Ako používať Linux: Jednoduchý sprievodca pre začiatočníkov

Technologický gigant Spoločnosť Microsoft nedávno oznámila, že je veľmi blízko k dosiahnutiu hlavného míľnika jednej miliardy počítačových zariadení s operačným systémom Windows 10, čím prikazuje najväčší podiel na trhu v oblasti stolových počítačov..


Na druhej strane Linux poháňa iba 2% stolových počítačov, hoci je to najpopulárnejšia skupina operačných systémov na svete. Ako to môže byť?

Realita Linuxu v roku 2020 spočíva v tom, že napája asi 90% osobných a podnikových výpočtových zariadení na celom svete, a to čiastočne preto, že operačné systémy Android a Google od spoločnosti Google sú založené na jadre Linuxu, nehovoriac o tom, že Linux je platformou výber pre serverové aplikácie, webhostingové služby, dátové centrá cloud computingu, superpočítače a mnoho podnikových sietí.

Superpočítač Pleiades prevádzkovaný NASA beží na Linuxe, rovnako ako systém umelej inteligencie IBM Watson, ktorý je špecificky poháňaný serverom SUSE Linux Enterprise Server 11..

Ak ste uvažovali o vyskúšaní systému Linux, ale neviete, kde začať, najskôr by ste mali vedieť, že ste pravdepodobne v polovici cesty, pretože už ste oboznámení so svetom operačných systémov podobných Unixu. Windows, MacOS, Android, iOS, Chrome OS a dokonca aj OS BlackBerry QNX sú systémy podobné Unixu.

Väčšina používateľov smartfónov s Androidom dokáže previazať systém iOS, ak prejdú na iPhone, a to isté možno povedať aj o užívateľoch MacOS, ktorí prechádzajú na Windows. Nemusia sa úplne tešiť zo skúsenosti, ale majú takmer intuitívne porozumenie funkčnosti. Tento unixový aspekt systému Linux znamená, že si naň rýchlo zvyknete, až si ho vyskúšate.

Čo presne je Linux?

Linux je operačný systém (OS) rovnako ako Windows alebo MacOS, je to platforma, ktorá riadi všetky hardvérové ​​komponenty vášho počítača. Pomáha softvérovým aplikáciám komunikovať s počítačovými zariadeniami.

Vývoj Linuxu siaha do začiatku 90. rokov. Linus Torvalds, fínsky študent počítačovej vedy, sa rozhodol vytvoriť svoju vlastnú verziu OS pre PC, ktorý v tom čase vlastnil, 486 klon postavený na architektúre Intel x86..

Linuxové jadro

Je potrebné poznamenať, že Torvalds začal vyvíjať Linuxové jadro, a to je úloha, ktorú aj naďalej plní dodnes spolu s podporou vývojovej komunity s otvoreným a otvoreným zdrojom. Jadro tejto platformy OS je jadro systému Linux, ktoré by sa malo od marca 2019Prečo by ste mali zvážiť používanie systému Linux? je vo verzii 5.0.5 Jadro je kritický program kódovaný za účelom riadenia všetkého vo vzťahu k OS a funkčnosti výpočtových zariadení.

Vzhľadom na vyššie uvedené je dôležité objasniť, že Linux je názov, ktorý sa môže vzájomne zamieňať s jadrom alebo rodinou OS. Pretože Linux je jadrom pohybu slobodného a otvoreného softvéru (FOSS), existuje niekoľko variantov OS, väčšina z nich je zameraná na stolové a prenosné systémy, ale niektoré sú kódované a distribuované s ohľadom na konkrétne zariadenia..

Napríklad Android je ideálny pre smartfóny, tablety a ďalšie zariadenia vybavené rozhraniami dotykovej obrazovky. Chrome OS je variant systému Linux zostavený tak, aby fungoval na moderných prenosných počítačoch, ako sú Chromebooky. Red Hat Enterprise Linux je komerčný OS určený pre servery.

Toto sú všetky distribúcie Linuxu, často skrátené na „distros“. Na účely tejto príručky budeme odkazovať na distribúcie stolných počítačov FOSS Linux, ktoré sú najlepším spôsobom, ako začať. Minimálne budete potrebovať stolný alebo prenosný počítač a v ideálnom prípade jednotku USB, aby ste mohli spustiť distribúciu systému Linux, ktorú nemusíte inštalovať..

Rovnako ako v prípade iných operačných systémov má Linux aj:

 • bootloader: Keď spustíte počítač, systém BIOS (Basic Input / Output System) sa spustí v slede udalostí, aby ste sa uistili, že všetky vaše zariadenia fungujú a či dokážu správne komunikovať; potom nasmeruje softvér na vykonanie bootloaderu, ktorý načíta jadro do pamäte. Niektoré ľahké distribúcie Linuxu, ako napríklad Puppy Linux, zaberajú menej ako 300 MB a načítajú jadro aj OS z pamäte RAM. Zavádzač sa dokončí, keď budú funkčné I / O požiadavky, ako sú myš, klávesnica, zobrazenie videa, zvukové a grafické užívateľské rozhranie..
 • démoni: Ako viacúčelový operačný systém Linux používa démonov, ktorí bežia na pozadí a čakajú na žiadosti. Ak testujete iba distribúciu systému Linux, nemusíte sa o démonoch dozvedieť, pretože ide o procesy na pozadí podobné tým, ktoré vidíte v Správcovi úloh systému Windows alebo monitoru aktivity makra..
 • Shell: Mnohé distribúcie systému Linux umožňujú používateľom prístup do shellu OS prostredníctvom rozhrania príkazového riadka (CLI), ktoré je možné spravovať prostredníctvom terminálovej aplikácie. Textové príkazy CLI môžu byť použité na komunikáciu s jadrom, a to je niečo, čo desí niektorých potenciálnych používateľov systému Linux, je to podobné písaniu CMD z ponuky Štart systému Windows a zadávaniu príkazov pripomínajúcich éru systému DOS. Neskôr sa v tejto príručke vrátime k príkazom shell a CLI.
 • Grafický server: Tu získate grafické používateľské rozhranie podobné systému Windows, na ktoré sú všetci zvyknutí. Väčšina distribúcií Linuxu používa systém X Window, známy tiež ako X11 alebo X, ktorý spracováva všetky grafické prvky na obrazovke, pretože súvisia s pohybom myši alebo dotykovej obrazovky používateľa. Niektoré distribúcie Linuxu, najmä ľahšie verzie, sa zavádzajú do prostredia podobného terminálu, ktoré vyzve používateľov, aby zadali príkaz „xwin“ na spustenie GUI; je to podobné ranným Windows 3.1x 16-bitovým obdobiam, ktoré zaviedli používateľov do systému DOS a vyžadovali príkaz „win“ na prístup k GUI.
 • Pracovné prostredie: Toto je kúsok, s ktorým je každý používateľ oboznámený. V prostredí Linuxu si môžete vybrať z mnohých prostredí. Podobne ako systémy s návrhovým jazykom Windows, ako sú Aero a Metro a používateľské rozhranie systému Aqua v systéme MacOS, má Linux veľa variantov, ako sú KDE, MATE, škorica, GNOME, Xfce, Unity a ďalšie..

Mnoho desktopových prostredí Linux emuluje systém Windows za účelom uľahčenia používateľom, ale keďže ide o systémy s otvoreným zdrojovým kódom, môžu byť nakonfigurované na emuláciu systémov Apple GUI, a to je často prípad KDE..

V niektorých prípadoch môžu byť desktopové prostredia transformované na konkrétne účely. Jedným takým príkladom je pracovná plocha Sugar OS, ktorá slúži ako vzdelávacia platforma pre deti.

Výber distribúcie systému Linux na testovanie

K dnešnému dňu si môžete vybrať z viac ako 600 distribúcií Linuxu, väčšina z nich je bezplatná na inštaláciu a väčšina z nich je založená na nasledujúcich hlavných rozdeleniach:

 • oblúk
 • Debian
 • openSUSE
 • Slackware

Po desaťročiach vývoja Linuxu sa musí nováčik dohodnúť na distribúcii založenej na Debiane. Debian sa často označuje ako skutočný „univerzálny operačný systém“, pretože môže byť nainštalovaný na ľubovoľnom počítačovom zariadení so správnou konfiguráciou.

Možno nebudete chcieť zvoliť distribúciu založenú na Slackware, pokiaľ nepracujete s veľmi starým hardvérom a distribúcie založené na Arch sú zvyčajne technickejšie. Z tohto hľadiska sú nasledujúce odporúčania založené na Debiane.

 • Linux Mint je v súčasnosti jednou z najpopulárnejších distribúcií. Má jedno z najčistejších desktopových prostredí na trhu, peknú kombináciu prvkov Windows a MacOS. Pre nových používateľov je mincovňa nabitá množstvom možností. Funguje podobne ako Windows 7/10 s procesom Štart Menu a výberom aplikácie. Je veľmi rýchly a kompatibilný s celým radom hardvéru, dokonca aj na starších počítačoch, najlepšie 64-bitových. Pre tých, ktorí prechádzajú z Windows na Linux, je to najlepšia voľba.
 • ubuntu je tiež dobrou voľbou pre používateľov Windows, ktorí sa chcú prepnúť. Ubuntu je ako „skvelý dedko“, ktorý tam bol, urobil to a stále žije a kope. Ubuntu je postavený na univerzálnej platforme, postavenej pre bežných používateľov a nielen pre technikov. Pre niekoho, kto začína, Ubuntu je skvelý; Navyše existuje veľa užitočnej dokumentácie a podpory komunity vo forme fór a iných webových komunít.
 • Puppy Linux je distribúcia založená na Ubuntu špeciálne zostavená a zabalená tak, aby obnovila životnosť starého hardvéru. Táto ľahká distribúcia môže bežať na pamäti RAM, čo znamená, že celá funkčnosť operačného systému nevyžaduje inštaláciu pevného disku. Staršie Windows Netbooky, ktoré prestali dostávať podporu pred rokmi, sa dajú aktualizovať pomocou Puppy Linux a tento OS je tiež ideálny pre používateľov, ktorí chcú len získať chuť na to, ako Linux beží na ich hardvéri. Podobná možnosť by bola bude znečistenie kosiaceho, ktorý sa dá spracovať z obalu s hmotnosťou menšou ako 200 MB.

Pokiaľ ide o užitočné aplikácie, distribúcie Linuxu, ako sú Mint a Ubuntu, sú vybavené užitočným softvérom, ako je LibreOffice pre produktivitu (napríklad Microsoft Office, ale zdarma), Firefox pre prehliadanie webu, VLC na prehrávanie video a zvukových súborov, GIMP na úpravu obrázkov, Pidgin na okamžité správy, Audacity na úpravu zvuku a ďalšie.

Najlepšie zo všetkého je, že väčšina distribúcií Linuxu sa pripája k úložiskám FOSS, kde je možné sťahovať a inštalovať stovky aplikácií spolu so všetkými požadovanými závislosťami..

Testovanie riadenia Linuxu

Úhľadným aspektom distribúcií Linuxu je to, že ste ich schopní vziať na testovaciu jazdu skôr, ako sa rozhodnete urobiť z nich primárny OS. Je to možné, pretože väčšina distribúcií Linuxu podporuje funkčnosť „živého CD“, čo znamená, že jadro, grafický server, desktopové prostredie a aplikácie môžu byť zavedené z vymeniteľných médií, ako sú napríklad jednotky USB. Distribúciu systému Linux je v mnohých prípadoch možné testovať aj vo virtuálnych počítačoch, ale najlepšou metódou je použitie jednotiek USB flash.

Hlavné narušenia, ako sú mincovňa a Ubuntu, je možné otestovať tak, že najprv navštívite svoje stránky na prevzatie a hľadajú správny súbor ISO, ktorý chcete otestovať:

 • Ubuntu na stiahnutie
 • Stiahnutie mincovne

Odporúčajú sa jednotky USB s najmenej 2 GB úložného priestoru; v opačnom prípade môžete vyskúšať ľahšie distribúcie, ktoré sú stále plne vybavené:

 • SliTaz stiahnutie
 • Puppy Linux na stiahnutie

Pretože sa vaše USB stane počítačovým zariadením, pred stiahnutím a inštaláciou distribúcie sa budete chcieť uistiť, že je správne naformátované. Pred reštartovaním vložte USB s obrázkom ISO na plochu alebo prenosný počítač; možno budete musieť nastaviť prioritu zavádzania systému BIOS na USB, a to sa dá dosiahnuť stlačením jedného z nasledujúcich klávesov:

 • ESC
 • F1
 • F2
 • F8
 • F10

Keď sa zobrazí pomôcka nastavenia systému BIOS, pomocou klávesov so šípkami prejdite do ponuky priority zavádzania a ako druhú možnosť nastavte USB ako najvyššie zariadenie a pevný disk. Uložte nové nastavenia systému BIOS, nechajte počítač reštartovať a postupujte podľa pokynov na obrazovke.

Medzi hlavné súčasti systému Linux, ktoré sa zvyčajne zobrazia počas relácie USB naživo, patria:

 • Správca obrazovky na prihlásenie.
 • Správca okien, ktorý spracováva vaše aplikácie.
 • Manažér, ktorý spracováva aj okná, panely, ponuky, rozhrania pomlčiek a základné aplikácie.

Po dokončení procesu zavádzania by ste mali vidieť prostredie pracovnej plochy. Rovnako ako Windows bude mať väčšina verzií systému Linux pracovné prostredie.

Po niekoľkých minútach by ste mali ľahko nájsť panel úloh, oblasť oznámení, ponuku aplikácií, kde môžete zmeniť nastavenia, čas / dátum atď..

Použitie terminálovej aplikácie pre Linux

Používatelia, ktorí sú viac technicky naklonení, dokážu veci ešte jednoduchšie otestovať testovaním distribúcie systému Linux iba ako terminál, napríklad Tiny Core Linux alebo mini-Debian..

Týmto sa systém zavedie priamo do rozhrania CLI a bez prvkov GUI. V podstate sa pozriete na terminál, z ktorého môžete zadávať textové príkazy, ako napríklad:

 • pwd – zobrazuje cestu k aktuálnemu adresáru, v ktorom sa nachádzate.
 • ls – zobrazí zoznam súborov v aktuálnom adresári.
 • CD – presunúť sa do iného adresára.
 • mkdir – vytvorí nový priečinok v aktuálnom adresári.
 • touch – vytvára nové prázdne súbory, pokiaľ je zadaná prípona typu súboru, napríklad: new.txt.
 • mv – prenáša súbory z jedného adresára do druhého. Tento príkaz sa dá tiež použiť na premenovanie súborov; v prípade súboru new.txt bude výsledkom „mv new second“ bude súbor premenovaný na second.txt.
 • rm – vymaže súbory.
 • rmdir – vymaže adresáre po vymazaní súborov.
 • muž – Toto je najužitočnejší príkaz pre začiatočníkov, pretože poskytuje popisy a informácie o príkazoch Linux.
 • apropos – ďalší užitočný príkaz, ktorý je ešte pohodlnejší ako „človek“, pretože môžete zadať témy. Povedzme, že sa chcete dozvedieť viac o hierarchii systému súborov Linux. V takom prípade môžete napísať hierarchiu apropos, aby sa zobrazili manuálne stránky systému Linux, ktoré obsahujú slovo „hierarchia“.

Hierarchia súborového systému Linux

Pri navigácii v živej alebo trvalej inštalácii systému Linux sa budete chcieť pozrieť na hierarchický štandard jeho súborového systému. V systéme založenom na Debiane, ako je Ubuntu, to môže vyzerať takto:

 • / bin – kde väčšina používateľov začína.
 • / boot – kde jadro žije.
 • / dev – kde sa nachádzajú ovládače zariadení.
 • /atď – kde nájdete konfiguračné súbory pre všetkých používateľov.
 • /Domov – kde by sa mali ukladať vlastné priečinky.
 • / lib – kde sa udržiavajú dynamické knižnice a závislosti, a nemali by sa ich dotýkať.
 • / media – kde sa odkazuje na pevné a vymeniteľné médiá vrátane virtuálnych strojov.
 • / mnt – ak sú uvedené namontované pevné a vymeniteľné médiá.
 • / opt – kde sú po inštalácii uložené ďalšie softvérové ​​balíky.
 • / proc – podobne ako / lib, malo by zostať samo.
 • / root – tu môže superuser ukladať súbory a vykonávať príkazy na vysokej úrovni.
 • / run – dočasný systém súborov.
 • / sbin – podobne ako root, tu sa vykonávajú príkazy superuser.
 • / srv – kde sa nachádzajú údaje FTP a HTTP.
 • / sys – poskytuje informácie o jadre.
 • / tmp – iný dočasný systém súborov.
 • / usr – kde sú uložené aplikácie nainštalované používateľom.
 • / var – ďalší dočasný súborový systém, ktorý sa používa najmä v internetových aplikáciách, ako sú webové prehliadače.

Navigácia v systéme súborov Linux

Väčšina linuxových distribúcií balených s grafickým serverom vás zavedie priamo do grafického používateľského rozhrania, ktoré sa v mnohých prípadoch bude podobať systému Windows alebo MacOS..

S stolnými počítačmi ako Mate, LXDE a KDE Plasma sa môžete pozrieť na spodnú alebo hornú časť obrazovky a nájsť ikonu, ktorá sa podobá tlačidlu ponuky Štart systému Windows. Kliknutím alebo ťuknutím na tento prvok vyvoláte označenú možnosť navigácie, ktorá bude odkazovať na priečinok Kôš, Koreň, Domov, Usr alebo Mnt.

Najnovšia pracovná plocha Gnome je pomerne intuitívna vďaka ikonám skeuomorphic, ktoré zobrazujú položky, ako sú kartotéky, diskové jednotky alebo počítače. Kliknutím na tieto grafické prvky sa otvoria adresáre a priečinky do ich vlastných okien, čím sa navigácia bude veľmi podobať na MacOS a Windows. Pracovná plocha Unity nájdená v mnohých distribúciách Ubuntu tiež predstavuje intuitívne ikony pre navigáciu v priečinkoch.

Z prostredia CLI poskytovaného terminálovou aplikáciou pre Linux sa navigácia vždy začína príkazom pwd, ktorý vráti cestu, na ktorej sa práve nachádzate, napríklad:

pwd

/Domov/

Príkaz ls môžete použiť na zobrazenie všetkých súborov v priečinku, v ktorom sa nachádzate. Príkaz cd vám navyše umožňuje zmeniť adresáre, napríklad:

cd / home / download

pwd

/ Home / download

Namiesto zadávania celých ciest môžete tiež CD do priečinka v rámci vašej aktuálnej cesty:

pwd

/Domov/

stiahnutie CD

pwd

/Stiahnuť ▼

Ak sa chcete presunúť o jednu úroveň vyššie od svojej aktuálnej cesty, stačí napísať cd..

CD..

pwd

/Domov/

Presúvanie súborov naprieč adresármi systému Linux

Pokiaľ ste v prostredí pracovnej plochy, každé okno, ktoré zobrazuje adresár, sa stáva správcom súborov, čo znamená, že otvorením viacerých priečinkov môžete súbory presúvať. V termináli Linux možno príkaz mv použiť na prenos súborov.

Povedzme, že súbor, ktorý chcete presunúť, je pomenovaný „projekt“ a je momentálne uložený v priečinku domov / na stiahnutie. Ak ho chcete presunúť do priečinka document1 v rovnakom adresári, môžete napísať:

mv / home / download / project / home / download / documents1

Argumenty * zástupné znaky môžete použiť aj s príkazom mv. Ak chcete presunúť všetky svoje skladby z priečinka / home / download do / home / download / music, zadajte nasledujúci text:

mv /home/download/*.mp3 / home / download / music

Premenovanie súborov z príkazového riadku

Kontextové ponuky kliknutím pravým tlačidlom myši sú k dispozícii na väčšine stolných počítačov so systémom Linux, čo znamená, že súbory môžete premenovať tak, že kliknete pravým tlačidlom myši na ich ikony. V prostredí CLI je možné premenovanie vykonať pomocou mv, toho istého príkazu, ktorý sa používa na presúvanie súborov.

Povedzme, že máte súbor s názvom new.txt, ktorý chcete premenovať na „second“. Váš príkaz by bol:

mv new second

Majte na pamäti, že vyššie uvedený príklad bude fungovať, pokiaľ bude súbor new.txt umiestnený na ceste, v ktorej sa práve nachádzate. Linux vás nebude nútiť prejsť na konkrétnu cestu, aby ste vykonali príkaz mv na účely premenovania. Ak zadáte cesty, mv urobí, ako určíte. Predpokladajme, že nový súbor.txt sa nachádza v priečinku / home / download / a chcete ho premenovať na druhý.txt pomocou tohto príkazu:

mv / home / download / new / home / download / second

Procesy a úlohy systému Linux

Mnoho systémových nástrojov a obslužných programov je zabalených vo väčšine distribúcií Linuxu, ktoré obsahujú stolové počítače s grafickým používateľským rozhraním, a vždy zahŕňajú manažéra úloh podobného tomu, ktorý sa používa vo Windows.

Napríklad monitor systému Gnome je jedným z najlepších dôvodov, prečo by ste si mali zvoliť distribúciu Linuxu s týmto desktopom. Spôsob, akým zobrazuje spustené procesy a rôzne možnosti, ktoré ponúka pre správu, z neho robí veľmi výkonný nástroj.

Všetky informácie, ktoré zobrazuje program Gnome System Monitor a ďalší manažéri úloh GUI, pochádzajú z prostredia systému Linux, čo znamená, že ich môžete prezerať a spracovávať pomocou príkazov terminálu CLI, ako napríklad:

 • top – je to ako príkaz ls s tým rozdielom, že zobrazuje spustené procesy zoradené podľa toho, koľko výpočtových prostriedkov používajú. Môžete tiež vyskúšať htop. Ak je už nainštalovaný vo vašom systéme Linux, zobrazí procesy spôsobom podobným GUI, ale stále v termináli.
 • ps – podobne ako v prípade príkazu top, ps zobrazuje spustené procesy, ale ťaží z dvoch argumentov: -A a grep. Ak napríklad spúšťate reláciu Firefoxu, môžete vidieť všetky procesy, ktoré používa tento prehliadač s otvoreným zdrojom.
 • pstree – jedná sa o semigrafický spôsob, ako zobraziť procesy systému Linux vo vnorenom stromovom formáte.
 • kill – podľa očakávania to vyšle signál do jadra, aby zabil konkrétny proces. Aby bolo možné úspešne použiť kill, musí nasledovať ID procesu vydané systémom, ktoré môže byť zobrazené ktorýmkoľvek z vyššie uvedených príkazov.
 • pkill – ak chcete zastaviť všetky procesy vyvolané spustenou aplikáciou, príkaz pkill to urobí a akceptuje názov aplikácie. Keď zadáte pkill firefox, všetky procesy používané týmto prehliadačom sa zastavia. Killall je ďalší spôsob, ako vyvolať pkill.
 • xkill – v niektorých prípadoch príkaz pkill nemusí zastaviť GUI spustenej aplikácie, ale príkaz xkill sa postará o všetky prázdne okná plávajúce okolo.

Pochopenie Linuxových povolení

Podobne ako v prípade operačného systému Windows, aj Linux poskytuje skúsenosti s viacerými používateľmi. Jeho predvolený režim zabezpečenia obsahuje opatrenia na zabránenie používateľom v prístupe k súborom, ktoré patria do iných účtov.

Ak chcete zistiť povolenia, ktoré máte pri inštalácii, musíte spustiť terminálovú aplikáciu a napísať:

ls -l

Vyššie uvedený príkaz zobrazí zoznam súborov v dlhom formáte. To vám umožní zobraziť povolenia priradené k vášmu účtu. Prvý stĺpec vľavo zobrazuje reťazec znakov, ktoré zodpovedajú povoleniam na čítanie, zápis a vykonávanie.

Ak sa v prvom stĺpci nachádza pred názvom používateľského účtu „rwx“, znamená to, že daný súbor môžete (r) ead, (w) rite a e (x). Ak bol niektorý zo znakov rwx nahradený znakom „-“, znamená to, že povolenie chýba. V prípade účtu, ktorý je zamknutý heslom, je veľká pravdepodobnosť, že sa vám zobrazí – namiesto príkazu rwx.

Povolenia môžu byť pridelené, zmenené a spravované z CLI pomocou príkazu chmod, ale musíte sa najprv stať superužívateľom. V mnohých distribúciách Linuxu založených na Debiane, ako je Ubuntu, budete možno musieť pred použitím chmod nastaviť heslo pre root účet a môžete tak urobiť nasledovne:

sudo adduser * tu zadáte svoje užívateľské meno ”

heslo:

Po výzve si nastavíte vlastné zabezpečené heslo. Teraz môžete zmeniť režimy pomocou príkazu chmod, tu je príklad:

chmod u + rwx project.txt

Vyššie uvedený príklad pridáva pre aktuálneho používateľa práva na čítanie, zápis a vykonávanie, pokiaľ ide o textový súbor s názvom „projekt“. Ak chcete odstrániť povolenia, argument + môžete zmeniť na -. Účinnejšou metódou spravovania povolení, aspoň v distri založených na Debiane, je inštalácia obslužného programu Eiciel, ktorý poskytuje ľahko použiteľnú metódu GUI..

Pripojenie k internetu

Schopnosť pripojiť sa na internet hneď z netopiera je jedným z dôvodov, prečo sa budete chcieť držať hlavných stolných distribúcií, ako sú Ubuntu a Mint, ktoré boli skompilované s aktualizovanými verziami ovládačov sieťových kariet..

Sprievodcovia konfigurácie zabalené v týchto distribúciách sú úžasne účinné pri zisťovaní sieťových kariet a zariadení av niektorých prípadoch dokonca ponúkajú možnosť nastavenia virtuálnej súkromnej siete na zvýšenie súkromia a zabezpečenia proti najbežnejším kybernetickým útokom..

Pridanie ďalšieho softvéru do systému Linux

Ak chcete do distribúcie systému Linux pridať ďalší softvér, stačí prejsť do svojho softvérového centra alebo správcu balíkov. V Ubuntu môžete tiež spustiť terminálovú reláciu a pomocou nasledujúceho príkazu získať najnovšiu verziu webového prehľadávača Firefox:

aktualizácia sudo apt-get

sudo apt-get install firefox

Pred operačným systémom Windows 10 a príchodom obchodu Microsoft Store boli distribúcie stolných počítačov Linux často považované za vynikajúce vďaka funkcii ich softvérového centra.

Kancelárske apartmány

Jedným z hlavných argumentov proti Linuxu je nedostatok sofistikovanej kancelárskej sady. Microsoft Windows bol pokazený používateľmi systému Windows a nechcú ich prepínať ďalej. Realita je taká, že v systéme Linux existujú kancelárske balíky, ktoré poskytujú skvelú funkčnosť bez režijných nákladov spojených s balíkom Microsoft Office.

ApacheOpenOffice

Pokiaľ ide o kancelárske balíky s freewarom, OpenOffice spoločnosti Apache je jedným z najlepších. Je postavený na rovnakom základe, aký má Microsoft Office s pevným textovým procesorom, tabuľkovým procesorom a prezentačným softvérom. v skutočnosti, súbory je možné zameniť medzi OpenOffice a Microsoft Office.

Google Dokumenty

Táto bezplatná kancelárska súprava v posledných rokoch zintenzívnila svoju hru a teraz je solídnym uchádzačom o osobné alebo obchodné použitie. Toto nie je lokalizovaný softvér, ale skôr cloudová možnosť.

V dokumentoch Google môžete robiť takmer čokoľvek, čo môžete v kancelárii Microsoft Office, ale nie je to obmedzené na nutnosť sťahovania a inštalácie do všetkých zariadení, ktoré používate. Takmer všetci poskytovatelia cloudových úložísk pracujú v systéme Linux rovnako ako v operačných systémoch Windows alebo Mac OSX.

Office 365

V prípade, že ste presvedčení, že život bez Microsoft Office nestojí za to, máte prístup k Office365 prostredníctvom webového prehľadávača. Nie je to zadarmo, ale umožňuje vám pokračovať v používaní balíka Microsoft Office počas práce v systéme Linux.

Prečo by ste mali zvážiť používanie systému Linux?

 • Správnou distribúciou systému Linux môžete oživiť starú pracovnú stanicu alebo prenosný počítač do roku 2020. Napríklad systém Windows XP stále funguje na starších počítačoch, ale tím IT ho úplne opustil, čo znamená, že neexistujú žiadne aktualizácie zabezpečenia. Na druhej strane niektoré distribúcie Linuxu naďalej udržiavajú bezpečnosť špeciálne navrhnutú pre starší hardvér.
 • Linux má funkcie, ktoré môžu niektorým používateľom vyhovovať lepšie. Keď boli predstavené Windows 8 a 10, nie každý bol nadšený z výrazne odlišného rozhrania. Medzitým sú distribúcie systému Linux vybavené grafickým používateľským rozhraním, ktoré je viac podobné systému Windows 7, čo by malo byť pre niektorých používateľov príťažlivé pre staré spôsoby používania počítača..
 • Linux je mimoriadne bezpečný. Windows urobili veľa pre technologický svet. avšak pokiaľ ide o bezpečnosť, Linux si vybudoval lepšiu reputáciu. Linux nemá takú rozsiahlu históriu vírusov ani slabých miest, ktoré často trápia Windows.
 • Linux je známy svojou výkonnosťou. V porovnaní s Windows mnohí technickí guru vidia vyššiu mieru výkonu v systéme Linux. Je možné vytlačiť viac z Linuxu, najmä pokiaľ ide o verzie serverov. Celková stabilita a spoľahlivosť servera sú medzi mnohými dôvodmi, prečo vám bude Linux pravdepodobne vyhovovať.
 • Linux je veľký na ochranu súkromia, niečo, čo sa stalo dilemou medzi technickými gigantmi. Zdá sa, že komunita FOSS Linux distro si cení osobné súkromie a ochranu lepšie ako Google a Microsoft.

Záverečné myšlienky

Linux je v konečnom dôsledku mimoriadne podceňovaným technologickým nástrojom. Príliš veľa ľudí sa z Linuxu vydesilo kvôli jeho „komplexnosti“, pretože nemá dostatok softvérových možností a nedostatku komerčnej podpory, ale všetci sa ukázali ako mylné predstavy..

Linux funguje rovnako dobre, ak nie lepšie ako Windows, najmä pre staršie zariadenia, v ktorých poskytovatelia bežných opráv už dlho ignorujú bezpečnostné záplaty a aktualizácie. A zatiaľ čo s Linuxom je spojená krivka učenia, akonáhle ste sa dostali cez hlavný hrboľ, bude to také ľahké ako pád z koňa.

Teraz si rýchlo zhrnieme hlavné myšlienky obsiahnuté v tejto príručke:

 • Čo je Linux
 • Prvky jadra systému Linux
 • Najlepšie Linuxové distribúcie
 • Ako nastaviť a používať Linux
 • Dôležité príkazy systému Linux
 • Povolenia a prístup k účtu
 • Pripojenie na internet
 • Pridávanie linuxových aplikácií a softvéru

Rovnako ako v prípade systému Windows ste sa museli naučiť vyhľadávať aplikácie, otvárať a zatvárať programy, pripájať sa na internet, tlačiť dokument, v podstate rovnaký proces učenia, aký bude potrebný pre Linux.

Keď vyskúšate Linux, uvidíte, že to naozaj nie je také zložité, ako sa často hovorí. V skutočnosti to môžete považovať za ďalší variant systému Windows alebo MacOS, aj keď taký, ktorý je bezpečnejší, stabilnejší a menej hladný po zdrojoch..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector