Drupal ve WordPress Karşılaştırması

Drupal ya da WordPress kullanıyor olsunlar genç bir web geliştiricisi olarak yanıt verirseniz:


Drupal nedir? ��

Görünür olarak karıştırılmasının nedeni, herkesin WordPress’in ne olduğunu bilmesidir. İçerik yönetim sistemi oyununda yeni olanların WordPress’in tek seçenek olduğunu düşündüğü nokta bu. Elbette yanlış olurlardı.

Drupal aslında WordPress’ten daha uzun zamandır var. Her ikisi de web siteleri oluşturmanıza ve yönetmenize izin veren açık kaynaklı yazılımdır.

Bir web sitesi kurmaya çalışan gerçekten bilgisiz kişiler için her ikisi de büyük bir öğrenme eğrisi ile gelecektir. Web geliştiricilerinin son bir vizyonu tamamlamaları gerekebilir, ancak her ikisi de yeni başlayanlar için eğlenceli bir öğrenme deneyimi sunabilir. Tüm web geliştiricilerinin favori içerik yönetim sistemleri zaten var.

Bütün bunlar, hangisi daha iyi?

Kazanan kim?

WordPress kraldır ��.

kral

WordPress’in internetin% 27’sine güç vermesinin bir nedeni var. WordPress mükemmel değil ve Drupal’ın WordPress’ten daha iyi bir güvenliği var, ancak bugün piyasadaki en iyi CMS.

Drupal taraftarları, özelleştirmenin WordPress’in sunduğundan çok daha iyi olduğunu ve inşa edilme şeklinin uzun vadede işleri kolaylaştırdığını iddia ediyorlar. Bu iddiayla ilgili sorun, sunduğu gelişmiş özelliklerin o kadar ezoterik ve karmaşık olması ki #LearnToCode’u daha kolay hale getirecek. Her iki platformda bir web geliştiricisi ile aynı miktarda özelleştirme gerçekleştirilebilir.

Drupal web geliştirme düşünülerek oluşturuldu. Bu, temel olarak Drupal’ın güçlerinden tam olarak yararlanmak için bir web geliştiricisi olmanız gerektiği anlamına gelir.

Her iki seçenek de ücretsizdir. Gerçekten çitin üzerindeyseniz ve başka birinin sözünü almak istemiyorsanız, her ikisini de deneyin. Tam olarak optimize edilmiş bir WP kurulumunun genellikle çok daha hızlı olduğunu belirtmeliyim.

İçerik Yönetim Sistemleri

İçerik yönetim sistemi nedir?

İçeriğinizi yöneten bir sistem,!

Bir CMS (kullanışlı kısaltma) bundan biraz daha ayrıntılı olarak açıklanabilir.

Temel olarak, yapmanıza izin veren bir web sitesi oluşturmaktır. Sıfırdan oluşturabilir, her yönünü düzenleyebilir, üzerinde içerik oluşturabilir ve web sitenizi yönetmek için yapmanız gereken her şeyi yapabilirsiniz.

Günümüzde birçok kişi, çevrimiçi mal ve hizmet satmak için Shopify gibi e-Ticaret platformlarını kullanıyor. Bu her zaman böyle değildi. Shopify ve ilk web sitesi oyunu için nispeten yenidir. Geçmişte ve günümüzde insanlar mallarını çevrimiçi satmak için WordPress ve diğer CMS platformlarını kullandılar.

Bundan önce, herkes sadece web siteleri oluşturmak için HTML kullanıyordu. Gerçekten çirkin web siteleri. İnternetin bu sürümü için yanınızda değilseniz, kendinizi şanslı sayın.

İçerik yönetim sistemlerinin bu gün ve yaşta birçok farklı görünümü vardır, ancak OG sistemleri açık kaynaklıdır ve kitlesel özelleştirmeye izin verir.

Pazar payı

Çoğu insan WordPress’i duymuştur. Bunun bir nedeni var. WordPress Piyasaya Hakim Oldu.

Bu makalenin tanıtımında istatistiklerle güçlendirildiğimiz, WordPress’in şaşırtıcı miktarda insanın web sitelerini yönetmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Tüm CMS seçeneklerinin pazar payına bakarsak, sonuç daha da şaşırtıcı.

WordPress pazar payının neredeyse% 60’ını alır ve Drupal sadece% 4.6 pazar payına sahiptir. Bu bir şey değil, bu sayı internette çok sayıda insanı yansıtıyor.

WordPress’in neden bu kadar büyük ve Drupal’ın bu kadar küçük bir paya sahip olmasının birçok nedeni var. Hadi bunlara girelim.

Drupal

drupalDrupal 2000’li yılların başında web geliştiricileri için mütevazi bir mesaj panosu olarak başladı. 2001’de açık kaynaklı bir projeye geçtiğinde, merkezi olmayan bir geliştirici ve tasarımcı ağı olarak çekiş kazanmaya başladı. Bugün, Drupal tamamen Drupal topluluğu tarafından geliştirildi.

Drupal topluluğu WordPress topluluğu kadar büyük değil ancak içindeki aktif üyeler ölüyor. Drupal’ı gerçekten kullanan insanlar onu seviyor ve Drupal’ın en büyük pozitifliğini WordPress değil.

WordPress

wordpress logosu minWordPress, 2000’lerin başında Drupal’dan biraz sonra başlatıldı. Yazılım aslında herkesin bir web sitesi veya blog oluşturma fırsatı vermek için tasarlanmıştır. Artık CMS’de neredeyse her tür web sitesi oluşturulabilir.

İçerik yönetim sistemi ve temel kod hala büyük tema ve eklenti ekosistemi Automattic tarafından korunmaktadır. WordPress’i geliştirmeye kendini adamış insan grupları var. Topluluk, genel olarak, forumlar ve diğer iletişim platformlarında büyük desteğe yol açan muazzamdır..

Günümüzde çoğu web geliştiricisi WordPress kullanıyor. Sebeplerin listesi uzun veya kısa olabilir, ancak bunun özü, herkesin ihtiyaç duyabileceği her şeyi yapmasıdır. Bir şey bulunamazsa veya kullanıma hazır hale getirilemezse, eğitimli bir geliştirici, öngördüklerini oluşturmak için HTML ve CSS kullanabilir.

Her Çalışma Nasıl

Drupal ve WordPress benzer şekilde çalışır.

1. Adım: Bir barındırma sağlayıcısı bulun.

Drupal ve WordPress, barındırma kontrol panelinize yüklediğiniz yazılımlardır. Bu, hangi barındırma hizmetini kullanmak istediğinizi anlamanız gerektiği anlamına gelir. Hangi konağın kullanılacağını bulmak biraz zor olabilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var. Bazıları çok ucuz, bazıları ise çok pahalıya mal oluyor. Yapılacak en iyi şey, farklı seçeneklerinizin bir dökümünü okumaktır. En çok önerilen barındırma hizmetimiz SiteGround’dur, ancak sayısız diğer seçenekler de vardır. Her kategoride premium seçenekler, istikrarlı seçenekler, ucuz seçenekler ve alternatifler vardır.

Birçok barındırma sağlayıcısı, WordPress için tek tıklamayla kurulum sunar. SiteGround, Bluehost, HostGator ve GoDaddy dahil olmak üzere başka bir yığın ek WordPress temaları ve kendi web sitesi oluşturucu uygulamalarını içerir.

2. Adım: Bir tema bulun.

Temalar temel olarak web sitenizin estetik tarafıdır. Web sitenizdeki tasarım öğelerinin çoğu temanızdan gelecek. Web sitesi oluşturucularla, “temaları” geleneksel anlamda kullanmazsınız, çünkü web sitesi oluşturucusunun kendisi temadır. Ancak, en popüler web sitesi oluşturucuları, seçim yapabileceğiniz farklı stillerden (şablonlar olarak adlandırılır) bir galeri sunar.

Bazı temalar diğerlerinden daha fazla özelliğe sahiptir. Birçok tema farklı amaçlara sahiptir ve amaca bağlı olarak farklı işlevler sunar. Bir tema bir blog için, diğeri bir restoran için olabilir.

Drupal ve WordPress her ikisinde de ücretsiz tema var ve ödeyebileceğiniz premium temalara erişmenizi sağlar. Üçüncü taraf bir geliştiriciden de tema satın alma seçeneği vardır.

Tek yapmanız gereken bir tema indirip zip dosyasını CMS’nize yüklemektir. Yüklendikten sonra, web sitenizin görünümünü ve nasıl oluşturabileceğinizi değiştirir.

3. Adım: Eklentileri veya modülleri indirin.

Eklentiler ve modüller iki farklı isimdir, ancak aynı şey anlamına gelir. Web sitenize yeni bir özellik ekleyen veya bir tür yeni işlevsellik sunan ek bir yazılımdır.

WordPress bu eklentileri çağırır ve Drupal onlara modülleri çağırır.

Kullanılabilecek bu ekstra yazılım parçaları neredeyse her şeyi yapabilir. Sadece ne yapmaları gerektiğine bağlı. Bazıları bir blog yayınında bir başlığı gizlerken, diğerleri web sitenize tam e-Ticaret işlevselliği sunabilir.

Unutulmaması gereken şey, düzeltmek istediğiniz herhangi bir sorun için genellikle birden fazla seçenek olmasıdır. Ayrıca, çok fazla eklenti veya modül kullanırsanız, web sitenizi “şişirilmiş” hale getireceğini ve yavaşlatabileceğini unutmayın – çok.

4. Adım: Son rötuşlar eklemek için kodu kullanın.

İnsanların bir web sitesi oluşturucu yerine bir CMS kullanmasının nedeni, web sitelerini tamamen özelleştirmek ve bir yetenek kutusuna güvercin olmaktan kaçınmaktır.

Çoğu zaman bu, istediğinizi elde etmek için HTML ve CSS kullanmak anlamına gelir. Bazen eklentiler veya modüller yapmak istediklerini yapmaz veya temanızda hızlı bir şekilde düzenleyebileceğiniz işlevsellik yok.

Kendi kodunuzu kullanmak, web sitenizi daha da özelleştirmek için harika bir yol olabilir. Buradaki en önemli şey, ne yaptığınızı bilmeniz veya iyiden daha fazla zarar verebilmenizdir..

Temalar

Şu anda her iki CMS için kaç tema olduğunu bilmek imkansız. WordPress’te şu anda 6.000’in altında tema var. WordPress’teki olanlar.

ThemeForest’te 11.000’den fazla tema var ve internette yüzen sayısız başka tema var. Resmi bir sayıda Drupal teması bulmak zor; oldukça fazla var, ama WordPress kadar değil.

Tema geliştiricileri aslında WordPress ve Drupal kullanıcı temalarını (veya hizmetlerini) satmak isteyen ve kullanıcının istediği her işi yapan üçüncü taraf geliştiricilerdir. WordPress’in sahip olduğu çok sayıda kullanıcı nedeniyle, WordPress temalarına olan talep son yıllarda hızla arttı. Bu, bir WordPress kullanıcısı olarak seçim yapabileceğiniz daha geniş bir tema havuzuna sahip olacağınız anlamına gelir.

WordPress ve Drupal için tema oluşturan birçok geliştirici var.

Eklentiler ve Modüller

WordPress için yaklaşık 48.500 eklenti var. Drupal’da yaklaşık 43.000 modül var.

Eklentiler ve modüller WordPress ve Drupal’da neredeyse aynı şekilde çalışır. Her ikisinin de geçemeyeceği çok fazla seçeneği var. Yıllar içinde kaç tane yararsız modülün yapıldığını görmek için rastgele eklentiler ve modüllerden geçmek gerçekten şaşırtıcı.

Hem eklentiler hem de modüller için aşağıdakiler geçerlidir:

  1. Web sitenizi tamamen özelleştirmek için gereklidirler.
  2. Çok fazla kullanırsanız, siteniz yavaşlar.
  3. Eski eklentileri korumak bir güvenlik riskidir.
  4. Birçok ücretsiz eklenti ücretli olanlardan daha iyi bir iş yapabilir.
  5. Bazı eklentiler – bunlar gibi – neredeyse zorunludur.

Her iki platformun da eklentilerin veya modüllerin işlevselliği üzerinde açık bir avantajı yoktur – her ikisi de yaptıklarını iddia ediyorlar. Ancak, büyük WordPress eklenti ekosistemi göz önüne alındığında, WordPress’e avantaj sağlamak zorundayız.

Güvenlik

Drupal güvenliği birinci öncelik haline getirir. Şimdi, WordPress de öyle; ancak Drupal genellikle çok daha güvenli kabul edilir.

Bunu, topluluk tarafından yönetilen bir güvenlik danışma sistemi aracılığıyla başarır. Drupal topluluğu, güvenlik sorunlarını düzeltme konusunda agresif.

Bu bir yana, Drupal WordPress kadar popüler değil, bu da CMS’yi hacklemeye çalışan daha az insan olduğu anlamına geliyor. Belirtildiği gibi, eski temalarda ve eklentilerde birçok güvenlik açığı bulunur – WordPress bunlardan çok daha fazla olduğundan, daha büyük bir “saldırı yüzeyine” sahiptir.

Windows PC durumuna karşı bir Mac OS X gibi. Windows kadar kullanıcısı olmadığı için daha az insan Apple’ın işletim sistemini hacklemeye çalışıyor.

Bununla birlikte, WordPress hala güvende. En iyi uygulamaları kullanmak ve güvenlik eklentilerini kullanmak, web sitenizi güvenli hale getirmek ve izlemek için harika bir yoldur. Seçtiğiniz barındırma hizmeti bile güvenlikte büyük rol oynar.

SEO

Drupal ve WordPress, arama motoru optimizasyonu (SEO) dünyasına eşit düzeyde giriyor. Her ikisi de izin verir web sitenizin herhangi bir yönünü düzenleyin arama motoru sıralamalarınızı etkileyebilir. Wix, Squarespace ve Weebly gibi popüler web sitesi oluşturucularındaki SEO seçenekleriyle karşılaştırın, bu da bir web sitesini istediğiniz gibi yapılandırmanızı zorlaştırır..

Bu iki içerik yönetim sisteminde, teknik SEO’nun tüm yönlerini denetleyebilir, anahtar kelime siloları oluşturabilir, web sitenizi doğru şekilde yapılandırabilir, etkili başlıklar oluşturabilir, URL’leri düzenleyebilir, robots.txt dosyalarını düzenleyebilir, bir SSL sertifikası kullanabilir ve diğer her şeyi optimize edebilirsiniz.

Her ikisi de çok sayıda SEO eklentisi veya seçim yapabileceğiniz modüller sunar. Bunlar arasında Yoast SEO, Jetpack ve Akismet gibi çılgınca popüler eklenti seçenekleri ve Chaos Tools, Entity API ve Webform gibi eşit derecede önemli modüller bulunur..

Öğrenme eğrisi

Öğrenme eğrisi neden Drupal’da daha dik? (öğrenmesi daha zor)

Başlangıç ​​olarak her ikisinde de bir öğrenme eğrisi vardır. Bu, Drupal ve WordPress gibi CMS platformlarında hayattaki her şeyde olduğu gibi doğrudur. Bir web geliştiricisi veya amatör bir web sitesi oluşturucusu değilseniz, çok şey öğreneceksiniz. Olacak biraz karışıklık ve biraz hayal kırıklığı. ��

Bununla birlikte, WordPress nispeten sezgisel. Drupal değil.

En iyi WordPress temaları tıpkı web sitesi oluşturucular gibi çalışır. Sürükle ve bırak işlevselliği, formları, özelleştirme seçenekleri ve hayal edebileceğiniz tüm çan ve ıslıklara sahipler.

Drupal’da içerik oluşturmak kafa karıştırıcı olabilir. Geliştirme konusunda deneyiminiz yoksa, öğrenmesi uzun zaman alacaktır. Drupal web geliştirme göz önünde bulundurularak oluşturuldu ve birçok web geliştiricisi aslında WordPress’ten daha kolay olduğunu düşünüyor. Bir web geliştiricisi olmayı öğrenmek biraz zaman alır.

Topluluk

Her iki CMS’nin arkasındaki topluluklar hakkında çok şey söylendi. Topluluk üyelerinden kitlesel destek ve katkı olmadan da olamazdı. Drupal topluluk üyeleri WordPress kullanıcılarından biraz daha sert olabilir sırf bu kadar düşük bir pazar payına sahip olmaları ve “daha deneyimli kodlayıcılar” olma eğilimi nedeniyle.

Topluluğun faydaları, aslında yazılımı oluşturmanın ve geliştirmenin yanı sıra, yeni başlayanlarda kendini gösterir. Bunun nedeni, WordPress veya Drupal’ın nasıl kullanılacağını öğrenmenin en iyi yolunun, forumları ve makaleleri okumak ve öğreticilerin videolarını izlemektir. Bunlar olmadan, bir çeşit sıkışıp kalırdın.

WordPress topluluğu o kadar büyük ki, çözülmemiş bir sorun bulmak zor. Drupal’ın pazar payı yüzdesi, topluluklarını küçük gösterebilirken, gerçekte sadece karşılaştırma yoluyla. Drupal topluluğu sadece ölmekle kalmıyor, aynı zamanda çok büyük. Drupal ile ilgili çoğu sorun için de bilgi bulmak kolaydır.

Geri Daire

Çoğu insan kullanmalı WordPress. Drupal’da ihtiyacınız olan her şeyi WordPress’te bulabilirsiniz. WordPress üzerinden Drupal kullanmaya değebilecek tek yön, Drupal’ın sağladığı daha sıkı güvenliktir.

Herkesin kazananı kazıklaması söz konusu olabilir, ancak bugün çok daha fazla insan WordPress kullanıyor ve toplulukları ve ekosistemleri Drupal’lardan daha hızlı güçlenmeye devam ediyor.

Drupal’ı kullanmak için yapılması gereken durumlar var, ancak bu makaleyi okuyorsanız, çok fazla web sitesi oluşturmadığınız için iyi bir olasılık var (belki de ilk kez mi?). Durum buysa ve gerçekten açık kaynaklı bir CMS kullanmak istiyorsanız, WordPress seçiminiz olmalı.

SSS

Drupal WordPress’ten Daha İyi mi??

Kısa cevap hayır. Çoğu insan WordPress kullanıyor olmalıdır. Drupal’ın övünebileceği birçok gelişmiş özellik. Sorun, gelişmiş özelliklerin o kadar ezoterik olması ve aynı şeyi başarmak için kodlama yapmanızdır. Drupal’ın çok daha yüksek bir seviyede yaptığı tek şey güvenlik.

WordPress Drupal kullanıyor mu??

WordPress, Drupal kullanmaz. WordPress kendi özel yazılımını kullanır.

Drupal ne için kullanılır??

En basit ifadeyle, Drupal web siteleri oluşturmak için kullanılır. WordPress’e çok benzeyen bir içerik yönetim sistemidir. Orada daha karmaşık içerik yönetim sistemlerinden biri olarak sınıflandırıldı, ancak birçok kişi hala kullanıyor.

Neden Drupal kullanmalıyız??

Güvenlik web sitenizin en önemli sorunu ise Drupal’ı kullanmalısınız. Güvenlik standartları WordPress’te neredeyse yüksek tutulabilir. Çoğu kişi, ne olursa olsun en güvenli içerik yönetim sistemine sahip olmanız gerekmedikçe WordPress kullanmalıdır..

Drupal’ın öğrenmesi kolay mı?

Drupal’ın öğrenmesi çok kolay değil. Büyük bir öğrenme eğrisi vardır. Birçok insan WordPress’in büyük bir öğrenme eğrisine sahip olduğunu söyleyecektir. Drupal öğrenme eğrisi çok daha diktir. Teknik deneyiminiz yoksa Drupal’ın yanına gitmemelisiniz.

Drupal güvenli midir??

Güvenlik, Drupal’ı WordPress’ten ayıran şeydir. En güvenli CMS’dir. Kuruluşun tek görevi örtbas etmek için güvenlik yamaları yapmak ve güvenlik açığı olan bir güvenlik uzmanları ekibi var.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector