Rishikimi GoDaddy: Shpejtësia e ngarkesës së shpejtë dhe e besueshme Uptime, por …

faqja kryesore e zotitGoDaddy: Pritësi i rekomanduar i uebit


Pritja e GoDaddy është e qëndrueshme (99.97% në kohën e duhur) dhe e shpejtë (mesatare 554ms).

Plani i tyre bazë ju lejon ruajtje deri në 100 GB dhe bandë të bandës së pa-matur. Dhe integron me mbi 125 shërbime që mund t’i instaloni me një klik të vetëm.

Sidoqoftë, ata do t’ju paguajnë shumë për gjithçka, nga migrimet (99 $ / site) deri te kopjet rezervë (2.99 $ / muaj), çertifikatat SSL (63,99 $ / vit) dhe pothuajse gjithçka tjetër që ju nevojitet.

Mbështetja e tyre ndaj klientit është e ngadaltë dhe zhgënjyese. Dhe garancia e tyre për kthimin e parave është konfuz në krye të të gjitha (kështu që ju mund të mos merrni një dollar të vetëm).

Këtu keni një vështrim të thelluar të mirat dhe të mirat që kemi zbuluar gjatë 24 muajve të fundit të testimit me dorë.

Informacion i përgjithshëm & Pasqyrë e hostimit

VERDIKTI JON:Pritësi më i popullarizuar në ueb
SPEED:554ms (Shkurt 2018 deri në Janar 2020 mesatare)
uptime:99,97% (Shkurt 2018 deri në Janar 2020 mesatare)
SUPPORT:24/7 Bisedë live
Apps:WordPress, Joomla, Drupal dhe më shumë
TIPARET:Gjerësia e bandës së pa-ruajtur, ruajtja 100 GB, posta elektronike falas dhe domeni i lirë vitin e 1
PLANET HOSTING:Serverë të përbashkët, WordPress, Cloud, Rishitës, VPS dhe Dedikuar
TRANSFERI I SITIT:Jo falas
Çmimi:Duke filluar nga 4,33 $ / muaj (rinovon me 8,99 $ / muaj)

Mirat e përdorimit të GoDaddy Hosting

GoDaddy ka ofruar shpejtësi të ngurtë në kohë dhe faqe në 24 muajt e fundit. Ata integrohen me mbi 125 aplikacione të njohura në internet, kështu që ka edhe diçka për të gjithë. Dhe plani i tyre më i lirë “Ekonomi” tani është vlerë e shkëlqyeshme edhe për çmimin.

Këtu janë gjërat më të mira që na pëlqyen për mbajtjen e GoDaddy:

1. Uptime të mira prej 99.97%

GoDaddy mund të jetë i njohur për emrat e domain, por ata e kanë kuptuar se si të ofrojnë disa kohë të qëndrueshme në planet e tyre të përbashkët të pritjes,.

Kishte një muaj të rreptë në Tetor 2019 me 99.84% në kohë. Por më pas ata e vijuan këtë me një rrjedhë të qëndrueshme 99.99% – 100% për të sjellë mesataren 24-mujore deri në 99.97%.

Pas testimit të hosteve të tjerë, kjo e vendos GoDaddy shumë më lart se mesatarja. Dhe kjo do të thotë që koha e prishjes mesatare mujore është vetëm rreth 13 minuta – – nuk është e mjaftueshme për të prishur biznesin tuaj gjatë një shitje të madhe ose nisje.

Koha e fundit mesatare e 12 muajve:

 • Kohëzgjatja mesatare e Janarit 2020: 99.99%
 • Dhjetor 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,96%
 • Nëntori 2019 kohëzgjatja mesatare: 100%
 • Koha mesatare e tetorit 2019: 99,84%
 • Koha mesatare e shtatorit 2019: 100%
 • Gusht 2019 mesatare e kohës: 99.99%
 • Koha mesatare e kohës së korrikut 2019: 99.95%
 • Qëndrueshmëria mesatare e qershorit 2019: 100%
 • Maj 2019 kohëzgjatja mesatare: 100%
 • Koha mesatare e prillit 2019: 99.99%
 • Koha mesatare mesatare e Mars 2019: 99,97%
 • Shkurt 2019 kohëzgjatja mesatare: 99.99%

GoDaddy-performance-24monthsSite testi live: hostingfacts-gd.com | Avg. kohën e shpejtë dhe shpejtësinë: 24-muaj+

2. Shpejtësia e ngarkimit të faqes së shkëlqyeshme

Ne do ta pranojmë: nuk e kemi parë që po vinte kjo.

Vite më parë, nuk do të shoqëronit një host të lirë të internetit si GoDaddy me performancë të mirë. Megjithatë, kjo është pikërisht ajo që ata kanë bërë. Faqja jonë e provës GoDaddy ka postuar një kohë mesatare të ngarkimit të faqeve prej vetëm 554ms gjatë 24 muajve të fundit.

Koha e shpejtë e ngarkimit nuk është thjesht një metrikë kotësie. Studimet kanë treguar që ata mund t’i detyrojnë vizitorët të largohen nga faqja juaj më shpejt, të dëmtojnë renditjen e motorit tuaj të kërkimit (veçanërisht në celular) dhe madje të ndikojnë negativisht në normat tuaja të konvertimit.

Shpejtësia e host-it tuaj është gjithashtu e rëndësishme sepse nuk mund të bëni asgjë për ta kontrolluar atë.

Ja çfarë kuptojmë:

Nëse keni një sit të rënduar me imazhe, mund t’i kompresoni ato ose të përdorni një Rrjet të Dorëzimit të Përmbajtjes (CDN) për të hequr barrën nga serverët tuaj dhe ta bëni faqen tuaj më të shpejtë. Me fjalë të tjera, ju mund të kontrolloni gjërat për të shpejtuar faqen tuaj direkt.

Por nëse host-i juaj në internet është vazhdimisht i ngadaltë, për të filluar? Duart e tua janë të lidhura. Do të luftosh një betejë humbëse.

Për fat të mirë, me pritjen e GoDaddy, nuk do të duhet të shqetësoheni për shpejtësinë e ngarkimit bazuar në testet tona.

Në 24 muajt e fundit, ata kanë mbajtur një mesatare të qëndrueshme 554ms.

Koha mesatare e ngarkesës GoDaddy:

GoDaddy-2019-2020-statisticsKoha mesatare e ngarkesës GoDaddy 2019-2020 | Shihni statistikat

3. Mbi 125+ Aplikime Instalimi me një Klikim

GoDaddy ka ndërtuesin e saj të internetit nëse po kërkoni vetëm një përvojë të thjeshtë, tërheqëse dhe tërheqëse.

Sidoqoftë, nëse dëshironi diçka me pak më shumë fuqi nën kapuç, GoDaddy gjithashtu ka instalime me një klik me mbi 125 nga aplikacionet më të njohura në Internet. Kjo përfshin sisteme të menaxhimit të përmbajtjes si WordPress, Joomla dhe Drupal.

aplikacione të zotit

Por gjithashtu përfshin mjete miqësore për zhvilluesit si cPanel, MySQL, CloudLinux, Python dhe versione të shumta të PHP.

Pra, ata kanë një larmi të mirë të opsioneve që i përshtaten të gjithëve që nga fillimi i blogerëve deri tek webmasterët me mend.

4. Plani themelor i lirë është vlerë e mirë në letër

Kur fillimisht shqyrtuam GoDaddy, plani i tyre më i lirë i përbashkët i pritjes ishte shumë i kushtueshëm, dhe tiparet ishin shumë të kufizuara.

Duket sikur ata kanë bërë një kthesë të plotë 180 gradë që nga atëherë, megjithëse.

Tani, çmimi i planit të Ekonomisë është vetëm 2.99 $ / muaj. Nuk kërkohet asnjë kod zbritje.

Sidoqoftë, ju akoma merrni shumë vlerë për atë çmim. Ju merrni gjithçka që ju nevojitet për një uebfaqe të vetme, duke përfshirë deri në 100 GB ruajtje dhe bandën e bandës së pakryer.

Ata aktualisht po hedhin edhe një emër domain falas dhe email biznesi gjithashtu për vitin e parë.

Disa nga hostet e tjerë që ne kemi shqyrtuar, si SiteGround, performuan mirë në provat tona. Por kur bëhet fjalë që në të vërtetë të presim një sit me ta, ata ju japin vetëm 10 GB hapësirë ​​në planin më të lirë.

GoDaddy fjalë për fjalë ju jep dhjetë herë më shumë se çmimet e ngjashme. Pra, vlera e përgjithshme që po merrni është e shkëlqyeshme në pasimin e parë. Onlyshtë vetëm kur gërmoni pak më thellë nën sipërfaqe që e kuptoni se mund të mos jetë me të vërtetë një vlerë kaq e mirë. Ja pse…

5. Mbështetje e mirë për klientët

GoDaddy ofron mbështetje të klientit 24/7. Ata kanë një bazë njohuri, mbështetje telefonike dhe bisedë live.

Bota e mbështetjes së bisedës live ju fillon duke ju lënë të zgjidhni një përzgjedhje departamentesh për problemin tuaj. Pasi ta bëni këtë, ju jeni të lidhur me agjentin mbështetës, i cili zgjati rreth një minutë.

Mbështetje GoDaddy

Ne u bëmë atyre disa pyetje themelore në lidhje me planet dhe shërbimet e tyre. Përgjigjet ishin drejtpërdrejtë dhe të lehta për tu kuptuar dhe mesatarisht, u duheshin rreth 2 minuta për t’u përgjigjur.

Mbështetje chat live GoDaddy

GoDaddy ka bërë përmirësime të mëdha këtë vit të kaluar me mbështetjen e tyre live chat. Dikur ishte shumë e pasigurt dhe shpesh ndihej sikur ata gjithmonë përpiqeshin të të shisnin diçka në vend që të të ndihmonin të gjesh një zgjidhje. Shumë i lumtur kur pashë që ata kanë dëgjuar vlerësimet e përdoruesve dhe kanë riparuar plotësisht bisedën e tyre live.

Kundër të përdorimit të GoDaddy Hosting

Performanca e GoDaddy ishte goxha e fortë në të gjithë tabelën. Edhe vlera për çmimin fillestar është shumë e mirë.

Sidoqoftë, kjo është gjithashtu pjesë e problemit. Ekzistojnë shumë ngritje në të gjithë procesin e arkëtimit. Dhe çmimi i rinovimit gjithashtu do të kthehet gjithashtu për t’ju ndjekur.

As ne nuk na pëlqen garancia konfuze, e paqartë e kthimit të parave, gjithashtu.

Këtu janë të këqijat më të mëdha që pamë:

1. Shumë upsells

GoDaddy është bërë relativisht famëkeq për numrin e shitjeve të përdorura për të rritur çmimin që përfundimisht do të paguani.

E para në të cilën do të ekzekutoni është kostoja e planit të strehimit bazuar në sasinë e kohës që jeni duke e parapaguar. Do të duhet të regjistroheni për tre vjet nëse dëshironi të merrni atë çmim 4,33 $ / muaj. Një plan më i shkurtër, tre-mujor do t’ju kushtojë dukshëm më shumë: 10,99 $ / muaj.

Dmimet e gjatësisë së hostimit të GoDaddy

Kjo është vetëm e para nga shumë.

GoDaddy gjithashtu do të përpiqet t’ju shesë shumë shërbime shtesë në arkë, gjithashtu. Për shembull, ata automatikisht do t’ju zgjedhin për kopje rezervë të faqes në internet që do të kushtojë 2,99 $ / muaj për tre vjet.

Dmimet e Rezervimit të uebfaqeve të Hosting GoDaddy

Vetëm se një rritje e vetme do të dyfishojë çmimin tuaj.

Ata nuk ndalen këtu. Do të shihni gjithashtu shitjet më të mëdha për qasjen në Office 365, certifikatat SSL dhe “sigurinë thelbësore të faqes në internet”, e cila i referohet skanimeve dhe azhurnimeve të malware..

Procesi i arkëtimit të GoDaddy mund të ndjehet si fushë e minuar, ku duhet të shikoni me kujdes çdo hap para se të paguani aksidentalisht dy ose tre herë çmimin fillestar.

2. Planet bazë nuk kanë veçori kritike (pa çertifikatë SSL, rezervë, siguri ose migracion në sit)

Pritësit kryesorë që ne kemi shqyrtuar do të hedhin karakteristika si një certifikatë SSL në çdo plan. Këto janë bërë të zakonshme dhe në thelb kërkohet për të drejtuar një sit sot.

Fatkeqësisht, GoDaddy nuk ofron ndonjë nga këto në planet e tyre bazë, gjë që çon në shumë rritje të rrugës.

Merrni për shembull certifikatat e tyre SSL. Nëse nuk po paguani tashmë për planin e tyre të lartë, kjo veçori do t’ju kushtojë:

• 63,99 $ / vit për një sit të vetëm (rinovim 79,99 $ / vit)
• 159,99 $ / faqe të shumta në vit (199.99 $ / vit rinovim)
• 295.99 $ / vit të gjitha nënfushat (369.99 $ / vit rinovim)

Këto çmime janë të egra për të qenë të sinqertë sepse shumica e ushtrive sot do t’ju japin një certifikatë falas të Encrypt SSL Le të Encrypt për secilën faqe.

Pritës të tjerë do t’ju japin kopje rezervë dhe siguri në internet. Por të dyja do t’ju kushtojnë përkatësisht 2,99 $ / muaj dhe 5,59 dollarë / muaj respektivisht.

Le të shohim edhe tarifat e migracionit.

Përsëri, shumë host do të lëvizin së paku një faqe ekzistuese mbi serverat e tyre falas. Shumë prej tyre madje mund ta bëjnë këtë brenda disa orësh duke kërkuar, kështu që nuk do të duhet të presësh përreth.

Jo GoDaddy, megjithatë. Ata nuk ofrojnë asnjë migracion falas në sit. Dhe nëse dëshironi që ata ta bëjnë këtë për ju, kostoja është 99,99 $ / site, dhe zgjat 7-10 ditë. Pra, nuk është vetëm e kushtueshme, por edhe e ngadaltë.

Shtoni të gjitha këto kosto shtesë gjatë disa viteve dhe pritja e GoDaddy nuk duket më e lirë.

3. atesmimet e rinovimit janë më të larta, shumë

Prmimet e planit të ekonomisë së GoDaddy fillojnë me 4,33 $ / muaj për tre vjet.

Sidoqoftë, të gjitha planet e tyre ndjekin mashtrimin e çmimeve të standardit të industrisë, ku ata dyfishojnë ose trefishojnë çmimin kur është koha për të rinovuar.

Ky plan i njëjtë i Ekonomisë, si një shembull, do të kalojë në $ 8,99 / muaj kur të rinovoni.

Ju nuk merrni ndonjë veçori shtesë ose performancë më të mirë. Por do të duhet të paguani më shumë.

4. Garantimi i kthimit të parave

Shumica e hostëve të uebit që kemi shqyrtuar do t’ju japin një kthim pa pyetje nëse anuloni brenda 30 ditësh.

Në sipërfaqe, garancia për kthimin e parave të GoDaddy duket e ngjashme. Planet vjetore mund të marrin një rimbursim brenda një muaji nga blerja.

Sidoqoftë, këtu janë të gjitha çështjet që fillojnë të shfaqen.

Nëse paguani një “Plan Mujor” (asgjë më pak se një plan vjetor – tre, gjashtë, ose nëntë muaj), duhet të kërkoni një rimbursim brenda 48 orëve. Kjo ju jep vetëm dy ditë për t’i provuar ato.

Për të marrë njërën prej këtyre rimbursimeve, duhet të bëni një telefonatë në shërbimin e tyre të klientit (në mënyrë që ata të përpiqen t’ju flasin jashtë tij).

Dhe pothuajse çdo plan që ofron GoDaddy ka disa kushte të çuditshme që mund të rrezikojnë shanset tuaja për të marrë atë rimbursim.

Për shembull, këtu janë ato që thonë termat e tyre në lidhje me rimbursimet e pritjeve në internet:

“Nëse një Shërbim Hosting tashmë është kryer, atëherë ai është i pakthyeshëm (nëse nuk është kryer akoma, i përshtatshëm për një kthim brenda 30 ditëve nga data e transaksionit).”

Nuk është shumë e qartë, a është kjo?

Në thelb, ajo që ne mendojmë se do të thotë është se nëse përpiqeni të përdorni planin e pritjes dhe krijimit të një faqe WordPress, për shembull, ju mund të shkelni këtë term. Dhe kështu ata mund, në teori, të mohonin kërkesën tuaj për rimbursim.

Ne nuk na pëlqen aspak kjo.

Dmimet GoDaddy, Planet Pritëse & Fakte te shpejta

Këtu është një përmbledhje e shpejtë e planeve të pritjes së GoDaddy:

Prmimet dhe planet e GoDaddy

Plani i Ekonomisë: Një faqe në internet për 4,33 $ / muaj (rinovon me $ 8,99 / muaj). Ju merrni 100 GB ruajtje, bandë gjerësi të pashembullt, email falas për biznesin dhe një emër domain falas për vitin e parë.

Plani luksoz: Uebfaqe të pakufizuara për 7,99 $ / muaj (rinovojnë me 11,99 $ / muaj). Ajo vjen me të gjitha tiparet e Ekonomisë, plus ruajtje të pakufizuar dhe nënfusha.

Plani përfundimtar: Të gjitha tiparet Deluxe dhe më shumë për 12,99 $ / muaj (rinovojnë me 16,99 $ / muaj). Përfshinë dy herë fuqinë përpunuese dhe memorjen, një çertifikatë falas SSL për vitin e parë, premium DNS dhe bazat e të dhënave të pakufizuara.

Plani maksimal: Të gjitha tiparet Ultimate dhe më shumë për 19,99 $ / muaj (rinovojnë me 24,99 $ / muaj). Ju merrni dy herë fuqinë dhe kujtesën, dy herë “trafikun maksimal të faqes” dhe një çertifikatë falas SSL gjithë terminin që blini.

Më shumë fakte rreth GoDaddy:

 • Domain falas? Ju merrni vitin e parë falas, por më pas do t’ju kushtojë pas kësaj.
 • Lehtësia e regjistrimit: Proces mjaft i thjeshtë i regjistrimit.
 • menyra pagese: Të gjitha kartat kryesore të kredisë dhe PayPal pranohen.
 • Tarifat dhe klauzolat e fshehura: politika konfuze e rimbursimit & kushte të tilla si “Nëse një Shërbim Hosting tashmë është kryer, atëherë ai është i pakthyeshëm (nëse nuk është kryer akoma, i përshtatshëm për një rimbursim brenda 30 ditëve nga data e transaksionit)”.
 • upsells: Ton ton në shitje. Afati fillestar, migrimet në sit, kopjet rezervë, çertifikatat SSL, siguria dhe më shumë.
 • Aktivizimi i llogarisë: Aktivizimi i shpejtë i llogarisë.
 • Paneli i Kontrollit dhe Përvoja e Panelit: cPanel.
 • Instalimi i Aplikacioneve dhe CMS-ve (WordPress, Joomla, etj.): Shumë opsione instalimi me 1 klik me aplikacionet më të njohura me burim të hapur.

A Rekomandojmë GoDaddy?

Po, ne e bëjmë.

GoDaddy ka shpejtësi të shpejtë në ngarkim të faqes. Ata punojnë mirë me aplikacionet më të njohura në internet që do të dëshironit. Dhe çmimi fillestar për tiparet bazë është një vlerë e mirë në shikim të parë.

Edhe pse mund të dëshironi të shikoni në opsione të tjera.

Ka shumë rritje të shitjeve për tiparet themelore që supozonit se ishin përfshirë thjesht falas (SSL). Secila prej këtyre mund të dyfishojë koston e planit tuaj. Por së bashku, ata lehtë mund të përfundojnë duke ju kushtuar ndjeshëm më shumë sesa ofruesit më të mirë të mbajtjes në internet.

Pra, ndërsa performanca e tyre në përgjithësi ishte e mirë, ata kishin disa pengesa që ne do t’ju rekomandojmë të rishikoni edhe të tjerët në krye të listës sonë, gjithashtu.

A keni ndonjë përvojë personale me GoDaddy – pozitive apo negative? Nëse po, ju lutemi na lini një përmbledhje të ndershme, transparente më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map