Rishikimi Bluehost (2020) – A është kjo Web Hosting Popular A është e Mirë?

Shqyrtim BluehostBluehost: Pritësi i rekomanduar i uebit


Ne kemi qenë një klient që paguan webh Bluehost përgjatë 2017 – 2020.

Kjo do të thotë se ne kemi vëzhguar performancën e planit të tyre të përbashkët “bazë” më të lirë (si koha mesatare e ngarkesës ashtu edhe koha e zgjuar) për 3+ vjet.

Ky përmbledhje Bluehost mbështetet shumë në të dhëna, si dhe përvojën e përgjithshme me tiparet e tyre të pritjes dhe mbështetjen e klientit.

Me pak fjalë, të gjitha planet e Bluehost u ofrojnë klientëve të tyre 24/7 biseda live, gjerësia e bandës së pandërprerë dhe pesë llogari të postës elektronike. Ngjashëm me shumë kompani të tjera të mbajtjes së faqeve në internet, ata gjithashtu u ofrojnë përdoruesve të tyre të rinj një domain falas për vitin e parë. Planet e tyre fillojnë nga 2.75 dollarë në muaj dhe përfshijnë siguri të përmirësuar, rezervë dhe çertifikatë falas SSL. Këto ndihmojnë për ta mbajtur blogun ose faqen tuaj të internetit të mbrojtur dhe të sigurt.

Në përgjithësi, performanca e tyre e fundit 24-mujore ka qenë e mirë. Bluehost është qartë në krye me kohën e duhur (99.99%) dhe një kohë të shpejtë të ngarkesës së 405ms (0.4 sekonda).

Lexoni të gjitha “Pro” dhe “Kundër” më poshtë:

Informacion i përgjithshëm & Pasqyrë e hostimit

VERDIKTI JON: Pritja më e mirë e përgjithshme e përbashkët
SPEED: 405 ms (Shkurt 2018 deri në Janar 2020 mesatare)
uptime: 99.99% (Shkurt 2018 deri në Janar 2020 mesatare)
SUPPORT: 24/7 Bisedë live
Apps: WordPress, Joomla, Drupal dhe disa krijues të faqeve të internetit
TIPARET: Gjerësia e bandës dhe ruajtja e tij, llogaritë e postës elektronike, domeni i lirë viti 1
PLANET HOSTING: Serverë të përbashkët, cloud, VPS dhe dedikuar
TRANSFERI I SITIT: Jo falas
Çmimi: Duke filluar nga 2,75 $ / muaj (rinovon me 7,99 $ / muaj)

Mirat e Përdorimit të Bluehost Hosting

1. Uptime më e mirë – 99,99% – Gjatë gjithë vitit

Uptime është një nga aspektet më të rëndësishme kur zgjidhni një host të uebit – në fund të fundit, nëse faqja juaj është në rregull, përdoruesit tuaj nuk mund t’i qasen asaj. Pra, vazhdimisht koha e mirë duhet të jetë një nga përparësitë tuaja kryesore.

Pas shqyrtimit të 30 hosteve në internet, standardi ynë për kohën e “mirë” është 99.93%. Kjo mund të duket mjaft e lartë, por në të vërtetë është edhe pak më poshtë se mesatarja. Shkruajini ato numra në një kalkulator, dhe shpejt do ta shihni se përkthehet në të paktën 26 minuta kohë joproduktive çdo muaj ose pak më shumë se pesë orë gjatë një viti.

Pra, në mënyrë ideale, ne nuk duam të shohim asgjë më pak se kaq.

Lajmi i mirë është që Bluehost e kapërcen lehtësisht këtë pikë referimi, duke e mbajtur të qetë faqen tonë të testimit live për 99.99% të kohës gjatë 24 muajve të fundit (2018-2020).

Këtu mund të shihni ndarjen mujore të 12-muajve të kaluar:

 • Kohëzgjatja mesatare e Janarit 2020: 100% 
 • Dhjetor 2019 kohëzgjatja mesatare: 100%
 • Nëntori 2019 kohëzgjatja mesatare: 100%
 • Koha mesatare e tetorit 2019: 99,96%
 • Koha mesatare e shtatorit 2019: 99.99%
 • Gusht 2019 mesatare e kohës: 99.99%
 • Koha mesatare e kohës së korrikut 2019: 100%
 • Qëndrueshmëria mesatare e qershorit 2019: 99,98%
 • Maj 2019 kohëzgjatja mesatare: 100%
 • Koha mesatare e prillit 2019: 100%
 • Koha mesatare mesatare e Mars 2019: 99.99%
 • Shkurt 2019 kohëzgjatja mesatare: 100%

Përfundim? Bluehost është një nga ofruesit më të besueshëm të mbajtjes në internet sipas studimit tonë në kohë.

Bluehost-performance-24monthsSite testi live: hostingfacts-bluerock-bluehost.com | Avg. kohën e shpejtë dhe shpejtësinë: 24-muaj+

2. Shpejtësia e 5 faqeve në internet “Load” – 405ms

Një raport nga Google vitin e kaluar zbuloi se shumica e faqeve të internetit celular janë shumë të ngadalta.

Ky është një problem për dy arsye kryesore. Indeksi i parë mobil i Google mund të lartësojë ose fshehë faqen tuaj në kërkimet e përdoruesve bazuar në shpejtësinë e tij të ngarkimit. Studimet tregojnë se faqet e ngadalta në internet pothuajse gjithmonë përkthehen në shitje më të ulëta.

Kështu që, pas mbarimit të kohës, koha e ngarkimit të faqes së hostit tuaj është gjëja e dytë më e rëndësishme që mund të bëjë fjalë për fjalë ose të prishë suksesin e faqes tuaj.

Ne kemi qenë duke ndjekur performancën e Bluehost që nga shkurti i vitit 2018 duke përdorur një mjet të palëve të treta, Pingdom. Dhe përsëri, ne ishim të kënaqur me rezultatet – një shpejtësi mesatare e ngarkimit të faqeve prej 405ms që i vendos ato si faqja e 5-të më e shpejtë nga të gjithë ata që kemi testuar.

Bluehost-2019-2020-statisticsShpejtësia mesatare e Bluehost 2019-2020 | Shihni statistikat

3. Prmimet e ulëta hyrëse (2,75 $ / muaj)

Ne do të shohim çmimet dhe planet e plota të Bluehost brenda vetëm një moment.

Sidoqoftë, nëse do të kontrollonit çmimet e fillimit, do të vini re se çmimi më i ulët i reklamuar është 3,95 $ / muaj. Kjo është një marrëveshje mjaft e mirë duke marrë parasysh se ata e kanë zvogëluar atë tashmë nga 7.99 $ / muaj fillimisht.

Për atë çmim, ju merrni pothuajse gjithçka që ju nevojitet për një uebfaqe të vetme. Kjo përfshin 50 GB ruajtje të SSD, bandë të bandës së pa-matur, një certifikatë falas SSL, dhe më shumë.

Kështu që do të merrni një vlerë mjaft të mirë për çmimin, plus shpejtësinë e tyre të vazhdueshme të kohës dhe ngarkimit të faqeve.

Lajmi i mirë është se ne kemi qenë në gjendje të krijojmë një marrëveshje me Bluehost për lexuesit tanë që çmimin fillestar zbrit edhe më tej në 2.75 $ / muaj.

Kjo është shkalla më e ulët që kemi parë kudo në internet (dhe na beso, ekipi ynë harxhon shumë kohë në internet ashtu siç është). Pra, është një punë e madhe nëse jeni në treg për një pritës të ri të përballueshëm.

4. Opsione të mira sigurie

Edhe pse Bluehost është një nga opsionet “më të lira” në treg, ne kemi qenë të kënaqur të shohim që ato nuk shkurtojnë shumë qoshe ose nuk përdorin karakteristika kritike si siguria.

Bluehost ofron shumë mundësi të mira të sigurisë si parazgjedhje, përfshirë çertifikatën SSL falas për secilin plan siç e përmendëm më herët.

Të gjitha planet përfshijnë gjithashtu një veçori të intimitetit të domain-it që do t’ju ndihmojë të mbani informacionin personal që keni përdorur për t’u regjistruar në një domain. Kjo parandalon hakerat të gjejnë dhe përdorin këto detaje personale për skemat e phishing për t’ju mashtruar ju ose të tjerët në dorëzimin e informacionit të ndjeshëm.

SiteLock është përfshirë për të ndihmuar në parandalimin e sulmeve malware, të cilat për fat të keq janë mjaft të zakonshëm në faqet e WordPress. CodeGuard është një formë tjetër për mbrojtje, e cila gjithashtu siguron kopje rezervë të përditshme në mënyrë që të mund të rivendosni versionet e mëparshme të një faqe në qoftë se ajo bëhet e hakuar.

Postini, nga Google, është mjeti i fundit i sigurisë që vlen të përmendet. Ajo siguron mbrojtje ndaj spamit për emailin tuaj, kështu që çdo gjë e dyshimtë parandalohet të futet në kutinë tuaj.

Krejt, kjo është një paketë mjaft e mirë e sigurisë për të mbajtur faqen tuaj të sigurt dhe të shëndoshë.

5. Shumë integrime, aplikacione, dhe Karakteristikat e e-Tregtisë

Përtej veçorive të përfshira të sigurisë, Bluehost gjithashtu siguron qasje në një numër të madh të aplikacioneve dhe integrimeve të ndryshme, në mënyrë që të mund të përdorni shërbimet më të njohura në internet.

Për shembull, ata kanë një menaxher domaini nëse preferoni thjesht të blini dhe menaxhoni domene të shumta përmes tyre. Mund të vendosni kopje rezervë ditore, javore ose mujore, në rast rasti.

Ju mund të instaloni WordPress me një klik të vetëm (më shumë në atë në seksionin tjetër më poshtë). Ju gjithashtu mund të instaloni sisteme të tjera të menaxhimit të përmbajtjes (CMS) të tjerë si Drupal, Joomla, të drejtoni një dyqan për tregti elektronike dhe më shumë.

Plus, Bluehost madje do të përfshijë hyrje në një Rrjet të Dorëzimit të Përmbajtjes (CDN). Këto presin imazhet dhe skedarët tuaj të mëdhenj, duke marrë atë punë jashtë serverave tuaj, për t’i shpërndarë ato më shpejt për përdoruesit në të gjithë botën dhe për ta mbajtur faqen tuaj të shpejtë në të njëjtën kohë.

6. Pritës zyrtar i WordPress.org ‘zyrtar’

WordPress është platforma më e përdorur gjerësisht në internet në treg.

Dhe ata vetëm “zyrtarisht” rekomandojnë tre partnerë pritës të përdorin me një faqe WordPress:

 • Bluehost
 • Dreamhost
 • SiteGround

Sigurisht, ju mund të përdorni pothuajse çdo ofrues të web hosting për të krijuar një faqe WordPress. Por fakti që Bluehost është një nga pak partnerët e njohur zyrtarisht është inkurajues.

WP.org rekomandon BluehostWordPress.org rekomandon Bluehost

7. Lehtë për t’u përdorur për fillestarët

Disa nga hostet në internet që kemi parë janë më të mirat vetëm për përdoruesit e përparuar.

Për shembull, LiquidWeb është i shkëlqyeshëm nëse e dini se çfarë po bëni. Por atyre u mungon një ndërfaqe miqësore për përdoruesit për njerëzit jo teknikë. Pra, nëse jeni fillestar, do të keni një kohë të vështirë për të jetuar një faqe në internet.

Paraqitja e panelit të kontrollit të Bluehost (cPanel) e lehtëson përdorimin. Thjesht duhet të tregosh dhe të klikosh në shumicën e rasteve.

Ai gjithashtu ka karakteristika për përdoruesit e avancuar, por fillestarët gjithashtu lehtë mund të instalojnë dhe startojnë WordPress.

Ose, ata mund të përdorin mjetet e krijuesit të uebfaqes Bluehost (të tilla si Weebly ose Drupal) për të filluar me një shabllon që mund ta rregulloni duke thjesht zvarritur dhe rënë funksionet.

Bluehost cPanelBluehost i lehtë për t’u përdorur cPanel

8. Garancia e kthimit të parave 30-ditore

Marrja e marrëveshjes më të mirë në web hosting zakonisht nënkupton parapagimin për disa muaj, një vit ose disa vjet në një kohë.

Bluehost nuk është i ndryshëm – më shumë në atë më poshtë. Por ata ofrojnë një garanci 30-ditore për kthimin e parave në planet e tyre.

Ju mund të provoni shërbimin për të vlerësuar performancën e tyre për veten tuaj, dhe pastaj përsëri kërkoni një rimbursim nëse nuk jeni plotësisht të kënaqur. Kemi disa fjalë kujdes, sidoqoftë.

Sipas kushteve të tyre, këtu janë ato që bëjnë dhe nuk bien nën atë garanci:

 • Ju mund të merrni vetëm rimbursime në koston e mbajtjes së faqes në internet, jo për produktet e tjera si fushat ose shtesat e tjera.
 • Një tarifë prej 15,99 $ do të zbritet nëse keni marrë një emër domain falas në planin tuaj.
 • Anydo kërkesë pas 30 ditësh nuk do të kthehet.

Nuk është saktësisht një politikë pa pyetje siç kemi parë nga disa host. Prandaj sigurohuni që të jeni në rregull me ato pika përpara se të regjistroheni.

9. Ndihma për klientët

Bluehost ofron gjithçka nga një bazë njohurish, për të biseduar live, mbështetjen e biletave me email, dhe madje edhe mbështetje telefonike. Ne provuam bisedën live dhe Vinutha nga Bluehost të lidhur brenda dy minutash.

Kishte vonesa të vogla midis secilës përgjigje, por në përgjithësi, Vinutha ishte jashtëzakonisht miqësore dhe ofronte përgjigje direkte për secilën pyetje. Ishte një përvojë pa dhimbje, që është pikërisht ajo që dëshironi nga mbështetja e klientit të një hosti.

Shërbim klienti Bluehost bisedë liveNe patëm një bisedë me përfaqësuesin Live Chat Bluehost

Kundërpërdorimit të përdorimit të Bluehost Hosting

Bluehost performon mjaft mirë në të gjithë tabelën. Sidoqoftë, ekzistojnë dy zona të mëdha ku kostot rriten pak. Le të zhyten më thellë në secilën prej tyre.

1. Normat më të larta të rinovimit (të zakonshme në industrinë e hostimit në internet)

Mënyra më e mirë për të marrë çmimin më të ulët të mundshëm për pritjen është parapagimi për një, dy, apo edhe tre vjet në front.

Hmimet tre vjeçare BluehostHmimet e hollësishme të Bluehost

Nga njëra anë, çmimi mujor është i ulët, por nga ana tjetër, parapagimi për një periudhë më të gjatë kohore (midis 12-36 muajsh) do të thotë që ju nuk jeni vetëm angazhim për disa dollarë, por rreth njëqind dollarë.

Një tjetër gjë për tu marrë parasysh është normat më të larta të rinovimit pasi skadon periudha juaj hyrëse. Në këtë rast, parapagimi për tre vjet të plotë në 3,95 $ është një marrëveshje e mirë sepse jeni duke u mbyllur në atë normë të ulët për aq kohë sa të jetë e mundur.

Sidoqoftë, në fund të këtij afati, normat do të rriten përsëri në normat e tyre “Normale”. Këto shkojnë nga 7,99 $ – 8,99 $ / muaj në planin më themelor të përbashkët në varësi të sa kohë ju parapagoni.

Mimet e rinovimit të BluehostMimet e rinovimit të Bluehost

2. Migrimet në sit nuk janë falas

Shumica e hostëve të uebit që kemi shqyrtuar do të zhvendosin faqen tuaj të internetit ekzistuese në shërbimin e tyre falas. Ata e shohin atë si një shërbim miqësor që ndihmon të lumtur klientët e rinj, kështu që ata do të valojnë çdo tarifë.

Fatkeqësisht, Bluehost nuk bën migrime falas.

Ato kanë një tarifë të njëhershme prej 149,99 $ që përfshin migrimin e deri në pesë faqet e internetit, 20 llogari të postës elektronike, dhe çdo skedar tjetër të dhënash për këto faqe.

Ata pretendojnë se do të jetë e shpejtë dhe e qetë, kështu që ju nuk do të përjetoni vonesa ose joproduktive.

Sidoqoftë, fakti që duhet të paguani për të, dhe të paguani kaq shumë, është një “Con” i madh për t’u marrë në konsideratë.

Transferimi i uebfaqes BluehostKostoja e transferimit të uebfaqes Bluehost

Hmimet Bluehost, Planet Pritëse & Fakte te shpejta

Plani Themelor i Bluehost do t’ju kushtojë 3,95 $ / muaj (ose 2,75 $ me zbritjen tonë).

Plani Plus rritet në $ 5,45 / muaj – i njëjti çmim me opsionin Choice Plus për faqet e internetit të pakufizuara, ruajtjen e SSD dhe gjerësinë e brezit. Ata gjithashtu ju lejojnë të menaxhoni fusha të pakufizuara, domene të parkuar dhe nënfusha në këto plane.

Plani Pro fillon me 13.95 $ / muaj me të gjitha këto karakteristika dhe performancë të lartë nga serverët e tyre.

Për më tepër, Bluehost ka të gjitha llojet kryesore të mbajtjes së faqeve në internet, përfshirë VPS, cloud dhe qendrat e dedikuara të të dhënave.

Prmimet Bluehost dhe planet

 • Domain falas? Po për vitin e 1, pastaj rinovoni me 15,99 $.
 • Lehtësia e regjistrimit: Procesi i thjeshtë i regjistrimit me dy faqe.
 • menyra pagese: Kartat kryesore të kreditit dhe PayPal.
 • Tarifat dhe klauzolat e fshehura: Nuk ka rimbursim për emrat e domain. Ritmet e rinovimit për të dy fushat dhe hostin rriten.
 • upsells: Disa upsells. Fatkeqësisht, është një dukuri e zakonshme në industrinë e web hosting-it dhe ndodh me shumë kompani të ndryshme pritëse të emrave të mëdhenj.
 • Aktivizimi i llogarisë: Shumica e përdoruesve gëzojnë aktivizimin e menjëhershëm. Nëse informacioni është i pasaktë ose ekziston dyshimi për mashtrim, aktivizimi mund të vonohet.
 • Paneli i Kontrollit dhe Përvoja e Panelit: Panel kontrolli i thjeshtë dhe i lehtë për t’u përdorur.
 • Instalimi i Aplikacioneve dhe CMS (WordPress, Joomla, etj.): Mojo Marketplace e bën instalimin e aplikacioneve të shpejtë dhe të thjeshtë.

A Ju Rekomandojmë Bluehost?

Po, ne e bëjmë.

Bluehost ka renditur në ose afër majës, si për kohën e ngritjes ashtu edhe atë të ngarkimit për më shumë se një vit.

Për më tepër, ata ofrojnë një mbështetje të fortë të sigurisë, një garanci për kthimin e parave dhe shumë aplikacione miqësore për përdoruesit, të gjitha për një nga normat më të ulëta në industri (2.75 dollarë në muaj).

Ata nuk janë perfektë. Normat e rinovimit do të rriten pasi të përfundojnë çmimet hyrëse. Gjithashtu, ata tarifojnë shtesë për migracionin në sit, të cilin hostet e tjerë hedhin falas.

Por në përgjithësi, Bluehost jep performancë të fortë dhe vlerë të mirë.

P.S. A keni përdorur Bluehost më parë? Ju lutemi konsideroni të lini një përmbledhje më poshtë – e mirë ose e keqe – nuk ka me të vërtetë rëndësi për sa kohë që është e dobishme për vizitorët tanë. Faleminderit per mbeshtetjen.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector