, sayfalarda video ve ses kullanımıdır. Mümkünse, otomatik olarak oynatılan ve kullanıcıları hazırlıksız yakalayabilecek tanıtım müziklerinden veya videolardan kaçının.

Otizmli Kullanıcılar için Web Sitesi Tasarımı

Otizm koşulları bilişsel engeller kategorisine girer, ancak otizm, genel koşulda var olan varyasyon nedeniyle tek başına kendi kategorisini kazanır. Otizm nispeten hafif ila şiddetli arasında değiştiği için, belirli ihtiyaçlar farklı kullanıcılar için değişebilir.

Bununla birlikte, Ulusal Otistik Toplum, her ikisi de otizmin tüm varyasyonları ile ortak olan duyusal ve iletişim zorlukları olan kullanıcıları barındırmak için birkaç temel adım önerir. Bu adımların birçoğu tipik kitlelere ve diğer engelli kitlelere yarar sağlar.

Duyu İhtiyaçlarını Karşılayın

Otizmli birçok insan “meşgul” ortamlarla karşılaştıklarında duyusal zorluklarla karşılaşma eğilimindedir. Hareketli grafiklerden veya diğer öğelerden kaçınırken web sitenizi basit bir şekilde gezinmeye yardımcı olur, aşırı uyarımı önler.

Web Sitesini Tutarlı Hale Getirin

Tutarlılık ve rutin, otizmli insanların genellikle günlük alışkanlıklarını stres olmadan sürdürmelerine yardımcı olur. Bu nedenle, her sayfada farklı bir tasarıma sahip bir web sitesi estetik olarak hoş olabilir, ancak muhtemelen otizmli ziyaretçiniz için stresli olacaktır..

Basit Dili Kullan

Sağır olan insanlar için yazmak gibi, otizmli insanlar için içerik yazmak da mecazi dil ve kelime oyunundan kaçınmayı gerektirir. Anlamları belirsiz olan birden fazla anlamları veya eş anlamlı kelimeleri içeren belirsiz bir dil kullanmamaya çalışın.

Kullanıcı Testi İste

Mümkünse, web sitenizi tasarlarken, otizmli kişileri test sürecinize dahil edin. Bulunduğunuz yere seyahat eden kişilere, çevrelerinde kendilerini rahat hissetmeleri için konaklama sunduğunuzdan emin olun. Bu, teste başlamadan önce katılımcılarınızın alana alışması için önceden hazırlık veya konum ziyaretlerini içerebilir..

Fotoğraf: LiaLeslie Morguefile lisansı altında

Web Sitesine Erişilebilirliği Artırmanın Yararları

Web siteniz zaten yayınlanmışsa görev göz korkutucu görünebilir, ancak daha fazla erişilebilirliğe doğru adımlar atmak şirketinize zaman içinde fayda sağlayacaktır. Günümüz teknolojisi her zamankinden daha fazla insanın web’i benimsemesini ve kullanmasını sağlıyor.

Genel olarak, web sitenizin çeşitli kitleler tarafından erişilebilir olmasını sağlamak, engelli kullanıcılardan daha fazla yarar sağlar. Sınırlı teknoloji deneyimine sahip kişiler, atipik biçimlendirmeye veya ekran boyutlarına sahip cihazları olan kişiler ve hızlı, basit ve eyleme geçirilebilir web sitesi deneyimleri isteyen herkes, erişilebilirlik artışından yararlanır (sitenizin hızının aynı zamanda iyi bir web barındırma sağlayıcısı – Kanada, Avustralya ve hatta İngiltere için web barındırma karşılaştırması için web hosting değerlendirmeleri yaptık).

Hedef pazarınız büyük olasılıkla tüm yeteneklere sahip insanları içerdiğinden, web sitenizi tasarlarken ve uygularken bu belirli grupları göz ardı etmek için bir neden yoktur. Artık biraz daha fazla çalışma yapmak, ürün veya hizmetinizi kolayca kullanabilen kişilerin çevrimiçi topluluğun geri kalanıyla paylaşmasıyla daha yüksek getiri anlamına gelir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map