Web Sitesi Dosya Optimizasyonu için Başlangıç ​​Kılavuzu (% 70 Daha Hızlı Yükleme)

Web sitenizi hızlandırmak ve bant genişliğinden tasarruf etmek için sıkıştırma, bunu gerçekleştirmenin en etkili (ve en kolay) yollarından biridir..


… Yine de, birçok web sitesi sahibi hala ne kadar önemli olduğunu bilmedikleri veya nasıl bilmediklerinden 2020’de dosyalarını optimize etmiyor.

Uzun bir hikaye kısaltmak için, sayfa yükleme hızlarınızı hızlandırmanın en önemli yollarından biri JavaScript (JS) dosyalarınızın daha hızlı yüklenmesini sağlamaktır … Ve GZIP sıkıştırmasını kullanarak JavaScript’inizi hızlandırabilirsiniz.

Şimdi, bu sadece modern tarayıcılar için idealdir, ancak internetteki çoğu kişi son zamanlarda kullanılan bir cihaz ve tarayıcı kullanıyor. Hem Yahoo hem de Google GZIP sıkıştırmasını kullanıyor.

Ama önce biraz bağlam belirleyelim.

1. Adım: İçerik Kodlaması nedir?

Web sitesi dosyalarınızı etkili bir şekilde optimize edebilmek için, şu şekilde bilinen bir kavramı anlamak önemlidir: içerik kodlaması.

Basitçe söylemek gerekirse, bu, altta yatan ortam türü kimliğini kaybetme riski olmadan bir belgenin sıkıştırılmasını mümkün kılmak için kullanılır. Bir dosya istediğinizde tarayıcınız bir web sunucusuyla konuşacak.

HTTP isteği

Temel olarak, tarayıcı sunucuya ne istediğini söyler. Sunucu onu arar ve bulur. Tarayıcı daha sonra yükler. Dosya ne kadar büyük olursa, tarayıcının yüklenmesi o kadar uzun sürer.

Peki, bir dosya çok büyük olduğunda ne yaparsınız??

Sen fermuar. Tarayıcıya sıkıştırılmış bir dosya gönderdiğinizde, hem indirme süresinden hem de bant genişliğinden tasarruf edersiniz.

Sıkıştırılmış bir dosya göndermenin iyi olduğunu bilen sunucu ve tarayıcıyla ilişkili iki öğe vardır:

 • Tarayıcı, sunucunun sıkıştırılmış içeriği bir başlık göndererek göndermenin iyi olduğunu bilmesini sağlar
 • İçerik sıkıştırılmışsa, sunucu bir yanıt gönderir

Dosya sıkıştırılmamışsa, sunucu içerik kodlaması yanıt üstbilgisini göndermez. Kabul kodlaması üstbilgisi bir talep değil, yalnızca tarayıcı tarafından yapılan bir istektir.

Tarayıcı düzenli ağır sürümü ile uğraşmak zorunda kalacak sunucu sıkıştırılmış içerik üzerinden göndermiyor.

Sunucu Kurulumunu Yapma

Tarayıcı üzerinde kontrolünüz yok. Üstbilgiyi gönderir veya göndermez. Ancak, kullandığınız sunucuyu, tarayıcı işleyebildiği sürece fermuar içeriğinin döndürülmesini sağlamak için yapılandırabilirsiniz. Bu, önemli bant genişliği tasarrufu sağlar.

sıkıştırma sonrası web performansı

Bunu yapmak için, IIS için sıkıştırma ayarlarını etkinleştirmeniz yeterlidir. Apache kullanıyorsanız, çıktı sıkıştırmayı etkinleştirmek nispeten kolaydır. Sadece .htaccess dosyanıza erişin ve uygun kodu ekleyin.

Apache ile seçim yapabileceğiniz iki sıkıştırma seçeneği vardır:

 • mod_deflate standarttır ve kurulumu daha kolaydır
 • mod_gzip içeriği önceden sıkıştırmanıza izin verir ve daha güçlü görünür

kolay apache deflate

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, Apache tarayıcının üstbilgiyi kabul kodlaması için gönderip göndermediğini görecek ve ardından dosyayı normal sürümünde veya sıkıştırılmış sürümünde döndürecektir..

Eski bir tarayıcı sorunlara neden oluyorsa, belirli özel yönergeleri ekleyerek düzeltmek için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Sıkıştırılmış içeriği döndürmek için, .htaccess dosyanızda değişiklik yapamıyorsanız PHP’yi kullanabilirsiniz. PHP dilinde:

<?php if (substr_count ($ _ SERVER [‘HTTP_ACCEPT_ENCODING’], ‘gzip’)) ob_start (“ob_gzhandler”); başka ob_start (); ?>

Kabul kodlaması üstbilgisi kontrol edildikten sonra dosyanın gzip edilmiş sürümü döndürülür. Bu, kendi başınıza bir web sunucusu oluşturmaya benzer. Çıktınızı sıkıştırmak için, Apache kolaylaştırır.

Önemli uyarı: Çoğu web sitesi oluşturma yazılımı kod düzeyinde düzenlemeye izin vermez (bazı istisnalar dışında). Barındırma Kanada’da, sitenizi barındırmanın güçlü savunucularıyız, ancak bunun herkes için olmadığını anlıyoruz. Squarespace, Wix veya Weebly gibi web sitesi oluşturucularını kullanırken, bu tür bir sunucu seviyesi müdahalesi muhtemelen erişiminizin ötesindedir..

Sıkıştırmanızı Doğrulayın

Sunucunuzu yapılandırmayı tamamladıktan sonra sıkıştırılmış içerik ilettiğinizden emin olmanız önemlidir. Sayfanızın çevrimiçi olarak sıkıştırılıp sıkıştırılmadığını belirlemek için çevrimiçi bir GZIP testi kullanabilirsiniz.

Tarayıcınızda, geliştirici araçları size bu konuda yardımcı olabilir. Ağ sekmesine gitmek, sayfayı yenilemek ve ardından belirli sayfanın ağ satırını tıklamak isteyeceksiniz.

İçerikler sıkıştırılmış olarak gönderildiyse, “content-encoding: GZIP” başlığını göreceksiniz.

google chrome gzip başlığı

Daha fazla ayrıntı almak için “büyük satırları kullan” simgesini tıklayabilirsiniz. Bu aynı zamanda gerçek içerik boyutu ve sıkıştırılmış aktarım boyutu hakkında bilgi sağlar.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sıkıştırma zengin bir fayda sağlar, ancak her şeyin dezavantajları vardır. Aşağıdakilerin farkında olmak istiyorsunuz:

 • Sıkıştırma Oranı grafiğiÖnceden sıkıştırılmış içerik: Çoğu müzik, video ve resim zaten sıkıştırılmış durumda. Onları tekrar sıkıştırmaya çalışırsanız, bu büyük ölçüde sadece zaman kaybı. Çoğu durumda, yalnızca CSS, HTML ve JavaScript’i sıkıştırma konusunda endişelenmeniz gerekir.
 • Eski tarayıcılar: Sıkıştırılmış içerik tüm tarayıcılarla uyumlu değildir. Bu özellikle eski tarayıcılar için geçerlidir. Örneğin, Windows 95 veya Netscape 1.0 ile çalışmanız gerekiyorsa HTTP sıkıştırmasından kaçınmak isteyebilirsiniz. Apache mod-deflate ile eski tarayıcılar için sıkıştırmayı önlemek için bazı kurallar ve yönergeler vardır.
 • CPU yük: Anında içeriği sıkıştırırken bant genişliğinden tasarruf edin ve CPU zamanını kullanın. Sıkıştırma hızı göz önüne alındığında, takas genellikle adil olarak görülür. Hem sıkıştırılmış sürümleri göndermenin hem de statik içeriği önceden sıkıştırmanın yolları vardır. Bu genellikle daha fazla yapılandırma gerektirir. İnternet’teki kişilerin kısa bir dikkat süresine sahip olduklarını unutmayın, bu nedenle CPU döngülerini kullanarak daha iyi kullanıcı deneyimi için hızı artırmak genellikle her zaman iyi bir fikirdir.

Neden GZIP Sıkıştırmasını Kullanmalısınız?

http sıkıştırma konsoluGZIP sıkıştırması birçok avantaj sunar. Bunların ne olduğunu bilmek önemlidir, böylece onu neden kullanmaya başlamanız gerektiğinin tamamen farkında olursunuz.

Ortalamada, CSS ve HTML dosyalarınızı sıkıştırmak için GZIP kullanmak, toplam dosya boyutunun yüzde 50 ila 70’ini kurtarır. Bu önemli dosya boyutu tasarrufu, web sitenizde çok daha iyi ve verimli bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Bu teknik aynı zamanda web sitenizin genel SEO önemli bir rol oynar. Arama motorları, sitelerin ve web sayfalarının arama sonuçlarında nereye düşeceğini belirlemek için karmaşık algoritmalar kullanır.

Her algoritma güncellemesinde daha önemli hale gelen bir unsur web sayfası yükleme süresidir. Arama motorları bir web sitesinin genel optimizasyonunu belirlemek için bu bilgileri kullanır.

gzip sıkıştırma hızı testiWeb sayfaları hızlı bir şekilde yüklendiğinde, siteyi ziyaret edenler aradıkları içeriğe erişmek için beklemek zorunda kalmazlar. İnternet kullanıcılarının kısa bir dikkat süresine sahip olduğunu unutmayın.

Bir web sayfasının yüklenmesi çok uzun sürüyorsa, kullanıcının tıklayıp benzer bilgilere sahip daha hızlı bir site bulması muhtemeldir. Arama motorları daha hızlı yüklenen web sitelerini ödüllendirmek istiyor, böylece onlara daha yüksek arama sonucu yerleşimi sağlarlar.

Daha hızlı bir web sitesi de dönüşümleri artırır. Bu, bir e-ticaret web siteniz varsa, ne kadar hızlı yüklenirse, satışlarınızın o kadar yüksek olduğu anlamına gelir. Aslında, Amerikalıların yaklaşık yüzde 51’i bir satın alma işleminden vazgeçmelerinin bir numaralı nedeninin yavaş bir web sitesi olduğunu söylüyor.

Vaka çalışmaları, web sitenizin yükleme süresini yalnızca 2,2 saniye azaltarak dönüşüm oranınızı yüzde 15’ten fazla artırabileceğinizi gösteriyor.

GZIP Sıkıştırma Sorunlarını Giderme

Tüm teknoloji öğeleri gibi, GZIP sıkıştırması en küçük nedenlerden dolayı başarısız olabilir. İyi haber şu ki, başarısızlık nedenlerinin çoğu düzeltilebilir.

Bakılacak ilk öğe, GZIP sıkıştırmasının web barındırıcınız tarafından desteklenip desteklenmediğidir. Çoğu, sayfa yükleme konusundaki önemi nedeniyle bunu desteklese de, uyumluluk sağlamak için uğraşmayan seçkin birkaç kişi var. GZIP uyumluluğunun sorun olup olmadığını belirlemek için web barındırıcınıza başvurabilirsiniz..

Keşfedilecek bir sonraki unsur kodunuz. Tek bir yanlış karakter bile sorunlara neden olabilir. Cevapsız bir karakter, sözdizimi hatası veya hatalı biçimlendirilmiş bir kod arayın. Sıkıştırmanın başarılı olması için tüm kodlarınızın mimarinizle birlikte çalışması gerekir.

PHP veya .htaccess ile girdiğiniz kodunuzu kontrol edebilirsiniz (yukarıda tartışılmıştır). Bir sorun bulamıyorsanız, ancak kodun suçlanacağına inanıyorsanız, yalnızca çalışma olasılığı daha yüksek olan farklı bir kodla tamamen değiştirmeyi düşünün.

Bazı durumlarda, web barındırıcınızın GZIP sıkıştırmasına izin vermek için doğru dosyalara erişimi vardır, ancak bunu yapmazsınız. Bu durumda, ana makinenizi arayın ve bunları etkinleştirmelerini isteyin.

Bu makalede daha önce GZIP sıkıştırmanızı kontrol etmeyi öğrendiniz. Bu, sorun giderme için hızlı ve kolay bir seçenektir. Genellikle önce bunu yapmanız önerilir. Bir şeyler hala yanlışsa, web barındırıcınıza danışın ve kullandığınız kodu değerlendirin.

Tarayıcınız güncel değilse, bu da GZIP sıkıştırmasında sorunlara neden olabilir. Bu özellikle eski Internet Explorer sürümlerinde yaygındır. Sitenizi ziyaret eden birçok kişi eski bir tarayıcı kullanıyorsa, bu sorunla başa çıkmak zorunda kalabilirsiniz.

Sitenizdeki dosyalar çok büyükse, bu da GZIP sıkıştırmasıyla ilgili sorunlar oluşturabilir. Daha eski bir GZIP sürümü kullanıyorsanız, dosya boyutu sınırları iki gigabayt veya daha az gibi nispeten küçük olabilir. Bu nedenle, GZIP sürümünüzün sınırlarının ne olduğunu belirlemek istiyorsunuz.

En iyi yollardan biri sıkıştırma sağlayarak web sitenizin performansını ve hızını artırmak. Artık nasıl yapacağınızı bildiğinize göre, avantajlardan tam olarak yararlanmaya başlayabilirsiniz..

Uyarıların farkında olun ve bunları çalışırken düşünün. Bir sonraki adım, ziyaretçilerinizin avantajlardan yararlanabilmesi için kurulumunu sağlamaktır.

Sık sık gözden kaçan bir web sitesi hız faktörü web hosting şirketi seçiminiz ile ilgili. Evet, seçtiğiniz bir fark yaratıyor, çünkü bazıları veriyi kırmak için zaman ayırdığınızda daha iyi performans gösteriyor.

Daha fazla bilgi için web sitenizin hızını nasıl artıracağımı gösteren kılavuzuma göz atın.

Referanslar ve resim kredileri:

 • BetterExplained.com
 • OpenSourceVarsity.com
 • Geekeasier.com
 • WebPerformance.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map