CMS’nin Tüm Sırlarını Ortaya Çıkaran 69 WordPress Eğiticisi

Genellikle WordPress ve ne kadar harika olduğu hakkında birkaç kelime söyleyerek başlıyorum, ama burada anlamsız olacağını düşünüyorum.


Bu sayfadaysanız, muhtemelen WP’nin ne kadar şaşırtıcı olabileceğini biliyorsunuzdur..

İhtiyacınız olan şey, WordPress ile muhteşem bir web sitesi nasıl oluşturulacağına dair ekstra yardım ve yönergeler. Biliyorsunuz, neyle uğraştığınızı ve nasıl düzgün bir şekilde yapacağınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olacak pratik ipuçları ve püf noktaları.

Bütün bunlara ve bir torba cipsim var!

Bu makalede, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli kullanıcılar için kapsamlı bir WordPress öğreticileri listesi bulacaksınız. WP ile ilk karşılaşmanızdan yeni oluşturulan web sitenizin son dokunuşlarına kadar her adımı ele alacağız. Temalar, çeşitli eklentiler, SEO, site güvenliği ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Sonra en iyi WordPress barındırma sağlayıcılarının destek forumlarına gidebilir ve herkesi orada utandırabilirsiniz..

Kulağa hoş geliyor, değil mi? Hadi hemen dalalım!

Web’deki en iyi genel eğitimlerle başlayalım. Kapsamlı kılavuzların her biri, WordPress ile ilgili aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi kapsadığı için ayrı bir makaleyi hak ediyor..

Web oluşturma konusunda tamamen yeniyseniz – yolculuğunuzun başladığı yer burası…

Contents

Başlangıç

1. WordPress Sözlüğü

WordPress Sözlüğü

WP dünyasını keşfetmek için önümüzde çok fazla işimiz var, bu yüzden dil ile tanışmanız en iyisidir. Listede bulunmayan bir terimi bilmiyorsanız, bunu her zaman bir öneri olarak ekleyebilirsiniz.

2. WordPress.com ve WordPress.org Karşılaştırması

WordPress.com ve WordPress.org Karşılaştırması

Acemi WP kullanıcıları WordPress.com ve WordPress.org’daki benzer hizmetler ile kolayca karıştırılabilir. İki platform aslında oldukça farklı ve tamamen farklı kurulumlar, sınırlamalar ve destek seviyeleri içeriyor. Bugün WP.org’da bulunan, kendi kendine barındırılan, açık kaynaklı sürüme odaklanacağız, bu yüzden farkı anlamanız önemlidir.

3. Ultimate WordPress Kılavuzu

WordPress nihai kılavuzu

WordPress’teki ilk adımlar hiç bu kadar kolay olmamıştı. WPBegginer en büyük WP topluluklarından biridir ve editör ekibi genellikle yazılım hakkında kapsamlı kılavuzlar yayınlar. İlk kez bir web sitesi oluşturmanın ne kadar kafa karıştırıcı olabileceğini gayet iyi biliyorlar. Bu nedenle, bu kılavuz mantıklı, adım adım bir süreci özetlemektedir ve sizi yavaşça WordPress ve karmaşıklıklarıyla tanıştırmaktadır..

4. En İyi Ev Sahibi Nasıl Seçilir

Bir WordPress Ana Bilgisayarı Seçin

Orada çok sayıda barındırma sağlayıcıları var ve neredeyse herkes WordPress projelerini barındırmak için uygun olduklarını iddia ediyor. Bununla birlikte, gerçeklik gerçeğin ötesinde olamaz, bu yüzden yeni çevrimiçi girişiminize girmeden önce dikkatli bir araştırma yaptığınızdan emin olun. En iyi yarışmacılardan bazılarına kapsamlı incelemeler ekleyerek anlaşmayı güzelleştireceğim – SiteGround ve Bluehost.

5. WordPress Nasıl Kurulur (Manuel)

WordPress manuel kurulumu

El ile yazılım yüklemesi biraz zor olabilir, ancak şans eseri WP geliştiricileri bilgileri doğrudan kaynaktan paylaşır. CMS’yi çeşitli platformlara yükleme sürecini gerçekleştirir ve yol boyunca karşılaşabileceğiniz olası aksaklıklara çözümler sunarlar. WP’yi yerel bir bilgisayara yüklemeniz ve çevrimdışı ayarlamanız gerekirse kılavuz özellikle yararlıdır.

6. WordPress Nasıl Kurulur (Softaculous ile)

WordPress Softaculous kurulumu

PHP ve MySQL, WordPress’in merkezinde yer alır, bu nedenle uygulama en iyi Linux sunucularında çalışır. Çoğu zaman, Linux barındırma sağlayıcıları müşterilerine Softaculous Autoinstaller’ı içeren bir cPanel ile donatırlar. Bu güçlü araç, manuel kurulumlarda zaman ve çabadan tasarruf etmenizi sağlar ve 450’den fazla web oluşturma uygulamasının birkaç tıklamayla kurulmasını sağlar. Bu WordPress başlangıç ​​kılavuzundan fark edeceğiniz gibi WP’yi Softaculous ile kurmak 1-2-3 kadar kolaydır.

7. WordPress Kurulumu (WAMP ile)

WordPress kurulum WAMP

WAMP, temel olarak Windows sunucularında çalışan bir Apache, PHP ve MySQL yığınıdır. Bu, Linux’a geçmeden WordPress ile uğraşmak isteyen tüm Windows kullanıcıları içindir. Öğretici sık sık güncellenir, bu da içeriğin her zaman güncel olmasını sağlar.

8. Tema Yükleme

WordPress Tema Kurulumu

İnsanlar bilinçli olarak ya da değil, bir kitabı kapaklarından değerlendirir. Web siteniz farklı değil. Ziyaretçileri hemen hareket halindeyken etkilemezseniz, geri dönüşü olmayan bir şekilde kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. WP temalarını yüklemek oldukça kolay bir iştir, böylece web sitenize bir eldiven gibi uyan mükemmel düzeni bulmaya odaklanabilirsiniz..

9. Eklentiler Nasıl Kurulur

Eklentilerle WordPress Kurulumu

Şimdi, eklentilerimiz var. Son derece yararlı eklentiler, uygun gördüğünüz gibi WordPress’i özelleştirmenizi sağlar – alışveriş sepetleri, sosyal medya simgeleri, iletişim formları – adını siz koyun. WP eklentilerinin ABC’lerini öğrenmek yol boyunca çok faydalı olacaktır, bu nedenle bu ücretsiz WordPress eğiticilerini kontrol ettiğinizden emin olun..

10. Widget’ları Anlama

WordPress Widget'larını Anlama

Widget’lar WP mimarisinin daha kolay web tasarımı ve yönetimi için pratik yöntemler sağlayan bir parçasıdır. Kategoriler, Arama çubuğu, Etiket bulutları ve çok daha fazlası dahil olmak üzere her yeni WordPress kurulumuyla birlikte gelen bir dizi varsayılan widget vardır. Birçok tema ve eklenti kendi widget’larını içerir, bu yüzden temel özelliklerini anlamak bunlardan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

11. Google Analytics Nasıl Kurulur

WordPress Kurulumu Google Analytics

Google Analytics’e aşina mısınız? Evet, ziyaretçileriniz hakkında nereden geldiklerini, neleri tıkladıklarını ve ne kadar kaldıklarını bilmenizi sağlayan araç. Dünya genelinde 50 milyondan fazla web sitesi Google Analytics’i çok iyi kullanıyor ve kitlenizle iletişimde kalmak istiyorsanız sayfanızın hiçbir fark yaratmaması gerekiyor.

12. WordPress Nasıl Hızlandırılır

WordPress'i Hızlandırın

Ekibimiz, web siteniz için hızın ne kadar önemli olduğunu bu gerçek dolu makale. Dijital çağımızdaki şeylerin bu kadar hızlı ilerlemesiyle, trendlerin önünde kalmanız veya hızlı bir şekilde geride kalma riskiniz olması gerekir. Sayfalarınızın her konumdan ve herhangi bir cihazdan hızlı yüklenme süresini sağlamak, daha sonra değil, daha erken yapmanız gereken bir şeydir.

13. WordPress Nasıl Güvenli Hale Getirilir

Güvenli WordPress

WordPress, orada en popüler tek web oluşturma uygulamasıdır. Bu nedenle, aynı zamanda dünya çapında en yaygın olarak hedeflenen yazılım korsanlarıdır. WP web sitenizi korumak, platformu ilk kez kurar kurmaz başlayan bir süreçtir. Sadece…… aslında, asla durmadığında durur. Bu acımasız bir savaş, ama yeterince dikkatli olsan yine de zirveye çıkabilirsin.

Artık WordPress ile başlamaya hazır olduğumuza göre, onunla neler yapabileceğimize bakalım.

WordPress ile Çalışma

14. Gösterge Tablosunu Özelleştirme

Gösterge Tablosunu Özelleştir

WP arka ucunuzun görünüşünü değiştirmek sadece kolaylık değildir. Çoğu zaman web sitemizde çalışan birden çok kişimiz vardır ve bunlar farklı erişim düzeyleri gerektirir. Gördüklerini ayarlayabilir ve giriş sayfanızın stiline ve renk düzenine kadar en ince ayrıntılara kadar düzenleyebiliriz.

15. Nasıl Gönderi Oluşturulur

WordPress Yayın Oluştur

Tamam, böylece WordPress’i ayarlamayı tamamladınız ve içerik eklemeye başlayabilirsiniz. Senden önce bir şey. WP geliştiricilerinin 2018’de Gutenberg adlı yepyeni bir editör çıkardığını duymuş olabilirsiniz. Birçok yazarı sarstı ve içeriğin oluşturulma şeklini önemli ölçüde değiştirdi. Neyse ki, yeni başlayanlar için Gutenberg konusunu oldukça iyi kapsayan harika WordPress öğreticileri var.

16. Gutenberg Editörünün Kullanımı

WordPress Gutenberg'i kullanın

Matbaanın mucidini onurlandıran en yeni WordPress editörü, içeriğimizi yaratma ve dağıtma biçimimizde devrim yapma sözü verdi. İlk sürüm kayalık bir başlangıçtan muzdaripti ve deneyimli kullanıcılar haklı olarak şüpheliydi. O zamandan beri işler yoluna devam ediyor ve bu modern blok tabanlı editör ileride parlak bir geleceğe bakıyor.

17. Kategori Oluşturma

WordPress Kategori Oluşturma

Kategoriler, WP web sitenizin tüm yapısını oluşturur. Site menülerinizi temsil eder ve kullanıcıların istedikleri sayfaya gitmelerine yardımcı olurlar. İçeriğinizi kategorilere ayırmak, ziyaretçiler ve arama motoru robotları için kapsamlı olacak bir yapı oluşturur. Menüleri eklemek ve değiştirmek sürükle ve bırak WP düzenleyicisiyle çocuk oyuncağı, bu yüzden devam edin ve bir göz atın.

18. Açılış Sayfası Nasıl Oluşturulur

WordPress Açılış Sayfası Oluşturma

İyi tasarlanmış bir açılış sayfası, pazarlama kampanyalarınız veya olası satış yaratma çabalarınız için harikalar yaratabilir. İşletme sahipleri ve pazarlamacılar, dikkat çekebilecekleri, önceden tanımlanmış eylemlere yol açabilecekleri ve temel trafik verilerini toplayabilecekleri için genellikle özel olarak oluşturulmuş sayfalar kullanırlar. Bir ürün satmak, abonelik biriktirmek veya bir videoyu tanıtmak istiyorsanız – açılış sayfaları!

19. Fotoğraf Galerisi Nasıl Oluşturulur

WordPress Fotoğraf Galerisi Oluşturma

Görsel içerik günümüzde her yerdedir. Havalı bulduğumuz her şeyin fotoğrafını paylaşma eğilimindeyiz – insanlar, yiyecekler, evcil hayvanlar, doğa. Sonuçta, “bir resim bin kelimeye bedeldir” değil mi? WordPress tamamen estetikle ilgilidir ve kesinlikle o bölümdeki kapsamlı seçenekler ve özelleştirme özellikleriyle gösterilir..

20. E-Ticaret Sitesi Nasıl Oluşturulur

WordPress e-Ticaret Web Sitesi Oluşturma

Dünya nüfusunun% 22’den fazlası zaten çevrimiçi alışveriş yapıyor. Bir web adresini yazmak ve iki dakika içinde bir ürün sipariş etmek için çok alıştık, sanki hiç farklı bir şey bilmiyorduk. Çevrimiçi bir mağaza oluşturmak için çeşitli eklentiler kullanabilirsiniz, ancak WooCommerce şüphesiz en önemli olanıdır. WooCommerce zaten e-ticarete odaklanan pazar rakiplerini bile aşarak bir fırtına ile çevrimiçi ticaret sektörünü alıyor.

21. Amazon Ortak Web Sitesi Nasıl Oluşturulur

WordPress Amazon Mağazası Oluşturun

Bir Amazon satış mağazası, ürünlerinizi dünyanın en büyük pazar yerinde satmanıza olanak tanır. WordPress ve Amazon gibi farklı platformları entegre etmek büyük bir şey gibi geliyor, ama gerçekten değil. Bu eğitici, bir WP mağazası başlatma, ürünlerinizi yeni pazarda taşıma ve elbette en tatlı kısmı kazancınızı toplama işleminin tamamını gerçekleştirir..

22. Multimedya Dosyaları Ekleme

WordPress Multimedya Ekleme

WP ile yayınlara resim, ses ve video dosyaları eklemek çok kolay. Yeni başlayanlar için bu kapsamlı WordPress öğreticisi, yerleşik WISYWIG editörünün nasıl çalıştığı ve içeriğinizi daha büyüleyici hale getirmek için multimedyayı nasıl entegre edeceğinize ışık tutuyor. Bonus olarak, hizalama ve boyut optimizasyonu ile ilgili bazı işlem yapılabilir ipuçları vardır.

23. FTP ile Dosya Yükleme

WordPress Dosya Yükle FTP

Çoğu kontrol paneli, verileri kolayca yüklemenizi sağlayan dahili bir dosya yönetim sistemi içerir. Bunu WP yönetici kontrol panelinden de yapabilirsiniz. Ancak, her iki yol da aynı anda yükleyebileceğiniz dosya sayısı ve boyutu ile sınırlıdır. Öte yandan, FTP genellikle daha hızlı, daha güvenlidir ve tüm bu kısıtlamaları ortadan kaldırır.

24. Favicon Ekleme

WordPress Sık Kullanılanlara Ekle

Çoğu web sitesinin, tarayıcı sekmenizde adlarından önce görünen simge durumuna küçültülmüş bir resme sahip olduğunu hiç fark ettiniz mi? Buna favicon denir. Markanızı geliştirmek ve daha unutulmaz kılmak için mükemmel bir fırsat sunuyor. Ayrıca, benden hoşlanıyorsanız ve her zaman bir ton pencereyi açık tutarsanız, favicons belirli bir sekmeyi hızlı bir şekilde bulmanız gerektiğinde büyük bir yardım olduğunu kanıtlar.

25. Gravatar Nasıl Eklenir

WordPress Gravatar Ekle

Global Olarak Tanınan Avatar anlamına gelen Gravatar, Web’deki görsel görüntünüzü temsil eder. Birden çok web sitesinde farklı profiller oluşturmak yerine, önceden tanımlanmış bilgilerinizi kullanarak tek bir hesabınız olabilir. Bu çözüm özellikle kendileri için bir ad oluşturan aktif blogcular için yararlıdır.

26. WordPress Multisite için Nihai Kılavuz

WordPress Çoklu Sitesi

WordPress, tek bir kurulum altında birden çok web sitesini çalıştırmak için şık bir seçenek sunar. Bu nasıl faydalı? Hangi durumlarda bu yöntemi benimsemelisiniz? O nasıl çalışır? Çok siteli fonksiyonun gerçek geliştiricilerinden bu mükemmel öğreticiyi takip edin ve tüm bir site ağını tek bir şapka altında çalıştırmanın avantajlarını öğrenin.

27. Birden Çok Dil Nasıl Eklenir

WordPress Çok Dilde

Uluslararası bir kitleye kendi ana dillerinde konuşmaktan daha iyi ne olabilir? Mevcut WordPress sitenize yeni diller eklemek, ek WP kurulumları olmadan mükemmel bir şekilde çalışır.

Kalite açısından, en küçük ayrıntıları bile hassaslaştırmanızı sağlamak için içeriğinizin manuel çevirisini kullanmanızı önemle tavsiye ederim. Makine öğrenmesinin gelişimi sayesinde dil eklentileri gün geçtikçe daha iyi hale geliyor, bu yüzden zamandan tasarruf etmeniz gerekiyorsa dikkate almak için mükemmel bir seçenek.

28. WordPress REST API’sini Kullanma

WP Rest API'sı

Uygulama programlama arabirimleri (veya basitçe API’ler) iki farklı uygulamanın birbirine bağlanmasına ve veri alışverişine olanak tanır. Örneğin, web sitenize alakalı bilgileri doğrudan Google’dan alacak bir harita yerleştirmek için Google Haritalar API’sını kullanabilirsiniz. Aynı mantığı WordPress’e uygulayarak, tümü REST API’sinin yardımıyla kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştirebilir ve site yeteneklerimizi geliştirebiliriz.

29. WordPress Site Bakım Takvimi

WordPress Site Bakımı

Web sitesi bakımı devam eden bir süreçtir. Mükemmel bir WP sitesi oluştursanız bile, siteyi izlemeniz ve her zaman güncel olmasını sağlamanız gerekir. Dikkate alınması gereken çok sayıda şey var, ancak korkmayın – onları ezbere hatırlamanıza gerek yok. Bu liste sizin için yapacak.

Artık temel işlemleri tamamladığımıza göre, web sitemizin nasıl göründüğünü ve hissettiğini düşünmenin zamanı geldi.

WordPress Temaları

30. Tema Nasıl Seçilir

Bir WordPress Teması Seçin

Web siteniz için doğru temayı seçmek çok önemlidir ve ben sadece hoş görünümlerden bahsetmiyorum. Görsel düzeniniz, ziyaretçilerin gezinme deneyimini önemli ölçüde artırabilir ve hatta genel site güvenliğini sağlamlaştırabilir. Konu hakkında bir sürü yararlı WordPress öğreticisi var, ancak bu kapsamlı kılavuz hepsini kapsıyor.

31. Temaları Özelleştirme

WordPress Temasını Özelleştirme

Tıpkı diğer tüm açık kaynaklı platformlarda olduğu gibi, WordPress altyapısının her yönü özelleştirilebilir. Doğru bilgi ve biraz tecrübeyle, yakında bir WP temasını değiştirmenin sadece tasarımcılar ve geliştiriciler için olmadığını öğreneceksiniz. Bir kez astığınızda, gökyüzü sınırdır!

32. Çocuk Teması Nasıl Oluşturulur

WordPress Çocuk Teması

Çevrimiçi kullanılabilirliğini bozmadan web sitenizde denemek istediğiniz herhangi bir ince ayar ve bükülme için bir test ortamı gibi alt temaları düşünün. Bir çocuk teması “ebeveynini” kopyalar ve diğer her şeyi hayal gücünüze bırakır. Yeni düzeni değiştirdikten sonra herhangi bir işlev eksikse, ana tema boşlukları doldurur.

33. Özel Yazı Tipleri Ekleme

WordPress Özel Yazı Tipleri Ekleme

İçerik yazı tipiniz görsel markanın vazgeçilmez bir öğesidir ve bu da çok ihtiyaç duyulan cazibeyi yeni işinize ekleyebilir. Bazı yerleşik seçenekler olabildiğince şık, her zaman benzersizliği aramalısınız. Web sitenizin yazı tipi, bunun için mükemmel bir yoldur.

34. Renk Psikolojisini Anlama

WordPress Renk Psikolojisi

Son çalışmalara göre, çevrimiçi alışveriş yapanların% 85’i, rengi belirli bir ürünü sevdikleri veya beğenmedikleri ana neden olarak belirtiyor. Bilinçli bir düzeyde yapsak da yapmasak da, renkler duyguları kışkırtabilir ve ilerici işletmeler zaten bu gerçeği kullanıyor.

35. A / B Testi Nasıl Yapılır

WordPress A-B Testi Gerçekleştir

Pazarlamacılar A / B test metodolojisini kullanmayı severler, çünkü önemli ölçüde pratik kullanım bulabilirler. Temel olarak, bir kararla karşılaştığınızda, onu iki (veya daha fazla) varyasyona bölebilirsiniz. Diyelim ki sitenizin yeşil veya mavi renk şemasına sahip olup olmayacağını merak ediyorsunuz. Her yeni ziyaretçiye farklı bir sürüm sunabilirsiniz ve toplanan metrikler hangi rengin en iyi performansı gösterdiğini size bildirir. Sonuçta – sayılar yalan söylemez, doğru?

Web sitenizin yeni şık görünümlerinden memnun olduğunuzda, bazı işlevler eklemeyi düşünebilirsiniz. Aşağıdaki WordPress eklentileri öğreticileri listesini farklı profesyoneller için değerlerine göre kategorilere ayırdık.

WordPress Eklentileri

36. WordPress Eklentileri Olmalıdır

WordPress Eklentileri Olmalıdır

WP kütüphanesindeki 50.000’den fazla eklenti ile kaybolmak oldukça kolaydır. Neyse ki, başlamak için gerekli araçları ve neden onlara ihtiyacınız olduğunu gösteren çok sayıda yararlı WordPress eklentisi öğreticisi bulabilirsiniz. Oradan dışarı, hepsi hayal gücünüze bağlı. Güvenlik risklerinden kaçınmak için yalnızca ihtiyacınız olanı eklediğinizden ve düzenli olarak güncellediğinizden emin olun..

37. Tasarımcılar için WordPress Eklentileri

Tasarımcılar için WordPress Eklentileri

Tasarımcılar WordPress ile yaratıcılıklarının tamamını gerçekleştirebilirler. WP web sitesinin görsel görünümünün her küçük yönü tamamen özelleştirilebilir ve size yardımcı olacak bir ton araç vardır. Tasarımcıların kolaylaştırmayı sevdiği en iyi eklentilerden bazılarına göz atın.

38. Geliştiriciler için WordPress Eklentileri

Geliştiriciler için WordPress Eklentileri

Bu, tüm web yöneticileri, geliştiriciler ve kod bağımlıları içindir. ElegantThemes, geniş eklenti kütüphaneleri ve en iyi WordPress eğiticilerinden bazılarıyla WP topluluğunda kendileri için bir isim yaptı. kılavuzu geliştiricilerin en çok tercih ettiği eklentileri ve neden bu kadar popüler olduklarını gösterecek.

39. Pazarlamacılar için WordPress Eklentileri

Pazarlamacılar için WordPress Eklentileri

Dijital pazarlama ile uzaktan ilgileniyorsanız Neil Patel’in tanıtımına ihtiyacı yoktur. Pazarlama tavsiyesine güvenmek için, alandaki en iyi etkilerden ve son derece başarılı bir dijital ajansın kurucusundan daha iyi bir insan düşünemiyorum. Bazı teknik bilgilerini paylaşmaktan ve favori eklentilerini belirtmekten memnuniyet duyuyor.

40. Yazarlar için WordPress Eklentileri

Yazarlar için WordPress Eklentileri

WordPress’in asıl amacı bloglamayı popülerleştirmekti, bu yüzden bloglarını güçlendirmek için hala WP’yi kullanan tüm yazarları unutmayalım. Yazma becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olan araçlardan web sitenizi korumaya yönelik önerilere kadar – bu eğitimde hepsi var. Ayrıca, rehber sık ​​sık güncellenir, böylece içindeki bilgilerin zamansız olduğundan emin olabilirsiniz.

41. Mağaza Sahipleri için WordPress Eklentileri

Mağaza Sahipleri için WordPress Eklentileri

Günümüzde bir online mağazaya sahip olmak pasta kadar kolaydır. Zaten bir en iyi e-ticaret sitesi oluşturucularına daha yakından bakın, ve şimdi mağaza performansınızı artırmak için kullanabileceğiniz çeşitli eklentiler hakkında daha fazla bilgi edinme zamanı. İşletmeniz için doğru araç setini seçin ve başarı yakında.

Eklentileri tamamladıktan sonra, bir sonraki ücretsiz WordPress öğretici seti size site hızınızı ve performansınızı iyileştirme hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretecek.

WordPress’i Hızlandırma

42. Web Sitenizin Hızını Kontrol Etme

WordPress Web Sitesinin Hızını Kontrol Edin

Birçok faktör performansını etkilediğinden, site hızı tek bir sayıya düşemez. İyi bir şey, sadece dünyanın dört bir yanından bağlantınızı ölçmenize izin vermekle kalmayıp aynı zamanda düzgün optimizasyon ipuçlarını da içeren çeşitli araçlar var. Benim tavsiyem birkaç tane seçmek ve aynı yerden elde ettikleri sonuçları karşılaştırmak olacaktır..

43. Resimlerinizi Optimize Etme

WordPress Resimleri Optimize Edin

Bir şeyi netleştireyim – resimleriniz, site hızınızı artırırken odaklanmanız gereken en önemli faktörlerden biri. Görüntü optimizasyonu, görselleri web sitenize yüklemeden önce başlayan dikkatli bir süreçtir. Bu optimizasyon kılavuzu WordPress yeni başlayanlar için uygundur, ancak ileri düzey kullanıcılar da düzgün tavsiyeler bulabilir.

44. Gzip Sıkıştırmasını Etkinleştirme

WordPress GZIP Sıkıştırma

WordPress ile resimlerinizi sıkıştırmak mutlak bir zorunluluktur. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ziyaretçilerimizi büyüleyebilir, ancak aynı zamanda sistem kaynaklarının adil bir şekilde paylaştırılmasını gerektirir. Fotoğraflarınızın optimum yükleme süresinin sağlanması yükü hafifletir ve sonuç olarak mutlu, geri dönen müşterilerin keyfini çıkarabilirsiniz..

45. CDN Nasıl Kullanılır

WordPress CDN

CDN veya içerik dağıtım ağı, tüm dünyada web sitenizin önbelleğe alınmış kopyalarını içeren bir sunucu ağıdır. Bir ziyaretçi sayfanıza her geldiğinde, konumuna en yakın olan sunucu içeriği görüntüler. Bu şekilde, büyük mesafelerin yol açtığı herhangi bir yavaşlamayı önleyebilirsiniz. WordPress barındırma sağlayıcınız genellikle bir CDN çözümü önerebilir ve hatta bir tane kurmanıza yardımcı olabilir.

46. ​​Tarayıcı Önbelleklemesinden Nasıl Yararlanılır?

WordPress Kaldıraç Tarayıcı Önbelleğe Alma

Bu hız kesmek, tarayıcınızın sayfanızın belirli bölümlerini önbelleğe almasını sağlar, böylece birisi her yere geldiğinde yüklenmez. Düzenli numara, .htaccess dosyanızda bazı değişiklikler yapılmasını gerektirir, ancak bu öğretici, WordPress’in tarayıcı önbelleğini maksimum avantajınıza nasıl kullanacağınızı öğretecektir..

47. Zaman Uyumsuz Yükleme Nasıl Kullanılır

WordPress Zaman Uyumsuz Yükleme

Javascript bugün çoğu web sitesinin merkezinde yer almaktadır. Sosyal medya düğmeleri, SEO eklentileri, temalar – her küçük site öğesi komut dosyaları çalıştırıyor ve bu komut dosyalarının kaynaklardan adil payına ihtiyacı var. Javascript işlemlerini optimize ettiğinizden emin olun, bu hemen genel hızınıza yansır..

Hız önemlidir – ve WP sitesini nasıl uçuracağınıza dair bazı derinlemesine ipuçlarından yararlanabilirsiniz – ancak güvenlik de öyle. WordPress öğreticilerinin bir sonraki seti size web sitenizin etrafında bir duvar inşa etmeyi öğretecek (ve bunun için ödeme yapmak için Meksika’ya gerek yok).

42. Web Sitenizin Hızını Kontrol Etme

WordPress Web Sitesinin Hızını Kontrol Edin

Birçok faktör performansını etkilediğinden, site hızı tek bir sayıya düşemez. İyi bir şey var, sadece dünyanın dört bir yanından bağlantınızı ölçmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda düzgün optimizasyon ipuçlarını da içeren çeşitli araçlar vardır. Benim tavsiyem birkaç tane seçmek ve aynı yerden elde ettikleri sonuçları karşılaştırmak olacaktır..

43. Resimlerinizi Optimize Etme

WordPress Resimleri Optimize Edin

Bir şeyi netleştireyim – resimleriniz, site hızınızı artırırken odaklanmanız gereken en önemli faktörlerden biri. Görüntü optimizasyonu, görselleri web sitenize yüklemeden önce başlayan dikkatli bir süreçtir. Bu optimizasyon kılavuzu WordPress yeni başlayanlar için uygundur, ancak ileri düzey kullanıcılar da düzgün tavsiyeler bulabilir.

44. Gzip Sıkıştırmasını Etkinleştirme

WordPress GZIP Sıkıştırma

WordPress ile resimlerinizi sıkıştırmak mutlak bir zorunluluktur. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ziyaretçilerimizi büyüleyebilir, ancak aynı zamanda sistem kaynaklarının adil bir şekilde paylaştırılmasını gerektirir. Fotoğraflarınızın optimum yükleme süresinin sağlanması yükü hafifletir ve sonuç olarak mutlu, geri dönen müşterilerin keyfini çıkarabilirsiniz..

45. CDN Nasıl Kullanılır

WordPress CDN

CDN veya içerik dağıtım ağı, tüm dünyada web sitenizin önbelleğe alınmış kopyalarını içeren bir sunucu ağıdır. Bir ziyaretçi sayfanıza her geldiğinde, konumuna en yakın olan sunucu içeriği görüntüler. Bu şekilde büyük mesafelerin yol açtığı herhangi bir yavaşlamayı önleyebilirsiniz. WordPress barındırma sağlayıcınız genellikle bir CDN çözümü önerebilir ve hatta bir tane kurmanıza yardımcı olabilir.

46. ​​Tarayıcı Önbelleklemesinden Nasıl Yararlanılır?

WordPress Kaldıraç Tarayıcı Önbelleğe Alma

Bu hız kesmek, tarayıcınızın sayfanızın belirli bölümlerini önbelleğe almasını sağlar, böylece birisi her yere geldiğinde yüklenmez. Düzenli numara, .htaccess dosyanızda bazı değişiklikler yapılmasını gerektirir, ancak bu öğretici, WordPress’in tarayıcı önbelleğini maksimum avantajınıza nasıl kullanacağınızı öğretecektir..

47. Zaman Uyumsuz Yükleme Nasıl Kullanılır

WordPress Zaman Uyumsuz Yükleme

Javascript bugün çoğu web sitesinin merkezinde yer almaktadır. Sosyal medya düğmeleri, SEO eklentileri, temalar – her küçük site öğesi komut dosyaları çalıştırıyor ve bu komut dosyalarının kaynaklardan adil payına ihtiyacı var. Javascript işlemlerini optimize ettiğinizden emin olun, bu hemen genel hızınıza yansır..

Hız önemlidir – ve WP sitesini nasıl uçuracağınıza dair bazı derinlemesine ipuçlarından yararlanabilirsiniz – ancak güvenlik de öyle. WordPress öğreticilerinin bir sonraki seti size web sitenizin etrafında bir duvar inşa etmeyi öğretecek (ve bunun için ödeme yapmak için Meksika’ya gerek yok).

WordPress’in Güvenliğini Sağlama

48. WordPress Nasıl Güncellenir

WordPress güncelleniyor

Uygulama güncellemeleri büyük bir şey. Neden? Yeni başlayanlar için, tabloya birçok yeni işlevsellik getiriyorlar, hata düzeltmeleri içeriyorlar ve genel site performansınızı iyileştiriyorlar. Bu tek başına yeterince ikna edici olmalıdır. Ancak işte asıl çekici: güncellemeler, bilgisayar korsanlarının sıklıkla sömürdüğü güvenlik açıklarını yayar. Aslında, çekirdek WP siber saldırıları WordPress’teki tüm güvenlik ihlallerinin% 31,5’ini oluşturmaktadır. Üzgün ​​olmaktan daha güvenli, değil mi??

49. WordPress Nasıl Yedeklenir

WordPress'i Yedekleme

Ana makinenize ve güvenlik önlemlerinize güvendiğiniz kadar, her zaman bir yedekleme planınız olmalıdır. Bu durumda – tam anlamıyla. Beklenmedik aksaklıklar olur ve sürprizlerle karşılaştığınız için veri kaybetme riskiniz olmaz. Bu nedenle, proaktif olun ve düzenli bir yedekleme stratejisiyle işletmenizin sorunsuz seyretmesini sağlayın.

50. Yönetici Giriş Sayfanızı Gizleme

WordPress Yönetici Sayfasını Gizle

Kaba kuvvet saldırılarını duydun mu? Bilgisayar korsanları, web sitelerine yetkisiz erişim elde etmek için bunları başlatır. Kaba kuvvet saldırıları yönetici sayfanıza gelir (varsayılan olarak / Wp-admin) ve giriş denemelerini simüle eden bir algoritma yürütün. Sonuna kadar milyonlarca kullanıcı / geçiş kombinasyonu çalıştırıyorlar. Şimdi yönetici sayfasını farklı, daha güvenli bir yere “taşıdığınızı” hayal edin. Kulağa basit geliyor, ama inanılmaz derecede etkili.

51. Oturum Açma Girişimlerini Sınırlama

WordPress Limit Giriş Denemeleri

Kendinizi bu sinir bozucu kaba kuvvet saldırılarına karşı korumanın bir başka yolu da yönetici sayfanızdaki giriş denemelerini sınırlamaktır. Bu şekilde, bilgisayar korsanı yerini bulsa bile, kötü amaçlı algoritmayı çalıştırmak birkaç denemeden sonra taş bir duvara çarpacaktır. Günün sonunda, sitenize fazladan bir güvenlik katmanı eklemek yalnızca yararınıza olabilir.

52. WordPress Şifre Koruması

Şifre Korumalı WordPress

İçeriğinizin bir kısmını (veya tümünü) meraklı gözlerden gizlemenizin birçok nedeni olabilir. Neyse ki, WordPress, web sitenizin herhangi bir bölümüne (bir sayfa, bir ürün, indirilebilir bir dosya) güvenli giriş yapmanızı sağlar. Nasıl yapacağınızı öğrenmek için bu faydalı eğitimi izleyin.

53. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Eklenir

WordPress Kurulumu İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması

WP uygulamanızı daha da güçlendirmenin bir yolu, oturum açıldığında iki faktörlü bir kimlik doğrulama eklemektir. Bilirsiniz, bazen bir fotoğrafa tıklamak veya bir harf / sayı kombinasyonu yazmak gibi kullanıcı ve girişimize girmenin yanı sıra bazen yapmamız gereken ekstra şeyler. Bugün, giriş sayfanızı güvenli hale getirmenin birkaç yaratıcı yolunu öğreneceksiniz.

Artık güvenliğimiz eşit – hala eksik bir şey gibi hissediyorsanız, onu gerçekten nasıl emprenye edilemez hale getireceğinizi öğrenin – ve site optimizasyonumuza daha fazla odaklanabiliriz. Bir sonraki WordPress eğitim rehberi seti, bu görevi olabildiğince zahmetsiz hale getirecek.

WordPress’i Optimize Etme

54. Mükemmel SEO Rehberi

Ultimate SEO Rehberi WordPress

Arama motoru optimizasyonu (veya kısaca SEO), web sitenizin ne kadar ileriye doğru arama sonuçlarında görüneceğini gösterir. Mutlak pazar lideri olan Google, sonuçları görüntülerken 200’den fazla faktörü hesaba katar ve bunların çoğunu etkilersiniz. Bunları nasıl kullandığınız, vızıldayan bir işletme veya bozuk bir işletme arasındaki farkı yaratabilir.

55. Bozuk Bağlantılar Nasıl Bulunur ve Onarılır

WordPress Bozuk Bağlantıları Bulma ve Düzeltme

Bir WordPress web sitesini taşımak veya alan adını kaçınılmaz olarak değiştirmek, bağlantılarınızın yeni konuma doğru bir şekilde yönlendirilmesini sağlamanız gerektiği anlamına gelir. Aksi takdirde, hem ziyaretçileri hem de arama motoru tarayıcılarını var olmayan sayfalara yönlendirecekler, bu da yepyeni bir solucan kutusu açıyor.

56. Arama Motorlarının Sitenizi Dizine Eklemesini Durdurma

WordPress Arama Motorlarının Dizine Eklemesini Durdur

Web siteleri sadece bir gecede görünmez. Mükemmelliğe ulaşana kadar çok dikkatli planlama, deneme yanılma ve sayısız redaksiyon alırlar. İlk aşamalarında doğrudan canlı sitede değişiklik yapmayı göze alabilse de, ana optimizasyon görevlerinizi bitirmeden önce arama robotlarının içeri girmesine izin vermemeniz daha iyi.

57. Kalıcı Bağlantılarınızı Nasıl Düzeltebilirsiniz

WordPress Hassas Kalıcı Bağlantılar

Mükemmel URL yapısı temiz, okunabilir ve mümkün olduğunca kısa. WordPress, genel SEO stratejiniz için gerekli kalıcı bağlantıların ne olduğunu anlar ve geliştirmeleri için bazı düzgün dahili seçenekler sunar. Bu kapsamlı eğitim her şeyi kapsar ve konuyla ilgili sık sorulan soruların cevaplarıyla tamamlar.

58. Geliştiriciler Hile Sayfası

WordPress Hile Sayfası

Bu daha ileri düzey kullanıcılar içindir. Kodlama becerileriniz varsa ve bunları WordPress sitenize uygulamak istiyorsanız – bu liste vazgeçilmez bir asistan olacaktır. Hile sayfası WordPress temelleriyle başlar ve ardından geliştirme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak temel unsurları kapsar.

59. WordPress’te Yandex Kurulumu

WordPress Kurulumu Yandex

Google açık ara en popüler arama motorudur… ancak her ülkede olması gerekmez. Kitleniz ağırlıklı olarak Rusya’dan geliyorsa, yerel arama motoru Yandex için optimize etmeyi düşünmelisiniz. Şirket sadece Rus arama motoru pazarının% 50’sinden fazlası, ülkeyi Google’ın en üst sıralarda yer almadığı dünyanın sayılı yerlerinden biri haline getirmek.

Bu noktaya kadar, WP mevcut platformunuzdan (ve anlaşılır bir şekilde) geçiş yapmak istediğiniz kadar harika ses çıkarmalıdır. Bu sonraki WordPress eğiticileri size süreç boyunca rehberlik edecek.

WordPress Geçişi

60. Bir Blogger Sitesini WordPress’e Taşıma

Blogger'ı WordPress'e taşıma

Blogger, en popüler bloglama platformlarından biridir ve bunun için iyi nedenler vardır. Ücretsiz kayıt, basit gezinme, net menüler – bunların hepsi yeni kullanıcılar tarafından sevilen temel faydalardır. Ancak siteniz büyüdükçe, kaçınılmaz olarak kısıtlamalarla karşılaşacaksınız, bu yüzden WordPress’e geçmek mantıklı olmayan bir çözümdür.

61. Bir Wix Sitesini WordPress’e Taşıma

Wix'i WordPress'e Taşıma

Bir başka popüler web sitesi oluşturma çözümü Wix. Tek başına olduğu kadar çekici, WordPress ile karşılaştırdığınızda, sadece orada değil. WP çok yönlülük ve yaratıcı özgürlük açısından en iyi seçimdir, bu yüzden geçiş yapmak istemek doğal değildir.

62. Joomla Sitesi WordPress’e Dönüştürme

Joomla'yı WordPress'e taşıma

Joomla yıllarca CMS pazarında en üst sırada yer aldı. Sonra WordPress fırladı ve rekabeti süpürdü. Bu yüzden Joomla kullanıcılarının yeni platforma akın etmeleri şaşırtıcı değildi. İki web oluşturma uygulaması doğal olarak farklıdır ve süreç tam olarak açık değildir. Neyse ki, tüm süreç boyunca size rehberlik edecek bir şey bulduk.

63. HTML’yi WordPress’e dönüştürme

HTML'den WordPress'e

Statik bir HTML sayfasını WordPress’e dönüştürmek göz korkutucu bir görev olabilir. Neyse ki, HTML kedisini kaplamanın birden fazla yolu var, bu yüzden seçiminizi kendinize en uygun hissettiğiniz yöntemle yapın. İşiniz bittiğinde, en büyük çevrimiçi topluluklardan birinin parçası olmanın tadını çıkarabilir ve tüm kaynaklarını kullanabilirsiniz..

64. Yerel Sunucudan Canlı Siteye WP Nasıl Taşınır

WordPress'i Yerelden Canlıya Taşı

Çoğu zaman, geliştiriciler değişiklikleri doğrudan canlı ortama uygulamak yerine WordPress’i yerel olarak oluşturmayı ve değiştirmeyi tercih ediyorlar. Bu yöntem, web sitenizin muz riskine girmeden çevrimdışı çalışmanın ve özelleştirmeleri test etmenin bariz avantajlarını getirir. Şimdi bunu birkaç kolay adımda nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

65. WordPress Yeni Bir Ana Bilgisayara Nasıl Taşınır

WordPress'i Yeni Ana Makineye Taşıma

Çoğu zaman, web sitenizi yeni bir ana bilgisayara taşıdığınızda, site aktarımıyla ilgilenirler. Yine de, bu bir verilen değil, bu yüzden kendi becerilerinizi test etmeye hazır olmak her zaman yararlıdır. WordPress’i taşımanıza ve bu arada herhangi bir veri kaybetmenize yardımcı olmayacak kapsamlı bir öğretici.

Şimdi WordPress ile bir web sitesi oluşturmanın tüm önemli yönlerini ele aldık ve yapacak çok şey var. Bu bilgi hazinesini kazmanıza izin vermeden önce, görsel-işitsel rehberlerden öğrenmeyi tercih edenler için küçük bir şeyim var.

WordPress Video Eğiticileri

66. 10 Dakikada WordPress Sitesi Nasıl Başlatılır

YouTube - Bir WordPress Sitesi Başlat

WPBeginner’ın eğitici videosu, canlı bir WP sitesi başlatmak için bir ana bilgisayar seçmenin ilk adımlarından bizi hızlı bir tura çıkarıyor. Çok fazla bilgi 10 dakikaya sığabiliyorsa, WordPress oyununa girmenin ne kadar hızlı olduğunu hayal edin.

67. Sıfırdan Tema Nasıl Geliştirilir

YouTube - WordPress Teması Geliştirin

Bu eğitici, WP temalarının arkasındaki karmaşıklıklara biraz daha derine dalıyor ve kendiniz bir WordPress geliştiricisi olmanıza izin veriyor. Videoyu izledikten sonra, CSS ve JS’yi daha iyi anlayabilecek ve görsel olarak çarpıcı bir web sitesi oluşturmada bu becerileri uygulayabileceksiniz..

68. Nasıl Online Mağaza Oluşturulur

Youtube - Bir WordPress Mağazası Oluşturun

WordPress ile yeni bir iş web sitesine başlamak önemli değil, ancak dikkate alınması gereken bazı ayrıntılar var. Bu nedenle, size hiçbir şeyi kaçırmamanız için en kapsamlı YouTube WordPress eğiticilerinden birini göstermeye karar verdim. Alışveriş sepetinizle, ürün uygulamanızla veya ödeme ağ geçidinizle ilgili yardıma ihtiyacınız olsun – bu video sizi ele geçirdi.

69. Docker Compose uygulamasını WordPress ile kullanma

WordPress Docker Oluştur

Docker Compose, çok kapsayıcı bir teknoloji kullanarak WordPress’i bir üst seviyeye taşımanıza izin veren bir araçtır. Yeni başlayan kullanıcılar için tam olarak uygun değildir, ancak benzer çerçeveler ve komut dosyası dillerinde yolunuzu biliyorsanız, Docker WP ile harikalar yapmanıza yardımcı olabilir.

Sarmalamak

İşte buradasın millet!

Bu, WordPress öğreticilerinin HostingTribunal listesini sonuçlandırır. Tam bir WP acemi olarak başlamış olsanız bile, şimdiye kadar deneyimli bir kullanıcı kadar güvende olmalısınız. Gördüğünüz gibi, en popüler CMS’nin kullanımı o kadar zor değil. Yani, biraz pratik yaparak, yakında hayallerinizin sitesini yaratacaksınız.

Bir şeyi kaçırdığımı veya bir WordPress konusuyla ilgili daha fazla bilgi istediğimi düşünün?

Bana bildirin, memnuniyetle ekleyeceğim. Şimdilik hoşçakalın ve…

… cips çantanızı unuttuğumuzu mu düşünüyorsunuz? Bu noktaya ulaştıysanız, o zaman çok iyi bir hak.

Cips paketi

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector