Rishikimi i Hostinger: A është ndonjë host i evropian në internet?

HostingerHostinger: host i rekomanduar i uebit


Hostinger është një nga ofruesit e pritjes më të lirë të përbashkët në treg sot.

Ata filluan në vitin 2007 si 000webhost.com, një shërbim falas për mbajtjen në internet pa reklama. Pastaj, në vitin 2011, lindi marka e mbajtjes së faqes në internet Hostinger.

Deri në maj të vitit 2014, Hostinger tashmë kishte tejkaluar një bazë të përdoruesit prej dhjetë milion njerëzve. Deri në janar të vitit 2017, baza e përdoruesit ishte rritur në 29 milion njerëz.

Kjo është një rritje mjaft mbresëlënëse në pak më shumë se një dekadë. Dhe kompania krenohet me ton karakteristikash të pakufizuara dhe falas. Por a janë të gjitha ato gjoja shtesë vërtet të pakufizuara dhe falas?

Ne e kontrolluam atë vetë, kështu që ju nuk do të duhet, duke paguar për një plan të vërtetë, live me Hostinger. Pas kësaj, ne krijuam faqen tonë të internetit dhe filluam të monitorojmë performancën e saj për më shumë se një vit.

Dëshironi të dini se sa i mirë (ose i keq) është Hostinger vërtetë? Le të hedhim një vështrim në rekuizitë dhe kundër të këtij priti në internet.

Informacion i përgjithshëm & Pasqyrë e hostimit

VERDIKTI JON: Pritja më e lirë në internet
SPEED: 350ms (Shkurt 2018 deri në Janar 2020 mesatare)
uptime: 99.95% (Shkurt 2018 deri në Janar 2020 mesatare)
SUPPORT: 24/7 Bisedë live
Apps: WordPress, Joomla, PrestaShop, OpenCart dhe Drupal
TIPARET: Gjerësia e bandës 100 GB, ruajtje 10 GB, krijues i faqes në internet, 1 llogari me email
PLANET HOSTING: Të përbashkët, Cloud dhe VPS
TRANSFERI I SITIT: Transferimi i Vetëm i Faqes
Çmimi: Duke filluar nga 0,99 $ / muaj (rinovon me 2,15 $ / muaj)

Mirat e përdorimit të hostinger

Shërbime të pakufizuara ose falas nuk do të thotë asgjë nëse faqja juaj nuk mund të qëndrojë në internet.

Faqja jonë me Hostinger kishte periudha të forta, shpejtësi të shpejtë, mbështetje të madhe dhe më shumë.

1. Kryesisht mirë Uptime 99,95%

Uptime është gjëja më e rëndësishme për të parë kur merrni parasysh një host në internet.

Hostinger performon mjaft mirë në këtë fushë, por ka rënie në kohën e duhur çdo disa muaj apo më shumë (tetor, qershor dhe maj 2019). Në përgjithësi, ata performojnë mjaft mirë duke i mbajtur faqet e internetit të tyre dhe të funksionojnë.

Koha e fundit mesatare e 12 muajve:

 • Kohëzgjatja mesatare e Janarit 2020: 99.95%
 • Dhjetor 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,98%
 • Nëntori 2019 kohëzgjatja mesatare: 99.99%
 • Koha mesatare e tetorit 2019: 99,65%
 • Koha mesatare e shtatorit 2019: 100%
 • Gusht 2019 mesatare e kohës: 100%
 • Koha mesatare e kohës së korrikut 2019: 100%
 • Qëndrueshmëria mesatare e qershorit 2019: 99,83%
 • Maj 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,89%
 • Koha mesatare e prillit 2019: 100%
 • Koha mesatare mesatare e Mars 2019: 99,94%
 • Shkurt 2019 kohëzgjatja mesatare: 100%

hostinger-performance-24monthsSite testi live: hostingfacts-hostinger.com | Avg. kohën e shpejtë dhe shpejtësinë: 24-muaj+

2. Koha e shpejtë e ngarkesës – 350ms

Koha e shpejtë e ngarkimit të faqeve është thelbësore për përvojën e çdo përdoruesi të faqes në internet me një sit.

A keni provuar ndonjëherë të hapni një faqe në internet vetëm për të ngecur duke pritur që faqja të ngarkojë për ato që duket si moshë?

Të gjithë kemi.

Për më tepër, ju ndoshta nuk keni qëndruar rreth për një kohë të gjatë. Nëse një faqe në internet zgjat më shumë se tre sekonda, 40% e njerëzve braktisin atë, sipas Neil Patel.

Hostinger krenohet me serverë në SH.B.A., Azi dhe Evropë (MB). Secila raportohet se është e lidhur me një lidhje 1000 Mbps, e cila siguron që koha e ngarkimit të jetë e qëndrueshme.

Si u bënë ata në provat tona?

Koha mesatare e ngarkesës së hostingerit:

Hostinger-2019-2020-statisticsShpejtësia mesatare e hostingerit 2019 – 2020 | Shihni statistikat

3. Garancia e kthimit të parave 30-ditore

Hostinger ofron mijëra mundësi të ndryshme pagese si Visa, Paypal, Mastercard, Discover, Bitcoin, Maestro, American Express dhe JCB.

Ata gjithashtu ofrojnë një garanci 30-ditore për kthimin e parave. Kështu që ju mund t’i provoni ato dhe t’i merrni paratë tuaja nëse performanca ose përvoja është nën-parësore.

Jini të vetëdijshëm që jo të gjitha produktet janë të rikthyeshme, dhe disa produkte kanë kushte të veçanta të rimbursimit, sipas Politikës së Kthimit të Hostinger. Ne do të ruajmë detajet për seksionin e kundërt më poshtë.

4. Ndihma për shumë gjuhë të klientit

Mbështetja e klientit mund të krijojë ose prishë një host në internet.

Nëse faqja juaj është poshtë për ndonjë arsye dhe nuk jeni në gjendje të kontaktoni me një person mbështetës të klientit ASAP, mund të humbni një ton të shitjeve.

Hostinger nuk zhgënjej. Kompania ofron një ekip për shumë gjuhë të klientit, chat live, dhe ata integruan Intercom si sistemin e tyre kryesor mbështetës.

Biseda live është e arritshme vetëm nëse jeni regjistruar në një llogari të Hostinger, megjithëse. (Shihni numrin # 1 për më shumë detaje.) Ne jemi të kënaqur që Hostinger ofron bisedë live, por do të kishte më shumë kuptim nëse ata do t’a ofrojnë atë për të gjithë. Qasja në chat live është jashtëzakonisht e lehtë. Pasi të keni hyrë brenda, menjëherë ka një ikonë në këndin e poshtëm të djathtë të faqes.

Butoni Hostinger Live Chat

Duhej të prisnim më pak se 1 minutë që një agjent mbështetës i bisedës të lidhej dhe një minutë tjetër për përgjigjen, e cila ishte e mahnitshme. Mindaugas iu përgjigj pyetjeve tona shpejt dhe me përdorim të madh të gjuhës.

Mbështetje Live Chat HostingerMbështetje Live Chat Hostinger

Hostinger gjithashtu ka një bazë të madhe njohuri me artikuj që janë të shkurtër dhe gjithëpërfshirës, ​​dhe ju mund të gjeni udhëzues, informacion dhe përgjigje të pyetjeve vetë. Ata gjithashtu kanë mësime (gjithçka nga ndërtimi i faqes në internet deri tek SEO) që përfshijnë gif dhe imazhe se si të bëjnë gjërat.

Përdoruesit mund të kërkojnë artikuj ose të zgjedhin midis tre kategorive në bazën e njohurive:

 • Faqja e internetit
 • domains
 • i përgjithshëm

5. Free Builder Uebfaqe dhe Emri i Domainit

Hostinger përfshin një ndërtues falas të faqeve të internetit (megjithëse krijuesit e njohur të faqeve në internet janë më të mirë) në shërbimet e tyre me çdo plan që ju zgjidhni. Ka edhe mijëra shabllone të ndryshëm për të zgjedhur, gjithashtu.

Modelet e faqes në internet të HostingerModelet e krijuesit të faqes në internet Hostinger

Pasi të keni zgjedhur një model, mund të rregulloni gjithçka në faqet tuaja duke përdorur ndërtuesin e faqes në internet Hostinger.

Hostinger rregulloje faqetPërshtatje e faqes ndërtuese të faqes në internet Hostinger 

Përveç krijuesit të uebfaqes, emrat e domainëve janë gjithashtu të disponueshëm me Premium dhe planet e web hosting të biznesit, të cilat do t’ju kursejnë pak para në planin afatgjatë.

Nëse keni nevojë për më shumë se një domen, do të duhet të paguani ekstra. Më shumë për këtë më vonë.

6. Ndërfaqe e lehtë për t’u përdorur

Hostinger ofron një ndërfaqe moderne, të lehtë për t’u përdorur, ku mund të gjeni gjithçka që ju nevojitet në një vend.

Në atë mënyrë, ju mund të gjurmoni hyrjet, të azhurnoni informacionin e faturimit, të menaxhoni domenet tuaja dhe të monitoroni postat elektronike nga pulti juaj.

Paneli i kontrollit nuk është një cPanel tradicionale, por ikonat e mëdha e bëjnë të thjeshtë të gjesh saktësisht atë që ju nevojitet dhe kur ju nevojiten.

panel h-panelZëvendësimi i hostinger në cPanel, hPanel

Disa përdorues të avancuar mund të humbasin cPanel, por për fillestarët që janë akoma duke gjetur rrugën e duhur – ky version është i shkëlqyeshëm për ngritjen dhe funksionimin e një faqe në internet.

7. Karakteristika të pakufizuara me premium dhe plane biznesi

Nëse regjistroheni në një nga dy planet kryesore të Hostinger, do të merrni falas në llogari të pakufizuara të postës elektronike.

Menaxhimi i këtyre llogarive drejtpërdrejt nga paneli i kontrollit do të thotë që nuk ka asnjë mendim për filtrat e spamit, përdorimin dhe më shumë.

Cilësimet e postës elektronike të hostingeritCilësimet e postës elektronike të hostingerit

Ju mund të vendosni përgjegjës autores, të aktivizoni ose çaktivizoni llogaritë dhe të dërgoni postë elektronike të dërguara në domenin e një klienti.

Bandwidth dhe bazat e të dhënave janë të pakufizuara për shumicën e planeve, përjashtim është plani i “Single Web Hosting”.

Me këtë të fundit do të kufizoheni në 10 GB hapësirë ​​në disk, 100 GB gjerësi bande, një bazë të dhënash MySQL dhe një llogari emaili.

8. Truket e çmimeve të industrisë standarde, por ende të përballueshme

Shumë kompani të mbajtura në internet promovojnë çmimet e tyre në një dritë të rreme. Hostinger është një prej tyre, por ata janë më transparentë në lidhje me të se shumë të tjerë.

Për shembull, nëse doni të përfitoni nga marrëveshja e mrekullueshme 0.99 $ në muaj për hostimin Single Shared, do të duhet të angazhoheni në Hostinger për 48 muaj. Pas këtyre 4 viteve, kostoja juaj e rinovimit do të rritet deri në 2.15 $ / muaj.

Nëse jeni i gatshëm të angazhoheni në të njëjtin host për katër vjet, atëherë është një marrëveshje tepër e mirë për atë kohë. Mund të ju kursej shumë në krahasim me shumicën e hosteve të tjerë.

Kushtet e çmimit të hostingeritIngermimet afatgjata të hostingerit

Një çmim i ulët zakonisht nënkupton që disa kompromise janë bërë në cilësi, por në rastin e Hostinger, shërbimi që ata ofrojnë është në të vërtetë mjaft i mirë në krahasim me shumicën e ofruesve të shërbimeve të pritjes.

Kundër përdorimit të hostinger

Ka shumë për të dashur në lidhje me shpejtësinë e ngarkimit të Hostinger, kohën e duhur, cilësinë e mbështetjes dhe veçoritë.

Fatkeqësisht, asnjë host i përsosur në internet nuk ekziston dhe Hostinger, si hostet e tjerë, ka disa të meta. Mashtrim është duke kuptuar se me cilat të meta mund të jetoni me dhe cilat janë ato që ndërpresin marrëveshjet.

Këtu është një përmbledhje e asaj që nuk është aq e përsosur në lidhje me Hostinger:

1. Duhet të regjistroheni për të hyrë në Chat Live

Mundësia e bisedës live të Hostinger është në dispozicion vetëm nëse jeni regjistruar në një llogari të Hostinger.

Kjo do të thotë nëse nuk jeni një klient Hostinger por keni pyetje për shembull në lidhje me shpërnguljen e faqes tuaj tek ata, nuk mund të bisedoni live me një përfaqësues të shërbimit të klientit.

Për të kontaktuar me Hostinger pa u regjistruar, klikoni në butonin “Na Kontaktoni” në fund të faqes së tyre.

na kontaktoni hostingerNa Kontaktoni Hostinger

Pastaj, do të çoheni në një faqe ku mund të zgjidhni nëse po kërkoni mbështetje për të raportuar abuzim ose për të paraqitur një biletë hetimi të përgjithshëm.

faqe mbështetëse hostingerFaqja e kontaktit për suksesin e klientit Hostinger

Për të paraqitur një biletë, do të duhet të paraqisni emrin, emailin dhe mesazhin tuaj.

2. Jo cPanel tradicionale

Shumica e shërbimeve të pritjes përdorin një panel kontrolli tradicional, si cPanel.

Hostinger ka krijuar panelin e vet të kontrollit – përdoruesit e rinj mund ta shohin më lehtë këtë në përdorim sesa një panel kontrolli tradicional. Sidoqoftë, nëse tashmë jeni mësuar të përdorni cPanel, mund të mos ju pëlqejë pulti i tyre.

Prandaj, përdoruesit e përparuar mund të mos e duan këtë pjesë.

3. Kushtet e pagesës jo standarde

Politika e Rimbursimit të Hostinger zbulon disa përjashtime nga garancia e kthimit të parave.

Farë mund të kthehet sipas kushteve standarde:

 • Hosting (të gjitha planet, përveç pagesës së parë pas Provimit Falas)
 • Transferimet e Domainit (Transferimet .eu janë një përjashtim. EURid tarifon një tarifë transferimi të pakthyeshme. Nëse transferimi dështon për ndonjë arsye, klienti duhet të fillojë përsëri dhe të paguajë përsëri tarifën e transferimit. Transferet janë gjithashtu të pakthyeshme.)
 • Certifikata SSL

Farë nuk mund të kthehet:

Tarifat e shëlbimit, rinovimet e emrit të domain-it dhe mbrojtja e intimitetit nuk kthehen. Regjistrimet më të reja të emrit të domenit mund të kthehen vetëm nëse anulohen dhe përpunohen brenda katër ditëve të regjistrimit, jo 30 ditë.

Mbani në mend këto përjashtime para se të ecni përpara.

4. Duhet të paguajnë për domene shtesë

Një regjistrim i emrit të domain është falas për përdoruesit që zgjedhin planet e pritjes së përbashkët të Premium ose Biznesit, si dhe me të gjithë vjetor Planet e pritjes në cloud.

Sidoqoftë, regjistrimet shtesë të domain nuk janë falas. Padyshim që ata janë të përballueshëm.

Domenet me shtesat “.com” dhe “.net” janë nën 10 dollarë në vit, ndërsa një fushë “.xyz”, “.online”, “.teknike” janë vetëm 0,99 $ në vit.

Domainmimet e domain domainIngermime të ndryshme domain

Një shtrirje “.asia” do t’ju kushtojë më së shumti – 12,99 $ në vit.

Nëse zgjidhni një nga planet e tyre Premium ose Biznes, do të merrni nënfusha të pakufizuara, por vetëm një emër domain falas.

Ju gjithashtu mund të rinovoni një emër domain-je të skaduar pa ndonjë kosto shtesë brenda 36 ditëve pas skadimit. Pas kësaj, Periudha e Grisit të Shëlbimit do t’ju lejojë të përsëri riblerni domainin deri në ditën 66 për një tarifë shëlbimi prej 53 $, sipas Politikës së Riparimit të Regjistrimit të Skaduar të Hostinger..

Ingermimet Hostinger, Planet Pritëse & Fakte te shpejta

Këtu është një përmbledhje e shpejtë e planeve të Hostinger që janë në dispozicion:

Hostinger ndau çmimet e pritjes dhe planetIngermimet dhe planet e hostinger

Domenet personale falas përfshihen në Premium & Planet e pritjes së biznesit në internet.

Pritje e përbashkët e vetme: Plani më i lirë në dispozicion. Do të paguani më pak se 0,99 dollarë në muaj për 48 muaj. Pas kësaj periudhe, rinovon në 2,15 $ / muaj.

Me këtë plan, ju do të merrni:

 • 1 Uebfaqe
 • Hapësirë ​​disku 10 GB
 • Gjerësia e bandës 100 GB
 • 1 Baza e të dhënave MySQL
 • 1 Përdorues FTP
 • 1 Llogari Email
 • Ndërtues i thjeshtë i faqes në internet
 • Instalues ​​automatik

Premium Ndarja e Ndarjes: Ky plan është mesi i vijës. Do të paguani pak sa 2.89 dollarë në muaj për 48 muaj.

Me këtë plan, ju do të merrni:

 • Numri i Pafund i Uebfaqeve
 • Hapësirë ​​e pakufizuar e diskut SSD
 • Bandwidth i pakufizuar
 • Baza e të dhënave të pakufizuara të MySQL
 • Përdoruesit e pakufizuar të FTP
 • Llogaritë e pakufizuara të postës elektronike
 • Ndërtues i thjeshtë i faqes në internet
 • Shpejtësia e optimizuar e WordPress 3X
 • Emri i Domainit Falas (me plan vjetor)

Pritja në internet e biznesit: Ky plan është në krye të linjës. Do të paguani më pak se 3,99 dollarë në muaj për 48 muaj.

Me këtë plan, ju do të merrni gjithçka nga Premium Shared Hosting si dhe:

 • Rezervime ditore
 • Mbështetje Deluxe Live
 • Fuqia përpunuese 2X & kujtim
 • Certifikatë falas SSL për të siguruar të dhënat e klientit & rrit renditjen e SEO

A Ju Rekomandojmë Hostinger?

po.

Hostinger siguron shpejtësi të shkëlqyeshme. Kohëzgjatja e tyre ka qenë pak në kundërshtim gjatë 24 muajve të fundit, por mesatarisht kohëzgjatja ka qenë e fortë.

Plani i hyrjes në një hartë, me një faqe të vetme, nuk ofron shumë mundësi marramendëse ose karakteristika falas. Planet Premium, Cloud Hosting dhe Business Web Hosting kanë shumë më tepër për të ofruar. Hostinger gjithashtu ofron një garanci për 30 ditë kthim të parave nëse nuk jeni të kënaqur me shërbimin e tyre.

Mbështetja e klientit është e përgjegjshme, e ditur dhe miqësore.

Ne nuk mund t’i rekomandojmë këto plane më shumë.

P.S. A keni përdorur Hostinger më parë? Ju lutemi konsideroni të lini një përmbledhje më poshtë – e mirë ose e keqe – nuk ka me të vërtetë rëndësi për sa kohë që është e dobishme për vizitorët tanë. Faleminderit per mbeshtetjen.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector