Sprievodca pre začiatočníkov k optimalizácii súborov webových stránok (rýchlejšie načítanie o 70%)

Na urýchlenie vášho webu a zníženie šírky pásma je kompresia jedným z najúčinnejších (a najjednoduchších) spôsobov, ako to dosiahnuť..


… Mnoho majiteľov webových stránok však v roku 2020 svoje súbory optimalizovať ešte stále nie je, pretože nevedia, aké dôležité je to, alebo nevedia, ako.

Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako zrýchliť načítanie stránok, je zrýchliť načítavanie súborov v jazyku JavaScript (JS) … Aby ste urýchlili načítanie súborov JavaScript, môžete pomocou JavaScriptu kompresiu GZIP zrýchliť..

Teraz je to ideálne iba pre moderné prehliadače, ale väčšina ľudí na internete používa najnovšie zariadenie a prehliadač. Yahoo aj Google využívajú kompresiu GZIP.

Najprv si však ukážme trochu kontextu.

Krok č. 1: Čo je kódovanie obsahu?

Aby bolo možné efektívne optimalizovať súbory webových stránok, je dôležité porozumieť koncepcii známej ako kódovanie obsahu.

Zjednodušene povedané, používa sa to na umožnenie komprimovania dokumentu bez rizika straty jeho základnej identity typu média. Keď požiadate o súbor, váš prehliadač bude hovoriť s webovým serverom.

HTTP požiadavka

Prehliadač v podstate povie serveru, čo chce. Server ju vyhľadá a nájde ju. Prehliadač ho potom načíta. Čím väčší je súbor, tým dlhšie trvá načítanie prehliadača.

Čo robiť, keď je súbor príliš veľký?

Budete to zips. Keď do prehliadača odošlete súbor, ktorý je zazipovaný, ušetríte tak čas na sťahovanie, ako aj šírku pásma.

So serverom a prehliadačom sú spojené dva prvky, ktoré vedia, že odosielanie súboru ZIP je v poriadku:

 • Prehliadač oznámi serveru, že je v poriadku odoslať komprimovaný obsah odoslaním hlavičky
 • Ak je obsah komprimovaný, server odošle odpoveď

Ak súbor nie je komprimovaný, server neodošle hlavičku odpovede na kódovanie obsahu. Hlavička akceptovania kódovania nie je požiadavkou, ale iba požiadavkou prehliadača.

Prehliadač sa bude musieť zaoberať pravidelnou ťažkou verziou, ktorú server neposiela cez komprimovaný obsah.

Nastavenie servera

Nemáte kontrolu nad prehliadačom. Buď pošle hlavičku, alebo ju neodošle. Môžete však nakonfigurovať server, ktorý používate, aby ste zabezpečili vrátenie obsahu zipsu, pokiaľ to prehliadač dokáže zvládnuť. To má za následok značné úspory šírky pásma.

výkon webu po kompresii

Ak to chcete urobiť, povoľte nastavenia kompresie pre službu IIS. Ak používate Apache, je relatívne jednoduché povoliť kompresiu výstupu. Stačí otvoriť súbor .htaccess a pridať správny kód.

Apache ponúka dve možnosti kompresie:

 • mod_deflate je štandard a je jednoduchšie ho nastaviť
 • mod_gzip vám umožňuje vopred komprimovať obsah a zdá sa byť výkonnejší

ľahké deflácie apache

Bez ohľadu na to, ktorú voľbu si vyberiete, Apache bude hľadať, či prehliadač odoslal hlavičku na prijatie kódovania, a potom súbor vráti v normálnej alebo komprimovanej verzii..

Ak starší prehliadač spôsobuje problémy, môžete urobiť niekoľko krokov na jeho odstránenie pridaním určitých osobitných smerníc.

Na vrátenie komprimovaného obsahu môžete použiť PHP, ak nemôžete vykonať zmeny v súbore .htaccess. V PHP:

<?php if (subst_count ($ _ SERVER [‘HTTP_ACCEPT_ENCODING’], „gzip“))) ob_start („ob_gzhandler“); else ob_start (); ?>

Gzipovaná verzia súboru sa vráti po kontrole hlavičky akceptovania kódovania. Je to podobné ako pri vytváraní webového servera na vlastnú päsť. Komprimovať výstup, Apache to uľahčuje.

Dôležité upozornenie: väčšina softvéru na vytváranie webových stránok neumožňuje úpravy na úrovni kódu (s niekoľkými výnimkami). Pokiaľ ide o hosťovanie v Kanade, dôrazne sa zasadzujeme o to, aby vaše stránky hostili sami, ale uvedomujeme si, že to nie je pre každého. Pri použití tvorcov webových stránok, ako je Squarespace, Wix alebo Weebly, je tento druh drotárstva na úrovni servera pravdepodobne mimo vášho dosahu..

Overte svoju kompresiu

Po dokončení konfigurácie servera je dôležité zabezpečiť, aby ste dodávali komprimovaný obsah. Ak chcete zistiť, či je vaša stránka komprimovaná online, môžete použiť online test GZIP.

V prehliadači vám s tým môžu pomôcť vývojárske nástroje. Budete chcieť prejsť na kartu siete, obnoviť stránku a potom kliknúť na sieťový riadok konkrétnej stránky.

Ak bol obsah odoslaný komprimovaný, zobrazí sa hlavička „kódovanie obsahu: GZIP“.

hlavička gzip google chrome

Ak chcete získať viac podrobností, kliknite na ikonu „použiť veľké riadky“. Poskytuje tiež informácie o skutočnej veľkosti obsahu a veľkosti komprimovaného prenosu.

Je potrebné zvážiť

Kompresia poskytuje množstvo výhod, ale všetko má svoje nevýhody. Chcete vedieť o nasledujúcom:

 • Graf kompresného pomeruObsah, ktorý je už komprimovaný: Väčšina hudby, videí a obrázkov je už komprimovaná. Ak sa ich pokúsite znova komprimovať, je to zväčša iba strata času. Vo väčšine prípadov si musíte robiť starosti iba s kompresiou CSS, HTML a JavaScript.
 • Staršie prehliadače: Komprimovaný obsah nie je kompatibilný so všetkými prehliadačmi. To platí najmä pre staršie prehliadače. Napríklad sa možno budete chcieť vyhnúť kompresii HTTP, ak musíte pracovať v systéme Windows 95 alebo Netscape 1.0. Existujú určité pravidlá a pokyny, ako sa vyhnúť kompresii pre staršie prehliadače s modulom deflácie Apache.
 • CPU zaťaženie: Ušetrite šírku pásma a využite čas CPU, keď komprimujete obsah za behu. Vzhľadom na rýchlosť kompresie sa kompromis zvyčajne považuje za spravodlivý. Existujú spôsoby, ako posielať komprimované verzie a predkomprimovať statický obsah. To zvyčajne vyžaduje viac konfigurácie. Pamätajte, že ľudia na internete majú krátke rozpätie pozornosti, takže zvýšenie rýchlosti pre lepšiu skúsenosť používateľov pomocou cyklov CPU je zvyčajne vždy dobrý nápad.

Prečo by ste mali používať kompresiu GZIP

http kompresná konzolaKompresia GZIP ponúka množstvo výhod. Je dôležité vedieť, čo to znamená, aby ste si boli plne vedomí toho, prečo by ste ich mali začať používať.

V priemere, Použitie GZIP na kompresiu súborov CSS a HTML vám ušetrí 50 až 70 percent celkovej veľkosti súboru. Táto významná úspora veľkosti súboru vedie k oveľa lepšiemu a efektívnejšiemu používateľskému prostrediu na vašom webe.

Táto technika tiež hrá dôležitú úlohu v celkovom SEO vášho webu. Vyhľadávacie nástroje používajú zložité algoritmy na určenie, kde stránky a webové stránky spadajú do výsledkov vyhľadávania.

Jedným z prvkov, ktorý je pri každej aktualizácii algoritmu dôležitejší, je rýchlosť načítania webovej stránky. Vyhľadávacie nástroje používajú tieto informácie na určenie celkovej optimalizácie webovej stránky.

Test rýchlosti kompresie gzipKeď sa webové stránky načítajú rýchlo, nemusia návštevníci stránok čakať na prístup k obsahu, ktorý hľadajú. Pamätajte, že používatelia internetu majú krátke rozpätie pozornosti.

Ak načítanie webovej stránky trvá príliš dlho, je pravdepodobné, že používateľ klikne a nájde rýchlejšiu stránku s podobnými informáciami. Vyhľadávacie nástroje chcú odmeňovať rýchlejšie načítanie webových stránok, takže im poskytujú vyššie umiestnenie výsledkov vyhľadávania.

Rýchlejší web tiež zvyšuje počet konverzií. To znamená, že ak máte webovú stránku elektronického obchodu, čím rýchlejšie sa načíta, tým vyšší je váš predaj. V skutočnosti približne 51 percent Američanov tvrdí, že hlavným dôvodom, prečo opustia nákup, je pomalý web.

Prípadové štúdie ukazujú, že mieru konverzie môžete vylepšiť o viac ako 15 percent skrátením času načítania svojho webu iba o 2,2 sekundy.

Riešenie problémov s kompresiou GZIP

Podobne ako všetky technologické prvky, kompresia GZIP môže zlyhať z najmenších dôvodov. Dobrou správou je, že väčšina dôvodov zlyhania je odstrániteľná.

Prvým prvkom, na ktorý sa treba zamerať, je, či váš webový hostiteľ podporuje kompresiu GZIP. Zatiaľ čo väčšina to podporuje kvôli svojej dôležitosti pre načítanie stránky, existuje niekoľko vybraných, ktorí sa neobťažovali zaistiť kompatibilitu. Ak chcete zistiť, či je kompatibilita s GZIP problémom, môžete sa obrátiť na svojho webového hostiteľa.

Ďalším prvkom na preskúmanie je váš kód. Problémy môže spôsobiť aj jedna nesprávna postava. Vyhľadajte zmeškaný znak, chybu syntaxe alebo chybný kód. Aby bola kompresia úspešná, musí všetky vaše kódovania fungovať s vašou architektúrou.

Môžete len skontrolovať svoj kód, ktorý zadáte, pomocou PHP alebo .htaccess (to bolo uvedené vyššie). Ak sa vám nepodarí nájsť problém, ale domnievate sa, že kód je na vine, zvážte to, keby ste ho úplne nahradili iným kódom, ktorý bude pravdepodobne fungovať..

V niektorých prípadoch má váš webový hostiteľ prístup k správnym súborom, ktoré umožňujú kompresiu GZIP, ale nemáte. V takom prípade jednoducho zavolajte na svojho hostiteľa a požiadajte ho, aby ich povolil.

V tomto článku ste sa dozvedeli o kontrole kompresie GZIP. Toto je rýchla a ľahká možnosť riešenia problémov. Všeobecne sa odporúča, aby ste to urobili ako prvé. Ak niečo stále nie je v poriadku, overte si u svojho webového hostiteľa kód, ktorý ste použili.

Ak je váš prehliadač zastaraný, to tiež môže spôsobiť problémy s kompresiou GZIP. Toto je bežné najmä pre staré verzie programu Internet Explorer. Ak veľa ľudí, ktorí navštívia vaše stránky, používa starý prehliadač, je možné, že budete musieť problém vyriešiť.

Ak sú súbory na vašom webe veľmi veľké, môže to spôsobiť problémy týkajúce sa kompresie GZIP. Ak používate staršiu verziu GZIP, limity veľkosti súboru môžu byť relatívne malé, napríklad dva gigabajty alebo menej. Z tohto dôvodu chcete zistiť, aké sú limity vašej verzie GZIP.

Jeden z najlepších spôsobov zvýšenie výkonu a rýchlosti vašich webových stránok je povolením kompresie. Teraz, keď viete, ako to urobiť, môžete začať využívať všetky výhody.

Buďte si vedomí upozornení a zvážte ich pri práci. Ďalším krokom je nastavenie tak, aby vaši návštevníci mohli ťažiť z výhod.

Často prehliadaný faktor rýchlosti webových stránok súvisí s výberom spoločnosti poskytujúcej webhosting. Áno, mení to podľa vášho výberu, pretože niektoré jednoducho dosahujú lepšiu výkonnosť, keď si dáte čas na rozdelenie údajov.

Viac informácií nájdete v mojom sprievodcovi, ako zvýšiť rýchlosť svojich webových stránok.

Referencie a obrazové kredity:

 • BetterExplained.com
 • OpenSourceVarsity.com
 • Geekeasier.com
 • WebPerformance.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector