Rôzne typy vysvetlenia webhostingu (zdieľané, VPS, určené)

Rôzne typy webhostingu


Potrebujete miesto na umiestnenie svojich webových stránok, ale ste zmätení rôznymi typmi webhostingu? Potom ste na správnom mieste.

Nájdenie správneho webhostingu pre seba nie je ľahké. Je potrebné vziať do úvahy veľa faktorov. Aj keď ste prešli našim zoznamom najlepších webhostingov, stále by ste mohli uviaznuť s otáznikmi o tom, ktorý web je pre vás ten pravý..

Aby vám to pomohlo, tento príspevok vám poskytne základné informácie o tom, čo je webhosting a aké druhy webhostingu sú k dispozícii. Potom budeme podrobne diskutovať o rôznych typoch webhostingu vrátane toho, ako fungujú, aké sú výhody a nevýhody a pre koho sú najvhodnejšie..

Pripravený? Potom začnime.

Prvé základy – Čo je to Web Hosting Presne?

rôzne typy webhostingu - Hosting je vysvetlenýNajprv si objasníme, čo je webový hosting.

Je to vlastne celkom jednoduché. Keď si prezeráte webovú stránku v prehliadači, môžete tak urobiť, pretože prehliadač stiahol niekoľko súborov naplnených kódom a skonvertoval označenie na niečo, čo môžete skutočne vidieť.

Rovnako ako vo vašom počítači, aj tieto súbory boli niekde uložené, aby ste k nim mali prístup. Namiesto pevného disku sa však nachádzali na inom počítači, tzv. Serveri.

Servery sú výkonnejšie ako váš prenosný počítač (takže môžu spravovať veľa ľudí, ktorí na web pristupujú súčasne), skladá sa však z rovnakých vecí ako procesor, pamäť a ďalšie komponenty. Má dokonca operačný systém, zvyčajne založený na Linuxe.

Majiteľ servera ho prenajíma osobe, ktorá vlastní web, ktorý si prezeráte, a poskytuje aj niektoré ďalšie služby, ako je správa servera, podpora, skenovanie škodlivého softvéru, zálohy atď. Proces poskytovania tejto infraštruktúry pre ostatných sa nazýva webhosting. Osoba, ktorá to robí, sa nazýva poskytovateľ hostingu.

Zatiaľ všetko jasné? Skvelé, potom sa pozrime na ďalšie podrobnosti.

Aké rôzne typy webhostingu existujú?

ukazujúce rôzne typy webhostingu - zdieľané vs vps vs venované

Web hosting je viac ako jedna vec. Po prvé, väčšina hostiteľov ponúka viac balíkov služieb, ktoré sa môžu výrazne odlišovať, pokiaľ ide o cenu a to, čo za to získate.

Jedným z prvých a najzákladnejších rozhodnutí, ktoré musíte urobiť, je rozhodnúť sa o jednom z rôznych typov hostingu.

Aj keď existujú rôzne spôsoby, ako rozlíšiť webhostingové ponuky (funkcie, úroveň správy), najzákladnejším spôsobom je pozrieť sa na technológiu použitú pre server..

To má zmysel, pretože, ako uvidíte nižšie, táto časť tiež určuje množstvo ďalších faktorov, ako je výkon, bezpečnosť, škálovateľnosť a úroveň úsilia na vašej strane..

Pretože to robí taký rozdiel, namiesto toho, aby ste sa najprv pozerali na spoločnosti a ceny, radšej sa sústredíte na to, aby ste zistili, ktorý z rôznych typov webhostingu je pre vás ten pravý. Potom sa môžete stále pozrieť, čo je k dispozícii.

V nasledujúcom texte podrobne preskúmame štyri najbežnejšie typy hostingu: zdieľaný, VPS, dedikovaný a cloudový hosting. Takže viete, ako sa rozhodnúť sami.

1. Zdieľaný hosting – to najlepšie pre začiatočníkov

Zdieľaný hosting

Zdieľaný hosting je presne to, čo znie. S účtom zdieľaného hostingu sa vaše stránky nachádzajú na rovnakom serveri ako veľa iných webových stránok.

Koľko je banda? To naozaj záleží na vašom poskytovateľovi nastavenia a hostingu. Nie je však neobvyklé, že by sa v miestnosti nachádzali stovky až tisíce ďalších.

Pros

Najväčšou výhodou tejto možnosti je to, že zdieľate náklady na server s mnohými ľuďmi. Ak poskytovateľ hostingu môže umiestniť niekoľko stoviek alebo tisícov klientov na jeden server, umožňuje im to rozložiť prevádzkové náklady medzi mnoho strán.

Aj preto je zdieľaný hosting najdostupnejší. Môžete ho mať tak lacný ako $ 2 / mesiac s priemernými nákladmi v rozmedzí $ 5 – $ 10 / month. Skvelé pre ľudí s obmedzenými finančnými prostriedkami a tých, ktorí práve začínajú.

Okrem toho, pri zdieľanom hostingovom účte sa o všetko zvyčajne postaráte z hľadiska nastavenia. Konfigurácia je veľmi malá, takže sa môžete úplne sústrediť na vytváranie svojich webových stránok.

Zápory

Zdieľanie servera s mnohými stranami je však najväčšou nevýhodou tohto usporiadania. Ako už bolo spomenuté, server je počítač so zdrojmi, ako sú miesto na pevnom disku, rýchlosť procesora a RAM.

VPS-vs-Shared

Tieto zdroje sú obmedzené. Rovnako ako váš prenosný počítač spomaľuje, keď spustíte príliš veľa programov naraz, takže tieto počítače robte, keď ich majú príliš veľa.

Keďže všetky webové stránky na zdieľanom hostiteľovi požadujú zdroje servera, môžete naraziť na problémy, ak jeden z nich zvyšuje výkonnosť servera alebo chybný kód. To znamená, že všetci ostatní môžu súťažiť o zvyšok, čo vedie k prestojom (čo znamená, že váš web nie je dosiahnuteľný) alebo k zníženiu rýchlosti načítania.

Je to jav nazývaný „efekt zlých susedov“ a jedným z hlavných dôvodov zdieľaného hostingu je najproblematickejší z rôznych typov webhostingu. Aj keď sa mnohí hostitelia tomuto scenáru aktívne snažia vyhnúť, pri tomto konkrétnom nastavení riskujete. Koniec koncov, ak každý klient platí 5 dolárov mesačne, naozaj stojí za to stráviť hodiny podpory jedným zákazníkom? Nie naozaj.

Pre koho to je?

Takže je zdieľaný hosting niekedy dobrý nápad? Áno! Môže to byť skvelé pre stránky zamerané na bývanie, ktoré zatiaľ nemajú veľkú návštevnosť, stránky so statickou brožúrou, stránky zamerané na vývoj a testovanie, osobné stránky alebo iné webové stránky, na ktorých prevádzka nie je veľkým problémom..

Zdieľaný hosting je tiež vynikajúcou možnosťou, ak máte veľmi obmedzený rozpočet. Podnikom umožňuje vytvárať webovú prezentáciu, aj keď nie sú v najlepšej pozícii na to. Zdieľaný hosting ako taký je mimoriadne dôležitým nástrojom rovnosti na webe.

Medzi najznámejších hostiteľov v tomto segmente patria Bluehost, Siteground a InMotion Hosting.

Odporúčané ďalšie čítanie: 8 najlepších lacných poskytovateľov webhostingu

2. VPS Hosting – zdieľaný hosting na ďalšej úrovni

Hosting VPS

VPS je skratka pre Virtual Private Server. Je najvyváženejší medzi rôznymi typmi webhostingu. Server VPS je stále zdieľané prostredie, ale spôsob jeho nastavenia je veľmi odlišný.

Zatiaľ čo všetky weby na serveri VPS zdieľajú jeden fyzický server, obsahuje viac samostatných virtuálnych počítačov. Vďaka tomu je to stredná cesta medzi zdieľaným hostingom a získaním vlastného dedikovaného servera.

Pros

VPS je oveľa spoľahlivejšia a stabilnejšia ako zdieľaný hosting. Po prvé, je zvyčajne obmedzená na 10-20 webových stránok na server. To znižuje požiadavku na samotný server.

Skutočným zlepšením je však to, že všetky zdroje sú rozdelené rovnomerne a žiadna webová stránka nesmie prekročiť svoj počet. Po dosiahnutí limitu toho, čo je vám priradené, sa vaše stránky môžu znížiť, ale ostatné zostanú stabilné.

To sa dosahuje prostredníctvom virtuálnych strojov, ktoré vytvárajú oddelenie v rámci servera. Toto jednoduché pridanie zmierňuje väčšinu zlých susedských efektov.

Ďalšou veľkou výhodou serverov VPS je to, že poskytujú väčšiu flexibilitu a umožňujú vám prispôsobiť si prostredie. V prípade zdieľaných hostiteľov to nie je možné, pretože by to zmenilo aj nastavenie všetkých ostatných. Keďže váš účet je obsiahnutý vo virtuálnom počítači, môžete vykonať zmeny bez toho, aby to ovplyvnilo ostatných.

A nakoniec, VPS je škálovateľný. Pretože prevádzkujete virtuálny počítač, ktorý zaberá určité percento zdrojov dostupných na serveri, zvýšenie dostupného obsahu nie je vôbec problém. Je to vynikajúci komfort pre majiteľov firiem, ktorí očakávajú rast a rozmach svojich stránok.

Zápory

Na tento typ hostenia nie je príliš veľa nevýhod. Najdôležitejšie je, samozrejme, že to stojí viac ako vaše riešenia nižšej úrovne. Takže, ak máte obmedzený rozpočet, musíte nájsť riešenie, ktoré pre vás bude monetárne fungovať.

Zatiaľ čo priemerné náklady na VPS sa pohybujú okolo 50 $ / mesiac (a môžu sa pohybovať až po 200 $), je možné získať VPS od okolo 20 $ / mesiac. Navyše, keď narazíte na vyššie stupne tohto typu webhostingu, pravdepodobne zarobíte dosť peňazí na ľahké pokrytie nákladov.

Druhou vecou, ​​ktorá sa týka hostenia VPS, je to, že s väčším výkonom konfigurácie prichádza aj väčšia zodpovednosť. Ak neviete, čo robíte, je možné odstrániť dôležité súbory alebo softvér bez toho, aby ste o tom vedeli. Aby ste to mohli skutočne využiť, musíte sa vzdelávať.

Pre koho to je?

Ak máte peniaze, odporúčame vám aktualizáciu na VPS čo najskôr. Aj keď je to drahšie, dokonca aj najnižšia úroveň je zvyčajne omnoho lepšia ako akékoľvek riešenie zdieľaného hostenia.

Najneskôr, keď začnete získavať slušné množstvá premávky, mali by ste sa pohnúť? Nezabudnite však skontrolovať podrobnosti, ktoré dostávate (poplatky za nastavenie, výkon procesora, pamäť, úložný priestor, šírka pásma), aby ste vedeli, že je to to, čo potrebujete.

Niektoré známe a rešpektované riešenia VPS ponúkajú hostia inMotion Hosting a Dreamhost.

3. Dedikovaný hosting – pre veľké ligy

Vyhradený hosting

Ako už názov napovedá, vyhradený hosting to jednoducho znamená: máte server pre seba. To poskytuje množstvo výhod, ale tiež prichádza s niekoľkými nevýhodami.

Pros

Po prvé, jednou z hlavných výhod dedikovaného hostingu je to, že neguje všetky zlé susedské problémy jednoducho preto, že žiadne neexistujú. Žiadna iná webová stránka nemôže ukradnúť vaše zdroje, predstavovať bezpečnostné riziko alebo spôsobiť iné problémy. To ho odlišuje od rôznych typov webhostingu, o ktorých sme diskutovali predtým.

Navyše, keďže počítač dostanete úplne sám, mnoho spoločností vám umožňuje rozsiahle prispôsobenie. Možno budete môcť zvoliť operačný systém, množstvo a typ pamäte a ďalšie hardvérové ​​prvky. To vám dáva veľkú flexibilitu.

Zápory

Toto nastavenie je samozrejme spojené s nákladmi. Prenájom vyhradeného servera nie je lacný. Ceny začínajú na 60 USD mesačne a dosahujú až 350 $ + mesačne. Avšak v momente, keď vaša firma potrebuje dedikovaný server, mali by ste byť pravdepodobne schopní znášať náklady.

Okrem toho musíte skutočne niečo vedieť o počítačoch a serverovej technológii. Aj keď existujú spravované špecializované riešenia hostingu, stále budete musieť urobiť veľa sami.

Z extrémneho hľadiska by ste mohli získať úplne nespravovanú službu, v ktorej by ste museli nainštalovať OS sami, natož všetky nástroje potrebné na spustenie webového servera, zabezpečenie skenovania, odstránenie škodlivého softvéru atď. Môžete si tiež prenajať administrátora servera. To však prináša ďalšie náklady.

S vyhradeným serverom tiež ukladáte všetky svoje vajcia do jedného košíka. Ak zlyhá hardvér, vaše stránky sú mimo prevádzky. V iných usporiadaniach môžu byť v prípade poruchy prevzaté ďalšie moduly alebo môžu byť automaticky vymenené. S dedikovanými servermi, najmä ak ich monitorujete sami, by to mohlo trvať dlhšie.

Pre koho to je?

Potrebuje niekto niekedy vyhradený hosting? To je diskutabilné. V dnešnom svete, v ktorom sa cloud VPS chytí, potreba vlastného servera klesá. Iste, môže to trvať omnoho viac zásahov ako tradičné VPS, ale z hľadiska rozšíriteľnosti nie je nikde blízko čohokoľvek, čo by mohol poskytnúť cloudový systém (viac o tom nižšie).

Okrem toho môže byť špičkový VPS oveľa lacnejší ako dedikovaný server nižšej kategórie a tiež oveľa výkonnejší. Nenechajte sa zmiasť tým, že venovanie je pokročilejšou možnosťou len preto, že ste jediná osoba na serveri. Namiesto toho sa pozrite na zdroje, ktoré máte k dispozícii. Na tom skutočne záleží.

Takže medzi rôznymi typmi webhostingu, o ktorých sa tu hovorí, je tento pravdepodobne najmenej potrebný. Jediné, čo by sme povedali, by ste určite mali ísť na vyhradený server, ak máte vysoko špecializované potreby z hľadiska hardvéru alebo chcete oveľa väčšiu kontrolu nad súkromím svojich údajov ako kdekoľvek inde..

Niektoré z najlepších dedikovaných hostiteľov sú LiquidWeb, GreenGeeks a PickaWeb.

4. Cloud Hosting – budúcnosť webhostingu

Cloud hosting

Cloud hosting je v podstate rovnaký ako hosting VPS v tom, že svoje stránky máte aj na virtuálnom počítači.

Namiesto jedného fyzického servera je však vaša lokalita súčasťou celej siete počítačov, z ktorých môže dynamicky získavať všetku potrebnú energiu..

Tento typ nastavenia sa stáva bežnejším. Niektoré spoločnosti už nevolajú svoje služby VPS, napríklad Cloud alebo Cloud VPS.

Pros

Jednou z najväčších výhod cloudhostingu je škálovateľnosť. Tradičné VPS sa dá škálovať, ale iba do určitého bodu. Je obmedzená kapacitou hardvéru, na ktorom je. Na serveri s 32 GB pamäte RAM nebude mať váš web v prípade potreby nikdy prístup k 64 GB.

To neplatí pre cloudový systém. Namiesto rozdelenia jedného počítača na niekoľko virtuálnych počítačov kombinuje niekoľko počítačov do výkonného virtuálneho servera, ktorý potom môže poskytnúť svoje zdroje podľa potreby. Vaša stránka si však vyžaduje toľko, koľko môže.

Okrem toho vám budú účtované iba prostriedky, ktoré skutočne použijete. Môže to byť lepšie riešenie ako zaplatenie pevnej ceny za vyhradený server, ktorého celú kapacitu nikdy nevyužijete.

Tento typ nastavenia je vhodný aj z bezpečnostných dôvodov, najmä pri útokoch na DDoS. V týchto typoch hackov je server ohromený nespočetnými paralelnými požiadavkami až do jeho zlyhania. V cloudovej sieti môžete tieto požiadavky šíriť medzi mnoho rôznych počítačov a zmierniť ich účinok oveľa lepšie ako na akomkoľvek jednom serverovom systéme..

Zápory

Hlavnou nevýhodou cloudhostingu je, že náklady nie sú vždy úplne predvídateľné. Mnoho poskytovateľov cloudhostingu pracuje s kombináciou fixných cien a poplatkov za priebežné platby. V prípade, že sa vyskytnú dopravné špičky, môže to výrazne zvýšiť vaše náklady. Aj keď to zvyčajne tiež znamená, že zarábate lepšie, a preto si môžete vziať náklady, nezabudnite.

Pre koho to je?

cloud_hosting

Cloudové systémy sú skvelé, ak chcete mať možnosť škálovať svoje webové stránky oveľa ďalej ako tradičné systémy. V budúcnosti bude pravdepodobne nahrádzať zdieľané a špecializované možnosti, pretože sa technológia stáva vyspelejšou.

To znamená, že v tomto okamihu nezáleží na tom, či hľadáte VPS alebo cloud hosting. Mnoho spoločností nahrádza ich bežný systém cloudovým systémom VPS jednoducho kvôli výhodám, ktoré im tiež ponúka. Takže, aj keď idete na jednoduchý VPS, môžete používať cloud hosting bez toho, aby ste to vedeli.

Niektorí známi hostitelia, ktorí poskytujú cloudový hosting, sú Dreamhost, Google Cloud Platform, Amazon Web Services a Linode.

Ktorý z rôznych typov webhostingu je pre vás vhodný?

Výber hostingového balíka môže byť dosť ťažký a vyžaduje veľkú pozornosť. Prvým krokom je pochopenie rôznych typov hostingu, ktoré máte k dispozícii. Dúfajme, že tento článok vám dal zázemie na to.

Ak práve začínate (napríklad pri vytváraní prvého blogu / webu), zdieľanie hostingu je úplne v poriadku. Vždy je možné prejsť na výkonnejšie nastavenie neskôr. Ak už máte vedomosti o tom, že vaše stránky majú potreby, ktoré zdieľaný hosting nemôže splniť, mali by ste sa pozrieť na ďalšie možnosti z get-go.

Akonáhle ste sa rozhodli, má zmysel pozrieť sa na skupinu spoločností. Odporúčame skontrolovať našich najlepších hostiteľov, aby našli tých najlepších. Pozrite sa na to, čo sa ponúka a porovnajte RAM, miesto na disku, využitie CDN, šírku pásma a ďalšie vyčísliteľné zdroje. Potom sa pozrite na všetky ďalšie potrebné funkcie.

Na konci tohto procesu by ste mali mať 2 – 3 obľúbené položky, kedy sa scvrkne na vaše osobné preferencie. Možno krátka prednáška s podporou – na zistenie ich užitočnosti – prebehne dlhú cestu.

Potrebujete ďalšie čítanie na webhostingu? Prezrite si články, ako napríklad, kde sa zaregistrovať názov domény, a možnosti tvorcu webových stránok na vytvorenie vášho webu.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map