A2 Hosting İnceleme – Küçük ve Geeky Şirketi

A2 Hosting uzun zaman önce dikkatimi çekti. En iyi web sitesi barındırma şirketi için devam eden aramada varlığı sadece mantıklı. A2, yüksek performans ve güvenilirliğe değer veren bu geeky, friendly ana bilgisayarlardan biri gibi görünüyor.


Ama bu gerçekten iyi mi?

A2 kullanıcı yorumları bunun olduğunu gösteriyor, ancak sadece şirketin Swift paylaşılan barındırma planını sürekli bir canlı izlemeye bağlamak ve sonuç çıkarmak için varsayılan bir WordPress kurulumunda çalışma süresini ve hızı kontrol etmek zorunda kaldım; bu veri odaklı A2 barındırma incelemesini takip ediyorlar.

Ayrıca teknik destek ekibini rahatsız etmek, hizmet şartlarını okumak ve bu yeşil barındırma sağlayıcısının fiyatlandırma yapısını gizli ücretler ve satışlar için kontrol ettim..

Sonucu aşağıdaki satırlarda görebilirsiniz.

A2 Hosting Nedir?

A2 Hosting küresel bir web barındırma sağlayıcısıdır. Ann Arbor’da bulunan (iki A’nın orada olduğunu fark ettiniz mi?), A2, dört veri merkezi ve çok açık, samimi bir tavırla çevre dostu bir şirkettir.

2001 yılından beri etrafta olmasına rağmen, bu bağımsız web sitesi sunucusu sektördeki en popüler isim değil, ancak bu bir dezavantaj değil.

Doğrusunu söylemek gerekirse, devasa bir şirketten çok daha küçük ve gelecek vaat eden bir şirket vermeye daha meyilliyim. Büyük müşteri tabanlarını düzgün bir şekilde ele alamayan büyük şirketlerin adil payından daha fazlasını gördüm.

Dahası, bazı büyük oyuncular, altyapı ve sağlam barındırma ortamı gibi önemli olan şeylere değil, gösterişli pazarlamaya odaklanma eğilimindedir..

Olursa, A2 Hosting HostGatorand GoDaddy’nin küresel tanınırlığı ve güçlü pazarlama varlığından yoksunken, A2 Hosting çok kasvetli ve geeky bir şekilde üstün destek ve kusursuz altyapı vaat ediyor.

Ve biliyor musun?

Rakamlar A2’nin.

Bunu kontrol et.

"Hızlı ve Zengin Özelliklere Sahip Hosting"

uptime

100%

Destek

10/10

Yükleme Hızı

1.15 Saniye

Özellikleri

9/10

OVERAL3.6

Temel Malzemeler – A2 Hosting Çalışma Süresi, Hız ve Destek

A2 uygun zamanlarda saatler ve büyüyen müşteri tabanı için iyi destek sağlar.

1. Mükemmel Çalışma Süresi -% 99.99

Çalışma zamanı oyunun adıdır. Web sitenizin çalışır durumda olması, barındırma sağlayıcılarına ne ödenir.

A2, yıl boyunca istikrar sağlamada iyi bir iş çıkarıyor.

Şimdiye kadar, şirket ile temel WordPress sitem% 99.9 oranında çevrimiçi oldu, bu A2’nin vaat ettiği şey.

Söz verdiğimde, barındırma sağlayıcısı böyle bir güvenilirliği garanti eder ve teslim edemediğinde tazminat verir. A2, her bir kesinti saati için aylık ücretin% 5’ini kredilendirir, bu oldukça makul bir politika.

Dört veri merkezinin tümü, sorunsuz işlemleri garanti etmek için mükemmel güvenlik, üstün ağ bağlantısı ve çeşitli güç kaynağı mekanizmalarının keyfini çıkarır.

Ortalama Çalışma Süresi 2018:

 • Ağustos -% 100
 • Eylül 99.98%
 • Ekim -% 100
 • Kasım -% 100
 • Aralık -% 100

Ortalama Çalışma Süresi 2019:

 • Ocak -% 100

"A2,% 99,9 kesintisiz çalışma vaadini bile aşmakta ve hatta aşmaktadır."

2. Muhteşem Hız

 • Tepki Süresi – 0.54s (7.)
 • Tam Yüklü Zaman – 1.15s (7.)
 • Yük Altında Makul – 0.76s (7.)

Not: Alanımda hız testleri uygularsanız, sonuçlar biraz dalgalanabilir. Aynı test platformundan bile, iki ardışık test normalde biraz farklı sonuçlar gösterecektir. A2 sitem Michigan’da barındırılıyor, bu yüzden ABD’deki konumlardan test ettim. Tüm eklentiler ve önbellekleme devre dışı bırakıldı.

Web sitesi yükleme hızı, çevrimiçi bir varlığı yapan veya bozan şeydir. Abartılı gelebilir, ancak hem arama motorları hem de kullanıcılar yavaş web sayfalarını cezalandırdığı için doğrudur.

Açıkçası, ziyaretçileri kaybetme ve kötü performans nedeniyle sıralama iyi hak var, birçok kolay optimizasyon ve çok hızlı web barındırma çok sayıda var gibi; Kötü bir deneyim sunmak affedilemez.

A2 Hosting olağanüstü bir hız vaat ediyor ve alacağınız şey bu. Yalnızca şirketin orta planına kaydoldum ve küçük WordPress sitem Turbo hızlandırıcının avantajlarından yararlanmıyor.

Aynı şekilde, üç farklı kaynaktan topladığım kriterler (burada gösterilen ortalama değerler) çok saygın. TTFB (ilk bayta kadar geçen süre) 7. konumda A2 olarak sıralanırken, sitenin tamamen yüklenmesi için gereken süre hızlıdır, bir saniyenin biraz üzerinde. Hosting Tribunal incelemelerimi hazırlarken gördüğüm en iyi şey olmasa da, bunlar sağlam rakamlar.

2018’in son birkaç ayında ve 2019’un başlarında, A2 hız açısından sürekli olarak 7. sırada yer alıyor.

Yine, en büyük paylaşılan plan, bir sayfanın tüm HTML içeriğini önbelleğe alan ve göz açıp kapayana kadar yükleyen bir hız yükselticiye sahiptir. Memcached ve OPcache gibi ek ayarlar sırasıyla MySQL ve PHP yanıt sürelerini azaltır ve Turbo planını yıldırım hızında bir barındırma seçeneği haline getirir.

A2 srver, kararlılık ve hız uygular.

Yüke bakılmaksızın güvenilir ve açılmayan tepki.

Tüm bu optimizasyonlar olmasa bile, A2 sever yük altında gerçekten iyi performans gösterdi. 250’den fazla eşzamanlı bağlantı kuran 50 sanal kullanıcı gönderdim. Paylaşılan bir ortam için bu çok şey, ancak tüm sorgular dikkate değer bir tutarlılık ve hız ile geri sunuldu.

Genel olarak, A2 Hosting’in çok iyi yapılandırılmış bir barındırma ortamına sahip olduğunu ve önemli miktarda ziyaretçiye sahip siteler için uygun olduğunu söylemeliyim.

Ortalama tepki süresi 2018:

 • Ağustos – 0.47s
 • Eylül – 0.39s
 • Ekim – 1.02s
 • Kasım – 0.50s
 • Aralık – 0.36s

Ortalama tepki süresi 2019:

 • Ocak – 0.40s

Tam yüklü sayfa 2018:

 • Ağustos – 1.07s
 • Eylül – 1.04s
 • Ekim – 1.38s
 • Kasım – 1.18s
 • Aralık – 1.01s

Tam yüklü sayfa 2019:

 • Ocak – 1.21s

Yük altında tepki 2018:

 • Ağustos – 0.66s
 • Eylül – 0.56s
 • Ekim – 1.47s
 • Kasım – 0.60s
 • Aralık – 0.67s

Yük altında tepki 2019:

 • Ocak – 0.61s

"A2 Hosting makul bir hıza sahiptir ve önemli sayıda ziyaretçiyi işleyebilir."

3. Yıldız Desteği

Size rakiplerden biraz daha küçük olmanın iyi bir şey olabileceğini nasıl söylediğimi hatırlıyor musunuz??

A2 Hosting bunu doğru bir şekilde kanıtlıyor.

Şirket kuruluşundan bu yana büyümeye devam ediyor, ancak büyüme istikrarlı ve zorlanmadı. Sonuç olarak, barındırma sağlayıcısı, hizmetlerinden ve bütünlüğünden ödün vermeden artan sayıda müşteriyi yeterince ele alıyor.

Destek ekibiyle tüm etkileşimlerim – tahmin edebileceğiniz gibi çoğunlukla sohbet üzerine – hızlı, bilgilendirici ve hoştu. Bir sohbetin alınmasını beklediğim en uzun süre yaklaşık 2 dakika idi ve Cumartesi sabahı erken saatlerde oldu. Diğer tüm sohbet istekleri saniyeler içinde yanıtlandı ve temsilciler çok yardımsever ve arkadaş canlısıydı.

Hepsi iyi ve züppe, ama gerçek şu ki, A2 destek ekibine bile ihtiyaç duymayabilirsiniz, çünkü öğrenmek için biraz zamanınız ve isteğiniz var.

A2 Hosting bilgi tabanı, yararlı makaleler ve öğreticilerden oluşan harika bir koleksiyon olup, sürekli olarak güncellenir ve genişletilir..

Son olarak, yeni web yöneticileri için çok yararlı bilgiler içeren düzenli blog girişleri var.

"Eşit derecede etkileyici bilgi tabanı ve kullanışlı blog girişleri ile desteklenen yıldız desteği."

A2 Hosting’in Artıları

A2’nin çok hoş bir hosting sağlayıcısı olduğunu kabul edeceğim. Güvenilir barındırma hizmetleri oluşturmak için nasıl bilmek ve çevre ile ilgilenen yararlı meraklıları seviyorsanız, yani. Ama sevgi ile vurulmuş bir genç kız gibi görünmemek için, A2 Hosting’in sunduğu başlıca avantajlar.

1. Ücretsiz Yedeklemeler

Kendinize bir kahve alın ve dijital verilerle ilgilenen herkese her şeyi yedeklemenin önemi hakkında soru sorun; kahve, takip edecek olan kaçınılmaz tartışma barajında ​​oturmanıza yardımcı olacaktır..

Yedekler hayat kurtarıcıdır ve bazı barındırma sağlayıcıları hizmet için ücret alır, ancak A2 Hosting için ücret almaz. Şirket ücretsiz olarak otomatik yedekleme yapıyor.

Ücretsiz ve ücretli yedekleme çözümleri sahip olmak harika bir şey.

Beni geri çek, olur mu?

Şimdi, ücretsiz otomatik yedeklemeler A2 Hosting’e özgü değildir, ancak bu ana bilgisayar dosya kurtarma işlemini bir adım daha ileri götürür. Basit bir eklenti ile yerel yedekler oluşturma işlemini otomatikleştirebilirsiniz. web sitenizin ve veritabanlarının kişisel bilgisayarınıza kopyalanması.

Bu gerçekten tüm web barındırma sağlayıcıları görmek umuyoruz harika ve çok ihtiyaç duyulan bir özelliktir. Ne kadar yedeklemeye sahip olursanız, verileriniz o kadar güvenli olur. Çok fazla yedeklemeniz olamaz ve site dışı bir geri yükleme noktasına sahip olmak sitenizin uzun ömürlülüğü için harika bir sigortadır..

Kuşkusuz, özellik ücretli bir eklentidir, ancak siteniz büyümeye başladığında yardımcı programını takdir edersiniz.

Aynı şekilde, bütçenizi zorlamak istemiyorsanız, otomatik yedeklemeler sizi karşılar.

2. Para İade Garantisi… Herzaman!

A2 Hosting standart 30 günlük para iade garantisini kullanır ve bu hizmetlerinizi kullandığınız ilk ay içinde iptal ederseniz tam para iadesi vaat eder. Ancak, uzun vadeli bir planı sona erme tarihinden önce iptal etmek isterseniz barındırma süresinin geri kalanında orantılı bir geri ödeme alma hakkına sahip olacaksınız.

Bu en iyi web sağlayıcıları arasında benzersiz bir şeydir. Vakaların büyük çoğunluğunda, para iade garantisi süresi dolduktan sonra, hizmetlerin erken sonlandırılması için herhangi bir geri ödeme alma hakkınız yoktur..

A2, yalnızca verilen hizmetler için uygulamaları ve ücretleri konusunda çok şeffaf ve açıktır.

3. Mükemmel Donanım

A2 Hosting, gösterişli pazarlama üzerinde sürdürülebilir büyüme sağlayan şirketlerden biridir.

Potansiyel müşteriler, plan ayrıntılarını kontrol ederek neler yaşadıklarını gerçekten iyi bir şekilde anlayabilirler. Her şey bir bakışta düzenlenmiştir, çünkü hızlı ve güvenilir A2 planlarına güç veren teknoloji sahiplerini gururlandırabilir.

Tüm A2 sunucularında sabit disk sürücülerinden birkaç kat daha hızlı olan SSD’ler bulunur. En az 12 çekirdekli CPU ve 64GB’lık RAM ile, şirketin en küçük sunucuları bile bir yumruk atıyor.

Her A2 veri merkezinde mükemmel ağ kapasitesine ekleyin ve olağanüstü çalışma süresi ve iyi hızın açıklanması kolaydır.

4. Modern Teknoloji

A2 altyapısı güçlü ve tamamen güncel.

HTTP / 2 sizin için çok önemli olmayabilir, ancak sitenize göz atanlar için tüm platformlarda daha iyi site performansına dönüşür.

A2 Hosting’in geeky bir şirkete benzediğinden bahsettim ve bunu WordPress, Python ve Ruby için komut satırı seçeneklerinin varlığıyla görebilirsiniz. Paylaşılan tüm barındırma hesaplarının standart Linux MySQL veritabanına değil, aynı zamanda Postgre SQL’e de erişimi vardır.

A2 gerçek değer sağlar.

A2 Hosting, değerli hizmetlerin çok ilginç bir karışımını sunar.

Geliştiriciler için iyi haber Git, CVS, Subversion kadar uzak değil & Mercurial da mevcuttur.

5. Ücretsiz SSL

SSL sertifikaları e-ticaret siteleri için ayrılmıştı, ancak birkaç yıl boyunca Google şifreli bağlantıya sahip tüm web sayfalarını olmayanlara göre daha yüksek sırada yer alıyor. Arama motoru devi, şifrelenmemiş bir siteye her göz attığınızda şifrelemenin uyarıları gösterecek kadar önemli olduğunu düşünüyor.

Şifreleyelim girişimi, bu Google hamlesinin doğrudan bir sonucudur. Hızlı bir şekilde desteklendi ve birçok üst düzey web barındırma da dahil olmak üzere birçok kuruluş tarafından kabul edildi. A2 bunlardan biri ve tüm paylaşılan planlarını ücretsiz bir SSL ile donatıyor.

Hepsinden iyisi, SSL kutudan çıktığı anda kullanıma hazırdır. Kurulumu veya yenilenmesi konusunda endişelenmenize gerek yok.

6. Ücretsiz HackScan ve Gelişmiş Güvenlik

Muhtemelen FREE STUFF adlı bir bölüm yapmalı ve onunla birlikte dönmeliydim.

Daha sonra, A2, bu kategoriye giren birçok özelliğe sahip olduğundan, devasa bir metin duvarı haline gelecekti..

HackScan, A2 ile barındırılan tüm siteleri koruyan güçlü savunma sisteminin bir parçasıdır. Kötü niyetli ihlallerin saldırıya uğramış sitenin daha fazla sayfasını yaymasını ve bulaştırmasını engeller.

Bilgisayar korsanları gerçek siteye ulaşmadan önce, bazı ciddi kaba kuvvet savunmaları, çift web barındırma güvenlik duvarı ve sertleştirilmiş sunucu savunmaları arasında gezinmek zorunda kalacaklardı..

WordPress, Drupal ve Joomla kullanıcıları, A2’nin yeni sürümleri otomatik olarak yüklemek için Patchman Güvenlik Aracını kullandığından, ilgili CMS’lerinin her zaman güncel olacağından emin olabilirler. Ayrıca, etkilenen dosyaları ve sayfaları algılayıp karantinaya alabilir.

Yuvarlamak için A2 Hosting, ortamını her zaman olabildiğince güvenli tutan düzenli çekirdek güncellemelerine sahiptir.

7. Ücretsiz Göçler

Gerçekten ücretsiz özelliklere sahip ayrı bir bölüme gitmeliydim.

A2 Hosting, istediğiniz zaman ücretsiz güvenlik kontrolleri, yedeklemeler, SSL’ler ve orantılı geri ödemelerin yanı sıra cPanel sitenize ücretsiz olarak geçiş yapabilir.

Tek yapmanız gereken A2’ye kaydolmak, istediğiniz planı satın almak ve şirketin göç ekibinden ayrılmak istediğiniz ana bilgisayardan tüm verilerinizi aktarmasını istemek. Bu, çok fazla zaman ve çaba tasarrufu sağlar ve normalde kesinlikle kesinti süresini ortadan kaldırır. İşlem tamamlanana kadar siteniz eski sağlayıcıdan yüklenecek.

Her şey A2’ye kopyalandıktan ve başarıyla test edildikten sonra, alan adınızın ad sunucularını değiştirerek ana bilgisayarları sorunsuz bir şekilde değiştirebilirsiniz..

Sitenizin alıcı şirketin teknik desteği tarafından taşınmasını sağlamak, bunu gerçekleştirmenin en iyi yoludur. Bir göç hizmetinin en büyük yararı, zamandan tasarruf sağlayan bariz unsurun yanı sıra, ek teknik uzmanlıktır.

Siteleri bir sunucudan diğerine kopyalamak, kişisel bilgisayarınızın bir klasöründen diğerine dosya kopyalamak gibi değildir. Çoğu zaman, iki barındırma şirketinin sunucuları biraz farklı yapılandırılır. Alıcı şirketin teknik desteği, sitenizin sorunsuz ve sorunsuz çalışabilmesi için farklılıkları açıklayabilir ve gereken her şeyi giderebilir..

8. WordPress için Optimize Edilmiş Hosting

Pratik olarak tüm paylaşılan barındırma planları WordPress’i başarıyla barındırabilir, ancak SiteGround’un yaptığı gibi A2, popüler CMS’nin mutlak maksimumda çalışmasını sağlar. WordPress, hızı ve güvenliği artıran A2 optimizasyonlarıyla saniyeler içinde yüklenir.

A2 sunucularına göre yapılandırılmış önbellekleme ve sıkıştırma ile hız artarken, güvenlik otomatik güvenlik güncellemeleri ile artırılır.

Geliştiriciler WP-CLI’den de faydalanabilirler.

9. Yeşil Şirket

A2 Hosting, on yılı aşkın bir süredir yeşil bir şirkettir. Ve sadece web sitesindeki renk şeması hakkında konuşmuyorum.

Barındırma sağlayıcısı, 2007’den bu yana karbon ayak izini aktif olarak azalttı ve% 100 karbon nötrlüğüne ulaştı. Ayrıca ağaç dikmek ve kullanılan plastiği azaltmak için programlar yürütür..

Bir siteye ve bir ormana sahip olmak ister misiniz?

A2 gerçekten çevresel izlerini azaltmak için çaba gösteriyor.

Sonuçta, yarattığı mirası önemseyen sosyal sorumluluk sahibi bir ev sahibi. Veri merkezleri büyük miktarda enerji ve soğutma gerektirir ve binlerce sunucunun olumsuz etkilerini ortadan kaldıran girişimler görmek güzel.

A2 Hosting Eksileri

A2 Hosting oldukça tatlı bir web sitesi barındırma sağlayıcısıdır, ancak daha iyi yapılabilecek bazı şeyler vardır. Hiçbiri gerçek bir anlaşma kırıcı değil ama bahsetmeye değer.

1. Turbo Booster sadece En Büyük Planda

A2 burada ve orada barındırma 20 kat hız yükseltici görüntüler, ama gerçek şu ki bu ekstra optimizasyon sadece üç hosting planlarının en büyük dahil. Kuşkusuz, en büyük paylaşılan paketi kullanan sitelerin kaynak açısından ağır olması muhtemeldir. Hız yükseltmesinden kesinlikle yararlanabilirler.

A2 bir istisna dışında çok adil bir pazarlamaya sahiptir.

Planların üçte ikisinden fazlasını teslim etmeyi vaat eden küçük bir satış.

Yine de, inanılmaz hızın çekici vaadi A2 ana sayfasında belirgin bir şekilde görüntüleniyor ve satışa oldukça benziyor.

2. Giriş Planı Sınırlıdır

A2 Hosting’in sunduğu en küçük plan nispeten sınırlıdır. En fazla 5 veritabanı ve 25 posta kutusu içeren tek bir etki alanı barındırabilir.

Pek çok teknik gereksinimi olmayan ve perde arkasında nispeten az sayıda insanı barındıran küçük, başlangıç ​​web siteleri için tasarlanmıştır. Giriş anlaşmaları ilerledikçe, çok daha iyi gördüm.

A2 Hosting’i Önerir miyiz??

Evet yaparız.

Sorumlu, samimi ve geeky, A2 Hosting her şeyden önce mükemmel sonuçlar vermeye odaklanmış bir şirkettir. Ve bunu başarmayı başarıyor.

Bu inceleme için test ettiğim Swift planı saygın hızlarda saatler ve Turbo daha da iyi bir performans vaat ediyor.

Muhteşem teknik destek, paketler büyüdükçe güzel bir şekilde ölçeklenen barındırma çözümlerinin iyi seçimi ve sağlam bir bilgi tabanı, A2 Hosting incelememi araştırma ve oluşturma için bir esinti yaptı ve ayrıca şirketi en iyi barındırma seçeneklerinden biri olarak sıraladı.

Göreceli şöhret eksikliğinden bağımsız olarak, barındırma sağlayıcısı en iyileri arasında iyi değer.

BİR BAKIŞTA A2 KONAKLAMA

Destek

Bilgi tabanı

Paylaşılan barındırma planları

Kontrol Paneli

Barındırılan alan sayısı

Veri tabanı sayısı

E-posta

Yedeklemeler ve geri yükleme

Depolama

Bant genişliği

teknoloji

Güvenlik

Alan adı kaydı

Site taşıma

Web Sitesi Oluşturucu

E-ticaret

Özel barındırma

Windows barındırma

Veri merkezleri

uptime

hız

Fiyatlandırma

ricing yapısı

teminatlar

Erken iptal için orantılı geri ödemeler

Freebies

Şirket Web Sitesi

Şirket kültürü

A2 Hosting, çok bilgili, duyarlı ve dostane bir destek ekibine sahiptir
Düzenli güncellemeler gören çok sağlam bir bilgi tabanı
3 hosting planı
cPanel, iyi optimize edilmiş
En küçük planla ve diğer ikisi için sınırsız 1
En küçük plan için 5, diğer ikisi için istediğiniz kadar
En küçük plan için 25 gelen kutusu, diğer ikisi için sınırsız. Depolama alanı genelinde sınırsız
Sunucu Geri Alma Yedekleri, planlar 2 ile ücretsiz & 3. Tüm planlarda tam çevrimdışı yedeklemeler oluşturmak için DropMySite yedekleme çözümü bulunmaktadır. Saldırıya uğramış siteler cPanel’deki tüm kopyalarıyla birlikte enfekte olabileceğinden çok kullanışlıdır
Yönetim kurulu genelinde sınırsız
Yönetim kurulu genelinde sınırsız
SSD, RAID 10 ile tümleşik, HTTP / 2 uyumluluğu
HackScan sunucu taraması. A2 WP için Optimize Edilmiş Gelişmiş Güvenlik. SSL’yi otomatik olarak yükleyelim
Ücretsiz kayıt, ücretsiz transfer
Evet, eğer şarj ücretsiz
Tüm planlarda ücretsiz
Birçok alışveriş sepeti mevcuttur ve ücretsiz SSL, çevrimiçi ticarete olanak tanır
Tüm planlar önceden yapılandırılmış önbellek ve otomatik güncellemeler ile WordPress için optimize edilmiştir
Evet, üç plan
Üç kıtada birden fazla yedeklilik katmanı sunar
% 99,9 garanti
Her plana dahil olan ücretsiz CDN sayesinde dünya çapında çok hızlı tepki süreleri ve katı performans
30 günlük para iade garantisi ve bu süre dolduktan sonra orantılı geri ödeme ile fiyatlandırma makul. En pahalı plan, 2 yıl önceden ödenen ayda 9,31 $ ‘dır. Sahip olduğu tüm özellikler için oldukça iyi bir fiyat
Aylık fiyat sadece 2 yıllık planlar için düşüyor
30-gün para iade garantisi
Garantili
Bing ve Yahoo için reklam kredileri tüm planlarda talep edilebilir
Bilgilendirici, kullanımı kolay
Süper yeşil şirket, 10 yılı aşkın bir süredir karbon nötr ve birçok çevresel girişimi destekliyor
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector