Web Hosting Farklı Türleri Açıklaması (Paylaşılan, VPS, Dedicated)

Web barındırma farklı türleri


Web sitenize ev için bir yere ihtiyacınız var ama web barındırma farklı türleri tarafından karıştırılmıyor mu? O zaman doğru yere geldiniz.

Kendiniz için doğru web barındırma bulmak kolay değildir. Dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. En iyi web barındırma listemizden geçmiş olsanız bile, hala hangi tür web sitesinin sizin için doğru olanı olduğu konusunda bazı soru işaretleriyle sıkışmış olabilirsiniz.

Bu konuda size yardımcı olmak için, bu yazı size ne web hosting ve ne tür web hosting kullanılabilir bir astar verecektir. Bundan sonra, nasıl çalıştıklarını, artılarını ve eksilerini ve kime en uygun olduklarını da içeren web’in farklı türlerini ayrıntılı olarak tartışacağız.

Hazır? Öyleyse başlayalım.

Önce Temelleri – Tam olarak Web Hosting Nedir?

web hosting farklı türleri - Hosting açıkladıİlk olarak, web barındırma bile ne olduğunu temizleyelim.

Aslında oldukça basit. Bir web sitesini bir tarayıcıda görüntülediğinizde, tarayıcı kodla dolu bir dizi dosya indirdiği ve biçimlendirmeyi gerçekten görebileceğiniz bir şeye dönüştürdüğü için bunu yapabilirsiniz..

Tıpkı bilgisayarınızda olduğu gibi, bu dosyalar onlara erişebilmeniz için bir yerde saklandı. Ancak, sabit sürücünüz yerine, başka bir bilgisayarda, sözde bir sunucudaydılar.

Sunucular dizüstü bilgisayarınızdan daha güçlüdür (böylece web sitesine aynı anda erişen birçok kişiyi yönetebilirler), ancak CPU, bellek ve diğer bileşenlerle aynı şeylerden oluşur. Hatta genellikle Linux tabanlı bir işletim sistemi var.

Sunucunun sahibi, görüntülemekte olduğunuz web sitesine sahip olan kişiye kiralar ve ayrıca sunucu yönetimi, destek, kötü amaçlı yazılım taraması, yedeklemeler vb. Gibi başka hizmetler de sağlar. Diğerleri için bu altyapıyı sağlama sürecine web hosting denir. Bunu yapan kişiye barındırma sağlayıcısı denir.

Hepsi açık mı? Harika, daha fazla ayrıntıya dalalım.

Web Hosting Ne Farklı Türleri Var?

web hosting farklı türlerini gösteren - paylaşılan vs vps vs adanmış

Web hosting birden fazla şeydir. Her şeyden önce, çoğu ev sahibi fiyat ve bunun için aldığınız şey açısından çılgınca farklı olabilecek birden fazla hizmet paketi sunar..

Ancak, almanız gereken ilk ve en temel kararlardan biri, farklı hosting türlerine karar vermektir..

Web hosting teklifleri (özellikler, yönetim seviyesi) ayırt etmek için farklı yollar olsa da, en temel yolu sunucu için kullanılan teknolojiye bakmak.

Bu mantıklıdır, çünkü aşağıda göreceğiniz gibi, bu bölüm performans, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve yanınızdaki çaba düzeyi gibi diğer birçok faktörü de belirler..

Çünkü bu, şirketler ve fiyatları ilk bakmak yerine böyle bir fark yaratıyor, daha iyi ilk farklı web hosting türleri hangisinin sizin için doğru tür olduğunu anlamaya odaklanıyoruz. Bundan sonra, neyin mevcut olduğuna bakabilirsiniz.

Aşağıda, en yaygın barındırma türlerinden dördünü yakından inceleyeceğiz: paylaşılan, VPS, özel ve bulut barındırma. Böylece kendiniz için nasıl karar vereceğinizi biliyorsunuz.

1. Paylaşımlı Hosting – Yeni Başlayanlar İçin En İyisi

Paylaşılan Evsahipliği

Paylaşılan barındırma tam olarak nasıl göründüğüdür. Paylaşılan bir barındırma hesabıyla, siteniz diğer birçok web sitesiyle aynı sunucuda bulunur.

Kaç grup var? Bu gerçekten kurulum ve barındırma sağlayıcınıza bağlıdır. Bununla birlikte, bir sitenin yüzlerce hatta binlerce başka biriyle oda tutması nadir değildir.

Artıları

Bu seçeneğin en büyük avantajı, bir sunucunun maliyetini birçok kişiyle paylaşmanızdır. Barındırma sağlayıcısı tek bir sunucuya birkaç yüz veya bin istemci koyabilirse, işletme maliyetini birçok tarafa yaymalarına izin verir.

Bu yüzden paylaşılan barındırma en uygun fiyatlı. Aylık $ 5-10 $ aralığında ortalama maliyetle 2 $ / ay kadar ucuza sahip olabilirsiniz. Sınırlı fonu olan ve yeni başlayanlar için harika.

Bunun yanı sıra, paylaşılan bir barındırma hesabıyla, kurulum açısından genellikle tamamen ilgilenilir. Yapılandırmak için çok az şey var, böylece web sitenizi oluşturmaya tamamen konsantre olabilirsiniz.

Eksileri

Ancak sunucuyu birçok tarafla paylaşmak da bu düzenlemenin en büyük dezavantajı. Belirtildiği gibi, sunucu sabit disk alanı, CPU hızı ve RAM gibi kaynaklara sahip bir bilgisayardır.

VPS-vs-Paylaşılan

Bu kaynaklar sınırlıdır. Tıpkı bir kerede çok fazla program çalıştırdığınızda dizüstü bilgisayarınızın yavaşlaması gibi, bu makineleri yapacak çok şeyleri olduğunda da yapın.

Paylaşılan bir ana bilgisayardaki tüm web siteleri sunucunun kaynaklarına bir talepte bulunduğundan, bunlardan biri artan trafik veya hatalı kod aracılığıyla tüm işlem gücünü tüketiyorsa sorun yaşayabilirsiniz. Bu, diğer herkesin geri kalanı için rekabet etmesini sağlayarak duruş süresine (web sitenize ulaşılamayacağı anlamına gelir) veya düşük yükleme hızına yol açar.

Bu “kötü komşu etkisi” denilen bir olgudur ve paylaşılan barındırma ana nedenlerinden biri web hosting farklı türleri en sorunlu. Birçok ana bilgisayar bu senaryoyu etkin bir şekilde önlemeye çalışsa da, bu özel kurulumla alacağınız bir risktir. Sonuçta, her müşteri ayda 5 dolar ödüyorsa, tek bir müşteri için saatlerce destek harcamaya değer mi? Pek sayılmaz.

Kimin için?

Peki paylaşılan barındırma hiç iyi bir fikir mi? Evet! Çok fazla trafik almayan konut siteleri (henüz), statik broşür siteleri, geliştirme ve test siteleri, kişisel siteler veya çalışma süresinin çok fazla rahatsız olmadığı diğer web siteleri için harika olabilir..

Çok sıkı bir bütçeniz varsa, paylaşılan barındırma da mükemmel bir seçenektir. İşletmelerin en iyi konumda olmasalar bile bir web varlığı oluşturmasına olanak tanır. Paylaşılan hosting gibi web üzerinde eşitlik için son derece önemli bir araçtır.

Bu segmentteki en tanınmış ana bilgisayarlardan bazıları Bluehost, Siteground ve InMotion Hosting’tir..

Önerilen ek kaynaklar: 8 En İyi Ucuz Web Hosting Sağlayıcıları

2. VPS Hosting – Yeni Düzey Paylaşımlı Hosting

VPS Barındırma

VPS, Sanal Özel Sunucu anlamına gelir. En iyi web hosting farklı türleri arasında dengeli. VPS sunucusu hala paylaşılan bir ortamdır, ancak kurulum şekli çok farklıdır.

VPS’deki tüm siteler bir fiziksel sunucuyu paylaşırken, birden çok ayrı sanal makine barındırır. Bu, paylaşılan barındırma ve kendi özel sunucunuzu alma arasında bir tür orta yol yapar.

Artıları

VPS paylaşılan barındırma daha çok daha güvenilir ve kararlı. Her şeyden önce, genellikle sunucu başına 10-20 web sitesi ile sınırlıdır. Bu, kendi başına sunucuya olan talebi azaltır.

Ancak, gerçek gelişme, tüm kaynakların eşit olarak bölünmesi ve hiçbir web sitesinin lotunu aşmasına izin verilmemesidir. Size atananların sınırına ulaştığınızda, siteniz kapanabilir, ancak diğerleri sabit kalır.

Bu, sunucu içinde bir ayrım oluşturan sanal makineler aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu basit ekleme, kötü komşu etkinin çoğunu azaltır..

VPS sunucularının bir diğer büyük yararı, daha fazla esneklik sağlamaları ve ortamınızı özelleştirmenize izin vermeleridir. Paylaşılan ana bilgisayarlarda bu mümkün değildir, çünkü herkesin kurulumunu da değiştirir. Hesabınız sanal bir makinede bulunduğundan, başkalarını etkilemeden değişiklik yapabilirsiniz.

Son olarak, VPS ölçeklenebilir. Sunucudaki kullanılabilir kaynakların bir yüzdesini alan bir sanal makine çalıştırdığınız için, kullanabileceğinizi artırmak hiç sorun değil. Bu, sitelerinin büyümesini ve gelişmesini bekleyen işletme sahipleri için büyük bir rahatlıktır..

Eksileri

Bu tür barındırma için çok fazla dezavantaj yoktur. En büyük şey, elbette, düşük seviyeli çözümlerinizden daha pahalıya mal olmasıdır. Dolayısıyla, sıkı bir bütçeniz varsa, sizin için parasal olarak çalışan bir çözüm bulmanız gerekir.

Bununla birlikte, ortalama VPS aylık 50 $ ‘a mal olurken (ve 200 $’ a kadar ölçeklendirilebilir), ancak aylık 20 $ ‘dan VPS almak mümkündür. Ayrıca, bir kez web barındırma bu tür yüksek kademeleri vurmak, muhtemelen kolayca maliyetleri karşılamak için yeterli para kazanıyoruz.

VPS hosting hakkında ikinci bir şey daha fazla yapılandırma gücü ile daha fazla sorumluluk geliyor olmasıdır. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, önemli dosyaları veya yazılımları bilmeden kaldırmak mümkündür. Yani, bundan gerçekten faydalanmak için eğitilmelisiniz.

Kimin için?

Paranız varsa, en kısa sürede VPS’ye güncellemenizi öneririz. Daha pahalı olsa da, en düşük seviye bile herhangi bir paylaşılan barındırma çözümünden çok daha iyidir.

En geç, iyi miktarda trafik almaya başladığınızda, harekete geçmeli misiniz? Ancak, aldığınız şeyin ayrıntılarını (kurulum ücretleri, CPU gücü, bellek, depolama alanı, bant genişliği) kontrol ettiğinizden emin olun, böylece neye ihtiyacınız olduğunu bilirsiniz.

Bazı tanınmış ve saygın VPS çözümleri inMotion Hosting ve Dreamhost tarafından sunulmaktadır.

3. Dedicated Hosting – Büyük Ligler İçin

Özel barındırma

Adından da anlaşılacağı gibi, adanmış barındırma sadece şu anlama gelir: kendiniz için bir sunucunuz var. Bu bir dizi fayda sağlar, ancak aynı zamanda birkaç dezavantaj ile birlikte gelir.

Artıları

Her şeyden önce, adanmış barındırma ana avantajlarından biri sadece kötü komşu sorunları yok çünkü sadece yok olmasıdır. Başka hiçbir web sitesi kaynaklarınızı çalamaz, güvenlik riski oluşturamaz veya başka sorunlara neden olamaz. Bu, daha önce tartıştığımız web barındırma farklı türlerinden ayırır.

Ayrıca, kendi başınıza bir bilgisayar aldığınızdan, birçok şirket onu kapsamlı bir şekilde özelleştirmenize izin verir. İşletim sistemini, bellek miktarını ve türünü ve diğer donanım öğelerini seçebilirsiniz. Bu size çok fazla esneklik sağlar.

Eksileri

Tabii ki, bu tür kurulumun bir maliyeti var. Özel bir sunucu kiralamak ucuz değildir. Fiyatlar ayda 60 dolardan başlıyor ve ayda 350 dolara kadar çıkıyor. Ancak, işletmenizin özel bir sunucuya ihtiyaç duyduğu noktada, muhtemelen maliyetleri karşılayabilmelisiniz..

Buna ek olarak, aslında bilgisayarlar ve sunucu teknolojisi hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. Yönetilen özel barındırma çözümleri varken, yine de kendi başınıza çok şey yapmanız gerekecek.

Bir şeylerin aşırı tarafında, bir web sunucusu çalıştırmak için gereken tüm araçları, güvenlik taramasını, kötü amaçlı yazılımları kaldırma vb.İçin, işletim sistemini kendiniz yüklemeniz gereken tamamen yönetilmeyen bir hizmet alabilirsiniz. Alternatif olarak, bir sunucu yöneticisi de kiralayabilirsiniz. Ancak, bu ek maliyetler getirir.

Ayrıca, özel bir sunucu ile tüm yumurtalarınızı bir sepete koyuyorsunuz. Donanımı bozulursa siteniz devre dışıdır. Diğer düzenlemelerde, arıza durumunda diğer modüller devralabilir veya otomatik olarak değiştirilebilir. Özel sunucularla, özellikle de bunları kendiniz izliyorsanız, bu daha uzun sürebilir.

Kimin için?

Herkes hiç özel hosting ihtiyacı var mı? Bu tartışılır. Bulut VPS’in yakalandığı günümüz dünyasında, kendi sunucunuza sahip olma ihtiyacı azalmaktadır. Elbette, geleneksel bir VPS’den çok daha fazla isabet alabilir, ancak ölçeklenebilirlik açısından bulut tabanlı bir sistemin sağlayabileceği hiçbir şeye yakın değildir (daha fazlası aşağıdadır).

Bunun yanı sıra, yüksek kaliteli bir VPS, düşük kaliteli özel bir sunucudan çok daha ucuz ve çok daha güçlü olabilir. Sadece sunucudaki tek kişi siz olduğunuz için adanmışın daha gelişmiş bir seçenek olduğunu düşünmeyin. Bunun yerine kullanabileceğiniz kaynaklara bakın, gerçekten önemli olan budur.

Yani, web burada tartışılan barındırma farklı türleri arasında, bu en az ihtiyaç için muhtemeldir. Kesinlikle özel bir sunucu için gitmeniz gerektiğini söyleyebileceğimiz sadece iki kez, donanım açısından çok özel ihtiyaçlarınız varsa veya verilerinizin gizliliği üzerinde başka herhangi bir yerden daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız.

En iyi ayrılmış ana bilgisayarlardan bazıları LiquidWeb, GreenGeeks ve PickaWeb’dir.

4. Bulut Hosting – Web Hosting Geleceği

Bulut barındırma

Bulut barındırma, sitenizi sanal bir makinede de bulundurmanız açısından VPS barındırma ile aynıdır.

Ancak, bir fiziksel sunucu yerine, siteniz, ihtiyaç duyduğu tüm gücü dinamik olarak alabileceği tüm bilgisayar ağının bir parçasıdır..

Bu tür kurulum daha yaygın hale geliyor. Cloud veya Cloud VPS gibi bazı şirketler artık hizmet VPS’sini bile aramıyor.

Artıları

Bulut barındırma işleminin en büyük avantajlarından biri ölçeklenebilirliktir. Geleneksel bir VPS ölçeklendirilebilir, ancak yalnızca belirli bir noktaya kadar ölçeklenebilir. Üzerinde bulunduğu donanımın kapasitesi ile sınırlıdır. 32 GB RAM’e sahip bir sunucuda, siteniz gerektiğinde asla 64 GB’a erişemez.

Bu, bulut tabanlı bir sistem için geçerli değildir. Bir bilgisayarı birkaç sanal makineye bölmek yerine, birkaç bilgisayarı daha sonra kaynaklarını ihtiyaçlara göre sağlayabilecek güçlü bir sanal sunucuda birleştirir. Siteniz ne kadar gerektiriyorsa, ne kadar alabilir?.

Buna ek olarak, yalnızca kullandığınız kaynaklar için de faturalandırılırsınız. Bu, tüm kapasiteyi asla kullanmadığınız özel bir sunucu için sabit bir fiyat ödemekten daha iyi bir çözüm olabilir.

Bu tür kurulum, özellikle DDoS saldırıları gibi güvenlik nedeniyle de iyidir. Bu tür saldırılarda, sunucu çökene kadar çok sayıda paralel istek tarafından boğulur. Bir bulut ağında, bu istekleri birçok farklı bilgisayara yayabilir ve etkilerini herhangi bir tek sunucu sisteminden daha iyi azaltabilirsiniz..

Eksileri

Bulut barındırma ana dezavantajı maliyetleri her zaman tam olarak öngörülebilir değildir. Birçok bulut barındırma sağlayıcısı sabit fiyatlandırma ve kullandıkça öde ücretlerinin bir karışımıyla çalışır. Trafikte ani yükselmeler yaşamanız durumunda bu maliyetinizi önemli ölçüde artırabilir. Bu genellikle daha iyi kazanç sağladığınız anlamına gelir ve bu nedenle maliyetleri alabilir, ancak akılda tutulması gereken bir şeydir.

Kimin için?

cloud_hosting

Web sitenizi geleneksel sistemlerden çok daha fazla ölçeklendirmek istiyorsanız bulut sistemleri mükemmeldir. Gelecekte, teknoloji daha gelişmiş hale geldikçe muhtemelen paylaşılan ve özel seçeneklerin yerini alacak.

Bununla birlikte, bu noktada, VPS veya bulut barındırma aramanızın büyük bir fark yaratmadığını söyledi. Birçok şirket, normal sistemlerini bulut tabanlı VPS ile değiştiriyor, çünkü onlara da sağladığı faydalar yüzünden. Yani, basit VPS için gitseniz bile, bilmeden bulut barındırma kullanıyor olabilirsiniz.

Bulut barındırma hizmeti veren iyi bilinen bazı barındırıcılar Dreamhost, Google Cloud Platform, Amazon Web Services ve Linode.

Hangi Web Hosting Farklı Türleri Sizin için?

Bir hosting paketi seçmek oldukça zor olabilir ve çok düşünülür. Ancak, ilk adım sizin için mevcut barındırma farklı türleri anlamaktır. Umarım, bu makale size bunu yapmak için arka plan vermiştir..

Yeni başlıyorsanız (ilk blogunuzu / sitenizi oluştururken olduğu gibi), paylaşılan barındırma ile gitmek tamamen iyidir. Daha sonra daha güçlü bir kuruluma geçmek her zaman mümkündür. Sadece zaten sitenizin paylaşılan barındırma ihtiyacı yerine getiremediğini biliyorsanız, olsun-go diğer seçeneklere bakmak gerekir.

Bir karar verdikten sonra, bir grup şirkete bakmak mantıklı. En iyi olanları bulmak için en yüksek puan alan ana bilgisayarlarımızı kontrol etmenizi öneririz. Sunulanlara bakın ve RAM, disk alanı, CDN kullanımı, bant genişliği ve diğer ölçülebilir kaynakları karşılaştırın. Ardından ihtiyacınız olan tüm ek özelliklere bir göz atın.

İşlemin sonunda, kişisel tercihinize göre kaybolacağı 2-3 favoriniz olmalıdır. Belki de destekleriyle kısa bir konuşma – yardımseverliklerini ölçmek için – uzun bir yol kat edecek.

Web hosting hakkında daha fazla okumaya mı ihtiyacınız var? Etki alanı adının nereye kaydedileceği ve web sitesi oluşturucunun sitenizi oluşturması için seçenekler gibi makalelere göz atın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map