Web Hosting İhtiyaçlarınız İçin Apache ve NGINX Arasında Seçim Yapma

Yepyeni bir web projesine başlamak için gerçekten sadece iki şeye ihtiyacınız var: bir barındırma sağlayıcısı ve bir HTTP (Hiper Metin Aktarım Protokolü) sunucusu. Amazon Web Services ve Microsoft Azure gibi bulut sağlayıcıları, sitenizin boyut ve hız taleplerini karşılamak için çeşitli platform seçenekleri sunar. Bir bulut ana bilgisayarına kaydolduktan sonra, sanallaştırılmış donanımınızda hangi HTTP sunucusunun çalıştırılacağını seçebilirsiniz..


Bir HTTP sunucusu, sitenizin ziyaretçilerinin web isteklerini kabul etmekten ve ardından tarayıcılarına uygun içerikle yanıt vermekten sorumludur. Örneğin, temel bir web isteği HTML metin içeriği ve bir dizi bağlantılı resim isteyebilir. HTTP sunucusu, Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi tarayıcıların anlayabileceği ve görüntüleyebileceği bir web yanıtı sunacaktır.

HTTP sunucuları söz konusu olduğunda, mevcut çözümün çoğuna iki çözüm hakimdir: Apace ve NGINX (“Motor X” olarak telaffuz edilir). Her ikisinin de temellerini ve mimari, performans ve diğer kategoriler açısından birbirleriyle nasıl karşılaştırıldığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Apache Temelleri

Apache web sunucusu çözümü 1990’ların ortalarından beri var. Yazılımın uzun ömürlülüğü ve kararlılığı göz önüne alındığında, web sitelerini barındırmak için en popüler seçeneklerden biri olmaya devam ediyor. Her boyutta ekip tarafından internette dinamik uygulamalar dağıtmak için kullanılan LAMP geliştirme yığınının önemli bir parçasıdır. LAMP yığınının diğer öğeleri Linux (işletim sistemi), MySQL (veritabanı) ve PHP (sunucu tarafı komut dosyası yazma) ‘dır..

Apache ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılım paketi olarak sunulmaktadır. Apache Yazılım Vakfı tarafından yönetilir ve geliştirilir. Dünya çapında web 1990’larda sahneye çıktığında, Apache çoğu web sitesi için varsayılan sunucu çözümüdür. Basitlik göz önünde bulundurularak tasarlandı ve esneklik ve ölçeklenebilirliğe izin verse de, Apache internet trafik seviyelerinin bugünkünden çok daha düşük olduğu bir zamanda popülerlik kazandı..

NGINX Temelleri

NGINX web sunucusu çözümü ilk olarak 2002 yılında piyasaya sürüldü. Rusya’daki tek bir sistem yöneticisi tarafından oluşturuldu ve iki yıl sonra açık kaynak topluluğunun bir parçası oldu. NGINX’in arkasındaki tasarım, özellikle Apache’nin eksik olduğuna inandığı iki alan olan hız ve performansa odaklanıyor. Aslında, NGINX projesi aslında geliştiricilerin 10.000 eşzamanlı kullanıcıyı istikrarlı bir performans düzeyinde işleyebilecek bir HTTP çözümü tasarlamalarını isteyen C10K genel zorluğu nedeniyle ortaya çıktı..

NGINX, özellikle donanımlarını hızlı bir şekilde büyütmesi gereken girişimler arasında son on yılda popülerlik kazandı. Bununla birlikte, genel olarak NGINX’in kurulumu ve entegrasyonu Apache’den daha zordur.

Mimari Konular

Apache yazılım paketi, bir sunucu yöneticisinin HTTP çözümlerinin istekleri nasıl ele alması gerektiğini belirlemesini sağlayan bir dizi çoklu işleme modülü (MPM’ler olarak bilinir) içerir. Bu mimari türü mükemmel esneklik ve kişiselleştirme sağlar.

En temel Apache modülü mpm_prefork’tur. Her sunucu işleminin bir kerede bir web isteğini gerçekleştirdiği tek iş parçacıklı mantık üzerinde çalışır. Bu, PHP komut dosyası dilini temel alan web projeleri için önerilen modüldür. Başka bir Apache modülü, aynı anda birden çok iş parçacığını destekleyen mpm_worker’dir. Bu, Apache’nin daha verimli ve ölçeklenebilir olmasına yardımcı olacaktır. Son birincil Apache modülü mpm_event, mpm_worker ile aynı şekilde çalışır, ancak birçok modern web uygulaması için bir gereklilik olan canlı tutma bağlantıları için daha iyi destek ekler.

NGINX, mimarlık açısından kesinlikle Apache’den ayrılıyor. Süreçler veya iş parçacıkları kullanmak yerine olay güdümlü çalışma kavramına dayanır. Bunun anlamı, tek bir NGINX çalışanının aynı anda binlerce HTTP bağlantısını işleyebilmesidir.

NGINX, çalışanların bir olay her tetiklendiğinde hızla yeni istekleri almalarına olanak veren bir döngü sistemine güvenir. Olaylar eşzamansız olarak işlenir, yani diğer olayların sırayla atanmasını beklemek zorunda kalmazlar.

İçerik İşleme

Günümüzde web içeriği iki kategoriden birine girmektedir: statik veya dinamik. Statik içerik, bir web sayfasında, sitenin nasıl kullanıldığı fark etmeksizin tutarlı kalan her şeyi içerir. Örneğin, bir web sitesinin üstündeki şirket logosu statik bir içeriktir. Dinamik içerik ise PHP gibi kodlama dilleri tarafından kontrol edilir ve kullanıcının oturumuna veya diğer değişkenlere bağlı olarak değişir. E-posta siteleri, bankacılık siteleri ve sosyal ağların tümü, kullanıcılara bireysel verilerini göstermek için dinamik içeriğe güvenir.

Apache, statik içeriği yalnızca tek bir iş parçacığı temelinde sunabilir, bu da NGINX’i hızlı bir şekilde teslim edilen büyük miktarda statik içeriğe ihtiyaç duyan web projeleri için daha cazip bir çözüm haline getirir. Bununla birlikte, Apache, dinamik içerik söz konusu olduğunda bazı avantajlar sunar. PHP ile kolayca entegre olur ve bir betik işlemcisini doğrudan HTTP çalışanına gömebilir. Temel NGINX yazılım paketi dinamik içerik dağıtımı için destek içermez, bu nedenle desteklemek için yazılım yığınınıza harici bir işlemci eklemeniz gerekir.

Performans Karşılaştırmaları

Web sitenize gelen dış ziyaretçiler, arka uçta ne tür bir HTTP sunucusu kullandığınızla ilgilenmez. Yalnızca içeriğinize hızlı ve güvenilir bir şekilde erişmekle ilgilenirler. Bu nedenle, performans hem Apache hem de NGINX’i web barındırma seçenekleri olarak değerlendirirken dikkate alınması gereken önemli metrik olmalıdır.

Olay odaklı mimarisi sayesinde NGINX genellikle en hızlı HTTP çözümü olarak kabul edilir. Web trafiğiniz zamanla büyüse bile minimum kaynaklarla çalışır. Bu, düşük bellek ve CPU kullanımı ile sonuçlanırken, Apache’nin artan yük zamanlarında daha fazla donanım kullanımı gerektirebilir.

Uygulama kolaylığı

Bir web sunucusuna LAMP yazılım yığınının bir parçası olarak yüklendiğinde, Apache HTTP ana bilgisayarını yapılandırmak ve çalıştırmak inanılmaz derecede kolaydır. Çoğu yöneticinin çoklu işleme modülü ayarlarını hiç değiştirmesi gerekmez. Çoğu Apache özelleştirmesi, dizin düzeyinde .htaccess dosyaları olarak bilinir.

Bu küçük metin öğeleri, HTTP sunucusunun belirli istek türlerini nasıl ele alması gerektiğine ilişkin kurallar ve talimatlar yazmanıza olanak tanır. Örneğin, alan adınızdaki belirli bir web adresinin başka bir konumdan kaynak yüklemesi için URL yeniden yazmayı açabilirsiniz. Bu genellikle bir URL’nin sonunda “/ username” ifadesinin göründüğü sosyal medya web sitelerinde kullanılır.

NGINX, .htaccess dosyalarını veya dizin düzeyinde başka bir yapılandırmayı desteklemez. Bu, istek işlemeyi daha hızlı ve daha güvenli hale getirir, ancak yine de sistem yöneticisinin sahip olduğu denetimi sınırlar.

Uyumluluk ve Destek

HTTP sunucuları genellikle UNIX tabanlı işletim sistemlerinde, özellikle açık kaynaklı Linux platformlarında çalışır. UNIX, mevcut en verimli işletim sistemi olarak kabul edildiğinden, bu durum hız içindir. Apache ve NGINX, Ubuntu veya BSD gibi popüler Linux dağıtımlarına yüklenebilir.

Apache ayrıca Microsoft Windows Server işletim sistemi için tam destek sunar. NGINX, Windows üzerinde de çalışacak şekilde yapılandırılabilir, ancak genellikle daha az kararlı olarak kabul edilir. Kuruluşunuz yalnızca web sunucularında Windows’u çalıştırıyorsa, Apache mantıklı bir seçim olacaktır.

Apache, bulut ortamınızda Apache’yi kurmanıza ve bir web uygulaması için kullanmaya başlamanıza yardımcı olacak sürüm notları, referans kılavuzları, kullanıcı kılavuzları ve öğreticiler içeren sağlam bir çevrimiçi dokümantasyon portalına sahiptir. NGINX, temel yapılandırmayı ve daha ayrıntılı bir geliştirme kılavuzunu kapsayan benzer türde bir belge deposu sunar.

özet

Apache ve NGINX, günümüzün modern bulut bilişim dünyasında çok popüler HTTP sunucusu çözümleridir. Kanada’daki en iyi hosting şirketlerinin çoğu Apache ve NGINX kullanıyor.

İstikrarlı bir performans ve güvenilirlik sağlayacaklarından birini geliştirme yığına eklemek akıllıca bir seçimdir.

Hız en yüksek önceliğinizse ve web siteniz büyük miktarda statik içerik barındırıyorsa, NGINX en iyi seçenek olabilir. Birbiriyle etkileşime giren birçok alt sistemle mikro hizmet mimarisi inşa eden geliştirme ekipleri arasında da tercih edilen seçenek haline geliyor. Öte yandan, küçük geliştiriciler veya yeni başlayanlar, kurulumu daha kolay olduğundan ve LAMP gibi üçüncü taraf yazılım yığınlarıyla önceden yapılandırılmış olarak geldiğinden Apache’ye yapışmaktan daha iyi olabilirler.

Akılda tutulması gereken bir şey, Apache ve NGINX arasında seçim yapmanız ve diğerini unutmanız gerekmediğidir. Aslında, iki çözüm çok mümkün olan en iyi web barındırma deneyimi sunmak için tandem kullanılır. NGINX ilk web proxy’niz olarak ayarlandığında, istekler hızlı bir şekilde işlenebilir ve uygulama sonunda bir Apache çalışanına gönderilebilir. Oradan, Apache web yanıtı hazırlamak ve tekrar NGINX katmanına geri döndürmek için PHP veya başka bir komut dosyası dili ile entegre olabilir.

Bir HTTP sunucu çözümü seçerken araştırmanızı yaptığınızdan emin olun. Seçtiğiniz sistem web sitenizin veya uygulamanızın omurgasının bir parçası olacak ve kullanıcılarınızın günlük deneyiminde kritik olacaktır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

 • En İyi Web Hosting
 • En İyi Web Sitesi Oluşturucu

Referanslar ve resim kredileri:

 • Nginx.com
 • ESDS.co.in
 • TutorialsPoint.com
 • NTU.edu.sg
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map