Jak dostosować WordPress

Logo WordPressW dawnych czasach trzeba było znać HTML, aby zaprojektować stronę internetową. Ponieważ sieć stała się bardziej zaawansowana i złożona, musisz nauczyć się Javascript.


Jednym ze sposobów uniknięcia tego jest użycie systemu zarządzania treścią (CMS). CMS, taki jak WordPress lub Wix, wykonuje dla Ciebie ciężkie prace. Za pomocą motywów, edytora WYSIWYG i wstępnie przygotowanych widżetów możesz zbudować profesjonalnie wyglądającą stronę internetową bez pisania ani jednego wiersza kodu.

WordPress jest zdecydowanie najpopularniejszym CMS na świecie. Według stanu na marzec 2020 r. Korzysta z niego ponad 35 procent witryn. Ale dlaczego jest tak popularny??

Odpowiedź brzmi: WordPress osiągnął idealną równowagę między dostosowaniem a łatwością obsługi. Możesz użyć domyślnego motywu i stworzyć szybką i brudną stronę blogu. Lub możesz zainstalować wtyczki i zbudować prawdziwie profesjonalną stronę internetową.

Tutaj omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o dostosowywaniu witryny WordPress. Porozmawiamy o podstawowych ustawieniach, motywach i widżetach. Porozmawiamy również o bardziej zaawansowanych funkcjach, takich jak wtyczki, analizy i inne zintegrowane narzędzia.

Uwaga: Jeśli jesteś w stanie samodzielnie zająć się projektowaniem i dostosowywaniem, znacznie zmniejszysz koszty tworzenia witryny.

Przyjrzyjmy się bliżej!

Dostosowywanie WordPress 101

Istnieje kilka sposobów dostosowania witryny WordPress. Być może najważniejsze jest to, że WordPress nie jest firmą hostingową. To tylko CMS. W rezultacie musisz wybrać własnego hosta i zarejestrować własną nazwę domeny. Wiele hostów oferuje wysokiej jakości dedykowany hosting WordPress, z wstępnie zainstalowanym WordPress na twoim serwerze.

dostosowanie wordpress

Po rozwiązaniu problemu z hostingiem następnym krokiem jest zbudowanie witryny. Istnieją dwa podstawowe sposoby dostosowania witryny WordPress:

 • Wybór motywu
 • Dodawanie widżetów
 • Dodawanie menu

Później omówimy bardziej szczegółowo wszystkie trzy opcje, ale oto ich sedno:

Tematy określ układ i schemat kolorów swojej witryny. Możesz zbudować podstawowy format bloga, galerię zdjęć i inne popularne typy stron. Możesz nawet wybrać inny motyw dla swojej strony głównej, aby nadać swojej witrynie bardziej indywidualny wygląd.

Widżety to narzędzia, zwykle umieszczone na pasku bocznym, które zapewniają wartość dodaną. Typowe widżety obejmują łącza do mediów społecznościowych lub formularz rejestracji e-mail.

Menu ułatwić odwiedzającym poruszanie się po Twojej witrynie. Załóżmy na przykład, że prowadzisz warsztat samochodowy. Na górze strony możesz mieć menu z linkami do części, usług, mapą Twojej lokalizacji w Google i stroną „skontaktuj się z nami”.

Oprócz tych opcji istnieją inne, bardziej zaawansowane sposoby dostosowywania witryny. Jednym z nich jest utworzyć kaskadowy arkusz stylów (CSS). CSS umożliwia dostosowanie czcionek, kolorów i rozmiarów czcionek do różnych stylów tekstu. Zamiast ręcznie ustawiać rozmiary i kolory czcionek dla każdej strony, możesz utworzyć wstępnie ustawione opcje dla nagłówków, podtytułów i zwykłego tekstu oraz wybrać je szybko i łatwo.

Możesz nawet tworzyć niestandardowe nagłówki dla swojej witryny WordPress. Niestandardowy nagłówek połączy całą witrynę. Każda strona będzie wyglądać jak część większej całości, nawet jeśli motyw jest inny.

Czy możesz w pełni dostosować WordPress?

Kiedy myślisz o WordPressie, prawdopodobnie myślisz o blogu lub innej witrynie zorientowanej na treść. Rzeczywiście, jest używany przez tak prestiżowe firmy jak Flickr, LinkedIn i BBC America. Ale przypuśćmy, że chcesz zintegrować bardziej zaawansowane funkcje, takie jak fora, boty na czacie klienta lub e-commerce? WordPress nie obsługuje natywnie żadnej z tych aplikacji.

Na szczęście są dosłownie tysiące wtyczek, które dodają funkcjonalność do Twojej witryny. Ten bogaty ekosystem obejmuje niemal każdą funkcję internetową, jaką możesz sobie wyobrazić. Jeśli więc chcesz dodać forum lub stronę e-commerce do swojej witryny, z pewnością możesz to zrobić.

instalacja wtyczki wordpress

Jedynym problemem jest to, że te wtyczki nie skalują się dobrze. Są przeznaczone dla małych i średnich witryn, a większe witryny będą musiały używać coraz bardziej skomplikowanych kludges, aby utrzymać wydajność. W takim przypadku możesz rozważyć bardziej zaawansowany CMS z bardziej natywnymi funkcjami.

Z drugiej strony, jeśli Twoja witryna stała się tak duża, że ​​przerosłeś WordPress, to dobry problem.

Ustawienia ogólne WordPress

Przed rozpoczęciem budowy witryny WordPress poprosi o skonfigurowanie podstawowych ustawień, takich jak nazwa użytkownika, hasło i inne podstawowe ustawienia serwera. To dobry moment, aby upewnić się, że witryna WordPress jest bezpieczna, ponieważ błędne ustawienia podstawowe mogą narazić Cię na ataki hakerów.

ochrona hasłaZanim się nawet zalogujesz, WordPress poprosi cię o utworzenie nazwy użytkownika i hasła. Upewnij się, że używasz silnego hasła. I nigdy, nigdy nie używaj „admin” jako nazwy użytkownika. Jest to pierwsza rzecz, którą hakerzy będą próbowali odgadnąć, ponieważ wielu twórców nigdy tego nie zmienia.

Po zalogowaniu zobaczysz pulpit, na którym będziesz wykonywać większość swojej pracy. Na początku deska rozdzielcza jest nieco zagracona. Na ekranie znajduje się kilka widżetów, ale nie wszystkie z nich są konieczne dla wszystkich użytkowników.

W prawym górnym rogu ekranu znajduje się mały link z napisem „Ustawienia ekranu”. Kliknij to, aby wyłączyć poszczególne widżety. Najpierw powinny znaleźć się widżety „Witamy”, „Szybki szkic” oraz „Wydarzenia i wiadomości WordPress”. Większość ludzi nigdy nie będzie korzystać z tych funkcji.

Następnie kliknij link „Ustawienia” po lewej stronie i kliknij link „Ustawienia ogólne”.

Tam zobaczysz najbardziej podstawowe opcje witryny. Pierwsze dwa pola umożliwiają wprowadzenie tytułu i sloganu witryny. Tytuł strony pojawi się na kartach przeglądarki, a tytuł i slogan pojawią się u góry strony w wielu motywach WordPress. Ponieważ są to pierwsze rzeczy, które wiele osób zobaczy, odwiedzając Twoją witrynę, warto się nad nimi zastanowić.

Następnie musisz wprowadzić adres WordPress. Powinna to być domena, którą zarejestrowałeś dla swojej witryny. WordPress automatycznie przeszuka katalog WordPress, aby znaleźć twoją stronę główną. Jeśli Twoja strona główna jest inna – na przykład jeśli jest hostowana na innym serwerze – wpisz ten adres URL w polu „Adres strony”. Jednak w przypadku większości witryn adres WordPress i adres witryny powinny być takie same.

Ogólne ustawienia pulpitu nawigacyjnego WordPress

Możesz także zmienić adres e-mail administracji. Domyślnie będzie to adres administratora Twojej witryny. Jeśli masz inne konto e-mail, takie jak Gmail, możesz wprowadzić te informacje tutaj.

jak wybrać rolę użytkownika w ustawieniach ogólnych wordpress

Dla większości osób jest to dobry pomysł, ponieważ hakerzy będą mieli trudność z odgadnięciem tych informacji. W najgorszym przypadku posiadanie adresu e-mail administratora, który nie znajduje się na serwerze WordPress, ułatwi resetowanie hasła administratora WordPress.

U dołu strony możesz wybrać strefę czasową, format daty, format czasu i język witryny. Są to głównie opcje administracyjne i nie wpływają na komfort użytkowania.

Różnorodne role użytkowników

Jest jeszcze jedna opcja, o której powinniśmy porozmawiać: nowa domyślna rola użytkownika. Oto krótkie podsumowanie ich znaczenia:

 • Superadmin udostępnia użytkownikowi wszystkie funkcje administracyjne w witrynie, a także wszelkie inne witryny w tej samej sieci. Jeśli nie masz sieci, to ustawienie nie ma sensu.
 • Admin daje użytkownikowi wszystkie dostępne opcje administracyjne. W większości witryn będziesz jedynym administratorem. Ale jeśli prowadzisz witrynę z zaufanym partnerem, będziesz chciał, aby był on administratorem.
 • The Redaktor rola pozwala użytkownikowi publikować i edytować dowolny post w witrynie. Może to być przydatne, jeśli pracujesz nad projektem współpracy z innymi partnerami. Zasadniczo mogą edytować zawartość witryny, ale nie ogólny format ani funkcje zabezpieczeń.
 • Autor pozwala użytkownikowi publikować i edytować wszelkie utworzone przez siebie posty. Nie będą jednak mogli edytować treści utworzonych przez innych użytkowników.
 • ZA Współpracownik może pisać posty. Nie mogą ich jednak opublikować. Wszystko, co napisali, musi zostać opublikowane przez redaktora lub administratora.
 • ZA Abonent mogą zarządzać tylko własnym profilem.

Ogólnie rzecz biorąc, chcesz pozostawić domyślną rolę użytkownika ustawioną na „Subskrybent”. Gdy ktoś ma już konto na twoim serwerze, zawsze możesz użyć swoich uprawnień administracyjnych, aby zmienić jego rolę. Jeśli masz więcej niż garść użytkowników, najłatwiejszym sposobem zarządzania nimi jest użycie narzędzia innej firmy, takiego jak phpMyAdmin.

Jeśli później zdecydujesz się zmienić którekolwiek z tych ustawień, możesz to łatwo zrobić. Wystarczy przejść do strony Ustawienia ogólne i wprowadzić potrzebne zmiany.

Dostosowywanie motywów WordPress

Po skonfigurowaniu podstawowych ustawień nadszedł czas na dostosowanie wyglądu i stylu witryny. Pierwszym krokiem w tym procesie jest wybór motywu WordPress. Istnieją dwa rodzaje motywów: darmowe motywy i motywy premium. Na początek przyjrzyjmy się, jak zainstalować bezpłatny motyw.

Na pulpicie nawigacyjnym kliknij link „Wygląd” po lewej stronie, a następnie kliknij przycisk „Motywy”. Tam zobaczysz kafelkowe wyświetlanie wszystkich motywów, które są obecnie przechowywane na twoim serwerze.

jak zmienić motyw WordPress

Jeśli prowadzisz hosting na dedykowanym serwerze WordPress, będzie już kilka opcji. Jeśli nie lub chcesz wybrać inny wygląd, musisz zainstalować nowy motyw.

Darmowy motyw może nie być najbezpieczniejszą opcją

W sieci istnieje kilka repozytoriów motywów WordPress. Ale jak mówi przysłowie: „jeśli wydaje się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest”. Wiele z tych „bezpłatnych” motywów jest wbudowanych w moduły do ​​śledzenia reklam, a nawet złośliwe oprogramowanie, które może zagrozić bezpieczeństwu Twojej witryny.

Aby zachować bezpieczeństwo, najlepszym miejscem do znalezienia motywu jest wybranie jednego z oficjalnego repozytorium WordPress. Stamtąd możesz wyszukiwać motywy, aby znaleźć taki, który odpowiada Twoim potrzebom. Wybierz zabawny motyw dla swojego bloga ogrodniczego lub bardziej zapinany motyw na profesjonalnego bloga.

oficjalne repozytorium motywów WordPress

Gdy znajdziesz taki, który Ci się podoba, po prostu naciśnij przycisk „Pobierz”. Zostanie zapisany na twoim komputerze jako plik .zip. Stamtąd wróć do strony motywów pulpitu nawigacyjnego WordPress i naciśnij przycisk u góry z napisem „Dodaj nowy”. Wybierz plik .zip swojego motywu, a zostanie on przesłany na Twój serwer.

Wybierz motyw, a będziesz mieć kilka opcji. Najpierw możesz kliknąć „Szczegóły & Podgląd ”, który da Ci podgląd na żywo w akcji, z tekstem wypełniającym i obrazami. Pozwala to uzyskać lepszy obraz tego, jak to wygląda, bez publikowania go w Internecie. Jeśli jesteś zadowolony, po prostu kliknij „Aktywuj”, a motyw zostanie uruchomiony.

podgląd motywu wordpress

WordPress ma edytor motywów, który pozwala ręcznie edytować motyw. Nawet jeśli znasz się na HTML, PHP i CSS, nie używaj go. WordPress ostrzega cię nawet przed tym. Powodem jest to, że możesz trwale uszkodzić swoją witrynę, więc musisz ponownie zainstalować motyw i zacząć od zera. Ponadto wszelkie zmiany zostaną utracone w przyszłych aktualizacjach motywu.

Jeśli chcesz ulepszyć motyw, rozważ zainstalowanie wtyczki do edycji motywu. Na przykład Elementor to doskonały, bezpieczny edytor WYSIWYG, który nie uszkodzi Twojej witryny. Dostępne są również inne opcje innych firm, takie jak Gutenberg.

Jeśli naprawdę chcesz ręcznie edytować motyw, musisz utworzyć motyw podrzędny. Zapewni to, że Twój motyw nie zostanie uszkodzony przez przyszłe aktualizacje. Minusem jest to, że wcale się nie aktualizuje. Jeśli w motywie występuje problem z zabezpieczeniami, który później zostanie załatany, przegapisz tę poprawkę.

Inną ważną kwestią jest to, że większość użytkowników Internetu ma teraz dostęp do Internetu za pośrednictwem smartfonów. Aby zapewnić czyste i wygodne wrażenia dla tych osób, musisz wybrać motyw z responsywnym designem. Zanim przejdziesz dalej, po prostu utwórz fałszywą stronę i przeprowadź ją przez test Google na urządzenia mobilne.

Motywy WordPress Premium

Oprócz darmowych motywów istnieje kilka firm, które sprzedają motywy premium. Oprócz oferowania szerszej gamy opcji, Motywy premium mają kilka zalet. Obejmują one:

 • Częstsze aktualizacje dla programistów, które zapewniają większe bezpieczeństwo
 • Zgodność z najnowszymi standardami WordPress, HTML, PHP i CSS
 • Obsługa klienta WordPress w celu rozwiązywania problemów i dostosowywania

Po pobraniu motywu premium po prostu zainstaluj go w taki sam sposób, jak darmowy motyw. To, czy jest to warte tego kosztu, zależy od Ciebie.

Konfiguracja wtyczki WordPress

wtyczki wordpressJeśli chcesz wyjść poza podstawową funkcjonalność WordPressa, musisz skorzystać z wtyczek. Wtyczki to dodatkowe narzędzia, których można użyć do poprawy bezpieczeństwa witryny, tworzenia automatycznych kopii zapasowych, a nawet zwiększenia wydajności witryny.

Wadą wtyczek jest to, że dajesz im dostęp do danych witryny. W rezultacie wadliwa wtyczka może zagrozić bezpieczeństwu Twojej witryny. Przed zainstalowaniem wtyczki zapoznaj się z recenzjami w witrynie innej firmy, aby upewnić się, że nie ma żadnych znanych wad bezpieczeństwa. Najlepszym sposobem na znalezienie bezpiecznej wtyczki jest skorzystanie z oficjalnego repozytorium WordPress.

Podobnie jak w przypadku instalowania motywu, aby zainstalować wtyczkę, musisz ją najpierw pobrać. Wtyczka zostanie pobrana jako plik .zip, który musisz rozpakować przed przesłaniem.

Gdy to zrobisz, otwórz pulpit WordPress, wybierz menu „Wtyczki” i kliknij „Dodaj nowy”. U góry ekranu zobaczysz przycisk „Prześlij wtyczkę”. Wybierz ten przycisk, prześlij swoją wtyczkę i jesteś gotowy do jej skonfigurowania.

jak wgrać wtyczkę wodpress

Po pomyślnym zainstalowaniu wtyczki zobaczysz monit o jej skonfigurowanie. Większość wtyczek WordPress jest wstępnie skonfigurowana, ale nadal warto sprawdzić opcje. Ponieważ opcje różnią się znacznie między różnymi wtyczkami, musisz skonsultować się ze stroną pomocy wtyczki, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat różnych ustawień.

Trudno jest podać kompleksowy przewodnik na temat potrzebnych wtyczek, ponieważ dokładny typ zależy od typu prowadzonej witryny. To powiedziawszy, jest kilka, które powinieneś zainstalować od razu z nietoperza.

 • Yoast został zaprojektowany, aby pomóc Ci poprawić pozycję witryny w wyszukiwarkach. Zawiera wiele wbudowanych narzędzi, które pomagają tworzyć treści przyjazne wyszukiwarkom, w tym wybór odpowiednich słów kluczowych dla linków. Wersja premium zawiera nawet wskazówki dotyczące dodatkowych słów kluczowych, które należy uwzględnić w tekście.
 • Akismet jest koniecznością, jeśli Twoja witryna pozwala na komentarze. Jest to filtr antyspamowy, który eliminuje znane linki spamowe, aby utrzymać czystość sekcji komentarzy.
 • Duplikator ułatwia tworzenie kopii zapasowych dla witryny WordPress. Uruchom kopię zapasową przed wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian. Jeśli Twoje zmiany spowodują awarię witryny, po prostu przywróć kopię zapasową, a wrócisz do trybu online. Duplikatora można także użyć do łatwej migracji witryny z jednego hosta na inny.

Wtyczki WordPress Premium

Podobnie jak w przypadku motywów, nie wszystkie wtyczki WordPress są bezpłatne. Czasami trzeba zapłacić za wtyczkę premium. Może to być koszt jednorazowy lub abonament miesięczny. Zaletą tego jest to, że zyskujesz lepszą obsługę, co jest szczególnie ważne w przypadku wtyczek związanych z bezpieczeństwem.

Jeśli zamierzasz zainstalować jedną wtyczkę premium, zainstaluj Defender Security. Ta wtyczka umożliwia administratorom uwierzytelnianie dwuskładnikowe, a także mnóstwo innych funkcji bezpieczeństwa. Jest bezpłatny przez pierwsze 30 dni i od tego momentu kosztuje miesięczną opłatę.

Kolejną dobrą wtyczką premium jest Hummingbird. Pomaga zoptymalizować witrynę, aby ładowała się jak najszybciej. Poprawia także wydajność buforowania przeglądarki. Podobnie jak Defender Security, Hummingbird oferuje bezpłatny 30-dniowy okres próbny.

Niezależnie od tego, które wtyczki premium kupujesz, możesz je zainstalować dokładnie tak, jak każdą darmową wtyczkę.

Jak dodać unikalną treść do WordPress

W tym momencie utworzyłeś podstawowe ustawienia swojej witryny, zbudowałeś motyw i wybrałeś wtyczki dla wydajności, bezpieczeństwa i SEO. Ale wiesz, czego jeszcze nie zrobiłeś? Właściwie stworzył dowolną treść. Naprawmy to.

Aby utworzyć nową stronę internetową, przejdź do pulpitu WordPress i wybierz menu „Strony”. Tam zobaczysz dwie opcje: „Wszystkie strony” i „Dodaj nowe”. Domyślnie WordPress utworzy stronę z polityką prywatności, a także przykładową stronę, której można użyć jako piaskownicy do oszukiwania. Będą one widoczne w menu Wszystkie strony.

Aby utworzyć nową stronę, kliknij przycisk Dodaj nowy.

jak dodać nową stronę w wordpress

W tym momencie zobaczysz pustą stronę w wybranym motywie. W zależności od motywu możesz wprowadzić tytuł, albo tytuł strony i slogan mogą być wypełnione. Pod spodem będziesz mógł wpisać swój tekst lub umieścić zdjęcia.

Jeśli zainstalowałeś Yoast – a naprawdę powinieneś – zobaczysz pole u dołu okna, aby wprowadzić frazę kluczową. Wpisz swoje hasło w polu i Yoast automatycznie pomoże Ci zoptymalizować stronę podczas pisania.

W przypadku większości witryn będziesz potrzebować kilku stron na minimum: strony głównej, strony „o” i strony „kontaktu”.

Ponownie jest to absolutne minimum. W praktyce będziesz potrzebować dodatkowych stron, które są dostosowane do celu Twojej witryny.

Na przykład, jeśli prowadzisz salon fryzjerski, możesz chcieć, aby sekcja galerii prezentowała najnowsze wyniki. Być może uda Ci się przekształcić to w promocję dla stałych klientów. „Pozwól, że przedstawię cię na mojej stronie internetowej i uzyskaj bezpłatną fryzurę” może przejść długą drogę.

Na przykład, jeśli prowadzisz sklep motoryzacyjny, możesz chcieć strony „usługi” z cenami popularnych usług.

Regularnie aktualizuj swojego bloga

I oczywiście, jeśli prowadzisz bloga, będziesz chciał otrzymywać posty. W takim przypadku pamiętaj o regularnej aktualizacji. Nie ma lepszego sposobu na utratę obserwujących niż zaprzestanie blogowania na półtora miesiąca.

W zależności od rodzaju publikowanych treści, możesz użyć innego układu. Na przykład, jeśli publikujesz wiele zdjęć, możesz dodać galerię zdjęć. Z drugiej strony, jeśli prowadzisz bloga, prosty tekst z atrakcyjnym sztandarem będzie działał dobrze.

jak dodać galerię w wordpress

Mówiąc o banerze, teraz jest prawdopodobnie dobry moment na dodanie logo witryny, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Aby to zrobić, po prostu przejdź do menu „Nagłówek” motywu i kliknij „Wybierz logo”, aby przesłać. Idealnie, logo powinno być w formacie PNG lub WebP, co pozwoli na wyświetlanie tła przez wszelkie luki. Pamiętaj jednak, że Twoje logo zastąpi tytuł strony w większości motywów.

Podobną uwagę należy wybrać ikonę witryny. Jest to mały obraz, który pojawia się na karcie przeglądarki, co ułatwia odróżnienie go od innych kart. Podobnie jak w przypadku logo, format PNG lub WebP jest idealny, chyba że twoja ikona to idealny kwadrat. Możesz wybrać ikonę witryny w taki sam sposób, jak logo, z menu motywu „Tożsamość witryny”.

Jak korzystać z widżetów WordPress

Widżety na to pozwalają rozszerz funkcjonalność swojej witryny. Na przykład możesz dodać kalendarz, linki do mediów społecznościowych lub rejestrację e-mail. W większości motywów widżety będą pojawiać się na pasku bocznym witryny, chociaż niektóre motywy umieszczają widżety na dole strony.

widżety wordpress

Aby skonfigurować widżety, wycofaj się z menu Motyw i kliknij menu Wygląd. Stamtąd wybierz „Widżety”. W zależności od motywu zobaczysz wiele potencjalnych lokalizacji widżetów. W ramach motywu mogą być również wstępnie zainstalowane niektóre widżety.

jak dodać widżet w wordpress

Możesz po prostu przeciągać i upuszczać widżety w różnych lokalizacjach, aby przenosić je na stronie, dodatkowo dostosowując wygląd i działanie swojej witryny.

Jeśli nie podoba Ci się widget, który jest już zainstalowany, po prostu kliknij strzałkę na nazwie widżetu i kliknij „Usuń”. Spowoduje to całkowite usunięcie go ze strony.

Możesz też dodać dodatkowe widżety, aby ulepszyć swoją witrynę. Aby to zrobić, po prostu wybierz je z lewej strony menu widżetów i przeciągnij je w żądany obszar strony.

W przeciwieństwie do motywów i wtyczek nie można dodawać widżetów bezpośrednio na swojej stronie. To powiedziawszy, WordPress jest wyposażony w kilka domyślnych widżetów, a większość motywów zawiera również dodatkowe widżety.

Alternatywnie możesz dodać widżety za pomocą wtyczki. Aby to zrobić, znajdź wtyczkę z wybranym widżetem, a następnie dodaj ją w taki sam sposób, jak każdą inną wtyczkę. Po zainstalowaniu wtyczki wróć do menu Widżety, a widżet powinien być dostępny.

Wybierz widżety w zależności od witryny

W zależności od typu budowanej witryny będziesz chciał użyć różnych widżetów. To powiedziawszy, istnieje kilka rodzajów, które powinny być przydatne w prawie każdej witrynie. Oto krótkie podsumowanie:

 • Linki do mediów społecznościowych – w przypadku większości stron internetowych nie trzeba się zastanawiać. Udostępnianie Twoich treści na Facebooku, Twitterze i innych stronach w mediach społecznościowych to świetny sposób na zwiększenie widoczności.
 • Widżet „Najnowsze posty” – Nie wszystkie strony będą korzystać z jednego z nich. Ale to świetna funkcja dla blogów. Jeśli ktoś znalazł Twój post za pomocą wyszukiwarki Google, daj mu łatwy sposób na pozostanie i przeczytanie więcej?
 • Widżet rejestracji e-mail – Jeśli osobom podobają się Twoje treści, dobrym pomysłem jest zachęcenie ich do otrzymywania aktualizacji. Wtyczka taka jak WPForms ułatwia zbieranie adresów e-mail i innych informacji.
 • Widżet kalendarza – To świetna opcja dla organizacji społecznych. Możesz użyć tego widżetu, aby ludzie mogli dowiedzieć się o nadchodzących wydarzeniach specjalnych lub zbiórkach pieniędzy.
 • Widżet reklamowy – Uważaj na to. Z jednej strony reklama może pomóc Ci zarobić pieniądze z Twojej witryny. Z drugiej strony więcej niż jedna reklama może sprawiać, że Twoja witryna wygląda na zagraconą i zniechęca.

Jak edytować menu WordPress

Teraz, gdy masz już trochę treści, czas na łatwą nawigację w witrynie. Aby to zrobić, będziesz chciał dodać menu. Przejdź do sekcji „Wygląd” na pulpicie nawigacyjnym i kliknij link „Menu”.

jak edytować menu WordPress

Nie martw się o nazwę menu. Jesteś jedynym, który to zobaczy. To powiedziawszy, jeśli Twoja witryna będzie zawierała więcej niż jedno menu, możesz chcieć je rozróżnić pod różnymi nazwami. W przypadku większości witryn jest to zły pomysł – więcej niż jedno menu po prostu zaśmieca stronę.

Kliknij „Utwórz menu”, a następny ekran zapyta, gdzie należy umieścić menu. W przypadku większości witryn będzie to na górze strony, ale są wyjątki. Opcja „Mobile” pozwala dostosować lokalizację menu na urządzeniu mobilnym. Na przykład możesz mieć menu paska bocznego w witrynie na komputery, ale nadal chcesz mieć menu główne, aby ułatwić korzystanie z urządzeń mobilnych.

Nie martw się o pole wyboru z napisem „Automatycznie dodawaj nowe strony najwyższego poziomu do tego menu”. Ta opcja prowadzi do niechlujnych, niechlujnych menu z niedziałającymi stronami. Będziesz chciał ręcznie dodawaj strony w trakcie ich tworzenia.

Na następnym ekranie będziesz mógł dodawać strony do swojego menu. Po kliknięciu „Dodaj do menu” zobaczysz kolejny ekran, który pozwala dostosować kolejność menu. Ułóż strony według własnego uznania.

Możesz także rozwinąć poszczególne opcje menu i wstawić dodatkowe strony jako opcje podrzędne. Na przykład, jeśli Twoja psia opieka dzienna oferuje usługi pielęgnacyjne i chodzenie, możesz umieścić obie te strony w głównym menu „Usługi”. Pomoże to zachować czysty wygląd i uniknąć zaśmiecania menu głównego witryny.

Ważne jest również, aby nie polegać wyłącznie na menu podczas nawigacji. Łączenie różnych stron witryny może ułatwić użytkownikom nawigację. Może również pomóc zwiększyć ruch, wraz z rankingiem wyszukiwania.

Integracje z WordPress

Gratulacje! Zbudowałeś swoją witrynę!

Ale jeszcze nie skończyłeś. Teraz musisz zintegrować niektóre narzędzia analityczne, aby zrozumieć swój ruch. Ma to kilka zalet.

Po pierwsze, pozwala zrozumieć, w jaki sposób ludzie znajdują Twoją witrynę i jak długo nią pozostają.

Po drugie, daje wgląd w to, jakie treści kierują ruchem. Blogi? Galerie zdjęć? Strony informacyjne? Może to pomóc w dalszym rozwoju witryny w celu poprawy ruchu w sieci.

Analityka

logo Google AnalyticsNajpopularniejszym narzędziem analitycznym WordPress jest Google Analytics i łatwo zrozumieć, dlaczego. Google jest zdecydowanie najpopularniejszą wyszukiwarką w sieci, więc zanim zaczniesz pracować nad czymkolwiek innym, musisz poznać skuteczność wyszukiwania Google w swojej witrynie..

Ale Google Analytics ma o wiele więcej do zaoferowania. Mogą powiedzieć, w jaki sposób odwiedzający docierają do Twojej witryny. Czy znajdują to w Google? Na innych stronach internetowych, takich jak Facebook? A może odwiedzają go bezpośrednio? Znając te informacje, dowiesz się, jak kierujesz ruchem, a także, co możesz zrobić lepiej.

Więcej narzędzi & Przykłady

Google Analytics nie mówi Ci wszystkiego, co możesz chcieć wiedzieć. Na przykład możesz chcieć poznać podział wieku i płci użytkowników. W takim przypadku rozważ bardziej zaawansowane narzędzie, takie jak ExactMetrics. ExactMetrics nie jest tani, ale zapewnia jeszcze głębszy wgląd w odwiedzających niż Google Analytics.

Możesz także zautomatyzować niektóre funkcje swojej witryny. Zapier Automation właśnie to robi. Dzięki tej wtyczce możesz automatycznie udostępniać nowe posty w mediach społecznościowych. Może to wyeliminować niektóre problemy związane z ręcznym publikowaniem każdego codziennego postu na blogu w wielu serwisach społecznościowych.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector