Scalahosting – The Underdog, dla którego lubimy rootować

Scalahosting to stosunkowo nieznany dostawca, który oferuje imponujący zestaw technologii. To tylko miał uzyskać własną recenzję.


Oczywiście skontaktowałem się z pomocą techniczną i poprosiłem o więcej informacji. Kilka minut później miałem plan hostingowy i byłem gotowy, aby przejrzeć Scalahosting.

Muszę przyznać, że była to miła niespodzianka. Biorąc pod uwagę jakość usługi, dostawca będzie musiał uczynić ją dużą w świecie hostingu raczej wcześniej niż później.

Tutaj pierwszy raz to usłyszałeś: Scalahosting to kolejna wielka rzecz.

Zgodnie ze zwyczajem nasza recenzja Scali opiera się na dogłębnych wynikach testów, monitorowaniu w czasie rzeczywistym oraz tygodniach próbkowania i studiowania wspólnego hostingu firmy.

Co to jest Scalahosting?

Z około 50 000 klientów i 700 000 domen hostowanych, Scalahosting jest kompaktowym, niezależnym dostawcą z USA.

Ma dwa centra danych, jedno w swoim rodzimym kraju, a drugie w UE. Drugi obiekt w Ameryce Północnej jest w budowie.

Nadal nie mówimy o nowicjuszach w świecie hostingu. Wręcz przeciwnie, Scala ma za sobą 13 lat doświadczenia i całkiem sporo technologii.

Nie jest trudnym specjalistą, ale ma również kilka niespodzianek dla użytkowników WordPress. W rzeczywistości, gdy porównasz Scalahosting vs. SiteGround lub Bluehost, ten pierwszy robi duże wrażenie.

Jednak w przeciwieństwie do większości konkurentów Scala inwestuje więcej w badania i rozwój, a mniej w marketing. W rezultacie powstały pewne solidne wspólne plany i prawdopodobnie najlepsze oferty VPS na rynku.

Polityka jest godna pochwały i wyjaśnia, dlaczego dostawca jest tak dobry, a jednocześnie znacznie mniej popularny niż niektórzy.

Dość mówić o tle – przejdźmy do mosiężnych haków i zobaczmy, co wyróżnia Scalahosting.

"Skalowalny, wydajny, wszechstronny"

Czas pracy

99,99%

Szybkość ładowania

0,76s

Wsparcie

9/10

funkcje

8,5 / 10

OGÓŁEM 4.1

The Essentials – Scalahosting Czas działania, szybkość, wsparcie

Są to wielkie trzy hostingu. Jeśli dostawca potknie się tutaj, niewiele może (a raczej nic nie może) zrekompensować. Wiele recenzji Scalahosting chwali dostawcę w tych obszarach, więc zobaczmy, czy dane są kopią zapasową całej rozmowy.

1. Doskonały czas pracy – 99,99%

Uptime to jedna z tych rzeczy, których nie zauważasz, gdy wszystko działa. Mimo to jest to prawdopodobnie najważniejszy czynnik w hostingu.

Po prostu, kupując hosting, oczekujesz, że Twoja strona będzie dostępna przez cały czas.

Właśnie dlatego, jak tylko dostałem login Scala, założyłem prostą stronę WordPress i podłączyłem ją do moich narzędzi monitorowania w czasie rzeczywistym. Dzięki danym z kilku tygodni możesz uzyskać całkiem niezły pomysł na dostępność, której możesz się spodziewać.

Jeśli chodzi o Scalę, oferuje ona 99,9% gwarancji czasu działania, który jest standardem branżowym. Ogranicza to całkowity miesięczny czas przestoju do około 43 minut lub poniżej 1,5 minuty dziennie. W sumie to rozsądna gwarancja.

Jeśli Scalahosting narusza zasady, możesz otrzymać kredyty za hosting. Dostawca zaakceptuje nawet twoje dzienniki jako dowód, dzięki czemu możesz użyć narzędzia takiego jak StatusCake i śledzić dostępność serwera Scala.

Możesz pomyśleć, że wszyscy dostawcy pozwolą ci to zrobić. Jednak większość akceptuje tylko własne logi, co oznacza, że ​​dostawca decyduje o tym, co uznaje się za awarię (patrząc na ciebie, HostGator).

Rzeczywisty czas dostępności jest tam, gdzie naprawdę świeci infrastruktura chmurowa Scali. Podczas pisania recenzji Scalahosting dostawca odnotował prawie idealną dostępność. Serwery mają średni czas przestoju na minutę, co jest doskonałe.

Zawsze upewnia się, że dostawca utrzymuje infrastrukturę na najwyższym poziomie. Jesteśmy na świetnym początku, teraz przejdźmy do prędkości.

"Scala wykazuje niemal nienaganny czas sprawności i obiecuje odpowiedni zwrot kosztów w przypadku naruszenia umowy SLA."

2. Przyzwoita prędkość

 • Czas reakcji – 0,29 s
 • Czas do w pełni załadowanej witryny – 0,76 s
 • Pod obciążeniem – 30s

Uwaga: jeśli uruchomisz testy prędkości w mojej domenie, wyniki mogą się nieco wahać. Nawet z tej samej platformy testowej dwa testy zwykle wykazują nieco inne wyniki. Moja witryna jest hostowana w Stanach Zjednoczonych, więc przetestowałem ją w tym celu w amerykańskich lokalizacjach Recenzja Scali. Wszystkie wtyczki i buforowanie po stronie serwera zostały wyłączone.

Badanie po badaniu pokazuje, że szybkość jest doskonałym wyznacznikiem sukcesu witryny. Szybsze witryny bardziej efektywnie angażują użytkowników, przyciągają więcej odwiedzających i sprzedają więcej produktów. Co do powolnych witryn, powiedzmy, że nie trwają długo.

Nie trzeba dodawać, że wybór hostingu odgrywa tutaj dużą rolę. Strona internetowa może być tak szybka, jak pozwala jej serwer, dlatego powinieneś wybierać mądrze.

W recenzji Scalahosting sprawdziłem, jak szybko serwery mogą odpowiedzieć i dostarczyć stronę oraz jak działają przy dużym ruchu. Aby testowanie było uczciwe, wyłączyłem dodatkowe narzędzia do optymalizacji prędkości i porównałem tylko konfigurację podstawową.

Frontend działa oszałamiająco. Odpowiedzi na serwery zajmują średnio 0,295 sekundy, dzięki czemu Scalahosting znajduje się w pierwszej piątce hostów w tej kategorii – to nie lada wyczyn, biorąc pod uwagę, że dotyczy to dostawców takich jak SiteGround.

Czas potrzebny do załadowania pełnego dokumentu jest jeszcze bardziej imponujący. Średnio wynosi 0,766 sekundy, dzięki czemu Scalahosting najszybszy jak dotąd dostawca. Żaden inny host nie wykonuje tego dobrze.

Konfiguracja interfejsu użytkownika Scali jest godna pochwały. Wszystkie recenzje Scalahosting od użytkowników końcowych, którzy go chwalą, są zdecydowanie trafne.

Podczas testowania backendu miałem problemy. Test obciążenia obciążenia idzie dobrze, dopóki około 18 użytkowników wirtualnych. Następnie serwery zaczynają przerywać połączenia HTTP, a czasy odpowiedzi gwałtownie rosną.

To nie jest rzadkie wydarzenie dla dostawcy hostingu – podobnie dzieje się z backendem HostGators i GreenGeeks. Możliwe, że niektóre systemy bezpieczeństwa postrzegają tę aktywność jako atak DDoS i ograniczają liczbę połączeń z tego samego adresu IP.

Skontaktowałem się w tej sprawie z pomocą techniczną. Chociaż agenci zrobili wszystko, co w ich mocy, aby pomóc, wciąż pracują nad rozwiązaniem.

Serwery są poza tym szybkie, a Scalahosting jest w stanie w pełni obsłużyć spory ruch.

"Scalahosting może pochwalić się niesamowitą szybkością frontendu, ale wsparcie stawia pewne pytania"

3. Elastyczne wsparcie

Podczas pierwszego przeglądu najbardziej wyróżniała się wysoka satysfakcja klientów. Przede wszystkim opinie użytkowników chwalą zespół wsparcia Scalahosting. Bardzo chciałem to sprawdzić i przekonać się, czy wsparcie to naprawdę wszystko.

Skontaktowałem się z nimi kilka razy i zacząłem od prostych pytań. Pierwszą zaletą było to, że wszystkie zapytania otrzymały natychmiastową odpowiedź, niezależnie od pory dnia. Oznacza to, że zespół wsparcia jest dobrze obsadzony.

Agenci są również dość kompetentni. Obsługa klienta Scalahosting może odpowiedzieć na większość pytań dotyczących platformy i udzielić dokładnych porad na temat optymalizacji witryny.

Na razie w porządku. Nadszedł czas, aby wydobyć duże działa.

Jeszcze raz skontaktowałem się z pomocą techniczną i poprosiłem o pomoc w rozwiązaniu problemu wpływu obciążenia – większość innych dostawców niestety nie udało się rozwiązać problemu. Ku mojemu zdziwieniu agent był entuzjastyczny i od razu zaczął odrywać ode mnie pomysły.

Pozostaliśmy pod telefonem przez ponad godzinę, wypróbowując różne konfiguracje, aby rozwiązać problem. Poziom zaangażowania ze strony prostych agentów pierwszej linii jest imponujący, nawet jeśli problem ostatecznie został eskalowany do administratora serwera.

" Biorąc wszystko pod uwagę, wsparcie Scalahosting jest dobrze wyszkolone i chętne do pomocy. Dostawca oczywiście nie żartuje, jeśli chodzi o wybór pracowników, i pozostawia swoich klientów w dobrych rękach."

Plusy Scalahosting

Scalahosting polega na podbiciu świata hostingu za pomocą solidnej zastrzeżonej technologii. Chce zaimponować webmasterom mocą i użytecznością. Według setek recenzji Scalahosting ma odpowiednie narzędzia do pracy.

1. Bezpieczeństwo własności

Główną zaletą dostawcy jest oprogramowanie prawnie zastrzeżone. SShield Security to pierwsze narzędzie, które omówimy w tej recenzji Scalahosting.

Po prostu SShield to pakiet bezpieczeństwa.

Z jednej strony służy do blokowania nadchodzących zagrożeń. Scalahosting może pochwalić się tym, że SShield może blokować 99,998% ataków.

Drugim elementem SShield jest monitoring 24/7. Oprócz prowadzenia bazy danych znanego złośliwego oprogramowania, system bezpieczeństwa wykorzystuje uczenie maszynowe do wykrywania potencjalnie niezidentyfikowanych zagrożeń. Daje to znacznie lepszą szansę na złapanie jakichkolwiek ataków, zanim staną się poważnym problemem dla Twojego serwera Scala.

Jedną z zalet systemu jest to, że daje on wystarczająco dużo czasu na naprawienie złośliwych działań (w przypadku zainfekowania serwera). Zamiast natychmiastowego zamknięcia witryny wyśle ​​Ci szczegółowy raport. To daje najlepszą szansę na rozwiązanie problemu bez szkody dla ciebie.

Możesz się tego spodziewać po każdym hoście, ale widziałem, jak dostawcy panikują i zamykają witrynę na pierwszy rzut oka. Pomocne jest to, że Scala podejmuje odpowiednie działania zamiast powodować niepotrzebne szkody.

Podsumowując, pocieszające jest to, że Scalahosting ma solidną technologię ze świeżym podejściem do bezpieczeństwa witryny. 

2. Zoptymalizowany pod kątem WordPress

Kiedy zacząłem tę recenzję Scalahosting, chciałem zobaczyć, jak firma obsługuje WordPres.

Scalahosting oferuje specjalny smak standardowych planów hostingowych ukierunkowany na WordPress bez dodatkowych opłat. Duża część klientów Scali to użytkownicy WordPress, więc ma to sens.

Duża część tego to SWordPress Manager, który jest zastrzeżonym narzędziem zarządzania Scali. To pozwala łatwo dodawać witryny WordPress, optymalizować ich bezpieczeństwo i włączać automatyczne aktualizacje WordPress.

Jedną fajną opcją jest włączenie blokady bezpieczeństwa, która zapobiega atakom skryptowym po stronie serwera. Nie zapomnij go wyłączyć, jeśli chcesz dodać wtyczki.

W przygotowaniu jest więcej narzędzi, takich jak klonowanie do środowiska testowego. Na razie masz jednak wszystkie kluczowe funkcje zarządzanego hostingu współdzielonego dla WordPress.

I to tylko część tego. Scalahosting dodaje niestandardowe reguły bezpieczeństwa, dedykowaną zaporę ogniową i skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania do wszystkich planów WordPress. Ze względów bezpieczeństwa jest to jeden z najdokładniejszych hostów.

Jeszcze lepiej, jeśli wybierzesz plan początkowy. Scalahosting da ci czas ze swoimi inżynierami WordPress, którzy pomogą ci zoptymalizować twoją stronę. W przeciwnym razie uzyskanie takiej pomocy jest drogie, więc wartość Scalahosting jest imponująca.

W rzeczywistości dodatkowe narzędzia są tak solidne, że Scalahosting jest silnym kandydatem na najlepszy hosting WordPress w 2020 roku.

3. Intuicyjna strefa klienta i SPanel

Właściciele witryn spędzają dużo czasu w strefie klienta i panelu sterowania. Idealnie, aby były one łatwe w nawigacji i aby wszystkie kluczowe opcje były dostępne za jednym lub dwoma kliknięciami.

Na szczęście Scalahosting ma się tutaj dość dobrze. Zawsze możesz uzyskać dostęp do najważniejszych obszarów z paska bocznego. Należą do nich zarządzanie DNS, fakturowanie i sprzedaż biletów.

Trzeba było trochę kliknąć, by znaleźć narzędzia do zarządzania moim rzeczywistym panelem sterowania. Kiedy to zrobiłem, dość łatwo było się poruszać i korzystać z narzędzi takich jak SWordPress Manager.

Jeśli chodzi o rzeczywisty panel sterowania, wspólne plany hostingowe korzystają z cPanel, który jest standardem branżowym. Jednak po uaktualnieniu do pakietu VPS Scala, możesz wybrać SPanel. Jest to zastrzeżona alternatywa cPanel firmy Scala.

Własne panele sterowania są zwykle nieco słabe, ale SPanel jest szczęśliwym wyjątkiem. Obsługuje wszystko, co może cPanel – zarządzanie bazą danych, konfigurację SSL, e-maile, a nawet pozwala odsprzedawać hosting. Ponadto nawigacja jest łatwa, a wszystkie funkcje działają dobrze.

Głównymi zaletami SPanel jest to, że działa on w osobnym środowisku, więc nie zjada zasobów serwera. Jest również bezpłatny. Natomiast cPanel może być dość kosztowny, szczególnie dla odsprzedawców hostingu w chmurze lub dla tych, którzy potrzebują wielu dodatków. Ponieważ SPanel ma domyślnie wiele funkcji, może zaoszczędzić setki dolarów miesięcznie.

Teraz ty mogą zapłać za licencję cPanel i użyj jej, jeśli uaktualnisz do VPS. To powiedziawszy, SPanel sprawia, że ​​aktualizacja jest płynniejsza i dodaje więcej wartości.

Trzeba przyznać, że SPanel nie stanowi korzyści dla użytkowników hostingu współdzielonego, ale wielu właścicieli witryn ostatecznie dokonuje aktualizacji do VPS, aby zwiększyć zasoby i elastyczność. Wtedy SPanel staje się znacznie tańszą alternatywą cPanel.

4. Łatwy do skalowania do VPS

Mówiąc o aktualizacjach, Scalahosting znacznie ułatwia uzyskanie własnego wirtualnego serwera ze wszystkimi towarzyszącymi mu korzyściami.

Możesz uzyskać w pełni zarządzany VPS za jedyne 2 USD miesięcznie więcej niż to, co zapłacisz za największy wspólny plan. Nie musisz subskrybować przez dłuższy okres, aby uzyskać najlepszą cenę – możesz uzyskać pełną wartość, płacąc z miesiąca na miesiąc.

Oczywiście SPanel odgrywa tutaj rolę. Ponieważ do rozliczenia nie jest wymagana licencja cPanel, plany VPS są bardziej przystępne niż oferty większości konkurentów.

Porównując bazowy SPanel i cPanel, Scala oszczędza co najmniej 15 USD miesięcznie, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę liczne zaawansowane funkcje SPanel od razu po wyjęciu z pudełka. Jeśli potrzebujesz dodatków cPanel lub chcesz odsprzedać hosting, oszczędności mogą być jeszcze wyższe. 

Nawet jeśli zaczniesz od wspólnych planów, jest to ogromna zaleta, która czeka na Ciebie w miarę rozwoju witryny.

5. Codzienne kopie zapasowe

Kopie zapasowe są niezbędną siatką bezpieczeństwa dla właścicieli witryn. Jeśli popełnisz błąd lub coś innego pójdzie nie tak, powinieneś mieć kopię zapasową swojej witryny, aby móc ją przywrócić.

Chociaż Scalahosting tak naprawdę nie wyjaśnia tego, możesz skorzystać z codziennych kopii zapasowych. Dostawca przechowuje kopie zapasowe przez tydzień, więc zawsze będziesz mieć siedem wersji witryny, na których możesz polegać.

Tak długo, jak regularnie sprawdzasz swoją witrynę (tj. Raz w tygodniu), będziesz bezpieczny.

6. Darmowe migracje

Jeśli masz już witrynę internetową, nadal możesz przejść na serwer internetowy Scali. Nie musisz się martwić drobiazgową migracją witryny, ponieważ zespół techniczny zrobi to za Ciebie. 

Niektórzy dostawcy, na przykład Bluehost, pobierają około 150 USD za tego rodzaju usługi. W przeciwieństwie do tego, Scalahosting robi swoim użytkownikom solidne i zapewnia je za darmo.

7. Uczciwa wycena

Konwersje cen hostingu są wkurzające dla tysięcy webmasterów. Jeśli kiedykolwiek byłeś właścicielem witryny, prawdopodobnie znasz jej istotę.

Dostawca zaprasza do zapisania się na dwa lub trzy lata hostingu, aby uzyskać niezwykle przystępną ofertę z dziesiątkami fantastycznych korzyści.

Gdy minie początkowy okres, czas na odnowienie. Wtedy dostawca uderza Cię trzy lub czterokrotnie wyższymi opłatami – i lepiej kupić jeszcze trzy lata, jeśli chcesz pozostać online.

Niektórzy dostawcy dokładają wszelkich starań, aby ukryć wyższe koszty przedłużenia. Do licha, niektórzy nawet nie pokazują ich na stronie produktu.

Teraz, uczciwe jest uczciwe, Scala podnosi ceny przy odnowieniu, ale nie tak bardzo, jak większość dostawców. Plan Starter kosztuje tylko 3,95 USD miesięcznie, jeśli opłacasz z góry przez trzy lata, a potem wzrasta tylko o 2 USD. Porównaj to z A2 Hosting, który zaczyna się od tej samej ceny, a następnie podwaja ją przy odnawianiu (lub SiteGround, który trzykrotnie).

Z drugiej strony Scalahosting ma bardzo rozsądną cenę. Dostawca jest całkowicie przejrzysty na temat sposobu ustalania cen, a początkowa zniżka może być pomocna, gdy dopiero zaczynasz.

Co ważniejsze, koszty przedłużenia w pełni odzwierciedlają jakość usługi, a nie są nadmiernie wysokie, aby zrekompensować zniżki. W rzeczywistości wielu użytkowników chwali pochwałę swojej transparentnej ceny w swoich recenzjach Scalahosting.

8. Darmowa nazwa domeny

Zawsze miło jest uzyskać dodatkową wartość za darmo. Scalahosting pozwala użytkownikom, którzy zarejestrują się na sześć miesięcy hostingu, zarejestrować nazwę domeny bez dodatkowych kosztów. To usługa, która w innym przypadku kosztowałaby 10-15 USD, więc oszczędzasz tutaj kilka dolców.

Pamiętaj, że nie jest to dostępne we wszystkich planach. Musisz skorzystać z planu Advanced, aby skorzystać z bezpłatnej rejestracji. Nie jest również dostępny na żadnym Scala obsługującym VPS.

9. 99-centowa wersja próbna

Większość dostawców hostingu przedłuża 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, aby umożliwić Ci wypróbowanie platformy. Scalahosting nie jest wyjątkiem: możesz zapłacić za ich usługę, a później uzyskać pełny zwrot pieniędzy, jeśli nie Ci się podoba. Jeśli dojdzie tak daleko, pamiętaj, aby poprosić o zwrot pieniędzy przed upływem pierwszego miesiąca.

Możesz również zapłacić 0,99 USD za miesięczny okres próbny dowolnego wspólnego planu cenowego Scala. Możesz wybrać tę trasę, jeśli nie chcesz, aby Scalahosting zatrzymał twoje pieniądze podczas wypróbowania. Możesz to również zrobić, aby nie martwić się o zwrot pieniędzy.

Może wolisz to świeże podejście od hostingu, choć tak naprawdę nie jest to przełomowa funkcja.

Wady Scalahosting

Bez względu na to, jak potężny jest, żadna usługa hostingowa nie jest bez załamań. Oto, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem na Scalahosting.

1. Hosting współdzielony nie w pełni SSD dla niektórych użytkowników

Chociaż większość usług internetowych Scala działa na dyskach SSD, hosting dzielony obejmuje również dyski twarde.

Mianowicie stare konta działają na dyskach SSD i HDD. Podczas gdy używane pliki znajdują się na dyskach SSD, umożliwiając szybszy dostęp, pliki systemowe znajdują się na dysku twardym.

Na szczęście od stycznia 2020 r. Wszyscy nowi klienci są hostowani na serwerach czysto SSD. Zasadniczo stara konfiguracja serwera nie wpłynie na Ciebie, jeśli właśnie odkryłeś dostawcę. Rozmawiałem o tym z zespołem Scali, a gospodarz zaczął nawet migrować stare konta do tego samego środowiska, więc obecni klienci wkrótce będą mogli cieszyć się tymi samymi korzyściami.

Chociaż hosting jest szybki, a nawet imponujący, całkowite przejście na SSD poprawiłoby usługę. Dla Scali nie jest to duże oszustwo, zwłaszcza że nawet starsi klienci mogą łatwo skalować się do hostingu VPS zasilanego SSD. Jednak nadal warto o tym wspomnieć.

2. Wąska baza wiedzy

Nie ma tu wiele do powiedzenia, z wyjątkiem tego, że Scala nie ma najbogatszego zestawu artykułów. Obejmują one łącznie 80 typowych pytań, a wiele odpowiedzi jest raczej krótkich.

Baza wiedzy stanowi dobrą sekcję FAQ. Musisz jednak trochę googlować, jeśli jesteś zrób to sam.

3. Niejasne opisy produktów

Powinienem to powiedzieć, mówiąc, że nie jest to wprowadzający w błąd marketing, ponieważ Scala nie ukrywa żadnych oczywistych problemów. To powiedziawszy, zarówno witryna, jak i obsługa Scalahosting nie są w stanie wyjaśnić niektórych z ich funkcji.

Na przykład Scala tak naprawdę nie wspomina o żadnych kopiach zapasowych na standardowej stronie hostingu, chociaż wersja planów WordPress wyraźnie zawiera codzienne kopie zapasowe. Kiedy jednak skontaktowałem się z przedstawicielem handlowym, zapewniali mnie, że będę mieć cotygodniowe kopie zapasowe -trochę dziwny. Dopiero po skontaktowaniu się z pomocą techniczną dostałem wyjaśnienie codzienne kopie zapasowe, z każdą wersją zapisaną na tydzień. Wyjaśnienie tego może być mylące i czasochłonne.

To jest dość mały problem i łatwo go naprawić. Mimo to wymaga wzmianki.

Polecamy Scalahosting?

Czy my kiedykolwiek?!

Scalahosting obejmuje podstawy lepiej niż większość hostów i wzbogaca ofertę o solidne narzędzia. Jest doskonały dla użytkowników WordPressa, ma dobrą cenę i sprawia, że ​​łatwiej jest stale rozwijać witrynę bez wąskich gardeł. Ponadto jest to jedna z bezpieczniejszych platform na rynku.

Jest niezaprzeczalnie wiele do kochania w tym. Więc Scalahosting to kolejna wielka rzecz?

Tak może być.

Jeśli nadal rozwija technologie w obecnym tempie i dodaje kilka dodatkowych centrów danych do foldu, nie powinien mieć większych problemów z rozszerzeniem swojego wpływu. W przeglądzie Scalahosting mam kilka podejrzanych kwestii, ale możesz powiedzieć co najmniej tyle samo o każdym hostie.

Krótko mówiąc, Scalahosting jest ogólnie doskonałym wykonawcą. To gospodarz, który zdecydowanie jest wart.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map