DNS Nedir, Nasıl Çalışır ve DNS Bölgenizi Nasıl Kullanırsınız

Telefonunuzu kullanmak zorunda olduğunuzu düşünün, ancak herhangi bir kişi depolama alanını kullanamazsınız – her bir kişinin telefon numarasını hatırlamanız ve aramanız gerekir. Kulağa sıkıcı geliyor, değil mi? DNS’siz bir dünya böyle görünecekti!


Pratik kullanımı sadece yukarıdaki cümle ile açıklanabilse de, alan adı sisteminin bu makale boyunca derinlemesine araştıracağımız birçok ilginç karmaşıklığı vardır. Bizi izlemeye devam edin ve DNS’in nasıl çalıştığı hakkında bazı ilginç bilgiler ve faydalı bilgiler için ilerlemeye devam edin!

1. Genel Bakış

DNS kullanılmadan önceki 80’li yıllarda, ağdaki bilgisayarlara IP adresleri üzerinden erişiliyordu, telefon numarası gibi.

Sadece rakamlar.

Bu internet oldukça küçük bir süre için yararlı oldu. Ve evet, sadece birkaç on yıl önce bu sistem için yeterince küçüktü. Büyümesiyle birlikte, bu yaklaşım giderek daha az pratik hale geldi. Hepimiz en yakın arkadaşlarımızın telefon numaralarını biliyoruz, ancak arkadaş çevreniz birkaç yıl içinde birkaç milyon kişiye büyüdüğünde ne olacağını hayal edin.

DNS, interneti çalıştırır.Etki alanı adı hizmeti genel ağdaki trafiği yönlendirir.

Fotoğraf Unsplash tarafından Jordan Harrison

Bu, internette oldu ve sayıları hatırlamak veya yazmak tam olarak değildi mümkün, pratik olarak artık.

Bir noktada, MIT’deki bilim adamları, insan beyninin kelimeleri veya cümleleri ezberleyebildiğini ve rastgele sayı dizileri söz konusu olduğunda o kadar güçlü olmadığını fark ettiler.. Bu mantıksal, ancak çok önemli olan gerçekleştirme, DNS’in selefini doğurdu – hostname hizmeti.

Bu kaba bir çözümdü ama amacına hizmet etti. Ana bilgisayar adı, günümüzde bile her işletim sisteminin sahip olduğu “ana bilgisayarlar” adında büyük bir dosyaydı. ARPANET (internet gelmeden önceki en büyük ağ) dönemlerinde kullanılıyordu.

Bu düşünce dizisinin bir sonraki mantıklı adımı, bu sistemi merkezileştirmek ya da küreselleştirmekti. Etki Alanı Adı Hizmeti (veya Sunucular veya Sistem) veya DNS kısaca bu şekilde ortaya çıktı. IP adreslerine “adlar” veren ve insanların etkileşim kurmasını ve ezberlemesini kolaylaştıran küresel, merkezi bir sistemdir.

Tarayıcınıza “google.com” yazdığınızda, tarayıcınız * bu ifadenin hangi bilgisayarlara atıfta bulunduğunu * bilir. Bunun nasıl gerçekleştiğine dair birkaç adım var ve sonraki bölümlerde bunlardan geçeceğiz.

2. DNS nedir

DNS, internetin belkemiğidir. Bu ifade kesin bir DNS tanımından çok uzaktır, ancak doğruluğu tartışılmaz. Alan adı sistemi olmasaydı, internetin tamamı işe yaramayacak ve bunun neden olacağı tüm korkunç sonuçlarla birlikte.

Etki alanı adı hizmeti, çeşitli soyutlama düzeylerinde çalışır, alan adlarının düzgün bir şekilde kategorilere ayrılmasını sağlar, katı bir hiyerarşik yapıda. Bu soyutlamalara ad alanları denir ve her alanda bulunan noktalarla ayrılır. Örneğin www.hostingtribunal.com etki alanını alırsanız aşağıdaki katmanlara sahip olursunuz:

Üst Düzey Alanlar

Bu, alan adının “.com” kısmıdır. Bir kayanın altında büyüyemezseniz, kesinlikle “.com”, “.net.”, “.Org” ve diğer popüler üst düzey alanları duyacaksınız. En yaygın ve aynı zamanda en eski olanlarıdır. Şu anda var 342,4 milyondan fazla alan adı kaydı, ve “.Com” ve “.net” toplam 151,7 milyon tutarında onlardan.

Bazı üst düzey alanlar yukarıda belirtilenler gibi küresel olarak kullanılabilir, ancak belirli kuruluşlarla veya ülkelerle sınırlı olanlar da vardır. “.Edu” gTLD eğitim tesisleri, devlet kurumları için “.gov” vb. İçin ayrılmıştır..

GTLD’ler hakkında eğlenceli gerçek: “Televizyon” a referans olarak yaygın olarak kullanılan son derece popüler .TV gTLD, aslında Tuvalu için ülke kodu önemli miktarda üreten ülke kodu TLD (ccTLD) ‘dir. bu tesadüf yüzünden!

Ülke kodu Üst Düzey Etki Alanları

Ülke kodu TLD’leri, belirli ülkelerde ve bölgelerde faaliyet gösteren (veya buradan) siteleri tanımlamak için kullanılan üst düzey alanlardır. Marka bilinci oluşturma, yerel işletmeler ve çok sayıda yerel yinelemeye sahip uluslararası siteler için yararlıdır.

Çevrimiçi dev Amazon’un dot-com versiyonu, Almanya için dot-de, İngiltere için dot-uk ve benzeri var. Bu yaklaşım, yerel pazar penetrasyonunu artırır, dil engellerini aşar ve nakliye maliyetlerinin (ve gümrük vergilerinin) hesaplanmasını çok daha kolay hale getirir.

Dikkat, ccTLD’ler hala TLD’lerdir ve ikincil alan adları değildir.

İkinci-Seviye Alan Adları

İkinci düzey etki alanları dot-com veya dot-us içindeki noktadan önce gelir. Örneğimizde, bu www.hostingtribunal.com’un “hostingtribunal” kısmıdır. Www.bbc.co.uk adresini örnek olarak alırsanız, “.co” kısmı ikinci düzey alan olur.

Yeni gTLD’ler, ICANN (diğer alan adlarının yanı sıra tüm alan adları için düzenleyici kurum) tarafından yapılan uzun ve pahalı bir başvuru süreci ve değerlendirme yoluyla oluşturulur ve siz kullanıcı olarak yalnızca mevcut seti kullanabilirsiniz.

ICANN web sitesi, alan adları hakkında birçok yararlı bilgiye sahiptir.Nihayetinde, ICANN var olan tüm alan adlarını düzenler.

Öte yandan, ikinci düzey alan adları olmasını istediğiniz her şey olabilir. İsim ücretsiz olduğu sürece kayıt olabilirsiniz. Ancak, internetin büyüklüğü göz önüne alındığında, bu her zaman kolay bir iş değildir.

İkinci düzey alanlar hakkında eğlenceli gerçek: Alan ne kadar kısa ve tanınabilir olursa, o kadar değerli olur. Ticari ilgi yaratabilecek ve daha sonra bunları büyük bir kazanç için satabilecek alan adlarını kaydetmekten yararlanan çok sayıda şirket ve kişi var. Yeni bir alan adı kaydı genellikle 1 ila 100 dolar arasındadır, ancak yalnızca yeniden satmak amacıyla alan bir kişiden “premium” alan adı satın almak genellikle on veya yüzbinlerce dolar olabilir!

Alt alanlar

Alt alanlar, ikinci düzey alanın sahibi tarafından yönetilir ve DNS bölgesinde herhangi bir sayıda alt alan oluşturabilir. Bu nedenle, “shop.alan_adim.com.tr” veya “blog.alanadim.com” gibi yardımcı program alt alanlarını sıklıkla göreceksiniz..

Alt alan adları oluşturmak ücretsizdir ve URL çubuğuna ek bilgi sağlamak için çok kullanışlıdır. Şirketlerde, orada da yer, tür, amaç vb. Kaynaklandıklarını daha sık görüyorsunuz. Örneğin, “sunucular.storage.eu-west.region1.google.com” bir Google sunucusu için kolayca meşru bir alan adı olabilir.

3. DNS nasıl çalışır?

Orada ve tekrar – bir DNS isteğinin yaşam döngüsü

Www.hostingtribunal.com etki alanı için isteğinizi gönderdiğinizde tarayıcınız önce yerel işletim sistemini girişleri için kontrol eder..

Daha önce bahsettiğimiz “hosts” dosyasını hatırlıyor musunuz? Hala ortalıkta ve işletim sisteminin söz konusu alana bağlı IP adreslerini aradığı ilk yer.

Orada bir referans bulamazsa, işletim sistemi internet servis sağlayıcınıza danışır..

Bu, adı verilen bir sürecin başlangıcıdır. DNS kaydı araması, İSS, son kullanıcının istediği kaynağı (genellikle web sitesi) bulma isteğini genel ağa gönderirken. Her sağlayıcı için yapılan DNS aramalarının sayısı nedeniyle (kelimenin tam anlamıyla, saniyede milyonlarca), İSS’ler genellikle girişlerin önbelleğe alınmış bir sürümünü tutar, böylece aynı kaynak istendiğinde her seferinde arama yapmak zorunda kalmazlar..

Ağ kabloları harika!Bu kablo bir DNS sorgusunun başı veya sonu.

Fotoğraf Unsplash tarafından Markus Spiske

Sürecin bu adımı, özyinelemeli çözümleyici. Çözümleyici hakkında dikkate değer bir gerçek, aldığı talepleri toplu olarak gruplandırmasıdır. Esasen bu, az sayıda isteğin önemli miktarda kullanıcıya hizmet verebilmesi için bir önbellek veritabanı oluşturur. Bu, internet trafiğini göz önünde bulundurduğumuzda son derece önemli olan ağ trafiğinden tasarruf sağlar.

İnternet servis sağlayıcınızın işletim sisteminizin istediği IP’si yoksa, isteğiniz İSS tarafından zincirden daha ileriye doğru yayılır (bu da dönüşü DNS önbellek veritabanına ekler).

Kök Ad Sunucuları

İsteğiniz, rota boyunca önbelleğe alınan verilerde hiçbir yerde bir yanıt bulamazsa, kök ad sunucuları. Her DNS kaydını içeren otoritedir ve hepsinin gerçekliğini ve kullanılabilirliğini kontrol etmekten sorumludurlar. Kök sunucular, her gTLD için trafiği ilgili yetkiliye yönlendirir.

Sorgunuz kök ad sunucularına ulaştığında, ilgili gTLD yetkilisini kontrol eder. Önce sağ taraftan alan adını tararlar. (Teknik olarak, alan adları sağdan sola okunur.) Örneğin, hiç “.Com” alan adı, sorguyu “.com” TLD ad sunucularına (VeriSign sunucularına) yönlendirir.

TLD ad sunucuları hangi gTLD’den sorumlu olduklarını zaten biliyorlar, bu nedenle ikinci düzey etki alanını kontrol ediyorlar. Www.hostingtribunal.com sorgumuzda TLD ad sunucuları “hostingtribunal” olup olmadığını kontrol edecek ve optimize algoritmaları sonucu döndürecektir.

TTL

İsteğin geri dönüşü sırasında aralıklı sunucularımız (özyinelemeli sunucular) elde edilen DNS değerlerini belirli bir süre boyunca depolar. Buna herhangi bir alan adı kaydının sahip olduğu “yaşam süresi” (TTL) denir. TTL süresi kaydın kendisiyle ayarlanır.

Kaydınızın DNS sunucu zinciri tarafından sık sık yenilenmesini istiyorsanız, kısa bir yaşam süresi ayarlayabilirsiniz. DNS kayıtları çalışan bir alan adı için sık sık değişmediğinden bu genellikle gereksizdir..

Tüm bunlardan sonra, istek yeniden bilgisayarınıza tarayıcınızdaki kaydı yerel bir başvuru olarak kaydettiğiniz ve tarayıcının kendisi bu etki alanı için aldığınız IP’ye bir istek gönderir..

Ne yolculuk ama ha!

İnternetteki veri alışverişinin fiber kablo üzerinden ışık hızına yakın olduğu düşünüldüğünde, bu teknik olarak karmaşık olayların tamamı sadece milisaniye sürer.

Kök ad sunucuları hakkında eğlenceli gerçek: Yalnızca 13 kök ad sunucusu vardır! Gerçekte, her biri gerekli hesaplama gücünü, güvenliğini, fazlalığı ve bant genişliğini sağlamak için bir makine kümesinden oluşur. Bir kök sunucu bile çalışmıyorsa, internet üzerindeki etkisi çok büyüktür. Sayısız web sitesi çözmeyi durduracak; her zaman ulaşılabilir olan büyük olanlar bile kapanacaktır. 13 sunucu aşağıdakiler tarafından işletilmektedir:

VeriSign, Inc., Güney Kaliforniya Üniversitesi (ISI), Cogent Communications, Maryland Üniversitesi, ASA (Ames Araştırma Merkezi), Internet Systems Consortium, Inc., ABD Savunma Bakanlığı (NIC), ABD Ordusu (Araştırma Laboratuvarı), Netnod, VeriSign, Inc., RIPE NCC, ICANN ve GENİŞ Proje

4. DNS Bölge Diseksiyonu – Kayıt Türleri

Web sitenizi ayarlarken karşılaşabileceğiniz bir terim, özellikle de alan adı bir yerde kayıtlıysa ve barındırma başka bir yerde sağlanmışsa, A kaydı veya DNS kayıtlarıdır. Web sitesi ile ilgili tüm DNS kayıtları sitenin DNS bölgesinin bir parçasıdır.

Buna karşılık, DNS bölgesi idari ve teknik bir işlev görür. Kesin olarak, DNS bölgesi tanımı, bunun, yasal veya özel bir varlık olsun, tek bir yöneticinin yönetim yetkisi altındaki tüm alan adı sisteminin bir parçası olduğunu belirtir..

Biliyorum, teknik saçmalık gibi geliyor.

DNS bölgesi böyle görünüyor.Çok sayıda girişi olan ayrıntılı bir DNS bölgesi. Hareketlerine dikkat et.

Yine de, bunu orada bırakacağım ve doğrudan web sitesi barındırma ile ilgili pratik DNS bölgesi yönlerine odaklanacağım.

Web barındırmada, birbirine bağlı birkaç hizmetin bir barındırma hizmeti – web sitesi, veritabanı, e-posta – çalışması için uygun sunuculara yönlendirilmesi gerekir ve bu koordinasyon DNS bölgesinde depolanan veriler tarafından düzenlenir. Bölge, kendi türlerine göre sıralanmış bir DNS kaydı koleksiyonudur; içeriğe bir DNS bölgesi.

Örneğin, içeriği yüklemek için (hangi sunucudan) sunucu adı (“web sitesi olarak da bilinir) ana A kaydında depolanır. Sıklıkla www kaydı da A kaydı alır.

Ancak, posta hizmetleri, ek hizmetler, sahiplik doğrulaması ve diğerleri için başka kayıt türleri de vardır.

5. Temel DNS Kayıt Türleri

Rekor

A kaydı, bir etki alanı adını bir IP adresiyle ilişkilendiren bir DNS kaydıdır. Web sitenizin ev sunucusu internette bu şekilde bulunabilir. Web sitesini (içeriği) belirlenmiş alan adıyla (adres) ilişkilendiren A kaydıdır.

AAAA kayıtları

AAAA kayıtları, A kayıtlarıyla tamamen aynıdır, ancak IPv4 adreslerini kullanmak yerine, zaten bir zorunluluk olan IPv6’yı kullanırlar. İnternet oluşturulduğunda, IP sürüm 4 tarafından sağlanan 4 milyar adres miktarı, ihtiyaç duyulandan daha büyük boyutlarda görünüyordu. Bununla birlikte, internetin üstel büyümesi ve ona bağlı cihazların patlaması ile durum artık böyle değil. IPv6, DNS’in bir bütün olarak nasıl çalıştığını değiştirmeden IPv4 havuzunun tükenmesiyle savaşmak için tanıtıldı.

CNAME Kaydı

CNAME kaydı, A kaydına oldukça benzer, ancak bir alan adını başka bir alan adına bağlar. Bu şekilde, IP adreslerini değiştirmeden endişe etmeden alan adınızın alt alan adlarını harici alan adlarına bağlayabilirsiniz – bunun yerine doğrudan diğer alan adına yönlendirilirsiniz.

MX Kaydı

MX kaydı, posta sunucusunun ve genellikle “sunucuların” bulunduğu yeri yönlendiren kayıttır. Web sitenizin açılması için, Web sunucusu web sitesi verilerine hizmet veren; ancak, e-postalar bir posta sunucusu, dolayısıyla MX kaydının var olma amacı.

MX kayıtlarının öncelik adı verilen belirli bir özelliği vardır. MX sunucusu önceliği sıfırdan başlayarak rakamlarla belirtilir. Bu çoğunlukla fazlalık nedeniyle yapılır, böylece birkaç posta sunucusu tek bir etki alanı adıyla ilişkilendirilebilir. 0 önceliğine sahip sunucu isteği yanıtlamazsa, bir sonraki numaraya sahip olan sunucu sorgulanır vb..

SPF Kayıtları

SPF kayıtları, posta hizmetlerinin özgünlüğünü belirlemek için kullanılan bir TXT kaydıdır (metin tabanlı kayıt). Posta protokolü oldukça eski olduğundan ve son on yılda (varsa) pek çok güncelleme görmediğinden, sürekli olarak ek güvenlik önlemleri uygulanmaktadır. Çoğu, e-postayı gönderenin iddia ettiği kişi olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur. SPF kayıtları bu mekanizmalardan biridir.

PTR kayıtları

PTR kayıtları, A kayıtlarının tam tersi ters DNS kayıtlarıdır. IP’leri etki alanlarına bağlarlar. Bu şekilde bir IP’yi sorguladığınızda, hangi alan adıyla ilişkili olduğu hakkında anlamlı bilgiler alabilirsiniz.

NS Kayıtları

Ad sunucusu kayıtları, etki alanı adına hangi DNS bölgesinin kullanılacağını söyledikleri için en önemli kayıtlardan biridir. Genellikle, içinde bir DNS bölgesi oluşturabilirsiniz. hiç DNS sunucusu ve farklı kayıtları var. Örneğin, “google.com” için geçerli bir DNS bölgesi oluşturabilir ve bunu web sitenize gönderebilirsiniz. Bu, Google için tüm trafiğin artık sizin olduğu anlamına mı geliyor? Hayır, çünkü gerçek Google.com NS (ad sunucusu) kayıtları hangi ad sunucularının tam olarak doğru DNS bölgesi. Oldukça kullanışlı.

6. DNS Önbelleğe Alma nedir

İnternetteki her sistemde olduğu gibi – her zaman güvenlik sorunları ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır ve DNS bir istisna değildir.

Özellikle yaygın bir istismar DNS önbellek zehirlenmesi. Bu, yetkili bir sunucu kötü amaçlı bir DNS sorgusu için yanlış sonuçlar sağlayacak şekilde ayarlandığında oluşur.

DNS zehirlenmesinin basit bir örneği, “google.com” un her zaman Google sunucularını işaret etmesi ve rezil web sitesini açmasıdır. Belirli bir sunucu veya sunucu kümesi akış yukarı DNS arayanlara yanlış kayıtlar sağlıyorsa, google.com bilgisayar korsanlarının ayarladığı herhangi bir IP’ye çözüm bulabilir. Bu genellikle DNS protokolündeki virüsler veya aksaklıklar ile gerçekleştirilir.

Başka bir istismar DNS yükseltme saldırıları, DNS sunucuları yanlış DNS sorgusu istek adresi tarafından aldatılmakta ve hepsi aynı IP’ye veri döndürmektedir. Bu şekilde binlerce sunucu, kullanılabilir kaynakları tükenene kadar belirli bir makineye DNS yanıt sorgusu gönderebilir. Bu tür kötü amaçlı istismarlarda, saldırı DNS sunucularının kendisine yönelik değildir; bunun yerine, diğer sunucuları yıkmak için kullanılırlar.

DNS tüneli oluşturma DNS sunucularına yapılan bir başka saldırıdır. Temel olarak, kötü amaçlı verileri bir makineden diğerine aktarmanın bir yoludur. Verilerin kendisi sunucuya gönderilen istekte kodlanır. Yanıt verdikten sonra, sunucu veri aktarımı için iki yönlü bir bağlantı oluşturur ve bu genellikle sunucunun kendisine yetkisiz uzaktan erişim sağlar.

Bir tür yerel DNS istismarı DNS kaçırma. Bu, DNS sorgularını kötü amaçlı bir DNS sunucusuna doğru çözmesi için belirli bir makinedeki ağ bilgilerini düzenlemeyi içerir. Genel olarak, sisteminiz akış yukarı kayıtları almak için güvenilir DNS sunucularını kullanır, ancak bu veriler değiştirilirse, saldırganın kötü amaçlı DNS sunucusuna ayarladığı tüm DNS kayıtlarıyla sonuçlanabilir..

Bilgisayar korsanları DNS güvenlik açıklarının farkındadır.DNS saldırıları düşündüğünüzden daha yaygındır, özellikle DDoS çeşidi.

Fotoğraf Unsplash tarafından Samuel Zeller

DDoS (Dağıtılmış Hizmet Reddi) saldırısı, NXDOMAIN saldırısı varolmayan bir etki alanına istekte bulunmak için çok sayıda sunucu kullanan ve DNS sunucularını işlemdeki isteklerle dolduran. Her makinenin kaynakları sınırlıdır ve gecikme eklemeye başlamadan veya hizmetler çökmeye başlamadan önce sınırlı sayıda sorgu gerçekleştirebilir. Sunucu saldırganların istekleriyle boğulduktan sonra, artık meşru kullanıcı istekleri yerine getiremez.

7. Güvenlik Endişeleri

Bugün DNS’nin ne olduğunu, nasıl çalıştığının prensiplerini ve yanlış ve kötüye kullanıma yol açabilecek karmaşıklıkları inceledik..

Konu oldukça geniş ve teknik özelliklerle dolu, ancak bu bilgiler, arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızla DNS hakkında eğitimli bir konuşma yapabilmeniz için fazlasıyla yeterli olmalıdır..

İnternetin bir bütün olarak temel taşı olan alan adı hizmeti, her profesyonel ve hobinin en azından biraz anlaması gereken bir konudur. Umarım, artık gerekli anlayışa sahipsiniz ve bu makale ilginizi çektiğinde DNS spesifikasyonlarına daha derinlemesine girebilirsiniz..

Sonuç

Bugün DNS’nin ne olduğunu, nasıl çalıştığının prensiplerini ve yanlış ve kötüye kullanıma yol açabilecek karmaşıklıkları inceledik..

Konu oldukça geniş ve teknik özelliklerle dolu, ancak bu bilgiler, arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızla DNS hakkında eğitimli bir konuşma yapabilmeniz için fazlasıyla yeterli olmalıdır..

İnternetin bir bütün olarak temel taşı olan alan adı hizmeti, her profesyonel ve hobinin en azından biraz anlaması gereken bir konudur. Umarım, artık gerekli anlayışa sahipsiniz ve bu makale ilginizi çektiğinde DNS spesifikasyonlarına daha derinlemesine girebilirsiniz..

SSS

DNS örneği nedir?

Etki Alanı Adı Hizmeti (DNS), insanların okuyabildiği adların Internet IP’leriyle ilişkilendirilmesine olanak tanıyan dünya çapında bir belirtimdir. İnternet kullanıcısı olarak, ziyaret ettiğiniz her web sitesi üzerinden, e-postanızı kontrol ettiğinizde ve bir internet araması yaptığınızda DNS’yi günlük olarak kullanırsınız. Bu işlemlerin her biri, bilgisayarınızın isteğin hangi sunucuya gönderilmesi gerektiğini öğrenebilmesi için bir DNS sorgusu gerçekleştirir.

Neden DNS kullanıyorsunuz??

DNS, internetteki herhangi bir hizmeti çözmek için kullanılır. Hizmetlerinizi her zaman bir IP’ye yönlendirebilirsiniz, ancak IP adreslerini (özellikle IPv6) hatırlamak çok daha zordur ve ayrıca bir hizmetin arkasındaki IP de değişebilir. DNS bu değişiklikleri sizin için halleder. Örneğin, “google.com” ‘u barındıran sunucular değişebilir, ancak bunları kontrol etmeniz veya ezberlemeniz gerekmez – DNS bu değişiklikleri işler, böylece değişikliklerden bağımsız olarak her zaman “google.com” yazıp tanıdık web sitesine erişebilirsiniz arkasındaki gerçek IP.

DNS IP adresi nedir?

IP adresi, bir ağdaki her makineye benzersiz bir tanımlayıcı atanabilmesi için oluşturulan bir protokoldür. Genel olarak, her bir IP bir makineye özgüdür ve söz konusu cihazın bir ağ üzerinden veya en yaygın durumda, dünyanın en büyük ağı olan internet üzerinden ulaşılmasına izin verir. Bir DNS sorgusu gerçekleştirdiğinizde, isteğiniz, isteğinizi yönlendirmeniz gereken makinenin adresi olan bir IP’ye ulaşır.

DNSSec nedir?

DNSSec, daha fazla güvenlik için DNS’nin sertleştirilmesini sağlayan bir özelliktir. DNS protokolünün, isteklere bir imzalama mekanizması sağlayarak, bir isteğin kaynağını ve gönderilen ve talep edilen verilerin bütünlüğünü doğrulamasına izin veren bir dizi uzantıdır. DNSSec, kayıtları kötü amaçlı olarak değiştirmek için değiştirilmiş verilerin sunuculara gönderilmesini durdurur.

1.1.1.1 DNS nedir?

1.1.1.1 DNS, APNIC ile ortak olarak CloudFlare tarafından oluşturulan oldukça yeni (1 Nisan 2018’de başlatılan) bir DNS özyinelemeli ad sunucusudur. CloudFlare, DNS ve DDoS karşıtı alanlarında lider bir uluslararası şirkettir. Ad sunucusunun amacı en hızlı DNS çözümlerini sağlamak ve gizliliğe odaklanmaktır. CloudFlare’nin 1.1.1.1’inin yanı sıra, diğer ünlü DNS sunucuları Google’ın 8.8.8.8 ve 8.8.4.4’üdür..

DNS araması nedir?

DNS araması, belirli bir alan veya IP için sorgu gönderme ve buna karşılık gelen kaydı alma işlemidir. DNS sorguları, bir web sitesine veya web ile ilgili bir hizmete her eriştiğinizde gerçekleşir, çünkü her zaman bu isteğe hizmet eden bir sunucu (belirlenmiş IP adresiyle) olmalıdır.

DNS sunucusu nedir?

DNS sunucuları, DNS kayıtlarını kaydeden, önbelleğe alan ve sunan bir uygulamayı barındırmak için kullanılan makinelerdir. Amaçlar için en popüler uygulama, bazı kök ad sunucularının kullandığı BIND’dir. Bir sunucu, uygulamayı belirli bir etki alanı için ad sunucusu olarak düzgün bir şekilde ayarladıktan sonra, DNS sunucusu olur. Diğer DNS sunucusu türleri, yalnızca DNS kayıtlarını korumak ve sağlamak için kullanılan özyinelemeli DNS sunucularıdır.

DNS bölgesi nedir?

DNS bölgesi, belirli bir etki alanı için anlamlı bilgiler sağlayan bir DNS kayıtları koleksiyonudur. Bu, etki alanı ile ilgili tüm hizmetlerin kayıtlarını içerir – web sunucusu, e-posta hizmetleri, kimlik doğrulama kayıtları, metin kayıtları ve çok daha fazlası. DNS arama istekleri, DNS bölgesindeki belirli bir kayda doğru veya bir bütün olarak DNS bölgesi için gerçekleştirilebilir.

DNS nedir?

Domain Name System (Alan Adı Sistemi), internette “adların” (veya alan adlarının) IP adresleriyle eşlenmesini sağlayan dünya çapında bir spesifikasyondur. İnsanların IP adresleri gibi sayı dizilerini ezberlemesi oldukça zor olduğu için yaratılmıştır ve anlamı onlarla ilişkilendirebildiğiniz için kelimeleri ezberlemek çok daha kolaydır. Örneğin, “157.240.1.35” IP adresini hatırlamak ve sosyal medya hesabınızı her kontrol etmek istediğinizde yazmak sıkıcı olabilir, ancak söz konusu IP’yi gösteren “facebook.com” çok daha uygundur.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector