9 Ndërtuesit e internetit më të mirë (Krahasimi) |

ndërtuesit e faqeve të internetitCilin ndërtues të faqes në internet duhet të zgjidhni?


Ka 50+ ndërtues të ndryshëm të faqeve të internetit në treg.

Secila prej këtyre mjeteve ju premton të krijoni një faqe interneti me lehtësi me një kosto të ulët.

Por, në lidhje me përdorshmërinë dhe performancën e tyre aktuale? Dhe për sa i përket fleksibilitetit – a mund të krijoni një dyqan në internet ose një blog?

Vendosëm të shpenzojmë pak kohë dhe para për t’u regjistruar, testuar dhe rishikuar 9 ndërtuesit më të njohur të faqes në internet.

Ne gjithashtu ndërtuam një sit të thjeshtë ‘5-minutësh’ provë me secilin ndërtues dhe monitoruam performancën e tyre në kohë dhe shpejtësi për 12+ muaj.

Por së pari:

Kush duhet të përdorë një ndërtues në faqe? A është për ju?

Ndërtuesit e faqeve në internet janë një pasuri fantastike kur përdoren si duhet. Fatkeqësisht, ata nuk kanë të drejtë për të gjithë. E thënë kjo, ka të ngjarë të jetë për ju nëse doni të krijoni një:

 • Uebfaqja e biznesit të vogël
 • Uebfaqja personale (blog)
 • Uebfaqe eCommerce (dyqan online) për të shitur produkte ose shërbime

… Dhe ju e dëshironi atë të shpejtë dhe të lirë.

Shtë ndoshta nuk për ju nëse:

 • Ju jeni një zhvillues / dizajnues me përvojë në internet që njeh HTML, CSS dhe PHP
 • Ju dëshironi të krijoni një faqe në internet që është shumë komplekse dhe e madhe

Shpalosje e plotë: Ne, në hostingfacts.com, fitojmë një komision nëse përfundoni të blini një ndërtues të faqes në internet përmes lidhjeve në këtë përmbledhje. Faleminderit për mbështetjen tuaj (shiko procesin tonë të rishikimit).

9 ndërtuesit më të mirë të faqes në internet të vitit 2020

Këtu keni një përmbledhje të 9 ndërtuesve më të njohur të faqeve të internetit:

1. Wix.com

Faqja kryesore e Wix

 • Mirat e përdorimit të Wix 

+ Shumë e lehtë për t’u përdorur (zvarrit dhe lësho)
+ Versioni falas & gjykim falas në dispozicion
+ 630+ tema dhe shabllone
+ E mirë për faqet e internetit, bloget, dyqanet në internet
+ Performanca e besueshme
+ Ndërtues i AI (faqja e internetit 5min)
+ 30 ditë garanci për kthimin e parave

  • Kundër të përdorimit të Wix

Asnjë bisedë live, bileta / telefon vetëm
Llogaritë e postës elektronike kosto ekstra

Krijuesi i faqes Wix vjen me 630 tema që janë të përshtatshme për shumë biznese të ndryshme, individë dhe jofitimprurës.

Ata i kanë kategorizuar temat e tyre sipas fotografisë, portofolit, udhëtimit, ushqimit, bukurisë etj. Përveç kësaj, ato kanë shumë tema që janë më të përshtatshme për një blog, dyqan online ose një faqe në internet të biznesit:

Modelet Wix

Përveç modeleve të shumta të temave, Wix gjithashtu lejon përdoruesit e saj të zgjedhin midis 100+ fonteve të ndryshme, dhe nëse kjo nuk është e mjaftueshme, ju gjithashtu mund të ngarkoni shkronjat tuaja personale. Nëse keni nevojë për ndonjë imazh për faqen tuaj të internetit, ato përfshijnë një bibliotekë me më shumë se 1000+ imazhe të aksioneve.

Me Wix, ju mund të krijoni një galeri për të shfaqur punën tuaj. Ato gjithashtu përfshijnë një falas favicon dhe krijues logo. Nëse nuk keni një logo për uebfaqen tuaj, ky mjet definitivisht mund t’ju ndihmojë të krijoni një (edhe nëse nuk keni aftësi të projektimit).

Shtë gjithashtu e drejtë të themi se Wix është pak më shumë sesa thjesht një “ndërtues i faqes në internet”. Me Wix, ju jeni në gjendje të krijoni një dyqan online për të shitur produktet tuaja, për të krijuar kuponë dhe për të dërguar buletina emaili.

Për më tepër, ndryshe nga shumë mjete të tjera të njohura për ndërtimin e faqes në internet, Wix ka përfshirë një tipar drag and drop – kjo e bën krijimin e një uebsajti sa më të thjeshtë. Ja se si tërhiqeni dhe lëshoni punën në Wix:

Redaktori Wix Drag and Drop

Drag and drop është një veçori Wix që ju lejon të thjesht të riorganizoni faqen tuaj të internetit, të shtoni seksione / blloqe dhe të bëni modifikime që bëjnë botimin dhe bërjen e ndryshimeve në faqen tuaj të internetit pothuajse menjëherë..

Përveç kësaj, ata kohët e fundit shtuan një veçori të re që quhet ADI. Me pak fjalë, është një UA që krijon një faqe në internet plotësisht unike për ju, në më pak se disa minuta. Me vetëm disa pyetje të thjeshta, Wix AI do të hartojë një faqe në internet që është e përshtatshme për biznesin dhe nevojat tuaja. Asnjë dy site nuk do të duket kurrë i njëjtë, domethënë, ju mund të merrni një faqe interneti plotësisht të personalizuar.

Wix përdorues mund të redaktojnë uebfaqen e tyre në pajisje të tjera, ashtu siç kanë Aplikacionet iOS dhe Android në dispozicion. E fundit, por jo më e rëndësishmja, redaktorë / autorë të shumtë mund të caktohen në një faqe në internet, e cila është një aftësi e mirë nëse keni një ekip ose organizatë më të madhe që do të menaxhojë faqen e internetit / dyqan. Mbështetja e tyre është në dispozicion përmes telefonit dhe biletave.

Pasi të regjistroheni me Wix, ata gjithashtu do të jenë përgjegjës për të pritur faqen tuaj dhe të siguroheni që ajo të ngarkojë shpejt. Gjatë 12-muajve të fundit, kemi pasur një kohë të qëndrueshme prej 99.98% dhe shpejtësi faqesh prej 412 ms, që është e mirë në krahasim me shumë të tjerë.

Wix gjithashtu ofron një plan falas për të provuar shërbimin e tyre. Dokush mund të krijojë një llogari dhe të fillojë të ndërtojë një faqe në internet menjëherë. Paralajmërimi i vetëm është që ju nuk mund të lidhni emrin e domain dhe faqja juaj do të ketë reklama Wix. Nëse ju pëlqen ajo që keni krijuar, gjithmonë mund të azhurnoni më vonë.

Pasqyrë e çmimeve:

 • Të gjitha planet vijnë me një gjykim 14-ditor falas
 • Të gjitha planet përfshijnë SSL (https: //)
 • Të gjitha planet vjetore përfshijnë një emër domain falas për 1 vit, që më vonë rinovohet për 12,95 $ / vit
 • Plani më i lirë kushton 13 dollarë / muaj dhe përfshin gjerësinë e bandës 2 GB dhe ruajtje 3 GB
 • Plani më i lirë i tregtisë elektronike fillon 23 $ / muaj dhe përfshin gjerësi të pakufizuar dhe ruajtje prej 20 GB
 • Accountdo llogari e-mail kushton 6 $ / muaj përmes Google Suite

Faqja jonë e provave e bërë me Wix.com
Wix të dhëna për kohën dhe shpejtësinë

2. ConstantContant.com (Ndërtues CTCT)

 • Ndërtues i vazhdueshëm i kontakteve

  Mirat e përdorimit të ndërtuesit CTCT

+ Lehtë dhe e thjeshtë për t’u përdorur
+ Versioni falas
+ Përfshinë ndërtuesin e AI
+ 24/7 mbështetje chat live
+ Zgjedhje e shkëlqyeshme e imazheve falas
+ 30 ditë garanci për kthimin e parave

  • Kundërvajtjet e përdorimit të ndërtuesit CTCT

Përdor paraqitjet në vend të shablloneve
– Redaktimi / Rregullimi i figurave është i vështirë

Ndërtuesi i vazhdueshëm i kontaktit u siguron klientëve një magjistar të udhëzuar të AI që krijon një uebfaqe plotësisht të personalizuar, në të cilën mund të shtoni sugjerime të përmbajtjes dhe imazhe të personalizuara.

Ndërtuesi i AI krijon automatikisht një faqe interneti miqësore për celular që do të duket mahnitëse në të gjitha pajisjet. Redaktimi i faqes tuaj të internetit të krijuar rishtazi është i thjeshtë me opsione të para-ndërtuara, tekst, ngjyra dhe mjetet e redaktimit të figurave (ai gjithashtu ka një integrim me Unsplash duke ju dhënë mundësinë e përdorimit të mbi 1 milion imazheve me cilësi të lartë). Për më tepër, ajo ofron automatizimi i postës elektronike, palë të treta plugin dhe mbështet sinkronimin automatik me rrjetet sociale.

Modele ndërtuese të kontaktit të vazhdueshëm

Do uebfaqe i krijuar me ndërtuesin e Kontaktit të Përgjithshëm mbështetet në një Rrjet të Shpërndarë dhe të Shpejtë të Shpërndarjes së Përmbajtjes (CDN) i cili lejon vizitorët të marrin versionin më të shpejtë të ngarkimit në dispozicion në çdo kohë. Ky ndërtues i faqes në internet ofron një Prodhuesi i logos me fuqi AI që do të thotë se nuk do të duhet të shqetësoheni për marrjen e duhur të markës suaj.

Kontakt i vazhdueshëm-Ndërtuesi i AI është i thjeshtë për tu punuar me të. Thjesht duhet të përgjigjeni në disa pyetje dhe krijuesi i faqes në internet krijon një faqe në internet të personalizuar bazuar në përgjigjet tuaja.

Ju mund të shtoni me lehtësi faqe të reja dhe të redaktoni seksione, si dhe të personalizoni faqosjet me ndihmën e ndërtuesit të pajisur me AI duke e bërë të shpejtë dhe të lehtë krijimin e faqes tuaj në asnjë kohë.

Design Contact Online Designer

Kontakti i Kontaktit të Përhershëm ofron integrim me portat kryesore të pagesave përfshirë Paypal dhe Stripe.

Integrimi me bibliotekën e imazheve Unsplash u siguron klientëve mundësinë e përdorimit të më shumë se një milion imazheve me cilësi, diçka që mund të marrë barrën e marrjes së imazheve me rezolucion të lartë dhe marrjen e vazhdueshme të fotove me cilësi nga duart tuaja..

Ky ndërtues i faqes në internet ofron një plan falas (nuk kërkohet kartë krediti) dhe ajo ka një garanci të kthimit të parave 30-ditore. Plani falas ju ofron një mundësi për t’u mësuar në platformë dhe të vendosni nëse dëshironi ta përmirësoni më vonë me karakteristika shtesë. Sidoqoftë, lista e pajtimtarëve me email është e kufizuar në planin falas.

Arsyeja pse kjo platformë është një zgjidhje kaq e fuqishme e marketingut me email është se ju jep mundësinë të dërgoni postë elektronike në shënjestër që mund të personalizoni. Ajo gjithashtu ofron karakteristika të shkëlqyera si analitika në internet, format e kapjes së plumbit dhe një mundësi e regjistrimit të ngjarjeve që mund t’ju ndihmojë të drejtoni pjesëmarrjen në ngjarjet tuaja.

Platforma ofron një 24/7 chat live, email dhe mbështetje telefonike. Gjithashtu, Constant Contact Builder është një mundësi e zgjuar për pronarët e e-commerce pasi platforma lejon klientët të krijojnë një dyqan në internet edhe kur përdorin provën falas. Për më tepër, nuk ka tarifa të transaksioneve për klientët që do të marrin planin e biznesit Plus.

Siti ynë i testimit me Constant Contact Builder tregoi një kohëzgjatje të qëndrueshme prej 99.98% dhe shpejtësi faqesh prej 264 ms. Në përgjithësi, ndërtuesi i vazhdueshëm i kontakteve është një mundësi e qëndrueshme dhe e përballueshme për bizneset e vogla, të rinjët e marketingut me email dhe pronarët e bizneseve jo-teknologjike që nuk duan të hyjnë në sherr të një procesi të zgjatur të hartimit të faqes në internet.

Pasqyrë e çmimeve:

 • Plani falas në dispozicion
 • Të gjitha planet përfshijnë një çertifikatë falas SSL (https: //)
 • Të gjitha planet e paguara vijnë me një domen falas për 1 vit, që më vonë rinovohen për 22,00 dollarë në vit
 • Plani me pagesë më i lirë kushton 10 dollarë / muaj dhe përfshin gjerësi të pakufizuar dhe ruajtje
 • Tregtia elektronike përfshihet edhe në planin e lirë, por e kufizuar në 3 artikuj dhe ka tarifë transaksioni 3% (tarifë e pakufizuar dhe 0% me planin e biznesit Plus)

Faqja jonë e provave e bërë me ConstantContact.com
Të dhëna për kohën dhe shpejtësinë e ndërtuesit të CTCT

3. SITE123.com

 • SITE123

  Mirat e përdorimit të SITE123

+ E mirë për faqet e vogla si bloget
+ Plani i kufizuar falas me reklama
+ Mund të shtojë tipar dyqan online
+ Mund të shtoni galeri
+ Tipar i përkthimit në internet

  • Kundrat e përdorimit të SITE123

Pa zvarritje dhe rënie
– Jo gjithçka është plotësisht e personalizueshme

SITE123 është një krijues i thjeshtë i faqeve të internetit që ju lejon të krijoni një uebfaqe të biznesit të vogël, blog ose një faqe interneti të e-commerce brenda disa klikimeve. Mund të filloni duke përdorur disa prej shablloneve të tyre me cilësi të lartë – të gjitha modelet e SITE123 janë plotësisht të përgjegjshme dhe të optimizuara për pajisjet e lëvizshme.

SITE123 Modelet

SITE123 është fleksibël kur bëhet fjalë për ngarkimin e imazheve, ndryshimin e shkronjave dhe skemat e ngjyrave dhe rregullimin e strukturës dhe dizajnit të faqes fillestare të faqes tuaj të re, megjithëse, nuk mund të ndryshoni shabllonet pasi faqja juaj e internetit të dalë publike. Platforma ka qindra imazhe falas të aksioneve dhe qasje në bibliotekën e shkronjave të Google. Ajo integron aplikacione me vetëm disa klikime dhe mund të lidhë me 25 platforma të ndryshme të mediave sociale.

Ky ndërtues i veçantë i uebfaqes ofron një alternative për ndërtuesit e faqeve në internet duke zgjedhur t’u japin klientëve një mundësi të thjeshtuar që u lejon atyre të ngarkojnë përmbajtjen e tyre në një plan urbanistik. Paralajmërimi këtu është që megjithëse përdorimi i ndërfaqes së shpejtë përshpejton procesin e konfigurimit, ai zvogëlon përshtatshmërinë.

Ajo që e veçon veçanërisht SITE123 nga ndërtuesit e tjerë të faqeve të internetit është se lejon klientët të bëjnë krijoni faqe interneti shumëgjuhëshe. Ky është një mundësi e fortë për bizneset ndërkombëtare sepse nuk do të duhet të kenë faqe të shumta në gjuhë të tjera, por thjesht versione gjuhësore shtesë të faqes së tyre të internetit.

SITE123 ndihmon klientët të pasurojnë përmbajtjen e tyre në internet duke u siguruar atyre një listë të gjerë të shtojcave të faqeve të internetit, duke përfshirë mjetet analitike, mbështetjen e bisedës live, marketingun dhe mjetet e webmasterit.

Platforma ofron funksionalitet të mirë SEO – klientët mund të modifikojnë përshkrimet e meta dhe të titullit, të personalizojnë URL-të dhe të shtojnë tekst shtesë në imazhe. Google Analytics është gjithashtu pjesë e listës së shtojcave të faqeve të internetit të SITE123.

Kjo platformë ofron 24/7 chat live dhe mbështetje telefonike për çdo lloj ndihme teknike. Ata gjithashtu ofrojnë qasje në qendrën e tyre të njohurive, të mbushura me udhëzues falas se si të përdorin mjetet dhe veçoritë e tyre, dhe klientët gjithashtu mund të shikojnë mësimet e krijuesit të faqes në kanalin e tyre në Youtube për më shumë informacion.

Me SITE123, ju lehtë mund të aktivizoni emailin tuaj në lidhje me domenin, i cili është thelbësor kur bëhet fjalë për promovimin e faqes në internet dhe reputacionin e biznesit.

SITE123 Mbyllej

Klientët mund të pranojnë pagesa online PayPal dhe Stripe përmes platformës. Kodet e kuponëve gjithashtu mund të dorëzohen përmes mediave sociale dhe marketingut me email. Për më tepër, SITE123 ofron një çertifikatë falas SSL për t’u siguruar që nuk do të përjetoni ndonjë qasje të paautorizuar.

Gjatë 12 muajve të fundit, SITE123 ka ofruar një kohë të qëndrueshme prej 99.87% dhe një shpejtësi faqesh prej 724ms. Për fat të keq, që nga fillimi i shtatorit, SITE123 ka bllokuar Pingdom të gjurmojë faqet e tyre të internetit, ne kemi kërkuar mbështetjen e tyre në bisedën e drejtpërdrejtë, por ata nuk mund të na ndihmojnë.

Pasqyrë e çmimeve:

 • Versioni falas në dispozicion
 • Të gjitha planet përfshijnë SSL (https: //)
 • Të gjitha planet vjetore përfshijnë një emër domain falas për 1 vit, i cili më vonë rinovohet për 13,00 $ / vit
 • Plani më i lirë kushton 8,45 $ / muaj dhe përfshin gjerësinë e bandës prej 5 GB dhe ruajtjen e 10 GB
 • Plani më i lirë i tregtisë elektronike fillon 14,45 $ / muaj dhe përfshin gjerësinë e bandës prej 45 GB dhe ruajtjen e 90 GB
 • Llogaritë e kufizuara të postës elektronike (Falas – 0, Të Avancuara – 2, Profesionale – 5, Ari – 10)

Faqja jonë e provave e bërë me SITE123.com
SITE123 ka bllokuar gjurmimin e Pingdom që nga shtatori, këtu janë të dhënat tona të mëparshme në kohën e duhur dhe shpejtësinë

4. Squarespace.com

 • Squarespace

  Mirat e përdorimit të hapësirës katror

+ Lehtë për t’u përdorur, përdor zvarritje dhe rënie
+ Temat dhe modelet moderne 70+
+ Shumë intuitiv
+ Mbështetje e besueshme përmes emailit
+ Zgjedhje e mirë e veçorive të shtesës
+ Më e mira për biznes / krijues krijues

  • Cons e Usingatërresë në katror

Kosto e lartë mujore
Integrim i kufizuar i palëve të treta

Squarespace është një krijues i faqes në internet që ofron 100+ tema të dizajnuara mirë që janë të përgjegjshme për telefonët dhe tabletët. Kur bëhet fjalë për dizajne, shkronja, madhësi dhe imazhe, Squarespace është platforma që përpiqet të përsoset. Menyja e tyre e Stileve të Faqes lejon përshtatje të shkëlqyeshme të shablloneve. Platforma sigurisht jeton deri tek etiketa “Build It Beautiful”.

Modelet e hapësirës katror

Një avantazh i madh që ka Squarespace ndaj krijuesve të tjerë të faqeve në internet është se ai jep mundësinë për të ndërruar modele pa humbur asnjë përmbajtje. Platforma ju lejon të përdorni madje edhe shabllone të shumta për të njëjtën faqe në të njëjtën kohë. Nëse është e rëndësishme për ju që faqja juaj të ketë një dizajn mahnitës, Squarespace ju jep lirinë krijuese për të krijuar modele unike duke shkëmbyer fotografitë tuaja, por ato duhet të jenë me rezolucion të lartë.

Nëse jeni të interesuar të bëni Blogging, Squarespace është një mundësi solide sepse ofron klientëve një numër karakteristikash të dobishme, duke përfshirë funksionalitetin me shumë autorë, caktimin e postimeve, mbështetjen e AMP dhe madje edhe mundësinë për të pritur podcast tuaj.

Ekzistojnë katër aplikacione celulare hapësirë ​​në dispozicion. Më e mira quhet thjesht Squarespace dhe ju jep mundësinë të rirregulloni pothuajse të gjitha aspektet e faqes tuaj, përfshirë bloget, dyqanet dhe faqet tuaja.

Platforma ofron mundësi solide të optimizimit të SEO, duke përfshirë mundësinë për të rregulluar përshkrimin, etiketat dhe URL-të (për çdo faqe). Ju mund të shtoni tekstin alt për imazhe, por është më i komplikuar në krahasim me ndërtuesit e tjerë të faqeve të internetit.

Megjithëse ofron një përzgjedhje të këndshme të veçorive të shtesës, duke përfshirë widget-et e mediave sociale, widget-et e galerisë, mjetet për restorante dhe caktimin e takimeve, Squarespace nuk mbështet zgjatje dhe aplikacione të palëve të treta. Aplikimet e palëve të treta mund të zbatohen vetëm nëse përdorni Injection Code si një mjet mjetesh zhvilluesi.

Sheshi hapësinor lejon faqet e internetit të tregtisë elektronike të shtojnë një dyqan online me një ndërfaqe, ku ata mund të menaxhojnë me lehtësi produktet, porositë, inventarët dhe zbritjet e kuponit. Përpunimi i pagesave mund të bëhet përmes Stripe, Apple Pay dhe PayPal. Hapësira katror nuk lejon largime shtesë për pagesa.

Ndërfaqja Squarespace duket tërheqëse dhe minimiste, por nuk është intuitiv. Përdorshmëria e saj lë diçka për të dëshiruar – pasi kërkon që të kursesh vazhdimisht ndryshime të reja të cilat mund të kërkojnë kohë.

Hapësira e hapësirës katror

Platforma ka 6 gjuhë ndërfaqe (EN, ES, FR, DE, IT, PT), por nuk është shumë e fortë kur bëhet fjalë për krijimin e faqeve të internetit në shumë gjuhë, sepse mbështetet vetëm në Google translate.

Kohët e fundit, Squarespace lëshoi ​​disa tipare të reja mahnitëse – Mbështetësi i faqes ndërtuese, G Suite, dhe Imazhe Getty. Versioni i tij i fundit (versioni 7) ka zbatuar disa veçori të shkëlqyera redaktimi, duke përfshirë mundësinë për të redaktuar përmbajtjen drejtpërdrejt, duke përdorur redaktimin inline.

Gjatë 12 muajve të fundit, ne kemi monitoruar performancën e Squarespace duke përdorur faqen tonë të testimit, dhe platforma ka dorëzuar një kohë të qëndrueshme prej 99.99% dhe një shpejtësi faqesh prej 587 ms.

Platforma ofron mbështetje 24/7 të klientit, biletat e bisedës live dhe email, por nuk ofron mbështetje telefonike. Për më tepër, ata kanë një bazë të shkëlqyeshme të njohurive me udhëzime dhe video.

Pasqyrë e çmimeve:

 • Gjykim falas 14 ditor me shumicën e veçorive premium
 • Të gjitha planet përfshijnë SSL (https: //)
 • Të gjitha planet vjetore përfshijnë një emër domain falas për vitin e parë pas rinovimit në 20,00 $ / vit
 • Plani më i lirë kushton 12 $ / muaj dhe përfshin gjerësi të pakufizuar dhe ruajtje
 • Plani më i lirë i tregtisë elektronike fillon 26 $ / muaj dhe gjithashtu përfshin gjerësi bande dhe ruajtje
 • 1 llogari falas Gsuite për një vit, rinovon me $ 6 / mo përmes Google Suite

Faqja jonë e provave e bërë me Squarespace
Të dhëna për kohën dhe shpejtësinë në katror

5. HostGator.com (Ndërtues Gator)

 • Shqyrtimi i ndërtuesit të faqes në internet HostGator

  Mirat e përdorimit të ndërtuesit Gator

+ Lehtë dhe e thjeshtë për t’u përdorur
+ Kosto-efektive
+ 200+ shabllone në internet
+ Galeria e imazheve falas
+ Lirë

  • ConsUmëkatg Ndërtues i Gatorit

Mbështetje e ngadaltë e klientit
Asnjë plan apo gjykim falas

Gator është një krijues i njohur i faqeve të internetit që ju lejon të krijoni një uebfaqe biznesi të vogël, blog ose një faqe interneti për tregti elektronike.

Platforma ofron një intuitiv zvarris dhe lësho redaktorin për të krijuar faqen tuaj të internetit. Ajo ka një pjesë të vogël të modeleve të dizajnuara mirë që janë tepër të lehta për tu përshtatur me redaktorin e thjeshtë – zvarritja, hedhja dhe botimi janë thjeshtuar në maksimum..

Të gjitha modelet e tyre profesionale janë miqësore me celularin, kështu që klientët do të marrin një faqe interneti të përgjegjshme plotësisht të optimizuar për celular, e cila mund të përmirësojë ndjeshëm përvojën e përdoruesit të faqes së tyre. Ju mund të zgjidhni mbi 200 shabllone të projektuar profesionalisht, dhe ata kanë një ekspansiv biblioteka e fotografive të integruara ku mund të merrni edhe foto me cilësi.

Modelet e Gatorit

Platforma ka analitikë të integruar në internet që i mban klientët të informuar në lidhje me statistikat e rëndësishme të faqes në internet si numri i vizitorëve në sit ose burimet tuaja kryesore të gjenerimit të trafikut. Plando plan Gator vjen me një çertifikatë falas SSL që shtohet automatikisht në secilën domen, kështu që ju mund të jeni të sigurt se faqja juaj është e sigurt nga qasja e paautorizuar.

Gator nuk është një ndërtues me performanca të larta dhe nuk është i përshtatshëm për faqet e internetit komplekse, por është shumë i mirë për individët jo-teknikë që duan të fillojnë një biznes të vogël ose një blog personal. Duke u thënë kështu, Gator është një krijues relativisht i ri i faqeve të internetit, kështu që ka shumë të ngjarë që ai të përmirësohet me kalimin e kohës.

Mbështetësi i Ndërtuesit të faqes në internet HostGator

Kur bëhet fjalë për faqet e internetit të vogla të tregtisë elektronike, Gator punon mjaft mirë – ofron të gjitha karakteristikat themelore përfshirë kontrollin e inventarit, menaxhimin e kuponit, transportin, llogaritësin e taksave dhe raportimin. Platforma gjithashtu u jep klientëve mundësinë për të krijuar një dyqan online me një funksionalitet të integruar të karrocave të blerjes (me plani i tregtisë).

Aktualisht, Gator nuk ofron një provë falas për ndërtuesin e tyre në internet. Ajo që ata ofrojnë është 24/7 mbështetje live. Megjithëse klientët mund të presin të pësojnë një vonesë në varësi të sa të zënë janë kanalet e tyre të bisedës live. Plani Gator Premium vjen me mbështetje prioritare.

Sidoqoftë, Gator ka një bazë mbresëlënëse të njohurive me artikuj bazë që mbulojnë një larmi temash që lidhen me çështjet më të zakonshme të sitit.

Statistikat e performancës që kemi mbledhur nga monitorimi i sitit tonë të testimit për 12 muajt e fundit tregojnë se Gator ka një kohë të qëndrueshme prej 99.98% dhe një kohë ngarkese prej 299 ms.

Pasqyrë e çmimeve:

 • Asnjë version falas ose gjyq
 • Të gjitha planet përfshijnë SSL (https: //)
 • Të gjitha planet vjetore përfshijnë një emër domain falas për 1 vit, i cili më vonë rinovohet për 15,00 $ / vit
 • Plani më i lirë kushton 3.84 $ / muaj dhe përfshin gjerësinë e bandës dhe ruajtjen e tij
 • Plani i tregtisë elektronike fillon 9.22 $ / muaj dhe gjithashtu përfshin gjerësinë e bandës dhe ruajtjen e tij
 • Accountdo llogari e-mail kushton 6 $ / muaj përmes Google Suite

Ana jonë e provës e bërë me Gator
Të dhëna për kohën dhe shpejtësinë e Gatorit

6. GoDaddy.com

 • Faqe Hyrëse GoDaddy

  Mirat e përdorimit të ndërtuesit GoDaddy

+ Lehtë dhe e thjeshtë për t’u përdorur
+ AI Ndërtues i përfshirë
+ 30 ditë provë falas
+ Bisedë live dhe mbështetje telefonike
+ Dyqan në internet i thjeshtë për tu menaxhuar
+ Kompani e themeluar mirë

  • Cons Usindërtues GoDaddy

Shumë upsells
Përshtatje e kufizuar

GoDaddy është një ndërtues i njohur për përdoruesin në internet që përdor Inteligjenca e Dizajnit Artificial (ADI) për të ndihmuar klientët të krijojnë një faqe unike të personalizuar me vetëm disa klikime. Platforma është shumë e lehtë për t’u përdorur dhe e përsosur për individët që nuk janë aq teknik, por duan të krijojnë një sit të thjeshtë në internet.

GoDaddy është me kosto efektive dhe funksionon mirë për faqet e internetit të biznesit të vogël që nuk kërkon veçori komplekse. Shtë një opsion i mirë për Blogging sepse ju lejon të aktivizoni komentet në postimet në blog, ku lexuesit mund të postojnë imazhe, video dhe madje edhe audio. Për më tepër, platforma u jep vizitorëve mundësinë për t’u regjistruar përmes RSS-it dhe të informohen menjëherë për gjithçka që postoni.

Modelet GoDaddy

Ata të interesuar për të krijuar një faqe në internet eCommerce do të bëjnë mirë duke zgjedhur GoDaddy, pasi baza e njohurive e tyre udhëzimi SEO është një burim i mirë që mund t’i ndihmojë bizneset të mësojnë se si të renditen më lart në motorët e kërkimit si Google. Për më tepër, klientët marrin një funksion të braktisur rimëkëmbjen e qerreve dhe aftësinë për të lidhur faqen e tyre të internetit me të gjitha dyqanet e mediave sociale.

Platforma përmban kriptim SSL i cili është i shkëlqyeshëm për sigurinë dhe rekomandohet shumë nga Google.

Mbështetësi i Ndërtuesit të Uebfaqeve GoDaddy

Në vitin 2017, GoDaddy prezantoi një version krejt të ri të krijuesit të saj të internetit të quajtur GoCentral. GoDaddy ju jep mundësinë të provoni GoCentral për një muaj, falas, dhe do të jeni të kënaqur të dini se versioni i ri është i përgjegjshëm dhe i optimizuar për pajisjet mobile. Ajo ka gjashtë stile temash dhe klientët mund të zgjedhin nga një gamë e kufizuar modelesh, elementësh fotografie të mbushura para dhe modeleve.

Sidoqoftë, GoDaddy ende nuk ka shtuar një redaktues zvarrë dhe lëshim në GoCentral, kështu që kushdo që kërkon të shkojë përtej bazave të hartimit të faqes në internet, do ta gjejë atë kufizues. Për shembull, klientët nuk mund të ndryshojnë shkronjat dhe platforma lejon vetëm një mënyrë specifike për të shtuar foto dhe video – pa mundësi të ndryshojë madhësinë e tyre ose të shtojë tekst.

GoCentral është një mundësi solide për bizneset e vogla sepse bashkohet me një dyqan në internet që lejon klientët të shesin mallra dhe shërbime fizike. Sshtë një zgjidhje shumë themelore – nuk mund të shesësh artikuj dixhitalë në GoDaddy dhe platforma nuk lejon vlerësime ose produkte të rekomanduara.

GoCentral nuk përfshin një emër domaini, por mund të blini një veçmas përmes ndërfaqes së tyre, ose mund të transferoni emrin e domain nëse tashmë keni një.

Ne zbuluam se mbajtja e GoDaddy është e qëndrueshme (99,99% në kohë) dhe e shpejtë (614 ms mesatare).

Platforma ofron mbështetje telefonike dhe biseda live 24/7.

Pasqyrë e çmimeve:

 • Gjykim falas 30-ditor (nuk ka nevojë për kartë krediti)
 • Të gjitha planet përfshijnë SSL (https: //)
 • Të gjitha planet vjetore përfshijnë një emër domain falas për 1 vit, i cili më vonë rinovohet për 17,99 dollarë në vit
 • Plani më i lirë kushton 10 dollarë në muaj
 • Plani i tyre i tregtisë elektronike është 25 dollarë në muaj

Faqja jonë e provave është bërë me ndërtuesin GoDaddy
Të dhëna për kohën dhe shpejtësinë e GoDaddy

7. Weebly.com

 • Weebly

  Mirat e përdorimit të Weebly

+ Lehtë për t’u përdorur, përfshin zvarritje dhe rënie
+ 64 tema të përgjegjshme
+ Mund të krijojë një sit anëtarësie
+ Mjete të shkëlqyera SEO
+ Shumë aplikacione mund të integrohen

  • Cons of Using Weebly

Fleksibilitet i kufizuar i projektimit
Nuk ka mjete të marketingut me email

Weebly është një nga ndërtuesit më të njohur të faqeve të internetit atje. Me Weebly, ju mund të krijoni portofolet, faqet e biznesit, bloget dhe dyqanet në internet dhe t’i bëni ata të jetojnë brenda disa minutave. Intuitiv i saj zvarris dhe lësho redaktorin është miqësor për fillestarët dhe lejon klientët të krijojnë faqe pa një kod kodi. E përkryer për blogerët dhe njerëzit që duan të krijojnë dyqanin e tyre të parë në internet.

Weebly ka modele të dizajnuara profesionalisht që janë plotësisht të përgjegjshme, por nuk ka kaq shumëllojshmëri për të zgjedhur. Kur bëhet fjalë për rregullimin e përmbajtjes vizuale, Weebly ofron disa funksionalitete por nuk është përfundimisht ndërtuesi më fleksibël i faqes në internet atje. Modelet Weebly mund të personalizohen përmes CSS dhe platforma lejon redaktimin e burimit, por mund të bëhet vetëm nga individë që kanë një kuptim të mirë të dizajnit dhe programimit..

Temat e Weebly

Një avantazh që Weebly ka ndaj konkurrentëve të tij është super praktik i tij Qendra e Aplikimeve i cili ofron një shumëllojshmëri të gjerë të shtesave që mund të instalohen me vetëm një klik. Qendra e App Weebly ka rreth 250 aplikacione të ndryshme, shumica prej të cilave kanë një version falas, si dhe një premium për funksionalitet të shtuar. Clientsfarë klientët nuk mund të krijojnë me veçoritë e ndërtuara të Weebly, ata mund të bëjnë me Aplikacionet mahnitëse të Weebly.

Weebly lejon klientët të krijojnë hyrje dhe nivele të ndryshme të aksesit, që është thelbësore për kompanitë me më shumë se një redaktues site. Ekziston gjithashtu një mundësi për të krijuar një zonë anëtarësie të mbrojtur me fjalëkalim, ku anëtarët mund të marrin qasje në përmbajtje ekskluzive.

Backend i Weebly

Weebly ofron një optimizim të shkëlqyeshëm të SEO – mund të shtoni përshkrime meta, tituj, emra URL, tekst alt, pranë imazheve dhe 301 ridrejtime. Kjo gjithashtu ju lejon të përfshini kodin në kokën e faqes dhe në faqet, të cilat mund të jenë një mundësi e mirë për të shtuar mjete të jashtme si butonat e bisedës dhe pagesa në internet. Një dobësi e madhe është se platforma nuk ofron mjete të marketingut me email. Për fushatat e marketingut me email klientët mund të përdorin platforma të tjera të marketingut si MailChimp, E-goi dhe Aweber.

Weebly ofron një plan falas që lejon klientët të krijojnë një sit të vogël. Paralajmërimi këtu është që ata do të duhet të përmirësohen në disa nga planet e tyre të paguara nëse dëshirojnë të përdorin emrin e tyre të domain.

Pasqyrë e çmimeve:

 • Plani falas në dispozicion
 • Të gjitha planet përfshijnë SSL (https: //)
 • Të gjitha planet vjetore përfshijnë një emër domain falas për 1 vit, që më vonë rinovohet për 19,95 $ / vit
 • Plani më i lirë kushton 6 $ / muaj
 • Plani i tyre më i lirë i tregtisë elektronike fillon me 12 dollarë / muaj dhe përfshin ruajtje të pakufizuar
 • Weebly përdor Google Suite si ofruesin e tyre të postës elektronike i cili kushton 6 $ / muaj për një llogari

Faqja jonë e provave është bërë me Weebly
Të dhëna për kohën dhe shpejtësinë e weebly

8. Jimdo.com

 • Faqja kryesore e Jimdo

  Mirat e përdorimit të Jimdo

+ Përdor drag and drop
+ Plani i kufizuar falas me reklama të përfshira
+ Aftësi të shkëlqyera SEO
+ Komplete stil fleksibël

  • Kundër përdorimit të Jimdo

Asnjë mbështetje për biseda live dhe telefon
Performanca e keqe e kohës dhe performanca e faqes
– Një numër i ulët i modeleve

Jimdo është një ndërtues gjithëpërfshirës tërheqës-dhe-lëshues i faqes që u jep një mundësi njerëzve që nuk kanë njohuri për kodim për të ndërtuar faqet e internetit me funksion të plotë, të optimizuar për celular. Lehtësia e përdorimit është një nga pikat më të mëdha të Jimdo.

Me klientët Jimdo marrin mundësinë për të menaxhuar përmbajtjen e tyre duke zgjedhur midis dy qasjeve të ndryshme – “Dolphin” dhe “Creator”.

Jimend Backend

Klientët që përdorin modalitetin “Dolphin” duhet të ndërtojnë uebfaqen e tyre me ndihmën e një Redaktori i AI. Ata mund të bisedojnë me projektuesit e inteligjencës artificiale dhe t’u përgjigjen pyetjeve në lidhje me llojin e faqes në internet që ata do të donin të krijonin. Modaliteti “Dolphin” nxjerr informacione për klientët nga llogaritë e tyre në mediat sociale dhe përpiqet ta rregullojë faqen në internet me shijen e tyre personale. Shtë e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përdorur, por nuk është shumë fleksibël kur bëhet fjalë për të bërë ndryshime në dizajn.

Modaliteti “Krijuesi” i Jimdo është shumë më fleksibël sepse ofron klientëve 40 shabllone, redaktues terhiq dhe lësho dhe mundësinë për të përfshirë veçori shtesë si videot me sfond, galeritë, bloget dhe një dyqan në internet. Ndërfaqja e Krijuesit është intuitiv dhe miqësore për përdoruesit dhe mund të menaxhohet lehtësisht nga njerëz pa përvojë në krijimin e faqes në internet. Sidoqoftë, platforma nuk lejon klientët të modifikojnë drejtpërdrejt ose të korrin imazhet me redaktorin e Jimdo që është një pengesë e madhe.

Templates Jimdo

Do model vjen me një version të optimizuar celular që mund të aktivizohet lehtë në zonën e cilësimeve. Një avantazh i madh që Jimdo ka ndaj konkurrentëve është se pothuajse nuk ka asnjë kufizim kur bëhet fjalë për ndryshimin e ngjyrave dhe madhësive të shkronjave.

Ata që janë të kënaqur me kodimin mund të hyjnë lehtësisht në CSS në uebfaqen e tyre të Jimdo dhe të marrin kontroll shtesë mbi hartimin e faqes së tyre. Për më tepër, përdoruesit e përparuar mund të modifikojnë kodin HTML të faqes së tyre dhe të krijojnë shabllone me porosi.

Jimdo ka aftësi të mëdha SEO pasi lejon klientët të shtojnë tekstin alt, titujt e faqeve dhe përshkrimet e meta dhe të përdorin titujt SEO-miqësor. Klientët gjithashtu mund të krijojnë URL-të miqësore me Google dhe ridrejtimet e 301. Platforma nuk lejon klientët të përdorin shtojcat dhe aplikacionet SEO, por ato mund të përdorin burime të shkëlqyera si Google Search Console, Pingdom, Mjeti i Analizës së Përmbajtjeve në Reale në Yoast ose Grader Uebfaqja e HubSpot. Përveç kësaj, Jimdo menjëherë u jep klientëve një vrojtim se si do të duket faqja e tyre në një kërkim në Google.

Platforma është SSL-koduar dhe i plotëson të gjitha standardet e sigurisë. Jimdo u ofron klientëve email dhe mbështetje të mediave sociale por nuk ka një mbështetje telefonike dhe bisede live. Sidoqoftë, ajo ka një bazë të dobishme njohurish me artikuj dhe video gjithëpërfshirëse që mund të ndihmojnë në zgjidhjen e çështjeve të zakonshme.

Gjatë 12 muajve të fundit, Jimdo nuk ka dorëzuar statistika ideale të performancës – platforma tregoi kohën e duhur prej 99.91% dhe koha e ngarkimit të faqeve të tyre është 893ms.

Pasqyrë e çmimeve:

 • Versioni themelor falas në dispozicion
 • Të gjitha planet përfshijnë SSL (https: //)
 • Të gjitha planet vjetore përfshijnë një emër domain falas për 1 vit, i cili më vonë rinovohet për 20,00 $ / vit
 • Plani më i lirë kushton 9 $ / muaj dhe përfshin gjerësi bandë prej 10 GB dhe ruajtje prej 5 GB
 • Plani më i lirë i tregtisë elektronike fillon 19 dollarë në muaj dhe përfshin ruajtje prej 15 GB
 • Accountdo llogari e-mail kushton 6 $ / muaj përmes Google Suite

Faqja jonë e provave është bërë me Jimdo
Të dhëna për kohën dhe shpejtësinë e Jimdo

9. Webs.com

 • webs

  Mirat e përdorimit të rrjeteve

+ Lehtë për t’u përdorur (zvarrit dhe lësho)
+ Plani themelor falas
+ Mund të krijojë një sit anëtarësie
+ Mbështetje e ditur
+ 30 ditë garanci për kthimin e parave

  • Kundrat e përdorimit të rrjeteve

Përshtatje e kufizuar
Performanca e dobët e shpejtësisë dhe e shpejtë e faqes

Webs është një krijues i faqeve në internet dhe një platformë pritëse që u jep bizneseve dhe individëve pa njohuri kodimi mundësinë për të krijuar faqe interneti të bukura. Ajo përmban një minimalist por intuitiv zvarris dhe lësho redaktorin dhe një ndërfaqe e pastër ku përdoruesit mund të shtojnë dhe modifikojnë module me lehtësi. Ndërfaqja lejon klientët të futin përmbajtje kudo në faqen e internetit, thjesht duke tërhequr imazhe dhe tekst në vend. Për shkak se është gjithçka kaq e drejtpërdrejtë, Webs nuk ka një kurbë të madhe të të mësuarit në krahasim me disa nga konkurrentët e saj.

Klientët mund të zgjedhin nga rreth 400 shabllone por klientët mund t’i gjejnë disa prej tyre me datë, kryesisht sepse kryesisht janë të orientuar nga biznesi. Platforma nuk lejon përdoruesit të ndryshojnë planet e tyre përmes kodeve HTML dhe CSS që nuk janë ideale sepse shtrirja e personalizimit që ofron Webs lejon vetëm ndryshime në stilin e fontit, sfondin dhe skemën e ngjyrave. Gjithashtu, numri i shablloneve të optimizuara falas dhe celular është i kufizuar. vetëm Plani pro klientët marrin mundësinë për të rregulluar faqet e internetit të tyre celular.

Temat e Rrjeteve

Një avantazh i madh që Webs ka ndaj konkurrentëve është funksioni i anëtarësimit të tij, i cili lejon klientët të dërgojnë përmbajtje ekskluzive dhe postë elektronike në grup.

Përdoruesit që kanë nevojë për mjete dhe veçori më të avancuara mund të vizitojnë Dyqanet e faqeve në internet dhe shtoni kalendarët, forume, bloget, videot dhe galeritë e fotografive në faqen e tyre. Aplikacionet në dispozicion të faqeve nuk janë mbresëlënëse në krahasim me konkurrencën, por platforma lejon që klientët të instalojnë widget e palëve të treta duke përdorur opsionin me porosi HTML.

Uebfaqet e e-commerce mund të shtojnë një dyqan online me një ndërfaqe, ku ata mund të menaxhojnë me lehtësi produktet dhe shitjet dhe të japin kodet kupon. Një dyqan në internet Webs lejon përdoruesit të ngarkojnë imazhe të shumta për artikull, të organizojnë produkte në kategori dhe të krijojnë grafika që ulin çmimet.

Përpunimi i pagesave mund të bëhet përmes Stripe dhe PayPal. Platforma gjithashtu ka mundësi të përshtatshme të monedhës globale duke u dhënë klientëve mundësinë për të krijuar një bazë klientësh në të gjithë botën.

Rrjetet u ofrojnë përdoruesve një version falas, të mbështetur në reklama pa një afat kohor. Rrjetet u japin klientëve që kanë abonuar në disa nga planet e tyre të paguara mundësinë që të anulojnë pajtimin e tyre brenda 30 ditëve dhe të marrin paratë e tyre mbrapa.

Ata kanë krijuar një gamë të mirë të opsioneve për mbështetjen e klientit, i cili përfshin një forum të komunitetit, një bazë të njohurive, email dhe mbështetje telefonike (në dispozicion vetëm për përdoruesit e planit Pro). Platforma nuk ofron mbështetje shumë-gjuhëshe.

Gjatë 12 muajve të fundit, siti ynë i testimit me Webs ka dorëzuar një kohë të gjatë prej 99.69% dhe një shpejtësi faqesh prej 759 ms.

Rrjetet e pasme

Pasqyrë e çmimeve:

 • Versioni falas në dispozicion
 • Të gjitha planet përfshijnë SSL (https: //)
 • Të gjitha planet vjetore përfshijnë një emër domain falas për 1 vit, që më vonë rinovohet për 19,95 $ / vit
 • Plani më i lirë kushton 5,99 $ / muaj dhe përfshin ruajtje prej 1 GB
 • Plani më i lirë i tregtisë elektronike fillon $ 12.99 / muaj dhe përfshin ruajtje prej 5 GB
 • Llogaritë e kufizuara të postës elektronike (3 llogari me planin e zgjeruar dhe 25 me Pro)

Faqja jonë e provave e bërë me Webs
Rrjeti i të dhënave për kohën dhe shpejtësinë

përfundim

Zgjedhja e një ndërtuesi të duhur të faqes në internet mund të marrë kohë dhe dërrmuese, por ne jemi këtu për t’ju ndihmuar. Ne kemi ndërtuar site testimi me të gjithë ndërtuesit tanë të rekomanduar dhe kemi monitoruar të dhënat e tyre të shpejtësisë dhe ngarkesës në faqe, në mënyrë që të mos keni nevojë të bëni vetë bazat.

Nëse nuk jeni akoma të gatshëm të angazhoheni, ju sugjerojmë të zgjedhni një ndërtues të faqes në internet me një plan falas ose një opsion të gjykimit falas që do t’ju lejojë të provoni tipare relativisht pa rrezik.

A keni një pyetje në lidhje me rekomandimet e krijuesit të faqes sonë të internetit që nuk përfshihen këtu? Dëshironi të dini diçka më specifike ose diçka që nuk e kemi mbuluar tashmë në lidhje me një nga këta ndërtues? Lini një koment më poshtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector