WordPress Siteniz için Web Sunucularını Değiştirme

Mevcut web barındırma hizmetinizden geçiş yapmaya karar verdiğinizde, genellikle sabrınız ve devam eden sisteminizin çalışması için mevcut tüm yollar tükendikten sonra olur..


Neden?

Barındırma sağlayıcılarını değiştirmek, ödevinizi yaptıktan ve ihtiyaçlarınıza uygun bir platforma karar verdikten sonra bile genellikle sinir bozucu ve hata ile doludur. Çoğu insan, geçişin getirdiği sıkıntılar ve bolluk için geri teper..

Stresi ve hataları en aza indirmek için, süreci mümkün olduğunca kesintisiz ve güvenli hale getirmek için bu kılavuzu sağladık.

Hadi gidelim!

Tavsiyemiz – Hosting Şirketinize Sorun!

Bu kılavuz, göç deneyiminizi basit ve kolay hale getirme güdüsü ile motive edilmiştir. Bu bağlamda, yüksek kaliteli bir ev sahibi tüm taşıma işlemlerinizi gerçekleştirerek yükünüzü daha da hafifletecektir..

En iyi ortaklarımızdan biri olan HostPapa, site taşıma işleminizi terlemek zorunda kalmamanız için tamamen elden geçirme taşıma hizmeti sunar. Tek yapmanız gereken onlara giriş bilgilerinizi sağlamak. HostPapa incelememize göz atın

İhtiyacınız Olan Kaynakları Birleştirin

Tüm ördeklerinizi arka arkaya almanız gerekiyor. Bu nedenle, anahtar için ihtiyacınız olan her şeyi toplayın. Söyledikçe, ona sahip olmak ve ona ihtiyaç duymamak, ona ihtiyaç duymak ve sahip olmaktan daha iyidir..

 • Hem eski hem de yeni barındırma hesaplarına erişiminiz olduğundan emin olun – Bu değişikliklerden bazıları yükseltilmiş ayrıcalıklar gerektirdiğinden, yalnızca doğru oturum açma kimlik bilgilerine değil aynı zamanda yönetici erişimine de sahip olduğunuzdan emin olun..
 • Veritabanınıza erişiminiz olduğundan emin olun – Çan ve ıslık yeni platformda değişebilir, ancak verileriniz her zamanki gibi alakalı kalır. Hesaplarınıza erişmek için oturum açma kimlik bilgilerine sahip olmanız gerektiği gibi, veritabanınıza erişmek için bunlara da ihtiyacınız vardır.
 • Bir FTP istemcisi kullanın. – Verileri sunucular arasında taşımak için bir FTP istemcisine ihtiyacınız olacaktır. Filezilla gibi seçebileceğiniz harika seçenekler var.
 • Güvenilir bir metin editörü edinin. – Çok fazla değişiklik yapacağınız için iyi bir metin düzenleyicisine ihtiyacınız olacak. Notepad ++ mükemmel bir örnektir.

Gerekli tüm araçları ve varlıkları topladıktan sonra, başlama zamanı. Derin bir nefes alın ve sürecin ilk adımına girelim.

A. Sitenizi Bir Ana Bilgisayardan Bir Ana Bilgisayara Başka Bir Şekilde Manuel Olarak Taşıma İşleminde Adım Adım Bir Süreç

Bu bölüm, anahtarın manuel olarak nasıl yapılacağını gösterir. WordPress eklentisini kullanan bir işlem arıyorsanız, o bölüme ilerleyin.

1. İlk olarak Dosyalarınızı Yedekleyin

Hiçbir şey kusursuz değildir, bu nedenle taşıma işleminden önce yapmanız gereken ilk şey tüm dosyalarınızı yedeklemektir. Bu nedenle, herhangi bir talihsiz yanlışlık veya hata durumunda, sisteminizi yedeklenmiş verilerden geri yükleyebilirsiniz.

Hem sistem dosyalarını hem de tüm dosyalarınızı aktaracağından, işlemin bu yönü muhtemelen en uzun sürecektir. Bunun için bir FTP veya SFTP sistemi kullanmanızı öneririz. FTP, dosya aktarım protokolü anlamına gelir ve bir bilgisayar ağı üzerinden dosyalara erişmenizi ve bunları aktarmanızı sağlar.

FTP istemcisini başlatın ve FTP sunucunuza erişmek için kimlik bilgilerini girin. WordPress web sitenizin kök dizinine gidin, özellikle varsayılan olarak açılış sayfanız olarak yapılandırılmamışsa.

Tüm dosyaları seçin. Sistemler genellikle kullanıcıları yanlışlıkla veya kasıtlı olarak silmekten ve değiştirmekten korumak için gizli dosyalara sahiptir. Böyle bir dosya .htaccess dosyasıdır. FTP istemcisinden, hiçbirini atlamadığınızdan emin olmak için tüm gizli dosyaları göstermesini isteyin.

Örneğin, FileZilla kullanıyorsanız, bunu Sunucu üzerinden yapabilirsiniz > Gizli dosyaları göstermeye zorla.

Seçilen dosyaları işaretledikten sonra, bunları bilgisayarınızda belirlediğiniz bir konuma kopyalayın. Sitenizin boyutuna bağlı olarak kopyalama işlemi biraz zaman alabilir.

2. MySQL Veritabanını Dışa Aktar

Taşıma işleminin bir sonraki aşaması, tüm veritabanınızı dışa aktarmayı içerir. Birkaç araç olmasına rağmen, basit, kullanıcı dostu ve sezgisel olduğu için bu görev için phpMyAdmin kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

phpMyAdmin

Sol panelde mevcut veritabanları listelenmiştir. Dışa aktarmak istediğinizi seçin. Hangisinin tam olarak olduğundan emin değilseniz, mevcut web sitenizin wp-config.php dosyasını kontrol edin. Bu dosya WordPress web siteniz için temel yapılandırma ayrıntılarını sağlar.

Veritabanı adının tanımlandığı girişi kontrol edin. Şöyle görünmelidir:

Yerine listelenecek ‘Database_name_here’ yer tutucu gerçek veritabanı adıdır..

Tamamlandığında, dışa aktarma sekmesine gidin:

İki Dışa Aktarma yöntemi vardır. Özel’i seçin.

Aşağıda, Özel altındaki menü seçeneklerinin listesi ve yapılacak en uygun seçimler açıklanmaktadır:

 • Biçim – Varsayılan SQL seçeneğinde bırakın.
 • Tablolar – Dışa aktarılacak tablolar işaretlenmelidir.
 • Çıktı – İndirme işlemini daha hızlı yapmak için Sıkıştırma’yı sıkıştırılmış veya sıkıştırılmış olarak ayarlayın.
 • Biçime özgü seçenekler – Varsayılan seçeneği bırak.
 • Nesne oluşturma seçenekleri – DROP TABLOSU / GÖRÜNÜM / PROSEDÜR / FONKSİYON / OLAY / TETİK Ekle seçeneğini belirleyin.
 • Veri oluşturma seçenekleri – Varsayılan seçeneği bırak.

Tüm seçimleri tamamladıktan sonra, formun altındaki Git düğmesine tıklayın.

Bu eylem, verilerinizi bir dosya indirme olarak dışa aktarmalıdır. Bilgisayarınızda kolayca erişilebilir bir yere kaydedin ve bir sonraki adıma geçin.

3. Yeni Sunucunuzda Veritabanı Oluşturun

Veritabanınızı yeni ana makine platformunuza aktarmanız gerekir. Ancak önce, veritabanı için yeni sistemde bir ev oluşturmanız gerekir. Her ana bilgisayar biraz tuhaftır, ancak ana makinenizde veritabanlarıyla ilgilenen bölümü bulun ve aşağıdakileri yapın:

 • Yeni bir veritabanı oluşturun.
 • Bir veritabanı kullanıcısı oluşturun ve kullanıcıya tam yönetici ayrıcalıkları verin.
 • Kullanıcının şifresini güvenli bir yerde saklayın ve saklayın.

4. Sistem Yapılandırma Dosyasını Düzenle (wp-config.php)

Wp-config.php dosyasını bir kez daha kullanacağız. Sitenizin temel yapılandırmasını, veritabanı bağlantısını kullanma ve iletişimi içeren önemli bir dosyadır.

Bu dosyanın bir kopyasını alın ve güvenli bir yerde saklayın. Ardından orijinal dosyayı metin düzenleyicinizde açın ve aşağıdaki değişiklikleri yapın:

Database_name_here, username_here ve password_here değerlerini sırasıyla mevcut ana makinenizin veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifresi ile değiştirin.

Localhost yerine, MySQL sunucusunun adını girin veya barındırma sağlayıcınızın izin verdiği ayar ise localhost olarak bırakın.

Gerekli değişiklikleri tamamladığınızda değişiklikleri kaydedin.

5. Dosyalarınızı Yeni Ana Bilgisayara Yükleyin

Son kez, dosyalarınızı eski barındırma hizmetinizden indirdiniz. Ancak şimdi işlemi tersine çevireceğiz ve bunun yerine bu dosyaları yeni ana makinenize yüklemeye başlayacağız. Tamamlanması uzun zaman alabilir, bu nedenle taşıma işleminin diğer yönleriyle devam ederken işleme başlamanız önerilir..

FTP istemcinizi başlatın, ancak bu sefer yeni sunucuya bağlanın. Bu bağlantı, FTP istemcisine eski sunucu yerine bu yeni sunucunun IP adresini girerek bu gerçeği yansıtacak bazı değişiklikler yapılmasını gerektirir. Bu yeni IP adresini genellikle barındırma hesabınızda bulabilirsiniz, ancak emin değilseniz teknik desteğe başvurun.

Yeni ana makinenizle bağlantı kurduğunuzda, daha önce indirdiğiniz dosyaları bulun ve uygun şekilde yükleyin. Wp-config.php dosyasını kök dizine eklediğinizden emin olun. Yükleme hala çalışıyorsa, diğer etkinlikleri aynı anda gerçekleştirebileceğiniz için bir sonraki göreve geçin.

6. Veritabanınızı Yeni Ana Bilgisayara Alın

Dosya yükleme işlemi devam ederken veritabanını içe aktarabilirsiniz. PhpMyAdmin olduğunu varsaydığımız yeni ana makineniz tarafından sağlanan veritabanı yönetim aracını kullanarak giriş yapın.

Daha önce yeni ana bilgisayarda oluşturulan veritabanını seçtikten sonra, içe aktarma sekmesini tıklayın.

veritabanı içe aktarılıyor

İçe aktarılacak dosya altında, Gözat düğmesini tıklayarak dışa aktardığınız dosyaya göz atın.

Diğer tüm seçenekleri varsayılan olarak bırakın ve formun altına inin ve içe aktarmaya başlamak için Git düğmesine tıklayın. Veritabanını içe aktarmanın tamamlanma süresi elbette dosyaların boyutuna bağlı olacaktır..

İçe aktarma işlemini tamamladıktan sonra bir geri bildirim bildirimi alırsınız.

Ek Seçenek: Değiştirirken & URL’leri değiştirme

Yeni bir ana bilgisayara geçtiğiniz ve sitenizin URL’sini değiştirdiğiniz bir senaryoda, atılması gereken ek bir adım daha vardır: veritabanınızdaki eski URL’ye yapılan referansları yenisiyle değiştirin.

URL referanslarınızı merkezileştirmek yerine birkaç PHP komut dosyasına dağıtırsanız, kolaylık olması için bu Search Replace DB komut dosyasını kullanabilirsiniz. PHP’de Veritabanı Arama ve Değiştirme Komut Dosyası olarak işlev görür ve ücretsiz olarak kullanılabilir.

İşiniz bittiğinde, komut dosyasını sunucuda bırakmak için ASLA uyarısına dikkat ettiğinizden emin olun..

7. DNS Sunucunuzdaki Efekt Değişiklikleri

Yeni sunucunuzun, URL sunucusu ayarlarınızı değiştirmeyi gerektiren URL’nizi göstermesi gerekir. Bu işlem, URL’nin etki alanının başlangıçta nereye kaydedildiğine bağlıdır. Alan adı eski barındırma sağlayıcınıza kayıtlıysa, alanın tamamını yeni sağlayıcınıza aktarmanız gerekir. Müşteri hizmetleri, aktarım konusunda size yardımcı olmalıdır.

Ancak, etki alanını Domain.com gibi bir etki alanı kayıt kuruluşundan satın aldıysanız ad sunucusu ayarlarınızın güncellenmesi gerekir. Yeni ana makinenizin ad sunucusu adresini alın ve bunu yeni alan adınıza bağlayın. Bunlara aşina değilseniz, ad sunucusu adresleri genellikle şuna benzer: ns1.yourhost.com, ns2.yourhost.com

Bu ad sunucusu adresini alan adınıza bağlayın. İşlem, alan adını nereden satın aldığınıza bağlı olacaktır. Aşağıda olağan durumlar için talimatlar verilmiştir:

 • GoDaddy ile Kayıtlı Alanlar
 • HostGator’da DNS Sunucularını Değiştirme
 • Domain.com’da Ad Sunucularını Değiştirme

Değişikliklerin yürürlüğe girmesi 48 saat kadar sürebilir. İşlemin ne zaman tamamlandığını izlemek için DNS’im Nedir gibi araçları kullanın. Ancak, bu işlem yapılana kadar sitenizde herhangi bir değişiklik yapmayın, çünkü yeni konum yerine eski konumu değiştirmeye devam edersiniz.

İşlem tamamlanır tamamlanmaz, geçişler herhangi bir kesinti olmadan yapılmalıdır. Ayrıca, hem eski hem de yeni site aslında aynı içeriğe sahip olduğundan, kullanıcılar herhangi bir fark görmezler.

8. Temizleme işlemini gerçekleştirin

DNS değişikliğiniz nihayet geçtikten sonra bazı temizlik işlemleri yapılır. Eski sunucunuza geri dönün, veritabanını ve tüm dosyaları silin. İdeal olarak, her şeyin iyi çalıştığından emin olmak için bunu yapmadan önce en az bir hafta beklemelisiniz.

Geçişi geri almanız gerektiğinde, wp-config.php gibi önemli yapılandırma dosyalarının kopyalarını saklayın.

B. WordPress Eklentisi Kullanarak Web Sunucularını Değiştirme

Şimdiye kadar tartıştığımız manuel işlem, otomatik olarak ve eklentilerin yardımıyla daha kolay bir şekilde yapılabilir. Birkaç seçenek var, ancak bu örnek için Teksir eklentisine odaklanacağız.

1. Teksir Eklentisinin Kurulumu

Bu eklentiyi yüklemek için WordPress web sitenize giriş yapmanız gerekir. Gösterge Tablosu’nun altında Eklentiler → Yeni Ekle menüsünü bulun ve Teksir’i arayın. Sonuçlar geri döndüğünde Şimdi Yükle’yi tıklayın.

WordPress eklentiyi yüklemeyi bitirdikten sonra kullanmaya başlamak için Etkinleştir düğmesine tıklayın.

2. Ardından, Mevcut Siteyi Dışa Aktarın

Etkinleştirmeden sonra, Duplicator eklentisini kurulu eklentilerinizin çalışma alanında bulmalısınız. Sonraki işlemi başlatmak için Yönet seçeneğine tıklayın.

Bu noktada, kullanacağı paketleri henüz oluşturmadınız. Bu paketler web sitenizin ve veritabanınızın sıkıştırılmış versiyonlarıdır. Bunu değiştirmek için formun sağ üst köşesindeki Yeni Oluştur düğmesini tıklayın.

Üç seçenek sunulmaktadır:

 • Depolama – Yedeklemenizin nereye kaydedileceğini yapılandırın. Duplicator’ın pro sürümünü satın almadıysanız, şu anda mevcut olan tek seçenek sunucunuzdur.
 • Arşiv – Dışlama için veritabanının dosyalarını ve segmentlerini belirtin. Bunu sadece iyi nedenleriniz varsa yapın.
 • Yükleyici – Yeni sunucunuzun ortamının veritabanı bilgilerini doldurmanızı sağlar.

İşiniz bittiğinde İleri düğmesine tıklayın. Eklenti, ilerlemek için gereken her şeye sahip olduğundan emin olmak için bir sistem kontrolü gerçekleştirecektir. Tarama tamamlandığında ve başarılı olduğunda, aşağıdaki sonuçları görmelisiniz:

Memnun kalırsanız, Oluştur düğmesine tıklayarak oluşturma işlemine başlayın.

İşlemin ilerleyişi görüntülenecektir. Tamamlandığında, bu ekranı görmelisiniz:

Tek tıklamayla indirme bağlantısıyla arşivinizi ve yükleyicinizi tek tek veya tümünü bir kerede indirin.

Tebrikler, mevcut siteyi dışa aktarmayı tamamladınız.

3. FTP Kullanarak Dosyaları Yükleyin

Ardından, indirilen dosyaları etki alanı yerine IP adresini kullanarak FTP aracılığıyla yeni ana sunucuya yükleyin.

Sitenizin kök dizininin boş olduğundan emin olun. Hem yükleyiciyi hem de arşivi kök dizine yükleyin.

4. Yeni Bir Veritabanı Oluşturun

Önceki işlemde olduğu gibi, yine de yeni sunucunuzda bir veritabanı oluşturmanız gerekir. Bunu yapın ve en az bir kullanıcının onu yönetmek için tam ayrıcalıklara sahip olduğundan emin olun. Ana makinenizin sağladığı MySQL sunucusunun sürümüne dikkat edin ve veritabanı şifresini güvenli bir yerde saklayın.

5. Yeni Web Sitesine Bağlantı Kurun

Önceki sitenizle aynı alan adını kullanıyorsanız alan adınız hala eski sitenizi işaret ettiği için bu aşamada bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. DNS sunucusu ayarlarınızı değiştirmeyi önerdiğim manuel işlemden farklı olarak, bu çözüm daha hızlı bir geçişin amacını yenecek, bu da eklenti kullanarak.

Neyse ki, bilgisayarınızın ana bilgisayar dosyasını kullanarak bir geçici çözüm vardır. Etki alanı adlarını belirli IP adresleriyle yerel olarak eşleştirmek mümkündür, böylece eski sunucu aracılığıyla yeni sunucudaki dosyalara erişebilirsiniz.

(Yeni bir alan adı kullanıyorsanız bu bölümü tamamen atlayabilirsiniz.)

Elinizde yoksa, yeni sunucunuzun IP adresini servis sağlayıcınızdan alın..

Ana bilgisayarın dosyasını nasıl açacağınız OS platformuna bağlıdır, bu nedenle bazı seçenekler şunlardır:

 • Pencereler – Görev çubuğu menüsünde “not defteri” ni arayın. Yükseltilmiş ayrıcalıklar gerektirir, bu nedenle sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır” ı seçin. Düzenleyiciyi kullanarak c: \ windows \ system32 \ drivers \ etc \ hosts dosyasını açın. Dosyayı bulmak için “Tüm Dosyalar” ı aradığınızdan emin olun.
 • Mac os işletim sistemi – Terminal uygulamasını kullanın ve sudo nano / etc / hosts komutunu girin, ardından yönetici parolanız istenir.
 • Linux – Mac OS ile aynı yöntem.

Dosyaya eriştikten sonra, aşağıdaki gibi görünmek için hem yeni ana bilgisayarın IP adresini hem de sitelerinizin alan adını girin:

Siteniz.com yer tutucusunu gerçek alan adıyla ve 192.165.1.10’u yeni ana makinenizin gerçek IP adresiyle değiştirin.

Not: Gösterilen örnekte IP adresini ve etki alanı adını ayıran alan bir sekme alanıdır.

Uyarı: Taşıma işlemini tamamladıktan sonra, ana makine dosyasını tekrar orijinal içeriğine değiştirdiğinizden emin olun..

6. Geçiş Sürecini Başlatın

Göçlerinizi kuşatın çünkü göçü ciddi bir şekilde başlatma zamanı. Tarayıcınızla http://yoursite.com/installer.php adresine gidin (gerçek alan adınızı değiştirin.) Genel olarak, bu ekranın ne kadar olduğunu görmelisiniz:

teksir makinası

Tüm doğrulama kontrollerinin, özellikle arşiv ve doğrulama kontrollerinin geçtiğinden emin olun. Dağıtım işlemini başlatmak için İleri düğmesini tıklayın.

Dosya ayıklama işlemi tamamlandığında, veritabanı kimliği ve erişim kimlik bilgileri isteyen bir sonraki adıma yönlendirilirsiniz..

Gerekli veritabanı bilgilerini girin, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için Veritabanını Test Et düğmesine tıklayın. Tamamsa, veritabanını içe aktarmaya başlamak için İleri düğmesini tıklayın.

Sonraki adım, eski URL’yi yenisiyle değiştirme fırsatı sağlayacaktır.

Eklentinin işlemi tamamlamasına izin vermek için işiniz bittikten sonra İleri düğmesini tıklayın ve buna benzer bir şey görün:

Ekranda her şeyin yolunda gidip gitmediği bildirilir ve sitenize giriş için bir bağlantı sağlayarak kurulumu sonlandırma fırsatı sunulur.

Özellikle bittiğinde TÜM kurulum dosyalarını kaldırma ile ilgili talimatları uygulayın..

7. Son olarak, DNS Ad Sunucusunu güncelleyin

Bu adımı daha önce ayrıntılı olarak tartıştık, bu yüzden o bölüme geri dönmelisiniz. Ad sunucusu adreslerini yeni ana makinenizden almanız ve ardından alan adınıza bağlamanız yeterlidir. Her zamanki gibi, sitenizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce değişikliğin yürürlüğe girmesini bekleyin.

Tebrikler hazır – WordPress siteniz için web barındırıcılarını nasıl değiştireceğinizi öğrendiniz. müthiş!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map