PhpMyAdmin (2020) ile WordPress Veritabanlarını Yönetme

Çoğu kişi WordPress’i basit bir web sitesi ve e-Ticaret mağazası oluşturucusu olarak düşünür. Gerçekten, herkes çeşitli temalı web siteleri ve çevrimiçi mağazalar oluşturmak için WordPress’i kullanabilir. Ancak, bu tek tuşla yüklemeyi tıklattığınızda, aslında bir veritabanı oluşturduğunuzu fark etmeyebilirsiniz. MySQL veritabanınız web sitenizi saklar ve uygun bakım ve bakımla web sitenizi kaybetme konusunda asla endişelenmenize gerek kalmaz.


PMA ile, bu veritabanını yedeklemek ve güvenliğini sağlamak için araçlar kullanabilirsiniz. Bir WordPress MySQL veritabanının ne yaptığına ve web sitenizi araçlarla ve PMA ortak görevleri için bir kılavuzla nasıl koruyacağınıza daha yakından bakıyoruz.

PhpMyAdmin Nasıl Kullanılır

WordPress veritabanlarının ayrıntılarına girmeden önce birkaç terimin tanımlanmasına yardımcı olur:

WordPress MySQL Veritabanı Nedir??

MySQL “yapılandırılmış sorgu dili” anlamına gelir. Bu, gerçekten sorguları kullanarak çalıştırabileceğiniz açık kaynaklı veritabanı yönetim sistemini tanımlar.

WordPress’inizde her yeni kurulum oluşturduğunuzda bir MySQL veritabanı kurulur. Veritabanı, WordPress siteniz için iki önemli bileşenden biridir. WordPress bir web sitesi oluşturmanın ağ geçidi ve arayüzü ise, MySQL veritabanınız kalbidir. Yayınlar, yorumlar, sayfalar, resimler vb. Dahil tüm içeriğiniz veritabanında saklanır.

nasıl kullanımlı-php-to-insert-data-içine-mysql-veritabanı

Her kurulumda, WP veritabanınız için yeni standart tablolar oluşturulur. Toplam 11 tablo var. Ancak, temanız için gerekli eklentileriniz varsa daha fazla tablonuz olur. Ancak, yükleme dosyaları aşağıdaki WordPress tablolarıyla birlikte gelir:

 •  wp_comments: sitenizin tüm yorumları burada saklanır.
 •  wp_commentmeta: bu, sitedeki yorumlarınız için “meta verileri” (başlık, anahtar kelimeler vb.) içerir.
 •  wp_links: WordPress bağlantı özelliğine girdiğiniz bilgileri tutar.
 •  wp_posts: buna sayfalar, gezinme ve yayınlar için tüm veriler dahildir.
 • wp_options: buna tüm yönetim ve ayar dosyalarınız da dahildir.
 • wp_postmeta: tüm yayınlarınızın meta verileri.
 • wp_terms: kategoriler ve etiketler burada saklanır.
 • wp_term_relationships: gönderiler ve sınıflandırmalarla ilgili tüm bilgiler buraya gelir.
 • wp_users: yöneticiler ve yazarlar gibi çeşitli kullanıcılar ayarlayabilirsiniz ve bilgileri burada saklanır.
 • wp_usermeta: bu kullanıcının meta verileri.
 • wp_term_taxonomy: buna wp-_terms içindeki tablolar için sınıflandırmalar dahildir.

Bu tablolar temel olarak web sitenizin oluşturulduğu tüm ham verileri ve dosyaları saklar. WordPress tarafında medya biçimlendirebilir, düzenleyebilir ve yükleyebilirsiniz. Bu tablolar, WordPress kurulum dosyalarını yüklediğinizde otomatik olarak oluşturulur, bu nedenle bu parçayı yapılandırma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

PhpMyAdmin nedir ve neden WordPress veritabanı yönetimi için kullanılır??

Peki bunu neden MySQL veritabanınızı kontrol etmek için kullanıyorsunuz? PMA ile veritabanınızı araçlar aracılığıyla yedekleyebilir ve kontrol edebilirsiniz, bu da MySQL sorgularını yazmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.

İşte ana özellikleri:

 •  PHP tabanlı açık kaynaklı bir web uygulaması ile veritabanlarınızı yönetmek ve izlemek için araçlar kullanın.
 • Hem Windows hem de Linux tabanlı sistemlerde birden çok sunucuyla uyumlu.
 • Veritabanınızdaki herhangi bir değer noktasını değiştirin
 • Veritabanlarınızı daha etkili bir şekilde kontrol eden ve güvenceye alan SQL sorguları gerçekleştirmek için işlemleri sorunsuz bir şekilde tıklayın ve çalıştırın
 •  İstediğiniz veritabanını oluşturun ve kaldırın.
 • Birkaç fare tıklamasıyla veritabanlarını yedekleme, dışa aktarma ve içe aktarma.

Bugün, neredeyse tüm WordPress ana bilgisayarları bu PHP yönetim paketini cPanel yazılımı içinde sağlar ve tüm cPanel barındırma sağlayıcıları da bunu yapar. Bunları barındırma paketinizin bir parçası olarak alırsınız ve bunlara barındırma hesabınızın ürün veya ayarlar sayfalarından erişilebilir. Ancak, kendi sunucunuzu çalıştırıyorsanız, bu dosyaları kendi başınıza kurarsınız.

Sunucu kurulumu hakkında bilginiz olmasa ve veritabanları hakkında bilgi edinmeye başlamış olsanız bile, bunu MySQL veritabanınız için bir yönetim aracı olarak kullanabilirsiniz. Bunun gibi birçok yönetim aracı olsa da PMA, WampServer veya MAMP gibi diğer web geliştirme platformlarında da çalışır. Bu nedenle, kurulumu kolay, kullanımı kolay ve çoğu yüksek kaliteli web barındırma sağlayıcısına dahil olduğu için PMA WordPress için şiddetle tavsiye edilir.

PMA ile çalışmak için PHP bilmek ihtiyacınızı yapın?

Kısa cevap hayır! Bu PMA, normal web tarayıcınızda çalışmanıza izin veren PHP ile yazılmıştır. Tüm yönetim eylemleri bir arayüzde zaten mevcut olduğundan her birini gerçekleştirmek için kolayca tıklayıp çalıştırabilirsiniz.

Yine de PHP öğrenmek ister misiniz? PMA’yı kullanmak için PHP’nin nasıl yazılacağını bilmenize gerek olmasa da, WordPress’inizi daha sonraki bir tarihte daha iyi anlamak ve özelleştirmek için PHP öğrenmek isteyebilirsiniz. İşte başlamak için harika bir başlangıç ​​eğitimi.

PMA’ya nasıl erişirsiniz??

Veritabanı yönetimi için MySQL ve PMA hakkında ilk kez öğreniyorsanız, muhtemelen WordPress sunucunuzu kurmak ve yönetmek için bir barındırma sağlayıcısının araçlarını kullanmak istersiniz. Her web sitesinin barındırma ihtiyacı var, değil mi? Bir barındırma sağlayıcısına kaydolduğunuzda, ister bir WordPress teması satın alın, isterse dosyaları yüklemek için cPanel (veya Plesk) kullanın, bir MySQL veritabanı oluşturursunuz. CPanel içinden PMA yönetici ana sayfasına erişebilmeniz veya barındırma hesabınızın altındaki barındırma ürününü tıklamanız, ardından “Yönet” veya “Ayarlar” ı tıklamanız gerekebilir.

Veritabanları yönetim araçlarınıza erişim konusunda sorun yaşıyorsanız, barındırma sağlayıcınıza ulaşmalı veya destek sayfalarına bakmalısınız..

Kendi sunucunuzu ve veritabanlarınızı ayarlayan ileri düzey bir kullanıcı mısınız? Kendi başınıza kuruyorsanız, sunucunuza eklemenin birkaç yolu vardır. Her sunucu türü için kurulum bilgilerini almak üzere kurulum kılavuzlarını kullanabilirsiniz.

WordPress Veritabanınızı Yönetmek için phpMyAdmin Kullanma

Yukarıda çıkardığınız gibi, bu PMA f WP veritabanı yönetimini kurmanın iki yolu vardır..

PMA’ya erişmenin en yaygın ve en kolay yolu barındırma hesabınızdır. Bu durumda, araç muhtemelen MySQL veritabanınıza yüklenir. Genellikle hesap yönetimi kontrol panelinize erişmeniz ve cPanel ana sayfanıza gitmeniz gerekir. Bu konuda sorun yaşıyorsanız, barındırma sağlayıcınıza telefonla ulaşmak en iyisidir. Barındırma sağlayıcınızın hesap sayfası aracılığıyla bu yönetim aracına nasıl erişeceğiniz konusunda size yol gösterebilecekler.

İkinci ve daha karmaşık yol, kendi sunucunuzu çalıştırmak ve PMA’yı manuel olarak kurmaktır, ancak sunucu kurulumu ve yönetimine aşina iseniz bunu yapmak kolaydır. Örneğin, bir hizmeti kullanarak bir Ubuntu sunucusu kurabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan Linux’ta apt-get komutu veya bir Windows sunucusu için Composer aracını kullanmaktır.

cPanel

Bu işlem barındırma sağlayıcınıza bağlıdır. Genellikle, barındırma web sitenize giriş yaptığınızda, web sitenizin barındırma ürününü bulur, ardından yönetmek istediğiniz WordPress kurulumunu seçer ve “Yönet” veya “Ayarlar” a tıklarsınız. Bu, araca bir bağlantı açabilir, ancak genellikle cPanel’e yönlendirilirsiniz.

Not: Daha önce hiç bir WordPress kurulumu ayarlamadıysanız, veritabanlarınızı kurmak için önce WordPress’i kurmanız gerekir. Çoğu zaman, PMA MySQL veritabanınızla birlikte yüklenir. WordPress’i cPanel aracılığıyla manuel olarak yüklemek için bir kılavuz.

PMA’yı veritabanı bölümünüz altında bulabilirsiniz. Yukarıdaki ekran görüntüsü, bu yönetim aracının modern cPanel ana sayfasında nerede bulunduğunu gösterir (2020 itibariyle).

Aracı tıkladığınızda, uygulama başlatılır ve şöyle görünmesi gereken bir sayfa açılır:PhpMyAdmin

Veritabanı yönetimi protokolleriniz üzerinde hemen çalışmaya başlayabilirsiniz, önce arabirim için Görünüm ayarlarından bazılarını değiştirmek isteyebilirsiniz. Varsayılan değerim bu “pmahomme” olarak ayarlanmış ve yazı tipi boyutu “% 82” olarak ayarlanmış, ancak yazı tipini büyütebilir veya çalışmayı kolaylaştırırsa renkleri değiştirebilirsiniz.

Not: Görünüm ayarları, WordPress sitenizin görünümünü değil, görünümünü değiştirir.

PhpMyAdmin ile Yapılması Gereken Dört Ortak Görev

Aşağıdaki öğreticiler MySQL veritabanlarınızla çoğu kullanıcının ne yapmaktan hoşlandığını düşünmektedir:

 •  WordPress’inizin durumunu kontrol edin: WordPress’inizdeki tüm trafiği, bağlantıları, başarısız denemeleri ve diğer durum istatistiklerini PMA ile görebilirsiniz.
 •  WP veritabanınıza erişin ve düzenleyin: Siteniz için içerik, yayın ve güvenlik bilgilerini doğrudan aracın ana sayfasından düzenleyebilirsiniz.
 •  WP veritabanı ekleme veya kaldırma Belki de yeni bir kurulum kurmak için sunucunuzu kullanmak istiyorsunuz, burada yeni bir WP veritabanı oluşturabilir veya biraz alan kazanmak için bir veritabanını kaldırabilirsiniz.
 •  Bir WP veritabanını yedekleme, dışa aktarma ve içe aktarma: Belki de zaten mevcut olan bir veritabanından bir WP veritabanı oluşturmak istiyorsanız, WordPress dosyalarınızı yedeklemek ve bir veritabanını içe aktarmak için PMA’yı kullanabilirsiniz, böylece web sitenizi kaybetme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz..
 •  WP veritabanınızı optimize etme: Parçalanmış tabloları optimize ederek yerden tasarruf edin ve sitenizin hızlı çalıştığından emin olun.
 • Kullanıcı şifrelerini sıfırlama ve kullanıcı hesapları ekleme veya düzenleme
 • WP veritabanınızı güvenli hale getirin: WordPress sitenizi yaygın saldırılara karşı güvenli hale getirmenin çeşitli yollarını içeren bir rehber sunuyoruz.

WP Veritabanınızın Durumunu Kontrol Etme

PhmMyAdmin Durumu

 •  Yönetim aracının içindeyken menünüzün üst kısmındaki “Durum” u tıklayın.Denetlenen MySQL Sunucusu
 •  Artık web sitenize ilişkin tüm trafik ve bağlantı bilgilerini görebilirsiniz. Alt menüyü, diğer işlemler, sorgular, izleme ve daha fazlası hakkındaki bilgilere erişmek için de kullanabilirsiniz. Web sitenizin çevrimdışı olduğunda herhangi bir kesinti olup olmadığını ve daha fazla bant genişliğine ihtiyacınız olup olmadığını görmek için bu rakamları kullanmak en iyisidir..

WP Veritabanınıza Erişim ve Düzenleme

PhpMyAdmin Panosunda Veri Tabanı Kontrolü

Kenar çubuğunda veya menünüzün üst kısmındaki “Veritabanları” nı tıklayarak tüm veritabanlarını görebilirsiniz. Bazı durumlarda, veritabanı adında “wp” notunu görürsünüz. “WordPress” i belirtmek için ana önek budur.

Düzenlemek istediğiniz veritabanını bulduktan sonra, tabloların listesini görmek için üzerine tıklamanız yeterlidir..

Veritabanı Tablosu

Herhangi bir tabloyu düzenleyebilirsiniz, ancak bu tablolar canlı WordPress sitesi için dosyalar içerdiğinden dikkatli olmalısınız. Önce her zaman veritabanının yedeğini oluşturmalısınız ve canlı sitede çalışmadan ayarlarla oynayabileceğiniz ve veritabanlarını düzenleyebileceğiniz bir “test veritabanı” oluşturmak isteyebilirsiniz..

Örnek: PMA’daki Yayınlara Erişim ve Düzenleme

Veritabanı Tablosu Arabirimi

Yaptığınız tüm yayınları görmek için wp_posts tablosunu tıklayabilir ve “Göz at” ı seçebilirsiniz. Gönderinin her bölümü bu arayüzden düzenlenebilir. İçeriği hızlı bir şekilde değiştirmek, kötü bir fotoğrafı düzenlemek veya diğer bilgileri değiştirmek için bir gönderiyi tıklamak isteyebilirsiniz. Bir gönderi veya içeriğinde “Bırak” veya “Sil” i tıklatırsanız, sunucudan kaldırılır.

PhpMyAdmin ile WP Veritabanlarını Yedekleme, Oluşturma ve Kaldırma

silme

Bir veritabanını silmek bu kılavuzun en kolay kısmıdır. Ana sayfanıza gidebilir, “Veritabanları” na tıklayabilir ve ardından silmek istediğiniz veritabanını seçebilirsiniz. Altta, veritabanını silmek için “Bırak” a tıklayın. Bu, veritabanını sunucunuzdan kalıcı olarak kaldırır.
WP Veritabanı

Yeni WP Veritabanı Oluştur

Veritabanı Oluşturma

“Veritabanları” sekmesine geri dönün. Veri tabanı oluşturma seçeneğiniz varsa, sayfanın üstünde “Veritabanı oluştur” ifadesini görürsünüz. Bazı durumlarda, barındırma sağlayıcınız PMA aracılığıyla veritabanı eklemenize izin vermeyebilir.

Veritabanı için herhangi bir ad girebilirsiniz. Ancak, geç geri dönmeniz gerekip gerekmediğini tanımlamayı kolaylaştıran bir ad seçmelisiniz. Veritabanı adını girdikten sonra “Oluştur” a tıklayın. PMA tarafından boş bir veritabanı anında oluşturulur.

“Ayrıcalıklar – Kullanıcı hesabı ekle” yi tıklayın, ardından yeni bir WordPress yöneticisi için bir kullanıcı adı ve şifre girin. Ana bilgisayar adı alanında, “Metin alanını kullan” ı seçin ve ad olarak localhost yazın. Bu kullanıcı için çok güvenli bir şifre ayarlamalısınız.

Veritabanı Giriş Sayfası

Daha sonra yeni WP veritabanınızın kurulumunu yapılandıracaksınız. Bu, “Kullanıcı hesabı için veritabanı” altında bulunur. “___ veritabanındaki tüm ayrıcalıkları ver” seçeneğini seçin (____, veritabanınızın adıdır). Yönetici hesabını kurmayı tamamlamak için “Git” i tıklayın. WordPress yükleyicisi yüklenecek ve veritabanının adı, MySQL kullanıcı adınız, MySQL şifreniz ve hesap bilgileriniz de dahil olmak üzere daha fazla ayrıntı isteyecektir..

Not: Yeni oluşturduğunuz boş veritabanının adını kullanırsınız. MySQL girişi için cPanel’e dönebilir ve giriş bilgilerinizi almak için veritabanları altındaki “MySQL” e tıklayabilirsiniz. Burada yoksa, barındırma sağlayıcınıza başvurmanız gerekebilir.

Veritabanı Nasıl Bağlanır?

Bu noktada, WordPress ihtiyacınız olan dosyaları otomatik olarak yükleyecek ve yeni sitenizi sizin için kuracak.

Veritabanlarını Yedekleme, İçe ve Dışa Aktarma

Mevcut veritabanlarınızı dışa aktarabilir ve veritabanlarını PMA üzerinden içe aktarabilirsiniz. Bir WP veritabanını yedeklemek veya veritabanınızı manuel olarak başka bir ana bilgisayara taşımak istiyorsanız bu kullanışlı bir araçtır. Bunu yapmak için bir FTP istemcisi kullanabilir veya doğrudan PMA üzerinden yapabilirsiniz.

Veritabanını Dışa Aktarma

Veritabanını Dışa Aktarma

PMA’nın ana sayfasından, üstteki “Dışa Aktar” sayfasına gidin. Bu tıklandığında, “Hızlı” veya “Özel” dışa aktarmayı seçebileceğiniz dışa aktarma aracı açılır. “Hızlı” seçeneği, şu anda veritabanınızın tüm tablolarını içerir. Bu, tüm WP veritabanını aynı anda yedeklemek için en hızlı seçenektir.

 •  Veritabanınızı anında yedeklemek için “Hızlı” seçeneğini belirleyin.
 •  Neleri dışa aktaracağınızı manuel olarak seçmek için “Özel” i seçin.
 •  “Biçim” altında “SQL” i seçin ve “Git” i tıklayın.
 •  Dosyayı bilgisayarınıza kaydetmenizi isteyen bir iletişim kutusu açılır. Yedeklemenizi benzersiz bir adla bilgisayarınızdaki unutmayacağınız bir klasöre kaydedin.
 • Bilgisayarınıza tüm WP veritabanı bilgileri indirmelerinizi içeren SQL dosyası.

Veritabanını İçe Aktarma

Bu veritabanını yeni bir sunucuya taşımanız veya web siteniz kapanıyorsa ve hızlı bir şekilde yedek yüklemeniz gerekiyorsa, bunu PMA üzerinden yapabilirsiniz.

Veritabanını İçe Aktarma

 •  Kaydedilmiş veritabanı dışa aktarmanızı içe aktarmak için PMA ana sayfasından “İçe Aktar” düğmesine tıklamanız.
 •  “Dosya Seç” i tıklayın. İçe aktarmak istediğiniz veritabanı dosyasını bulun ve yükleyin. Veritabanınızın tam bir kopyası artık sunucunuzda bulunmaktadır.

İşte bu kadar kolay!

WP Veritabanınızı phpMyAdmin ile Optimize Etme

WordPress sitenizi bir süre kullandıktan sonra, parçalanmış tablolar görebilirsiniz. Bunlar, veritabanı bant genişliği kullanımınızı artıran ve sorgu sürelerinizi yavaşlatan bellek kaybıdır. Temel olarak, optimizasyon zamanı!

MySQL, WP veritabanınızı saniyeler içinde optimize eden bir komut kullanmanızı sağlar. Sadece PMA’nıza gidin ve değiştirmek istediğiniz WP veritabanınızı tıklayın. Tüm tablolar görünecektir. Altta, “Tümünü kontrol et” i tıklayın ve ardından sağ taraftaki açılır menüyü seçin ve “Tabloyu optimize et” i tıklayın.

Optimize Tablosu Nasıl Seçilir?

Tamamlandığında, tablolarınız birleştirilecek ve yeni bellek kullanım için serbest bırakılmalıdır. Ayrıca, WordPress siteniz daha hızlı çalışabilir.

PhpMyAdmin’den WordPress Kullanıcılarını ve Parolalarını Yönetme

PMA’da WordPress Parolanızı Sıfırlama

WordPress’teki yönetici hesabınıza şifrenizi mi unuttunuz? Asla korkma! PMA’nın ana sayfasına dönebilir, doğru şifre için WP veritabanını seçebilir ve ardından “wp_users” tablosuna tıklayabilirsiniz.

WP Veritabanı Kullanıcısını Bulma

Tüm kullanıcıları ve şifreleri göstermek için “Gözat” ı tıklayın. Parolanın yanındaki “Düzenle” yi tıklayarak parolaları buradan manuel olarak değiştirebilirsiniz..

PMA’da WordPress için Yeni Kullanıcı Ekleme veya Kullanıcı Adını Değiştirme

Kullanıcıları PMA aracılığıyla düzenlemek veya eklemek istiyorsanız, yukarıdaki kılavuzda belirtilenle aynı “wp_users” tablosuna gidin.

Bir kullanıcı adını değiştirmek için:

 •  “Wp_users” in yanındaki “Göz at” ı tıklayın.
 •  Bir kullanıcı listesi görünecektir, değiştirmek istediğiniz kullanıcının yanındaki “Düzenle” yi tıklayın.
 •  “User_login” in yanında, yeni kullanıcı adını manuel olarak girebilirsiniz.Veritabanı WP Kullanıcısının Gösterge Tablosu

Yeni bir kullanıcı eklemek için:

 •  “Wp_users” in yanındaki “Göz at” ı seçin. Kullanıcı listeniz yüklenecek. Sayfanın üst kısmındaki “Ekle” yi tıklayın.WP-Veritabanı Tablosu Kullanıcısının Ek Menüsü
 •  Buradan, yeni bir kullanıcı kurmak için gereken formdaki tüm alanları dolduracaksınız.
 •  Kimlik: Bu otomatik olarak oluşturulur, bu nedenle boş bırakın.
 •  user_login: Bu, giriş yapmak için kullanılan kullanıcı adıdır.
 •  user_pass: Bu, WordPress’inize giriş yapmak için kullanılan şifredir.
 •  user_nicename: URL’ye daha uygun bir kullanıcı adı istiyorsanız buraya bir tane girebilirsiniz. Bu, kullanıcı adınızın özel karakterleri varsa, ancak yalnızca harfli bir URL istiyorsanız kullanılabilir.
 •  user_email: WordPress hesap e-postalarınıza erişebilmeniz için geçerli bir e-posta adresi girin.
 •  user_url: Bunu boş bırakabilir veya WordPress sitenizin URL adresini girebilirsiniz.
 •  user_registered: İşlev sütununda CURRENT_TIME öğesini seçin, böylece zamanı otomatik olarak ekler.
 •  user_activation_key: Boş bırakın.
 •  user_status: Boş bırak.
 • display_name: Kullanıcının adını veya takma adını yazar alanındaki yayınlarda ve makalelerde görüntüleneceği şekilde girebilirsiniz.

Kullanıcıyı eklemek için “Git” i tıklayın.

WordPress için PMA’da Kullanıcı Ayrıcalıklarını Değiştirme

Kullanıcı ayrıcalıklarını değiştirmeden önce kullanıcı kimliğinizin zaten olması gerekir. Bunu elde etmek için, “wp_users” tablosuna geri dönecek ve “Göz at” ı tıklayacaksınız. Ardından, sütundan kimliği seçebilirsiniz.

Kullanıcı Ayrıcalıklarını Değiştirme-ID
Kullanıcının ayrıcalıklarını değiştirmek için tablolar listesinden “wp_usermeta” ya gidin. “Göz at” ı seçin.

Kullanıcı Ayrıcalıklarını Değiştirme - WP Usermeta
Üstte “Ekle” yi tıklayın. Bu izinleri değiştirmek için formu yükler. Yönetici ayrıcalıkları eklemek için aşağıdaki kılavuzu kullanın.

Veritabanı Ekleme Seçeneği

 •  umeta_id: Boş bırakın. Bu otomatik olarak doldurulur.
 •  user_id: Eklediğiniz kullanıcıdan daha önce seçtiğiniz kullanıcı kimliğini girin.
 •  meta_key: Bu alana wp_capability değerini girin. (Tablolarınız için başka bir ön ekiniz olabilir, eğer öyleyse wp yerine bunu girersiniz.)
 •  meta_value: Aşağıdaki seri kodunu girin: a: 1: {s: 13: ”yönetici”; s: 1: ”1 ″;}

“Değişikliklerinizi kaydetmek ve yeni izinleri eklemek için Git” i tıklayın.

WP Veritabanınızı PMA’da Güvenli Hale Getirme

Her site hack’lere ve siber botlara karşı hassas olsa da, tamamen açık olmanızı önlemek için alabileceğiniz birkaç önlem vardır. Bu adımlar, bilgisayar korsanlarının sitenize sızmasını zorlaştıracaktır.

WP Veritabanı Ön Ekinizi Değiştirin

Şimdiye kadar, herkes WP veritabanları için standart önekin “wp” olduğunu biliyor. Bu yüzden wp_users veya wp_posts.

Bunu ana sayfanıza gidip menünün üst kısmındaki “SQL” e tıklayarak PMA’da yapabilirsiniz..

Veritabanı SQL Menüsü

SQL Sorgusu Kullanarak Arama

Elle tek tek gitmek ve önekleri değiştirmek sıkıcıdır, böylece işleri daha hızlı hale getirmek için bir SQL sorgusu kullanabilirsiniz. Aşağıda kullanmanız için bir sorgu hazırladık. Tüm önekleri wp_b123456 olarak değiştirmek için bunu kopyalayıp SQL kutusuna yapıştırabilirsiniz. Bu numarayı bulabilir ve wp_insertnumber ile aynı biçimi izleyerek istediğiniz herhangi bir önekle değiştirebilirsiniz..

RENAME tablosu `wp_commentmeta` TO` wp_b123456_commentmeta`;
`Wp_comments` TO` wp_b123456_comments` tablosunu RENAME;
RENAME tablosu `wp_links` TO` wp_b123456_links`;
`Wp_options` TO` wp_b123456_options` tablosunu yeniden adlandırın;
Tablo yeniden wp_postmeta TO to wp_b123456_postmeta`;
`Wp_posts` TO` wp_b123456_posts` tablosunu yeniden adlandırın;
`Wp_terms` TO` wp_b123456_terms` tablosunu RENAME;
RENAME tablosu `wp_termmeta` TO` wp_b123456_termmeta`;
RENAME tablosu `wp_term_relationships` TO` wp_b123456_term_relationships`;
RENAME tablosu `wp_term_taxonomy` TO` wp_b123456_term_taxonomy`;
RENAME tablosu `wp_usermeta` TO` wp_b123456_usermeta`;
Tablo wp_users` TO `wp_b123456_users`;

MySQL Kullanıcı Adınızı ve Parolanızı Değiştirme

Veritabanı kullanıcı ve parolanızı tahmin etmek çok zor olmalıdır. Bu, güçlü karakterler sağlamak için özel karakterler eklemek veya bir şifre üreticisi kullanmak anlamına gelir. Ayrıca, güvenli bir şekilde güvenli olmadığı sürece şifrenizi bilgisayarınızda veya web sitenizde açık olan herhangi bir yönetim klasöründe tutmamalısınız.

Üçüncü Taraf WordPress Güvenlik Eklentisi Kullanma

WordPress güvenliğiniz hakkında endişeleriniz varsa ve ekstra koruma istiyorsanız, Sucuri’yi kullanabilirsiniz. En iyi WordPress güvenlik eklentilerinden biridir, çünkü aslında web siteniz kapanmadan veritabanınıza girmeye çalıştığınızı bildirir..

Ayrıca, veri hırsızlığından kaçınmak için kişisel ağınız için en iyi VPN’lerden birine sahip olmak zarar vermez.

Sarmalamak

Bu kılavuzun phpMyAdmin’inizi (PMA) nasıl ayarlayacağınız, erişeceğinizi ve optimize edeceğiniz konusunda bazı bilgiler verdiğini umuyoruz. WordPress’te gezinme ve güvenliği konusunda daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin veya web barındırma araştırma ve analizlerimize göz atın..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map