Kanada Web Sitesi Erişilebilirlik Yönergeleri

2020’den itibaren herhangi bir zamanda internette sörf yapan yaklaşık 34.56 milyon Kanadalı var. Ülke aynı zamanda en yüksek kullanılabilirlik oranlarından birine sahip. Yüzde 96 İnternet erişimi olan nüfusun.


Bir blogcu veya e-Ticaret satıcısı olun, içeriğinizin Kanada’nın erişilebilirlik yasalarına uygunluğunu sürdürdüğünden ve sayfalarınızı ziyaret etmek isteyen herkes için yararlı ve erişilebilir olduğundan emin olmak istersiniz.

Bu, tasarım aşamasındaki engelli kişilere web sitenize eşit erişim sağlayacak yönergelere uymanız gerektiği anlamına gelir. Web sitesi dosya sıkıştırması, barındırma verimliliği ve genel kullanıcı deneyimi de dahil olmak üzere Site Optimizasyonu, engelli ziyaretçilerin içeriğinizi görmesine, duymasına, anlamasına ve etkileşimde bulunmasına veya katkıda bulunmasına olanak tanıyacak şekilde ele alınmalıdır..

Mevcut en iyi web barındırma sorunları çözecek ton var emin olurken, hala bazı şeyler kendiniz yapmayı öğrenmek gerekir:

Web Sitesine Erişilebilirlik Nedir ve Neden Önemli??

Erişilebilirlik, mükemmel bir kullanıcı deneyimi (UX) sağlamanın bir yoludur, ancak bunun ötesine geçer. Web sitesi erişilebilirliği görme, işitme ve konuşma bozuklukları, nörolojik durumlar ve normal etkileşimi zorlaştırabilecek çeşitli araçlarla internete erişenler nedeniyle kalıcı engelli kişileri kapsar.

Eski sistem ve klavyesi kullanmayan daha küçük ekranlı cihazlar dahil.

Web siteniz erişim yönergelerine uygun olarak tasarlandığında, geçici olarak devre dışı bırakılanlara, yaşlılara, bağlantı sorunları olan yerlerde yaşayan kişilere ve çok fazla alandaki bilgisayarları veya diğer cihazları kullanan kişiler gibi durumsal kısıtlamaları olanlara da yardımcı olur. ses içeriğinde parlama veya kısıtlamaların.

Web sitesi erişilebilirliğinin önemi hakkında Infographic

Kaynak: DMA.org.uk

Engellilerin web’i nasıl kullandıklarını düşünmek sadık bir kitle toplamak için son derece faydalıdır.

İnternetin herkes tarafından gerçekten açık ve kullanılabilir olması için, web sitenizi erişilebilirlik için optimize etmek önemlidir. Aslında, 15 yaşın üzerindeki altı milyondan fazla insanın bir tür engelle yaşadığı Kanada yasasıdır..

Engelliler için erişilebilirliği kapsayan birkaç farklı düzenleme vardır. Bu yasalar, eğitim materyalleri ve web sitesi içeriği dahil olmak üzere tüm yayınlar için geçerlidir ve bazıları kesinlikle dijital medyaya uygulanır. Amacımız, Kanadalılar için erişilebilirlik yönergelerine ve mevzuatına genel bir bakış sağlamak ve ardından web sitenizi nasıl oluşturabileceğinizi kapsamaktır. yasal uyumluluğa devam ederken tüm kitleniz için gerçekten kullanılabilir.

Kanada Web Erişilebilirlik Yasaları Basitleştirilmiş

Dijital çağın ortaya çıkmasından önce bile, engelli Kanadalılar çeşitli mevzuatlarla korunuyordu. Bu yasaların birçoğu, vatandaşların mevcut ihtiyaçlarına daha fazla uygulanacak şekilde güncellenmiş ve değiştirilmiş olmalarına rağmen, illerdeki kitaplarda kalmaktadır..

Ayrıca, tüm Kanadalıların web erişiminin getirdiği avantajlara erişebilmelerini sağlamak için yazılmış bir dizi yeni yasa oluşturulmuştur..

En eski küresel mevzuat parçalarından biri, dünya çapındaki çalışanların ve vatandaşların dijital teknolojiye aynı erişime sahip olmasını sağlamak için yıllar boyunca sürekli olarak değiştirilen BM Engelli Hakları Sözleşmesi aracılığıyla bize geliyor..

web sitesi erişilebilirliği çeşitli yönleri

Kaynak: newtarget.com

Amerika Birleşik Devletleri, fiziksel kabiliyetine bakılmaksızın, teknolojiye eşit erişime sahip olan tüm vatandaşlara erişilebilirliği sağlamada da ön plandadır. 1973’teki Rehabilitasyon Yasası 1998’de güncellenmiştir. 508. Bölümü federal kurumların diğer ABD vatandaşlarının aynı elektronik ve bilgi teknolojisini (EIT) engelliler için kolayca yararlanmasını zorunlu kılmaktadır..

Web sitenizin Kanada dışında bir erişimi varsa, kodlama, eklentiler ve komut dosyalarınızın bu değişiklikte belirtilen standartları karşıladığından emin olmak için bu 508 kontrol listesine bakmak iyi bir fikirdir. Gayri resmi, ancak yasada belirtilen 508 yönergesine dayanıyor.

Güneydeki komşularımız tarafından geride bırakılmamak için ülke genelindeki Kanada yasama organları kendi kurallarımızı ve erişilebilirlik standartlarımızı oluşturdu. Bunlardan birincisi, 2016 yılında internete erişim konusunda rehberlik sağlamak üzere değiştirilen 1985 Kanada İnsan Hakları Yasası’nda yapılan bir değişiklik..

Engelliler için Erişilebilirlik Yasası (AODA)

Bu yasanın bir parçası olarak, ister özel ister kar amacı gütmeyen olsun, okullar ve kuruluşlar olsun 50’den fazla çalışana sahip Ontario işletme sahipleri, 1 Ocak’a kadar WCAG 2.0 Seviye A – AA yönergelerini karşılamak için web sitesi içeriği oluşturmalı veya yenilemelidir 2021. İçerik herhangi bir metin, resim, video veya ses olarak tanımlandı.

2020’de ortaya çıkan AODA, 2025 yılına kadar yeni veya mevcut kamu, okul ve iş web sitelerinde önemli değişikliklerin yapılmasını gerektirecektir.

 • Erişilebilir eğitim ve eğitim materyalleri oluşturma
 • İşitme engelliler için altyazılar ve görme engelli öğrenciler ve personel için açıklamalar içeren erişilebilir video oluşturma
 • Tüm okul kütüphanesi materyallerini erişilebilir hale getirme
 • Erişilebilir geri bildirim mekanizmaları ve formları oluşturma
 • Talep üzerine erişilebilir acil durum malzemeleri oluşturma

İşverenler ayrıca tüm eğitim kılavuzlarına, dahili iletişimlere, değerlendirmelere ve acil durum müdahale bilgilerine erişilebilir olduğundan emin olmak zorundadır. Yukarıdaki örneklerden herhangi birine uyulmaması, 200 $ ile 15.000 $ arası, web sitesi sahipliğine / ortamına ve uygunsuzluğun ciddiyetine bağlı olarak.

Erişilebilir Kanada Yasası (Bill C-81)

Daha yeni mevzuatlardan biri olan bu yasa 2018’de Bilim ve Spor Bakanı ve Engelliler Bakanı tarafından önerildi. Amaç, web sitesi geliştiricileri ve tasarımcıları için rehberlik sağlamak ve vatandaşlar ve engelli vatandaşlar için katılımı teşvik etmektir..

Royal Assent’i takiben 21 Haziran 2019’da oylandı ve temel olarak WCAG ile aynı gereksinimleri izliyor. Bu yönergelere uyulmaması ve sürdürülmemesi halinde verilen cezalar, 250.000 $.

Manitobans Yasası için Erişilebilirlik Yasası (AMA)

AMA 2013 yılında eyalet tarafından Ontario yasalarıyla aynı türde koruma ve erişim sağlamak amacıyla kabul edilmiştir. Web sitesi oluşturucularının, yayıncılarının ve işletmelerinin, engelli Manitobans’a erişilebilirlik sağlamasını gerektiren beş standart seti üzerine kurulmuştur..

Bunlar baskı boyutunu içerir, renk kontrast, ve AODA ve WCAG ile uyumlu dil kullanımı.

Nova Scotia Erişilebilirlik Yasası

Bu eylem 2017 yılında yasaya geçti, ancak bazı bölümleri hala geliştirilme aşamasında. Nova Scotia, tüm hükümet web sitelerini WCAG standartlarıyla uyumlu hale getirerek “örnek teşkil eden” bir yaklaşım benimsiyor. 12 WCAG standardının her birinin gereksinimlerine bağlı bir uyum takvimi uygulayarak diğer illerden farklıdırlar.

Uymamanın cezası, mümkün olduğunca yüksek bir para cezasıdır 250.000 $. İl ayrıca web geliştiricilerine gereksinimleri karşılamalarına ve cezalardan kaçınmalarına yardımcı olmak için hibe verecek.

İlgili Faturalar, Yasalar ve Düzenlemeler

Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergeleri 2.0 (WCAG 2.0), web geliştiricilerinin ve tasarım teknisyenlerinin içeriğe engelli erişimi için erişilebilirlik noktaları dahil etmelerine yardımcı olmayı amaçlayan bir dizi standarttır. Erişilebilir web tasarımı için 12 standardı yöneten, algılanabilir, çalıştırılabilir, sağlam ve anlaşılabilir dört ilke üzerine kurulmuştur..

dijital erişilebilirlik simgeler

Diğer illeri kapsayan çalışmalarda da birkaç yasal düzenleme bulunmaktadır. En sonuncularından biri Erişilebilirlik 2024 stratejilerinde ortaya konan ilkelere dayanan İngiliz Columbi Erişilebilirlik Yasasıdır (Bill M 219)..

Bu kanunun ilk okuması Mayıs 2018’de yapıldı, ancak henüz yasa değil. Diğer Kanada eyaletlerinin topuklarını takiben, çoğu kendi erişilebilirlik kuralları ve mevzuatları üzerinde çalışıyor.

Web Sitenizi Daha Erişilebilir Hale Getirmeye Yönelik En İyi Uygulamalar

Web içeriğini, yararlanabileceği veya kullanımından yararlanabilecek herkes için erişilebilir hale getirmek, BM’den yerel yönetimlere ve işletme sahiplerine kadar herkes için bir endişe kaynağıdır..

Bir web sitesi oluştururken, web tasarımınıza erişim oluşturmak, web sitenizin erişilebilirlik araçlarını ve cihazlarını desteklediğinden emin olmanın yanı sıra, daha tatmin edici bir deneyim sağlar, markalaşmaya yardımcı olur ve müşteri sadakatini teşvik eder.

Aynı zamanda, engellilerin, yaşlıların ve kırsal alanlarda yaşayanların geri kalanımızla aynı teknolojiye sahip olmalarına yardımcı olan sosyal içerme için bir temel sağlar..

Erişilebilirlik yönergeleriyle ilgili sorunlardan biri, en fazla sayıda insanın teknolojiyi rahat bir şekilde kullanmasına izin verecek bir dizi standart protokol ve prosedür oluşturmanın zorluğudur..

Bu, en büyük teknoloji yenilikçilerimizden bazılarının bir araya gelmesini sağladı ve çeşitli cihazlar ve bilgi işlem ortamlarında en yüksek düzeyde erişilebilirliği sağlamak için birleşik standartlar seti oluşturdu.

Tüm potansiyel web sitesi ziyaretçilerinize hizmet verdiğinizden emin olmak için, web sitenize erişilebilirliği dahil etmek için bazı yönergeleri ve en iyi uygulamaları uygulamaktan gurur duyuyoruz.

Web erişilebilirlik Infographic

Kaynak: library.triton.edu

Tipografi ve Okunabilirlik

Bu, web sitesi tasarımının baskın ve tartışmasız en önemli unsurudur. Yazı tipi boyutu ve rengi, düzeni ve genel organizasyon seçimi, görme engelli kişiler için bir web sitesini okumayı ve gezinmeyi kolaylaştırabilir. Aşağıdaki metin yönergeleri WebAIM’i temel alıyordu ve WCAG uyumluluğunu sağlamak için oluşturuldu:

 • Bir veya iki kolay okunan büyük yazı tipiyle sadık kalın
 • Grafiklere gömmek yerine gerçek metni kullanın
 • Yazı tipi ve arka plan renkleri arasında yeterli kontrast olduğundan emin olun
 • Göreli olan yazı tipi boyutlarını kullanın ve küçük, süslü veya iyi yazı tiplerinden kaçının
 • CAPS, kalın veya italik yazı tipleri gibi varyasyonları sınırlayın
 • Yanıp sönen veya hareket eden metin kullanmayın
 • Metinsel anlam iletmek için yalnızca yazı tipi boyutunu, rengini veya stilini kullanmaktan kaçının

Erişilebilir Başlıklar Oluşturma

Üstbilgiler, içeriğinize görme engelli ziyaretçiler için izlemesi kolay bir yapı sağlamanın en iyi yollarından biridir. Akışı ve okunabilirliği geliştirir ve okuyuculara net yön ve gezinme seçenekleri sunar.

W3 kuruluşu, boyut, en uygun yerleşim ve kullanımı kapsayan HTML başlıkları oluşturmak için bir kılavuz oluşturmuştur. En büyük başlık, paragrafları ve bölümleri işaretleyen sıralı, art arda boyutlarla sayfanın üst kısmına ayrılmalıdır..

İçerik Düzeni, Renkler ve Görüntüler

Renk Körlüğü, en şık tasarımlı web sitesinin bile bir renk şeması seçerken dikkatli bir şekilde dikkate alınmadığını görmeyi zorlaştırabilir. Tek bir renk körlüğü şekli yoktur, bu nedenle tek boyutlu bir çözüm olmamalıdır.

Bununla birlikte, anlamlı bir deneyim sağlamak için genel bir kural arka planda iyi görünen metni seç, ve kullan koyu renkler daha açık tonlara karşı.

Bu, kontrastı ölçmek için bir araç kullanmanın yararlı olduğu bir durumdur. Aşağıdaki kaynak bölümünde bir tane bulacaksınız. Görüntüler iyi boyutlandırılmalı, nadiren kullanılmalı ve uygun indeksleme ve açıklayıcı amaçlar için alt metne eklenmelidir. Düzeni veya işlevselliği etkilemeden herhangi bir içeriği herhangi bir ekranda yeniden boyutlandırılabilir hale getirme.

görüntüleri erişilebilirlik için optimize etme

Kaynak: kinsta.com/blog/

Düzen ile ilgili olarak, tüm ziyaretçilerin küçük bir metin bloğu ve iyi bir yazı tipi kullanması, bol miktarda beyaz boşluk içermesi ve içeriği parçalamak ve tanımlamak için madde işareti listelerini ve başlıkları kullanması iyi bir temel kuraldır. İçerik türünüz için kesinlikle gerekli olmadıkça tabloları kullanmaktan kaçının.

Erişilebilir Video İçeriğini Dahil Etme

Video söz konusu olduğunda, üç ana düşünce alanı vardır: altyazı koyma, Açıklamalar, ve transkripsiyonları. Altyazılar, videoda konuşulan kelimelerle senkronize edilmeli, işitme kaybı olmayanlar tarafından duyulanlarla aynı olmalı ve erişim basit bir geçiş düğmesi ile gerçekleştirilmelidir..

Görmeyen kişiler oynatmayı durdurmak için bir mekanizma bulamayabileceğinden, otomatik oynatma özelliğine sahip video eklemekten kaçının.

Tüm transkriptler video görüntüleme ekranının altına yerleştirilmeli ve okuyucunun video içeriğinin gerçek temsili. Bu, ifadenin doğru olması gerektiği ve önemli eylemlerin veya ipuçlarının transkripte dahil edilmesi gerektiği anlamına gelir..

otomatik video konuşma metni

Kaynak: telestream.net

Sesli açıklamalar, görme engelli ve görme engelli kişilerin video içeriğinin özünden zevk almasını sağlar. Anlatılamayan eylemler veya temsiller, videoda meydana gelen eylemleri ileten açık ve özlü bir şekilde açıklanmalıdır..

Klavye Erişilebilirliğini Sağlama

Web sitenizin gerçekten erişilebilir olduğundan emin olmak için en temel giriş yöntemlerinden biri klavyedir., içeriğin hiçbirinin yalnızca fare ile gezinilemediğinden emin olun.

Klavye erişilebilirliği, sekme özelliğiyle hizalanan metin ve diğer gezinme alanları oluşturularak desteklenir; bu, düğmeleri veya menüleri faresiz kullanmayla ilgili sorunları azaltabilir. Farenizi çıkarıp tüm özellik ve işlevlere erişmeye çalışarak bunu web sayfalarınızın her birinde test edebilirsiniz.

Erişilebilir Belgeler Oluşturma

Çoğu web sitesi içeriği belge veya bir tür metin içerir ve Kanadalıların iş yapabilmesi için dijital olarak üretilmiş birçok belge vardır. PDF dosyalarına ve diğer belge türlerine erişilebilir olmasını sağlamak için:

 • Açık ve özlü olun.
 • Akışı artıran üstbilgiler ve diğer biçimlendirmeleri kullanın
 • Mümkün olduğunca içeriği liste formunda oluşturun
 • Ekran okuyucularının doğru noktalama işaretlerini belirlemelerine yardımcı olmak için kullanılan etiket dilleri
 • Görüntüleri tanımlamak için alternatif metni dahil etme

Erişilebilir Formlar Tasarlama

Hemen hemen tüm web siteleri, ziyaretçilerin web sitenize abone olmalarını, hesabınızı oluşturmalarını, yardım masası biletleri düzenlemelerini veya ürün satmalarını ister bir tür formlar içerir. İçeriğinize form eklerken, alanların ayırt edilebilecek kadar büyük olduğundan, her bölümün açıkça etiketlendiğinden ve etiketlerin ilgili alanın yanında olduğundan emin olun.

Talimatlar ve diğer yardımcı bilgiler bulmak, anlamak ve okumak kolay.

Web Sitesine Erişilebilirliği Artırma Kaynakları

Web sitesi oluşturma ve tasarımı ile ilgili yönergelere ek olarak, geliştiricilerin herkes için kullanılabilir olan estetik açıdan hoş, işlevsel web siteleri oluştururken uyumluluğu sürdürmelerine yardımcı olacak bir dizi kaynak vardır..

 • MS Word ile erişilebilir belgeler: En yaygın veri işleme uygulamalarından biri olduğundan, bu kılavuz Word belgelerinizin erişilebilirlik yönergelerine uygun olmasını nasıl sağlayacağınızı gösterir. Ayrıca, Word belgelerinizi erişilebilirliği kaybetmeden PDF formatına dönüştürmek için bir kılavuz ve Adobe Acrobat Pro, InDesign ve erişilemeyen Adobe PDF dosyalarını onarma için kılavuzlar da vardır..
 • Görme engelliler ve görme engelli kişiler için web siteleri tasarlama: Bu kılavuz erişilebilirliği artırmak için SEO kullanımı, ekran okuyucuları için tasarım ve renk körü için içerik oluşturma konusunda faydalı rehberlik sağlar.
 • Dalga erişilebilirlik aracı: Web sitenizi erişilebilirlik sorunları açısından doğru bir şekilde değerlendirmek istediğinizde, bu araçlar yardımcı olacaktır.
 • Erişilebilirlik görüntüleyici: Bu araçla, geliştiriciler bu bilgilerin yardımcı teknolojiyi nasıl aktardığını doğrulamak için tarayıcılardan gelen API verilerini görüntüleyebilir ve inceleyebilir.
 • W3C Wiki: Erişilebilirlik testi bölümü erişilebilirlik testinin ne zaman yapılacağı ve en iyi sonuçlar için nasıl yapılması gerektiği konusunda rehberlik sağlar.
 • WebAIM Kontrast denetleyicisi: Bu araç, WCAG 2.0 için kontrast standartlarını karşıladığından emin olmak için ön plan ve arka plan renklerini test etmenizi sağlar.
 • DigitalGOV 508 Erişilebilir Videolar: 508 uyumlu bir video oynatıcının nasıl kullanılacağını gösterir.
 • NVDA (Görsel Olmayan Masaüstü Erişimi): Bu, Mac için VoiceOver Aracına benzeyen ücretsiz, kişisel bir kullanılabilirlik aracıdır.
 • Erişilebilirlik geliştirici araçları: Geliştiricilerin web sitesi erişilebilirlik sorunlarını kontrol etmeleri için bir Chrome uzantısı.
 • Web İçeriği Erişilebilirliği ve Mobil Web: Bu, mobil platformlardaki erişilebilirliği test etmek için mükemmel bir kılavuzdur. Mobil Web En İyi Uygulamalar Kılavuzu ile birlikte kullanılabilir.

Son düşünceler

Uyumluluk, başlangıçtan itibaren tasarımınıza erişilebilirliği dahil etmek anlamına gelir. Ancak, erişilebilirlik için tasarım yapmak, sıfırdan başlamak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Yukarıda belirtilen tüm öneriler ve en iyi uygulamalar, web sitenize her zaman uygulanabilir.

İpucu: Yüksek puan alan web sitesi oluşturucularının çoğu zaten erişilebilirliği yakından takip ediyor. Arka uç yönetimi konusunda deneyiminiz yoksa, her şeyi kendiniz yapmaya çalışmadan önce söz konusu yazılımı kontrol etmenizi öneririz.

Bu bilgilerin ve kaynaklara bağlantıların mümkün olan en iyi içeriği ve düzeni oluşturmanıza yardımcı olmasını ve sayfalarınızda seyahat eden herkes tarafından kullanılabileceğini umuyoruz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map