Różne typy hostingu wyjaśnione (udostępnione, VPS, dedykowane)

Różne rodzaje hostingu


Czy potrzebujesz miejsca na swoją witrynę, ale różne typy hostingu są zdezorientowane? W takim razie trafiłeś we właściwe miejsce.

Znalezienie odpowiedniego hosta nie jest łatwe. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Nawet jeśli przejrzałeś naszą listę najlepszych hostingu, możesz nadal mieć pewne znaki zapytania, która strona jest dla Ciebie odpowiednia.

Aby ci w tym pomóc, ten post da ci podstawy na temat tego, czym jest hosting i jakie rodzaje hostingu są dostępne. Następnie szczegółowo omówimy różne rodzaje hostingu, w tym sposób ich działania, zalety i wady oraz to, dla kogo najlepiej nadają się.

Gotowy? Więc zacznijmy.

Najpierw podstawy – czym dokładnie jest hosting?

różne rodzaje hostingu - wyjaśnienie hostinguNajpierw wyjaśnijmy, czym jest hosting.

To jest właściwie dość proste. Przeglądając witrynę internetową w przeglądarce, możesz to zrobić, ponieważ przeglądarka pobrała wiele plików wypełnionych kodem i przekształciła znaczniki w coś, co faktycznie widzisz.

Podobnie jak na komputerze, pliki te były gdzieś przechowywane, abyś mógł uzyskać do nich dostęp. Jednak zamiast dysku twardego znajdowały się na innym komputerze, tak zwanym serwerze.

Serwery są bardziej wydajne niż Twój laptop (dzięki czemu mogą zarządzać wieloma osobami uzyskującymi dostęp do strony w tym samym czasie), jednak składa się z tych samych rzeczy, co procesor, pamięć i inne elementy. Ma nawet system operacyjny, zwykle oparty na Linuksie.

Właściciel serwera wynajmuje go osobie będącej właścicielem witryny, którą przeglądasz, a także zapewnia inne usługi, takie jak zarządzanie serwerem, wsparcie, skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, kopie zapasowe i tak dalej. Proces udostępniania tej infrastruktury innym osobom nazywa się hostingiem. Osoba, która to robi, nazywa się dostawcą usług hostingowych.

Jak dotąd wszystko jasne? Fajnie, przejdźmy do dalszych szczegółów.

Jakie są różne typy hostingu?

pokazujące różne typy hostingu - współdzielone vs vps vs dedykowane

Hosting to więcej niż jedna rzecz. Przede wszystkim większość hostów oferuje wiele pakietów usług, które mogą być bardzo różne pod względem ceny i tego, co za to dostajesz.

Jednak jedną z pierwszych i najbardziej podstawowych decyzji, które musisz podjąć, jest wybór różnych rodzajów hostingu.

Chociaż istnieją różne sposoby rozróżnienia ofert hostingu (funkcje, poziom zarządzania), najbardziej podstawowe sposoby to spojrzenie na technologię zastosowaną na serwerze.

Ma to sens, ponieważ, jak zobaczycie poniżej, ta część określa również wiele innych czynników, takich jak wydajność, bezpieczeństwo, skalowalność i poziom wysiłku po twojej stronie.

Ponieważ robi to taką różnicę, zamiast patrzeć najpierw na firmy i ceny, lepiej skoncentruj się najpierw na ustaleniu, który z różnych rodzajów hostingu jest odpowiedni dla Ciebie. Następnie możesz nadal sprawdzać, co jest dostępne.

Poniżej dokładnie przeanalizujemy cztery najpopularniejsze rodzaje hostingu: hosting dzielony, VPS, dedykowany i chmurowy. Więc wiesz, jak podjąć decyzję dla siebie.

1. Shared Hosting – najlepszy dla początkujących

Shared Hosting

Hosting współdzielony jest dokładnie tak, jak to brzmi. W przypadku wspólnego konta hostingowego Twoja witryna znajduje się na tym samym serwerze, co kilka innych witryn.

Ile jest takich gron? To naprawdę zależy od konfiguracji i dostawcy hostingu. Jednak często zdarza się, że witryna może pomieścić setki, a nawet tysiące innych osób.

Plusy

Największą zaletą tej opcji jest to, że koszt serwera dzieli się również z wieloma osobami. Jeśli dostawca hostingu może umieścić kilkaset lub tysiące klientów na jednym serwerze, pozwala im rozłożyć koszty operacyjne na wiele podmiotów.

Właśnie dlatego hosting dzielony jest najbardziej przystępny cenowo. Możesz go kupić za tak niską cenę jak 2 USD / miesiąc przy średnim koszcie w przedziale 5- USD 10 USD / miesiąc. Idealne dla osób z ograniczonymi środkami i tych, którzy dopiero zaczynają.

Poza tym na współdzielonym koncie hostingowym zazwyczaj jesteś całkowicie zajęty konfiguracją. Konfiguracja jest bardzo niewielka, więc możesz całkowicie skoncentrować się na budowie swojej witryny.

Cons

Udostępnianie serwera wielu stronom jest jednak największym minusem tego rozwiązania. Jak wspomniano, serwer to komputer z zasobami takimi jak miejsce na dysku twardym, szybkość procesora i pamięć RAM.

VPS-vs-Shared

Te zasoby są skończone. Podobnie jak twój laptop zwalnia, gdy uruchamiasz zbyt wiele programów jednocześnie, rób te maszyny, gdy mają za dużo do zrobienia.

Ponieważ wszystkie witryny na wspólnym hoście wymagają zasobów serwera, możesz napotkać problemy, jeśli jedna z nich pochłania całą moc przetwarzania z powodu zwiększonego ruchu lub wadliwego kodu. Pozostawia to wszystkich do konkurowania o resztę, prowadząc do przestojów (co oznacza, że ​​Twoja witryna jest nieosiągalna) lub zmniejszenia prędkości ładowania.

Jest to zjawisko zwane „efektem złego sąsiada” i jednym z głównych powodów, dla których hosting dzielony jest najbardziej problematyczny z różnych rodzajów hostingu. Chociaż wielu hostów aktywnie próbuje uniknąć tego scenariusza, ryzyko związane z tą konkretną konfiguracją jest ryzykowne. W końcu, jeśli każdy klient płaci 5 USD miesięcznie, czy naprawdę warto poświęcić godziny wsparcia na jednego klienta? Nie całkiem.

Dla kogo to jest?

Czy hosting dzielony jest dobrym pomysłem? Tak! Może być świetny dla witryn mieszkaniowych, które nie mają jeszcze dużego ruchu (jeszcze), statycznych stron z broszurami, witryn programistycznych i testowych, witryn osobistych lub innych witryn, na których dostępność nie jest wielkim problemem.

Hosting współdzielony to również świetna opcja, jeśli masz bardzo napięty budżet. Umożliwia firmom tworzenie obecności w Internecie, nawet jeśli nie są w najlepszej sytuacji. Jako taki hosting dzielony jest niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym równość w sieci.

Niektóre z najbardziej znanych hostów w tym segmencie to Bluehost, Siteground i InMotion Hosting.

Zalecana dalsza lektura: 8 najlepszych tanich dostawców hostingu

2. Hosting VPS – Hosting współdzielony następnego poziomu

Hosting VPS

VPS oznacza Virtual Private Server. Jest najbardziej zrównoważony wśród różnych rodzajów hostingu. Serwer VPS jest nadal środowiskiem współdzielonym, ale sposób jego konfiguracji jest bardzo odmienny.

Podczas gdy wszystkie witryny na VPS współużytkują jeden serwer fizyczny, mieści wiele oddzielnych maszyn wirtualnych. To sprawia, że ​​jest to coś pomiędzy pośrednim hostingiem a uzyskaniem własnego serwera dedykowanego.

Plusy

VPS jest o wiele bardziej niezawodny i stabilny niż hosting dzielony. Przede wszystkim jest zwykle ograniczony do 10-20 witryn na serwer. To zmniejsza zapotrzebowanie na sam serwer.

Jednak prawdziwą poprawą jest to, że wszystkie zasoby są podzielone równomiernie i żadna strona internetowa nie może przekroczyć swojej partii. Gdy osiągniesz limit tego, co zostało Ci przypisane, Twoja strona może się zawiesić, ale pozostałe pozostaną stabilne.

Osiąga się to za pomocą maszyn wirtualnych, które tworzą separację na serwerze. Ten prosty dodatek łagodzi większość efektów złego sąsiada.

Kolejną dużą zaletą serwerów VPS jest to, że zapewniają one większą elastyczność i pozwalają dostosować środowisko. Na współdzielonych hostach nie jest to możliwe, ponieważ zmieniłoby to również konfigurację wszystkich innych. Ponieważ Twoje konto jest zawarte w maszynie wirtualnej, możesz wprowadzać zmiany bez wpływu na innych.

Wreszcie, VPS jest skalowalny. Ponieważ korzystasz z maszyny wirtualnej, która zajmuje pewien procent zasobów dostępnych na serwerze, zwiększenie dostępnej dla ciebie przestrzeni nie stanowi żadnego problemu. Jest to duży komfort dla właścicieli firm, którzy oczekują, że ich witryny będą się rozwijać.

Cons

Nie ma zbyt wielu wad tego typu hostingu. Najważniejsze jest oczywiście to, że kosztuje więcej niż rozwiązania niższego poziomu. Tak więc, jeśli masz napięty budżet, musisz znaleźć rozwiązanie, które będzie dla Ciebie opłacalne.

Jednak chociaż średni koszt VPS kosztuje około 50 USD / miesiąc (i może wzrosnąć aż do 200 USD), można uzyskać VPS od około 20 USD / miesiąc. Ponadto, gdy osiągniesz wyższy poziom tego typu hostingu, prawdopodobnie zarabiasz wystarczająco dużo pieniędzy, aby łatwo pokryć koszty.

Drugą rzeczą w hostingu VPS jest to, że wraz z większą mocą konfiguracyjną wiąże się to również z większą odpowiedzialnością. Jeśli nie wiesz, co robisz, możesz usunąć kluczowe pliki lub oprogramowanie bez wiedzy o tym. Tak więc, aby naprawdę z tego skorzystać, musisz się kształcić.

Dla kogo to jest?

Jeśli masz pieniądze, zalecamy jak najszybszą aktualizację do VPS. Choć jest droższy, nawet najniższy poziom jest zwykle znacznie lepszy niż jakiekolwiek udostępnione rozwiązanie hostingowe.

Najpóźniej, gdy zaczniesz otrzymywać przyzwoity ruch, czy powinieneś się przenieść? Pamiętaj jednak, aby sprawdzić szczegóły tego, co otrzymujesz (opłaty konfiguracyjne, moc procesora, pamięć, miejsce do przechowywania, przepustowość), aby wiedzieć, że tego potrzebujesz.

Niektóre dobrze znane i cenione rozwiązania VPS są oferowane przez inMotion Hosting i Dreamhost.

3. Hosting dedykowany – dla dużych lig

Hosting dedykowany

Jak sama nazwa wskazuje, dedykowany hosting oznacza po prostu: masz serwer dla siebie. Zapewnia to wiele korzyści, ale ma również kilka wad.

Plusy

Przede wszystkim jedną z głównych zalet dedykowanego hostingu jest to, że neguje on wszystkie problemy złych sąsiadów tylko dlatego, że ich nie ma. Żadna inna strona internetowa nie może ukraść twoich zasobów, stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa ani powodować innych problemów. To odróżnia go od różnych rodzajów hostingu, o których mówiliśmy wcześniej.

Ponadto, ponieważ masz własny komputer, wiele firm pozwala na jego szerokie dostosowanie. Możesz wybrać system operacyjny, ilość i typ pamięci oraz inne elementy sprzętowe. Daje to dużą elastyczność.

Cons

Oczywiście tego rodzaju konfiguracja wiąże się z pewnymi kosztami. Wynajem dedykowanego serwera nie jest tani. Ceny zaczynają się od 60 USD / miesiąc i sięgają nawet 350 USD / miesiąc. Jednak w momencie, gdy Twoja firma potrzebuje dedykowanego serwera, prawdopodobnie powinieneś być w stanie ponieść koszty.

Oprócz tego musisz naprawdę sporo wiedzieć o komputerach i technologii serwerów. Chociaż istnieją zarządzane dedykowane rozwiązania hostingowe, nadal musisz wiele zrobić samodzielnie.

Z drugiej strony, możesz uzyskać całkowicie niezarządzaną usługę, w której musisz sam zainstalować system operacyjny, nie mówiąc już o wszystkich narzędziach potrzebnych do uruchomienia serwera WWW, skanowania bezpieczeństwa, usuwania złośliwego oprogramowania i tak dalej. Możesz również zatrudnić administratora serwera. To jednak pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Ponadto, dzięki dedykowanemu serwerowi, wkładasz wszystkie jajka do jednego koszyka. Jeśli sprzęt ulegnie awarii, witryna zostanie wyłączona. W innych ustaleniach inne moduły mogą przejąć kontrolę w przypadku awarii lub zostać automatycznie wymienione. W przypadku serwerów dedykowanych, zwłaszcza jeśli monitorujesz je sam, może to potrwać dłużej.

Dla kogo to jest?

Czy ktoś kiedykolwiek potrzebuje dedykowanego hostingu? To jest dyskusyjne. W dzisiejszym świecie, w którym chmury VPS są coraz lepsze, potrzeba posiadania własnego serwera maleje. Oczywiście, może zająć o wiele więcej trafień niż tradycyjny VPS, jednak pod względem skalowalności nigdzie nie jest w pobliżu niczego, co mógłby zapewnić system oparty na chmurze (więcej na ten temat poniżej).

Poza tym wysokiej klasy VPS może być znacznie tańszy niż dedykowany serwer niskiej klasy, a także o wiele potężniejszy. Nie daj się zwieść myśleniu, że dedykacja jest bardziej zaawansowaną opcją tylko dlatego, że jesteś jedyną osobą na serwerze. Zamiast tego spójrz na dostępne zasoby, to jest naprawdę ważne.

Tak więc, spośród różnych rodzajów hostingu omawianych tutaj, ten jest najmniej prawdopodobny. Tylko dwa razy mówimy, że zdecydowanie powinieneś wybrać serwer dedykowany, jeśli masz wysoce wyspecjalizowane potrzeby w zakresie sprzętu lub chcesz mieć znacznie większą kontrolę nad prywatnością danych niż gdziekolwiek indziej.

Niektóre z najlepszych hostów dedykowanych to LiquidWeb, GreenGeeks i PickaWeb.

4. Cloud Hosting – przyszłość hostingu

Hosting w chmurze

Hosting w chmurze jest zasadniczo taki sam jak hosting VPS, ponieważ masz również swoją witrynę na maszynie wirtualnej.

Jednak zamiast jednego serwera fizycznego witryna jest częścią całej sieci komputerów, z której może dynamicznie pobierać całą potrzebną moc.

Tego rodzaju konfiguracja staje się coraz bardziej powszechna. Niektóre firmy nawet nie nazywają już swoich usług VPS, na przykład Cloud lub Cloud VPS.

Plusy

Jedną z największych zalet hostingu w chmurze jest skalowalność. Tradycyjny VPS można skalować, ale tylko do pewnego momentu. Jest ograniczony przez pojemność sprzętu, na którym jest włączony. Na serwerze z 32 GB pamięci RAM Twoja witryna nigdy nie będzie mieć dostępu do 64 GB w razie potrzeby.

Nie dotyczy to systemu opartego na chmurze. Zamiast dzielić jeden komputer na kilka maszyn wirtualnych, łączy kilka komputerów w potężny serwer wirtualny, który może następnie udostępniać swoje zasoby w zależności od potrzeb. Niezależnie od tego, ile Twoja witryna wymaga, tyle może uzyskać.

Ponadto naliczane są tylko opłaty za zasoby, z których faktycznie korzystasz. Może to być lepsze rozwiązanie niż płacenie stałej ceny za serwer dedykowany, którego nigdy nie wykorzystasz całej pojemności.

Tego typu konfiguracja jest również dobra ze względów bezpieczeństwa, szczególnie ataków DDoS. W tego typu atakach serwer jest przytłoczony niezliczoną liczbą równoległych żądań, dopóki nie ulegnie awarii. W sieci w chmurze możesz rozłożyć te żądania na wiele różnych komputerów i znacznie złagodzić ich działanie w porównaniu z dowolnym systemem z jednym serwerem.

Cons

Główną wadą hostingu w chmurze jest to, że koszty nie zawsze są w pełni przewidywalne. Wielu dostawców hostingu w chmurze korzysta z połączenia ustalonych cen i opłat zgodnie z rzeczywistym użyciem. W przypadku gwałtownych wzrostów może to znacznie zwiększyć koszty. Chociaż zwykle oznacza to również, że zarabiasz lepiej i dlatego możesz ponieść koszty, o czym warto pamiętać.

Dla kogo to jest?

cloud_hosting

Systemy w chmurze są świetne, jeśli chcesz mieć możliwość skalowania swojej witryny znacznie bardziej niż tradycyjne systemy. W przyszłości prawdopodobnie zastąpi wspólne i dedykowane opcje, gdy technologia stanie się bardziej zaawansowana.

To powiedziawszy, w tym momencie nie ma wielkiego znaczenia, czy szukasz VPS czy hostingu w chmurze. Wiele firm i tak zastępuje swój zwykły system VPS opartym na chmurze, po prostu ze względu na korzyści, jakie oferuje. Nawet jeśli korzystasz z prostego VPS, możesz używać hostingu w chmurze bez wiedzy.

Niektóre znane hosty zapewniające hosting w chmurze to Dreamhost, Google Cloud Platform, Amazon Web Services i Linode.

Który z różnych rodzajów hostingu jest dla Ciebie?

Wybór pakietu hostingowego może być dość trudny i wymaga dużo uwagi. Jednak pierwszym krokiem jest zrozumienie różnych rodzajów hostingu dostępnych dla Ciebie. Mam nadzieję, że ten artykuł dał ci podstawy do zrobienia tego.

Jeśli dopiero zaczynasz (na przykład podczas budowania pierwszego bloga / witryny), możesz korzystać z hostingu współdzielonego. Zawsze można później przejść do bardziej wydajnej konfiguracji. Tylko jeśli wiesz, że Twoja witryna ma potrzeby, których hosting współdzielony nie może spełnić, zapoznaj się z innymi opcjami od samego początku.

Po podjęciu decyzji warto spojrzeć na kilka firm. Zalecamy sprawdzenie naszych najwyżej ocenianych gospodarzy, aby znaleźć najlepszych. Sprawdź, co oferuje, i porównaj pamięć RAM, miejsce na dysku, wykorzystanie CDN, przepustowość i inne wymierne zasoby. Następnie spójrz na wszelkie dodatkowe funkcje, których potrzebujesz.

Pod koniec procesu powinieneś mieć 2-3 ulubione, w którym momencie sprowadza się to do osobistych preferencji. Być może krótka rozmowa ze wsparciem – aby ocenić ich przydatność – przejdzie długą drogę.

Potrzebujesz więcej informacji na temat hostingu? Zapoznaj się z artykułami, takimi jak miejsce rejestracji nazwy domeny i opcje tworzenia witryny przez kreatora stron.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector