Rishikimi GoDaddy – Lexoni këtë PARA, para se të humbni paratë

Pothuajse çdo përmbledhje e GoDaddy që ju gjeni në internet është shkruar nga një tregtar i filialeve. Me fjalë të tjera, NUK është objektive. Të gjithë e njohin GoDaddy.


Ata janë si McDonald’s i botës së pritjes në internet. Nga reklamat e tyre të shumë seksualizuara Superbowl, tek reklamat e tyre të vazhdueshme në YouTube, deri te përhapja e bashkëpunëtorëve të GoDaddy në hapësirën e mbajtjes së faqes në internet, ju duhet t’ua dorëzoni atyre ….

Unë mendoj se McDonald nuk ka me të vërtetë ndonjë. Por – ato janë lehtësisht kompania më e njohur gjerësisht në internet në botë.

A është fama e tyre rezultat i një produkti me cilësi të lartë apo janë këto reklama përgjegjëse për suksesin e tyre?

Ne kemi testuar shërbimet e tyre për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje të saktë.

Le të zhyten, të futim kapuçin dhe të hedhim një vështrim në atë që GoDaddy vërtet ofertat.

Kush është GoDaddy Hosting?

Në qoftë se nuk keni jetuar nën një shkëmb… në një planet tjetër… në një sistem diellor tjetër, ju e dini kush është GoDaddy. ��

Heck, edhe gjyshërit tuaj ndoshta janë njohur me GoDaddy. ��������

Dhe është e lehtë të shihet pse…

E themeluar më shumë se dy dekada më parë në 1997 në Baltimore, Maryland (me emrin Jomax Technologies) GoDaddy ka përjetuar një ngritje meteorike përmes renditjes së botës së internetit të pritjes dhe të shkatërruar në një nofull. $ 2231900000 në të ardhura vitin e kaluar.

raporti i analizës godaddy 2017 q2

Duke marrë parasysh që Bob Parsons, Themeluesi dhe Presidenti i GoDaddy, i shiti një prej kompanive të tij të mëparshme Intuit për një shumë “të vogël”, oh $ 65.000.000, kjo nuk do të vijë vërtet si befasi.

Sot, GoDaddy punëson më shumë se 6,000 njerëz, shërben 17 milion ndërmarrje në të gjithë botën, dhe konsiderohet gjerësisht tai ofruesi më i madh i shërbimit të pritjes në internet në planet.

Kështu që unë mendoj se është e sigurt të themi se ata po bëjnë mirë.

Por këtu është gjëja për kompanitë e mëdha. Ata kanë tendencë të bien nën një nga dy cadra.

 1. “Unë e meritoj suksesin tim sepse ofroj produktin më të mirë të mallkuar në treg.”
 2. Ose, “Unë jam macja më e madhe në qytet sepse di ta bëj manipuloni konsumatorët që nuk dyshojnë për të paguar shumë mënyra për një produkt subpar. “

Pra, cilin ombrellë e bën GoDaddy poshtë?

Mjaft të çuditshme, të dy.

Më lejo të shpjegohem.

Proçesit Hosting të GoDaddy – Performancë e shkëlqyer

Me bollëkun e burimeve në dispozicion të tyre (dua të them, se të ardhurat e tyre vjetore janë më i lartë se PBB-ja e shumë vendeve në zhvillim) nuk duhet të befasohet që GoDaddy bën një punë të shkëlqyeshme duke ofruar performancë me cilësi të lartë për përdoruesit e tyre.

Këtu janë vetëm disa nga aspektet e performancës së GoDaddy që na bënë përshtypje gjatë 12 muajve të fundit. Ju mund të shihni gjurmimi i drejtpërdrejt këtu. Lexoni më shumë për tonë Procesi hulumtues me 4 hapa këtu.

1. Kanë Uptimes të Mëdha (99,95%)

Ndërsa ata nuk ofrojnë nofulla duke rënë në kohën e duhur si disa nga konkurrentët e tyre (d.m.th., SiteGround), GoDaddy poston kohëzgjatja e shëndetshme prej 99,95% që është pikërisht ajo që do të prisni me një pritës të lirë.

Rezultati i përkohshëm i Godaddy

Edhe pse ata nuk do të fitojnë ndonjë çmim për kohën e duhur, unë jam i lumtur të raportoj se ne nuk kemi përjetuar ndonjë përplasje të mëdha ose periudha të dukshme të ndërprerjes gjatë kohës sonë si klientë të GoDaddy.

Ja një vështrim i shpejtë i shfaqjeve të muajit të kaluar.

2018 mesatare uptime:

 • Koha e Janarit: 99.98%
 • Koha e shkurtit: 99,96%
 • Koha e zgjatur e Marsit: 99.91%
 • Koha e prillit: 99,99%
 • Koha e zgjimit e majit: 99.94%
 • Koha e fillimit të qershorit: 99.98%
 • Koha e korrikut: 99.85%
 • Gusht (20th) deri në orar: 99,99%

2. Shpejtësitë e shpejta (448 ms)

Përkundër asaj që ju kanë thënë mamaja juaj dhe newbies të tjera në internet, faqja e internetit shpejton rëndësinë … Shumë.

testi i shpejtësisë së ngarkimit të faqes godaddy

Në fakt, studimet e fundit kanë treguar se më shumë se 47% e konsumatorëve presin që një faqe në internet të ngarkohet në 2 sekonda ose më pak. Dhe nëse nuk ndodh? Bye të ardhurat e bye.

Kjo e bën zgjedhjen e host-it të duhur një nga vendimet më të rëndësishme që do të merrni nëse ndonjëherë shpresoni të fitoni para nga faqja juaj e internetit.

Pra, si e krahason GoDaddy me konkurrencën e tyre?

Në të vërtetë … Pretty i mirë.

Clock in në një koha mesatare e ngarkesës prej vetëm 448 zonjave, GoDaddy është lehtësisht një nga hostet më të shpejtë të uebit që kemi shqyrtuar ndonjëherë dhe ofron shpejtësi të shpejtë, të cilat do t’ju mbajnë të lumtur ju dhe vizitorët tuaj.

Koha e ngarkesës 2018:

 • Janar mesatar shpejtësia: 363ms
 • Shkurt mesatare shpejtësia: 415ms
 • Mars mesatare shpejtësia: 386ms
 • Prill mesatare shpejtësia: 395ms
 • Mund të jetë shpejtësia: 415ms
 • Qershor mesatare shpejtësia: 492ms
 • Korrik mesatar shpejtësia: 541ms
 • Gusht (20th) mesatarja. shpejtësia: 587ms

3. Shumë bonus të shkëlqyeshëm dhe karakteristika shtesë

Edhe pse asnjë prej këtyre shpërblimeve ose tipareve nuk është falas, GoDaddy bën çmos për të siguruar që çdo klient i ri ka aftësinë të krijojë një faqe në internet të bukur dhe me performancë të lartë me sa më pak punë sa më njerëzisht.

tipare të zotit

Ata ofrojnë gjithçka nga ndërtuesi i tyre i zakonshëm i faqes së internetit, GoCentral deri te profesionistët e dizajnit të nivelit të lartë në instalimet e aplikacionit me një klik për të siguruar që faqja juaj të ngrihet dhe të funksionojë me të gjitha këmbanat dhe bilbilat që ju nevojiten (ose mos).

Ndërtues i faqes në internet: GoCentral është krijuesi i faqes në internet të GoDaddy. Përdorimi i ndërtuesit është falas dhe ju lejon të redaktoni nga kompjuteri, tableti ose telefoni juaj. Ata gjithashtu hedhin një certifikatë SSL nëse përdorni ndërtuesin e tyre.

Profesionistët e Dizajnit në Ueb: GoDaddy ofron shërbime të projektimit në internet nga profesionistë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të telefononi linjën e tyre të këshillimit dhe të shpjegoni ato që ju nevojiten. Ata premtojnë një faqe në internet brenda 4-6 javëve dhe ofrojnë një linjë mbështetjeje 24/7/365.

Ndërsa ata nuk ofrojnë llojin e vlerës që mund të prisni nga SiteGround ose A2 Hosting, ka akoma mjaft karakteristika dhe shpërblime shtesë për të mbajtur madje edhe webmasterin më entuziast të ngopur.

Kundrat e GoDaddy

Ok, kështu që GoDaddy ka kaluar si testet e kohës, ashtu edhe ato të shpejtësisë me ngjyra fluturuese. Ata janë të njohur, (në dukje) me reputacion, dhe ata ju japin mundësinë e përdorimit të një ngarkese me karakteristika të shkëlqyera shtesë.

Ku regjistrohemi, apo jo?

Jo kaq shpejt.

Edhe pse GoDaddy bën shumë gjëra nga pikëpamja e performancës, shërbimi ndaj klientit dhe aspekti i pagesës së biznesit të tyre është, do të themi, më pak se i këndshëm.

Ja pse…

1. Plani i kufizuar i ekonomisë dhe tarifat e larta rinovuese

Në përpjekje për të garuar me numrin gjithnjë e në rritje të hosteve të lirë të internetit, GoDaddy ofron një paketë çmimesh jashtëzakonisht të ulët (me emrin e duhur, “Ekonomi”) për klientët e tyre më të kursyer.

Në vetvete, kjo nuk është një gjë e keqe.

Dua të them, le të jemi realë … Të gjithë duam të shtrojmë paratë tona aq sa do të shkojnë, apo jo?

Theështja me të cilën ju hidhni poshtë është se ato jo vetëm që kanë zvogëluar price e shërbimit të tyre të mbajtjes në internet, por edhe vlerë.

Plani i Ekonomisë është eshtra plotësisht i zhveshur dhe nuk ofron karakteristikat standarde do të prisnit nga një host i njohur i uebit si CDN, kopjime ditore ose një çertifikatë SSL.

Gomimet GoDaddy

Edhe pse ajo çmim prej 2,49 dollarë mund të duket tërheqës, na besoni… Nuk ia vlen as aq.

Dhe ndërsa ne jemi në temën e çmimeve të GoDaddy, është e rëndësishme të theksohet se ata ngarkojnë exorbitantly tarifa të larta rinovimi.

Jo vetëm që GoDaddy është një nga më pak strehues të vlefshëm për çmimin që paguani (do të shihni pse në një sekondë), por, pas përfundimit të periudhës së tyre hyrëse, ata do të kthehen dhe do të rrisin normën tuaj për më shumë se 200%.

Ai plan ekonomik i 2.49 dollarë? Po, kjo do t’ju ekzekutojë 7,99 $ në muaj tani.

Duke marrë parasysh që ju mund të shijoni uptimes qesharake të larta, shpejtësi të shpejtë rrufe, dhe të gjitha tiparet shtesë shtesë dhe shpërblimet që meritoni për një pjesë të kësaj kosto, ne jemi të detyruar të rekomandojmë përdorimin e GoDaddy për këdo që është një adhurues i kursimit të parave.

2. Shitjet e panevojshme dhe mbingarkesat Galore

Nëse keni lexuar ndonjë nga rishikimet e mbajtjes së faqeve në internet në këtë sit, me siguri e dini se duhet kurrë bleni pritje nga një kompani që nuk ofron një çertifikatë SSL ‘falas’.

Google do të parandalojë përdoruesit, hyrjen në faqen tuaj, derisa të pranojnë se faqja juaj nuk është e sigurt dhe se ajo paraqet një rrezik të konsiderueshëm për sigurinë e informacionit të tyre..

Pra, ka kuptim që shumica e kompanive pritëse kanë marrë sugjerim dhe kanë filluar të ofrojnë një certifikatë falas SSL për të gjithë klientët e tyre të rinj.

Po për GoDaddy?

Në sipërfaqe, gjithçka duket mirë. Të gjithë përdoruesve të rinj u jepet një certifikatë SSL kur regjistrohen në ndonjë nga planet pritëse të GoDaddy (përveç than Ekonomisë ”).

Por kur të lexoni shtypshkrimin e imët, së shpejti do të kuptoni se gjithçka nuk është ashtu siç shfaqet së pari.

Në fakt, GoDaddy akuzon një skandalizëm 75 $ / vit për ‘privilegjin’ e të pasurit një uebfaqe të sigurt.

çmimi i perëndisë ssl

Dhe kjo nuk është as pjesa më e keqe.

Nëse sapo keni blerë një emër të ri të domain-it dhe paketën e pritjes së uebit, do të prisnit që të mund të dërgonit postë elektronike nga ai uebsajt? Dua të them, në fund të fundit… .shtë juaj tani në internet.

Epo, kjo është ajo që mendoni. Por GoDaddy mendon ndryshe.

… 60 $ / vit për llogari emaili ndryshe.

Ndërsa ofruesit e tjerë më të mirë do t’ju japin qasje në një numër të pakufizuar llogarish email (ose të paktën 25) GoDaddy nuk është as i gatshëm t’ju japë një.

Kujtoj sesi këta djem janë sërish kompania më e madhe e pritjes në internet në botë? Oh e drejtë… Ndoshta ka të bëjë me këtë…

vajza vallëzimi komerciale të perëndishme

Por unë gërmoj…

3. Garancia e kthimit të parave jo-të garantuara

Me më shumë se 17 milion klientë në të gjithë botën, ju do të supozonit se GoDaddy domosdoshmëri kanë fituar një reputacion si një pritës transparent dhe me reputacion në internet që është i gatshëm të kthejë klientët e pakënaqur për blerjen e tyre, apo jo?

i gabuar.

Në shikim të parë, ToS-i i tyre pretendon se çdo klient ka të drejtë në rimbursim nëse anulojnë planin e tyre të strehimit brenda 30 ditëve nga blerja fillestare.

Duket mjaft e drejtë.

Por pastaj ata e thonë këtë..,

Nëse një Shërbim Hosting tashmë është kryer, atëherë ai është i pakthyeshëm (nëse nuk është kryer akoma, i përshtatshëm për një rimbursim brenda 30 ditëve nga data e transaksionit).

Tani, unë nuk jam ekspert juridik, por kjo tingëllon në mënyrë të dyshimtë si një prodhim i mirë dhe zhargon i mbushur klauzolë e krijuar për të siguruar që GoDaddy mund legalisht të largohet me vjedhje nga klientët e pakënaqur.

Isfarë është një “shërbim pritës”, a mund t’i ktheni paratë tuaja nëse nuk jeni të kënaqur me shërbimin? Une nuk e di. Dhe shanset janë, kjo është saktësisht se si e pëlqen GoDaddy.

4. Shqyrtime të Shërbimit të Klientit të Përzier

Shërbimi ndaj klientit është goxha i goditur ose i humbur me GoDaddy.

komenti i zotit i klientit

Edhe pse mbështetja e tyre telefonike me bazë në SH.B.A. është e shkëlqyeshme, disa nga më të mirat në biznes në të vërtetë, ju me siguri nuk dëshironi të kaloni 20-45 minuta në telefon për të zgjidhur fshehje të vogla dhe pyetje të shpejta.

mbështetje perëndeshëE cila e bën akoma më zhgënjyese që mbështetja e bisedës live të GoDaddy është kaq e padurueshme.

Më takuan shpesh me një gabim “të padisponueshëm për lidhje” sa herë që përpiqesha të hyja në funksionin e tyre të bisedës live. Dhe në rastin e duhur që unë në fakt i kam hyrë një përfaqësuesi të shërbimit, chat-i i drejtpërdrejtë ose do të përplaset ose do të zhduket ose do të irritohesha aq shumë nga paaftësia e “përfaqësuesit” (a.k.a. e robotit) për t’iu përgjigjur pyetjeve që kam pasur në një mënyrë të kënaqshme.

Në këtë pikë, unë jam duke filluar të pyes veten pse ata kanë nevojë për 6.000 punonjës për të mbajtur në punë anijen e tyre? (Ata duhet të kenë nevojë për dikë që të numërojë të gjitha paratë e pakthyeshme që po i marrin me ato zbritje të shitjeve dhe tarifave të rinovimit).

Çmimeve

Siç mund ta shihni – prmimet GoDaddy janë një lloj karremi dhe ndërrimi. Kjo është e zakonshme në këtë industri, por ndryshimi i çmimit të GoDaddy është më i lartë se mesatarja. Nëse jeni pas një shërbimi të lirë të disponueshëm në dispozicion në Kanada GoDaddy ndoshta nuk është zgjedhja juaj.

A Rekomandojmë GoDaddy?

Jo …

Ndërsa unë personalisht nuk e kam në mendje marketingun e tyre të tepruar të seksualizuar në fytyrën tuaj, asnjë numër i veshur grave me veshje sportive të GoDaddy nuk mund të përbëjnë politikat e pandershme të kompanisë dhe kapjen e parave të paturpshme.

Performanca e tyre mund të jetë e barabartë me shërbimet e tjera udhëheqëse të pritjes, por nëse nuk kënaqeni duke paguar 2-3 herë ato që duhet për hostin tuaj në internet, paratë tuaja do të shpenzohen më mirë me SiteGround, A2 Hosting, apo edhe HostGator.

GoDaddy thjesht nuk e shkurton atë …

FAQ

A është i besueshëm GoDaddy?

Po, GoDaddy është i besueshëm. Ata janë në dhjetë të parët e ofruesve të shërbimeve të web hosting. Kohëzgjatja e serverëve të tyre është pozitiv dhe testet e shpejtësisë së tyre janë relativisht të shpejta.

A është ndërtuesi i faqes GoDaddy ndonjë të mirë?

Ndërtuesi i faqes GoDaddy është në rregull. Padyshim që funksionon dhe mund të ndërtojë një faqe në internet për ju. Me këtë që thuhet se ka alternativa më të mira për të kontrolluar siç janë Wix dhe Squarespace.

Sa është GoDaddy në muaj?

Mimet për GoDaddy janë në të gjithë hartën. Ata ofrojnë çmime promovuese me 2,99 dollarë në muaj për vitin e parë, por më pas rritin çmimin në 7,99 dollarë në muaj.

A është GoDaddy i mirë për biznesin e vogël?

GoDaddy nuk është i keq për bizneset e vogla por e vërteta e sinqertë është se ka alternativa shumë më të mira për të pritur në treg. GoDaddy është më i shtrenjtë me një produkt jo aq të mirë.

Për çfarë përdorin njerëzit GoDaddy për?

GoDaddy përdoret si një regjistrues i web-i dhe regjistruesi i domain. Farë do të thotë është kur njerëzit duan të blejnë një emër domain ata mund të shkojnë në GoDaddy dhe ta blejnë atë. Pasi të blejnë emrin e domain ata mund të presin faqen e tyre të internetit me shërbimin.

Ju gjithashtu mund të dëshironi:

 • Ndërtuesi më i mirë i faqes në internet

Referenca dhe kredi për imazh:

 • HostingKingdom.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector