Magento vs Shopify Krahasuar (Përditësim 2020)

Hyrja në botën e tregtisë elektronike kërkon një pronar të mundshëm biznesi për të ndërtuar një faqe në internet eCommerce. Ka shumë zgjidhje për perandorinë tuaj të ardhshme në tregtinë elektronike. Kryesor midis tyre janë Magento dhe Shopify.


uebfaqen e e-commerceKëto mundësi janë mjaft të ndryshme nga njëra-tjetra.

Imagjinoni që një pronar i konkurrencës ju tha që ju duhet të ndërtonit një makinë për të fituar një milion dollarë. Makina duhet të ndërtohet më shpejt dhe duhet të ndërtohet më mirë se makina që mund të ndërtojë konkurrenti juaj – ose përndryshe nuk do t’i merrni paratë.

Mjerisht, konkurrenti juaj ka shumë përvojë në ndërtimin e makinave të ngjashme. Ju nuk keni përvojë.

Ky është konkurrenti juaj dhe makina e tij e mëparshme

Personi që vendos konkursin ju ofron dy grupe mjetesh. E para mund të ndërtojë një makinë perfekte dhe është e lehtë për t’u përdorur – shpjegon gjithashtu se si të ndërtohet makina. Vegla e dytë e mjeteve është e vështirë për t’u përdorur dhe kërkon njohuri të dorës së parë se si të ndërtoni një makinë, por gjithashtu mund të ndërtoni një makinë të përsosur.

Cilin do të zgjidhnit? Ndoshta opsioni i parë. Cilin do të zgjidhte konkurrenti juaj? Ndoshta opsioni i parë.

TLDR;

Shopify dhe Magento janë të dyja opsione të vlefshme për tregtinë elektronike. megjithatë, zgjedhja jonë për shumicën e njerëzve është Shopify, e thjeshtë dhe e thjeshtë. Bilanci në kosto, funksione, shtesa dhe mbështetje i bëjnë ata një zgjidhje mahnitëse gjithëpërfshirëse për sipërmarrësin serial dhe fillestarin.

Për të mos thënë që Magento nuk mund të funksionojë për ju, sepse mund dhe do. Por ju keni më mirë njohuri për kodifikim dhe shumë kohë ose si alternativë, shumë para për të hedhur tek një zhvillues.

Konkurrentët

Nga njëra anë, ju keni Shopify, platformën tonë më të rekomanduar eCommerce që ndihmon fillestarët e plotë të ndërtojnë një faqe interneti gjithëpërfshirëse të tregtisë elektronike. Një nga zgjidhjet më të përdorura për tregtinë e sotme dhe që përgjithësisht konsiderohet si platforma më e mirë eCommerce.

magjistar vs blerës

Nga ana tjetër është Magento, platforma eCommerce në pronësi të Adobe që është një zgjedhje solide kur jeni një zhvillues i faqes në internet ose keni shumë kapital në dispozicionin tuaj. Magento nuk është zhytje.

Dallimi në atë që ofron secila zgjidhje është nata dhe dita.

Ekzistojnë dy kategori të zgjidhjeve të tregtisë elektronike:

 1. Opsionet e lehta për t’u përdorur – ato bëjnë që të bëjnë gjithçka që ka të bëjë me eCommerce një fllad.
 2. Unë kam nevojë për një zhvillues të internetit ose duhet të jem një zhvillues i faqes në internet.

Shopify bie nën “i lehtë për t’u përdorur”Opsioni dhe është opsioni më i mirë në atë kategori. Magento bie nën “nevojitet zhvilluesi i faqes në internet”Kategori dhe nuk konsiderohet opsioni më i mirë në atë kategori.

Fillestarët nuk duhet të fillojnë as të përpiqen të përdorin Magento. Ne i tregojmë të gjithë shpresat e fillimit të tregtisë elektronike për të përdorur Shopify në vend ose një grusht opsionesh të tjera të këndshme. Magento ka për qëllim përdoruesin më të ndërlikuar – një me aftësi zhvillimore dhe shumë burime që fshihen pas tyre.

Magento mund të personalizohet më shumë se Shopify por ndryshimi është i papërfillshëm nëse nuk po përpiqeni të arrini diçka jashtëzakonisht specifike.

ngjashmëritë

Të dy shërbimet ofrojnë një zgjidhje e plotë për tregtinë elektronike. Shumë marka të mëdha përdorin të dyja platformat dhe njëra nuk është plotësisht më e mirë se tjetra. Blerni apele për një audiencë më të madhe por kjo nuk do të thotë që të dy shërbimet nuk kanë ngjashmëri.

Kush e bën blerjen është

Shopify është për 90% të të gjithë sipërmarrësve shpresëdhënës në tregtinë elektronike. Kjo 10% është një pjesë e rëndësishme e njerëzve dhe ju mund të bien nën të. Edhe pse, me të gjitha gjasat, Shopify do të ketë shpinën kur bëhet fjalë për mbajtjen, drejtimin dhe shkallëzimin e dyqanit tuaj.

Mjetet e ofruara lehtësojnë krijimin e një dyqani online, ndërsa ofrojnë gjithashtu një grup karakteristikash që lejojnë përshtatjen, shkallëzueshmërinë dhe funksionalitetin. Shopify është shumë e vështirë për 5% të popullatës dhe nuk ofron mundësi të mjaftueshme për 5% të tjerë të popullsisë.

Ka mundësi që janë më të lehta për t’u përdorur Shopify – por ato nuk ofrojnë të njëjtin nivel karakteristikash, Ekzistojnë gjithashtu mundësi që ofrojnë më shumë veçori sesa Shopify – këto mundësi janë shumë më të vështira për t’u përdorur.

Shopify zë hapësirën që tërheq më shumë njerëzit. Ajo ofron funksionalitet të plotë në tregtinë elektronike ndërsa e bën atë të thjeshtë.

paratë kanye perëndimLloji i personit që do të dëshironte të përdorte Shopify mund të përmblidhet në një fjali: Ata dëshironi të filloni një dyqan eCommerce për të fituar para.

Ekzistojnë tre skualifikues kur bëhet fjalë për njerëzit që dëshirojnë të përdorin Shopify, por ato janë të rrallë.

 1. Ju jeni shitja nën pesë produkte dhe vlera e thjeshtësisë së plotë mbi gjithçka tjetër.
 2. juaj blog erdhi i pari dhe keni nevojë për WordPress në jetën tuaj. SEO është buka dhe gjalpi juaj dhe tregtia elektronike është një pasqyrë e lehtë.
 3. Ju keni një buxhet të jashtëzakonshëm masiv për të hedhur në një programues të uebit. Këtu është një sekret: Ekziston një probabilitet i lartë që ata ende përdorin Shopify.

Nëse ata nuk aplikojnë për ju, atëherë Shopify është 100% për ju. Gjëja e madhe është se ata ofroni një gjykim falas për të kontrolluar gjithçka.

blerje faqe krijimin

Kur përdorni Shopify atje thjesht nuk janë pikat shumë të dhimbjes. Ti mundesh të zbatojë me lehtësi shitjen e shumëfishtë të kanaleve, sistemi i inventarit është i thjeshtë dhe efektiv, dhe ka mjete dhe vegla për të bërë të mundshëm çdo mundësi të tregtisë elektronike.

Kush është Magento

Ekziston një kurbë e të mësuarit për përdoruesit e Magento. Aftësia për të lexuar dhe shkruar një kod është e panegociueshme dhe shumica e njerëzve që janë nën këtë kategori do ta gjejnë veten thjesht duke përdorur WordPress të çiftuar me WooCommerce.

Nëse nuk jeni plotësisht kundër përdorimit të një zgjidhjeje të bazuar në WordPress eCommerce si WooCommerce dhe doni kontroll më të madh mbi ofruesin tuaj të pritjes, atëherë Magento është për ju.

Magento është më e përshtatshme për kompanitë ekzistuese që kanë buxhet të madh për të paguar zhvillues të nivelit të lartë të internetit. Kur është fjala për të paguar një zhvillues, është më mirë të gjesh një programues të internetit që ndërton uebfaqe që të pëlqejnë dhe le t’i përdorin cilindo platformë me të cilën janë komode. Nëse ai zhvillues përdor Magento, atëherë shkëlqyeshëm.

Nëse keni njohuri për kodimin ose dëshironi të mësoni – atëherë Magento mund t’ju apelojë sepse është falas për tu shkarkuar.

Personi i vetmuar që përdor Magento do të vinte një premium të madh në përshtatshmërinë dhe grupet masive të tipareve. Gjithçka është e mundur në Magento, thjesht duhet të kuptosh se si ta bësh atë. Ekziston një komunitet i dobishëm dhe qendër ndihmëse në dispozicion por nuk ka mbështetje të klientit për të folur.

Bërja vetë ose të kesh shumë para është mënyra e vetme për ta bërë Magento-n të funksionojë. Nëse nuk jeni të gatshëm t’i merrni duart tuaja të ndyra ose të shpenzoni shumë para, atëherë kërkoni diku tjetër.

Magento është optimizuar për të punuar me mijëra produkte, gjithë trafiku atje, dhe shumë shitje. Kjo do të thotë që shkallëzimi me këtë sistem është jashtëzakonisht i qëndrueshëm.

Karakteristikat e disponueshme në Magento janë më të gjata se lista e Shopify dhe dyqani i tyre i aplikacioneve është gjithashtu më i madh. Opsionet janë pothuajse të kufizuara dhe të gjitha ato janë optimizuar për trafikun celular.

Magento ofron një gamë kaq të gjerë karakteristikash dhe personalizueshmërie që perusing nëpër dyqanet e ndërtuara në platformë do t’ju bëjë të mendoni se faqet e internetit nuk kanë asgjë të përbashkët.

magjistar shtoni një faqe të re

Vlera që ofron Magento që Shopify nuk e lejon i plotë kontroll mbi mënyrën e ofrimit të përvojës tuaj të klientit. Ka kufij zero.

Çmimeve

Mënyra e funksionimit të çmimeve në Shopify dhe Magento janë krejtësisht të ndryshme. Shopify është ndërtuar rreth pagesave mujore dhe niveleve të ndryshme ndërsa Magento ofron një version falas dhe një version ndërmarrjeje të softverit.

Mmimi Magento

Një nga gjërat më të shkëlqyera në lidhje me Magento është se versioni me burim të hapur të softverit është i lirë për t’u përdorur. E tëra çfarë ju duhet të bëni është ta shkarkoni.

çmimi i produktit magento

Sidoqoftë, ju do të bëni shpenzime shtesë përtej vetë Magento-s. Së pari, do të duhet të blini shërbimin tuaj të pritjes (Psst: lexoni përshtypjet tona të mbajtjes në internet para se të regjistroheni).

Kjo do t’ju kushtojë një tarifë mujore, si dhe kosto të tjera të mundshme. Ka shërbime të shkëlqyera pritjeje – të tilla si SitGground – kjo nuk do të prish bankën dhe do të ofrojë një shërbim të shkëlqyeshëm. Vetëm të jenë të vetëdijshëm që pritja duhet të shkallëzohet dhe me atë shkallëzim vijnë kostot e shtuara.

Për më tepër, nëse nuk dini si të kodoni, do të keni nevojë për një zhvillues. Zhvilluesit e mirë kushtojnë shumë para – dhe basti juaj më i mirë është të gjeni një të specializuar në Magento.

Një gjë tjetër që do të duhet të kujdeset është përpunimi i pagesave. Për fat të mirë, ka zgjidhje, si Braintree, që e bëjnë këtë të lehtë.

Lajmi i mirë është me versionin falas ato janë kostot e vetme që do të keni.

Ekziston edhe një version ndërmarrje i softverit. Kjo do të përfshijë strehimin, si dhe ndihmon në hartimin e dyqanit. Kjo kërkon që një kompani të pyesë se cili do t’i lejojë ata të marrin një kuotë.

Citati varet plotësisht nga madhësia e dyqanit dhe biznesit, por më e ulta që kemi parë që dikush të marrë është 18,000 dollarë. Një shumë e rëndë.

Ifymimi i Shopify

Eachdo niveli i çmimeve përfshin produkte të pakufizuar, mbështetje 24/7, aftësinë për të shitur në kanale të tjera të shitjeve, krijimin manual të porosisë, kodet e zbritjes, certifikatën SSL, rikuperimin e braktisur të karrocave, blerjet e blerjeve me analiza mashtrimi, aplikacionin POS, pajisjen fizike dhe të fuqishëm zgjedhja e aplikacionit.

Kostot e tjera të përfshira në Shopify janë aplikacionet e paguara, temat e paguara dhe blerja e domain. Ekzistojnë një numër i madh i aplikacioneve që ia vlen kostoja, si dhe tema premium të dobishme dhe të bukura që mund të ngrejnë vërtet dyqanin tuaj.

Gjëja më e mirë për Shopify është të keni një dyqan plotësisht funksional me disa nga karakteristikat më të mira në treg që do ju kushton vetëm 29 dollarë në muaj. Ndërsa shkallëzoni dyqanin tuaj, mund të rritni shpenzimet. Shopify gjithashtu përfshin një nivel ndërmarrjeje me porosi i cili lejon më shumë përshtatje për dyqanet masive.

përfundim

Nëse jeni duke kërkuar një zgjidhje të lehtë për t’u përdorur për të ndërtuar dhe rritur dyqanin tuaj në eCommerce, mos kërkoni më shumë se Shopify. Shopify i ofrojnë pronarëve të dyqaneve eCommerce të gjitha mjetet e nevojshme për të menaxhuar dyqanin e tyre pa shumë barriera. Plus, krijuesi i tyre i faqes në internet është shumë i fortë dhe ka përfitimin e shtuar për të paguar një entitet të vetëm për një zgjidhje fund-në-fund.

Shopify u ndërtua dhe u projektua nga tre kanadezë që po përpiqeshin të ndërtonin një dyqan eCommerce. Në vend të kësaj, ata ndërtuan një platformë që lejon secilin të ndërtojë një perandori të mrekullueshme të tregtisë elektronike.

Magento mund të shikohet më shumë si një opsion ndërmarrje ku zhvilluesit janë në dispozicion dhe paratë nuk janë çështje.

A jeni dakord me gjetjet tona? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë!

FAQs

P: A është Magento më e mirë se Shopify?

A: Magento nuk është më e mirë se Shopify dhe Shopify nuk është më e mirë se Magento. Shopify është më i mirë për shumicën e njerëzve pasi që është një platformë e pritur dhe gjithëpërfshirëse eCommerce. Magento është e shkëlqyeshme për faqet e mëdha dhe komplekse të e-commerce ku pronari i dyqanit ka shumë burime në dispozicion të tyre.

P: A është Magento platforma më e mirë e tregtisë elektronike?

A: Magento nuk është platforma më e mirë eCommerce kur bëhet fjalë për njerëz të rregullt që fillojnë një dyqan eCommerce. Ka shumë pengesa dhe kurba e mësimit është shumë e madhe. Shopify është platforma më e mirë e tregtisë elektronike për këdo që kërkon të fillojë një dyqan eCommerce.

P: A është Shopify më i mirë se Etsy?

A: Etsy është e shkëlqyeshme për fillimin në tregtinë elektronike. Shopify ju lejon të keni hapësirën tuaj të pritur në URL tuaj për të dërguar klientët tuaj. Etsy ka gjithçka në tregun Etsy. Kjo mund të shihet si pozitive por nuk ju lejon të zotëroni hapësirën tuaj. Zakonisht, Etsy dhe Shopify mund të përdoren në koncert me njëri-tjetrin.

Pyetje: Cila është platforma më e mirë për tregtinë elektronike?

A: Shopify merr kurorën kur bëhet fjalë për mbretin e tregtisë elektronike. Ajo siguron tiparet më të pakta me më pak dhimbje koke. Përdorimi i Shopify është i lehtë dhe i kënaqshëm për një pronar të afarizmit të biznesit në eCommerce.

Pyetje: Cila është platforma më e lirë e tregtisë elektronike?

A: Ka shumë platforma që mund të përdoren falas, por nuk ia vlen. Nëse jeni serioz në ndërtimin e një dyqani eCommerce, atëherë pagesa e një pagese mujore është e vlefshme. Kombinimi më i mirë i kostos dhe karakteristikave është padyshim Shopify.

Pyetje: Sa kushton të shitet në Shopify?

A: Ndërtimi i dyqanit tuaj të Shopify do t’ju kushtojë 29 dollarë në muaj. Ata ofrojnë një gjykim falas për të provuar gjithçka.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map