Pritja më e mirë në internet për Indinë

Si një Agjenci Dixhitale me shumë llogari pritëse (ne kemi shumë projekte anësore dhe duam të eksperimentojmë ��), Unë do të them se kemi një ide të mirë të asaj që përcakton një ofrues të shkëlqyeshëm të pritjes së faqes në internet.


Ndërsa shkruam përshtypjet për hostimin në faqen tonë të internetit, ne shikuam shumë faktorë, por kryesorët ishin �� mbështetje dhe ⚡ shpejtësi. Ne i zgjodhëm ato 2 sepse nëse ndonjëra prej tyre është subpar, do të kishte një ndikim të madh në suksesin e mundshëm të faqes suaj të internetit.

Disa nga markat / sitet që lidhen me përmbajtjen tonë:
E preferuar në faqet e internetit

Bazuar në hulumtimet tona dhe rishikimet e pritjes, këto janë 9 shërbime më të mira për mbajtjen në internet për Indinë:

 1. Hostinger India – Më e mira Gjithëpërfshirëse në Web
 2. HostGator India – Regjistrohu Web Host
 3. A2 Hosting – Hosting më i mirë i Web-it me Rishitës
 4. SiteGround – Pritja më e mirë për WordPress
 5. InMotion Hosting – Great Business Hosting
 6. GreenGeeks – Pritësi më i mirë i Gjelbër në Gjelbër
 7. CloudWays – Pritja më e mirë në Cloud
 8. DreamHost – Pritës i Madh Premium
 9. BlueHost India – Host i Madh i Uebit për Bloggerët

Shqyrtime më të mira për mbajtjen në internet të Indisë 2020

1. Hostinger

Logoja e hostingerit

Website: hostinger.in
Mimi: Rs. 51
Hapësira e diskut: 10 GB
Mbështetje: Chat Live, Bileta
Arritja globale: Po

Në 51 mo / muaj, është vërtet e vështirë të mundësh Hostinger kur bëhet fjalë për vlerën e ofruar. Edhe pse plani i tyre i vetëm është jashtëzakonisht i lirë, ai ende vjen me 10 GB hapësirë ​​në disk SSD, cilësi 24/7 Mbështetje dhe një konfigurim tepër të qetë.

Paneli i tyre i kontrollit i krijuar me porosi është një gëzim për të punuar me të, dhe madje vjen me ndërtuesin e tij të internetit. Megjithëse ne patjetër do të rekomandonim përdorimin e WordPress (We LOVE WP) për të ndërtuar faqen tuaj, është mirë të dini se ata gjithashtu kanë ndërtuesin e tyre në ofertë përveç CMS-ve të zakonshme.

Mbështetja e tyre 24/7 e klientit është shumë e përgjegjshme dhe e dobishme, e cila është mjaft mbresëlënëse pasi shumica e hosteve të buxhetit kanë mungesë mbështetjeje, por jo edhe Hostinger! Një bravë e madhe nga ne në këtë zonë.

Teknologji hostinger

Kur bëhet fjalë për llojet e pritjes, ata ofrojnë hostimin themelor të përbashkët (shumica e njerëzve do të kenë nevojë për këtë lloj), mbajtjen e cloud, mbajtjen e WordPress dhe hosting VPS.

Planet e përbashkëta të pritjes janë si më poshtë:

 1. Plani i vetëm i hostimit: Super i lirë dhe i përsosur për t’i lagur këmbët, ka shumicën e tipareve të planeve premium. Ju lejohet 1 sit me këtë plan.
 2. Plani Premium Hosting: Për ata që duan të shkallëzojnë, një emër falas domain, site të pakufizuara dhe dyfishin e fuqisë për faqet tuaja.
 3. Plani i Pritjes së Biznesit: Nëse doni të merrni me të vërtetë serioz. Të gjitha karakteristikat e mësipërme + kopje rezervë ditore, dhe madje edhe më shumë burime serveri për t’i bërë faqet tuaja sa më shpejtë.

Përveç kësaj, në të gjitha planet e pritjes, ata kanë një garanci 30-ditore për kthimin e parave. Lyshtë sinqerisht një mosmirësues në librin tonë!

rekuizitë

 • Super e lirë
 • Mbështetje cilësore
 • Rrjeti global i serverave
 • Lehtë për t’u përdorur

2. HostGator

Logoja e hostgatorit

Website: www.hostgator.com
Mimi: Rs. 99
Hapësira e diskut: Pafund
Mbështetje: Telefon, Chat Live, Bileta

Themeluar rrugën mbrapa në 2002, HostGator është me të vërtetë një nga kompanitë më të njohura të hostimit sot. Marrja e kësaj si hosti juaj në internet do t’ju lejojë të krijoni faqe në kërkim profesional, funksional dhe të bukur – dhe është edhe miqësor për përdoruesit.

Ata janë një nga ofruesit e paktë të pritjes që ofrojnë plane të përballueshme me hapësirë ​​dhe gjerësi të pakufizuar, vetëm për të përmendur disa. Paketat e tyre të pritjes përfshijnë servera të përbashkëta, reseller, VPS, serverë të dedikuar, WordPress dhe Cloud.

Ju merrni më shumë nga HostGator kur azhurnoni planin tuaj. Tani për tani, paketa e tyre Baby është plani i tyre më i njohur pasi është një pikënisje e shkëlqyeshme. Sidoqoftë, gjithashtu mund të filloni me një plan Hatchling veçanërisht nëse thjesht dëshironi të filloni me një faqe në internet. Mos harroni, ajo tashmë vie me gjerësi bande të pa-matur edhe nëse është plani i tyre më i lirë. Dhe sigurisht, gjithmonë mund të përmirësoheni në planin e tyre të biznesit nëse nevojat tuaja kërkojnë më shumë veçori.

Epo, HostGator garanton 99.9% në kohën e duhur. Dhe kjo garanci vjen me një premtim se ata do t’ju paguajnë kredinë tuaj një muaj, nëse nuk arrijnë nga ky angazhim. Sidoqoftë, me rekordin e duhur të HostGator për kohën e vazhdueshme, dyshojmë se do të merrni ndonjë dëmshpërblim prej tyre fare (dhe përsëri, kjo është një gjë e mirë pasi dëshironi kohën e duhur dhe jo kompensimet).

Forshtë për të gjitha arsyet e mësipërme (dhe më poshtë) pse u dhamë atyre numrin 1. Ata me të vërtetë e meritojnë, sipas mendimit tonë.

shpejtësi

Të kesh serverë të shpejtë dhe të besueshëm është ndoshta një nga arsyet pse HostGator është kaq popullor.

Lessshtë e panevojshme të thuhet, përdoruesit nga e gjithë bota gjithashtu do të përjetojnë shpejtësi të mirë kur të organizoni faqen tuaj të internetit në HostGator (ata kanë klientë nga e gjithë bota, mos harroni ju). Serverat e tyre në SH.B.A. janë thjesht shumë të fuqishëm, kjo është arsyeja pse.

mbështetje

HostGator krenohet me sigurimin e mbështetjes 24/7/365 të klientëve për klientët e tyre. Gjithmonë do të ketë një ekspert HostGator për t’ju ndihmuar në problemet dhe shqetësimet tuaja përmes bisedës live, telefonit dhe postës elektronike. Baza e njohurive të tyre të artikujve është gjithashtu shumë e dobishme nëse jeni në zgjidhjen e problemeve.

rekuizitë

 • Vlera e parase
 • Shpejtësi e madhe

3. A2 Hosting

Logoja e hostimit A2

Website: www.a2hosting.com
Mimi: 3.92 USD
Hapësira e diskut: Pafund
Mbështetje: Telefon, Chat Live, Bileta
Arritja globale: Po

Ndoshta nuk keni dëgjuar për A2 Hosting – por në të vërtetë ka qenë rreth e rrotull që nga viti 2001. Dhe megjithëse ata mbajtën një profil të ulët gjatë gjithë këtyre viteve, ata në fakt kanë një reputacion të mirë midis përdoruesve. Në fakt, ata pothuajse gjithmonë futin në 10 vlerësimet më të mira në pritjen e faqeve në internet (po, ato janë aq të mira).

A2 Hosting vjen me 3 pako të përbashkëta pritëse, si vijon:

 1. Lite – Për vetëm 3.92 dollarë në muaj, kjo paketë do t’ju lejojë të keni 1 faqe në internet, hapësirë ​​ruajtjeje të pakufizuar dhe gjerësi të pakufizuar.
 2. Swift – Për 4,90 dollarë në muaj, plani i tyre Swift ofron 2 herë më shumë burime në planin e tyre më të lirë. Ju mund të keni një numër të pakufizuar faqesh në internet me këtë plan dhe të merrni hapësirë ​​të pakufizuar për ruajtje dhe bandë të pakufizuar gjithashtu.
 3. Turbo – Ndërsa plani më i shpejtë i Hosting A2, kjo paketë kushton 9.31 dollarë në muaj. Përveç faqeve të internetit të pakufizuara, hapësirës së pakufizuar për ruajtje dhe gjerësi të pakufizuar, plani gjithashtu përfshin përshpejtuesin e faqes A2 Hosting..

Duke parë paketat e tyre të pritjes, mund të shihni që do të merrni më shumë karakteristika dhe shpejtësi ndërsa plani juaj përmirësohet.

Ja çfarë na pëlqen më së miri në lidhje me A2 Hosting – Garancia e tyre për kthimin e parave në çdo kohë. Ata kanë një garanci standarde të kthimit të parave 30-ditore, por gjithashtu kanë garancinë e kthimit të parave në çdo kohë për ata që regjistrohen në planet e tyre më të gjata.

Pra, nëse vendosni të paguani 3 vjet për të kursyer para (planet më të gjata kanë zbritjet më të mëdha në paketat e pritjes, ju e dini) dhe më pas vendosni të anulloni planin tuaj pasi le të themi 1 vit – ata do t’ju japin një rimbursim të barabartë me 2 vitet e perdorura (prorated). Sidoqoftë, ka disa vërejtje për këtë – tarifa e regjistrimit të domain dhe tarifa e migracionit (nëse ka) nuk do të kthehen. Sidoqoftë, garancia e tyre për kthimin e parave në çdo kohë është jashtë kësaj bote.

Sa i përket garancisë së tyre në kohë, ata janë të përkushtuar t’u japin klientëve të tyre 99.9% me kohë. Megjithëse flasin realisht, ato nuk janë perfekte në këtë fushë – por prapë janë të mira.

shpejtësi

Shikoni emrin e planeve të tyre të çmimeve dhe do të vini re se ekziston një temë e zakonshme – shpejtësia (Lite, Swift, Turbo). Epo, me të vërtetë ju garantohet të keni një sit të shpejtë me A2 Hosting (kjo është pika e tyre më e mirë). Pra, thjesht mendoni për planet e tyre në këtë mënyrë – njëra është e shpejtë, tjetra është më e shpejtë, dhe e fundit është më e shpejtë.

mbështetje

Ekipi mbështetës i Hosting A2 është i mirë. Baza e tyre e njohurive është plot me artikuj të dobishëm që do të dëshmojnë se janë të dobishëm nëse ju keni probleme për zgjidhjen e problemeve. Dhe nëse doni të bisedoni me dikë, mund ta bëni këtë përmes postës elektronike, telefonit dhe bisedës live.

rekuizitë

 • Serverat në SH.B.A., Evropë dhe Singapor (SG është i shkëlqyeshëm për faqet NZ)
 • Hapësirë ​​e pakufizuar në disk dhe gjerësia e bandës në të gjitha planet
 • Garancia e kthimit të parave në çdo kohë

Cons

 • Asnjë server në Indi
 • Plani më i lirë është i kufizuar dhe jo shumë i shpejtë
 • Garancia në kohë 99.9% nuk ​​është aq e besueshme

4. SiteGround

Logoja e faqes së faqes

Website: www.siteground.com
Mimi: 3,95 USD
Hapësira e diskut: 10 GB
Mbështetje: Telefon, Chat Live, Bileta
Arritja globale: Po

E themeluar në vitin 2004, SiteGround tani pret mbi një milion faqe në internet në të gjithë botën. Opsionet e tyre të hostimit përfshijnë, WordPress të përbashkët, serverë të dedikuar dhe cloud. Serverët e tyre të fuqishëm të vendosur në të gjithë globin bëjnë të mundur që të kujdesen për nevojat e përdoruesve të tyre. Në fakt, SiteGround rekomandohet nga vetë WordPress. Por natyrisht, ai mund të presë edhe Sisteme të tjera të Menaxhimit të Përmbajtjes (CMS) gjithashtu.

SiteGround është më popullor për planet e tij të përbashkëta. Ata kanë 3 sisteme çmimesh për këtë, dhe ne do t’ju tregojmë më shumë rreth tyre në listën më poshtë.

 1. StartUp – Ky është plani i tyre i rekomanduar për fillimin e një prani në internet. Me një çmim hyrës prej 3,95 $ në muaj (çmimi i rregullt është 11,95 $), ju lejohet 1 faqe në internet dhe ju jepet hapësirë ​​ruajtje prej 10 GB. Ju gjithashtu mund të keni deri në 10,000 vizitorë në muaj.
 2. GrowBig – SiteGround rekomandon këtë paketë për vendet në rritje. Për 5,95 dollarë në muaj (çmimi i rregullt është 19,95 $), ju mund të keni një numër të pakufizuar faqesh në internet së bashku me hapësirë ​​ruajtjeje 20 GB dhe 25,000 vizitorë në muaj.
 3. GoGeek – Nëse doni më të mirën e SiteGround, ata po ofrojnë planin e tyre të nivelit të lartë për një çmim hyrës prej 11,95 $ (çmimi i rregullt është 34,95 $). Ajo vjen me faqe interneti të pakufizuara, hapësirë ​​ruajtjeje 30 GB dhe 100,000 vizitorë në muaj.

Emrat e planit të SiteGround ju japin një ide se çfarë po merrni. Nëse jeni vetëm pas tipareve të tyre thelbësore, mund të vendosni (ose të filloni me) paketën e tyre StartUp. Sidoqoftë, nëse doni tipare premium me paketën tuaj, zgjidhni planin e tyre GrowBig. Shkoni për planin e tyre GoGeek nëse doni më të mirën (tiparet geeky) të përfshira në paketën tuaj.

SiteGround është gjithashtu një nga ofruesit e guximshëm të pritjes që japin 99.9% kohën e duhur – dhe disa kompensime nëse dështojnë në këtë premtim. Mbani në mend, megjithatë, që ne po flasim për mesatare prej 99.9% në vit, jo çdo muaj.

Pra, këtu është marrëveshja. Ata do t’ju japin një pritje falas për një muaj kur kohëzgjatja vjetore e tyre bie diku midis 99.0 deri 99.9%. Dhe nëse bie edhe më e ulët se ajo, ata do t’ju japin 1 muaj për çdo përqindje. Uau. Por përsëri, SiteGround ka një rekord vërtet të mirë për kohën e duhur – shanset janë të pakta që ato do të bien ndonjëherë nën garancinë e tyre vjetore të 99.9%.

shpejtësi

Serverat e të dhënave të SiteGround (gjenden në Mbretërinë e Bashkuar, agoikago, Hollandë dhe Singapor) janë shumë të besueshme. Ata janë mjaft të fuqishëm për shtrirje globale, kjo është e sigurt. Për më tepër, SiteGround gjithashtu vjen me CDN falas (CloudFlare) e cila gjithashtu kontribuon në shpejtësinë e saj të faqes.

mbështetje

Ka shumë mënyra për t’u lidhur me specialistët e SiteGround – ata kanë telefon, chat live dhe mbështetje me postë elektronike në dispozicion 24/7.

rekuizitë

 • Mbështetje e shkëlqyeshme për klientët
 • Qendra të shumta të të dhënave në të gjithë botën
 • Rekomanduar nga WordPress

Cons

 • Asnjë server në Indi
 • Shkalla e lartë e rinovimit (deri në 3 herë)
 • Asnjë fushë falas

5. Pritja e lëvizjes

logoja e pritjes së lëvizjeve

Website: www.inmotionhosting.com
Mimi: 6,39 USD
Hapësira e diskut: Pafund
Mbështetje: Telefon, Chat Live, Bileta
Arritja globale: Jo

InMotion ka qenë duke ndërtuar një reputacion të mirë që nga konceptimi i tij i parë në 2001. Sot, ajo fuqizon rreth 300,000 faqe në internet me klientë nga e gjithë bota. Opsionet e tyre të hostimit përfshijnë serverë të përbashkët, VPS, reseller, WordPress dhe serverë të dedikuar.

Duke u përqëndruar në pritjen e nivelit të biznesit, InMotion ka këto 3 plane të përbashkëta të pritjes:

 1. Nisja – Ata po ofrojnë një çmim hyrës prej 3,99 $ për këtë (çmimi i rregullt është 7,99 $). Ju mund të keni deri në 2 faqe në internet dhe të merrni hapësirë ​​të pakufizuar dhe bandë të pakufizuar.
 2. Fuqia – Plani i tyre me çmim të mesëm ka një çmim hyrës prej 5,99 $ (çmimi i rregullt është 9,99 $). Për këtë plan, do të lejohen deri në 6 faqe në internet dhe të marrin hapësirë ​​të pakufizuar dhe gjerësi bande të pakufizuar gjithashtu.
 3. Pro – Plani i tyre me çmimin më të lartë tani ka një çmim hyrës prej 13.99 $ (çmimi i rregullt është 15,99 $). Me këtë, ju mund të keni një numër të pakufizuar faqesh dhe gjithashtu të merrni hapësirë ​​të pakufizuar dhe bandë të pakufizuar.

Dije që Plani i Energjisë është 2 herë më i mirë se plani i Nisjes (plani i tyre më i lirë). Sidoqoftë, plani i tyre Pro është 2 herë më i mirë në karakteristika dhe performancë sesa plani i energjisë. Prandaj, secili plan bëhet më i mirë dhe më i mirë ndërsa përmirësoni.

Sa i përket garancisë në kohë të InMotion, ata janë të përkushtuar t’u ofrojnë klientëve të tyre 99.95% garanci në kohë. Po, ata pak a shumë mund të japin këtë – ata janë të besueshëm, kjo është arsyeja pse ata e bënë këtë listë.

shpejtësi

InMotion ka një shpejtësi të mirë. Në fakt, shpejtësia e tyre është më se e përshtatshme – ata janë të shpejtë. Kjo është e mirë për SEO dhe përvojën e përgjithshme të përdoruesit.

Nëse shpejtësia është një nga shqetësimet tuaja kryesore, dijeni që InMotion është një bast i sigurt në këtë fushë.

mbështetje

InMotion ka shumë mundësi për mbështetjen e klientit nga dokumente të gjera (artikuj në bazën e tyre të njohurive) deri te posta elektronike (sistemi i biletave) deri tek mbështetja telefonike për të biseduar drejtpërdrejt në komunikimin skype. Sidoqoftë, vini re se ata marrin vlerësime të ndryshme kur bëhet fjalë për cilësinë e opsioneve të tyre të mbështetjes. Shumica e kohës ata janë të mirë – por ka edhe raste kur ata nuk janë aq të mirë në këtë aspekt të biznesit të tyre.

rekuizitë

 • Garanci të mëdha për kthimin e parave (30 ditë për aksione, 90 ditë për VPS dhe shitës)
 • Koha e besueshme
 • Hapësirë ​​e pakufizuar dhe bandë e pakufizuar, edhe në planin e tyre më të ulët

Cons

 • Serverat janë vetëm në SH.B.A.
 • Planet e shtrenjta të rinovimit
 • Procesi i gjatë i verifikimit sidomos për njerëzit jashtë SH.B.A.

6. GreenGeeks

Logo GreenGeeks

Faqja e internetit: www.greengeeks.com
Çmimi:
2,95 dollarë amerikanë
Hapësira e diskut: i pakufizuar
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

GreenGeeks u themelua në vitin 2008 dhe e bëri atë në listën tonë të web-it më të mirë për shumë arsye (siç do ta zbuloni së shpejti). Ata kanë shumë mundësi opsionesh të pritjes siç janë të përbashkëta, rishitësi, WordPress dhe VPS. Dhe me qendrat e tyre të fuqishme të të dhënave në Phoenix, Chicago, Montreal, Toronto dhe Amsterdam, klientët e tyre në të gjithë botën po përfitojnë nga shërbimet e tyre.

Ajo që e veçon GreenGeeks larg nga konkurrentët e saj (përfshirë ata të kësaj liste) është angazhimi i tyre ndaj mjedisit. Ata janë një host-ekologjik miqësor në internet dhe e kthejnë 3 herë (300%) fuqinë që konsumojnë në energji të rinovueshme. Po, faqet e internetit të klientëve të tyre janë të gjithë të mundësuar nga energjia e rinovueshme. Nuk është aq e mahnitshme?

Nëse jeni të vetëdijshëm për mjedisin si ne, do të jeni krenar të jeni pjesë e përpjekjeve të GreenGeek për të ndihmuar natyrën e nënës. Ju madje mund të vendosni të përdorni simbolin e tyre të certifikimit të gjelbër në faqen tuaj të internetit për të përhapur më tej ndërgjegjësimin.

Angazhimi në kohë i GreenGeeks është 99.9% dhe ne mund t’ju themi se ata kanë një rekord të qëndrimit brenda kësaj përqindje.

shpejtësi

Shpejtësia është në të vërtetë një nga pikat më të forta të GreenGeeks – ata i japin përparësi kësaj zone në shërbimin e tyre dhe kjo tregon në performancën e tyre. Përveç që kanë serverë të fuqishëm, ata përdorin gjithashtu SSD për ruajtje në vend të HDD (SSD është më i shpejtë). Ata gjithashtu përdorin CDN në shërbimet e tyre (ata janë duke përdorur CloudFlare).

mbështetje

Ekipi mbështetës i GreenGeeks është një grup i besueshëm. Ata kanë një sistem biletash 24/7 (e-mail), mbështetje telefonike dhe bisedë. Baza e njohurive të tyre përfshin artikuj dhe mësime të dobishme për kategori të ndryshme (p.sh. faqja e internetit, domeni, pritja, etj.).

Pros:

 • Vendosje për mjedisin (super jeshile!)
 • Hapësirë ​​e pakufizuar e ruajtjes dhe bandës së pakufizuar në të gjitha planet
 • Garancia e kthimit të parave 30-ditore

Cons

 • Asnjë server në Indi
 • Pricesmimet hyrëse janë të mira vetëm për pagesa 3-vjeçare.

7. Rrugë në re

Logoja e cloud

Faqja e internetit: www.cloudways.com
Çmimi:
10 dollarë amerikanë
Hapësira e diskut: 25 GB
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

CloudWays, siç sugjeron emri i tij, është një ofrues i pritjes së cloud. Ka rreth që nga viti 2012 dhe po rritet vazhdimisht gjatë gjithë viteve.

Duke vepruar si ura midis klientëve dhe ofruesve të pritjes, ajo bën gjithçka më të lehtë për përdoruesit e tyre. Mënyra se si funksionon është që ju të zgjidhni një sistem të menaxhimit të përmbajtjes (p.sh. WordPress) dhe më pas të zgjidhni një server për faqen tuaj. Mundësia juaj mund të jetë ndonjë nga sa vijon:

 1. DigitalOcean
 2. Vultr
 3. GCE
 4. AWS
 5. Linode

Ja çfarë do të merrni me planet e tyre të fillimit:

 1. Plani Fillestar DigitalOcean (10 dollarë) – hapësirë ​​20 GB, 1 GB RAM, gjerësia e bandës 1TB.
 2. Plani i starterit Vultr (11 dollarë) – 25 GB hapësirë, 1 GB RAM, gjerësia e brezit 1TB.
 3. Plani fillestar GCE (33,30 dollarë) – hapësirë ​​20 GB, RAM 1.7 GB, bandwidth 2TB.
 4. Plani i starterit AWS (36.51 $) – hapësirë ​​4 GB, RAM 1.75 GB, gjerësia e brezit 2TB.
 5. Plani i Fillimit të Linode (12) – hapësirë ​​25 GB, RAM 1 GB, gjerësi bandë 1TB.

Nëse po mendoni të merrni një ofrues të pritjes së cloud, vini re se CloudWays është një nga më të mirët (nëse jo më i miri – përsëri, kjo është arsyeja pse ata e bënë atë në listën tonë).

shpejtësi

Ju jeni të garantuar shpejtësi të shpejtë të serverit kur vendosni të shkoni për një ofrues të pritjes së cloud. Arsyeja për këtë është se pritja në cloud përfshin përdorimin e grupimeve të serverëve të vendosur në të gjithë botën. Nëse një përdorues ka nevojë për shumë burime, serverët e tjerë janë gjithmonë si rezervë. Prandaj, shanset për t’u mbyllur kur mbingarkohen janë shanse të vogla në zero.

mbështetje

CloudWays ka një bazë të njohurive të artikujve në faqen e tyre të internetit. Dhe sigurisht, gjithmonë mund të merrni të gjitha informacionet që ju nevojiten në internet (përmes dokumentacionit, mësimeve video, forume, etj.).

Nëse doni të bisedoni me një ekspert, mund të kontaktoni gjithashtu ekipin mbështetës të Cloudways 24/7 përmes bisedës live, telefonit dhe postës elektronike (sistemi i biletave).

Pros:

 • Prit numrin e pakufizuar të faqeve të internetit
 • Shumë i shkallëzuar
 • Ofrues të shumëfishtë

Cons:

 • Planet janë mjaft të shtrenjta
 • Duhen disa njohuri teknike
 • Asnjë panel kontrolli

8. Dreamhost

Logoja e DreamHost

Faqja e internetit: www.dreamhost.com
Çmimi:
7,95 $ (USD)
Hapësira e diskut: i pakufizuar
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

Ju jeni ndoshta të njohur me DreamHost pasi që ka qenë që prej vitit 1996. Tani pret rreth 1.5 milion site dhe numrat po rriten çdo ditë.

Opsionet e tyre të pritjes përfshijnë të përbashkëta, të dedikuara, VPS, cloud dhe WordPress. Një nga ata më të njohurit është një pritje e përbashkët dhe ju mund të regjistroheni në një plan dhe të paguani mujore, vjetore ose trevjecare (çdo 3 vjet). Përshkrime më të hollësishme të planeve të tyre të strehimit janë renditur më poshtë.

 1. Starter Shared – Me një çmim hyrës vetëm 2.59 dollarë në muaj, ky plan ju lejon të keni 1 faqe interneti dhe një domen falas për 1 vit (nëse paguani përparuar për 1 vit të tërë). Do të merrni gjithashtu një trafik të pakufizuar, gjerësi të bandës së pa-ruajtur, ruajtjen e SSD dhe çertifikatë falas SSL.
 2. E ndarë e Pafund – Me 5,95 dollarë (çmimi hyrës), ky plan lejon uebfaqe të pakufizuara, domen falas për 1 vit (nëse paguhet çdo vit), trafik të pakufizuar, gjerësi bande pa rimorkio, ruajtje të SSD dhe çertifikatë falas SSL.

Siç mund ta shihni, DreamHost ka vetëm 2 plane çmimesh për opsionin e tij të përbashkët të pritjes. Paketa Shared Starter është e shkëlqyeshme për fillestarët ndërsa Shared Unlimited është më shumë i destinuar për faqet e biznesit. Ju mund të shkoni në planin më të lirë vetëm për të provuar gjërat – me njohurinë që ju mund të përmirësoni në çdo kohë.

Ajo që na bëri përshtypje më së shumti me DreamHost është garancia e tyre në kohë e 100%. Në fakt është përfshirë në kushtet e tyre të shërbimit – që klientët e tyre do të kompensohen nëse nuk arrijnë të përmbushin këtë premtim.

Pra, këtu është marrëveshja. Ata do t’ju kreditojnë një pritje të një dite të plotë për çdo orë joproduktive nga ana e tyre. Megjithatë, ekzistojnë përjashtime nga kjo, siç janë ndërprerjet e njoftuara dhe ndërprerjet e shërbimeve. Gjithashtu, ka një kompensim maksimal të klientit prej 10% në tarifën e ardhshme të rinovimit. Në përgjithësi, është akoma një punë e mirë.

Gjithashtu, vini re se joproduktivat do të llogariten bazuar në raportet e klientëve. Do të duhet të paraqisni një biletë dhe të raportoni problemin që koha e humbjes të llogaritet. Sidoqoftë, është gjithçka – pasi e dini që ata do të përpiqen më të mirën për të mos pasur dështime në mënyrë që të mos humbasin para në proces.

shpejtësi

Shpejtësia e DreamHost është e mirë – por jo aq e mirë sa pretendentët kryesorë në këtë raport. Mos harroni, koha ideale e ngarkesës në faqe është 1 sekondë ose më pak. Dhe DreamHost ndonjëherë lufton në këtë fushë (por vetëm pak).

mbështetje

Sa i përket mbështetjes së klientit, DreamHost i sigurt mund të japë. Ata kanë bisedë live 24/7, që është e mirë. Ju gjithashtu mund t’i kontaktoni ata përmes postës elektronike dhe përmes llogarisë së tyre në Twitter. Dhe natyrisht, ato gjithashtu kanë një bazë njohuri për artikuj dhe forume të dobishme për diskutime.

Vini re se ata nuk kanë mbështetje telefonike. Sidoqoftë, ato ofrojnë mundësinë e pajtimit në karakteristikën e tyre të përgjigjes. Do të duhet të paguani më shumë për këtë, megjithëse (sipas mendimit tonë është ende një opsion i mirë).

Pros:

 • Garanci e kthimit të parave 97-ditore për pagesa të kartave të kreditit (vetëm pritja e përbashkët)
 • Planet e cilësisë
 • Garanci 100% e kohës

Cons:

 • Asnjë garanci për kthimin e parave për planet e tjera
 • Asnjë server në Indi
 • Tarifa të shtrenjta të rinovimit

9. Bluehost

Logo Bluehost

Faqja e internetit: www.bluehost.com
Çmimi:
3,95 $ (USD)
Hapësira e diskut: 50 GB
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

BlueHost është një ofrues shumë i madh pritës. Së bashku me kompanitë e motrave të saj (HostMonster, iPage, dhe FastDomain), ajo tani po pret mbi 2 milion faqe interneti në të gjithë globin. Opsionet e tyre të pritjes përfshijnë të përbashkëta, të dedikuara, VPS dhe cloud – me shërbimin e tyre më të njohur të pritjes që shpërndahet.

Pritja e përbashkët e BlueHost vijnë me 4 plane çmimesh:

 1. Plani Themelor – Me një çmim prezantues prej 3,95 $ (çmimi i rregullt është 7,99 $), ju mund të krijoni 1 faqe interneti ndërsa jeni në këtë plan. Ajo gjithashtu vjen me hapësirë ​​ruajtjeje SSD 50 GB, gjerësi bandë e pa-matur, një emër domaini dhe çertifikatë falas SSL.
 2. Plani Plus – Për vetëm 5,95 dollarë si çmimi hyrës (çmimi i rregullt është 10,99 $), ju mund të krijoni një numër të pakufizuar të faqeve të internetit me këtë plan. Do të merrni gjithashtu hapësirë ​​të pakufizuar për ruajtjen e SSD, gjerësinë e bandës së pa-matur dhe çertifikatën falas SSL.
 3. Choice Plus – Po ashtu me një çmim hyrës prej 5,95 $ (çmimi i rregullt është 14,99 $), ju merrni uebfaqe të pakufizuara, hapësirë ​​të pakufizuar për ruajtjen e SSD, gjerësi bande e paekseruar dhe çertifikatë falas SSL me këtë plan.
 4. Pro Plan – Plani i tyre më i shtrenjtë tani ka një çmim hyrës prej 13,95 $ (çmimi i rregullt është 23,99 $). Kjo vjen me uebfaqe të pakufizuara, ruajtje të pakufizuar të SSD-së, gjerësi bandë e paekseruar dhe SSL falas.

Lessshtë e panevojshme të thuhet, do të merrni më shumë karakteristika, energji dhe shpejtësi ndërsa aktualizoni planin tuaj. Ajo që është e pazakontë me çmimet hyrëse të BlueHost është se ato po ofrojnë të njëjtën normë për planet Plus dhe Choice Plus. Ndërsa plani me çmim më të lartë (me ritme të rregullta) ka të njëjtën normë hyrëse si ai më i lirë, vini re se ai vjen me norma më të larta rinovimi.

Sa i përket garancisë së tyre në kohë, BlueHost po angazhohet për 99,99% në kohën e duhur. Dhe na besoni kur themi se ato janë me të vërtetë një nga Kompanitë më të besueshme kur bëhet fjalë për kohën e duhur.

shpejtësi

Ju nuk do ta keni problem me shpejtësinë kur vendosni të shkoni në BlueHost si ofruesin tuaj të pritjes. Ata vijnë me CDN falas (CloudFlare) dhe ju thjesht duhet ta aktivizoni këtë në panelin tuaj të kontrollit për ta përdorur atë.

mbështetje

BlueHost ka një qendër ndihmëse me artikuj dhe udhëzues të dobishëm për klientët e tyre. Nëse doni të bisedoni me ekipin e tyre mbështetës, mund t’i arrini ato përmes postës elektronike (sistemi i biletave) ose bisedës live (24/7).

Pros:

 • Siguri e mirë
 • Çmimet konkurruese
 • I lehtë në përdorim

Cons:

 • Shkalla e lartë e rinovimit
 • Asnjë mundësi rimbursimi për emrat e domain
 • Shërbimet e migracionit në sit nuk janë falas

hulumtim në internet për pritje në internet

Web Hosting India: Si ta gjesh një më të mirën?

Me cilin ofrues të web hosting duhet të shkoj me të është një nga pyetjet më të zakonshme që marrim (dhe një se si të krijojmë në të vërtetë një uebfaqe). Ata që vlerësohen më të mirët, të gjitha bazohen në opinion dhe objektivitet. Ndërsa mund të kërkoni në internet pafund, është më e lehtë të vendosni se me kë të shkoni kur të keni të gjitha informacionet në dispozicion.

Kjo faqe do t’ju ndihmojë në zgjedhjen e ofruesit tuaj të preferuar të pritjes. Kur kërkoni për kompaninë më të mirë të mbajtjes së faqeve në internet për Indinë, ka disa gjëra që duhet të keni dijeni. Ju duhet të merrni parasysh llojet e hostimit atje, si dhe cilat karakteristika duhet të kërkoni.

Llojet e Web Hosting Në Indi

Ndërsa opsionet falas dhe të lira kanë punuar në fillimin e biznesit tuaj, nevojat e tij do të rriten dhe kështu që pritja juaj në internet do të duhet të ndryshojë. Llojet e ndryshme të shërbimeve të mbajtjes së faqeve në internet mund të ngatërrohen, dhe është e rëndësishme të dini se çfarë është ajo që të mund të zgjidhni llojin më të mirë për nevojat tuaja.

Ndarja e përbashkët

grafikë të përbashkët të pritjesPritja e përbashkët është lloji më i zakonshëm, këtu një host në internet vendos faqe të shumta në një server të vetëm, të gjitha faqet ndajnë burimet e serverit. Pritja e përbashkët është një mundësi e shkëlqyeshme për ata që kërkojnë pritje të përballueshme, është e thjeshtë dhe nuk kërkon njohuri të përparuara për të menaxhuar dhe ka një panel kontrolli të përshtatshëm (zakonisht cPanel). Dy shqetësimet më të mëdha janë se siguria lehtë mund të kërcënohet, dhe pritja e përbashkët nuk mund të trajtojë trafik të lartë në një sit. Pritja e përbashkët është një mundësi e shkëlqyeshme për bizneset e vogla ose bizneset me buxhet. Shumica e hosteve të përbashkëta mbështesin CMS më të zakonshme si WordPress, Joomla, Drupal, etj.

VPS Hosting

VPS është një akronim që nënkupton serverin privat virtual, kështu që hosting VPS imiton një server të dedikuar brenda një mjedisi të përbashkët pritës. Teknikisht, mund të shihet si një kombinim i serverëve të dedikuar dhe pritjeve të përbashkët. Meqenëse nuk është një server i dedikuar plotësisht, është më pak i kushtueshëm. Alsoshtë gjithashtu i përshtatshëm dhe planet e pritjes zakonisht janë lehtësisht të shkallëzueshme. Pengesa më e madhe është se është më e shtrenjtë se pritja e përbashkët por ju po merrni më shumë me të, dhe është gjithashtu një zgjidhje e përshtatshme për serverat e lojërave, hostet më të mira të serverit Minecraft përdorin VPS hosting.

Server i përkushtuar i serverëve

Server i përkushtuar i serverit është një lloj konfigurimi i hosteve që i është dedikuar një uebsajti të vetëm ose një qëllimi të vetëm. Meqenëse ky lloj i hostimit nuk është i disponueshëm për klientë të shumtë, si hosting i përbashkët, ai mund të trajtojë trafik të lartë. Shtë gjithashtu fleksibël, ka performancë të lartë dhe është i besueshëm. Ky lloj i mbajtjes në internet është i përsosur për korporatat e mëdha me sisteme kritike për mision.

Rezervimi në re

Pritja në cloud bazohet në teknologjitë e informatikës që lejojnë një numër të pakufizuar makinash që veprojnë si një sistem. Ndërsa teknologjia tjetër e pritjes, përfshirë të dyja ato të përbashkëta dhe të përkushtuara, funksionon vetëm në një makinë, Cloud hosting mund të përdorë makina të shumta dhe ka siguri që është e garantuar në shumë serverë. Shtë një mundësi e shkëlqyeshme për ata që kanë nevojë për fleksibilitet dhe shkallëzim. Ka një kosto të përsëritur dhe nuk do të keni kontrollin e konfigurimit. Ky është një opsion i shkëlqyeshëm për ata që nuk duan kontroll të drejtpërdrejtë të ndërmarrjeve të biznesit.

Reseller Hosting

Reseller Hosting është një lloj web hosting ku përdoruesi ka një sasi të caktuar të hapësirës në disk të ngurtë dhe bandës që mund të përdoret nga një palë e tretë për të pritur faqet e internetit. Shitësi zakonisht do ta blejë hapësirën me shumicë dhe më pas do t’ua shesë klientëve të mundshëm. Ky është një opsion tjetër që ofron fleksibilitet dhe është gjithashtu më i përballueshëm. Pritësi në internet bën gjërat teknike për ju dhe ju mund të përqendroheni në mbështetjen e klientit. Meqenëse shërbimet tuaja janë të kufizuara, nëse diçka nuk shkon mirë, do të duhet të merreni me dëmet nëse diçka shkon keq në fundin e hostit në internet.

Menaxhuar WordPress Hosting

Menaxhimi i WordPress Hosted i Menaxhuar është i ndryshëm nga pritja tjetër sepse është një shërbim portier. Të gjitha aspektet teknike kontrollohen nga ofruesi i pritjes, i cili përqendrohet vetëm në faqet WP. Aspektet që ata kontrollojnë përfshijnë shkallëzueshmërinë, kohën e duhur të faqes në internet, rezervimet ditore, azhurnimet e WordPress, shpejtësinë dhe sigurinë. Sasia e kontrollit është me të vërtetë ajo që i bën të mirat dhe të këqijat e mbajtjes së WP të menaxhuar. Shtë mirë nëse jeni mirë me më pak kontroll (por siguri, shpejtësi dhe mbështetje të jashtëzakonshme), për të cilat janë shumë kompani fillestare, por, nëse jeni një biznes më i madh, mund ta shihni këtë si disavantazh.

serverat e programimit në Indi

Featuresfarë karakteristikash kërkoj?

Tani që ju keni njohuri themelore në llojet e ndryshme të mbajtjes së faqeve në internet për Indinë, ju duhet të dini se cilat karakteristika duhet të shikoni për varësisht nga madhësia e kompanisë suaj dhe ato që dëshironi të arrini. Këto gjëra për të kërkuar ndërsa kërkoni për një shërbim të një web hosting do të kthehet një projekt stresues në një argëtim.

Vendndodhja e serverit

harta e vendndodhjes së serveritDo të dëshironi të siguroheni që shërbimi i pritjes që përdorni është i bazuar në ose rreth Indisë (Singapori është ndoshta basti juaj më i mirë këtu). Arsyeja për këtë është e thjeshtë. Nëse e bazoni faqen tuaj në një vend tjetër, do të rezultojë me probleme me shpejtësinë. Do të përjetoni vonesa, kohë më të ngadaltë të ngarkesës dhe vetëm vonesë të përgjithshme. Për ta bërë procesin jashtëzakonisht të lehtë mbajeni shërbimin e mbajtjes së faqes në internet që ju zgjidhni afër (nëse ndodh që të bazoheni diku tjetër), gjithashtu kemi krahasime të mbajtjes së faqeve në internet për Australinë, Mbretërinë e Bashkuar, Kanada, Irlandë, Malajzi, Brazil, Pakistan, Indonezi, dhe Zelanda e Re).

Hapësira e diskut

Ruajtja ka rëndësi sepse përcakton se sa skedarë mund të ngarkoni në faqen tuaj të internetit. Për bizneset e vogla ose ndoshta një blog, një uebfaqe e thjeshtë mund të bënte dhe do të kërkojë vetëm disa gigabajt. Fatkeqësisht, nëse ju jeni një kompani më e madhe ose keni thjesht një mendje më të madhe se sa do t’ju duhet sa më shumë hapësirë ​​për ruajtje. Do të dëshironi të përfitoni nga shërbimet e pritjes që ofrojnë shoferëve SSD që performojnë më mirë sesa disku standard i përdorur.

Certifikata SSL

Sertifikatat SSLTë kesh një çertifikatë SSL është një domosdoshmëri këto ditë! Do të thotë të kesh një sit të sigurt (https: //) dhe Google e pëlqen gjithashtu, pasi ato nuk e bëjnë të fshehtë që të kesh një çertifikatë SSL është një nga faktorët e renditjes për t’u renditur në rezultatet e kërkimit të tyre. Për fat të mirë, certifikatat SSL janë falas këto ditë, dhe shumica e ofruesve të mbajtjes së faqes në internet i ofrojnë ato. Nëse akoma nuk keni aktivizuar SSL, mund të merrni një çertifikatë falas nga Let’s Encrypt.

uptime

Kur kërkoni për web-in më të mirë në Indi, do të dëshironi të kërkoni për një shërbim që ofron server të mirë në kohën e duhur. Në thelb, 99.9% e host-ve në Indi premtojnë kohën e duhur optimale. Premtimet nuk janë gjithmonë për t’u besuar. Para se t’i kushtoni vetes ose kompanisë suaj një shërbimi, sigurohuni që të hulumtoni dhe lexoni përshtypjet e hostit të uebit që po mendoni të merrni një konsensus të përgjithshëm se sa i mirë është koha e duhur.

mbështetje

Një tipar i madh për t’u kujdesur është mbështetja, si shërbimi, ashtu edhe klienti. Ndërsa shumë i shohin si të njëjtin lloj mbështetjeje. Të kesh shërbim të mirë dhe mbështetje të klientit ka të bëjë me të qenit në gjendje të artikulojë si duhet të rregullojë problemet dhe çështjet teknike duke siguruar që klienti të ndjehet i vlerësuar dhe i kënaqur. Mbështetja e mirë është një domosdoshmëri! Shtë një ide e mirë për të kërkuar vlerësimet e përdoruesve të shërbimeve mbështetëse, pasi ato nuk janë krijuar të barabarta, siç kemi zbuluar në krahasimin tonë InMotion Hosting vs Bluehost.

backups

Një veçori që nuk duhet të harrohet, por shpesh është, është sistemi rezervë. Do person që ka punuar me një kompjuter me çfarëdo aftësie e di se kopjimi i skedarëve dhe të dhënave tuaja është thelbësore. Kur krijoni një uebfaqe përmes një serveri të mbajtjes në internet, është jashtëzakonisht e rëndësishme që të kopjoni bazën e të dhënave, skedarët e postës elektronike dhe faqen në internet pothuajse çdo ditë. Kur zgjidhni faqen më të mirë të internetit në Indi, sigurohuni që të kontrolloni se sa shpesh shërbimi rezervon bazën e të dhënave tuaja dhe nëse ata paguajnë një tarifë për rivendosjen e kthimit.

Bandwidth

Bandwidth është sasia e të dhënave që mund të transferohen midis faqes suaj, përdoruesve të saj dhe internetit. Nëse keni pasur një kompjuter nga kohë më parë, ju ndoshta mbani mend internet dial-up dhe bandën e bandës së kërmijve. Kur kërkoni për web hosting, ju doni të jeni i sigurt që ata ofrojnë është i mirë. Kjo vlen posaçërisht për pritjen e përbashkët. Nëse një faqe në internet në server përjeton shumë trafik të lartë, faqet e tjera do të ngarkohen më ngadalë. Prandaj mos harroni: sa më i lartë të jetë brezi, aq më shumë njerëz që mund të vizitojnë uebfaqen tuaj.

Numri i fushave / vendeve të lejuara shtesë

Për fillimet që janë duke kërkuar planin më të thjeshtë të mbajtjes së faqes në internet, me siguri do t’ju duhet vetëm një uebfaqe e vetme. Një shërbim i mbajtjes së faqeve në internet që ofron vetëm një domen të vetëm është gjithashtu opsionet më të lira, por nëse po kërkoni të shtoni më shumë faqe në internet, duhet të jeni të sigurt se mbajtja juaj e internetit mund ta mbështesë atë. Ndërsa shumica e planeve të mbajtjes së faqeve në internet lejojnë sa më shumë nënfusha që ju pëlqen, duhet të jeni të sigurt se mund të mbështesin më shumë domene nëse kjo është ajo që ju nevojitet biznesi.

Informacione të tjera për tu mbajtur në mend

Ashtu si me shumicën e gjërave që përfshijnë teknologjinë, njerëzit kanë një konfuzion në lidhje me terminologjinë që lidhet me mbajtjen në internet. Njerëzit shpesh ngatërrojnë mbajtjen në internet për mbajtjen e domain ose regjistrimin e domain, por asnjëra prej tyre nuk është zëvendësim për tjetrin. Nëse dikush po flet për mbajtjen e domain, ata zakonisht i referohen kombinimit të web hosting dhe regjistrimit të domain. Pritja e domain nuk është një gjë aktuale; njerëzit thjesht nuk e dinë terminologjinë e saktë për mbajtjen në internet. Regjistrimi i domenit është akti i blerjes dhe regjistrimit të emrit të domain. Shtë një shërbim që shumica e planeve të mbajtjes në internet ofrojnë të bëjnë për ju. Sigurisht, mbajtja në internet është hapësira në internet në të cilën vendosni të dhënat tuaja në mënyrë që të shfaqet në shfletues kur shkruani emrin e domain.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map