Rishikimi i Sheshit Hapësirë ​​- Everythingdo gjë që duhet të dini (2020)

Jeta eshte e veshtire. Disa ditë zgjoheni, shëtisni në kuzhinë dhe hapni dollapin në përpjekje për të rrëmbyer një tas për të hedhur drithërat tuaja të shijshme. Ndërsa shkoni për të hapur dollapin e muzikës, luan muzikë të kobshme dhe toka fillon të dridhet


përmbytja plastike

Të gjithë softuerët tuaj tupperware ju përshëndesin për ditën me një përqafim të madh. Ju thjesht e dini që do të jetë një ditë e keqe.

Ju uleni dhe qani. Ishte një mëngjes i vështirë – një muaj i vështirë, me të vërtetë. Nëse jemi të sinqertë, këtë vit ka qenë e vështirë në përgjithësi.

E tëra për të cilën mund të mendoni është se si ju duhet të ndërtoni një faqe në internet për shefin tuaj sot dhe ideja e përpjekjes për të zotëruar artin e krijimit të një faqe në internet duket se është e pamundur.

Pusho për moment – merr frymë thellë, mbaje, lësho… ndihesh më mirë tani? Të mirë. Kjo është e njëjta lloj ndjenje që do të merrni kur përdorni Squarespace. Thjesht e lehtëson jetën.

E emocionuar dukshëm, ju shikoni se sa e thjeshtë është të krijoni një faqe në internet të bukur shpejt dhe me lehtësi me Squarespace. Një buzëqeshje përhapet në të gjithë fytyrën pasi e kuptoni se gjithçka do të jetë në rregull. Rezultati i imazhit për buzëqeshjen

Ulët

Zhvillimi i uebit me imazh të vektorit htmlNëse po kërkoni një mënyrë për të ndërtuar një faqe në internet të pastër dhe të thjeshtë brenda një shablloni sa më shpejt të jetë e mundur, atëherë Squarespace është krijuesi i duhur i faqes në internet për ju.

Shtë më e lehtë dhe e shpejtë për të krijuar një produkt të bukur të përfunduar me Squarespace se kudo tjetër. Farë i mungon karakteristikave që krijon në lehtësinë e përdorimit dhe produktin e përfunduar.

Nëse dëshironi të krijoni një faqe në internet plotësisht të personalizuar me mbështetje fantastike të klientit dhe një komunitet të shkëlqyeshëm për t’ju ndihmuar të ndërtoni një faqe në internet, atëherë duhet të kontrolloni gjithashtu Wix.

Wix ndryshon nga Squarespace pasi është një kanavacë vërtet e zbrazët ku mund të krijoni faqen e internetit të saktë që keni parashikuar. Ndërsa është pak më e vështirë për t’u përdorur – opsionet janë të pafundme.

E gjitha bie në preferencën personale dhe llojin e faqes në internet që po kërkon të ndërtosh.

Për kë është Squarespace

Ideja e ndërtimi i një uebsajti mund të jetë dërrmues nëse nuk e keni bërë kurrë atë. Sidoqoftë, të mos kesh përvojë ose trainim paraprak nuk është pengesë kur bëhet fjalë për ndërtimin e faqeve në internet në shekullin XXI.

Fakti i çështjes është se ndonjëherë shefi juaj hyn brenda dhe kërkon ndihmë për ndërtimin e një faqe në internet për të treguar koleksionin e tij të kokat e kukullave. Në skenarë si kjo ju duhet të drejtoheni ndërtues të shkëlqyeshëm të faqes së internetit siç është Squarespace—dhe me siguri autoritetet.

Squarespace është bërë për njerëzit që duan të jenë në gjendje të krijojnë faqe interneti të bukura dhe profesionale me të përpjekje minimale. Mundësia për të rregulluar gjithçka nuk është përparësia e Squarespace por ajo që bën është të ofrojë një koleksion të larmishëm modelesh që redaktohen lehtë për të krijuar atë që keni në mendje.

Tërhiq dhe lësho

drag-and-drop-icon

Ka shumë shërbime të zhvillimit të faqes në internet që kanë funksionalitet tërheqës dhe rënie. Wix dhe Weebly janë lojtarët e tjerë të mëdhenj në zonën e krijuesit të faqes në internet. Ju merrni një element që dëshironi të ndërtoni në faqe dhe tërhiqeni atë atje ku dëshironi.

Ju e tërhiqni atë, pastaj hidheni!

Wix lejon lirinë për të krijuar gjithçka që dëshironi. Me atë liri vjen një det me mundësi të mëdha dhe paraqet mundësinë për të shkatërruar shumë aspekte të faqes në internet që po ndërtoni.

Ndërfaqja e dizajnit të Squarespace është aq e thjeshtë sa merr. Ju merrni një element që dëshironi të ndërtoni në modelin e paracaktuar dhe atë në një pozicion të paracaktuar që mund të vendoset. I gjithë procesi është i standardizuar për të siguruar që faqja juaj e internetit të mbetet kohezive dhe e stilizuar.

Të jetosh në Botën e Sheshit

E mira

Imazhi vektor i AnalitikësE mira i madh gjë në lidhje me Squarespace është sa e thjeshtë është të bësh një faqe në të vërtetë estetikisht të këndshme në një çuditërisht shumë pak kohë.

Squarespace është gjithëpërfshirëse dhe siguron fjalë për fjalë gjithçka që ju nevojitet për të ndërtuar dhe rritur faqen tuaj në internet. Qëndrimi i të gjithëve në një platformë me gjithçka që zotëron dhe zhvillohet nga Squarespace bën gjithçka më të lehtë. Ata madje të sigurojë analitikë në internet dhe metrikë pikërisht atje për ju.

Whatfarë jeni duke paguar me të vërtetë në Squarespace është softuer tërheqës dhe tërheqës i çiftuar me modelet e tyre të mahnitshme. Këto dy tipare të kombinuara thjesht bëjnë faqe në internet fantastike.

Në fund të ditës, nëse nuk kujdeseni të personalizoni çdo aspekt të faqes tuaj të internetit dhe tuajin Qëllimi është vetëm të krijoni një faqe në internet që funksionon dhe duket mahnitëse, atëherë Squarspace duhet të jetë patjetër në krye të listës suaj.

E keqja

Në varësi të mendimit tuaj kjo mund të mos jetë edhe e keqe. Gjëja më e keqe në lidhje me Squarespace është pamundësia për të rregulluar. Me madhështinë e shabllonit vjen mallkimi i shabllonit. (Mallkimi i shabllonit .. hmm .. tingëllon mirë Mund të dëshironi të bëni atë markë tregtare.)

Me një shabllon mund të vendosni vetëm elementë të caktuar në vende të caktuara. Ndërsa ky zakonisht nuk është problem – pasi po ndërtoni faqen tuaj të internetit mund të merrni një ide të shkëlqyeshme. Ndërsa përpiqeni ta zbatoni këtë ide, shpejt e shihni që nuk është e mundur. Marrja krijuese me një model zakonisht rezulton në zhgënjim.

Ka disa çështje të tjera me Squarespace që do të theksohen më poshtë, por asnjëra prej tyre nuk duhet të ndalojë askënd që të përdorë programin kompjuterik. E vetmja aspekt tjetër me të vërtetë i dukshëm që është negativ është se Squarespace është pak i kushtueshëm sesa konkurrentët.

Kush është në të vërtetë Squarespace

Ju duhet të përdorni Squarespace nëse dëshironi të tërhiqeni, por gjithashtu dëshironi që faqja juaj e internetit të ndërtohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Një përparësi e lartë për ju është që gjithçka të duket e hijshme, profesionale dhe e njëtrajtshme pa patur nevojë të ziej rreth e rrotull me një mori cilësimesh për ta bërë atë të duket kështu.

Nëse një uebfaqe e bukur dhe e thjeshtë është qëllimi juaj pa dashur të mbingarkoni gjërat, atëherë vendosni Squarespace është për ju. Sidoqoftë, nëse doni të shpreheni vërtet përmes faqes tuaj të internetit, atëherë mund të dëshironi të vazhdoni të kërkoni ndërtuesit e tjerë të faqeve të internetit që do t’ju përshtaten nevojës suaj – përveç nëse ndalimi i shpirtit tuaj duket si një model Squarespace. Nuk po gjykoj nëse ndodh!

Thyej

Lehtësinë e përdorimit

Hapësira katror është ndërtuesi më i mirë i faqes në internet për sa i përket funksionalitetit dhe lehtësisë së përdorimit të kombinuar. Ka ndërtues faqesh në internet me më shumë karakteristika siç u përmendën më parë në Wix dhe ka ndërtues të faqeve të internetit që janë më të lehtë për t’u përdorur. Si rregull i përgjithshëm, të gjitha opsionet që janë më të lehta për t’u përdorur janë mjaft të këqija.

Gjëja e shkëlqyeshme për Squarespace është sa intuitiv është gjithçka. Ju mund të lëvizni nëpër elementë të ndryshëm për të zgjedhur dhe modifikuar cilësimet e këtij elementi.

hartimi i hapësirës katror

Ose thjesht mund të klikoni atë që është vendosur në faqen e internetit dhe thjesht të redaktoni cilësimet, pa pasur nevojë të gjuani ato që po kërkoni.

squarespace-style

templates

Kjo pjesë është arsyeja pse dikush do të zgjidhte Squarespace mbi Wix. Sheshi i hapësirës ka shabllonet më të mira. Jo vetëm që janë më të mirët, secila dhe të gjitha ato që kanë janë të mrekullueshme.

squarespace-theme

Absolutelyshtë absolutisht e mundur të zgjedhësh një shabllon, të ndryshosh të gjithë tekstin dhe fotografitë dhe të jesh bëhet me faqen tuaj të internetit, brenda një ore. Kjo është arsyeja për të përdorur Squarespace. Temshtë kaq e lehtë me shabllonet e tyre për të bërë një faqe në internet të thjeshtë dhe me të vërtetë të bukur.

Problemi vjen kur në të vërtetë dëshironi ta rregulloni më tej. Nuk ka një bandë të tërë që mund të bëni për të rregulluar një shabllon në atë që do të donin shumë njerëz.

squarespace-theme2

Modelet e katrorit janë perfekte për të shfaqur fotografi të mrekullueshme me disa përshkrime të tekstit. Nëse kjo do të ishte e gjithë faqja ime në internet që të përpiqej të ishte, unë do të përdorja Squarespace çdo herë.

Jo vetëm që shabllonët duken bukur në një desktop, por ato janë të gjitha miqësore për celularin deri në maksimum. Ai shkon aq larg sa disa modele nuk ju lejojnë të modifikoni versionin celular të faqes tuaj të internetit.

integrimet

Everydo ndërtues i faqes në internet ka integrime. Shumë prej krijuesve të faqeve të internetit kanë më shumë integrime sesa Squarespace. Gjëja e shkëlqyeshme për integrimet e Squarespace është se ato të gjithë punojnë pa përsosur.

Farëdo që u mungon në sasinë që ato përbëjnë cilësi. Unë nuk arrita të mendoj për ndonjë integrim që mund të dëshiroja që nuk ka as Squarespace. Ju me të vërtetë do të duhet të gjeni një program hipster për t’u përdorur në mënyrë që të gjeni diçka që nuk është në dispozicion.

Disa integrime që janë përfshirë janë ndjekja e Filialit në Amazon, Mailchimp, Instagram dhe Pinterest, për të përmendur disa.

Duke shkuar përtej modelit

Mundësitë e backend përtej ngjitjes brenda një shablloni në Squarespace mund të jenë e vështirë. Nëse qëllimi juaj është të shmangni nga shablloni, me siguri do të keni një kohë të keqe.

Një herë pashë që dikush përpiqej të përdorte Squarespace duke zgjedhur një shabllon – vazhdoni të fshini të gjithë elementët nga faqja – dhe pastaj përpiquni të ndërtoni diçka nga e para. Unë qeshja me të dhe i thashë fat të mirë.

Nëse ky është plani juaj, përsëri, kërkoni një mundësi tjetër. Hapësira katror nuk është krijuar për tu përdorur në atë mënyrë.

Përpjekja për të krijuar një faqe në internet kohezive nga e para në Squarespace është si të përpiqesh të ndërtosh një bufe nga IKEA në mënyrën tënde personale dhe krijuese. Në fund ju mund të keni diçka që duket si mund të jetë një bufe nëse sirtarët futen në të.

Në fakt ngjiteni në shabllon ose mos përdorni Squarespace.

Baza e njohurive dhe mbështetja

bisedë mbështetëse për katrorKjo është një zonë që gjeta Squarespace për të lëshuar topin pak. Nëse keni nevojë për ndihmë është padyshim se duhet të keni. Problemi është, koha e pritjes mund të jetë pak më e gjatë nga sa preferoni.

që nga Forca më e madhe e hapësirës Squares është të qenit e thjeshtë por e fuqishme nuk ka aq shumë për të cilat do të të duhet të përdorësh bazën e njohurive për të. Megjithatë, nëse keni nevojë – është gjithçka.

Baza e njohurive vjen në dispozicion Nëse nuk mund të gjej disa cilësime ose elemente të caktuara. E tëra që duhet është një kërkim i shpejtë në bazën e njohurive për t’u treguar në drejtimin e duhur.

E vetmja kohë kur duhet të keni ndonjë problem është nëse ato janë të natyrës teknike. Në atë pikë ju do të duhet të kontaktoni ekipin mbështetës.

Blogging

Blogimi është mjaft i lehtë me Squarespace. I gjithë funksionaliteti i blogut që do të prisnit është atje. Një tipar i shkëlqyeshëm që nuk është në të gjithë krijuesit e faqeve të internetit është aftësia për të planifikuar postime për botim më vonë.

Karakteristika të tjera përfshijnë pëlqimet, komentet dhe një ikonë të ndarjes. Ju gjithashtu mund të aktivizoni një RSS dhe të vendosni një integrim podcasting.

Blogim për biznes

SEO

Ashtu si çdo ndërtues tjetër i faqes në internet – SEO është në rregull në Squarespace. Karakteristikat e tyre SEO përfshijnë hartat automatike të gjeneruara, si dhe tituj të faqeve të përshtatshëm dhe përshkrimet e meta. Nëse planifikoni të bëni Blogging dhe optimizoni SEO, atëherë Squarespace do të funksionojë për ju.

Koha e vetme Hapësira e Sheshit duhet të shmanget a jeni vërtet duke planifikuar të dilni të gjithë me SEO. Kjo zakonisht nuk është rasti për njerëzit që përdorin ndërtuesit e faqeve në radhë të parë.

Çmimeve

Gjëja e shkëlqyeshme për Squarespace është ajo ofron një provë 14-ditore falas. Me provën mund të filloni ndërtimin e faqes tuaj dhe të shihni se si ju pëlqen softueri. Kjo është më shumë se kohë e mjaftueshme për të parë nëse ju pëlqen të përdorni Squarespace.

Pas përfundimit të gjyqit tuaj të lirë, ju prezantoheni me katër mundësi të ndryshme. Dy për një uebfaqe normale dhe dy për tregti elektronike.

çmimi i hapësirës katror

Nëse paguhen çdo vit – pajtimet e Squarespace janë të drejta në përputhje me konkurrencën. Nëse paguhet çdo muaj – kostoja është relativisht e lartë. Ashtu si me çdo ndërtues të faqes në internet, ju po paguani një premium për lehtësinë e përdorimit dhe një të gjitha në një zgjidhje.

përfundim

Squarespace duhet patjetër të jetë në krye të listës suaj për ndërtimin e një faqe në internet. Nëse do të shkoni në rrugën e krijuesit të faqes në vend se të pritni dhe përdorni WordPress, zgjedhja juaj duhet të zbresë në Squarespace dhe Wix.

Ka shumë uebfaqe të panjohura të mrekullueshme që jetojnë në internet që u ndërtuan me Squarespace dhe supozoj se shumica e tyre u ndërtuan jashtëzakonisht shpejt.

FAQ

Cili është krijuesi më i mirë i faqeve në internet për fillestarët?

Squarespace është një zgjedhje e shkëlqyeshme nëse mendoni se jeni fillestar dhe keni pak ankth kur bëhet fjalë për ndërtimin e një faqe në internet. Wix është gjithashtu një zgjedhje fantastike dhe duhet të përdoret nëse ndiheni pak më të sigurt në aftësitë tuaja për të mësuar programin. Përdorni Squarespace nëse jeni duke kërkuar qasjen më të thjeshtë për ndërtimin e një faqe në internet.

(Read më shumë: Wix vs Squarespace)

Cili është ndërtuesi më i lehtë i faqes në internet?

Squarespace është padyshim ndërtuesi më i lehtë i faqeve në internet që mund të ndërtojë një faqe të bukur të internetit. Ekzistojnë alternativa që janë një miksim i lehtësisë dhe përshtatshmërisë por sa i përket lehtësisë së përdorimit Squarespace fiton.

A është Squarespace më i mirë se WordPress?

Përgjigja e shkurtër është jo. Përgjigja e gjatë është se mund të jetë. Shihni pyetjet e mësipërme për referencë. Hapësira katror është shumë më e lehtë për t’u përdorur sesa WordPress dhe ka rreth një të njëzetën e kurbës së të mësuarit. Si fillestar, WordPress mund të jetë marramendëse.

A është katror hapësira më e mirë se Wix?

Të dyja opsionet ofrojnë përfitime. Squarespace është për njerëzit që duan të ndërtojnë një faqe në internet të bukur brenda një shablloni fantastik ndërsa Wix është për njerëzit që kërkojnë më shumë përshtatje.

Referenca dhe kredi për imazh:

  • ConceitCode.com
  • ITarian.com
  • Poetry2u.com
  • Verint.com
  • BusinessProcessIncubator.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector