Si të Merreni me Rrëshqitjet e Trafikut të Dyqanit Ecommerce për Sezonin e Pushimeve

Sezoni i festave është vetëm rreth qoshes dhe është një mundësi e artë për bizneset në internet që të rritin shitjet e tyre përpara se të fillojë viti 2020. Për t’ju dhënë një këndvështrim historik, sipas eMarketer, shpenzimet totale të shitjeve me pakicë në vitin 2018 u rritën me 5.4% duke arritur në 998.32 miliardë dollarë. Sipas Statista, shitjet në të gjithë botën ecommerce do të kalojnë 4 trilion dollarë në shitje deri në vitin 2021.


Këto janë disa numra mbresëlënës dhe ka ardhur koha që të zgjedhni dyqanin tuaj online për fitime më të mira gjatë sezonit të festave 2019 dhe të merrni pjesën tuaj të kësaj byrek. Ka aspekte të ndryshme që sipërmarrësit në internet duhet të përqëndrohen në mënyrë që të shkallëzojnë biznesin e tyre në internet gjatë ekstravaganzës më të madhe të blerjeve të vitit. Në këtë artikull, unë do të theksoj këto sfida të zakonshme në mënyrë që të mund t’i tejkaloni ato para se të fillojë zyrtarisht sezoni i festave.

Sfidat e tregtisë gjatë sezonit të festave

Pronari i dyqanit elektronik përballet me sfida gjatë sezonit të festave, të tilla si shpejtësia, ruajtja dhe koha e ndërprerjes së serverit që zvogëlojnë konvertimin në kohën e sezonit të festave. Këto probleme ndodhin kryesisht për shkak të pritjes jo të besueshme. Le të zhyten më thellë.

Performanca e dyqanit

Shtë fakt që ju keni 3-5 sekonda për të rrëmbyer vëmendjen e vizitorëve tuaj. Nëse dyqani juaj zgjat më shumë se 5 sekonda, me shumë mundësi përdoruesit do ta mbyllin dyqanin tuaj dhe nuk do ta vizitojnë më. Ju si pronar i dyqanit keni dy mundësi për të përmirësuar kohën e ngarkesës së faqes në faqen e internetit. Filloni duke ndërtuar faqe më të lehta që përbëhen nga imazhe të optimizuara, tema të minimizuara CSS / JavaScript. Së dyti, zgjidhni një zgjidhje pritëse që ofron një shtesë të Rrjetit të Dorëzimit të përmbajtjes (CDN).

CDN ndihmon në përmirësimin e kohës së ngarkesës së faqeve duke dhënë përmbajtjen e faqes në internet nga nyjet e shpërndara në vend se të kërkoni serverin kryesor. Si rezultat, dyqani juaj do të ngarkojë më shpejt dhe ju mund të keni më shumë shanse për konvertime.

Shkallueshmëria e serverit

Theështja e dytë më e madhe për pronarët e dyqaneve ecommerce është shkallëzueshmëria e serverëve. Shumica e ofruesve të pritjes së e-commerce nuk ofrojnë veçori të shkallëzimit të serverit dhe kjo është për shkak se ata ose përdorin një host të përbashkët ose një server të dedikuar. Kur bëhet fjalë për shkallëzimin e serverit, pritja e përbashkët nuk është një zgjedhje e mirë, veçanërisht kur dyqani juaj ka 1000 SKU. Ju si pronar i dyqanit, nuk mund të përballoni asnjë problem të menaxhimit të serverit gjatë pikut të fushatës së festave. Nëse nuk mund të arrini të shkallëzoni madhësinë e serverit tuaj, përdoruesit tuaj do të provojnë mesazhin e gabimit “Serveri nuk u gjet”.

Siguria e dyqaneve

Ështja e tretë për dyqanet e e-commerce ka të bëjë me sigurinë e të dhënave të klientëve dhe dyqaneve. Dyqanet në internet kanë të dhëna të ndjeshme përfshirë profile të klientit, letrat kredenciale të kartave të kreditit dhe detaje të llogarisë bankare. Ju duhet të siguroheni që të gjitha të dhënat në dyqanin tuaj online janë të sigurta. Kjo kërkon nivelin e dyqanit dhe sigurinë e nivelit të hostit me IP Whistelisting dhe vërtetimin me dy faktorë (TFA). Autentifikimi me dy faktorë është një shtresë shtesë sigurie për llogarinë tuaj të pritjes, duke e mbajtur serverin tuaj të sigurt nga çdo qasje e paautorizuar. IP Whistelisting ju lejon të krijoni një listë të bardhë të IP-ve, duke e bërë më të lehtë bashkëpunimin me rrjetet ose rajone me qasje të pakufizuar në SSH dhe SFTP.

Zgjidhja – Një Reagim i Menaxhuar në Cloud Ne jemi në të njëjtën faqe tani! Sfidat e lartpërmendura kryesisht ndodhin për shkak të mbajtjes së dobët të e-commerce.

Kur është fjala për mbajtjen e menaxhuar në cloud, shumë tregtarë në internet preferojnë platformën e Cloudways hosting që ofron një pritje të shpejtë, të besueshme dhe të fortë për faqet e internetit të e-commerce.

Ajo ofron një platformë miqësore për përdorimin e menaxhimit të operacioneve të përditshme të serverit tuaj, siç është aksesi i sigurt në server përmes SFTP dhe SSH, menaxhimi i punëve të punës, kopjimi i serverit sipas kërkesës dhe shumë më tepër. Le të shohim se çfarë karakteristikash të tjera ofron Cloudways për të menaxhuar pikën e trafikut gjatë sezonit të festave.

Server i dedikuar

Zgjedhja e një serveri të dedikuar për sezonin tuaj të fushatës së festave është një zgjedhje e zgjuar. Do të thotë që ju të merrni një server të tërë në aplikacionin tuaj në internet. Nuk ka ndarje të kohës së CPU-së, RAM-it ose gjerësisë së bandës, që do të thotë që faqja juaj e internetit të mbetet e përgjegjshme në çdo kohë. Performanca e serverit të përbashkët varet nga trafiku dhe angazhimi i përdoruesve që zbarkojnë në dyqanin tuaj. Por kjo nuk është rasti me serverin virtual të dedikuar.

Duke përdorur serverin e dedikuar Cloudways, nuk keni pse të ndani gjerësinë e bandës me aplikacione të tjera (WordPress, PHP, Magento, etj.). Serverët e dedikuar janë më të shpejtë dhe të aftë sa duhet për të trajtuar ngritjet në trafik. Cloudways nuk lejon asnjë etiketë Studios, një agjenci të bardhë për zhvillimin e internetit, për të marrë menaxhimin e shpejtë të serverëve dhe të gëzojnë karakteristika si klonimi i faqes në internet, mjedisi i skenës, menaxhimi i ekipit & backups.

Shkallueshmëria e serverit

Shkallëzimi i burimeve të serverit është një kërkesë operative që mund të bëjë ose prishë dyqanet e e-commerce gjatë sezonit të shitjeve të pushimeve. Cloudways ka thjeshtuar procesin e shkallëzimit të burimeve të serverit në mënyrë që dyqani juaj të mund të përdorë të ardhura për të gjeneruar më shumë të ardhura gjatë periudhës së shitjeve të pushimeve. Kur ju duhet të zvogëloni, thjesht klononi serverin tuaj në një specifikim më të ulët dhe ju jeni bërë!

Shkallueshmëria e serverit

Rikthim i të dhënave & kthej

Krijimi i kopjeve rezervë është mënyra e vetme që ndihmon për të tërhequr të dhënat tuaja të mëparshme pas ndonjë sulmi të pasigurt. Procesi i automatizuar i rezervimit të Cloudways ju lejon të kopjoni një server dhe një aplikacion në një frekuencë të paracaktuar. Për më tepër, nëse dëshironi, gjithashtu mund të merrni kopje rezervë të kërkesës. Ekziston mundësia e ruajtjes së kopjeve rezervë në të njëjtin server, ku lehtë mund ta shkarkoni skedarin në ruajtjen e jashtme të zgjedhjes suaj.

Rikthimi i të dhënave rivendoset

Cloudways ThunderStack

Stack hosting i Cloudways është shtylla kurrizore që mbështet dhe optimon performancën e serverit. Shtë një kombinim i fuqishëm i NGINX, Apache, PHP-FPM (PHP 7 është versioni i paracaktuar për të gjithë serverët). Për më tepër, bazat e të dhënave të aplikacioneve gjithashtu menaxhohen përmes MySQL / MariaDB (tani DBMS e paracaktuar), zgjidhjeve më të fundit të cache si Full Page Cache (FPC) për dyqanet Magento 1.X dhe Varnish Cache për dyqanet Magento 2.X.

Thunderstack i Cloudways

Paguaj si shkon

Cloudways është dritë në xhep. Do të thotë që ju duhet të paguani vetëm burimet që keni përdorur. Thjesht kapni planin tuaj më të përshtatshëm të strehimit dhe kënaquni sa më pak që $ 10 në muaj.

Paguaj si shkon

24/7 Mbështetje Aktive

Sapo dyqani juaj funksionon, mund të ketë një shans që dyqani juaj të dalë në çështje të menaxhimit të serverit. Në atë rast, mos u shqetësoni, sidoqoftë, ekipi i ndihmës teknike të Cloudways është gjithmonë në dispozicion për ju gjatë gjithë kohës. Thjesht Krijoni një Biletë dhe lini pjesën tjetër në ekipin teknik të asistencës Cloudways.

mbështetje

CloudwaysCDN

CloudwaysCDN është një sistem i shpërndarë gjeografikisht që ndihmon për të zvogëluar kohën e ngarkesës së faqeve në faqet e internetit. Kjo do të thotë, pavarësisht nga distanca midis vizitorit dhe serverit, shpejtësia e ngarkesës së faqes mbetet e qëndrueshme. Në terma teknikë, CloudwaysCDN përsërit dyqanin tuaj dhe i shërben kërkesës së vizitorit nga nyja më e afërt. Më e rëndësishmja, kursen shumë burime të serverit dhe siguron që vizitorët tuaj të përjetojnë shpejtësi të shkëlqyeshme të ngarkesës së faqeve.

CloudWaysCDN

Timeshtë koha për të pretenduar pse Cloudways është një zgjidhje më e mirë

Kam testuar performancën e dyqanit Magento (instalimi i të dhënave të mostrës) duke përdorur dy mjete. Së pari, me ndihmën e Pingdom, një mjet falas për të provuar performancën e faqes në internet. Së dyti, duke ekzekutuar komandat CLI të mjetit krahasues të serverit ab – Apache.

Pingdom

Rezultati i bazuar në metrikë të ndryshme si shkalla e performancës, madhësia e faqes dhe koha e ngarkesës e cila është mjaft e jashtëzakonshme me Cloudways Magento Hosting.

Pingdom

Ab Apache

Apache

Përmbledhja!

Me rritjen e jashtëzakonshme globale të tregtisë elektronike, sigurohuni që planifikoni shumë përpara për sezonin tuaj të festave. Cloudways siguron rritjen e dyqanit tuaj të tregtisë elektronike duke u kujdesur për të gjitha sfidat tuaja të mbajtjes në internet. Jepini dyqanit tuaj të e-commerce shpejtësinë që meriton, në mënyrë që të mundni të gjitha rekordet tuaja të mëparshme. Shikoni një vështrim të shpejtë në të gjitha planet në dispozicion dhe merrni duart tuaja në zgjidhjen më të mirë të hostit të e-commerce. Nëse mendoni se kam humbur ndonjë sugjerim të rëndësishëm, më tregoni në seksionin e komenteve më poshtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map