Kā lietot Linux: vienkāršs ceļvedis iesācējiem

Tehnoloģiju gigants Microsoft nesen paziņoja, ka tas ir ļoti tuvu viena miljarda skaitļošanas ierīču, kas darbojas ar operētājsistēmu Windows 10, sasniegšanai, tādējādi nodrošinot lielāko tirgus daļu galddatoru ziņā.


No otras puses, Linux nodrošina tikai 2% galddatoru, lai arī tā ir vispopulārākā operētājsistēmu saime pasaulē. Kā tas var būt??

Linux realitāte 2020. gadā ir tāda, ka tā pārvalda aptuveni 90% personālo un uzņēmuma skaitļošanas ierīču visā pasaulē, un tas daļēji tāpēc, ka Google Android un Chrome operētājsistēmas ir balstītas uz Linux kodolu, nemaz nerunājot par to, ka Linux ir izvēle servera lietojumprogrammām, tīmekļa mitināšanas pakalpojumiem, mākoņdatošanas datu centriem, superdatoriem un daudziem uzņēmumu tīkliem.

NASA darbinātais Pliadešu superdators darbojas ar Linux, tāpat kā mākslīgā intelekta sistēma IBM Watson, kuru īpaši darbina SUSE Linux Enterprise Server 11..

Ja esat apsvēris iespēju izmēģināt Linux, bet nezināt, kur sākt, vispirms jums vajadzētu zināt, ka jūs, iespējams, esat tur nokļuvis pusceļā, jo jūs jau esat pazīstams ar Unix līdzīgo operētājsistēmu pasauli. Windows, macOS, Android, iOS, Chrome OS un pat BlackBerry QNX OS ir Unix līdzīgas sistēmas.

Lielākā daļa Android viedtālruņu lietotāju var piekļūt iOS, ja viņi pārslēdzas uz iPhone, un to pašu var teikt par MacOS lietotājiem, kuri pārslēdzas uz Windows. Viņi, iespējams, pilnībā neizbauda pieredzi, bet viņiem ir gandrīz intuitīva izpratne par funkcionalitāti. Šis Unix līdzīgais Linux aspekts nozīmē, ka, izmēģinot to, jūs ātri pieradīsit.

Kas tieši ir Linux?

Linux ir operētājsistēma (OS) tāpat kā Windows vai macOS, tā ir platforma, kas pārvalda visas datora aparatūras sastāvdaļas. Tas palīdz programmatūras lietojumprogrammām sazināties ar skaitļošanas ierīcēm.

Linux attīstība aizsākās 90. gadu sākumā. Somu datorzinātņu students Linuss Torvalds nolēma izveidot savu OS versiju personālajam personālajam datoram, kas viņam tajā laikā piederēja, 486 klons, kas izveidots uz Intel x86 arhitektūras.

Linux kodols

Jāatzīmē, ka Torvalds sāka Linux kodola izstrādi, un tas ir uzdevums, kuru viņš turpina veikt līdz šai dienai kopā ar bezmaksas un atvērtā pirmkoda attīstības kopienas atbalstu. Linux kodols ir šīs OS platformas kodols, kas no 2019. gada martaKāpēc jums vajadzētu apsvērt Linux izmantošanu? ir uz versiju 5.0.5. Kodols ir kritiska programma, kas kodēta, lai kontrolētu visu, kas saistīts ar OS un skaitļošanas ierīču funkcionalitāti.

Ņemot vērā iepriekš minēto, ir svarīgi precizēt, ka Linux ir nosaukums, kas var aizstāt ar atsauci uz kodolu vai uz OS saimi. Tā kā Linux ir brīvās un atvērtā pirmkoda programmatūras (FOSS) kustības pamatā, ir diezgan daudz OS variantu, vairums no tiem ir orientēti uz galddatoru un klēpjdatoru sistēmām, taču daži ir kodēti un, ņemot vērā īpašas ierīces, tiek izplatīti..

Piemēram, Android ir ideāli piemērots viedtālruņiem, planšetdatoriem un citām ierīcēm, kas aprīkotas ar skārienekrāna interfeisiem. Chrome OS ir Linux variants, kas sastādīts, lai darbotos modernos klēpjdatoros, piemēram, Chromebook datoros. Red Hat Enterprise Linux ir komerciāla operētājsistēma, kas paredzēta serveriem.

Tie ir visi Linux izplatījumi, bieži saīsināti līdz “distros”. Šīs rokasgrāmatas vajadzībām mēs atsauksimies uz FOSS Linux darbvirsmu izplatīšanu, kas ir labākais veids, kā sākt. Vismaz jums būs nepieciešams galddators vai klēpjdators un ideālā gadījumā USB disks, lai palaistu Linux izplatīšanu, kas jums, iespējams, pat nav jāinstalē.

Kā jebkurai OS, arī Linux ir:

 • Bootloader: Startējot datoru, pamata ievades / izvades sistēma (BIOS) sāk darboties pēc virknes notikumu, lai pārliecinātos, ka viss jūsu aprīkojums darbojas un spēj pareizi sazināties; pēc tam tas uzdod programmatūrai izpildīt sāknēšanas programmu, kas kodolu ielādē atmiņā. Daži no vieglajiem Linux izplatījumiem, piemēram, Puppy Linux, aizņem mazāk par 300 MB un no RAM ielādē gan kodolu, gan OS. Sāknēšanas ielādētājs tiek pabeigts, kad funkcionē tādi I / O pieprasījumi kā pele, tastatūra, video displejs, audio un grafiskās lietotāja saskarnes..
 • Dēmoni: Kā vairākuzdevumu operētājsistēma Linux izmanto dēmonus, lai darbotos fonā, gaidot pieprasījumu iesniegšanu. Ja jūs testējat tikai Linux izplatīšanu, iespējams, jūs nezināt par dēmoniem, jo ​​tie ir fona procesi, kas līdzīgi tam, ko redzat Windows uzdevumu pārvaldniekā vai macOS darbību monitorā..
 • Apvalks: Daudzi Linux izplatījumi ļauj lietotājiem piekļūt OS apvalkam, izmantojot komandrindas interfeisu (CLI), kuru var pārvaldīt, izmantojot termināļa lietojumprogrammu. Teksta bāzes CLI komandas var izmantot, lai sazinātos ar kodolu, un tas ir kaut kas, kas nobiedē dažus potenciālos Linux lietotājus, taču tas ir līdzīgs CMD ierakstīšanai no Windows Start Menu un komandu ievadīšanas, kas atgādina DOS laikmetu. Mēs atgriezīsimies pie apvalka un CLI komandas vēlāk šajā rokasgrāmatā.
 • Grafiskais serveris: Šeit iegūstat Windows līdzīgu GUI, kuru visi ir pieraduši. Lielākajā daļā Linux izplatījumu tiek izmantota X Window System, saukta arī par X11 vai X, kas apstrādā visus ekrānā redzamos grafiskos elementus, ciktāl tie attiecas uz lietotāja peles vai skārienekrāna kustībām. Daži Linux izplatījumi, īpaši vieglākas versijas, tiek sākti terminālim līdzīgā vidē, kas lietotājiem liek ievadīt komandu “xwin”, lai palaistu GUI; tas ir līdzīgs 16 bitu laikmeta Windows 3.1x agrīnajām dienām, kurās lietotāji tika ielādēti DOS un pieprasīta komanda “win”, lai piekļūtu GUI.
 • Darbvirsmas vide: Šis ir gabals, kas visiem lietotājiem ir vislabāk pazīstams. Linux vidē ir daudz vides, no kurām izvēlēties. Līdzīgi kā Windows dizaina valodu sistēmās, piemēram, Aero un Metro, un MacOS lietotāja interfeisā Linux, Linux ir daudz variantu, piemēram, KDE, MATE, Cinnamon, GNOME, Xfce, Unity un citi..

Daudzas Linux darbvirsmu vides līdzinās lietotājiem Windows, lai atvieglotu to izmantošanu, taču, tā kā tās ir atvērtā koda sistēmas, tās var konfigurēt, lai atdarinātu Apple GUI sistēmas, un tas bieži notiek KDE gadījumā.

Dažos gadījumos darbvirsmas vidi var pārveidot īpašiem mērķiem. Viens no šādiem piemēriem ir Sugar OS darbvirsma, kas kalpo kā izglītības platforma bērniem.

Pārbaudāmās Linux izplatīšanas izvēle

Līdz šim ir pieejami vairāk nekā 600 Linux izplatīšanas varianti, no kuriem lielāko daļu var brīvi instalēt, un lielāko daļu no tiem balstās uz šādiem galvenajiem distros:

 • Arka
 • Debijas
 • openSUSE
 • Slackware

Pēc gadu desmitiem ilgas Linux attīstības vienprātība jaunpienācējiem ir sākt ar Debian balstītu izplatīšanu. Debian bieži tiek dēvēta par īstu “universālo operētājsistēmu”, jo to var instalēt gandrīz visās skaitļošanas ierīcēs ar pareizo konfigurāciju.

Jūs, iespējams, nevēlaties izvēlēties uz Slackware balstītu izplatīšanu, ja vien jūs nedarbojaties ar ļoti vecu aparatūru, un Arch balstītie izplatījumi mēdz būt tehniskāki. Ņemot to vērā, šie ieteikumi ir balstīti uz Debian.

 • Linux Mint šobrīd ir viens no populārākajiem izplatījumiem. Tam ir viena no tīrākajām darbvirsmu vidēm tirgū, jauks Windows un macOS elementu sajaukums. Jauniem lietotājiem Mint piedāvā daudz iespēju. Tas darbojas līdzīgi kā Windows 7/10 ar Start Menu un lietojumprogrammu izvēles procesu. Tas ir ļoti ātrs un savietojams ar dažādu aparatūru, pat vecākos datoros, vēlams 64 bitu. Tiem, kas pārslēdzas no Windows uz Linux, tas ir labākais risinājums.
 • Ubuntu ir arī laba opcija Windows lietotājiem, kuri vēlas veikt pārslēgšanu. Ubuntu ir kā “foršais vectēvs”, kurš tur ir bijis, to izdarījis, joprojām ir dzīvs un spārdās. Ubuntu pamatā ir universāla platforma, kas paredzēta vidējiem lietotājiem, nevis tikai tehniķiem. Kādam, kurš sāk spēlēt, Ubuntu ir lieliski; Turklāt ir ļoti daudz noderīgas dokumentācijas un sabiedrības atbalsta forumu un citu tīmekļa kopienu veidā.
 • Kucēnu Linux ir Ubuntu bāzes izplatīšana, kas īpaši apkopota un iesaiņota, lai atjaunotu veco aparatūru. Šis vieglais sadalījums var darboties ar RAM, kas nozīmē, ka visai OS funkcionalitātei nav nepieciešama cietā diska instalēšana. Vecākus Windows netbooks, kas pirms gadiem pārtrauca atbalsta saņemšanu, var atjaunināt ar Puppy Linux, un šī operētājsistēma ir ideāli piemērota arī lietotājiem, kuri vēlas uzzināt, kā Linux darbojas uz viņu aparatūru. Līdzīga iespēja būtu SliTaz, kuru var darbināt no iepakojuma, kura svars ir mazāks par 200 MB.

Runājot par noderīgām lietojumprogrammām, Linux izplatījumos, piemēram, Mint un Ubuntu, ir pievienota noderīga programmatūra, piemēram, LibreOffice produktivitātes uzlabošanai (piemēram, Microsoft Office, bet bezmaksas), Firefox tīmekļa pārlūkošanai, VLC video un audio failu atskaņošanai, GIMP attēlu rediģēšanai, Pidgin tūlītējai ziņojumapmaiņai, Audacity audio rediģēšanai un citi.

Vislabākais ir tas, ka vairums Linux diskursu tiek savienoti ar FOSS krātuvēm, kurās var lejupielādēt un instalēt simtiem lietotņu kopā ar visām nepieciešamajām atkarībām..

Testa braukšana Linux

Gluds Linux izplatīšanas aspekts ir tas, ka jūs varat paņemt tos testa braucienam, pirms izlemjat padarīt tos par jūsu primāro OS. Tas ir iespējams, jo lielākā daļa Linux distros atbalsta “dzīvo CD” funkcionalitāti, kas nozīmē, ka kodolu, grafisko serveri, darbvirsmas vidi un lietojumprogrammas var ielādēt no noņemamiem datu nesējiem, piemēram, USB diskdziņiem. Daudzos gadījumos Linux izplatīšanu var pārbaudīt arī virtuālajās mašīnās, taču labākā metode ir izmantot USB zibatmiņas diskus.

Lielākos distros, piemēram, Mint un Ubuntu, var pārbaudīt, vispirms apmeklējot viņu lejupielādes lapas un meklējot pareizo ISO failu, lai pārbaudītu:

 • Ubuntu lejupielāde
 • Piparmētru lejupielāde

Ieteicami USB diskdziņi ar vismaz 2 GB lielu atmiņu; pretējā gadījumā, iespējams, vēlēsities izmēģināt vieglākas izplatīšanas iespējas, kas joprojām ir pilnasinīgas:

 • SliTaz lejupielāde
 • Kucēna Linux lejupielāde

Tā kā jūsu USB kļūs par skaitļošanas ierīci, pirms lejupielādes lejupielādes un instalēšanas pārliecinieties, vai tā ir pareizi formatēta. Pirms restartēšanas ievietojiet USB ar ISO attēlu darbvirsmā vai klēpjdatorā; jums, iespējams, būs jāiestata BIOS sāknēšanas prioritāte uz USB, un to var paveikt, nospiežot vienu no šiem taustiņiem:

 • ESC
 • F1
 • F2
 • F8
 • F10

Kad parādās BIOS iestatīšanas utilīta, izmantojiet bulttaustiņus, lai pārietu uz sāknēšanas prioritātes izvēlni un kā otro iespēju iestatītu USB kā galveno ierīci un cieto disku. Saglabājiet jaunos BIOS iestatījumus, ļaujiet datoram restartēties un izpildiet ekrānā redzamos norādījumus.

Galvenie Linux komponenti, kurus parasti redzēsit tiešajā USB sesijā, ir šādi:

 • Displeja pārvaldnieks, lai pieteiktos.
 • Logu pārvaldnieks, lai apstrādātu jūsu lietotnes.
 • Pārvaldnieks, kas apstrādā arī logus, paneļus, izvēlnes, domuzīmju saskarnes un galvenās lietojumprogrammas.

Kad esat pabeidzis sāknēšanas procesu, jums vajadzētu redzēt darbvirsmas vidi. Tāpat kā Windows, arī katram Linux variantam būs darbvirsmas vide.

Pēc dažām minūtēm jums vajadzētu viegli atrast uzdevumjoslu, paziņojumu apgabalu, lietojumprogrammu izvēlni, kur mainīt iestatījumus, laiku / datumu utt..

Izmantojot Linux Terminal App

Lietotāji, kuri ir tehniski noskaņoti, var visu padarīt vēl vienkāršāku, pārbaudot tikai termināļa Linux izplatīšanu, piemēram, Tiny Core Linux vai mini-Debian..

To darot, OS tiks sāknēts tieši CLI un bez GUI elementiem. Būtībā jūs aplūkosit termināli, no kura jūs varat rakstīt teksta komandas, piemēram:

 • pwd – parāda pašreizējā direktorija ceļu, kurā atrodaties.
 • ls – parāda pašreizējā direktorijā esošo failu sarakstu.
 • CD Pārvietot uz citu direktoriju.
 • mkdir – pašreizējā direktorijā izveido jaunu mapi.
 • pieskarties – izveido jaunus tukšus failus, ja ir norādīts faila tipa paplašinājums, piemēram: new.txt.
 • mv – pārsūta failus no viena direktorija uz citu. Šo komandu var izmantot arī failu pārdēvēšanai; new.txt gadījumā “mv new second” rezultāts būs faila pārdēvēšana par second.txt.
 • rm – izdzēš failus.
 • rmdir – izdzēš direktorijus pēc tam, kad no tiem ir notīrīti faili.
 • cilvēks – šī ir visnoderīgākā komanda iesācējiem, jo ​​tā sniedz aprakstus un informāciju par Linux komandām.
 • apropos – vēl viena noderīga komanda, kas ir pat ērtāka nekā “cilvēks”, jo jūs varat norādīt tēmas. Pieņemsim, ka vēlaties uzzināt vairāk par Linux failu sistēmas hierarhiju. Šajā gadījumā varat ierakstīt apropos hierarhiju, lai parādītu Linux rokasgrāmatu lapas, kurās ir vārds “hierarhija”.

Linux failu sistēmas hierarhija

Pārvietojoties Linux tiešajā vai pastāvīgajā instalācijā, jūs vēlēsities aplūkot tās failu sistēmas hierarhijas standartu. Debian balstītā OS, piemēram, Ubuntu, tas var izskatīties šādi:

 • / atkritumu tvertne – kur sākas lielākā daļa lietotāju.
 • / zābaks – kur kodols dzīvo.
 • / dev – kur atrodas ierīces draiveri.
 • / utt – kur var atrast visu lietotāju konfigurācijas failus.
 • /mājas – kur jāuzglabā pielāgotas mapes.
 • / lib – kur tiek glabātas dinamiskās bibliotēkas un atkarības, un tām nevajadzētu pieskarties.
 • / mediji – kur ir atsauce uz fiksētiem un noņemamiem datu nesējiem, ieskaitot virtuālās mašīnas.
 • / mnt – kur norādīts uzmontēts fiksēts un noņemams datu nesējs.
 • /izvēlēties – kur pēc instalēšanas tiek saglabātas papildu programmatūras paketes.
 • / proc – līdzīgs / lib, tas jāatstāj atsevišķi.
 • / sakne – šeit superlietotājs var glabāt failus un izpildīt augsta līmeņa komandas.
 • / palaist – pagaidu failu sistēma.
 • / sbin – līdzīgi kā root, šeit tiek izpildītas superlietotāju komandas.
 • / srv – kur atrodas FTP un HTTP dati.
 • / sys – sniedz informāciju par kodolu.
 • / tmp – cita pagaidu failu sistēma.
 • / usr – kur tiek glabātas lietotāja instalētās lietojumprogrammas.
 • / var – cita pagaidu failu sistēma, ko īpaši izmanto interneta lietojumprogrammās, piemēram, tīmekļa pārlūkprogrammās.

Navigācija Linux failu sistēmā

Lielākā daļa Linux disku, kas iesaiņoti ar grafisko serveri, jūs ielādēs tieši darbvirsmas GUI, kas daudzos gadījumos atgādinās Windows vai MacOS..

Izmantojot tādus galddatorus kā Mate, LXDE un KDE Plasma, ekrāna apakšdaļā vai augšpusē varat aplūkot ikonu, kas atgādina Windows izvēlnes Sākt pogu. Noklikšķinot vai pieskaroties šim elementam, tiks parādīta marķēta navigācijas opcija, kas norādīs vai nu uz mapi Bin, Root, Home, Usr vai Mnt..

Jaunākais Gnome darbvirsma ir diezgan intuitīvs, pateicoties skeuomorfiskajām ikonām, kas attēlo tādas lietas kā kartotēkas, diskdziņi vai datori. Noklikšķinot uz šiem grafiskajiem elementiem, direktoriji un mapes tiks atvērti viņu pašu logos, tādējādi padarot navigāciju ļoti līdzīgu MacOS un Windows. Unity darbvirsma, kas atrodama daudzos Ubuntu izplatījumos, piedāvā arī intuitīvas ikonas mapju navigācijai.

No CLI vides, ko nodrošina Linux termināla lietotne, navigācija vienmēr sākas ar komandu pwd, kas atgriezīs ceļu, kurā atrodaties, piemēram:

pwd

/mājas/

Varat izmantot komandu ls, lai parādītu visus failus mapē, kurā atrodaties. Turklāt komanda cd ļauj mainīt direktorijus, piemēram:

CD / mājas / lejupielādēt

pwd

/ mājas / lejupielādēt

Tā vietā, lai ierakstītu veselus ceļus, varat arī CD ievietot mapē pašreizējā ceļā:

pwd

/mājas/

kompaktdiska lejupielāde

pwd

/ lejupielādēt

Lai pārietu par vienu līmeni augstāk no pašreizējā ceļa, vienkārši ierakstiet cd..

CD..

pwd

/mājas/

Failu pārvietošana pa Linux direktorijiem

Kamēr jūs atrodaties darbvirsmas vidē, katrs logs, kurā tiek parādīts direktorijs, kļūst par failu pārvaldnieku, kas nozīmē, ka jūs atverat vairākas mapes, lai vilktu un nomestu failus. Linux terminālī failu pārsūtīšanai var izmantot komandu mv.

Pieņemsim, ka fails, kuru vēlaties pārvietot, tiek saukts par “projektu” un šobrīd tiek saglabāts mājas / lejupielādes mapē. Lai to pārvietotu uz mapi document1 tajā pašā direktorijā, varat ierakstīt:

mv / mājas / lejupielāde / projekts / mājas / lejupielāde / dokumenti1

Varat arī izmantot * aizstājējzīmju argumentus ar komandu mv. Lai visas savas dziesmas pārvietotu no / home / download mapes uz / home / download / music, ierakstiet šo:

mv /home/download/*.mp3 / home / download / music

Failu pārdēvēšana no komandrindas

Ar peles labo pogu noklikšķiniet konteksta izvēlnes atrodas lielākajā daļā Linux galddatoru, kas nozīmē, ka jūs varat pārdēvēt failus, vienreiz noklikšķinot uz to ikonām ar peles labo pogu. CLI vidē pārdēvēšanu var veikt ar mv – to pašu komandu, ko izmanto failu pārvietošanai.

Pieņemsim, ka jums ir fails ar nosaukumu new.txt, kuru vēlaties pārdēvēt par “otro”. Jūsu komanda būtu:

mv jauns otrais

Ņemiet vērā, ka iepriekš minētais piemērs darbosies tik ilgi, kamēr fails new.txt atrodas ceļā, kurā pašlaik atrodaties. Linux neliks jums piespiest virzīties uz noteiktu ceļu, lai izpildītu mv komandu pārdēvēšanas nolūkos. Ja norādāt ceļus, mv darīs, kā jūs norādāt. Pieņemsim, ka new.txt atrodas mapē / home / download / un jūs vēlaties to pārdēvēt par second.txt, izmantojot šo komandu:

mv / mājas / lejupielādēt / jauns / mājas / lejupielādēt / sekundē

Linux procesi un uzdevumi

Daudzi sistēmas rīki un utilītas ir iesaiņotas lielākajā daļā Linux izplatījumu, kuriem ir GUI galddatori, un tajos vienmēr ir iekļauts uzdevumu pārvaldnieks, kas līdzīgs Windows izmantotajam..

Piemēram, Gnome System Monitor ir viens no labākajiem iemesliem, kāpēc jums vajadzētu izvēlēties Linux izplatīšanu ar šo darbvirsmu. Veids, kā tas parāda tekošos procesus, un dažādas pārvaldības piedāvātas iespējas, padara to par ļoti spēcīgu rīku.

Visa informācija, ko parāda Gnome System Monitor un citi GUI uzdevumu pārvaldnieki, nāk no Linux apvalka, kas nozīmē, ka jūs varat tos apskatīt un apstrādāt ar CLI termināļa komandām, piemēram:

 • tops – tas ir tāpat kā ls komanda, izņemot to, ka tajā tiek parādīti darbības procesi, kas sakārtoti pēc to skaitļošanas resursu daudzuma, ko viņi izmanto. Varat arī izmēģināt htop. Ja tas jau ir instalēts jūsu Linux distro, tas parādīs procesus GUI līdzīgā veidā, bet joprojām terminālī.
 • ps – līdzīgi kā augšējā komandā, ps parāda darbojas procesus, taču tam ir divi argumenti: -A un grep. Piemēram, ja jūs izmantojat Firefox sesiju, varat redzēt visus procesus, ko izmanto šis atvērtā koda pārlūks.
 • pstree – tas ir daļēji grafisks veids, kā parādīt Linux procesus ligzdotu koku formātā.
 • nogalināt – kā paredzēts, tas nosūta signālu kodolam, lai nogalinātu noteiktu procesu. Lai veiksmīgi izmantotu kill, tam jāseko sistēmas izsniegtajam procesa ID numuram, ko var parādīt ar jebkuru no iepriekš uzskaitītajām komandām.
 • pkill – kad vēlaties apturēt visus procesus, uz kuriem atsaucas darbojas programma, pkill komanda to darīs un pieņems lietotnes nosaukumu. Ierakstot pkill firefox, tiks apturēti visi šī pārlūka izmantotie procesi. Killall ir vēl viens veids, kā izsaukt pkill.
 • xkill – dažos gadījumos komanda pkill var neapturēt darbojošās lietojumprogrammas GUI, bet komanda xkill rūpēsies par visiem tukšiem logiem, kas peld apkārt.

Izpratne par Linux atļaujām

Līdzīgi kā Windows operētājsistēmā, arī Linux nodrošina vairāku lietotāju kontu pieredzi. Tā noklusējuma drošības režīmā ir ietverti pasākumi, kas liedz lietotājiem piekļūt failiem, kas pieder citiem kontiem.

Lai uzzinātu instalēšanas atļaujas, jums būs jāuzsāk termināla lietotne un jāievada:

ls-l

Iepriekš norādītā komanda parādīs failu sarakstu garā formātā. Tas ļauj jums redzēt jūsu kontam piešķirtās atļaujas. Pirmajā kolonnā pa kreisi tiek parādīta rakstzīmju virkne, kas atbilst lasīšanas, rakstīšanas un izpildes atļaujām.

Ja pirms sava lietotāja konta nosaukuma pirmajā kolonnā ir redzams “rwx”, tas nozīmē, ka jūs varat (r) ead, w) rituālu un e (x) izdzēst attiecīgo failu. Ja kāda no rwx rakstzīmēm ir aizstāta ar “-” rakstzīmi, tas nozīmē, ka trūkst atļaujas. Konta gadījumā, kurš ir bloķēts ar paroli, pastāv liela iespēja, ka redzēsit – nevis rwx.

Atļaujas var piešķirt, mainīt un pārvaldīt no CLI, izmantojot komandu chmod, taču vispirms jums būs jāpadara sevi par superlietotāju. Daudzos Debian balstītos Linux izplatījumos, piemēram, Ubuntu, pirms chmod lietošanas, iespējams, būs jāiestata saknes konta parole, un to var izdarīt šādi:

sudo adduser * šeit ierakstiet savu lietotājvārdu ”

Parole:

Pēc uzvednes jūs iestatāt savu drošu paroli. Tagad jūs varat mainīt režīmus, izmantojot komandu chmod. Šis ir piemērs:

chmod u + rwx project.txt

Iepriekš sniegtajā piemērā tiek pievienotas lasīšanas, rakstīšanas un izpildes atļaujas pašreizējam lietotājam attiecībā uz teksta failu ar nosaukumu “projekts”. Lai noņemtu atļaujas, argumentu + var mainīt uz -. Efektīvāka atļauju pārvaldības metode, vismaz Debian balstītos distros, ir instalēt Eiciel utilītu, kas nodrošina viegli saprotamu GUI metodi..

Savienojuma izveide ar internetu

Spēja izveidot savienojumu ar internetu uzreiz no sikspārņa ir viens no iemesliem, kāpēc jūs vēlēsities pieturēties pie lielākajiem galddatoru distros, piemēram, Ubuntu un Mint, kas ir apkopoti ar tīkla karšu draiveru atjauninātajām versijām..

Konfigurācijas vedņi, kas komplektēti ar šiem izplatījumiem, ir pārsteidzoši efektīvi, lai atklātu tīkla kartes un ierīces, un dažos gadījumos tie pat piedāvā iespēju iestatīt virtuālu privātu tīklu, lai palielinātu privātumu un drošību pret visbiežāk sastopamajiem kiberuzbrukumiem.

Citas programmatūras pievienošana Linux

Ja vēlaties Linux programmatūras izplatīšanai pievienot vairāk programmatūras, jums atliek tikai pāriet uz programmatūras centru vai pakotņu pārvaldnieku. Ubuntu varat arī sākt termināļa sesiju un izmantot šo komandu, lai iegūtu jaunāko Firefox tīmekļa pārlūka versiju:

sudo apt-get atjauninājums

sudo apt-get instalēt Firefox

Pirms operētājsistēmas Windows 10 un Microsoft Store parādīšanās Linux galddatoru izplatīšana bieži tika uzskatīta par pārāku programmatūras programmatūras funkcijas dēļ.

Office Suites

Viens no galvenajiem strīdus punktiem pret Linux ir sarežģīta biroja komplekta trūkums. Windows lietotāji ir sabojājuši Microsoft Office, un viņi nevēlas pāriet no tā. Realitāte ir tāda, ka ir biroju komplekti, kas lieliski darbojas Linux un nodrošina tādu pašu funkcionalitāti bez pieskaitāmām izmaksām, kas saistītas ar Microsoft Office.

ApacheOpenOffice

Runājot par bezmaksas programmatūras biroju komplektiem, Apache OpenOffice ir viens no labākajiem. Tā ir veidota uz tā paša pamata, kuru nodrošina Microsoft Office, ar stabilu vārdu procesoru, izklājlapu un prezentācijas programmatūru. Patiesībā, failus var izmantot aizvietojami starp OpenOffice un Microsoft Office.

Google dokumenti

Šis bezmaksas programmatūras biroja komplekts pēdējos gados ir palielinājis savu spēli un tagad ir spēcīgs sāncensis personīgai vai biznesa lietošanai. Šī nav lokalizēta programmatūra, bet drīzāk uz mākoņiem balstīta opcija.

Google dokumentos varat izdarīt gandrīz visu, ko varat Microsoft Office, bet neierobežo nepieciešamība to lejupielādēt un instalēt katrā izmantotajā ierīcē. Gandrīz visi mākoņu krātuvju nodrošinātāji darbojas Linux, tāpat kā Windows vai Mac OSX.

Office365

Gadījumā, ja esat pārliecināts, ka dzīvei nav vērts dzīvot bez Microsoft Office, Office365 varat piekļūt, izmantojot savu tīmekļa pārlūku. Tas nav bezmaksas, taču tas ļauj turpināt izmantot Microsoft Office, strādājot Linux.

Kāpēc jums vajadzētu apsvērt iespēju izmantot Linux?

 • Izmantojot pareizo Linux izplatīšanu, jūs varat novecojušu darbstaciju vai klēpjdatoru atjaunot un atjaunot līdz 2020. gadam. Piemēram, Windows XP joprojām darbojas ar vecākām mašīnām, taču IT komanda ir to pilnībā atmetusi, tas nozīmē, ka nav drošības atjauninājumu. Daži Linux distros, no otras puses, turpina uzturēt drošību, kas īpaši paredzēta vecākai aparatūrai.
 • Linux ir funkcionalitāte, kas dažiem lietotājiem var būt piemērota. Kad tika ieviesti Windows 8 un 10, ne visi bija sajūsmā par krasi atšķirīgo interfeisu. Tikmēr Linux distros ir GUI, kas vairāk līdzinās Windows 7, kas dažiem lietotājiem būtu pievilcīgi, izmantojot vecos datora lietošanas veidus..
 • Linux ir ārkārtīgi drošs. Windows ir daudz paveicis tehnoloģiskajai pasaulei. tomēr, runājot par drošību, Linux ir izveidojusi labāku reputāciju. Linux nav tik plašas vīrusu vēstures, kā arī ievainojamības, kas bieži ir skārušas Windows.
 • Linux ir pazīstams ar veiktspēju. Salīdzinot ar Windows, daudziem tehnoloģiju speciālistiem ir augstāks veiktspējas līmenis ar Linux. No Linux ir iespējams izspiest vairāk, it īpaši, ja runa ir par servera versijām. Serveru vispārējā stabilitāte un uzticamība ir viens no daudzajiem iemesliem, kāpēc Linux, iespējams, būs jums piemērots.
 • Linux lielā mērā aizsargā privātumu, kaut kas ir kļuvis par dilemmu tehnoloģiju gigantu vidū. Šķiet, ka FOSS Linux diskotēku kopiena personas privātumu un aizsardzību vērtē labāk nekā Google un Microsoft.

Noslēguma domas

Galu galā Linux ir ļoti nepietiekami novērtēts tehnoloģiju rīks. Pārāk daudz cilvēku ir nobijušies no Linux tā “sarežģītības”, nepietiekamās programmatūras iespēju un komerciālā atbalsta trūkuma dēļ, taču tie visi ir izrādījušies maldīgi.

Linux darbojas tikpat labi, ja ne pat labāk nekā Windows, it īpaši vecākām ierīcēm, kurās galvenie pakalpojumu sniedzēji jau sen ir atstājuši novārtā drošības uzlabojumus un atjauninājumus. Un, lai gan ar Linux ir saistīta mācīšanās līkne, tiklīdz jūs esat nokļuvis virs galvenā paugura, tas būs tikpat vienkārši kā nokrist no zirga.

Tagad ātri apskatīsim galvenās idejas, kas ietvertas šajā rokasgrāmatā:

 • Kas ir Linux
 • Linux kodola elementi
 • Labākie Linux distros
 • Kā iestatīt un izmantot Linux
 • Svarīgas Linux komandas
 • Atļaujas un piekļuve kontam
 • Savienojuma izveide ar internetu
 • Linux lietotņu un programmatūras pievienošana

Tāpat kā operētājsistēmā Windows, arī jums bija jāiemācās atrast programmas, atvērt un aizvērt programmas, izveidot savienojumu ar internetu, izdrukāt dokumentu, būtībā to pašu mācību procesu, kas būs nepieciešams operētājsistēmai Linux.

Kad izmēģināsit Linux, jūs redzēsit, ka tas tiešām nav tik sarežģīts, kā tas bieži tiek veidots. Faktiski jūs varat to iedomāties kā citu Windows vai macOS variantu, kaut arī tādu, kas ir drošāks, stabilāks un mazāk izsalcis pēc resursiem.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map