Alan Adı Nasıl Satın Alınır – Basit Kılavuz (2020)

Yeni çevrimiçi işinizi kurduğunuz için tebrikler! ������


Yeni bir iş kurmak heyecan verici (ve göz korkutucu) olabilir, ancak eğlence başlamadan önce üstesinden gelmeniz gereken birkaç şey var …

Her şeyden önce, yeni çevrimiçi işinizin iyi bir alan adı.

Bir alan adının önemini abartmak zordur… kelimenin tam anlamıyla işinizi yapabilir veya bozabilir (Toronto merkezli bir başlangıç ​​zor yoldan öğrendiğinden).

Web siteniz için bir alan adı, kitleniz ve arama motorlarınız için de önemlidir. Bu nedenle, markanızı yansıtan, akılda kalıcı olan ve bundan yıllar sonra değişecek bir alan adı seçmek çok önemlidir.

Bir alan adını hızlı ve uygun bir şekilde nasıl satın alabileceğinizi merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz en iyi etki alanı kayıt şirketlerini ve bunları nasıl kullanacağınızı biliyorsanız basit, ağrısız ve anlaşılır bir süreçtir.

Yeni alan adınızı almaya hazır mısınız? Harika, başlayalım.

�� DİKKAT: Bir Alan Adı Satın Almadan Önce…

1. Kendi araştırmanızı yapın (DYOR)

Bir alan adı aramaya başlamadan önce, her zaman önceden biraz ödev yapın.

“Ödevinizi yapmak” ile, okuyucularınızın ve / veya müşterilerinizin gerçekten ne istediği hakkında kapsamlı bir fikre sahip olmanız gerektiğini kastediyoruz. Ayrıca nişini çalış hedef kitleniz tarafından kullanılan popüler anahtar kelimeleri ve arama terimlerini anlamak için.

Benzer işletmelerin web sitelerine bakın ve rakiplerinizin alan adlarını kontrol edin. Belirli bir alan adının en son ne zaman satıldığını ve web barındırma sağlayıcılarının kim olduğunu veya kim olduğunu öğrenmek için göz atın. Kanada’daki en iyi web barındırıcıları ve kayıt şirketleri, müşterilerine (ve müşterilerinin alan adlarına) iyi davranır ve belirli ülkelerdeki düşük kaliteli, bütçe web barındırıcıları arasında yaygın olan “gölgeli” uygulamalardan kaçınır.

2. Kolay Yazma ve alan adlarını hatırlama

Basit ve kolay tutun. Her zaman kitle tarafından kolayca hecelenebilecek bir alan adı seçmeyi unutmayın. Günün heveslerini ve trendlerini takip etmeyin ve kolay hava alan bir alan adı seçmeyin.

Tuhaf yazımlardan ve diğer karakterlerden de kaçınmak en iyisidir. İzleyicileri şaşırtan yazımlar onları yanlış sayfalara indirebilir ve hatta müşteri kaybedebilirsiniz. İşletmeniz hakkında konuşan ve ağızdan ağza yayılması kolay kısa bir isim gerçekten en uygunudur.

3. .com ile devam edin

Biliyor musun alan adlarının yüzde 48’inin .com uzantısı var?

Evet, alan adınızın 2020 ve sonrasında sahip olabileceği en iyi uzantı yine de. Sadece hatırlaması en kolay değil, herkes bunu biliyor.

.Com uzantısının alınması durumunda, “.net”, “.org” vb. Gibi diğer popüler TLD’lerle gidebilirsiniz. Bazı uzantıları kendi başınıza beyin fırtınası yapın. (Ancak .pizza gibi garip uzantılardan kaçınmanızı öneririz.)

4. Gizli ücretlere dikkat edin

Alan adını satın almaya karar verirken fiyat büyük bir rol oynar. Pazar, sizi onlardan satın almaya çekmeye çalışan alan adı kayıt şirketleriyle doludur. Ancak anahtar, uyanık olmak ve ucuz görünen ama tonlarca gizli ücrete ve pahalı satışlara sahip olmak için aldanmak değil (size bakmak, GoDaddy).

Bazı kayıt şirketleri size promosyon teklifleri adına ucuz bir fiyata bir alan adı satabilir. Bununla birlikte, yenileme ücretleri, sözleşme ücretleri, pahalı faturalar ve daha fazlası adına maliyetler üzerinde çok fazla eklenti olacaktır. Herhangi bir karar vermeden önce araştırmanızı iyi yapın.

5. Şeffaflık arayın

Her zaman işlerinde en uygun şeffaflığı sağlayan kayıt şirketleriyle çalışmayı unutmayın. Tüm fiyatları, hizmetleri ve diğer önemli ayrıntıları önceden bilmelisiniz.

Örneğin, yenileme ücretleri, transfer ücretleri ve iptal tutarının farkında olmalısınız. Herhangi bir kayıt şirketi bu kadar önemli hususları paylaşmayı reddederse, onun hakkında bir şey doğru değildir. Onunla herhangi bir anlaşma yapmamak en iyisidir.

6. Bir brandable adı seçin

Markalaşma, herhangi bir iş girişiminin başarısı için en önemli parametrelerden biridir. İşletmeniz için güvenilir bir alan adına sahip olmak, ona benzersiz bir kimlik verir. Bu ne? Ve neden gerekli?

Bir brandable alan adının belirli bir anlamı yoktur. Benzersizdir ve kolayca telaffuz edilebilir ve ezberlenebilir. Örneğin, Google bir kelime değildir ve bir anlamı yoktur, ancak hatırlanması çok ünlü ve kolaydır. Bir brandable alan adını nasıl seçeceğinizden emin değilseniz, bu alan adı üreticilerinden herhangi birine göz atın; web siteniz için bir ad seçmenize yardımcı olmakta harikalar (ve kullanımı da oldukça eğlenceli).

7. Adın ticari markalı olmadığından ve kullanılmadığından emin olun

Hiçbirimiz işin başlangıcında yasal bir dava açmak istemiyoruz. Alan adını seçerken, ticari markanın olmadığından emin olun. Seçtiğiniz adın zaten kullanılıp kullanılmadığını görmek için sosyal medya sitelerini de kontrol etmeniz gerekir.

Alan adınızda ve sosyal ağlarınızda aynı adı kullanmak ideal bir şeydir. İzleyicinin isme aşina olmasına ve sizi web’de bulmasına yardımcı olacaktır.

8. Gizliliğinizi koruyun

Bir alan adı satın almak söz konusu olduğunda gizlilik en büyük endişe kaynağıdır. Bir alan adı satın alırken size ücretsiz veya minimum fiyata koruma sunan kayıt şirketlerini arayın. Alan adları WHOIS ve RDAP dizinlerinde genel kayıt olduğundan, kişisel bilgilerinizi gizli tutmak en iyisidir.

Sahipliğinizi ve iletişim bilgilerinizi gizli tutmak sizin elinizde. Gizliliğinizi korumak için prim tutarları talep eden kayıt şirketlerine karşı tetikte olun ve tuzağa düşmeyin. Gizlilik koruması için Namecheap’ten başka bir yere bakmayın; varsayılan olarak ücretsiz WHOIS gizlilik koruması sunarlar. Müşterilerinin bilgilerinin korunması söz konusu olduğunda kayıt şirketi endüstrisinin “model vatandaşları” olduğu için Namecheap’e teşekkürler.

9. Uzun vadeli düşünün

İster küçük ister büyük olsun, işletmeniz için alınan her karar uzun vadeli bir olasılıktan alınmalıdır. Benzer şekilde, alan adınız yatırımınızdır ve uzun vadeli bir şey olmalıdır.

Yakın gelecekte değiştirilmesi veya hurdaya çıkarılması gereken bir adla gitmeyin. Bunun yerine, yıllar boyunca işletmenizi ve markanızı temsil edebilecek bir ad seçin. Nişinizi dikkate alın ve yakın gelecekte genişlemeye karar verseniz bile iş hizmetlerinizi tanımlayacak bir ad seçin.

Alan adının önemi:

  • Markanızı oluşturur – Alan adları, işletmeniz ve markanız hakkında bilinirliği artırmaya yardımcı olur. Mükemmel bir alan adı, kitlenin hizmetlerinizi tanımasını kolaylaştırır. Ağızdan ağıza güç, markanız hakkında farkındalığın kitleler arasında yayılmasına yardımcı olacaktır.
  • Alan adı, işletmenize güvenilirlik katar – Alan adı, kitle üzerinde iyi bir etki bırakır. Bir alan adı, hedef kitlenizin işletmenize ve hizmetlerinize olan güvenini aşılar. İşletmeniz daha profesyonel ve güvenilir görünecektir. Bir alan adı kaydetmek için bu ekstra kuruşu harcamak istemiyorsanız, kitle neden ürün ve hizmetlerinize güvenir??
  • Alıştırma işini çeker – İşletmenizin doğasıyla eşleşen bir alan adı seçmek çevrimiçi olarak çok sayıda gömme işi çekebilir. Örneğin, güzellik ürünleriyle uğraşıyorsanız, lookbeautiful.com gibi bir alan adı, güzellik ürünleri arayanların dikkatini anında çekecektir..
  • İşinizi Teknoloji meraklısı olarak kurun – Dijital devrim çağında, bir alan adına sahip olmak, işinizi ileri görüşlü bir alan olarak kuracaktır. Teknoloji meraklısı bir marka olarak itibarınızı artıracaktır. İnsanlar çevrimiçi varlığı olan işletmelere, çevrimiçi varlığı olmayan işletmelere göre daha fazla güvenir.
  • Arama Motoru Sıralaması – Kaliteli içerik ve iyi bir etki alanı adı ile iyi geliştirilmiş bir web sitesi arama motoru sıralamasını artıracaktır. Alan adınız Google gibi arama motorlarında daha iyi tanınacaktır. Bu da müşteri tabanınızı artıracak ve size daha fazla iş getirecektir.

Alan Adı Nasıl Satın Alınır (Tam Adımlar)

Artık bir alan adını nasıl seçeceğinizi bildiğinize göre, sizi bir alan adı satın almakla ilgili adımları izleyelim.

Bir alan adı seçtikten sonra, artık işletmeniz için satın almanız gerekir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Bir alan adı seçin

İşletmenizin sahip olmasını istediğiniz adı seçin. Hizmetlerinizi uygun şekilde tanımlamalı ve mümkünse unutulmaz ve biraz akılda kalıcı olmalıdır.

nameboy alan adı üreteci

Alan adınız için iyi bir ad bulmanıza yardımcı olması için Nameboy gibi bir alan adı oluşturucu kullanın.

2. Bir alan adı kayıt şirketi bulun

İlk adım, alan adınızı kaydetmek için bir kayıt şirketi bulmaktır. Belirtildiği gibi, Namecheap’i öneriyorum.

namecheap arama

3. Alan kullanılabilirliği

Bir ad seçtikten sonra, kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. .Com, .net veya .org gibi iyi bilinen ve güvenilir bir TLD uzantısını hedefleyin.

Kullanılabilirliği kontrol et

Unutmayın, istediğiniz uzantıya sahip alan adı kullanılamayabilir.

Bu durumda, “bir sonraki en iyi” kullanılabilir uzantıyı hedefleyin. Bir tane bulduğunuzda, alan adı için ödeme yapın ve işlemi tamamlayın.

4. Alan Adı Kaydı

Ödemeyi yaptıktan sonra kayıt işlemini tamamlamanız gerekir.

Alan Adı Tescili

Kayıt kuruluşunuzun gerektirdiği tüm iletişim bilgilerini doldurun. Unutmayın, WHOIS gizliliğiniz varsa kişisel bilgileriniz gizli kalacaktır. .

5. Doğrulama

Alan adı satın almanın son ve son adımı, girdiğiniz sahiplik ayrıntılarını doğrulamaktır. Doğrulandıktan sonra, her şey hazır.

Tebrikler!

Çevrimiçi işletmenizin artık yeni ve parlak bir alan adı var.

Alan adınızı satın almaya hazır?

Bir şeyleri toparlamak için alan adları, işletmenizi İnternet’te temsil etme, kurma ve tanıtmada önemli bir rol oynar.

Alan adı, Kimlik ve uzun bir yol kat etmenize yardımcı olur.

Marka bilinci oluşturmanın ötesinde, iyi bir alan adı, işletmenizin web sitenize trafik oluşturmasına ve müşteri çekmesine yardımcı olmalıdır.

Bu makalenin, işletmeniz için en uygun alan adını seçmenize ve satın almanıza yardımcı olmasını umuyoruz.

İşletmeniz için bir alan adı seçmek konusunda kafanız karıştıysa veya farklı kayıt şirketleriyle ilgili sorularınız varsa, bize iletişim sayfamızdan bir mesaj gönderin, işlem boyunca size adım adım yol göstereceğiz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector