Magazinimi më i mirë në re: Vlerësime për vitin 2020

Zgjedhja e ofruesit më të mirë të ruajtjes së cloud në internet sot ka pushuar të jetë vetëm një çështje e qasjes së lehtë dhe miqësisë ndaj përdoruesit.


Sot, ne përdorim ruajtjen e reve për pothuajse gjithçka – nga ndarja e fotove personale, deri tek filmat tanë të preferuar, deri te dokumentet profesionale dhe projektet shkollore…

Pra, është një vendim që nuk duhet ta marrësh lehtë.

Ruajtja e cloud është mjeti kryesor për ruajtjen e të dhënave tona në internet, kështu që është e domosdoshme që ofruesi juaj i ruajtjes të jetë i sigurt nga hakerat dhe programet me qëllim të keq, por prapë i lehtë për t’u përdorur dhe i arritshëm nga çdo pajisje.

Fatmirësisht, kjo çështje është adresuar nga disa kompani pritjeje cloud që kanë bërë sigurinë e tyre përparësi maksimale, dhe kështu u bë zgjedhja e preferuar për bizneset të cilat gjithashtu vlerësojnë sigurinë e të dhënave dhe privatësinë.

Për më tepër, gjigantët teknikë si Google, Apple dhe Microsoft ofrojnë ruajtje në cloud si pjesë e shërbimeve të tyre të tjera, duke u siguruar përdoruesve të tyre disa gigabajtë ruajtjeje plotësisht falas. Ndërsa ata mund të mos jenë aq të sigurt sa ofruesit e përkushtuar të sigurisë së cloud, ato ofrojnë një kompromis të bukur midis çmimit, veçorive dhe mbështetjes së klientit.

Contents

Shqyrtimet më të mira të ruajtjes në cloud të vitit 2020

Mënyra më e mirë për të ditur saktësisht se cilat janë ofruesit më të mirë të ruajtjes së cloud në dispozicion të nesh është të dimë se çfarë ofrohet saktësisht nga secila kompani dhe më pas ta krahasojmë atë me nevojat tona.

Ndërsa të gjithë ne kemi vlera dhe mënyra të ndryshme të jetesës, nevojat e kompanisë suaj ose ruajtjes personale mund të ndryshojnë nga personi tjetër. Duke thënë të gjitha këto, le të hedhim një sy në zgjedhjet tona kryesore për ofruesit më të mirë të ruajtjes së cloud në vitin 2020.

# 1 Google Drive: Absolute më e mirë

Google Drive përfshin një sërë nofullash karakteristikash funksionale duke përfshirë një aftësi të mahnitshme kërkimi dhe integrim mbresëlënës me Shërbime të tjera të Google përfshirë Google+ dhe Docs. Ju merrni 5 GB ruajtje falas në internet kur regjistroheni. Shtë ideal për njerëzit që udhëtojnë shumë dhe kanë nevojë për qasje në të dhënat e tyre kudo në çdo kohë.

Ai përfshin opsione çmimesh prej 25 GB për 2.50 $ / muaj dhe 30 $ / vit deri në një kufi prej 16TB për $ 800 / muaj. Procesi i përdorimit është goxha i drejtpërdrejtë në atë që një dosje është instaluar ku tërhiqeni dhe lëshoni dhe Drive automatikisht e sinkronizon atë.

logo google drive

rekuizitë

 • Lehtë për të menaxhuar programin e ruajtjes në internet
 • Karakteristikat intuitive çojnë në lehtësimin e lundrimit
 • Magazinimi i gjithanshëm në dispozicionin tuaj
 • Mbështetje e fortë e klientit dhe rezervë
 • Magazinim 15Gb falas
 • Autentifikimi me dy faktorë
 • Integrimi i Google Docs
 • Bashkëpunime brenda aplikacionit
 • Shumë integrime të aplikacioneve të palëve të treta
 • Aftësi të shkëlqyera ndër-platformë
 • UI i mrekullueshëm me bazë në internet dhe aplikacioni celular

Cons

 • Nuk ka mjete administratori
 • Gjatë konvertimit në PDF, formatimi i skedarëve mund të ndryshojë
 • Kalimi i llogarive është një sherr
 • Shpejtësia e ngarkimit raportohet se është e ngadaltë
 • Asnjë sinkronizim i nivelit të bllokut
 • Server i çmuar
 • Mungesa e shifrimit të intimitetit
 • Sigurimi i shkëmbimit të skedarëve është i dobët dhe ka hapësirë ​​për përmirësim
 • Asnjë modalitet offline
 • Nuk ka mbrojtje fjalëkalimi për skedarët

# 2 pCloud: Encryption më e mirë e ruajtjes në cloud

Lansuar në vitin 2013, pCloud qëndron si një kandidat dinamik në fushën e ruajtjes së cloud. Ai është mikpritës i klientëve të shquar si BMW, Twitter, Coca Cola dhe Uber.

Përdoruesit marrin një provë prej 10 GB me kriptimin opsional privat dhe Shërbimin e Transferimit të pCloud që lejon çdo përdorues të transferojë skedarë më të mëdhenj falas (5 GB deri në 10 marrës). Planet e jetës janë gjithashtu për hartimet për 2TB.

logoja pcloud

pCloud gjithashtu ofron një histori të zgjeruar të skedarëve për 360 ditë, dhe encryption nga ana e klientit. Kombinuar me një sistem rewind dhe 5 kopje të veçanta të secilës skedar që ruani, nuk do të duhet të shqetësoheni për fshirjen aksidentale të çdo gjëje.

pCloud është në dispozicion në të gjitha platformat dixhitale: Windows, Linux, Mac, iOS, Android, Microsoft, etj

rekuizitë

 • Siguria e dosjeve të përbashkëta
 • Mbështetje 24/7 e klientit
 • Mund të paguajë me bitcoin
 • Integrim i mirë i palëve të treta
 • Ndërfaqe e thjeshtë dhe miqësore
 • Vlerë e shkëlqyeshme me një rrjet të rrjetit
 • Llogaritë falas mund të fitojnë ruajtje bonus

Cons

 • Kriptimi është në dispozicion si një shtesë
 • Nuk ka personalizime lejeje për ndarje
 • Asnjë bashkëpunim kryq
 • Aplikacioni i desktopit ngadaltë
 • Aplikacioni Android jo deri në shenjë
 • Nuk mund të redaktohet skedarët
 • Asnjë aplikacion produktiviteti

Dropbox # 3

Për shumicën e përdoruesve, Dropbox plotëson dhe tejkalon pritjet. Ajo siguron shpejtësi, siguri dhe hapësirë ​​ruajtjeje të besueshme — dhe është i lehtë për t’u përdorur. E themeluar në vitin 2007, shpesh quhet kumbari i ruajtjes së cloud.

Projektuar për këdo, ajo siguron 2 GB hapësirë ​​për ruajtje në fillim. Duke iu referuar miqve, ju mund ta rritni këtë në 16 GB. Fillon me 9,99 $ / muaj, dhe ju mund të zgjidhni nga një numër pothuajse i pafund opsionesh çmimesh.

logo dropbox

rekuizitë

 • Program kompjuterik i koduar
 • Ndarje e shumëfishtë
 • Sinkronizimi i shpejtë dhe i zgjuar
 • Redaktimi i dokumentit
 • Integrimi në internet i Zyrës
 • Letër Dropbox
 • Funksione të përparuara bashkëpunimi
 • Objekte rezervë dhe ruajtje në kohë reale

Cons

 • Menaxheri i desktopit ka funksionalitet të kufizuar
 • Asnjë transmetim në media nuk është i disponueshëm
 • Vendndodhja e skedarit është e vështirë për shkak të mungesës së skedave të specifikuara
 • Asnjë redaktim në kohë reale
 • Mungesa e kriptimit me njohuri zero
 • Asnjë sistem hierarkik i navigimit të skedarëve
 • Nuk mund të ngarkoni skedarët direkt nga aplikacioni duhet së pari të sinkronizohen

# 4 OneDrive

Microsoft OneDrive ka gdhendur reputacionin e tij në industrinë gjigande të teknologjisë. Nuk ka lënë asnjë gur të pa ndotur kur bëhet fjalë për integrim të mirë dhe çmime fleksibël.

Kjo zgjidhje e ruajtjes online ka një licencim prej $ 5,00 / muaj duke bërë ndarjen dhe bashkëpunimin, aksesin, mjetet e fuqishme dhe sigurinë e përparuar një pjesë të byrekut.

OneDrive gjithashtu ofron ndarje të fuqishme të skedarëve dhe bashkë-redaktim të dokumenteve ndërmjet bashkëpuntorëve. Përplasja e drejtpërdrejtë midis përdoruesve të shumtë është një tipar kryesor i biznesit. Sidoqoftë, nuk ka ndonjë version të vërtetë për planet personale

logo onedrive

rekuizitë

 • Shpejtësia e shpejtë e transferimit
 • Integrimi në Windows
 • Kostoja e ruajtjes është relativisht e ulët
 • Sinkronizimi i shpejtë dhe efikas
 • Pako zyre 365
 • Zyrat e integruara të integruara të integruara: PowerPoint, Word, dhe Excel
 • Ndërfaqja miqësore për përdoruesit
 • Prezantim dhe menaxhim i fortë në internet i fotografive

Cons

 • Plani falas jep vetëm 5 GB
 • Asnjë kriptim në pushim për përdoruesit personalë
 • Asnjë mundësi automatike rezervë për PC
 • Modifikimi i të dhënave të ndërprera nga vonesat
 • Sinkronizimi i gabimeve vështirë për të zgjidhur problemet
 • Jo aq intuitiv për përdoruesit sa Google Drive dhe Dropbox
 • Vetëm 30 ditë versionimi
 • Asnjë encryption me njohuri zero

# 5 Tresorit

Renditur si një nga sistemet më të mira, më të sigurta dhe të enkriptuara mirë të ruajtjes së shërbimit cloud, Tresorit ka vetëm një të metë të madhe – është seriozisht e kushtueshme.

Sidoqoftë, do të keni mundësi të kapërceni atë çmim të pjerrët pasi të shihni se sa funksional dhe i thjeshtë është i përdorur, dhe sa i pajtueshëm është me pajisjet e tjera.

Me seli në Zvicër, ata janë të njohur për të tjerët masa të posaçme të patentuara.

logo tresorit

rekuizitë

 • Autentifikimi me dy faktorë
 • Kriptimi me zero njohuri
 • Siguri e pakrahasueshme
 • Ndarje dhe bashkëpunim i mirë
 • Keyelësi Roaming dhe Key Key
 • Historia e veprimtarisë

Cons

 • Skedarët lokalë të fshirë heqin skedarët nga cloud
 • Pa nivele të lira
 • Të gjitha nivelet përveç ndërmarrjes kanë kufij të madhësisë së skedarit
 • Tejet e shtrenjtë
 • Koha e të mësuarit kërkohet si e komplikuar për t’u përdorur

# 6 MEGA

Projektuar nga sipërmarrësi famëkeq në internet Kim Dotcom, MEGA ofron shërbime të shkëlqyera dhe të sigurta me një çmim miqësor për buxhetin.

Ata ofrojnë një provë pilot fillestare prej më shumë se 50 GB falas dhe një shtesë prej 10 GB për çdo mik të cilin e ftoni. Kjo është më shumë sesa shumica e konkurrencës së tyre në industri.

Nga ana tjetër, çmimet priren të jenë pak më të larta krahasuar me konkurrencën.

logoja mega

rekuizitë

 • Shkëmbimi i lidhjeve të koduara
 • Kriptimi zero i njohurive
 • Windows, Linux dhe mbështetje MAC
 • Aplikacione celulare për Android, iOS dhe Microsoft
 • Një kufi i ruajtjes falas prej 50 GB drejtues i industrisë për përdoruesit e lirë

Cons

 • Mimi është i pakënaqshëm në krahasim me konkurrencën
 • Nuk ka kufij të shkarkimit të lidhjeve
 • Shpejtësia ndryshon
 • Duhet të aktivizoni skedarët rezervë
 • Nëse humbni të dhënat kryesore të enkriptimit janë humbur përgjithmonë

Shërbime me përshtypje të moderuar

Ende ka shumë ofrues të Shërbimit Cloud atje, kështu që jo të gjithë mund të jenë në krye. Këtu është një listë tjetër e ofruesve të Cloud Storage që kanë kaluar në mënyrë të moderuar rishikimin tonë.

# 7 Sync.com – Ofruesi më i mirë i Ruajtjes në Cloud të vitit 2020

Mënyra më e mirë për të menduar në lidhje me Sync.com është si një version më i sigurt i Dropbox. Vlerësohet se besohet nga mbi 700,000 biznese dhe klientë në të gjithë botën.

Hulumtimi ynë ka konkluduar që kjo të jetë zgjidhja më e funksionuar e shërbimit cloud, e disponueshme në vitin 2020. Ajo shënon të gjitha kutitë e duhura kur bëhet fjalë për çmimet e përballueshme, shërbimin e shpejtë, lehtësinë e përdorimit dhe masat e thella të sigurisë.

Sync bën të pamundur që bizneset të ndajnë dhe bashkëpunojnë lehtësisht në cloud. Fillon përvojën me një plan themelor vetëm $ 5,00 / muaj / përdorues të 1TB.

logon e sync.com

rekuizitë

 • Funksionim jashtëzakonisht i shpejtë
 • Vendosja e lehtë e llogarisë, instalimi i programit dhe përdorimi i PC
 • Azhurnimi në kohë reale i dokumenteve në mënyrë universale
 • Mimi i përballueshëm
 • Aftësia për të rikuperuar versionet e vjetra dhe skedarët e fshirë
 • Skedarët rezervë dhe ruajtja afatgjatë në funksionin kasafortë
 • Përdoruesi PRO mund të ndajë skedarë të mëdhenj me përdoruesit e llogarisë falas
 • Kriptimi i njohurive zero të integruara
 • Protokollet e sigurisë hermetike
 • Nuk ka kufij të madhësisë së skedarit ose ngarkimit
 • Ndërfaqe fantastike

Cons

 • Raportet e humbjes së sinkronizimit çojnë në pauzë manuale
 • Vështirë për të punuar në një dosje të konfliktuar nëse arrihen nga dy njerëz në të njëjtën kohë
 • Mbështetja e klientit përfshin vetëm email dhe borde
 • Pastrimi i shumë skedarëve dhe riemërimi i tyre në të njëjtën kohë prodhon skedarë konfliktual
 • Asnjë kopjim i nivelit të bllokut nuk është i disponueshëm
 • Nuk ka integrim të mjaftueshëm me përdoruesit e palëve të treta si Asana, Microsoft, Slack dhe Trello
 • Nuk ka plane mujore

# 8 Koofr

Koofr është një tjetër zgjidhje për ruajtjen e cloud me lidhje të shumta me re. Qëllimi kryesor ka për qëllim ruajtjen dhe ndarjen e skedarëve të vegjël.

Koofr lidhet me llogaritë Dropbox, Amazon, One Drive dhe Google Drive. Ajo gjithashtu ofron një veçori të unifikuar kërkimi në cloud dhe pajisje të tjera të konfiguruara dhe është e arritshme përmes iOS, Android dhe Windows.

Qasja është e centralizuar në një bazë të dhënash të vetme, dhe varion nga 2 GB freemiume deri tek azhurnime me kapacitete më të mëdha.

logoja koofr

rekuizitë

 • Asnjë kufi individual i madhësisë së skedarit
 • Sinkronizimi i dyanshëm
 • Rikthim automatik nga telefonat
 • Bashkëpunim i mirë me ndarjen brenda aplikacionit
 • Ndërtimi i versioneve të gjurmëve dhe kthehet në versionet më të vjetra
 • Kriptimi i Sigurimit të Shtresave SSL dhe Transportit

Cons

 • Skadimi i rikuperimit prej shtatë ditësh
 • Nuk ka mjete të palëve të treta
 • Asnjë kopjim skedar i nivelit të bllokut
 • Opsione të kufizuara mbështetjeje

# 9 Sigurt

Jo shërbimi më i paketuar me karakteristika atje, SecureSafe ofron një sasi elementesh themelore dhe adekuate për të përmbushur kërkesat tuaja.

Filluar në vitin 2008, kjo kompani me qendër në Cyrih ka prodhuar një kasafetë dixhitale të ruajtjes së përforcuar në internet.

Logoja SecureSafe

rekuizitë

 • Kriptim i fortë
 • Lehtë për të lundruar në aplikacion
 • Menaxher i fjalëkalimeve dhe i sigurt i ekipit
 • Autentifikimi me dy faktorë
 • Kriptimi i pushimit dhe në tranzit
 • Kriptimi i njohurive zero

Cons

 • Vizual i vjetëruar
 • Oferta të shtrenjta dhe të mungesës së vlerës së shtuar
 • Hapësira e ruajtjes është e kufizuar në krahasim me markat e tjera
 • Sinkronizimi i skedarit të nivelit të bllokut
 • Asnjë mundësi për ndarjen e dosjeve
 • Ndarja e kufizuar e skedarëve
 • Asnjë bashkëpunim brenda aplikacionit

# 10 Woelkli

Për dallim nga të tjerët të pranishëm në listë, Woelkli mbetet pas konkurrencës për shkak të mekanizmit të tij të ngurtë të çmimeve.

Pavarësisht kësaj, ata vazhdojnë të ofrojnë shpejtësi, siguri, lehtësi përdorimi dhe aftësi operative të duhur.

Logoja Woelkli

rekuizitë

 • Mund të ndërtojë dhe mirëmbajë renë e vet
 • Aplikacione vendase, integrim i mirë dhe bashkëpunim
 • Klienti në internet është intuitiv dhe ndërveprues
 • Versioni në dispozicion
 • Kriptimi i njohurive zero

Cons

 • Asnjë mbështetje për klientët falas
 • Tejet e shtrenjtë
 • Redaktorët e dokumenteve nuk janë falas
 • Nuk mund të luajnë skedarë audio
 • 1 GB freemium

# 11 OpenDrive

OpenDrive është i njohur për planet fleksibël të çmimeve dhe aftësinë për të bashkuar funksionalitetin e Dropbox me fuqinë bashkëpunuese të Asana. Kjo paketë profesionale mund të duket e vjetëruar, sidoqoftë.

Premton ruajtje të pakufizuar, menaxhim të përmbajtjes dhe rezervë dhe rivendosje të shërbimeve. Versioni falas ofron 5 GB hapësirë ​​ruajtjeje, kufirin maksimal të madhësisë së skedarit prej 100MB dhe një kufi ditor prej 1 GB transferime totale të skedarëve.

Logoja e OpenDrive

rekuizitë

 • Magazinim i pakufizuar dhe çmime të përballueshme
 • Ndërfaqja në internet është pa telashe
 • Mjete të fuqishme bashkëpunimi
 • Transmetimi multimedia
 • Redaktimi i dokumenteve në internet
 • Mbrojtje e sigurt
 • Kriptimi privat
 • Përdorues të shumtë
 • Aftësitë rezervë
 • Përputhshmëri e përparuar ndër-platformë

Cons

 • Ndërfaqe desktopi e shpërndarë
 • Shpejtësia e ngadaltë e ngarkimit dhe shkarkimit
 • Kufiri i transferimit është vendosur në 200KB në versionin falas
 • Karakteristika të kufizuara të ndarjes
 • Kufizimet e madhësisë së skedarit
 • Mbështetja nuk është 24/7
 • Linux nuk mbështetet
 • Asnjë version i skedarëve në nivelin individual të planit
 • Asnjë autentifikim me dy faktorë
 • Aplikacioni për celular mbetet

# 12 Drive Amazon Cloud

Amazon Cloud Drive ofron restaurimin e të dhënave që lë hapësirë ​​për përmirësim.

Ju fitoni qasje në ruajtje të pakufizuar për foto dhe ruajtje prej 5 GB për llogaritë themelore.

Ajo përmban dy versione të planit të paguar duke filluar nga 11,99 $ / vit. Të kesh vetëm dy plane në dispozicion nuk lë shumë hapësirë ​​për fleksibilitet.

Amazon Cloud Drive

rekuizitë

 • Përputhshmëri e lartë ndër-platformë
 • Vlera për çmimin
 • Shpejtësia e mirë e ngarkimit dhe shkarkimit
 • Magazinim i pakufizuar i fotografive
 • Lehtë për t’u përdorur
 • Mbështetje 24/7 e klientit

Cons

 • Kufizuar në dy plane jo fleksibël
 • Aplikim ndalues ​​i desktopit
 • Kërkon numrin e kartës së kreditit për konfigurimin e llogarisë
 • Asnjë versionim skedar
 • Asnjë kriptim në pushim
 • Nuk ka fjalëkalime të lidhjes

# 13 SugarSync

SugarSync ofron shërbime të fuqishme për ruajtjen e cloud dhe për sinkronizimin e skedarëve, të cilat i përkasin përdorimit personal.

Pavarësisht se është intuitiv, është i shtrenjtë dhe i bie shumë karakteristikave që konsiderohen shumë themelore për suksesin në re. Shtë një nga ato raste kur çmimi nuk pasqyron vlerën.

Logo SugarSync

rekuizitë

 • Aplikacione të mira mobile
 • Dosjet e mbrojtura
 • Ndërfaqe e përkushtuar në desktop
 • Integrimi i File Explorer
 • Integrohet me Boxcryptor
 • E pajtueshme me platformat kryesore
 • Karakteristikë e larguar nga fshirja
 • Funksionet e ndarjes dhe bashkëpunimit

Cons

 • Asnjë mbështetje Linux
 • Asnjë bisedë live ose mbështetje telefonike për përdoruesit e planit individual
 • Asnjë abonim falas dhe provë falas 30-ditore
 • Versioni i skedarëve është i kufizuar në pesë versione të mëparshme
 • Shpejtësia e dobët e ngarkimit
 • Asnjë transmetim live
 • Ndihma telefonike kushton ekstra për përdoruesit e planit personal
 • Ndërfaqe komplekse

# 14 MiMedia

MiMedia, siç sugjeron emri, është një zgjidhje personale për ruajtjen e cloud, e përqendruar kryesisht në hobi të argëtimit të skedarëve mediatikë..

Ajo që i mungon shërbimit të klientit dhe përvojës së përdoruesit, ajo përbën çmime konkurruese. Në fund, ajo përfshin kërkesat themelore të një shërbimi standard cloud.

rekuizitë

 • Skema e çmimeve miqësore
 • 10 GB freemium
 • Sinkronizimi i duhur dhe aftësitë e shkëmbimit

Cons

 • Përvoja dhe ndërfaqja e përdoruesit renditen si të varfra
 • Mungojnë shërbimet e mbështetjes së klientit

# 15 iCloud

Shërbimi i cloud i komponentit të sinkronizimit të dosjeve të Apple, iCloud, është përqendruar kryesisht në pajisjet dhe aplikacionet e Apple.

Mbani në mend, nëse jeni përdorues i Android, nuk do të mund të sinkronizoni iCloud me pajisjen tuaj.

Sidoqoftë, mund të përdoret në një shfletues në internet dhe në kompjuterë jo-Cupertino të dizajnuar.

logo iCloud

rekuizitë

 • Kombinohet me macOS-in e Windows
 • Sinkronizimi automatik me të gjitha pajisjet iOS
 • Optimizimi i ruajtjes
 • Mimet konkurruese

Cons

 • 5 GB freemium
 • Ndërfaqja në internet është e ndërlikuar
 • Asnjë kërkim në ndërfaqen në internet
 • Mungesa e opsioneve të konfigurimit
 • Asnjë mbështetje me email

# 16 Jumpshare

Zakonisht nuk konsiderohet pjesë e grupit cloud për shkak të pamundësisë së tij për të sinkronizuar skedarët nëpër pajisje, Jumpshare ka ende shumë për të ofruar.

Ajo ka gjetur qëllimin e saj në shërbimet e ndarjes së skedarëve. Natyrisht, shkëmbimi i skedarëve është i disponueshëm me të gjitha shërbimet e ruajtjes së cloud, por Jumpshare me të vërtetë shkëlqen në këtë departament.

Logo jumpshare

rekuizitë

 • Karakteristika të shkëlqyera për ndarjen e skedarëve
 • Fjalëkalimet e lidhjes
 • Programimi i ndarjes
 • Pamje të personalizuara dhe mjete analitike
 • Kapja dhe regjistrimi i ekranit
 • Riparimi dhe versionimi i skedarit të fshirë

Cons

 • 2 freemium
 • Asnjë aftësi sinkronizimi skedar
 • Asnjë kriptim privat
 • Asnjë aplikacion Android
 • Një version skadimi 30-ditor

# 17 MediaFire

Lëshuar në 2005, Mediafire ka tërhequr që prej 60 milion përdoruesve për shkak të opsioneve të saj me çmim të ulët, por nuk renditet më i miri për shkak të opsioneve themelore të ruajtjes.

Përveç përballueshmërisë, nuk ka shumë për t’u mburrur. Përdoruesit zakonisht ankohen për shpejtësinë e ngadaltë, privatësinë dhe sigurinë e gabuar dhe mungesën e aksesit në desktop.

Logoja e Mediafire

rekuizitë

 • 50 GB freemium
 • Affordable
 • Kufiri i madhësisë së skedarit 20 GB

Cons

 • Ai nuk integrohet në sistemin e përdoruesit
 • Kufizuar në pesë përdorues për një llogari
 • Versioni falas i nënshtrohet reklamave
 • Asnjë mundësi e ngarkimit të dosjeve

# 18 4Sync

Edhe një herë, një shërbim cloud që u përpoq të bëjë shenjën e tij duke përqendruar vëmendjen e tij vetëm në skedarët mediatikë, 4Sync ia vlen të provoni.

Meqenëse është përqendruar në ruajtjen e skedarëve të tillë, është një zgjedhje e shkëlqyeshme për ruajtjen e videove dhe fotove tuaja. Opsionet dhe shpejtësitë e sinkronizimit janë me të vërtetë të përshtatshme, dhe ju mund të sinkronizoni midis pajisjeve të desktopit, celularit dhe tabletit.

Ashtu si me disa shërbime në këtë listë, mbështetja e klientit është praktikisht jo ekzistente.

Logoja 4Sync

rekuizitë

 • Aftësi të mira shkëmbimi
 • Sinkronizimi dhe shkëmbimi janë të mira
 • Opsioni i riprodhimit të mediave

Cons

 • Shërbim me vlerë të ulët
 • Asnjë sinkronizim i nivelit të bllokut
 • Asnjë bashkëpunim brenda aplikacionit

Shërbime për të shmangur

Ndërsa ka shumë ofrues të ruajtjes së cloud janë të mahnitshme, ka edhe shumë gjëra nga të cilat duhet të qëndroni larg. Kjo listë nuk do të ishte e plotë pa emrat që mund të dëshironi të shikoni dhe t’i shmangni.

 • Bitcasa – Megjithë sigurimin e veçorive përkatëse, Bitcasa mbetet prapa duke rritur çmimet e tyre në mënyrë monumentale dhe duke shkurtuar planet e tyre të shërbimit në kufizime dhe shpenzime.
 • Hyrja – Duke filluar me 25 dollarë në vit me 100 GB depozitim, funksionalitetin e hartës së disqeve, sinkronizimin e skedarëve dhe opsionet rezervë, renditet dobët për shkak të një bombardimi të gabimeve teknike. Karakteristikat janë të dobëta, ndërfaqja është e tmerrshme, do të përballeni me çështje të panumërta të sigurisë dhe intimitetit, dhe mbështetja e aplikacionit është jo-ekzistente.
 • JustCloud – Lëkimi i një numri të gabuar të gabimeve, JustCloud ofron një plan të dobët të lirë, pa versionim, çmime mizore, opsione të tmerrshme rezervimi, sinkronizim të kufizuar dhe karakteristika, dhe përvojë të përgjithshme të komplikuar të përdoruesit.
 • FlipDrive – Ju do të mendoni se mbështetja 24/7 është një shpërblim, por ne mendojmë se është vetëm atje për të kompensuar serverin e lezetshëm të cloud. Nuk ka asnjë autentifikim me dy faktorë, asnjë mbrojtje të fjalëkalimit për ndarjen e skedarëve, asnjë kriptim nga ana e serverit, asnjë aplikacion desktop, asnjë bazë të njohurive dhe asnjë sinkronizim skedar. “Kockat e zhveshura” është mënyra e përsosur për ta përshkruar atë.
 • HubiC – Rezervimi falas 25 GB është një joshëse joshëse, por ju tërheq në një shërbim të tmerrshëm cloud. Siguria e përgjithshme është e papranueshme, dhe mbështetja e klientit në thelb nuk ekziston. Ne ju këshillojmë të hiqni qafe çdo kusht.

Si funksionon “Re”?

Imazhi i vektorit të ruajtjes në reShumica prej nesh tashmë përdorin ruajtjen e cloud – dhe llogaritjen e cloud – çdo ditë, zakonisht përmes telefonave inteligjentë dhe pajisjeve të tjera të lëvizshme. Do përdorues i iPhone ka qasje në llogarinë e tyre të iCloud ku mund të ruajë fotografi dhe video, ndërsa shumica e përdoruesve Android kanë qasje në një llogari të Google Drive ku mund të bëjnë të njëjtën gjë.

Mënyra më e mirë për të kuptuar ruajtjen e cloud është nëse imagjinoni të dërgoni me email diçka nga smartphone ose stacioni i punës në kompjuterin tuaj personal dhe ta ruani atë atje. Only ☁ Only… Vetëm, në këtë rast, ju keni qasje të drejtpërdrejtë në atë skedar të ruajtur nga çdo pajisje (smartphone, laptop, etj.)

Edhe nëse humbni smartphone ose laptop, do t’i keni ende ato të dhëna nga çdo kompjuter tjetër, do të thotë që kurrë nuk do të harroni “të mbani të dhënat tuaja me vete”. Për më tepër, nëse dikush vjedh telefonin tuaj (ose laptop), nuk ka asnjë mënyrë që të dhënat e ndjeshme të nxirren, pasi hajdutit do t’ju duhet një fjalëkalim për të hyrë në çdo gjë të ruajtur në cloud tuaj personal.

“Mirë, por çfarë është cloud?”

Re nuk është thjesht një gjë e bardhë me gëzof që noton në qiell. Në aspektin e kompjuterit, është, në të vërtetë, një mënyrë tepër e sigurt dhe e sigurt për ruajtjen e të dhënave – pavarësisht sa.

Mendoni si një hard disk i jashtëzakonshëm që nuk mund ta shihni në të vërtetë. Në ditët e sotme, pothuajse të gjitha pajisjet mobile dhe faqet e internetit kanë përfshirë cloud, e cila u siguron përdoruesve fundorë një mënyrë për të ruajtur fotografi, skedarë muzikorë, video, dokumente dhe më shumë pa përdorur në të vërtetë hapësirën e vet të ruajtjes. Për më tepër, në shekullin 21, ne kemi pritje jashtëzakonisht të larta kur bëhet fjalë për ruajtjen dhe sigurinë e të dhënave tona.

Si funksionon ruajtja e reve

Reja në thelb zëvendëson si një alternative moderne për hard diskun dhe pajisjet e tjera të ruajtjes së jashtme si disqe kompakte dhe disqe të vogël (të njohur edhe si disqe flash). Për më tepër, disqet e jashtëm të vështirë kanë një afat relativisht të shkurtër kohor pasi ato kanë pjesë lëvizëse, dhe ju rrezikoni të humbni gjithçka. Sidoqoftë, nuk ka të ngjarë që kjo të ndodhë ndonjëherë me skedarët e ruajtur në cloud.

Rikthimi i të dhënave tuaja nuk është e vetmja gjë për të cilën cloud është e mirë. Me ritmin e përshpejtuar të inovacionit teknologjik, ka një rritje të konsiderueshme të sulmeve në internet dhe vjedhjeve në internet..

Re është e sigurt

Siguria kibernetikeGjithnjë e më shumë individë dhe grupe dashakeqe janë atje, duke u përpjekur të vjedhin dhe shesin të dhënat tuaja. Fatmirësisht, për shkak të kaq shumë shërbimeve mbrojtëse, reja është tepër e vështirë për tu këputur.

Nën mirëmbajtjen e një administratori të palëve të treta, përdoruesit ruajnë të dhënat në një sistem të ruajtjes së bazës së të dhënave në distancë jashtë sitit. Njeriu i mesëm është Interneti, i cili shërben si fije lidhëse midis jush dhe administratorit të kompjuterit.

Shërbime si Wasabi, Amazon S3 dhe Microsoft Azure janë serverë që ofrojnë ndihmën e infrastrukturës me krijimin e një hard disku të jashtëm pothuajse të pakufizuar: llogarinë tuaj personale të cloud.

Ekzistojnë tre nën-kategori të reve për t’u marrë parasysh, duke përfshirë:

 1. Infrastruktura si një Shërbim (IaaS): Korporatat Largo si Google dhe Amazon u japin me qira shumë infrastrukturë cloud kompanive të tjera.
 2. Platforma si një Shërbim (PaaS): Hapësirat në internet me të cilat zhvilluesit u shërbejnë kërkesave ekskluzive të përdoruesve për të krijuar aplikacione të bëra me porosi.
 3. Softueri si shërbim (SaaS): Softueri është krijuar për t’u përdorur nga përdoruesit e përhershëm përmes Internetit.

Pse duhet ta përdor renë?

Marrëdhënia synergetike midis klientit dhe serverit ka një natyra simbiotike (d.m.th. u sjell dobi të dyja palëve). Përdoruesit e pajtuar në shërbimin cloud fitojnë qasje në qendrën e të dhënave të serverit dhe ofruesi i shërbimit cloud fiton një bazë klienti për të përdorur atë që po siguron.

Përdoruesit fillojnë të shijojnë përfitimet e përdorimit të cloud sapo sinkronizojnë kopjet e skedarëve ose dosjeve të tyre në serverin e të dhënave. Në vend që të përdorni pajisjen tuaj ose transferimin e të dhënave tuaja përmes mediave sociale ose pajisjeve të ruajtjes fizike, ju fitoni një rezervuar potencialisht të pakufizuar të hapësirës për ruajtjen e të dhënave në dispozicionin tuaj kur përdorni cloud.

Përdoruesit e rastësishëm të ngopur me detyrimin për të organizuar, rregulluar dhe fshirë vazhdimisht sende për të liruar hapësirë ​​ose thjesht të blejnë vazhdimisht hapësirë ​​shtesë për të ruajtur kujtime si foto, video dhe dokumente do të pëlqejnë shumë me këto mundësi virtuale të ruajtjes. Kur bëhet fjalë për detyra të rënda, klientët përfitojnë nga aksesi i menjëhershëm në ruajtjen e cloud të ngritur pa marrë parasysh se ku ndodhen.

Shtë më shumë një avantazh si për operacionet e biznesit ashtu edhe në shkallë të gjerë që kërkojnë mundësi të mëdha të përpunimit dhe ruajtjes së të dhënave. Reja ndjek një metodologji të paguar-si-ju-shkoni, që do të thotë se nuk është vetëm i përshtatshëm për t’u përdorur, por ai ofron aftësi fleksibël të përdorimit.

Kjo i lejon bizneset të drejtojnë programe thelbësore përmes Internetit, pra duke kursyer sasi të mëdha kohe, para, sherr dhe hapësirë. Në mënyrë indirekte, kjo rrit fitimet sepse rrit efikasitetin.

Një nga karakteristikat qendrore të ofruara nga ruajtja e cloud quhet virtualizimi. Shtë krijimi i makinave virtuale përmes softuerit që ndan kujtesën dhe ruajtjen, si dhe dokumentacionin në njësi të shumta më të vogla duke e bërë më të lehtë funksionimin.

Lehtëson bashkëpunimin midis serverave kompjuterikë, pasi disqet cloud janë mediumi i përsosur për shkëmbimin e menjëhershëm të të dhënave. Fakti që ofron një platformë ku qasja u jepet përdoruesve të shumtë do të thotë që ky shërbim është një mjet i përsosur për vendet brenda dhe ato të largëta të punës. Skedarët mund të ngarkohen dhe shkëmbehen më shpejt dhe më efikase se kurrë më parë.

Një përfitim tjetër është që ruajtja e cloud lejon organizatat të anashkalojnë nevojën për të kaluar nëpër procesin e mundimshëm të krijimit të një rrjeti lokal. Elementet e sinkronizimit dhe autorizimit shtojnë përvojën virtuale. Për më tepër, madje mund të integroni shërbime offline si Slack ose Microsoft.

Përdorimi universal përmes një pajisjeje të mundësuar nga cloud lejon përdoruesit të futin informacionin e tyre nga pothuajse çdo vend për aq kohë sa ato janë të lidhura me Internetin.

Re funksionon në premisat e tepricë: duke përdorur qindra ose mijëra servera të të dhënave për të siguruar qasje në shumë makina në çdo kohë. Në rastin kur një server rrëzohet ose ka probleme të mirëmbajtjes, një tjetër hap shpejt si rezervë.

Bizneset janë të penguara nga nevoja për të vazhduar me konkurrencën duke zgjeruar vazhdimisht departamentet e tyre të IT me teknologji, serverë dhe softuer të ri – të gjitha këto janë një tendosje e burimeve. Për më tepër, punonjës të rinj janë të nevojshëm për të mirëmbajtur këto përmirësime. Reja eliminon detyrimet kryesore brenda shtëpisë dhe ul ndjeshëm I.T. shpenzimet (deri në 25%).

Sa e sigurt është Reja?

Njëkohësisht duke ngritur barrën e nevojave për ruajtje të vazhdueshme të një organizate për ruajtjen e të dhënave, reja merr në konsideratë sigurinë në shkallë. Siç u përmend më lart, të dhënat tuaja transferohen në vende të largëta që janë të mbushura fizikisht me gjeneratorë të ruajtjes së urgjencës dhe mjeteve të parandalimit të situatës emergjente.

Kriptimi i të dhënave është strategjia më e zakonshme e miratuar për ruajtjen e të dhënave, të cilat, për arsye të paparashikuara, mund të jenë vjedhur ose përgjuar në rrugë drejt cloud. Re ofron mbrojtje kundër hakerave dhe punonjësve mashtrues brenda shtëpisë, të cilët me dashje ose pa dashje veprojnë pa kujdes me të dhëna.

Për një shtresë të shtuar të mbrojtjes shumë-dimensionale, vërtetimi me dy faktorë përdoret nga ofruesit më të mirë të ruajtjes së cloud, nga parazgjedhja Hyrja do të kërkojë një fjalëkalim dhe një kod që vetëm ai përdorues specifik ka njohuri për të. Edhe nëse një haker fiton hyrjen në fjalëkalimin e përdoruesit, ai nuk do të ketë kodin që kërkohet për të fituar qasje në informacion.

Shumica e kompanive përfshijnë një shërbim të sistemit “encryption zero-njohuri” për të siguruar më tej klientët e tyre. Një rrjet i ndërlikuar dhe thellësisht i ndërlikuar i algoritmeve është i endur për të koduar të dhënat tuaja në kasafortën e padepërtueshmërisë edhe nga vetë serveri.

Praktikat e autorizimit përfshijnë gjithashtu ndërtimin e një liste të individëve të cilëve u lejohet qasje në informacionin e ruajtur në sistemin cloud. Korporatat zakonisht vendosin nivele të shumta autorizimi që do të thotë që punonjësit e nivelit të lartë si CEO ose drejtorët e departamenteve kanë qasje universale dhe skedarë të gjerë për tu parë, ndërsa një punonjës i vijës së parë është i kufizuar në nivelin e kufizuar të qasjes.

Karakteristikat e rëndësishme të ruajtjes në re 

pritje në reEkzistojnë kritere të caktuara që çdo shërbim i mirë për ruajtjen e cloud duhet të ofrojë. Shikoni faktorët e mëposhtëm dhe merrni parasysh ato përpara se të bëni një blerje. Më pas, ju mund të bëni një analizë krahasuese që i përshtatet preferencave tuaja personale.

Shërbimet në re ekzistojnë në një mori llojesh dhe ofertash, por jo të gjitha ofrojnë të njëjtin nivel funksionaliteti. Kjo do të thotë se është e domosdoshme që të zgjidhni një shërbim që ofron veçori që janë praktike për ju, dhe të cilat do t’i përdorni në jetën tuaj të përditshme.

i parë, Qasja me shumë pajisje duhet të jetë në krye të listës së të gjithëve, do të thotë se duhet të keni mundësi të përdorni shërbimet e ruajtjes së cloud nga tableti, smartphone, laptop, desktop dhe çdo pajisje e lëvizshme. Shërbimi që zgjidhni përfundimisht duhet të sigurojë aplikacione në të gjitha këto platforma.

Aftësitë për ndarjen e skedarëve janë gjithashtu të domosdoshme, si në këtë ditë dhe epokë ne ndajmë gjithçka – skedarë, foto, zë dhe tekst. Kështu, aftësia për të redaktuar dokumentet brenda një shërbimi cloud është një veçori e bukur e bonusit. Disa ofrues ju lejojnë vetëm të hapni dhe modifikoni skedarin jashtë ruajtjes dhe pastaj automatikisht sinkronizojeni përsëri. Disa ofrojnë të dy opsionet ndërsa të tjerët si Knowhow dhe Livedrive shkojnë përtej markave të rregullta dhe ju lejojnë të redaktoni fotografi brenda programeve të tyre.

Kjo është ajo ku pozicionet e sinkronizimit në kohë reale vetë si hapi tjetër. Për shembull, skedarët e edituar duhet të ruajnë automatikisht ndryshimet e bëra në skedar dhe të azhurnojnë ruajtjen e cloud në vete. Ngjashëm me këtë është “opsioni i kthimit” (i përdorur zakonisht në Google Docs), i cili duhet t’ju lejojë të ktheheni në një version të mëparshëm të një dokumenti nëse është e nevojshme. Shumica e serverëve vulosin në një kohë të kufizuar të kthimit që daton nga 30 deri në 90 ditë.

Shërbimi që ju zgjidhni duhet të jetë në gjendje të integrohet me aplikacionet e palëve të treta si Microsoft Online, Asana, Google Office Suite, Trello, etj. Nëse shërbimi është pjesë e një operacioni në shkallë të gjerë, më shpesh sesa jo, ata ofrojnë aplikacionet e tyre si marrja e shënimeve, menaxherët e detyrave, flukset e punës, dhe muzika ose luajtësit e videos. Për shembull, OneDrive ofron OneNote, Dropbox ofron Gazetat, dhe Kutia ka Shënime të Kutive.

Një tipar bonus është një aftësia për të riprodhuar dhe ruajtur muzikë dhe video që shpesh marrin pjesën më të madhe të hapësirës së ruajtjes.

Aftësitë e shkëmbimit dhe sinkronizimit të skedarëve

Qëllimi kryesor i përdoruesve fundorë kur zgjedhin një shërbim cloud është veçoritë e shkëmbimit dhe sinkronizimit të skedarëve. Shumica e kompanive ndjekin modelin tipik të sinkronizimit që u zhvillua nga Dropbox në 2007.

Kjo metodë përfshin një ikonë të sistemit të trayit dhe një dosje sinkronizimi. Fillimisht përdorni ikonën e trayit të sistemit si mjetin ndërmjetës për të fituar hyrjen në sistemin e reve.

Kjo rezulton në hapjen e një dosje sync, e cila më pas siguron një lidhje që hap klientin e ruajtjes së cloud dhe objektin e menusë së cilësimeve. E gjithë përmbajtja keni ngarkuar ndonjëherë në kompjuterin tuaj do të shfaqet në këtë dosje.

Shkëmbimi i skedarëve mund të bëhet në një numër mënyrash, duke përfshirë rrjetet e mediave sociale, klientët e desktopit, klientët në uebfaqe, kopjimin dhe ngjitjen, postën elektronike, lidhjet apo edhe dërgimin e ftesave të dosjeve. këto ftesat e dosjeve duhet të vijnë me lejet e tyre, dhe lidhjet vijnë me disa veçori të kontrollit të përmbajtjes. Lejet përfshijnë kufijtë e shkarkimit, fjalëkalimet dhe datat e skadimit.

Aplikacione celulare

Sigurohuni që të zgjidhni një shërbim cloud që është në përputhje me dy sistemin operativ mobil të përdorur më së shpeshti dhe homologët e tyre desktop: iOS + OS X // Android + Windows.

Lehtësinë e përdorimit

Në fund të ditës, pa marrë parasysh sa i avancuar teknikisht mund të jetë serveri që zgjidhni, ju nuk dëshironi të përdorni një shërbim që nuk e kuptoni plotësisht ose nuk e shihni të ndërlikuar për të vepruar. Shërbimet më të mira të ruajtjes në cloud ofrojnë vetëbesim dhe kërkojnë një nevojë të kufizuar për ndihmë të vazhdueshme të TI.

Ata duhet të jenë në gjendje të punojnë në sinergji me shumicën e sistemeve operative, ndërfaqja duhet të jetë miqësore dhe intuitive, dhe pamjet vizuale nuk duhet të shtrëngojnë vizionin tuaj.

Nëse serveri juaj Cloud punon pa mundim në Linux, Windows dhe macOS, ka të ngjarë të jetë një blerje e mirë. OneDrive dhe MEGA janë mundësi shembullore e sistemeve të tilla.

siguri

sigurinë dhe rezervënKonsumatorët dëshirojnë të sigurojnë që nëse u besojnë regjistrimet e tyre private me ruajtje në re, ata mund të presin nivelin më të lartë të mbrojtjes. Kontrolloni për çertifikimin e masave fizike dhe të sigurisë në internet.

Ekzistojnë mundësi në dukje të pafundme për shkelje të të dhënave sot, të cilat paraqesin në formën e viruseve kompjuterike, hakerave dhe enteve qeveritare që lëvizin nëpër informacione private, vjedhje kredenciale, etj..

Zgjedhja e një fjalëkalimi të fortë dhe zgjedhja për një ofrues të shërbimit cloud që ofron vërtetim me dy faktorë dhe mjete të tjera parandaluese të hakerave – është thelbësore. Sulmet njeri-në-mes (MITM) mund të parandalohen nga SSL & Protokollet TLS (kur ato janë zbatuar siç duhet), ndërsa të dhënat brenda-tranzitit dhe gatishmëria janë të siguruara përmes kriptimit. Dobësitë e kriptimit të të dhënave janë se nëse ndodh të harroni fjalëkalimin tuaj, rikuperimi është i pamundur sepse edhe administratorët nuk mund të ndihmojnë.

Disponueshmëria e politikave dhe politikat e qëndrueshmërisë

Në këtë kategori, ne shikojmë cloud që funksionon në kohën e duhur. Mesatarisht, secili ofrues krenohet me një mesatare prej 99.9% në kohën e duhur për shkak të arkitekturës së softuerëve të tepërt, i cili është gati me shërbimet më të mira të pritjes në internet.

Kërkesat ndryshojnë për ruajtjen e të ftohtit dhe të dhënat aktive kritike për misionin. Platformat e e-tregtisë kritike për mision pothuajse gjithmonë kërkojnë ruajtje më të kushtueshme dhe më të fortë kundrejt ruajtjes së pikave të ftohta (ruajtja fizike tradicionale).

Jini të vetëdijshëm për faktin se do t’ju duhet të jeni shumë të plotë në kontrollimin e pretendimeve të secilës kompani. Në vitin 2016, Google lëshoi ​​një deklaratë ku deklaroi veten të ketë një kohë më të mirë në krahasim me AWZ dhe Azure. Microsoft më pas lëshoi ​​një përgjigje, duke deklaruar se ka më shumë rajone sesa Google dhe, për rrjedhojë, të dhënat statistikore të sakta duhet të respektojnë mesataren e kohës për rajon.

Kontrolloni Shpejtësinë e Bandës dhe Shpejtësinë e Transferit

Investimi i rëndë në gjerësinë e brezit të platformave me performancë të lartë është një variabël i jashtëm që serverët nuk janë në gjendje ta kontrollojnë pasi varet nga performanca WAN dhe opsionet e fluturimit. Softueri rezervë siguron përshpejtim të bazuar në softuer, por blerja e më shumë gjerësisë së bandës është e zgjuar.

Rezervimi dhe teprica po bëhen gjithnjë e më popullore, pasi shumë NVM mbështeten në 100% në të dhënat e ruajtura në cloud. Ndërsa Brien Posey – CIO për shumë spitale në mbarë vendin – vëren, “Mënyra më e mirë për të minimizuar shanset tuaja për të rivendosur të dhënat është të përdorni serverë të tepërt dhe ruajtje të tepërt në rrjetin tuaj të prodhimit.” Në vitin 2020, vetëm 15% e shpenzimeve të lidhura me cloud shkojnë drejt rezervës dhe tepricës, por kjo përqindje pritet të rritet ndjeshëm në vitet e ardhshme.

Shpejtësitë e ngarkimit dhe transferimit lidhen drejtpërdrejt me distancën midis serverit dhe ofruesve të shërbimeve të Internetit. Ne shqyrtuam shërbimet që ju japin liria për të rregulluar cilësimet e transferimit në përputhje me rrethanat dhe për të përmirësuar lidhjen, dhe kjo bën përdorimin e një algoritmi transferimi të nivelit bllok. Ky është një element kryesor kur doni të përshpejtoni skedarët e azhurnuar duke kufizuar kalimin në vetëm pjesët e ndryshuara.

Testimi pilot mund të bëhet për të konstatuar këtë spektakël përmes një dosje 1 GB dhe më pas matjen e kohës së marrë së bashku me distancën e serverit, si dhe.

Ndihma për klientët

customersupportShumica e serverëve të cloud ofrojnë vetë-ndihmë për të eleminuar numrin e herë që do t’ju duhet të kontaktoni sistemin e mbështetjes së klientit. Ata e bëjnë këtë përmes një FAQ, videot tutoriale në internet, bloge, përgjigje të tjera të klientit, bazat e njohurive dhe forume.

Kjo mund të bëjë që ndihma që ju nevojitet shumë më lehtë dhe t’ju kursejë kohë sepse nuk do të duhet të prisni një përfaqësues të shërbimit të klientit për t’ju ndihmuar.

Çmimeve

Si blerës, një nga shqetësimet tuaja kryesore do të jetë çfarë fitoni për paratë që investoni në shërbime cloud.

Vlera e mirë dhe çmimi i primit shpesh nuk shkojnë paralelisht, por përgjithësisht sa më i larmishëm është portofoli i shërbimit, aq më mirë do të jeni. Markat e reputacionit dhe të vetëdijshme për klientët shpesh ofrojnë një plan falas ose një periudhë prove për t’ju marrë një periudhë prove dhe sigurohuni që të jeni të kënaqur përpara se të bëni një afat të gjatë.

Periudhat më të njohura të provës ofrohen nga fillimi prej 2 GB i Dropbox në ofrimin e Google Drive 15GB.

 • Kostot e ruajtjes: Sasia e të dhënave të ruajtura ndikon në çmimet në formën e kostos për GB. Lloji i të dhënave dhe nivelet e aktivitetit gjithashtu do të ndikojnë në çmim. Për shembull, nëse keni ndërmend të ruani të dhëna të nxehta në një bazë të dhënash aktive në internet, kostoja tejkalon atë të ruajtjes së të ftohtit.
 • Access: Ruajtja e të dhënave të ftohtë është opsioni më pak i shtrenjtë, por edhe përdorimi i tepërt do të lartësojë çmimin.
 • SLAs: Marrëveshjet e nivelit të shërbimeve ofrohen nga shitësit e cloud në formën e përqindjes në kohë dhe garancisë së qëndrueshmërisë. Përshtatja kushton më shumë.

intimitet

Fuqia e intimitetit që paraqitet ndryshon në bazë të vendndodhjes gjeografike dhe kontratave që ofruesit kanë me organizatat private dhe publike. Knowledgeshtë njohuri e zakonshme që Google dhe Dropbox kanë qenë të lidhur me projektin Prism, programin e mbikëqyrjes masive të drejtuar nga NSA e Shteteve të Bashkuara. Si i tillë, Google është i njohur për të skanuar përmes përmbajtjes dhe madje qasje në llogarinë tuaj të emailit për të krijuar përmbajtje reklamimi të synuar.

Në vitin 2014, Bashkimi Evropian zbuloi një qasje të re ndaj privatësisë së cloud përmes Rregullores së Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave (GDPR) i cili mandatoi mbrojtjen e të dhënave nga parazgjedhja. Disa kompani ishin të shpejtë në përputhje me rregulloren, duke përfshirë MEGA, Tresorit dhe Sync.com. Shumë nga ofruesit e listuar mbështesin SOX, PDI, DSS, HIPAA dhe më shumë.

përfundim

Deri më tani, unë shpresoj që ju të keni një sens të mirë se si funksionon ruajtja e cloud dhe pse është kaq e rëndësishme të zgjidhni një shërbim të besueshëm dhe të sigurt për ruajtjen e cloud.

Më tej, duhet të jetë e qartë që jo të gjitha retë krijohen të barabarta. Ndërsa disa shërbime mund të jenë të pasura me karakteristika, të tjerët nuk ia vlen të regjistrohen – madje edhe për përdoruesit e nivelit të hyrjes. Le të rishikojmë rekomandimet tona kryesore:

 1. Sync.com
 2. Google Drive
 3. pCloud
 4. Dropbox
 5. OneDrive
 6. Tresorit
 7. MEGA

Qasja më e mirë, duke zgjedhur midis këtyre shërbimeve, është të krijoni një listë të veçorive që ju nevojiten, ose ndërmarrja juaj dhe t’i rendisni ato sipas rendit. Gjeni sa shumë hapësirë ​​keni nevojë dhe nëse do të përdorni të gjitha tiparet që do të paguani.

Dhe e fundit, mos harroni asnjëherë sigurinë në internet. Nuk ka absolutisht asnjë arsye për të ndarë informacionin tuaj privat me shërbime që nuk janë të besueshme, apo edhe thjesht keq për ato që bëjnë.

Cilado qoftë karakteristikat që ju nevojiten, shërbimet më të mira për ruajtjen e reve do të jenë gjithnjë ato që janë të sigurta, të shpejta dhe të lehta për t’u përdorur, dhe që e bëjnë jetën dhe punën tuaj më të lehtë.

Duhet ta përfundoni këtë përmbledhje me 2 mashtrim / këshilla të fundit.

 • Kërkoni për një gjykim më të gjatë – Disa nga kompanitë e listuara këtu do t’ju japin një provë falas të zgjatur nëse kërkoni përgjigjet e tyre të shitjeve në lidhje me llogaritë e ndërmarrjeve. Gjithashtu nëse jeni fillestar, ata shpesh ofrojnë kredi falas që mund të barazojnë me gati një vit kursime.
 • Nëse po kaloni shumë kredi, mund të përdorni një kartë krediti udhëtimi për të marrë 1.5-4% të parave të kthyera në shpenzimet tuaja.
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map