WordPress Güvenli Bir Şekilde Yedekleme ve Geri Yükleme

WordPress için ücretsiz, kolay ve güvenli Yedeklemeler kılavuzu.


WordPress siteniz ister bir işletme, bir çevrimiçi mağaza veya blog olsun, her zaman ihtiyaç duyacağı bir özellik var: yedekleme ihtiyacı!

Bilgisayar korsanlığı, kötü amaçlı yazılım ve sunucu arızalarının giderek artan bir risk oluşturduğu bir dönemde, site yedeklemeleri bir seçenek olmaktan ziyade bir zorunluluk haline gelmiştir. Ses yedekleme eklentisi olmadan, WordPress’inize koyduğunuz tüm zor iş sürekli kaybolma tehlikesi altındadır.

Tuzuna değer herhangi bir site için, bu sadece almaya değer bir risk değildir. Ama neyse ki sizin için, web sitenizi yedekleyecek ve ihtiyacınız olan korumayı sağlayacak çok sayıda etkili, basit ve ücretsiz WordPress eklentisi var.

Yalnızca son 2 yılda, sunucuların% 91’i şaşırtıcı bir şekilde, binlerce siteyi yedeklemeden silerek planlanmamış kapanmalar yaşadı. İşletme web siteleri, on binlerce dolar gelir (ortalama) kaybetti. Bu gibi kayıpların çözümü ücretsiz olduğunda, gerçekten yedekleme yapmayı göze alamazsınız! Neyse ki, bu eklentilerin sizin ve web siteniz için nasıl çalışacağını göstermek için buradayız.

Yedekleme Koruması: Basit Koruma

wordpress yedekleme taşıma

Yedeklemelerinizi mümkün olduğunca hızlı ve kolay bir şekilde yapmak istiyorsanız, ücretsiz Backup Guard eklentisinden başka bir yere bakmayın.

Backup Guard: Genel Bakış

En yaygın kullanılan ve en yüksek puan alan WordPress eklentilerinden biri olarak, bu basit yedekleme sisteminin çalıştığı açıktır. Özlü ve ücretsiz bir pakette hem yedekleme hem de geri yükleme yeteneklerini bulmak nadir bir şeydir. Ana özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Sınırsız manuel yedeklemeler
 • Özel yedekleme Seçeneği: dosyalar, veritabanı veya her ikisi
 • Dropbox uyumlu yedekleme dosyaları
 • Hızlı, kolay restorasyonlar
 • Yedekleme işlemini iptal etme seçeneği
 • Çoklu WordPress Site Desteği

Bu sizin için doğru sistem gibi geliyorsa, nasıl elde edileceğini ve nasıl kullanılacağını.

1. Yedekleme Koruması: Kurulum

Yedekleme korumasını WordPress kontrol panelinden kolayca yükleyebilirsiniz. Eklentiler sekmesinde arayın, ardından indirin ve yükleyin. İndirme ve yükleme tamamlandığında, açık olduğundan (Etkinleştir düğmesini kullanarak) ve başlamaya hazır olduğunuzdan emin olun..

yedekleme görevlisi eklentisi özellikleri

2. Yedekleme Koruması: Yedeklemeler

Bir yedeklemenin ilk adımı yedekleme koruma eklentisindeki Yedeklemeler’e gidecek ve tahmin ettiğiniz gibi Yedekle düğmesine tıklamaktır. Buradan yedeklemenizi adlandırmanız ve tam veya özel bir tür seçmeniz gerekir.

yedekleme görevlisi yedekleri

Özel seçenek, dosyalarınızı veya veritabanınızı yedekleme arasında seçim yapmanıza olanak tanır, bu nedenle size hangisi uygunsa onu seçin. Her ikisi de bizim önerimizdir, ancak depolama alanı bir sorunsa, veri hacmini azaltmayı denemek mantıklı olabilir.

Yedeklemeler, bir Dropbox bağlantısı aracılığıyla Buluta da yüklenebilir. Bunu ayarlamak için Backup Guard’a gidin > Bulut ve AÇIK düğmesini tıklayın.

Bu sizi otomatik olarak eklentiyi yetkilendirmeniz gereken Dropbox web sitesine yönlendirecektir. İzin Ver’i tıkladığınızda bağlantının onaylanmasıyla WordPress’e yönlendirileceksiniz.

yedekleme görevlisi erişimi

Örnek sayfalarda, tam yedeklemeyi seçtik ve Test Yedeklemesi olarak adlandırdık, ancak tavsiyemiz, yedekleme başlıklarınız için ilgili ayı ve yılı kullanmak ve verileri kolayca takip etmenizi sağlamaktır..

Her şey istediğiniz seçeneklerle ayarlandığında Yedekle düğmesini tıklayın. Yedekleme tamamlandığında, sadece indirip tercih ettiğiniz yere kaydedin.

3. Yedekleme Koruması: Zamanlanmış Yedeklemeler

Bu Backup Guard, manuel olarak yedeklemeyi yeterince kolaylaştırırken, eklentinin zamanlama özelliğini kullanmak çok daha az çaba harcayarak tüm güvenliği sağlar.

Bu yedeklemeleri planlamak için Backup Guard’a gidin > Programlayın, ardından ON anahtarını açın ve programınıza bir ad verin. Ardından, yedeklemelerin sıklığını seçmeniz gerekir, saatlik, günlük, haftalık veya aylık seçenekler vardır, bu nedenle web sitelerinizin hangisine en uygun olduğunu düşünün. Yedekleme sıklığını içerik gönderme sıklığıyla eşleştirmeye çalışmak en iyisidir, ancak bu örnekte bizimki haftalık olarak ayarlanmıştır.

Backup Guard Zamanlanmış Yedeklemeler

Son adım, manuel yedekleme bölümündekiyle tamamen aynı olan tam veya özel bir yedekleme seçmektir. Bunu yaptıktan ve yedekleme zamanlamasından memnun olduktan sonra Kaydet’i tıklayın;!

4. Yedekleme Koruması: Restorasyon

Herhangi bir nedenden dolayı geri yüklemeniz gerekiyorsa endişelenmenize gerek yok, süreç basit ve anlaşılır. Yedek koruma sekmesinde, Yedeklemeler bölümüne gidin. Bu size kaydedilen tüm yedeklemelerin tam bir listesini sunar, sadece geri yüklemek istediğinizi seçin ve yeşil geri yükleme simgesini tıklayın.

İşlem tamamlandığında, her şeyin tamamen geri yüklendiğini kontrol edin; web sitenizi yedekleyip hazır hale getireceksiniz.

Yedekler-ile-Yedekleme-Guard

Backup Guard… Pro

Backup guard’ın premium bir sürümü de var: Backup Guard Pro. Gümüş, Altın ve Platin üyelik planları var. Bu planlardaki ekstralar şunları içerir:

 • Belirli dosyaların dışlanması seçeneği ile yedekleme dosyası seçimi
 • Zamanlanmış yedeklemelerde e-posta izleme
 • Birden çok site kapsamı (10’a kadar)
 • Taşınabilir Site / alan adı hizmeti
 • Birden çok depolama hizmeti kapsamı
 • Birden çok zamanlanmış yedekleme
 • Ve daha fazlası

Ücretli planlar 12,50 $ gibi düşük bir fiyattan başlar ve bir yıllık destek ve güncellemeleri içerir. Platinum planı yakın zamanda fiyat olarak yarıya indirildi ve WordPress web siteleri için nihai yedekleme koruması isteyen herkes için kesinlikle araştırmaya değer.

UpdraftPlus: Piyasadaki En İyiler

Backup Guard’ın gücü basitliği ve anlaşılırlığıdır, ancak manevra ve özelleştirme yeteneği için daha fazla alana ihtiyaç duyan biri için, serbest plan biraz kısıtlayıcı hissedebilir. UpdraftPlus ve daha fazla esnekliği burada devreye giriyor.
updraftplus

UpdraftPlus: Genel Bakış

2 milyondan fazla aktif kurulumda ve 5 yıldız derecelendirmesine sahip Updraft plus muhtemelen en popüler ücretsiz WordPress yedeklemesidir ve çoğu karşılaştırmalı incelemede düzenli olarak en üst sırada yer almaktadır. Yedek bekçi gibi, hem yedekleme hem de geri yükleme sunar, ancak ona avantaj sağlayan birkaç temel özellik vardır:

 • Kolayca otomatikleştirilmiş Yedekleme zamanlamaları
 • Dropbox, Cloud vb.Gibi çoklu depolama seçenekleri.
 • Sitelerin özellikleri ayrı depolama varlıkları olarak yedeklenebilir
 • Daha otomatik bir planlama sistemi, başarısız yedeklemeler yeniden planlanır
 • Belirli site öğeleri üzerinden yedekleme seçimi
 • Ayrı yedekleme öğelerinin nerede depolanacağını kontrol etme yeteneği
 • Hızlı ve basit geri yükleme, düşük sunucu gereksinimleri

1. UpdraftPlus: Kurulum

UpdraftPlus, WordPress kontrol panelinde bulunabilir, sadece Eklentiler’e gidin > Yeni ekleyin ve UpdraftPlus’ı arayın, ardından Yükle’yi tıklayın. Yüklendiğinde, Etkinleştir düğmesine tıklayın, eklenti size ayarları ve seçenekleri hakkında kısa bir tur verir.

arama updraftplus eklentisi

2. UpdraftPlus: Yedekleme

UpdraftPlus Ayarları bölümünde, UpdraftPlus Yedekleme / Geri Yükleme adlı bir menü bulacaksınız. Mavi bir yedekleme düğmesi var, manuel yedeklemenize başlamak için basın.

UpdraftPlus yedekleme geri yükleme

Size dosyalarınızı, veritabanınızı veya her ikisini birden geri yükleme seçeneği sunulur; bir seçenek belirleyin ve Şimdi Yedekle’yi tıklayın. Bu örnekte, ikisini de seçtik.

Bu, sitenizi uzak bir sunucuya yedekleyecektir, oluşturulma tarihi bir ad olarak atanacaktır, bu nedenle daha sonra kolayca bulunacaktır.

3. Yedekleme Zamanlama

Backup Guard gibi, UpdraftPlus da zamanlanmış yedeklemeler çalıştırmanıza izin verir. Bunu yapma seçeneğini UpdraftPlus’ın Ayar sekmesinde bulabilirsiniz, ancak Dosyalar ve Veritabanları için ayrı yedekleme zamanlamaları çalıştırma seçeneğiniz de vardır..

Bu seçenek, yedekleme hizmetini web sitenizin ihtiyaçlarına göre uyarlamanıza olanak tanır ve sizin için en iyisi, yayın sonrası sıklığı ve güncelleme hızı gibi faktörlere bağlıdır.

UpdraftPlus ile Yedek WordPress Sitesi

Zamanlama ayarlandıktan sonra, bir depolama yeri seçmeniz gerekir. Konumu, eklenecek dosyaları seçin ve ardından Kaydet’e basın. Pop-up’lar görünecek ve bağlantıyı yetkilendirmenize izin verecek ve bu işlem bittikten sonra zamanlama etkili olmaya başlayacak.

4. UpdraftPlus: Restorasyon.

UpdraftPlus ile geri yükleme, geri yükleme konusunda daha fazla seçenek ve seçenek sunar. Bununla birlikte, genel yapı çok karmaşık değildir, bu nedenle mevcut tüm seçeneklerden korkmanıza gerek kalmayacaktır.!

Bir yedeklemeyi geri yüklemeye başlamak için, önceki tüm yedeklemelerinizin bir listesi için Yedekle / Geri Yükle sekmesine geri dönün. Bundan sonra, geri yüklemek istediğiniz yedeklemeleri seçin.

Geri yükle düğmesini tıklayın; size tam olarak neyi geri yükleyeceğinizi seçme şansı verilir; esnek sistem, WordPress sitenizin temalar, eklentiler veya dosyalar gibi belirli yönlerini geri yüklemenizi sağlar..

Neyi geri yükleyeceğinizi seçtiğinizde, geri yükle düğmesini tıklayın ve işlemin çalışmasına izin verin. Geri yükleme işlemi tamamlandığında günlük dosyalarını da indirebilirsiniz. Bunu yapmak akıllıca olacaktır ve herhangi bir sorun olması durumunda, bu dosyalar UpdraftPlus destek ekibinin yardım etmesini çok daha kolay hale getirecektir.

Restorasyon-successul-UpdraftPlus

UpdraftPlus… Premium

UpdraftPlus ayrıca daha büyük bir site ve başa çıkacak çeşitli içeriklere sahip daha büyük bir site için daha da kapsamlı bir premium sürüm sunuyor, bu daha uygun olabilir. Ek özellikler şunları içerir:

 • Belirtilen içerik yedekleri
 • Basitleştirilmiş Web Sitesi Geçişi
 • Çoklu site uyumluluğu
 • Yedeklemeler arasında WordPress olmayan içerik bulunur
 • Teknisyenlerden ücretsiz destek
 • UpdraftVault üzerinde 1 GB depolama alanı
 • Amazon S3, Rackspace, OneDrive ve daha birçok depolama platformu uygulanabilirliği
 • Genişletilmiş veritabanı seçenekleri
 • Ve dahası

Premium plan 70,00 $ ‘dan Backup guard Pro’dan daha yüksek bir fiyattır, ancak UpdraftPlus eklentisi web sitenize çok daha fazla yardımcı program sunar. Ve birçok web sitesi için ek özellikler kesinlikle ek maliyete değecektir.

WordPress’i Yedeklemek İçin Hangi Eklenti Daha İyi: Backup Guard veya UpdraftPlus?

Her iki seçenek de bir yedekleme eklentisinin ihtiyaç duyduğu huzuru, güvenliği ve yardımcı programı sağlar. Her biri işini iyi yapıyor olsa da, sizin için en iyisini etkileyecek önemli farklılıklar vardır..

İşini iyi yapmak için çok az girdiye ihtiyaç duyan basit ve anlaşılır bir ürün için Backup Guard tercih edilen eklentidir. Daha düşük içerik hızına sahip daha küçük siteler için idealdir, kolay kurulum ve karmaşık olmayan işlemler size iyi hizmet eder.

Öte yandan, siteniz daha fazla içerik ağır, karmaşık ve daha fazla bakım gerektiriyorsa, UpdraftPlus sizin için ideal seçimdir. Eklentiler, çeşitli site özellikleri için farklı yedekleme zamanlaması sunma ve ücretsiz olarak daha aktif web siteleri için hayati bir kaynak haline getirme yeteneği.

Manuel Yedeklemeler: Eklentiler gerekli değildir.

Çeşitli nedenlerden dolayı, bir eklentinin sizin veya web siteniz için olmadığını veya belki de bir eklentinin kullanamayacağınızı düşünebilirsiniz. Bu durumda, yedeklememek için hala bir neden yoktur. Manuel olarak nasıl yedekleyeceğinizi biliyorsanız, eklentilere ihtiyaç duymadan sitenizi güvende tutabilirsiniz..

Manuel olarak yedeklerken, işlem iki yönlüdür ve hem Veritabanı hem de Site dosyalarını yedeklemeniz gerekir. Başlamak için, sırasıyla Veritabanı ve site dosyaları için iki altkümeyle yedeği tutacak bir masaüstü klasörü ayarlayın. Yine, daha sonra bulmanıza zaman kazanmak için klasöre yedeklemenin tarihini adlandırmanızı öneririz! heyecan

Bu öğreticide örnekler bir cPanel sunucusundan alınmıştır. Bununla birlikte, çoğu sunucu sistemi benzer biçimlere sahiptir ve farklı bir sunucu kullanırsanız, çok fazla fark olması muhtemel değildir. Benzer ifadelere ve yollara bakın ve bir yedekleme için ihtiyacınız olan veri ve dosyaları bulmakta zorlanmamalısınız..

Bir cPanel sunucusunda, veritabanını phpMyAdmin bölümünde bulacaksınız ve dosyalar Dosya yöneticisi Konsolu’nda olacaktır.

Manuel yedekleme: Veritabanını Dışa Aktarma

İlk olarak cPanel’in (veya kullandığınız başka bir sunucunun) yönetici arayüzüne giriş yapmanız gerekir. Bununla birlikte, muhtemelen bir cPanel MySQL veritabanı sistemi kullanacaksınız, çünkü bu WordPress siteleri için standarttır.

MySQL sistemine gidin ve Web Sitesi Veritabanını bulun, sağ tıklayın ve phpMyAdmin seçeneğine basın (yine bu WordPress standardıdır). Yeni bir phpMyAdmin sekmesine yönlendirileceksiniz, solda bu sunucuya bağladığınız tüm web sitelerinin bir listesi olacak.

Yedeklemek istediğiniz web sitesini seçin ve bir açılır liste, tablo ile karşılaşacaksınız, “dışa aktar” ı seçin.

veritabanını dışa aktar

Bu, nasıl devam edeceğinize ilişkin birkaç seçenekle dışa aktarma konsoluna götürür, dışa aktarma yöntemini seçin: hızlı ve biçimlendirme seçenekleri: SQL. Bundan sonra Git’i tıkladığınızda indirme devam edecek, onu takip edebilmek için yedekleme klasörünüzdeki Veritabanı alt klasörüne taşıdığınızdan emin olun..

İndirmenin otomatik olmayacağı bazı durumlar vardır ve bunun yerine tüm bileşenleri çevrimiçi konsolda görüntüler. Bu durumda, kopyalayıp bir IDE klasörüne yapıştırın ve Yedekleme klasörünüze taşıyın.

Veritabanını yedeklediğinizde, sonraki adım Site dosyalarıdır.

Manuel yedekleme: Site Dosyalarını Dışa Aktarma

Site dosyalarını dışa aktarmak için iki ana yöntem vardır, daha yaygın olarak kullanılan cPanel’dir, ancak bazı web siteleri için FTP kullanmak daha uygun olabilir.

Her iki yöntemi de açıklayacağız ve sizin için en iyisine karar verebilirsiniz.

Site Dosyalarını Dışa Aktarma: cPanel yöntemi

CPanel yöntemiyle başlamak için sunucu kontrol paneline gidin ve dosya yöneticisi seçeneğini arayın.

Buradan public.html klasörünü bulun ve üzerine tıklayın, bu size sıkıştırma seçeneği sunmalıdır..

Dosyayı nasıl sıkıştırmak istediğinize dair bir sekme açılır, .zip arşiv seçeneğini belirleyin. Bundan sonra, Dosyayı Sıkıştır’a basarak sıkıştırmayı onaylayın.

İşlem tamamlandığında, public_html.zip adlı bir klasör görür, indirir ve daha önce yaptığınız site dosyaları klasörüne taşırsınız ve dosyalarınızın tümü yedeklenir!

İşiniz bittikten sonra sunucuda kalan .zip dosyasını silmeyi unutmayın, aksi takdirde değerli sunucu alanı harcarsınız!

Bu yöntem sizin için herhangi bir nedenle işe yaramazsa, bir sonraki başvurunuz FTP olacaktır.

Site Dosyalarını Dışa Aktarma: FTP yöntemi

Dosya aktarım protokolünün kısaltması olan FTP yöntemi biraz daha karmaşıktır, ancak alışmak çok fazla zaman almaz. Bu yöntem için bir müşteri hizmetine ihtiyacınız olacak, iyi bir ücretsiz seçim FileZilla veya Cyberduck, doğrudan web sitelerinden kolayca kurulabilir.

Bu istemci hizmetlerinin yapmanıza izin verdiği şey, FTP yönteminin temeli olan canlı web sitesi dosyaları ile bilgisayarınız arasında doğrudan arabirimdir.

Bu gösterim için FileZilla’yı indirdik ve ilk adımınız müşterilerden birini almak olacak.

FTP: web sitesi sunucusuna bağlanma

FTP giriş bilgilerinizi bulursanız ilk adım, FileZilla’nın sunucuya bağlantısını açmak için buna ihtiyacınız olacaktır..

Ayrıntılar cPanel dosyalarında bulunabilir, sadece FTP hesapları bölümüne bakın ve bu durumda mevcut olmalıdır, eğer durum böyle değilse, sunucu barındırma şirketine başvurmanız gerekir.

Bu ayrıntılara sahip olduğunuzda, FileZilla’yı açın. Size iki panel biçiminde sunulacak, sol taraf bilgisayarınızı ve sağ taraftaki bağlandığınız / bağlandığınız sunucuyu temsil edecek.

Bağlantının çalışmasını sağlamak için dosyalamalıyım > site yöneticisi. Yeni bir sekme açılır, yeni siteyi tıklayın; bağlandığınız site sunucusuna bir ad vermeniz istenir.

Bağlanmak için önce normal giriş türünü seçin ve ardından ana bilgisayar (alan adı), Kullanıcı adı ve şifre gibi sunucu ayrıntılarını girin. Bunu yaptıktan ve bağlandığınızda, ayrıntılar kaydedilecek, bu nedenle FileZilla üzerinden sunucuya her erişmek istediğinizde bunu koymak konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Tüm bağlandığınızda, Uzak site panelini arayın; bu, tüm web sitesi dosyalarını ve klasörlerini içerir. Public¬_html adlı bir dosya bulacağınız bir açılır menü var, bu dosya tüm site dosyalarının ve yedek olarak dışa aktaracağınız öğelerin eksiksiz bir koleksiyonudur..

FTP: WordPress dosyalarını dışa aktarma

Soldaki arayüzü (yerel bilgisayar dosyalarınıza bağlı olan) kullanarak, daha önce yaptığınız site dosyası yedekleme klasörünü bulun.

Buradan, public_html klasörünü sağ taraftaki arayüzden soldaki site dosyalarına sürükleyip bırakmak kadar basittir. Bu, bağlantı hızlarına bağlı olarak zaman içinde değişen indirme işlemine başlayacaktır..

Elle yedekleme kesinlikle bir eklenti kullanmaktan farklı bir süreçtir ve daha karmaşık hissetmesine rağmen, sahip olmak değerli bir beceridir. Kullandığınız eklenti aniden desteklenmezse, yedeklemeleriniz için bir yedekleme çözümü olduğunu bilerek rahatlayabilirsiniz.!

Sonuç

Bir WordPress web sitesini yedeklemek küçük ve kolay bir değişikliktir, ancak mevcut çevrimiçi ortamda bir zorunluluk haline gelmiştir. Son istatistiklere göre, WordPress web sitelerinin neredeyse% 90’ının hackleme konusunda gözle görülür güvenlik açıkları vardır; ve bir yedekleme eklentisi kendinizi buna karşı korumanın tek yoludur.

Bir yedekleme size huzur, güvenlik ve bir kayıp meydana geldiğinde hızla geri dönme şansı verecektir. Sitenizi yedeklemek için hiçbir zaman bu kadar önemli olmamıştı ve bunu yapmak için hiçbir zaman engel olmamıştı.

Bu yüzden, “Keşke yedeklensem!” Diyene kadar beklemeyin, burada belirtilen eklentilerden birini indirin (veya manuel olarak yapın!) Ve WordPress’inizi yedekleyin.

Ayrıca, WordPress siteniz için web barındırıcılarını nasıl değiştireceğinizi merak ediyorsanız, bu konudaki kılavuzumuza göz atın..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map