Web Sitesi Geliştirme Maliyetlerinin Ayrıntılı Dağılımı

Web sitesi geliştiricisiBu gün ve yaşta neredeyse herkesin bir web sitesine ihtiyacı var. Bir işletmeniz varsa, müşterilerinizle bağlantı kurmak için bir web sitesine ihtiyacınız vardır; Walmart kadar büyük olmanız veya kendi başınıza küçük bir iş kurmaya başlayan bir girişimci olmanız önemli değil.


Alternatif olarak, hobinizin hayranlarıyla bağlantı kurmak veya hobinizin içeriğini çevrimiçi olarak sergilemek için bir web sitesi kullanabilirsiniz. Kendi web sitelerini blog olarak kullanın ve özellikle serbest çalışanlar veya bir tür sanatçılarsa takip edin.

Ancak birçok kişi, sıfırdan bir web sitesi oluşturmak için ne gerektiğini veya maliyetini tam olarak bilmiyor. Kişisel web siteleri her zamankinden daha yaygın olsa da, sürecin gerçekten ne kadar karmaşık olduğu için web sitesi geliştirmenin tüm maliyetlerini açıkça görmek zordur.

Bu kılavuzda, baştan sona web sitesi geliştirmenin genel maliyetlerine derinlemesine bakacağız ve genel bir tahmin sunacağız, böylece kendi dijital alanınızı yapmaya veya sipariş etmeye karar verdiğinizde ne bekleyeceğinizi biliyorsunuz. Başlayalım!

Bir Web Sitesi Geliştirme Maliyetini Etkileyen?

Orada web sitenizin toplam maliyeti ne kadar etkileyebilecek faktörlerin bol vardır. Ancak, web sitenizi geliştirmek için daha ucuz veya daha pahalı hale getirebilecek dört kişisel yönü de vardır..

paralar

Açıkçası, web sitenizin oluşturulması ve işletilmesi için ne kadar paranız varsa, onu oluşturmak için kullanabileceğiniz araçları, oluşturabileceğiniz web sitesinin türünü ve ne tür kaynakların mevcut olduğunu belirler. Daha fazla para, potansiyel olarak daha yüksek getirilere sahip daha pahalı bir web sitesi oluşturabileceğiniz anlamına gelir ve daha az para, araçlarda sınırlı olduğunuz anlamına gelir her şeyi bir araya getirebileceksin.

Ancak, çoğu durumda para faktörü ile çalışmak daha kolaydır, çünkü en esnektir. Daha büyük bir bütçeniz olana kadar her zaman daha fazla para kazanabilir veya web sitenizi oluşturmayı erteleyebilirsiniz. Potansiyel olarak etkileyen diğer faktörler neredeyse esnek değildir.

zaman

web sitesi geliştirme zamanıWeb sitenizi oluşturmak için harcadığınız zaman, genel geliştirme maliyetlerini de etkiler. Daha uzun zaman dilimleri, web sitesinin düzgün bir şekilde oluşturulduğundan emin olmak için size ekstra zaman sağlar ve büyük hataları veya kusurları yok.

Daha kısa zaman aralıkları, pahalı yardıma veya araçlara fazladan para harcamanız gerektiği veya web sitenizde düzgün hata ayıklamak ve ziyaretçileriniz için keyifli bir deneyim olduğundan emin olmak için yeterli zamanınız olmadığı anlamına gelebilir..

Ayrıca, web sitenizin oluşturulması veya doldurulması için kiraladığınız herhangi bir dış yardım, zaman sıkışıklığı yaşıyorsanız daha yüksek bir ücret talep edecektir. Web sitenizi iki hafta içinde oluşturmak için bir web geliştiricisini işe almak, iki ay içinde web sitenizi oluşturmak için işe almaktan daha pahalıya mal olur.

Bir durumda, diğer projeleri ertelemeleri ve kendi projelerinize öncelik vermeleri gerekebilir, bu da diğer müşterilerden gelir elde etmelerini sağlar. Diğer, onlar web sitenizi diğer projelerle dengelemek için bol zaman ve daha düşük bir ücret talep edebilir.

Teknik Bilgi

Web siteniz için arka uç mimarisinin veya donanımının çoğunu oluşturmak için teknik bilgiye sahipseniz, bu benlik yönlerini satın almak yerine binlerce dolar tasarruf edebilirsiniz. Teknik bilgi, web sitesi oluşturma konusunda bir dereceye sahip olup olmadığınıza bağlı olarak zaman ve muhtemelen paraya mal olur. Ancak dolaylı olarak daha sonra web sitesi projenizde para tasarrufu sağlayabilir.

Not: İyi bilinen bir web sitesi oluşturucu seçmek, pahalı bir işlemi profesyonel bir tasarımcı işe alırken olduğundan çok daha ucuz hale getirecektir

Elbette, henüz yapmadıysanız bile sitenizin birçok yönünü nasıl oluşturacağınızı her zaman öğrenebilirsiniz. Bu, web sitenizi ciddi bir şekilde oluşturmaya başlamadan önce konunun hem temellerini hem de karmaşıklıklarını kavramak için ellerinizde çok fazla zamanınızın olmasını gerektirir. Gördüğünüz gibi, kendi teknik know-how’ınızdan tasarruf etmek istiyorsanız takas zamanı.

Tasarım Becerileri

web tasarım becerileriAyrıca kendi tasarım becerilerinize bağlı olarak paradan tasarruf edebilir veya daha fazla para ödeyebilirsiniz. Eğer yoksa web sitenizi çekici kılmak için tasarım yetenekleri ve ziyaretçileriniz için görsel olarak etkili ise, web sitenizin genel bütçesini yükselten birisini işe almanız gerekir.

Bunun tersi de doğrudur; tüm tasarım öğelerini kendiniz yaparsanız paradan tasarruf edebilirsiniz, ancak bu size ekstra zaman kazandırır.

Sonuçta, tam bir web sitesinin geliştirilme maliyetini tek bir sayıya indirmek, hayal kırıklığı yaratan bir alıştırmadır. Son maliyeti etkileyebilecek çok fazla değişken var. Öyleyse bir web sitesi geliştirme projesinin her bir parçasını parçalayalım ve her birinin genel maliyetlerini bulalım.

Planlama

planlama süreciWeb sitenizin planlama aşamasının size tek bir dolara mal olması gerekmez. Ancak size zaman kazandırır ve web sitenizi planlamak için ne kadar uzun süre harcarsanız, projeye bir bütün olarak ne kadar fazla zaman harcamanız veya kayıp zamanı telafi etmek için o kadar fazla para harcamanız gerekir.

Web sitenizi planlamak için bol zaman harcamanın avantajı, daha sonra yolda veya tasarım zorluklarında sorun yaşama olasılığınızın düşük olmasıdır.

Dışarıdan yardım almayı planlıyorsanız, web sitenizi dikkatlice yukarıdan aşağıya planlamak her zaman tavsiye edilir. İhtiyaçlarınız için işe yaramayan bir şey oluşturma şansını en aza indirerek işçilerinize ayrıntılı talimatlar verebileceksiniz..

ayrıca, Web sitenizi ayrıntılı bir şekilde planlamak, web sitesinin genel geliştirme maliyetlerini doğru bir şekilde bütçelemenize olanak tanır. Farklı evler inşa etmek gibidir; daha ucuz evler genellikle daha küçüktür ve çok fazla oda veya kolaylığa sahip değildir, her ikisinden daha fazlasına sahip daha büyük evler daha pahalıya mal olur.

Sitenizi güvenilir bir şekilde barındırmak için ihtiyaç duyduğunuz sunucu alanı ve kaynak miktarını etkilediğinden, siteniz için bekleyebileceğiniz toplam ziyaretçi sayısı için bir plana ihtiyacınız olacaktır..

Sonuç olarak, web sitenizin geliştirilmesinin planlama aşaması size herhangi bir maliyet getirmese de, zaman maliyetlerinden ödün vermeyin. Tüm sürecin tartışmasız en önemli kısmı.

Toplam tutar: 0 $, ancak önemli zaman.

tasarlamak

Web sitesi geliştirmenin bir sonraki aşaması tasarımdır. Bu aşamada, gerçek web sitenizin içini oluşturan öğeleri, düzenini ve ziyaretçileriniz için kullanımını seçeceksiniz. Son maliyetleri etkileyebilecek birçok özellik var.

Boyut

Yeni başlayanlar için, daha büyük olan çoğu web sitesi, hem sunucu kaynakları hem de birden fazla sayfa tasarlamak ve birden fazla sayfa esasen kopya olsa bile birbirleriyle uygun şekilde etkileşime girmeleri için geçen zamandan dolayı daha fazla maliyete neden olur.. Daha küçük web siteleri hem daha hızlı hem de daha ucuzdur çoğu durumda, sayfa başına maliyet, bu sayfalardaki tasarım öğelerine ve genel işlevlerine bağlı olarak büyük ölçüde dalgalanabilse de.

Örnek olarak, beş sayfalık temel bir blog size 1000 dolara kadar mal olabilirken 12 sayfalık daha karmaşık bir site size birkaç bin dolara mal olabilir.

tip

e-ticaret işiOluşturduğunuz web sitesi türü mutlaka ziyaretçilerinize veya ihtiyaçlarınıza hizmet edebilmeniz için site mimarisine dahil etmeniz gereken özellik ve işlev türlerini belirler. Örneğin, e-ticaret web sitelerinin alışveriş sayfalarına, dijital alışveriş sepetlerine ve müşterileriniz için ekstra korumaya ihtiyacı vardır.

Ödeyebileceğiniz dört geniş web sitesi kategorisi vardır

 • Bilgilendirici, küçük işletme veya blog: Bu web siteleri en küçüklerdir ve genellikle bireyler veya küçük ziyaretçi grupları veya müşteriler için niş amaçlara hizmet ederler. Tam kullanımlarına bağlı olarak genellikle üç sayfa ile 16 sayfa arasında çalışırlar. Bu tür web sitelerinin büyük ölçüde bağımsız olarak bir yüklenici veya ajans tarafından tasarlanmasını istiyorsanız birkaç bin dolar çalışmasını bekleyebilirsiniz..
 • Kurumsal: bu web siteleri bir şirket için hazırlanmıştır ve şirket boyutuna ve sağlanan bilgilere bağlı olarak 25 ila 75 sayfa içerebilir. Bunlar normalde karmaşıklığa bağlı olarak 10.000 ile 40.000 dolar arasında çalışıyor.
 • E-ticaret: yüzlerce veya binlerce ürüne sahip olabilen, çeşitli alışveriş sayfalarının, müşteri hizmetleri sayfalarının, alışveriş sepetlerinin ve daha fazlasının geliştirilmesini gerektiren e-ticaret web siteleri veya çevrimiçi mağazalar. Bunlar, boyutlarına bağlı olarak birkaç bin dolar ile 50.000 dolar arasında bir yere mal olabilir. Bu maliyetin çoğu, bir web sitesini ilk etapta güvenli bir e-ticaret mağazası yapmak için geliştirme gereksinimlerinden kaynaklanmaktadır..
 • Veri tabanı güdümlü site / web sitesi uygulaması: bu siteler, diğer sitelerin ve bireysel kullanıcıların yararlanabileceği bilgi kaynaklarıdır. Bu nedenle, öncelikle diğer kullanıcılara veri toplamak, toplamak, düzenlemek ve işlemek için kullanıldıklarından iyi sunucu kaynaklarına ve güvenliğe ihtiyaçları vardır. On binlerce dolara mal olabilirler,.

medya

Videolar, sohbet işlevleri veya etkileşimli slayt gösterileri gibi multimedya içeren herhangi bir web sitesi, bu tür arayüzlere sahip olmayan web sitelerinden daha maliyetli olacaktır. Toplam maliyet önemli ölçüde değişebilir. Bazı multimedya işlevleri, boyutları nedeniyle toplamda sadece birkaç yüz dolar, diğerleri sizi 10.000 dolara kadar çalıştırabilir, özellikle de her sayfada yeni bir multimedya kutusuna ihtiyacınız varsa.

Toplam Maliyet: 300-15.000 ABD Doları

İnşaat

Web sitenizin her yönünü tasarladıktan sonra, sürecin yapım aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada, web sitenizi hem ön hem de arka uçta oluşturmak için para harcamanız ve etkili kullanıcı arayüzleri tasarlamanız gerekir..

UI İnşaat

Kullanıcı dostu bir arayüz tasarlamanız ve oluşturmanız gerekir, ve insanları sitenize getiren ve dikkatlerini çeken genel bir temanın yanı sıra hemen ayrılmamaları. UI inşaatı, site inşasının diğer unsurları kadar önemlidir; hedef kitleniz için ayrıntılı araştırmaların yanı sıra rakiplerinizin ayrıntılı analizini de içerir, böylece başka bir sitenin doğrudan taklitçisi olan bir şey oluşturmazsınız. Bunun yerine, rakiplerinizin güçlü yanlarını alıp kendiniz yapmak istiyorsunuz.

Ardından, bir “tel kafes” ve kullanıcı arayüzünüzün genel prototipini bulmanız ve birkaç kişiye göstermeniz gerekir, böylece ilerlemeniz gerekip gerekmediğini bilirsiniz. Toplamda bir kullanıcı arabirimi hazırlamak, geliştiricinize veya ajansınıza sağlanan boyuta ve süreye bağlı olarak sizi 500 ila birkaç bin dolar arasında tutabilir.

Ön Uç Geliştirme

ön uç web geliştirmeKullanıcı arayüzünden sonra, web sitenizin ön ucunu oluşturmanız gerekir. Web sitenizin ön ucu, bir ziyaretçinin görebileceği ve etkileşime girebileceği her şeydir, bu yüzden kullanıcı arayüzünden sonra gelir. Resimler ve multimedyadan imleç stiline, kayıt düğmelerine, giriş alanlarına ve işlemlere kadar her şeyi içerir.

İsteyeceksin hem duyarlı hem de kullanıcı dostu bir şey oluşturun, hem de göze hoş gelen bir şey. Kendiniz yapmak için gerekli beceriye veya zamana sahip değilseniz, bu yapı biraz size birkaç bin dolara mal olabilir.

Arka Uç Geliştirme

Ön uçtan sonra, elbette, arka uç gelişimi. Bu, sitenizin düzgün çalıştığından emin olmak için gerekli olan tüm yazılımları ve diğer kodları yazmayı içerir. Birisi giriş bilgilerini girdiğinde, sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlandığından emin olmak için arka uç web sitesi mimarisine sahip olmanız gerekir. Bu, web sitenizi üçüncü taraf hizmetleri ve veri işleme araçlarıyla entegre etmeyi de içerir.

Bu nedenle, inşaat aşamasının en karmaşık bölümlerinden biridir ve size 3000 $ ‘dan 15.000 $’ a kadar mal olabilir..

Özellikleri

Sitenize eklediğiniz özellikler toplam maliyetini mutlaka etkiler. Etkileşimli medya, siteniz için sağlayabileceğiniz en önemli ve ilgi çekici özelliklerden biridir ve birçok şirket varsayılan bir seçenek olarak dahil edilmiştir, çünkü insanları sitede daha uzun süre tutmak çok iyidir.

Etkileşimli ortam, küçük video oyunları, ziyaretçilerin farklı seçeneklere tıklamasına izin veren görseller ve hatta etkileşimli sohbet sistemleri olabilir. Bununla birlikte, etkileşimli medya çok zaman ve kaynak yoğun olduğundan 10.000 dolara kadar kolayca mal olabilir.

Ayrıca, WordPress gibi önceden tasarlanmış bir platformda yayın yapmıyorsanız muhtemelen bir içerik yönetim sistemine yatırım yapmak istersiniz. İçerik yönetim sistemleri, sizin ve ekibinizin, kodu değiştirmek zorunda kalmadan sitenizde zaten mevcut olan bilgileri eklemenizi veya düzenlemenizi sağlar. Bu da birkaç bin dolara neden olabilir.

Ayrıca, web sitenize eklediğiniz her sayfa projenizin toplam toplam maliyetini çalıştırır. Bir sayfayı, dolduran içeriğe bağlı olarak 100 ABD Doları veya daha yüksek bir maliyete sahip olması nadir değildir.

Daha önce e-ticaretten bahsettik, ancak bir kez daha, bu işlevselliği sitenize eklemek genel fiyat fiyatını ciddi şekilde artırıyor. E-ticaret özellikleri arasında ödeme işleme sistemleri, alışveriş sepetleri, ödeme seçenekleri, ürün sayfaları ve müşterilerin geri bildirimlerini bırakabilecekleri inceleme sayfaları bulunur. Kaç tane ürün satmak veya görüntülemek istediğinize bağlı olarak çok sayıda e-ticaret içeriğine ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle ve e-ticaret özelliği, işletmenin boyutuna bağlı olarak 20.000 ABD Doları veya daha fazla çalışabilir.

Son olarak, birçok web sitesi veritabanı entegrasyon araçlarını veya hizmetlerini de kullanır. Özetle, bunlar ziyaretçilerinizde veya müşterilerinizde topladığınız verileri derler ve siz veya ekibinizdeki veya işinizdeki diğer kişiler tarafından alınabilecek tek bir kaynağa koyar. Birçok şirket ve ciddi çevrimiçi markalar için zorunlu bir özelliktir, bu nedenle çoğu şirket, veritabanı entegrasyonunu güvence altına alabilmeleri için toplam maliyetlerine birkaç bin dolar ekler.

Web Sitesi Oluşturucu Kullanma

wix vs wordpress logosuYeni bir web sitesi oluşturmak söz konusu olduğunda iki temel seçenek vardır: WordPress veya Wix gibi web sitesi oluşturucuyu kullanabilir ve önceden tasarlanmış öğelerini ve cihazlarını kullanarak sitenizi oluşturabilir veya kendiniz veya başka bir site tarafından geliştirilen özel bir site oluşturabilirsiniz. bu konuda uzman kişi veya ekip.

Bir web sitesi oluşturucu kullanmak çok daha ucuz bir seçenektir ve web sitesi oluşturucusuna erişim genellikle birçok web barındırma paketinde bulunur.

Web sitesi oluşturucuları, Bir web sitesi sayfasının farklı öğelerini “sürükleyip bırakma”, iletişim kutuları veya içerik kutuları gibi, önceden hazırlanmış bir sistem veya asma sistemi kullanarak yerine yerleştirin. Temel olarak web siteniz için tel çerçeve yaparlar ve içeriği doldurmanıza veya uygun gördüğünüz gibi farklı widget’ları veya içerik kutularını ayarlamanıza izin verir.

Nispeten sezgisel ve toplamda sadece birkaç yüz dolara mal olabilir. Temalara veya medya eklerine göre birkaç ek ücret ödemeniz gerekebilir; her web sitesi oluşturucu ustaca farklıdır ve bazıları kesinlikle diğerlerinden daha iyidir.

Not: Kaliteli ücretsiz web sitesi oluşturucular var, ancak premium olanlar çoğunlukla daha yararlı

Özel Bir Site Kullanma / Geliştirici Tarafından Yapılan

Alternatif olarak, bir geliştirici veya web tasarım ajansı tarafından yapılan özel bir site oluşturmak çok daha pahalıdır.

Freelance web geliştiricileri, bugünlerde mevcut olan serbest çalışan web siteleri ve içerik ağları bolluğu sayesinde nispeten kolayca bulunabilir. Serbest çalışanlar, bir iş teklifi verildikten sonra web sitenizi oluşturan bağımsız yüklenicilerdir ve hizmetleri için talep edebilecekleri miktar çok farklı olabilir. Serbest çalışanların, tam bir web sitesi oluşturmak için birkaç bin dolar sıfırdan ücret almaları nadir değildir, ayrıca web sitesini de planlamak ve tasarlamak zorundaysa daha yüksek fiyatlar.

Genel olarak, kemerleri altında veya portföylerinde çok çeşitli işlere sahip daha pahalı serbest çalışanlara ödeme yapmak, ne yaptığını bilmeyen ucuz bir serbest çalışan kiralamaktan ve işe almaktan daha iyi bir fikirdir..

Alternatif olarak bir web tasarım ajansı kiralayabilirsiniz. Bunlar serbest çalışanlara benzer şekilde çalışan profesyonel web sitesi kurma şirketleri; onlara bir teklif verirsiniz ve memnun olduğunuzda ayrıntıları ütülemek ve web sitenizi oluşturmak için sizinle birlikte çalışırlar. Bunları serbest çalışanlara göre kullanmanın avantajı, zaman ve detay. Düzinelerce veya yüzlerce kişilik bir ekip yönettiklerinden, daha büyük ve daha karmaşık web sitelerini tek başına çalışan bir serbest çalışanın yapabileceğinden çok daha hızlı ve verimli bir şekilde çıkarabilirler..

Dezavantajı, çok daha pahalı olmalarıdır. Birçok üst katman web tasarım ajansı sıfırdan bir web sitesi oluşturmak için on binlerce veya yüz binlerce dolar şarj.

Tabii ki, son seçenek bir web sitesi oluşturucu kullanmadan web sitenizi kendiniz geliştirmektir. Bu teorik olarak tamamen ücretsizdir, ancak yine de sunucu barındırma ve diğer öğeler için ödeme yapmak zorundasınız. Ayrıca oldukça fazla zaman alır ve yine de mükemmel bir web sitesi yapmak için beceri ve uzmanlığa sahip değilseniz, çaba harcamaya değmeyebilir..

Toplam Maliyet: Kullanılan işçiye ve uygulanan özelliklere bağlı olarak 10.000 ABD dolarından fazla.

Barındırma / Diğer Maliyetler

Kendi web siteniz olduğunda, Internet’e bağlanan kendi sunucularınıza sahip olmanız veya daha yaygın olarak bir web barındırma hizmeti kullanmanız gerekir. Bu, diğer İnternet kullanıcılarının verilerinizi sürekli olarak web’e bağlı sunucularda depolayarak web sitenize erişmesine olanak tanır.

Hosting Hizmeti

ağ sağlayıcısıTemelde aylık veya yıllık ücret karşılığında sunucu alanı kiralayarak web barındırma hizmetleri için ödeme yaparsınız. Web sitenizin barındırma hizmetinin türü ve kalitesi aşağıdakiler dahil birçok şeyi etkileyebilir:

 • depolama alanı veya bant genişliği gibi sunucu kaynaklarınız
 • ziyaretçileriniz için yükleme süreleriniz; daha iyi barındırma hizmetleri, daha duyarlı sayfa yüklemesine izin verir
 • sitenizin işlevselliğini artıran veya genişleten widget’lar veya eklentiler

Sonuçta, web barındırma sağlayıcısı genel başarı ve web sitesi çaba kalitesi için çok önemli. Web sitesi barındırma sunucu kaynak ihtiyaçlarına göre yılda 20 ila birkaç bin dolar arasında herhangi bir yere mal olabilir. Biz yıkabilirsiniz web barındırma hizmetleri birkaç temel türü vardır:

Paylaşılan Evsahipliği

Bu web hosting en temel türüdür ve aynı sunucuda diğer insanlarla paylaştığınız alan kiralamak için izin verir. Sunucu kaynakları için bir ton bant genişliği almazsınız, ancak abonelik paketleri genellikle çok hesaplıdır ve genellikle web sitesi oluşturucuları veya diğer avantajlarla birlikte gelir.

Bunların arasında, binlerce ziyaretçiye her zaman en üst düzeyde performans sağlaması gerekmeyen küçük bloglar veya diğer web siteleri için en iyi barındırma paketleri bulunmaktadır. Paylaşılan barındırma hizmetlerinin maliyeti yılda 20 ila 300 dolar arasındadır

WordPress Barındırma

Sıklıkla “WordPress” olarak belirlenmiş barındırma gördüğünüzde; Bu, paylaşılan barındırma ile aynı şeydir, ancak önceden yüklenmiş WordPress ile. Bu barındırma paketleri genellikle WordPress kullanıcıları için ekstra avantajlar veya özellikler içerir ve paylaşılan barındırma planlarıyla aynı fiyattan maliyeti.

VPS-hosting-ca

VPS Hosting (Sanal özel sunucu)

Bu tür barındırma, sunucu alanını diğer istemcilerle paylaşmanızı sağlar, ancak yazılım büyüsü nedeniyle size bu sunucudan ek kaynaklar sağlar – sunucu her kullanıcı için “sanal” sunuculara ayrılır.

Temelde, kendi sunucunuza sahip olmak ve paylaşılan bir barındırma hizmetinde olduğu gibi maliyetleri daha düşük tutmak arasında iyi bir orta yol. Bu paketler yılda 200 ila 700 $ arasında bir maliyete sahip olabilir.

Özel Hosting

Kaliteli adanmış sunucu barındırma, tüm seçeneklerden en pahalı olanıdır, ancak web sitenize veya şirketinize kendi sunucusunu ve onunla birlikte gelen tüm kaynakları sağlar. Bu nedenle, büyük çevrimiçi işletmeler veya günde binlerce ziyaretçi alan multimedya web sitesi için tek gerçek seçenek budur. Adanmış sunucuların maliyeti 1000 ila 25.000 dolar arasında olabilir.

Alan adı

Web barındırma işlemine ek olarak, alan adınız için nispeten daha küçük ücretleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Özetle, alan adınız web sitenizin yalnızca size ve markanıza özgü çevrimiçi kimliğidir. Diğer web sitelerinin sizinkine benzer adlara sahip olabilmesine rağmen alan adınız benzersiz kalır.

Bu avantajı elde etmek için alan adını satın almanız ve yıllık olarak kaydetmeniz gerekir. İnternette sağlam bir marka korumak için bir alan adına sahip olmak önemlidir hem ziyaretçilerinizle hem de Google ile güvenilirlik sağlayın; kendi etki alanı adlarına sahip web sitelerini daha rekabetçi bir şekilde sıralayarak, ciddi çevrimiçi işletmeler veya büyümek isteyen web siteleri için olmazsa olmaz bir özellik haline getirir..

O Ayrıca çevrimiçi reklamcılık söz konusu olduğunda büyük bir rol oynamaktadır. Alan adınız, ziyaretçilerin reklamlarınızı tıkladıklarında nereye yönlendirileceğini belirler. Bireysel alan adınızı güven altına almamak, başka bir yere gidebilecekleri anlamına gelir ve bu reklam dolarlarını boşa harcar.

Yukarıda açıkladığımız gibi barındırma hizmetleri sağlayan aynı barındırma şirketlerinin çoğundan bir alan adı satın alabilir ve kaydedebilirsiniz. Alan adları, adın popülerliğine veya kullandığınız hizmete bağlı olarak 1 ila 15 ABD Doları arasında bir maliyete sahiptir..

İlişkili: Alan Adı Nasıl Satın Alınır

SSL

SSL veya Güvenli Yuva Katmanı, sertifikasyon, web sitesi bulmacasının en önemli parçalarından biridir. SSL sertifikası, hassas verilerini koruyarak web sitenizi ve ziyaretçilerinizi korur. Web sitenizin URL’sinde bile görünen, yaygın ve temel bir güvenlik önlemidir, yani siteniz tarafından durdurulan herhangi bir ziyaretçinin WordPress web sitenizin güvenli olup olmadığını görebilir.

Bu da önemlidir, çünkü GDPR son zamanlarda uluslararası ticaret yapan, ancak kullanıcılarının verilerini korumak için etkili adımlar atmayan web sitelerine birkaç kısıtlama getirmiştir. AB ve bu günlerin ötesindeki müşterilerle iş yapmak istiyorsanız hemen hemen SSL sertifikanız olmalıdır. E-ticaret web sitesi sahiplerinin SSL sertifikasyon maliyetini iş yapmanın bir gereği olarak görmesi gerekir.

Bir e-ticaret sitesi sahibi olmasanız bile, böyle bir sertifikanın getirdiği artan güvenlikten yararlanacaksınız.

SSL sertifikaları web barındırma şirketlerinden veya diğer satıcılardan veya hizmetlerden gelebilir; ücretsiz SSL sertifikası almak da mümkündür, ancak ücretli SSL sertifikaları, gelişmiş şifreleme modelleri gibi genel güvenlik için genellikle daha iyidir. SSL sertifikalarının maliyeti bu nedenle yılda 0 $ veya 1000 $ ‘a kadar çıkabilir, daha büyük güvenlik ihtiyacı olan daha büyük siteler daha yüksek maliyetler gerektirir.

Not: Güvenlik (olması gerektiği gibi) temel bir endişe ise, yüksek kaliteli güvenlik eklentileri hayatınızı kolaylaştıracaktır

Toplam Maliyet: Ayda 100 dolar, ayda 1000 dolara kadar.

SEO / İçerik

Bir web sitesi oluşturduktan sonra bile, onu içerikle doldurup bu içeriği arama motoru ziyaretçileri için optimize etmedikçe kimseye pek faydası olmaz. SEO veya arama motoru optimizasyonu burada devreye giriyor.

Yazılı İçerik

Sitenizi içerikle doldururken, bunun maliyeti, ihtiyacınız olan içeriğin miktarına, içeriğin kalitesine ve türüne bağlı olarak değişebilir.

Örneğin, web sitelerinin çoğu, sahipleri tarafından yazılan veya yaratıcı serbest yazarlar tarafından yazılan içeriğe sahiptir. Kendi içeriğinizi yazmak açıkça ücretsizdir, ancak özellikle araştırma, biçimlendirme ve düzenlemeyi düşündüğünüzde önemli miktarda zaman alabilir..

Diğer taraftan, profesyonel metin yazarları ya serbest kapasitede ya da özel bir metin yazarlığı ajansının parçası olarak bulunabilir. Serbest yazardan gelen metin yazarlığı, istediğiniz kaliteye bağlı olarak çok ucuz veya çok daha pahalı olabilir.

Namlu fiyatlarının altı ile ödenen serbest metin yazarlığı yazım hataları veya hatalarla doldurulmakla yükümlüdür. Bu arada, üst düzey serbest metin yazarları, oluşturdukları her içerik sayfası için daha fazla ücret alırlar, ancak genellikle ek bağlantılar, arama motoru optimizasyonu ve içerik boyunca akıllı anahtar kelime bağlama ile gelirler. Tüm bunlar, söz konusu içeriği Google arama sıralama algoritmaları için daha çekici hale getirebilir ve web siteniz için ziyaretçi çekerken daha etkili hale getirebilir.

Metin yazarlığı ajanslarının web sitelerinin içeriği üzerinde birlikte çalışan yazar ekipleri vardır. Bu, çok daha kısa bir zaman diliminde onlarca sayfa içeren daha büyük bir web sitesini doldurmanız gerektiğinde onları daha iyi bir seçim yapar.

Sonuçta, bir serbest yazardan veya bir metin yazarlığı ajansından profesyonel metin yazarlığı içeriğin türüne ve miktarına bağlı olarak sayfa başına 20-500 dolar arasında bir maliyete. Son web sitesi maliyetinizi hesaplarken bunu dikkate aldığınızdan emin olun..

Diğer İçerik

Ayrıca, web siteniz için video, müzik veya başka içerikler yapmanız gerekiyorsa, bu maliyetleri de dikkate almanız gerekir. Video yapmanın maliyeti, video oluşturmaya neden olan sayısız faktör nedeniyle esasen sayılamaz..

SEO

Arama motoru optimizasyonuArama motoru optimizasyonu, akıllıca aranan anahtar kelimelerle robotik olarak karşılaşmadan kullanılan içerikle gelmeyi gerektirir; bu uygulamaya genellikle “anahtar kelime doldurma” denir.

İçeriğinizi ilgi çekici bir şekilde yazmak ve hem kendi sayfalarınıza, ürünlerinize hem de ziyaretçi ağı oluşturduğunuz diğer web sitelerine bağlantılar eklemek, web sitenizin Google arama sonuçları algoritmaları için daha çekici görünmesine ve bu şekilde ziyaretçi kazanmanıza yardımcı olabilir.

Arama motoru optimizasyonu, sayfa yerleşimini ve web sitesi geliştirmeyi de genişletir. Bu nedenle, metin yazarları veya arama motoru optimizasyonu beceri setleri olan diğer web sitesi geliştiricileri vardır ve web sitenizde bunları kullanmak için ücret alabilirler. Örneğin, görüntü optimizasyonu veya dosya sıkıştırma.

Bu olabilir ayda 700 ila birkaç bin dolar arasında bir maliyet; sürekli yeni içerik eklerseniz ve alakalı kalmak istiyorsanız daha pahalıdır ve sitenizi sık sık güncellememeniz daha ucuzdur.

Tabii ki, arama motoru optimizasyonu kendiniz yapabilirsiniz. Ancak, özellikle de kendi kopyanızı yazmakla birlikte bunu yaparsanız, bunun önemli miktarda zaman alabileceğini unutmayın..

Toplam Maliyet: Faktoring içeriği, SEO, bağlantı vb..

Pazarlama

Sitenizi çalışır hale getirdikten ve içerikle doldurduktan sonra, Google arama algoritmalarını gezmek ve sitenizi ön sayfaya itmek için yeterli ziyaretçi alabilmeniz için sitenizi pazarlamak için biraz zaman harcamanız gerekir. . Buna içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması ve e-posta pazarlaması dahildir.

İçerik pazarlama

içerik pazarlama

Benzer sitelerle bağlantı kurarak veya içeriklerinizi banner reklamlar gibi diğer yollarla reklam vererek blog yayınlarınızı veya diğer içerikleri doğrudan hedef kitlenize reklam verin.

Bir içerik pazarlama hizmeti kiralayabilir veya tonlarca içerik barındıran gerçekten büyük bir site çalıştırıyorsanız, ayda birkaç bin dolara kadar sitenizden daha geniş İnternette söz almak için kendi reklam dolarlarınızı harcayabilirsiniz..

Sosyal medya pazarlamacılığı

Hem daha basit hem de daha uygun fiyatlı; pazarlamayı sizin için yapması için birini işe almayı veya kendiniz yapmayı içerir.

Her iki şekilde de, siz veya sosyal medya pazarlamacınız Facebook, Twitter gibi platformlarda zaman geçirecek ve takipçilerinizle daha fazla ilgilenecek ve sitenize ziyaret çekmek ve daha yüksek dönüşüm oranları oluşturmak için yeni takipçiler getirecektir. Bunu sizin için yapması için birini işe almayı seçerseniz, sosyal medya pazarlaması ayda birkaç yüz ila 2000 dolara mal olabilir..

Eposta pazarlama

En ucuz seçenek, genellikle web sitenizin bir bülten veya e-posta listesi işlevselliğine sahip olmasını gerektirir. E-posta pazarlamasında, haftalık veya aylık bir bülten gönderir veya siteniz için yeni içeriğinizi veya reklamlarınızı gösteren bir e-posta gönderirsiniz. Bu, gerçekten büyük bir e-posta pazarlama kampanyası yürütürseniz, ayda sadece birkaç doların ayda 1000 dolara kadar olmasına neden olabilir..

Toplam Maliyet: Pazarlama erişimine bağlı olarak 300- 1000 dolar.

Bakım

Web sitesi bakımıSitenizi oluşturmak ve kaliteli içerikle doldurmak savaşın sadece bir parçasıdır. Ayrıca, web sitenizi uzun vadede sürdürmeniz gerekir; bu, onları mümkün olduğunca fazla çalışmama süresinden kaçınırken, işlevlerini sürdürmelerini ve ziyaretçilerinizi mutlu etmelerini içerir..

Web siteniz bozulursa, ziyaretçilerinizi ve dönüşümünüzü alabileceğiniz değerli bir zaman olduğunu unutmayın.!

İyi haber şu ki web sitesi bakımı, bir site geliştirmeyle ilgili diğer tüm faktörlere kıyasla daha düşük masraflardan biridir. Web sitesi bakımı aşağıdakileri kapsayabilir:

 • trafiğiniz arttıkça yeni sunucu kaynakları edinme
 • web siteniz başarılı bir şekilde büyürse daha yüksek kapasiteli bir sunucu için sunucu değiştirme
 • düzenli hata ayıklama veya güvenlik güncellemeleri yapma
 • sunucu çökmesi durumunda web sitenizi yedekleme
 • Meşgul işi veya müşteri şikayetlerini ele alma

Tüm bunlar, sizin veya ekibinizin tüm web sitesi bakım ihtiyaçlarınız için yılda 1500 $ ‘a kadar birkaç yüz dolar ödemeyi bekleyebileceğini söyledi. Barındırma sağlayıcıları için sunucuları hızlı bir şekilde veya acil bir durumda değiştirmeniz gerekirse veya sunucularınızın veya web sitenizin bir siber saldırı nedeniyle derhal onarım gerektirmesi durumunda genel bakım maliyetlerinizin önemli ölçüde artabileceğini unutmayın..

Bir bilgisayar korsanı hassas kullanıcı verilerini tutmayı başarırsa ve sitenizde ciddi hasarlara neden olur ve yeniden yapılandırma gerektirirse maliyetler daha da yüksek olabilir..

Toplam Maliyet: Web sitesi boyutuna, sunucu ihtiyaçlarına vb. Bağlı olarak yılda 200-1500 dolar.

özet

Gördüğünüz gibi, bir web sitesi oluşturmak ve bakımını yapmak için ödemeniz gereken maliyetleri daraltmak inanılmaz derecede karmaşık. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere sayısız faktöre bağlıdır:

 • kişisel beceri seviyen
 • oluşturmak istediğiniz web sitesi türü
 • web sitesine koymak istediğiniz içerik miktarı
 • site için ihtiyacınız olan sunucu kaynakları
 • site kaç ziyaretçi alıyor
 • site ne kadar bakım gerektiriyor

Örneğin, web siteniz bu kadar büyük olmayacaksa, bazı üst düzey ucuz barındırmalardan kurtulabilir ve giderleri önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Bu amaçla, web sitenizin maliyetlerinin ortalamalarını boyutlarına ve türlerine göre hesaplamak genellikle daha akıllıdır. Aşağıda sizin için bir döküm gerçekleştirdik.

Küçük İşletme Web Sitesi / Blog

 • Başlangıçta en az 500-10.000 dolar ödemeyi bekleyin. Bu, daha düşük tahmin için bazı şeyleri kendiniz yapmak için muhasebeyi içerir.
 • Yıllık bakım maliyetleri için yılda 200 ila 1000 dolar arasında ödeme yapmayı bekliyoruz.

E-ticaret Web Sitesi

 • Yaklaşık 100 ürüne sahip mağazalar için 3000 dolara ve 500-1000’den fazla ürüne sahip mağazalar için 20.000-30.000 dolara kadar ödeme yapmayı bekliyoruz..
 • Yıllık bakım maliyetleri için 5000 ila 20.000 dolar arasında ödeme yapmayı bekliyoruz.

Kurumsal / Büyük İşletme Web Sitesi

 • Üst düzey pazarlama dahil olmak üzere, işletme ve dönüşüm oranlarını artırmak için yüksek kaliteli siteler için 10.000 ile 40.000 dolar arasında ödeme yapmayı bekleyin.
 • Yıllık bakım masrafları için 2000 ila 20.000 dolar arasında ödeme yapmayı bekliyoruz.

Veritabanına Dayalı Web Sitesi

 • İlk site yapımı ve veri derleme / toplama için 5000 ila 50.000 dolar arasında ödeme yapmayı bekleyin.
 • Kullanıcıların verilerini korumak için ek güvenlik ve sunucu bakımı da dahil olmak üzere yıllık bakım maliyetleri için 10.000 ile 60.000 ABD Doları arasında ödeme yapmayı bekleyin.

Sonuç olarak, web sitenizin maliyeti büyük ölçüde işe aldığınız yardım türüne, web siteniz için istediğiniz kaliteye ve tasarım, planlama ve kodlama açısından kendinize ne kadar zaman ayırmak istediğinize bağlı olacaktır..

Her zaman kendi çabanızla daha fazla iş yaparak veya barındırma hizmetleri veya bir web sitesi oluşturucu kullanmak gibi şeylerde harika fırsatlar arayarak fiyatı düşürebilirsiniz. Yukarıdaki miktarları, özellikle web geliştirme endüstrisi sürekli değiştiği için zor ve hızlı kurallar yerine genel kurallar ve aralıklar olarak kullanın.

Okuduğunuz için teşekkürler ve iyi şanslar!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map