Si të Shmangni Riparimin nga Një Ofrues Web Hosting

Zgjedhja e një zgjidhje pritëse është e vështirë në kohën më të mirë dhe konfuz dhe përkeqëson në rastin më të keq.


Ka shumë lloje shërbimesh, skema të ndryshme çmimesh, shumë vendime për të marrë, shumë faktorë të përfshirë. Për t’i bërë gjërat më keq ka disa çështje për të cilat ndoshta as nuk i dini!

Në këtë artikull, ne do të përpiqemi t’ju prezantojmë me disa nga pikat më delikate të zgjedhjes së një hosti për t’u siguruar që nuk do të keni hequr dorë.

Pavarësisht nëse po kërkoni një host për një blog ose uebfaqe të WordPress, këto 8 pika do t’ju ndihmojnë të shmangni problemet më vonë.

# 1 Përdorni hoste të mirënjohur dhe me reputacion

Pritësit kryesorë në hostingfacts.comPritësit kryesorë në hostingfacts.com

Kjo duhet të shkojë para çdo gjëje tjetër. Sitet e respektuara gjithashtu kanë pengesa dhe megjithëse ato kanë disa hile të këqija deri tek mëngët, qëllimi i tyre nuk është me të vërtetë të ju shqyej plotësisht. Ata mund të luajnë disa ndërlikime me tarifat e rinovimit ose strukturat e shërbimit, por në fund të ditës, ata në të vërtetë dëshirojnë t’ju japin shërbim të mirë.

Kompanitë e panjohura, veçanërisht bizneset e vogla lokale mund të kërkojnë një lëvizje të shpejtë dhe do të luajnë para-shitje të këndshme dhe të harrojnë për ju pasi të kenë paratë tuaja. Kjo nuk është gjithmonë ashtu, por është diçka për të qenë në dijeni.

Për fat të mirë, ne kemi bërë të gjitha studimet për ju. Thjesht shkoni përpara dhe kontrolloni këtë faqe të rishikimeve të hosteve në internet. Ne kemi renditur shumicën e ofruesve të pritjes me shpejtësi, në kohën e duhur & mbështetja e klientit.

Të kuptosh nëse një host lokal ia vlen kohën tënde është pak më e vështirë. Provoni të gjeni disa klientë dhe pyesni ata si ndjehen për shërbimin. Gjithmonë paguan për të gjetur klientë më të vegjël. Pritësit gjithmonë i kushtojnë vëmendje të veçantë klientëve të tyre të mëdhenj, kështu që sigurisht, ata do të përjetojnë shërbim të mirë. Nëse gjithçka tjetër dështon, provoni shërbimin e tyre për një muaj dhe shihni se çfarë është ajo për veten tuaj.

# 2 Kini parasysh çmimin dhe tarifat e rinovimit

Rritja e çmimeve të rinovimit të bisedës livePricesmimet e përgjithshme janë rritur. vërtet?

Ndonjëherë çmimi mund të jetë jo intuitiv, për të thënë të paktën. Disa ndërmarrje ju japin një ulje çmimi që duket se është çmimi përfundimtar. Ata kujdesen të përdorin një lloj të vogël për të treguar që ky çmim është i vlefshëm vetëm deri në datën tuaj të rinovimit.

Nëse paguani paraprakisht për një muaj, ju merrni vetëm uljen për një muaj. Nëse paguani për 3 vjet është e vlefshme për 3 vjet. Pas datës së rinovimit, ju faturoni çmimin e plotë.

# 3 Nuk ka ndonjë gjë të tillë si “E Pafund”

Të thuash që ke pakufizuar për asgjë është të gabosh të paktën. Para së gjithash, ju nuk mund të keni një bandë të pakufizuar ose ruajtje pasi kjo do të thotë që kompania do t’ju lejojë – dhe të jetë e aftë – të ruajë njëqind trilion teraflops dhe të transmetojë gjithçka në Mars. Dhe kjo nuk është ende e pakufizuar.

Ajo që hostet me të vërtetë nënkupton këtu është se ata ju ofrojnë sa më shumë bandë dhe ruajtje që pajisja juaj është e aftë të trajtojë. Termi është i paplotësuar, që thjesht do të thotë se ata nuk do ta masin përdorimin tuaj ose do ta kufizojnë atë artificialisht.

Kjo nuk do të thotë që ju mund të transmetoni të gjitha të dhënat që dëshironi nëpër Internet. Nëse keni një server të dedikuar me një portë 10Mbps mund të transmetoni 10 Megabajt për sekondë. Kjo duket si shumë, por është akoma e kufizuar. Përkthehet përafërsisht 24TB në muaj. Nëse biznesi juaj po ndan video me cilësi të lartë 4k, mund të mbaroni sa më shpejt. Ju gjithashtu mund të përfshiheni në pengesa të konsiderueshme nëse merrni zmadhime të trafikut që do të përdorin më shumë se 10 Megabajt për sekondë.

Kjo është një e vërtetë universale, nuk ka asnjë mënyrë rreth saj. Nëse keni një server të dedikuar, do të duhet të zgjeroni i cili do t’ju kushtojë para. Nëse jeni në një plan cloud, ka të ngjarë të paguani nga GB ose TB, kështu që ndërsa jeni bëj keni një plan të pakufizuar në kuptimin e lirshëm të punës, ju do të paguani për atë siç duhet.

# 4 Kini kujdes nga tarifat e ashtuquajtura “Vendosni”

tarifat e konfigurimit të host-it15 dollarë për një “të ngritur”? Farë krijojnë ata në të vërtetë?

Më e rëndësishmja, kini kujdes nga tarifat e papërshtatshme të konfigurimit. Nëse po merrni një server të dedikuar, është e kuptueshme nëse ka një kosto të konfigurimit të shoqëruar. Dikush mund të ketë futur fizikisht dhe të shtojë komponentë harduerikë që keni porositur nëse jeni duke përdorur një shërbim të menaxhuar, ata do të duhet të vendosin programin dhe të kryejnë detyra të ndryshme të tjera.

Nëse përdorni ndonjë lloj shërbimi tjetër, një tarifë konfigurimi nuk është vërtet e justifikueshme, përveç nëse kërkoni nga kompania të migrojë faqen tuaj.

# 5 Regjistrimi i Domainit jo në emrin tuaj

Kjo është diçka për të cilën shumë fajtorë janë fajtorë. Shtë super e përshtatshme për të rrëmbyer një emër domaini përmes hostit tuaj pasi gjithçka është e automatizuar. Ju shkruani një emër domain, paguani para dhe bum, keni një domen.

Sidoqoftë, emri i domain është në pronësi të ligjshme nga pritësi, jo nga ju, të paktën në të gjitha rastet që kemi parë. Kjo i jep vetes lloj-lloj çështjesh. Imagjinoni që keni një kompani që po performon mirë me një dyqan të shkëlqyer eCommerce dhe nuk zotëroni teknikisht faqen e internetit.

Në praktikë, kjo nuk shkakton aq probleme sa mendoni. Me sa dimë, pritësit kryesisht e bëjnë këtë sepse është më e lehtë për të dy palët dhe gjithashtu ua lehtëson atyre mbylljen e llogarive që po shkelin ligjin duke vjedhur përmbajtje ose duke shërbyer përmbajtje të paligjshme.

Thënë kjo, ne besojmë se opsioni më i sigurt dhe profesional është të përdorni një regjistrues dhe të regjistroni vetë domainin, në emrin tuaj. Shtë një çështje e thjeshtë për të treguar fushat e një hosti dhe në këtë mënyrë ju zotëroni gjithçka në lidhje me kompaninë dhe faqen tuaj të internetit!

# 6 Sigurohuni se mund t’i merrni paratë tuaja mbrapa (nëse është e nevojshme)

Paratë kthehen 30 ditëZakonisht nuk kërkojmë paratë e mia, por zgjedhja e një hosti mund të jetë mjaft e vështirë dhe aftësia për të provuar njërën prej tyre për dy ditë dhe pastaj të themi jo faleminderit është një ndihmë e shkëlqyeshme. Ne kemi biseduar me një pronar të reputacionit të hostit i cili na siguroi që ata kanë një garanci për kthimin e parave ndërsa sipas kushteve të tyre të shërbimeve, ata nuk.

Ne nuk dyshojmë se ata kanë qëllime të mira dhe veprojnë në mirëbesim, por kundërshtimi i provave nuk është diçka që na pëlqen ta shohim kur flasim për një plan 350 $.

Disa hoste mund t’ju japin një muaj ose dy ditë falas nëse kërkoni mirë, bisedoni me mbështetjen e klientit, ata do të jenë në gjendje t’ju drejtojnë në drejtimin e duhur. Nëse do të ishim ju, do të zgjidhnim një host të uebit që do të garantojë një minimum prej 30 ditësh kthim parash. Shihni listën e ofruesve më të mirë të pritjes këtu që ofrojnë 30+ ditë para.

# 7 Sigurohuni që të merrni atë që paguani

Kjo është një çështje që ne kemi parë kur kërkojmë hostimin e menaxhuar të WordPress. Ky lloj i pritjes ka të ngjarë të lejojë të instaloni faqet e WordPress por e gjithë premisa është se gjithçka nga hardueri në cache të serverit është optimizuar në WordPress.

Disa hoste ofrojnë hostime të dedikuara WordPress / Joomla por ajo që është në të vërtetë është ripaketimi i shërbimeve të tyre të përbashkëta me “faqen e internetit” të zëvendësuar nga “WordPress” ose “Joomla” në mënyrë të përshtatshme.

Një dhuratë e vdekur është një çmim (shmangni ofruesit e lirë të pritjes). Pritja më e lirë e menaxhuar si duhet e WordPress fillon rreth 28 – 30 dollarë. Këto mund të jenë akoma ambiente të përbashkëta, por ato janë akorduar në WP.

# 8 Mbrojtja e mbrojtjes DDOS ndoshta nuk është e plotë

Disa hoste mburren me njëfarë niveli të mbrojtjes DDOS. Ndërsa kjo në vetvete mund të jetë e vërtetë, ne nuk mendojmë se një host do të jetë në gjendje t’ju mbrojë, veçanërisht nëse keni një llogari të nivelit prej 29 – 300 $. Ekziston vetëm një mënyrë për të mbrojtur kundër një sulmi DDOS: a i madh rrjet, dhe nënkuptojmë shumë të mëdha!

Duhen burime të konsiderueshme për ta tërhequr atë dhe thjesht nuk ia vlen të mbroni një sit prej 29 $ / muaj. Nëse mendoni se DDOS është një kërcënim serioz për ju, duhet të investoni në diçka Cloudfare i cili ka një shans më të lartë për t’ju mbrojtur.

përfundim

Ka tre gjëra për të bërë kur zgjidhni një mori: sigurohuni që të shkoni me një reputacion, përdorni sens të përbashkët dhe bëni studimin tuaj. E para do të marrë një rrugë të gjatë për të siguruar një sit të qëndrueshëm. Kuptimi i zakonshëm është i dobishëm kur përballeni me terma të tillë si burime të pakufizuara ose terma të pakuptimta që thjesht shërbejnë për t’ju verbuar në zgjedhjen e një hosti.

Hulumtimi është i dobishëm për të identifikuar nevojat tuaja personale dhe për të kuptuar se çfarë shërbimesh bëjnë. Njohuria është gjithmonë mbrojtja juaj më e mirë kundër shkatërrimit!

Nëse keni nevojë për lexim të mëtejshëm, këtu është një infografik që kemi bashkuar: 10 gjëra që e bëjnë të mirë hostimin në internet

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector