7 Sitet më të mira për Blogim Falas – Filloni pa Shpenzuar asnjë $

Pra, ju doni të blog, a? Ju ndiej Bëni që bota të njohë mendimet tuaja dhe potencialisht bërja e parave shtesë në anë të tingëllon si një ide e mirë.


gifë që shfaqet kokë murrizi

Shpresojmë që dikush përveç nënës suaj të interesojë në mendimet tuaja se pse halat po ndikojnë në inteligjencën e botës dhe vërtet i drejtojnë gjërat këtu. Unë nuk do të befasohem nëse zhvilloni një vijim të madh.

Ky djalë po fsheh diçka.

Hapi i parë për të bërë të njohur botën në lidhje me provat dhe hulumtimet tuaja është të filloni bloget. Nuk është si të doni të paguani para për të filluar Blogging. Hulumtimi për manipulimin e Moose është një fushë e vogël dhe paguan dobët.

Lajmi i shkëlqyeshëm është se ka shumë mundësi falas atje për blogerin që aspiron. Platformat më të mira të blogerave falas janë të mundshme dhe ne do të donim t’ju ndihmon të vendosni se cilën do të përdorni.

TLDR;

Nëse jeni serioz në lidhje me bllokimin falas, ekzistojnë dy zgjedhje kur bëhet fjalë për të.

  • opsioni 1 – WordPress është për njerëzit që duan të dinë gjithçka mbi faqen e tyre të internetit. Këta janë njerëz që duan të ndërtojnë diçka nga e para dhe kanë aftësitë më të mira të SEO.
  • Opsioni 2 – Nga ana tjetër nëse po kërkoni të ndërtoni një uebfaqe me funksionalitet tërheqës dhe rënie ku hosti kujdeset atëherë Wix është zgjedhja për ju.

7 Sitet më të mira për Blogim falas

Ne e ngushtuam atë në 7 mundësi unike për Blogging. Të gjitha këto mundësi kanë një version falas të shërbimit të tyre, por ato gjithashtu ju lejojnë të paguani për të përmirësuar përvojën.

Nëse akoma dëshironi më shumë informacion, shikoni krahasimin e platformës sonë të Blogging.

1. WordPress – Kurba e të mësuarit më të madh, Liria totale

WordPress është fundi të gjitha të gjitha kur bëhet fjalë për Blogim. Mimi është i duhur duke ardhur në një zero dollarë të rëndë dhe zero cent. Nëse po pyesni pse, kjo është për shkak se WordPress është një sistem i menaxhimit të përmbajtjes me burim të hapur.

Kjo është zgjidhja për këdo që kërkon të bëhet serioz në lidhje me lojën e blogezimit. WordPress është një platformë që lejon personalizimin përfundimtar, praktikat më të mira të SEO dhe mjetet për t’ju lejuar të bëni asgjë.

WordPress fuqizon 30% të internetit siç e njohim sot.

Arsyeja që WordPress zotëron se një pjesë e madhe e tregut në internet është sepse mund t’ju ndihmojë të krijoni një faqe në internet mahnitëse.

Problemi i vetëm me WordPress është se ekziston një kurbë relativisht e madhe e të mësuarit. Zakonisht nuk ju rekomandoj WordPress njerëzve që nuk dinë asgjë në lidhje me ndërtimin e një faqe në internet pasi mund të jetë konfuz.

WordPress vetë është plotësisht i lirë për t’u përdorur. Sidoqoftë, ka kostot që mund të shtohen. Hapi i parë është të gjesh diku për të pritur faqen tuaj të internetit. Ka shërbime falas për pritjen, por ato në përgjithësi nuk janë shumë të mira. Ne ju rekomandojmë një shumëllojshmëri të shërbimeve të mbajtjes së faqeve në internet për WordPress, me shumë hulumtime për të mbështetur zgjedhjen tonë nëse WordPress është me të vërtetë zgjedhja juaj e Blogging.

Nëse nuk ju pëlqen asnjë prej temave falas që WordPress ofron, gjithashtu do të duhet të paguani për një temë. Ekzistojnë tema të shkëlqyeshme për blogez, të cilat fitojnë rreth 35 dollarë, por temat më të zakonshme të primit janë rreth 100 dollarë.

temat fjalëformuese

Si fillestar që dizenjon një faqe në internet në WordPress mund të jetë pak dërrmuese dhe shumë njerëz heqin dorë menjëherë pasi të fillojnë. Ata vendosin që ata ende duan një faqe në internet në mënyrë që ata të kërkojnë një stilist për të punësuar. Designers shkojnë jashtëzakonisht në çmim, por një i mirë do të jetë në të katër figurat.

Pra, nëse po kërkoni të ndërtoni një faqe të gjatë në të ardhmen dhe jeni të përkushtuar të mësoni se si të përdorni WordPress sesa është përfundimisht zgjidhja për ju.

Hapat për Vendosjen e WordPress Hosting:

  1. Regjistroni domenin tuaj – Lexoni udhëzuesin tonë këtu
  2. Sjellja e konfigurimit – Ndërtuesit e lirë të pritjes ose faqja e internetit falas.
  3. Instaloni WP përmes cPanel ose host të menaxhuar

2. Wix – Blogu Falas për tu përdorur më së miri

WordPress është mënyra më e mirë për të ndërtuar faqen tuaj, nëse keni njohuri, kohë dhe burime. Me këtë që thuhet – Wix është i mrekullueshëm.

Wix është një softuer tërheqës dhe tërheqës që lejon përdoruesin të ndërtojë faqe me të vërtetë të bukura pa kurbën masive të të mësuarit. Ajo është menduar për dikë që dëshiron modele të ndërtuara paraprakisht dhe përvojë përdoruese intuitive të lehtë për t’u përdorur.

Shërbimi vjen me një bandë të tërë karakteristikash që lejojnë ndërtimin e thjeshtë pa qenë e nevojshme të zbuloni në sfondin, të gjeni një host, ose të përpiqeni të gjeni temën e duhur.

elementë wix

Wix gjithashtu ju lejon të krijoni një faqe në internet me Inteligjencën e tyre të Dizajnit Artificial.

Në vend që të merrni kohë për të parë të gjitha temat dhe paraqitjet, programi zgjedh për ju bazuar në preferencat dhe pyetjet e bëra. Featureshtë një veçori lehtësuese e kursimit dhe e vendimit që heq rreth 75% të mbingarkesës që vjen me ndërtimin e një faqe në internet.

Regjistrimi për një blog në Wix është gjithashtu jashtëzakonisht i lehtë. Thjesht shkoni në faqen e internetit dhe zgjidhni opsionin falas për të filluar. Gjëja e shkëlqyeshme për Wix është që ju nuk duhet të paguani asgjë për të provuar vërtet blogun tuaj të ri. Nëse vendosni që e urreni atë dhe dëshironi të kontrolloni një shërbim tjetër, asgjë nuk ju ndalon ta bëni atë.

Wix ka modele të thjeshtë për t’u përdorur në blogje, të cilat e bëjnë shkrimin e postit tuaj të parë të lehtë dhe pa dhimbje, dhe nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë, baza e njohurive dhe mbështetja e klientit janë të shkëlqyera. Opsionet e SEO nuk janë në të njëjtin nivel me WordPress por ato janë të shërbimit dhe aq të mira sa merr për një krijues të faqes në internet.

Një konsideratë e rëndësishme – Nëse nuk doni të përdorni emrin e domain, do të duhet të paguani për të përdorur Wix por versioni falas është i shkëlqyeshëm për t’u përdorur nëse nuk kujdeseni për këtë ose nuk doni ta provoni atë para se të bëni një emër domaini.

Nëse doni të dini më shumë ndjehen të lirë të shikoni rishikimin tonë të Wix.

3. E mesme – Blogimi më i mirë në Offsite

Shanset janë nëse keni mbërthyer internetin në vitet e kaluara, keni lexuar diçka në Medium.

Në vitin 2016, numri mesatar i tregimeve të shkruara javor në Medium ishte 140,000. Kjo është shumë informacione që fluturojnë përreth në Medium.

Mediumi mori një qasje të ndryshme për të krijuar një shërbim të Blogging. E gjithë përmbajtja juaj që ju do të shkruani do të jetë në Medium dhe jo në faqen tuaj të internetit. Ka të mirat dhe të këqijat për këtë, por në mënyrë që dikush të vizitojë faqen tuaj të internetit (nëse e keni një) ata do të duhet të klikoni tek ajo nga postimi juaj në Medium.

redakto artikullin e mesëm

Gjëja interesante për mesataren është se kurrë nuk do të duhet të paguani pa marrë parasysh çfarë, është e thjeshtë sa të përdorësh, dhe që ekziston një audiencë e ndërtuar me të gjithë njerëzit që vizitojnë Mediumin tashmë.

Gjëja e keqe në lidhje me të është nëse jeni pas ekspozimit në SEO Medium detyron dikë të ndërmarrë një hap shtesë për të gjetur faqen tuaj të internetit.

Mediumi është një nga vendet më të mira për të filluar Blogging. Nëse keni disa ide që dëshironi të botuara që bota të shihet – gjithçka që duhet të bëni është të hidheni në Medium, të regjistroheni dhe t’i lejoni ato mendime të piqen.

Nëse ndonjëherë vendosni të doni të ndërtoni hapësirën tuaj, thjesht mund të kopjoni dhe ngjitni cilindo postim të mesëm që keni bërë në faqen tuaj të internetit dhe t’i postoni ato atje.

Nëse nuk jeni të sigurt për ndërtimin e blogut tuaj, ju rekomandojmë të filloni me Medium, të mësoheni të shkruani në internet dhe më pas të shkoni prej andej.

4. Weebly – Si Wix me më pak dizajn

Weebly është një ndërtues i njohur i faqeve në internet që është i ngjashëm me Wix në atë që ju mund të tërhiqni dhe lëshoni të gjithë elementët që dëshironi në faqe.

Unë do të rekomandoja Weebly nëse përshtateni në dy kritere. Një: Ju absolutisht nuk dëshironi të paguani për blogun tuaj. Dy: Ju jeni mbingarkuar nga Wix dhe dëshironi diçka edhe më të thjeshtë.

Shtë e vështirë të mërziteni nga Wix nëse keni përvojë në përdorimin e softuerëve dhe duke luajtur rreth në internet. Nëse jeni – Weebly ka një plan falas që ju lejon të ndërtoni një uebfaqe të thjeshtë që përmban reklamat e tyre.

Weebly-tërhequr-elemente

Shumë njerëz përdorin Weebly dhe ndërfaqja është aq e thjeshtë sa bëhet. Ju nuk do të krijoni aq bukur sa një faqe në internet si dy krijuesit më të mirë të uebfaqes – Squarespace dhe Wix.

Sidoqoftë, Weebly akoma ju lejon të ndërtoni një faqe në internet në kërkim të bukur, i cili i ka të gjitha funksionalitetet e Blogging që do t’ju duhen së bashku me ndonjë ndihmë SEO.

Weebly vjen me analitikë për të treguar se sa njerëz po vijnë në faqen tuaj të internetit dhe do të duhet të përdorni një plan të paguar nëse doni të përdorni domainin tuaj.

Shqyrtim i plotë i Weebly këtu.

5. Blogger – Cool Old School

Nëse po lexonit bloge kur filluan shanset për herë të parë, a keni lexuar një blog që ishte në Blogger. Lëshuar në vitin 1999 para flluskës së pikave të sipërme, Blogger u ndërtua për të lejuar këdo dhe të gjithë mundësinë që ta dëgjojnë zërin e tyre.

Tani në pronësi të Google, Blogger ende lejon shkrimtarët që aspirojnë të dëgjojnë zërin e tyre në internet.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të regjistroheni për fillimin e shërbimit. Ndërfaqja e platformës duket pothuajse gjithçka tjetër e drejtuar nga Google, por ju lejon të përshtatni blogun tuaj me tema të ndryshme.

krijuar-a-bloger-blog

Opsionet në dispozicion për ju lejojnë të ndërtoni një blog personal që duket se është me të vërtetë i juaji.

Problemi i vetëm me Bloggerin është se duket pak i vjetëruar. Nëse e krahason faqen tuaj të internetit me Blogger-in apo edhe Medium-in, mund të duket si Blogimi juaj nga 2006.

Ashtu si me Medium – Blogger-i është një vend i shkëlqyeshëm për të filluar që kur është falas. Nëse dëshironi të provoni Blogging një provë dhe më pas të ndërtoni një faqe në internet më vonë është e thjeshtë të zhvendosni postimet tuaja të mëparshme në faqen tuaj të internetit.

6. Hapësira katror – Falas por vetëm për 14 ditë

Përdorimi i Squarespace është jashtëzakonisht i ngjashëm me përdorimin e Wix. Ata janë të dy krijuesit e faqeve në internet, ata të dy kanë pothuajse identik Blogging dhe aftësi SEO, dhe të dy kanë një mbështetje të mrekullueshme të klientit për t’ju ndihmuar nëse ju ngecni. Ata janë të dy opsionet fillestare.

Cili është ndryshimi midis tyre atëherë? Wix është i lehtë për t’u përdorur por Squarespace është edhe më i lehtë. Gjëja e keqe (ose gjë e mirë në varësi të mënyrës sesi e shikoni atë) në lidhje me Squarespace është se është më e vështirë të personalizohet.

Sheshi i hapësirës është si të jetosh në një lagje të bukur të shtëpive të para-ndërtuara. Ka rreth dhjetë shtëpi të ndryshme të para-ndërtuara në të gjithë lagjen, por ka dhjetëra të njëjtën shtëpi të para-ndërtuar në të cilën po jetoni në të gjithë lagjen.

Njerëzit e tjerë që jetojnë në të njëjtin version të shtëpisë, ndërsa lëvizët në mobiljet e tyre dhe bënë disa ndryshime në dekor, por shoqata e lagjes nuk do t’ju lejojë të bëni ndonjë ndryshim të madh.

Squarespace ka shabllone të bukura që ju mund të bëni ndryshime të vogla, por me të vërtetë jeni të kufizuar në shabllon. Wix nga ana tjetër ju lejon të rregulloni plotësisht gjithçka që dëshironi.

squarespace-Theme1

Gjëja e shkëlqyeshme për Squarespace është se është shumë e vështirë të bësh një faqe në internet të keq. Modelet janë të pastra dhe funksionaliteti i blog-ut e pasqyron atë. Squarespace me të vërtetë i jep hua krijuesve të tillë si fotografë dhe artistë të cilët gjithashtu duan të bëjnë blog.

Hapësira katror do të ishte më e lartë në listë nëse do të ishte e lirë për më gjatë. Shërbimi ofron një provë 14-ditore falas për të parë nëse doni të përmbaheni me softverin.

Nëse doni të mësoni më shumë rreth Squarespace, lexoni përmbledhjen tonë të hollësishme të Squarespace. 

7. Tumblr – Zgjidhja Multimedia / Social Media

Tumblr u krijua në vitin 2007 si një platformë Blogging që gjithashtu vepron si një sit i rrjeteve sociale.

Meqenëse Tumblr është bërë për Blogging, ka shumë funksionalitet të integruar për të shkruar dhe për të ngarkuar çfarëdo përmbajtje mediatike që mund të dëshironi të përdorni.

Tumblr ofron mundësi për të rregulluar por personalizimi është shumë më tepër si një profil i mediave sociale sesa një uebfaqe për blogela.

Një gjë e shkëlqyeshme në lidhje me Tumblr është se sa e lehtë është të përdorësh dhe pulti i tyre i thjeshtë për t’u përdorur.

pult dashnor

Sidoqoftë, ky është Tumblr – ai u ndërtua si një platformë për blogez, por shumica e përdoruesve në Tumblr e përdorin atë si një media sociale më shumë sesa një platformë Blogimi. Shumë kompani në të vërtetë përdorin Tumblr për të plotësuar trafikun në blogun e tyre.

Nëse dëshironi një blog të integruar shoqëror pa ndonjë sherr të zotëroni tuajin, atëherë Tumblr mund të jetë zgjedhja për ju.

Duke e përmbledhur atë

Kur bëhet fjalë për të, ekzistojnë me të vërtetë dy mundësi që hapin rrugën në hapësirën e blogerave. Në qoftë se me të vërtetë nuk dëshironi të zotëroni vetë pamjen tuaj të internetit në WordPress dhe Wix, si dy zgjedhjet tuaja kryesore. Nëse nuk ju pëlqen Wix, ekzistojnë dy alternativa që janë të ngjashme në Weebly dhe Squarespace gjithashtu.

Nëse vlerësoni personalizimin dhe vërtet zotëroni faqen tuaj të internetit, atëherë përdorni WordPress.

Nëse vlerësoni thjeshtësinë, lehtësinë e përdorimit dhe nuk keni nevojë të shqetësoheni aq më shumë, atëherë shkoni me një ndërtues faqesh në internet siç është Wix.

FAQ – Sitet më të mira për Blogim

Si bëjnë paratë e blogjeve fillestar?

Ka mënyra të shumta për të fituar para në blog. Të ardhurat nga bashkëpunëtorët janë mënyra më e lehtë për të filluar, por gjithashtu mund të shesni produkte dixhitale, eBooks dhe kurse. Ekzistojnë edhe shkrime të pavarura dhe reklama gjithashtu.

Si ta filloj një blog falas në Kanada?

Mënyra më e shpejtë dhe e lehtë për të filluar një blog falas në Kanada është të përdorni një shërbim të tillë si Medium. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të regjistroheni dhe të filloni të shkruani.

Cilat janë faqet më të njohura të blogut?

Uebfaqet më të njohura janë WordPress, Wix, Squarespace, Medium, Weebly, Blogger dhe Tumblr.

Bëni blogerët me të vërtetë fitojnë para?

Ka blogerë të panumërt në të gjithë internetin që gdhendën një bloge të gjallë. Madje ka edhe blogerë që janë bërë të pasur përmes blogut të tyre dhe kanë lançuar libra, podcast, etj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector