Nasıl sıfırdan bir Web sitesi oluşturmak için

Sıfırdan bir web sitesi oluşturmak mı istiyorsunuz, ama nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Doğru yerdesiniz, bu kapsamlı 7000+ kelime kılavuzunu sadece sizin için yazdık! Bir blog başlatmak mı yoksa işletmeniz için bir web sitesi oluşturmak mı önemli değil. Sonunda, tamamen çalışan bir web siteniz olacak ve temel tasarım ayarlamalarını nasıl yapacağınızı ve içerik ekleyeceğinizi bileceksiniz..


Hayır, zor değil. Ve hayır, güzel, profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturmak için kodlama ve tasarım becerilerine ihtiyacınız yok.

Bu makalede ele alacağımız yöntemlerle, yaklaşık bir saat içinde (başlangıçtan bitişe kadar) çalışan bir web sitesi oluşturabileceksiniz. HTML veya CSS kodlaması kullanmayacağız (bunlar çok uzun sürüyor), bu yüzden gerçekten yapmanız gereken tek şey size vereceğimiz adımları takip etmek, buraya tıklayın ve bitene kadar buraya tıklayın.

Bu makalede söylediğimiz her şeyi takip ederseniz, profesyonel web tasarımcılarını işe almaya gerek kalmadan kendi alan adınıza ve işlevsel WordPress web sitenize sahip olacaksınız (bunlar pahalı, biliyorsunuz).

İnternet sitesi nasıl oluşturulur

Contents

Neden WordPress Kullanıyoruz

Her şeyden önce, web sitenizi oluşturmak için WordPress platformunu kullanacağımızı bilmenizi istiyoruz. Evet, başka platformlar da var (içerik yönetim sistemleri veya CMS olarak da bilinir) – ancak (deneyim yoluyla), şu anda web siteleri oluşturmak için en iyi seçenek olduğuna inanıyoruz.

BuiltWith’ten en son kullanıcı istatistiklerine göz atın (belirli bir sitenin hangi teknolojiyi kullandığını söyleyebilen harika bir araç, kesinlikle bir spin vermeniz önerilir).

 • * WordPress -% 52
 • ** Wix -% 7
 • * Joomla -% 4
 • ** Kare Alanı -% 4
 • * İlerleme Sitesi Sınırı -% 4
 • ** Weebly -% 2

Referans:

* Bedava
** Ücretli

WordPress logosu

Gördüğünüz gibi, birçok web sitesi sahibi, geliştiricisi ve tasarımcısı WordPress platformunu kullanmayı tercih ediyor. Size, diğer web sitesi oluşturucuları ve CMS platformlarıyla karşılaştırdığınızda kullanmanın çok kolay olduğunu söyledik. Ve elbette, HTML ve CSS kullanarak bir web sitesini sıfırdan başlatmanızdan daha kolay ve hızlı. Kodlama konusunda uzman değilseniz, vasat görünümlü bir siteyle bile karşılaşabilirsiniz. WordPress ile yeni başlayanlar bile iyi bir WordPress teması seçerek profesyonel görünümlü ve çekici web siteleri bulabilir..

WordPress Kullanmanın Artıları ve Eksileri

WordPress’i kullanmakla ilgili artıları ve eksileri neler olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Yani, bu bölümdekilerle ilgileneceğiz.

Öncelikle profesyonellere bakacağız:

 • Ücretsiz – Evet, ÜCRETSİZ. Tek başına çok şey söylüyor, değil mi? Eklentiler biçimindeki ÜCRETSİZ eklentileri kullanarak WordPress sitenizin işlevselliğini de artırabilirsiniz. Ayrıca, geliştiricilerin kendilerinden ve diğer kullanıcılardan ÜCRETSİZ destek alırsınız. Aslında, yalnızca YouTube’da çok sayıda WordPress öğreticisi bulacaksınız.
 • Esnek – Özelleştirilebilir ayarlarıyla WordPress’i hem küçük hem de büyük işletmeler için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çevrimiçi mağazalar için popüler bir platform.
 • Kodlama bilgisi / becerisi gerekmez – HTML / CSS öğrenmek iyi görünümlü bir web sitesi oluşturmadan aylar sürebilir. WordPress ile, sitenizdeki birçok ayarı gerçekten özelleştirmek istiyorsanız, çalışan bir web sitesini bir saat veya bir gün içinde koyabilirsiniz. Her durumda, web sitenizin profesyonel görüneceğinden emin olabilirsiniz (profesyoneller tarafından yapıldığı gibi!).
 • Uygun fiyatlı temalar ve eklentiler – WordPress, ücretsiz temalar, uygun fiyatlı temalar ve pahalı temalar ile birlikte gelir (premium temalar 100 $ veya daha fazlaya mal olabilir). Birçok eklenti ücretsiz olsa da (bağış seçenekleri ile), tercih edebileceğiniz ücretli eklentiler de vardır. Yine de, ücretsiz ve uygun fiyatlı olanlarla çok iyi (gerçekten harika) yapabileceğinizi unutmayın..
 • Kullanıcı dostu – Yeni başlayanlar WordPress’i kolayca kullanabilirler. Profesyoneller (kodlama becerisine sahip olanlar bile) WordPress’in hızlı ve zaman kazandıran özelliklerini de takdir ediyor.

Ve şimdi, eksileri için:

 • Öğrenme eğrisi – WordPress kullanımında tam olarak ustalaşmak biraz zaman ve sabır gerektirir – ancak bu yeni bir görev beklenir. Yani, ilk kez kullanıyorsanız, parkta yürüyüş beklemeyin. Ancak bu eğitici yazı ile bizi yanınızda tutmak gibi. Sizi elinizle ele alacağız ve size yardımcı olacağız (bu, öğrenme eğrisini çok daha kolay hale getirecek).
 • Hatalar – Evet, bazı WordPress temalarında ve eklentilerinde hatalar olabilir. Ancak, geliştiricileri her zaman yazılımlarını hatalardan güncellemek ve mükemmelleştirmek için çalışıyorlar. Hatalar internette de yaygındır (ve beklenebilir). Bu nedenle, temaları (eklentileri olduğu gibi) seçerken ve kullanırken kullanıcı yorumlarını ve derecelendirmelerini her zaman kontrol etmenizi öneririz..

Tamam, WordPress kullanmanın artılarını ve eksilerini tarttık ve yeni başlayanlar ve profesyonel web üreticileri için tavsiye ediyoruz. Sadece bir web sitesi oluşturma işini çok daha hızlı ve daha kolay hale getirir. Basit bir eklenti (Yoast SEO gibi) ile Google’ın ve diğer arama motorlarının bile seveceği bir web siteniz olacağını.

Web Sitesi Nasıl Oluşturulur – Adım Adım Kılavuzunuz

İşte – web sitenizi oluşturmak için kendinizi hazırlayın. İzlenecek temel adımlar şunlardır:

 1. Bir alan adı kaydedin ve web barındırma hizmeti alın.
 2. Web sitenizi oluşturun.
 3. Web sitenizi tasarlayın.
 4. Web sitenize içerik ekleyin.
 5. Web sitenize eklentiler ekleyin.

Her birini aşağıda ayrıntılı olarak ele alacağız (adım adım talimatlarla birlikte). Adımları basitleştirdiğimiz için bunların yapılması çok kolaydır. Ardından, işiniz bittiğinde ve site yayına girdikten sonra, sağ ayağınıza gelmeniz için fazladan 20 adım ekledik (bunlar isteğe bağlıdır ancak hayatınızı daha kolay hale getirebilir).

1. Bir Alan Adı Kaydedin ve Web Hosting Alın

SiteGround Web Hosting

Neden bir alan adı ve web barındırma almalısınız? Gerçekten başka seçeneğin yok :).

 • Alan adı – Bu sizin URL’niz veya internet adresinizdir. Şuna benziyor: www.yourwebsite.com.
 • Web barındırma – Sitenizin içeriğini web üzerinde görünür hale getirmek için bu hizmete ihtiyacınız vardır. Web barındırma sağlayıcınız aslında sitelerinizin dosyalarını barındıran hizmet sağlayıcısıdır.

Bir alan adı ve barındırma almak için SiteGround’a gitmenizi önemle öneririz. WordPress tarafından resmi olarak WordPress için önerilen en iyi genel barındırma sağlayıcısıdır ve site yükleme sürelerini en aza indirmek için tüm dünyada birden fazla veri merkezine sahiptirler. Hem alan adınızı kaydedebilir hem de yeni sitenizi barındırabilirler. Daha fazla araştırma yapmak istiyorsanız, Avustralya, Kanada ve daha fazlası için genel bir web barındırma karşılaştırmamız var..

Not: Zaten başka bir alan adı kayıt kuruluşuna (NameCheap, GoDaddy vb.) Sahip bir alan adınız varsa ve bunu kullanmak istiyorsanız, yine de sorunsuz bir şekilde takip edebilirsiniz, ancak sadece kayıt şirketi hesabınıza gitmeniz, alan ad sunucunuza gitmeniz gerekir hosting paketinizi SiteGround’dan satın aldıktan sonra SiteGrounds’un ad sunucularını buraya yapıştırın ve yapıştırın (daha fazla bilgi burada).

Bir alan adı ve web barındırma almaya devam etmek için şu adımları izleyin:

 1. Siteground.com adresine gidin
 2. Barındırma sekmesine gidin.
 3. Web Hosting’i tıklayın.
 4. 3. Adım sizi 3 seçenekli bir sayfaya götürür:
 • Başlamak
 • GrowBig
 • GoGeek

İlk seçeneği seçmenizi öneririz (Başlangıç). Başlangıç ​​paketi yeni başlayanlar için mükemmeldir. Planınızı her zaman istediğiniz zaman yükseltebileceğinizi veya eski sürüme geçirebileceğinizi unutmayın (gerekirse).

Site alanı barındırma paketleri

 1. Plan Al’ı tıklayın
 2. Adım # 5 sizi Alan Seçin sayfasına götürecektir. Henüz bir alan adınız yoksa “Yeni bir alan adı kaydettirin” i tıklayın. Zaten bir alan adınız varsa ve sadece web barındırma ihtiyacınız varsa, “Zaten bir alan adım var” ı tıklayın.
 3. Bir alan adı düşünün ve boş alana girin. Örneğin, xyzcompany.
 4. Varsayılan olarak, uzantı (web sitesi adresinizin uç kısmı) .com olarak ayarlanır. Başka seçenekleriniz olduğunu görebilseniz de, bunu bırakın.
 5. Devam Et’i tıklayın. Bu adım sizi Tebrikler sayfasına götürecektir (kullanılabilir bir alan adı seçmek için).

Notlar:

 • Alan adınız, örneğin bir Şirket sitesi veya kişisel bir blogsa, web sitenizin türüne bağlı olacaktır. Şirket adınızı bir işletme web sitesi için veya kendi adınızı kişisel bir site için kullanmayı tercih edebilirsiniz.
 • .Com (birinci seçenek), .net (ikinci seçenek) veya .org (üçüncü seçenek) tercih etmenizi öneririz. Bunlar en yaygın kullanılanlar ve zaten birçok insan tarafından saygın kabul ediliyorlar (burada markalaşma ve otorite konusunda endişeliyiz).
 • Kullanılabilir bir alan adı seçmek oldukça zor olabileceğinden birkaç alan adını (seçenek) hazır bulundurun. Birkaç seçenekle oynayın ve sizin için en uygun olanı mutlaka bulacaksınız..

Site alanı hesap bilgileri

 1. 9. adımı tamamladıktan sonra Gözden Geçir ve Tamamla sayfasına yönlendirilirsiniz. Aşağıdaki gibi gerekli tüm bilgileri doldurun:
 • Hesap bilgileri – E-posta adresiniz ve şifreniz.
 • Müşteri bilgileri – Ülkeniz, adınız, soyadınız, adresiniz, telefon numaranız vb..
 • Ödeme bilgileri – Kredi kartı numaranız, kartınızın son kullanma tarihi vb..
 • Satın alma bilgileri – Planınız (Önerimizi izlediyseniz StartUp). Ayrıca, Barındırma hizmetiniz için Süre açılır menüsünden süre uzunluğunu seçmeniz gerekir (ör. 12 ay).
 • Ekstra Hizmetler – Alan adı kaydı onay kutusunda bir onay işareti bulunduğundan emin olun. Ayrıca, kayıt bilgilerinizi gizli tutmak için alan adı gizlilik seçeneğini (onay kutusunu tıklayın) almanızı öneririz (kimse sitenizin sahibinin kim olduğunu bilmeyecektir – spam’a karşı korunmanız için).

Site alanı satın alma bilgileri

 1. 10. Adım, satın alma işleminizin / hizmetinizin toplam maliyetini gösterecektir. Ayrıca, Hizmet Şartlarını okuduğunuzu onaylamanız (onay kutusunu işaretleyerek).
 2. Alan adınızı ve barındırma hizmetinizi SiteGround’dan alma işlemini tamamlamak için Şimdi Ödeyin düğmesini tıklayın.

Not: Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, zaten bir alan adınız ve web barındırma hizmetiniz olacaktır. Tebrikler!

Siteground Şimdi Öde

2. Web Sitenizi Kurun

WordPress Araçları Kurulumu

Artık bir alan adınız ve web barındırma hizmetiniz olduğuna göre, WordPress’i yükleyerek web sitenizi oluşturmanın zamanı geldi. Endişelenmeyin, WordPress’i hızlı bir şekilde ayarlamanıza izin veren tek tıklamayla bir yükleme seçeneği var (yine kodlama becerisine gerek yok). Seçim yapabileceğiniz 2 yöntem vardır:

 • Yöntem 1 – Tek tıkla yükleme ile
 • Yöntem 2 – Softaculous kurulumu ile

Size aşağıdaki adım adım ayrıntıları göstereceğiz.

SiteGround cPanel

Yöntem 1 – Tek Tıkla Yükleme ile

 1. Siteground hesabınızda oturum açın. Önceki bölümde yer alan adım # 10’daki kimlik bilgilerini kullanın (Hesap bilgileri). Unutmayın, bu (SiteGround hesabınız) alan adlarını satın alacağınız (ek) ve planınızı yükselteceğiniz veya eski sürüme geçireceğiniz yerdir. WordPress web sitenize aynı ayrıntılarla erişemeyeceğinizi unutmayın (bu yayının ilerleyen bölümlerinde WordPress kimlik bilgileriniz hakkında daha fazla konuşacağız).
 2. Hesaplarınızı tıklayın.
 3. Hesapları Yönet’i tıklayın. Alan adı hesabınızı ve barındırma kombinasyonunuzu burada göreceksiniz.
 4. Alan adınızın ve barındırma paketinizin yanındaki cPanel düğmesini tıklayın (turuncu renkli düğme).
 5. CPanel’e Güvenli Erişim’i tıklayın.
 6. Devam Et’i tıklayın.
 7. Adım # 6 sizi çok şey içeren bir sayfaya götürecektir. WordPress Araçları bölümünü bulun ve WordPress’i tıklayın.
 8. 7. Adım sizi WordPress Kurulum sayfasına götürecektir. Sol üstte bulunan Yükle düğmesine tıklayın. Ayrıca sayfanın altındaki Şimdi Yükle düğmesini de kullanabilirsiniz (aynıdır).
 9. 8. Adım sizi WordPress ayarlarınızı özelleştirebileceğiniz bir sayfaya yönlendirecektir. Aşağıdakileri yapın:
 • Alan adı protokolü açılır menüsünde şunu seçin: http: // www.
 • Dizinde seçeneği için boş bırakın.

WordPress Tek Tıkla Yükleme

 1. Site Ayarları’nı görene kadar geçerli sayfada aşağı kaydırın. Burada, web sitenizin adını ve açıklamasını özelleştirirsiniz – site ziyaretçileriniz ve SEO amaçları için (bunlar aramalarda görünecektir). İşte yapılacaklar:
 • Site Adı “Blogum” diyor – alan adınız gibi gerçek web sitesi adınızla değiştirin (ör. XYZ Şirketi).
 • Site Açıklaması “WordPress Blogum” diyor – bunu kendi sitenizin açıklamasına değiştirin (örneğin, Kıyafet Çevrimiçi Mağazası).
 • Yönetici kullanıcı adını seçeneklerinizden biriyle değiştirin. Bu kimlik bilgilerini WordPress sitenize erişmek için kullanacaksınız.
 • Yönetici şifresini yenisiyle değiştirin (güçlü ve tahmin edilmesi zor olmalıdır). Sitenizin arka ucuna erişmek için bu şifreyi yukarıdaki Yönetici kullanıcı adıyla kullanacaksınız.
 • E-posta seçeneği için, olduğu gibi bırakıp web siteniz için e-posta hesabınıza gelen e-postaları yönlendirebilirsiniz. Ayrıca mevcut bir e-posta ile değiştirmeyi ve mesajlarınızı doğrudan söz konusu e-posta hesabından almayı seçebilirsiniz.
 1. Kaydet’i tıklayın.
 2. Adım # 11 sizi Tebrikler sayfasına götürecektir (WordPress kurulumunu tamamlamak için).

Notlar:

 • Önceki örneğimizi kullanarak site ziyaretçileriniz buraya gidecektir (site URL’nizdir):

http://www.xyzcompany.com.

 • Yine de aynı örneği kullanıyorsanız, sitenizi düzenlemek için buraya gidersiniz (Yönetim URL’nizdir):

http://www.xyzcompany.com/wp-admin.

Not: Bu, sitenizin arka ucudur ve sitenizin ayarlarına yeni bir şey göndermek veya değiştirmek istiyorsanız buraya giriş yapmanız gerekir.

 • WordPress Yönetici Kontrol Panelinizde oturum açmak için Yönetici URL’nizi kullanın ve Yönetici kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin (bkz. Adım 10). Ondan sonra,!

Yöntem 2 – Softaculous Kurulumuyla

Yöntem 1’i (WordPress Tek Tıkla Yükleme) kullanmanızı şiddetle tavsiye etsek de, size diğer seçeneğinizi göstermek istiyoruz. Bu sefer, Softaculous’i kullanarak WordPress’i yüklemeniz gerekecek.

Bu yöntemi kullanma adımları şunlardır:

 1. İlk yöntemde # 1 ila # 6 arasındaki adımları uygulayın.
 2. AutoInstallers bölümünün altında, Softaculous simgesini bulun ve tıklayın.
 3. 2. Adım sizi yüklemek istediğiniz yazılımı seçebileceğiniz bir sayfaya götürür. WordPress’i arayın ve tıklayın.
 4. İlk yöntemde # 8 ila # 11 arasındaki adımları uygulayın.

Not: 4. Adım sizi Tebrikler sayfasına götürecektir (WordPress’i başarıyla yüklemek için).

WordPress Kurulum Düğmesi

3. Web Sitenizi Tasarlayın

Web sitenizi tasarlamak temanıza (kesin olarak seçtiğiniz temaya) bağlıdır. Seçtiğiniz tema, markanızı kısmen tanımlayacak.

Siteniz için doğru WordPress temasını bulmak için çok fazla zaman ve çaba harcamalısınız (örneğin, bir işletme sitesi oluşturuyorsanız, örneğin işletme temalarını aramalısınız). Bununla birlikte, bu bölüm için, bir tema seçmek için çok fazla zaman harcamayız (bu yalnızca takip etmeniz için bir örnektir). Ayrıca, temanızı daha sonra istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz – bu nedenle, size güzel ve çekici gelen her şeyi seçin.

Varsayılan olarak, WordPress kurulumunuz zaten kullanıma hazır bir tema ile birlikte gelir. İsterseniz, bunun için razı olabilirsiniz. Yine de, başka bir WordPress teması seçmenizi öneririz (varsayılan temalar yaygın olarak kullanıldığından ve benzersiz görünen bir site istiyoruz, değil mi?). Bu nedenle, devam edin ve web siteniz için bir tema seçin ve aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 • Aralarından seçim yapabileceğiniz 1.500’den fazla WordPress teması var.
 • Birçok WordPress teması ücretsiz.
 • WordPress temaları son derece özelleştirilebilir, böylece gerçekten benzersiz bir site oluşturabilirsiniz.

Size bir fikir vermek için şu anda bir tema yükleyeceğiz. Bu adımları takip et:

 1. Yönetici URL’nizi kullanarak WordPress sitenize giriş yapın (elbette Yönetici kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanın).
 2. WordPress Kontrol Panelinizde Görünüm’e gidin (sol kenar çubuğu menüsünde bulunur).
 3. Temaları tıklayın.
 4. Yeni Tema Ekle’yi tıklayın.
 5. Tema Ekle sayfasında arama alanını arayın ve tercih ettiğiniz temanın anahtar kelimelerini yazın. Bu örnekte, şu anahtar kelimeleri gireceğiz: mavi, iki sütun.
 6. Sonuçlara bakın ve bir tema seçin. Kullandığımız anahtar kelimeler için 2 sonuç ortaya çıktı – Blue Planet temasını kullanacağız.
 7. Yükle’yi tıklayın.
 8. Başarılı kurulumdan sonra Etkinleştir’i tıklayın..

WordPress TemalarıNotlar:

 • 8. Adım, sitenizin temasını otomatik olarak varsayılandan yenisine değiştirecektir.
 • Önceki içeriğinizi kaybetmeden temaları değiştirebilirsiniz.
 • Bazı içerikleri eksik bulursanız (bir temayı değiştirdikten sonra) başka bir içerik seçin (2 tema birbiriyle uyumlu olmayabilir).

4. Web Sitenize İçerik Ekleyin

Bu adım için, sitenize sayfa ekleme, menüler oluşturma, yayın ekleme ve yayınları düzenleme hakkında bilgi edineceksiniz..

Web Sitenize Temel Sayfalar Ekleme Adımları

Web sitenizde sayfalara sahip olmak, sitenizi kitlenize daha düzenli ve çekici hale getirecektir. Bu sayfalar ayrıca sitenizdeki belirli bölümleri ve işlevleri de temsil eder. Sayfa eklemek için şu adımları izleyin:

 1. WordPress Yönetici URL’nize giriş yapın.
 2. Gösterge Tablonuzda Sayfalar’a gidin (sol kenar çubuğundaki menüde bulunur).
 3. Yeni Ekle’yi tıklayın.
 4. Adım # 3 sizi Microsoft Word gibi görünen bir sayfaya götürür. Başlık alanına sayfanın başlığını yazın (ör. Hakkında). Metin alanına mesajınızı girin (bu örnekte siteniz, Şirketiniz veya işletmeniz hakkında bir şey).
 5. Yayınla’yı tıklayın.

Web Sitenizde Menüler Oluşturma Adımları

WordPress MenüsüGezinme menülerine sahip olmak, site ziyaretçilerinizin web sitenizde aradıklarını bulmalarını kolaylaştıracaktır. İşte adımlar:

 1. WordPress Kontrol Panelinize gidin.
 2. Görünüm’e gidin (sol kenar çubuğunda bulunur).
 3. Tıklama Menüleri.
 4. Yeni Menü Oluştur’u tıklayın ve Ana Menü veya Ana Menü gibi bir ad verin. Bazı temaların zaten varsayılan menüleri olduğunu unutmayın.
 5. Önceden oluşturduğunuz sayfaları (sol tarafta bulunur) tıklayarak menüye öğeler ekleyin. Hakkında sayfasını ve menülerinizi oluşturduğunuz zamana kadar yapmış olabileceğiniz diğer sayfaları tıklayabilirsiniz. Kullanılabilir olduklarında menünüze kolayca yeni sayfalar ekleyebileceğinizi unutmayın.
 6. Gerekli tüm sayfalar kontrol edildikten sonra Menüye Ekle’yi tıklayın.
 7. Kaydet’i tıklayın.

Notlar:

 • Menünüzdeki öğeleri yeniden düzenlemek için öğeleri sürükleyip bırakmanız yeterlidir (yukarı ve aşağı).
 • Konumları Yönet sekmesini tıklayarak menülerinizin nerede görünmesini istediğinizi seçin.

Web Sitenize Mesaj Ekleme Adımları

Web sitenize yeni bir makale eklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. WordPress Kontrol Panelinizi açın.
 2. Menüdeki Yayınlar bölümünü bulun (sol kenar çubuğu).
 3. Yeni Ekle’yi tıklayın.
 4. Editör sayfasında makalenin başlığını ve gövdesini girin.
 5. Onay kutusunu tıklayarak Kategoriler listesinden (sağ taraf) makalenin kategorisini seçin.
 6. Yayınla’yı tıklayın.

WordPress Yeni Mesaj Ekle

Web Sitenizdeki Yayınları Düzenleme Adımları

Bazen, düzeltmeler ve güncellemeler için yayınları düzenlemeniz gerekir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. WordPress Kontrol Panelinize giriş yapın.
 2. Yayınlar’a gidin (sol kenar çubuğu menüsünde).
 3. Tüm Yazıları Tıklayın.
 4. Yayınlar listesinde, düzenlenecek yayını bulun ve düzenle’yi tıklayın (yayın başlığının altında bulunur).

5. Web Sitenize Eklentiler Ekleme

WordPress Eklentileri Yeni Ekle

Eklentiler, bir temanın özelliklerini ve işlevlerini genişletmeyi amaçlayan WordPress uzantılarıdır. Mevcut / seçilen temanızda yerleşik olmayan belirli bir özelliğe ihtiyacınız varsa, bunun yerine bir eklenti kullanabilirsiniz.

Gerçek şu ki, WordPress sitenize eklentiler eklemek temanızdan en iyi şekilde yararlanmanıza izin verecektir. Aslında, eklenti kullanmayan hiçbir WordPress kullanıcısını bilmiyoruz. Çok yararlı olmasının yanı sıra, çoğu eklenti ücretsizdir (bazıları bağış yapma seçeneğiyle birlikte gelir).

Bir eklenti yükleme adımları şunlardır:

 1. WordPress Kontrol Panelinize gidin.
 2. Eklentiler’e gidin (sol kenar çubuğundaki menüdedir).
 3. Yeni Ekle’yi tıklayın.
 4. Yeni Ekle sayfasında, adını girerek bir eklenti arayın (örn. İletişim Formu 7). Belirli bir eklenti (örneğin iletişim formu) aramıyorsanız, anahtar kelimeler de girebilirsiniz.
 5. Sonuç (lar) gösterildiğinde eklentiyi tıklayın.
 6. Yükle’yi tıklayın.
 7. Etkinleştir’i tıklayın.

İletişim Formu 7 Kurulumu

WP İletişim Formu 7

WordPress için şu anda en popüler iletişim formu olduğu için yukarıdaki örnekte İletişim Formu 7’yi kullandık (bir iletişim formu eklentisini aramak için). Bu eklenti ile (çoğu iletişim formu eklentisinde olduğu gibi), site ziyaretçileriniz size doğrudan web sitenizden e-posta gönderebilir (güvenli, etkili ve hızlıdır).

Size bir eklentinin nasıl kurulacağına ilişkin bir örnek vermek için, aşağıdaki İletişim Formu 7’yi nasıl kuracağınıza ilişkin adımları vereceğiz.

 1. WordPress Yönetici Kontrol Panelinize giriş yapın.
 2. Eklentiler’e gidin (sol kenar çubuğu menüsünde bulunur).
 3. Yeni Ekle’yi tıklayın.
 4. Yeni Ekle sayfasında arama kutusunu arayın ve “İletişim Formu 7” yazın.
 5. İletişim Formu 7 eklentisini gördüğünüzde, indirmek için Şimdi Kur’a tıklayın.
 6. Başarıyla yükledikten sonra Etkinleştir’i tıklayın..
 7. Gösterge Tablonuza geri dönün ve İletişim’i tıklayın (artık sol kenar çubuğundaki menüye dahil edilmiştir).
 8. 7. Adım sizi öğelerin listesinde “İletişim Formu 1” i göreceğiniz İletişim Formları Sayfasına götürecektir (ilk kez kullanıyorsanız, yalnızca bir tane olmalıdır). İletişim formunun panosuna kopyalamak için kısa kodunu tıklayın. Kısa kod şuna benzer: [contact-form-7 id = “123” title = “Kişi Sayfası Formu”].
 9. Kısa kodu bir sayfaya, gönderiye veya metin widget’ına yapıştırın (sitenizin kenar çubuğuna bir iletişim formu yerleştirmek istiyorsanız). Ancak bu örnekte, bir Kişi Sayfası oluşturmak için bir sayfaya yerleştireceğiz.

Neredeyse geldik. İletişim Formu 7 ile bir Kişi Sayfası oluşturma adımlarını tamamlamak için şu ek adımları uygulayın:

 1. WordPress Kontrol Panelinize geri dönün.
 2. Sayfalara Git (sol kenar çubuğu menüsünde).
 3. Yeni Ekle’yi tıklayın.
 4. Yeni Ekle sayfa düzenleyicisinde, başlık alanına “İletişim” veya “Bize Ulaşın” girin.
 5. Sayfanın gövdesi bölümüne, İletişim Formu 7 kısa kodunu yapıştırın (önceki bölümdeki 8. adıma bakın).
 6. Yayınla’yı tıklayın.

Web Sitenizi Oluşturdunuz!

Yukarıda ayrıntılı olarak açıkladığımız TÜM adımları uygulayın; kendi web sitenize sahip olursunuz. Aşağıda, web sitenizi oluşturduktan sonra yapmanız gereken diğer önemli şeylerden bazıları verilmiştir. Bunlar, sitenizin başarısını sağlamak için gerekli ince ayarlardır (kullanıcı dostu ve arama motoru dostu da yapmak için). WordPress sitenizdeki bazı varsayılan ayarların yapılandırılmasını ve gereksinimlerinize göre eklentilerin yüklenmesini içerir.

Web Sitenizi Oluşturduktan Sonra Yapmanız Gereken 20 Şey

Unutmayın, WordPress kullanıcı dostu bir platformdur ve uğraşmak çok kolaydır. Eklentiler kullanılarak da oldukça özelleştirilebilir. Web sitenizin kurulumunu ve kurulumunu tamamladıktan sonra yapılacak 20 şey daha:

 1. WordPress kukla / örnek içeriğinizi silin
 2. WordPress şifrenizi sıfırlayın
 3. Site adınızı ve kısa açıklamalarınızı düzenleyin
 4. Web sitenizdeki tarih ve saat ayarlarını düzenleyin
 5. Sitenizde dil tercihi ayarlama
 6. Web siteniz için temel sayfalar oluşturun
 7. Sitenizin kalıcı bağlantıları için bir yapı belirtin
 8. WordPress profilinizi güncelleyin
 9. Sitenizin kenar çubuklarını düzenleyin ve özelleştirin
 10. Ana sayfanızı ve blog özet akışınızı ayarlayın
 11. Siteniz için yayın kategorileri oluşturun
 12. Sitenizin yorum ayarlarını yapılandırın
 13. Sitenizin üyelik seçeneğini yapılandırın
 14. Sitenize başka kullanıcılar ekleyin
 15. Sitenizin WordPress sürümünü güncelleme
 16. WordPress sitenize ping listesi ekleme
 17. Web siteniz için bir yedek planlama
 18. Web sitenizin favori simgesi için bir logo yükleyin
 19. WordPress Sitenizdeki kullanılmayan tüm eklentileri kaldırın
 20. WordPress kontrol panelinizi temizleme ve düzenleme

Aşağıda, hepsini nasıl yapacağınızla ilgili adım adım talimatlar vereceğiz.

# 1 – WordPress Kukla / Örnek İçeriğinizi Silin

WP Örnek yayın

Web sitenize WordPress’i ilk kez yüklediğinizde, “Merhaba Dünya” başlıklı bir örnek gönderimle birlikte gelir. Beden için şöyle bir şey söyleyecektir: “Bu sizin ilk yazınız.” Söylemeye gerek yok, yalnızca yeni kullanıcılar için bir örnek olduğu için bu gönderiyi kullanmayacaksınız. Bu kukla içeriği silmek için şu adımları uygulayın:

 1. WordPress Kontrol Panelinize giriş yapın.
 2. Sayfalara Git.
 3. Tüm Sayfalar’ı tıklayın.
 4. Merhaba Dünya başlığını bulun ve çöp kutusunu tıklayın (yayının altında bulunur).

Notlar:

 • Sitenizde Hello World yayınının bulunması, kitlenize yalnızca yeni bir site olduğunu (henüz yetki vermeden) gösterecektir..
 • Profesyonel web siteleri, Hello World’ün kukla içeriğini tutmaz – bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede kurtulduğunuzdan emin olun.

# 2 – WordPress Parolanızı Sıfırlayın

WordPress Kullanıcıları Hesap Yönetimi

WordPress cPanel kurulumundan sonra, sitenizi daha güvenli hale getirmek için hemen şifrenizi değiştirmeniz gerekecektir. İşte bunun nasıl yapılacağı ile ilgili adımlar:

 1. WordPress Kontrol Panelinize gidin.
 2. Kullanıcılar’a gidin (sol kenar çubuğu menüsünde).
 3. Profilinizi tıklayın.
 4. Şifre Oluştur’u tıklayın.
 5. Profili Güncelle’yi tıklayın.

Notlar:

 • Bir sonraki girişlerinizde bu şifreyi kullanacağınız için yeni şifrenizi yazın.
 • Yukarıdaki önceki bölümlerden birinde verdiğimiz talimatları uygulayarak yeni bir şifre oluşturduysanız (Adım 2 – Web Sitenizi Kurma Yöntemi 1 Tek Tıkla Yükleme ile, Adım # 10), bu adımı atlayabilirsiniz..

# 3 – Site Adınızı ve Kısa Açıklama’yı düzenleme

WordPress Site Başlığı Kısa Açıklaması

Sitenizin adı ve sloganı hem Ana Sayfanızda hem de tarayıcı sekmenizde görülebilir; bu nedenle marka bilinci oluşturma amaçları için çok önemlidir. Bu alanları düzenleme adımları:

 1. WordPress Kontrol Panelinize giriş yapın.
 2. Ayarlar’a gidin (Gösterge Tablonuzun sol kenar çubuğunda bulunur).
 3. Genel’i tıklayın.
 4. 3. adım sizi Genel Ayarlar sayfasına götürür. Site Başlığı (A WordPress Web Sitesi diyor) ve Tagline (Tagline’ınızın buraya gittiğini söylüyor) için bir alan göreceksiniz. Kutunun içini tıklayıp kendi başlığınızı ve kısa açıklamalarınızı girerek her iki alanı da düzenleyin.
 5. Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.

Notlar:

 • Başlığınız Şirket adınız, Mağaza adınız veya alan adınız olabilir.
 • Kısa açıklama, sitenizi veya içeriğinizi tanımlayan herhangi bir şey olabilir. Sloganınız, misyon ifadeniz veya bu yönde bir şey olabilir.
 • Ayrıca boş bir slogan kullanmayı tercih edebilirsiniz – bu, kullanıcılar sitenize eriştiğinde temiz görünümlü bir tarayıcı sekmesine neden olur.

# 4 – Web Sitenizdeki Tarih ve Saat Ayarlarını Düzenleyin

WP Tarih Saati Ayarları

Tarih ve Saat ayarlarını yapılandırarak tarih ve saat öğelerinin sitenizde nasıl görüneceğini kontrol edebilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. WordPress Kontrol Panelinize gidin.
 2. Ayarlar’a gidin (sol kenar çubuğu menüsünde)
 3. Genel’i tıklayın.
 4. Adım # 3, Genel Ayarlar sayfasını açar ve burada aşağıdakileri yapılandırabilirsiniz:
 • Saat dilimi – ör. UTC + 0
 • Tarih biçimi – ör. 24 Mart 2019, 03/24/2019, vb..
 • Saat biçimi – ör. 12:30, 12:30, vb..
 • Hafta başlıyor – Açılır menüden seçim yapın (varsayılan Pazartesi olarak ayarlanır).
 1. Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın

Notlar:

 • Saat ve tarih ayarları, bloglarında düzenli olarak yayın paylaşan blogcular için özellikle önemlidir.
 • Gelecek yayın için yayın planlıyorsanız, sitenizde saat ve tarihi ayarlamak da önemlidir..

# 5 – Sitenizde Dil Tercihi Ayarlama

Web sitenizde kullanmak istediğiniz dili seçme seçeneğiniz vardır. Bunu yapmak için, aşağıda listelenen adımları izleyin.

 1. WordPress Kontrol Panelinize giriş yapın.
 2. Ayarlar’a gidin (sol kenar çubuğu menüsünde).
 3. Genel’i tıklayın.
 4. 3. Adım sizi Genel Ayarlar sekmesine götürür. Site Dili bölümünü bulana kadar aşağı kaydırın.
 5. Açılır menüyü tıklayın ve belirli bir dil seçin – ör. İngilizce (ABD).
 6. Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.

# 6 – Web Siteniz için Temel Sayfalar Oluşturun

WordPress Hakkında Sayfa Ekle

Sitenizi içerik (yayınlar) ile doldurmaya başlamadan önce, önce temel sayfaları oluşturmanız gerekir. Aslında, sayfa oluşturmak ideal olarak menüler oluşturmadan önce gelir (elbette menünüze yeni oluşturulan sayfalar da ekleyebilirsiniz).

Yukarıdaki bölümlerden birinde Nasıl İrtibat Sayfası oluşturacağınızı gösterdik. Bununla birlikte, İletişim sayfasının yanı sıra, bir Hakkında sayfası ve ayrıca web sitenizle alakalı diğer sayfalar da oluşturmanız gerekir. Bu bölümde, Hakkında sayfasının nasıl oluşturulacağını göstereceğiz (aynı yöntemi kullanarak başka sayfalar oluşturabilirsiniz). Adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. WordPress Kontrol Panelinize gidin.
 2. Sayfalara Git (sol kenar çubuğu menüsünde bulunur).
 3. Yeni Ekle’yi tıklayın.
 4. 3. Adım sizi Yeni Ekle sayfasına götürür. Başlık alanına “Hakkında” sözcüğünü yazın.
 5. İçerik düzenleyicinin gövdesini Şirketiniz, blogunuz veya görev bildiriminizle ilgili mesajınızla doldurun (web sitenizi neden oluşturdunuz).
 6. Yayınla’yı tıklayın.

Not: Artık 2 sayfa (Kişi ve Hakkında) oluşturmayı bildiğinize göre, ilerledikçe başka sayfalar da ekleyebilirsiniz..

# 7 – Sitenizin Kalıcı Bağlantıları için Bir Yapı Belirleme

WP Kalıcı bağlantı ayarları

WordPress, gönderilerinizin her biri için URL’ler oluşturur ve bunlara Kalıcı Bağlantılar denir. Varsayılan olarak, WordPress kalıcı bağlantıları aşağıdaki gibi görünen bir yapıya sahiptir:

http://www.xyzcompany.com/?p=12

Gördüğünüz gibi, çok bilgilendirici değil (ve gerçekten de çekici değil). Kalıcı bağlantıları görüntülerken, kullanıcılar belirli bir gönderinin (veya sayfanın) ne hakkında olduğunu bilmek isterler. Buna benzeyen bir şey daha iyi olurdu:

http://www.xyzcompany.com/mens-clothes-for-sale

Bu amaca ulaşmak için atılacak adımların listesi aşağıdadır.

 1. WordPress Kontrol Panelinize giriş yapın.
 2. Ayarlar’a gidin (sol kenar çubuğunda).
 3. Kalıcı bağlantılara tıklayın.
 4. 3. adımda kalıcı bağlantı ayarınız için 6 seçenek gösterilecektir. Sitenizin URL’sinde makalenizin başlığını göstereceğinden Yayın adı seçeneğini belirtin.
 5. Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.

Notlar:

 • İlk yayınınızı yayınlamadan önce sitenizin kalıcı bağlantılarını yapılandırmanızı önemle öneririz.
 • Yukarıdaki prosedürleri izlemek, sitenizin ziyaretçilerinin belirli bir yayının ne hakkında olduğunu bildirmesini sağlayacaktır..
 • Uygun başlıkların kullanılması, yayın başlıklarınıza anahtar kelimeler yerleştirebileceğiniz için SEO stratejinizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

# 8 – WordPress Profilinizi Güncelleyin

WordPress web siteniz aktif olduktan sonra, kullanıcı profilinizin güncellendiğinden emin olmalısınız. Bu adımları takip et:

 1. WordPress Kontrol Panelinize gidin.
 2. Kullanıcılara Git (sol kenar çubuğu menüsü).
 3. Profilinizi tıklayın.
 4. 3. Adım sizi Profil sayfasına götürecektir. Aşağıdaki gibi gerekli tüm bilgileri (özellikle gerektiği gibi işaretlenmiş olanları) girin:
 • İsim
 • Soyadı
 • Takma ad (yayınlarınızda yazar olarak görüntülenecek addır)
 • İletişim bilgileri (ör. E-posta)
 • Yahoo IM
 • Google+
 • heyecan
 • Facebook
 • Kendiniz Hakkında – Biyografik bilgiler (buraya kısa ama akılda kalıcı bir biyo koyabilirsiniz)

# 9 – Sitenizin Kenar Çubuklarını Düzenleyin ve Özelleştirin

WP Kenar Çubuğu widget'ları

Web sitenizin ön ucundaki kenar çubukları, web sitenizdeki gerekli öğelere kolayca erişebildikleri için site ziyaretçileriniz için kullanışlıdır. Bununla birlikte, çok fazla unsura sahip olmak da kafa karıştırıcı ve üretken olabilir. Kenar çubuklarınızı temiz tutmak için (özellikle yeni WordPress sitenizdeki kurulum işlemini tamamladıktan sonra) aşağıdakileri yapın:

 1. WordPress Kontrol Panelinize giriş yapın.
 2. Görünüm’e gidin (sol kenar çubuğu menüsü).
 3. Widget’ları tıklayın.
 4. Widget’ları ekranın sol tarafındaki widget havuzuna sürükleyip bırakarak kenar çubuklarından kaldırın.
 5. Kullanılabilir pencere öğeleri koleksiyonundan pencere öğelerine ihtiyacınız varsa, bunları sitenizin kenar çubuklarına sürükleyip bırakmanız yeterlidir.
 6. WordPress arka ucunuzun bu alanında yaptığınız değişiklikler otomatik olarak kaydedilir.

Notlar:

 • Değişiklikler gerçek zamanlı olarak kaydedildiğinden, sayfayı yeniden yükleyerek her şeyin ön uçta nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz.
 • Siz ve site ziyaretçileriniz için gerçekten yararlı olmayan öğeleri kaldırmanızı öneririz (ör. Meta, Arşivler, vb.).
 • HTML kodları (ör. Reklamlar) kullanan öğeleri görüntülemek için Metin Kutusu widget’ını kullanın. Kodu widget’ın içine yapıştırmanız yeterlidir ve web sitenizin ön ucunda düzgün bir şekilde görüntülenir..

# 10 – Ana Sayfanızı ve Blog Özet Akışınızı Ayarlayın

WP Okuma ayarları

Varsayılan olarak, WordPress ana sayfanız en son yayınlarınızı görüntüler. Ancak, sayfalarınızdan birini ana sayfa olarak görüntülemeyi seçebilirsiniz. İşte bunu yapmak için adımlar:

 1. WordPress Kontrol Panelinize gidin.
 2. Ayarlar’a gidin (sol kenar çubuğu menüsünde bulunur).
 3. Okuma’ya tıklayın.
 4. Adım # 3 Okuma Ayarları sayfasına götürecektir. Bu seçenekleri göreceksiniz:
 • En son gönderiler
 • Statik bir sayfa

Varsayılan olarak, ayar “en son yayınlarınız” olarak ayarlanmıştır. Bunu değiştirmek için “statik sayfa” seçeneğinin yanındaki.

 1. Yine aynı sayfada, açılır ok içeren bir Ana sayfa seçim seçeneği göreceksiniz. Açılır oku tıklayın ve sitenizin Ana Sayfası olarak kullanmak istediğiniz sayfayı seçin.
 2. Artık aynı sayfadayken, sayfayı aşağı kaydırın ve sayfalarınızda ve RSS feed’inizde görünmesini istediğiniz yayın sayısını yapılandırabileceğiniz alanı arayın. Varsayılan olarak şunları görürsünüz:
 • Blog sayfaları en fazla 10 mesaj gösteriliyor
 • Sendikasyon özet akışları en güncel olanları gösterir – 10 öğe

Kutuya tıklayarak ve sayıları düzenleyerek sayıları değiştirmeyi seçebilirsiniz. Ancak, bunun için varsayılan ayarları korumanızı öneririz (düzenli bir görünüm istiyorsanız 10 iyi bir sayıdır).

 1. Hâlâ aynı sayfadayken, sayfayı aşağı kaydırın ve sitenizin feed’indeki bir makalenin uzunluğunu ayarlayabileceğiniz alanı arayın. İki seçeneğiniz var:
 • Tam metin – bu makaleyi tam olarak görüntüler.
 • Özet – bu seçenek yalnızca makaleden bir alıntı görüntüler.

Not: Daha düzenli ve daha temiz bir görünüme neden olacağından Özet seçeneğini kullanmanızı öneririz. Alıntı, her şeyi görmek isteyen okuyucular için bir “Daha fazla oku” düğmesine sahip olacak.

# 11 – Siteniz için Yazı Kategorileri Oluşturun

WordPress Kategorileri

Elbette, sitenizi oluşturmadan önce yayınlayacağınız içerik türünü zaten biliyorsunuzdur. Kategoriler için fikirlerinizi niş için olası konulardan alabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek kategorilerinizin bir listesini yapın ve Kategoriler listenizi oluşturun:

 1. WordPress Kontrol Panelinize gidin.
 2. Yayınlara Git (sol kenar çubuğu menüsü).
 3. Kategorileri tıklayın.
 4. 3. adım sizi Yeni Kategori Ekle sayfasına götürecektir. Ad alanına bir kategori girin.
 5. Yeni Kategori Ekle’yi tıklayın
 6. Her kategori için 4. ve 5. adımları tekrarlayın.

Notlar:

 • Kategoriler özelliğini kullanmak sitenizi düzenli tutmanıza yardımcı olur.
 • Konularınız için kategorileriniz varsa, site ziyaretçileriniz sitenizde gezinmeyi daha kolay bulacaktır.
 • WordPress, Uncategorized adlı varsayılan bir kategoriye sahiptir. Kategorilere ayrılmamış tüm yayınlar otomatik olarak bu kategoriye girer.
 • Bir makaleyi yayınlamadan önce içerik düzenleyicideki kategori listesinden seçerek yayınlarken kategorilere ayırabilirsiniz.

# 12 – Sitenizin Yorum Ayarlarını Yapılandırma

WordPress Tartışma ayarları

Eski ve yeni yayınlarınızdaki yorumlara izin vermeyi ve vermemeyi seçebilirsiniz. Sitenizin yorum ayarlarını yapılandırma adımları şunlardır:

 1. WordPress Kontrol Panelinize gidin.
 2. Ayarlar’a gidin (sol kenar çubuğunda bulunur).
 3. Tartışma tıklayın.
 4. Tartışma sayfasında üç varsayılan ayar göreceksiniz ve bunların tümünü olduğu gibi tutabilirsiniz. Ancak, şunları söyleyen üçüncü ayara dikkat edin: Kişilerin yeni makaleler hakkında yorum göndermesine izin ver. Bu, herkesin yeni makaleleriniz hakkında yorum yapabileceği anlamına gelir. İstediğiniz şey buysa kontrol edin. Ayrıca, bu seçeneğin her makale için özelleştirilebileceğini (geçersiz kılınabileceğini) unutmayın..
 5. Aynı sayfada, diğer yorum seçeneklerindeki ayarları yapılandırmak için aşağı kaydırın. Bununla ilgili ayarı yapılandırın: 14 günden eski makalelere ilişkin yorumları otomatik olarak kapatın. Bu seçenek için 14 ila 30 gün öneririz. Ya da eski yayınlar hakkında yorum yapmaya izin vermek istiyorsanız bunun işaretini kaldırabilirsiniz.
 1. 5. adımdaki ayarın hemen altında şu seçeneği bulacaksınız: Dişli (iç içe) yorumları etkinleştir. Kullanıcılarınızın belirli yorumlar hakkındaki tartışmalarını takip etmelerine yardımcı olacağından, dişli yorumları etkinleştir seçeneğini işaretlemenizi öneririz..

# 13 – Sitenizin Üyelik seçeneğini yapılandırın

Bir üyelik sitesi işletiyorsanız, Üyelik seçeneklerinizi yapılandırmanız önemlidir. Aşağıdaki adımları takip et.

 1. WordPress Kontrol Panelinize giriş yapın.
 2. Ayarlar’a gidin (sol kenar çubuğu menüsünde bulunur).
 3. Genel’i tıklayın.
 4. 3. adım Genel Ayarlar sayfasını açacaktır. Bunun gibi bir şey göreceksiniz:

Üyelik: _ Herkes kayıt olabilir.

 1. Herkes kaydedebilir seçeneğinin yanındaki onay kutusunun işaretli olmadığından emin olun..

Not: Onay kutusu işaretlenirse, bu herkesin web sitenize kaydolmasına izin verir. Evet, herkes – spam gönderenler dahil.

# 14 – Sitenize Diğer Kullanıcıları Ekleyin

WordPress Yeni Kullanıcı Ekle

Çok sayıda yazarı olan bir web sitesi veya blog çalıştırıyorsanız, sitenize başka kullanıcılar eklemek için WordPress özelliğini kullanmak iyi olur. Bu şekilde, her kullanıcıya farklı bir rol atayabilirsiniz ve belirli görevlerini yerine getirmek için kendi başlarına oturum açabilirler. İşte bunu yapmak için adımlar:

 1. WordPress Kontrol Panelinize giriş yapın.
 2. Kullanıcılara Git
 3. Yeni Ekle’yi tıklayın.
 4. 3. Adım sizi Yeni Kullanıcı Ekle sayfasına götürecektir. Aşağıdaki gibi gerekli ayrıntıları (özellikle gerekli olanları) doldurun:
 • Kullanıcı adı – gerekli
 • E-posta – gerekli
 • İsim
 • Soyadı
 • İnternet sitesi
 • Şifre gerekli
 1. Kullanıcı bildirimi gönder’i tıklayın – bu, sistemin yeni kullanıcılara şifrelerini göndermesine izin verir (e-posta yoluyla).
 2. Yeni Kullanıcı Ekle’yi tıklayın

Notlar:

 • Yeni kullanıcılar kendi profillerini güncelleyebilir.
 • Yeni kullanıcılar şifrelerini içeride bir kez değiştirebilir.

# 15 – Sitenizin WordPress Sürümünü Güncelleyin

WordPress Sürümünü Güncelle

Genellikle, tek tıklamayla WordPress yükleyicileri uygulamanın eski sürümlerini taşır. En son WordPress sürümüne sahip olmanız önerilir. Bu nedenle, aşağıda listelenen adımları uygulayarak sitenizin WordPress sürümünü güncelleyin.

 1. WordPress Kontrol Panelinize giriş yapın.
 2. Bir güncelleme bildirimi görürseniz, WordPress’in daha eski bir sürümünü kullandığınız anlamına gelir. Bu durumda, böyle bir şey göreceksiniz: WordPress 5.x.x kullanılabilir. Lütfen şimdi güncelleyin.
 1. İletinin “lütfen şimdi güncelleyin” bölümünü tıklayın; sistem WordPress sürümünüzü otomatik olarak güncelleyecektir.

Notlar:

 • WordPress’in güncellenmiş bir sürümü varsa bir güncelleme bildirimi göreceksiniz.
 • Kontrol Panelinizde bir WordPress sürüm güncelleme bildirimi görürseniz, güncelleme bağlantısını hemen tıkladığınızdan emin olun..
 • Güncellenmiş bir sürüme sahip olmak sitenizi daha güvenli tutacaktır.

# 16 – WordPress Sitenize Ping Listesi Ekleme

SEO amaçları için bir ping listesine sahip olmak çok önemlidir. WordPress, ping listesinde yalnızca bir varsayılan öğeye sahiptir, ancak aslında çok fazla öğeye sahip olabilirsiniz. Bu nedenle, WordPress sitenizin ping listesine eklemek için şu adımları izleyin:

 1. WordPress Kontrol Panelinize giriş yapın.
 2. Ayarlar’a gidin (sol kenar çubuğu menüsünde).
 3. Yazma’yı tıklayın.
 4. Adım # 3 Yazma Ayarları için bir sayfa açacaktır. Güncelleme Servisleri bölümünü görene kadar aşağı kaydırın.
 5. Bunun için alana ping hizmetleri listenizi ekleyin.
 6. Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.

Notlar:

 • Yukarıdaki ayarlar, WordPress’in her yeni yayın yayınlandığında ping servislerine bildirim göndermesine izin verecektir.
 • En son ping hizmetleri listesini Google’da arayabilirsiniz.

# 17 – Web Siteniz İçin Yedekleme Planlayın

WP yedekleme

Çökme ve beklenmedik sorunlar durumunda dosyalarınızı alabilmeniz için web siteniz için yedeklemeler zamanlamanız önemlidir. Söylemeye gerek yok, bunun için bir Eklenti yüklemeniz gerekiyor. Aşağıda nasıl yapılacağı ile ilgili adımlar.

 1. WordPress Kontrol Panelinize gidin.
 2. Eklentiler’e gidin (sol kenar çubuğu menüsünde bulunur).
 3. Yeni Ekle’yi tıklayın.
 4. Adım # 3, Eklentiler bölümü için sayfayı açacak.
 5. Arama alanına, “wordpress yedekleme” gibi anahtar kelimeler yazın.
 6. Sonuçlardan birini seçin (iyi değerlendirmeleri ve yüksek puanları olan birini seçin).
 7. Yükle’yi tıklayın.
 8. Eklenti yüklendikten sonra Etkinleştir’i tıklayın.

Not: Çok sayıda ücretsiz WordPress yedekleme eklentisi var – kesinlikle sizin için çalışacak bir tane bulacaksınız.

# 18 – Web Sitenizin Favicon’u için Logo Yükleme

Bir sitenin başlığının sol tarafında gördüğünüz küçük resme (tarayıcı sekmenizde açtığınızda) Favicon denir. Daha çok marka bilinci oluşturma amacıyla kullanılır. Sitenize bir Favicon yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. WordPress Kontrol Panelinize gidin.
 2. Görünüm’e gidin (sol kenar çubuğunda arayın).
 3. Özelleştir’i tıklayın. Bu sizi birçok seçenek içeren bir sayfaya götürecektir. Ancak şimdilik bir Favicon yüklemeye odaklanacağız.
 4. Site Kimliği’ni tıklayın.
 5. Site Simgesini tıklayın.
 6. Bilgisayarınızdan yüklenecek bir resim seçmek için alanı tıklayın. Arama alanının sağ tarafında nasıl göründüğünü görebileceksiniz..
 7. Bir resim başarıyla yüklendikten sonra otomatik olarak kaydedilir. Daha sonra şu 2 hazır seçeneğiniz olacaktır:
 • Kaldırmak
 • Resmi değiştir

Notlar:

 • Sık kullanılan simgesi olmadan web sitenizin sekmesi yalnızca site başlığınızı görüntüler. Bazı durumlarda, web barındırma sağlayıcısının logosu favicon olarak görüntülenir.
 • Bir favicon’u sadece markalama amaçlı değil, estetik nedenlerle de kullanmanızı öneririz (tarayıcı sekmeniz favicon olmadan sıkıcı görünecektir).
 • Siteniz için en iyi görünümü bulana kadar favicon resminizi (boyut, renk, tasarım) tamir edebilirsiniz..

# 19 – WordPress Sitenizdeki Kullanılmayan Tüm Eklentileri Kaldır

WP Yüklü Eklentiler

WordPress paketleri, yararlı bulamayacağınız önceden yüklenmiş eklentilerle birlikte gelir. Bunları kaldırmak için aşağıda listelenen adımları izleyin.

 1. WordPress Kontrol Panelinize giriş yapın.
 2. Eklentilere gidin (sol kenar çubuğunda görürsünüz).
 3. Yüklü Eklentilere tıklayın.
 4. Silmek istediğiniz tüm etkin eklentilerde Devre Dışı Bırak’ı tıklayın. Silme seçeneğinin yalnızca devre dışı bırakılan eklentilerde göründüğünü unutmayın.
 5. Sitenizden kaldırmak istediğiniz tüm devre dışı bırakılmış eklentileri silin.
 6. WordPress eyleminizi onaylamanızı isteyecek – sadece evet’i tıklayarak onaylayın ve bu eklentiyi yüklü eklentiler listenizden (ve sisteminizden) otomatik olarak kaldıracaktır..

Notlar:

 • Yüklü eklentilerinizi kullanmasanız bile saklama seçeneğiniz vardır. Bu durumda bunları devre dışı bırakmanız yeterlidir.
 • Yararsız eklentileri kaldırmak (özellikle de kullanmayacağınızdan emin olduğunuz) WordPress arka uçlarınızı düzenli tutacaktır (en azından Eklentiler bölümünde).

# 20 – WordPress Panonuzu Temizleyin ve Düzenleyin

WP Kontrol Paneli Ekranı Seçenekleri

CPanel’den WordPress kurulumları genellikle sizin için gerçekten yararlı olmayan widget’lar ve eklentilerle birlikte gelir – bu nedenle bunlar yalnızca Gösterge Tablonuzu dağıtabilir. WordPress Kontrol Panelinizi temizlemek için şu adımları izleyin:

 1. Gösterge Tablonuza gidin.
 2. Ekran Seçenekleri açılır okunu arayın (Kontrol Panelinizin sağ üst köşesinde, Yönetici profili resminizin yanındadır). Açılır oku tıklayın.
 3. Adım # 2, şu anda varsayılan olarak kontrol edilen tüm widget’ları size gösterecektir. İhtiyacınız olmayan tüm widget’ların işaretini kaldırın.

Notlar:

 • Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra, artık Kontrol Panelinizde gereksiz (kontrol edilmemiş) tüm widget’ları görmeyeceksiniz.
 • Ekran Seçenekleri menüsündeki bazı widget’ların işaretini kaldırmazsanız, WordPress Panonuza her giriş yaptığınızda bunların tümünü göreceksiniz.
 • Hoş Geldiniz widget’ini kaldırmanızı öneririz.
 • Etkinlik widget’ını kaldırmayı düşünün.
 • WordPress Haberler widget’ını kaldırmayı düşünün.

Yeni Web Siteniz için Tebrikler!

WordPress Sitesi

Gördüğünüz gibi, bilgi kodlamadan bir web sitesi oluşturmak gerçekten mümkündür. Elbette, çok fazla adım içeriyor – ancak web sitenizde çalışmaya devam ettiğinizde bunlara alışabilirsiniz (veya gelecekte yenilerini oluşturabilirsiniz).

Bu adım adım kılavuzu referans olarak saklayın ve nişinizde gerçekten güzel ve işlevsel bir web sitesi oluşturabileceğinizden eminiz. İyi şanslar!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector