Si të kopjoni dhe rivendosni WordPress në mënyrë të sigurt

Një udhëzues për kopje rezervë falas, të lehtë dhe të sigurt për WordPress.


Pavarësisht nëse faqja juaj e WordPress është një biznes, një dyqan në internet, ose një blog, ka një veçori që gjithmonë do të ketë nevojë për: nevojën për t’u mbështetur!

Në një epokë kur hackimi, malware dhe keqfunksionimet e serverëve janë të gjitha një rrezik në rritje, kopjimi i faqeve është bërë një domosdoshmëri, sesa thjesht një opsion. Pa një plugin rezervë të shëndoshë në vend, e gjithë puna e vështirë që ju vendosni në WordPress tuaj është në rrezik të vazhdueshëm për tu humbur.

Për çdo sit me vlerë të kripës së tij, kjo thjesht nuk është një rrezik që ia vlen të merret. Por për fat të mirë për ju, ka shumë shtesa efektive, të thjeshta dhe falas WordPress që do të mbështesin faqen tuaj të internetit dhe do t’ju japin mbrojtjen që ju nevojitet.

Vetëm në 2 vitet e fundit, një 91% i mprehtë i serverëve pësoi ndërprerje të paplanifikuara, duke fshirë mijëra site pa kopje rezervë. Uebfaqet e biznesit u goditën veçanërisht shumë, duke humbur (mesatarisht) dhjetëra mijëra dollarë të ardhura. Kur zgjidhja për humbje si këto është falas, ju me të vërtetë nuk mund të përballoni që të mos bëni kopje rezervë! Për fat të mirë, ne jemi këtu për t’ju treguar se si t’i punoni këto shtojca që punojnë për ju dhe faqen tuaj të internetit.

Garda rezervë: Mbrojtje e drejtpërdrejtë

backup wordpress migrojnë

Nëse jeni duke kërkuar të bëni kopjen rezervë tuaj sa më shpejt dhe sa më thjeshtë të jetë e mundur, mos kërkoni më larg se sa shtojcën falas të Mbrojtjes së Ruajtjes.

Garda rezervë: Një përmbledhje

Si një nga shtojcat më të përdorura dhe të vlerësuara më të larta me WordPress, është e qartë se ky sistem i drejtpërdrejtë i kopjimit funksionon. Shtë një gjë e rrallë të gjesh si aftësitë rezervë ashtu edhe ato të restaurimit në një paketë të përmbledhur dhe falas. Disa nga karakteristikat kryesore të tij përfshijnë:

 • Kopje rezervë manuale pa kapak
 • Opsioni rezervë personal: skedarët, bazën e të dhënave ose të dy
 • Skedarët rezervë të përputhshëm të Dropbox
 • Restaurime të shpejta dhe të lehta
 • Opsioni për të anuluar procesin e rezervimit
 • Mbështetje e shumëfishtë e faqes WordPress

Nëse kjo tingëllon si sistemi i duhur për ju, atëherë ja se si ta merrni atë, dhe si ta përdorni.

1. Roje rezervë: Instalimi

Ju mund të instaloni roje Backup lehtë nga pulti i WordPress. Kërkoni atë në skedën Plugins, pastaj shkarkoni dhe instaloni. Kur mbarimi dhe instalimi të ketë mbaruar, sigurohuni që është i ndezur (Duke përdorur butonin Aktivizo) dhe të gjithë jeni gati të filloni.

specifikimet e shtojcave të ruajtjes rezervë

2. Roje rezervë: Kopje rezervë

Hapi i parë i një kopje rezervë do të shkojë në Backup në shtojcën e rojës rezervë dhe duke klikuar butonin Backup, ju e keni mend. Nga këtu do të duhet të emëroni kopjen rezervë dhe të zgjidhni një lloj të plotë ose personal.

kopje rezervë roje

Opsioni me porosi ju lejon të zgjidhni midis kopje rezervë të skedarëve tuaj ose bazës së të dhënave, kështu që zgjidhni cilindo që ju përshtatet. Të dyja janë rekomandimet tona, por nëse hapësira e ruajtjes është çështje, mund të ketë kuptim të provoni të zvogëloni vëllimin e të dhënave.

Rezervat rezervë gjithashtu mund të ngarkohen në Cloud përmes një lidhjeje Dropbox. Për ta vendosur këtë, thjesht shkoni te Backup Guard > Re dhe kliko në butonin ON.

Kjo do t’ju ridrejtojë automatikisht në faqen e internetit të Dropbox ku do t’ju kërkohet të autorizoni shtojcën. Klikoni Lejo dhe do të ridrejtoheni përsëri në WordPress me një konfirmim të lidhjes.

hyrje rezervë rezervë

Në faqet e shembujve, ne kemi zgjedhur kopjen rezervë të plotë dhe e quajmë atë Test Backup, por këshilla jonë do të ishte të përdorni muajin dhe vitin përkatës për titujt tuaj rezervë, duke ju lejuar të mbani me lehtësi shënimet e të dhënave.

Kur të gjitha këto janë konfiguruar me opsionet që dëshironi, klikoni në butonin Rikthim. Kur të bëhet kopja rezervë, thjesht shkarkoni dhe ruajeni në vendndodhjen tuaj të preferuar.

3. Roje rezervë: Kopje rezervë të planifikuar

Ndërsa kjo Ruajtje e Kursimit e bën të lehtë të mjaftueshme për të kopjuar me dorë, duke përdorur veçorinë e planifikimit të shtojcës i jep të gjithë sigurinë, me shumë më pak përpjekje.

Për të caktuar këto kopje rezervë, shkova te Backup Guard > Programoni, pastaj ndryshoni tastin ON dhe emëroni orarin tuaj. Tjetra, do të duhet të zgjidhni frekuencën e kopjeve rezervë, ka mundësi midis orarit, ditës, javës ose mujore, kështu që zgjidhni cilindo që mendoni se i përshtatet më së miri nevojave të faqes suaj të internetit. Bestshtë më mirë që të provoni të përputheni me frekuencën e kopjeve rezervë me shpeshtësinë e postimit të përmbajtjes, por në këtë shembull, yni është vendosur në javë.

Rezervime rezervë të planifikuara të rojeve

Hapi i fundit është të zgjidhni një kopje rezervë të plotë ose të personalizuar, shumë e njëjtë si në pjesën rezervë manuale. Sapo ta keni bërë këtë dhe të jeni të kënaqur me orarin e rezervës, klikoni Ruaj dhe do të keni mbaruar!

4. Garda rezervë: Restaurimi

Nuk ka nevojë të shqetësohet nëse për çfarëdo arsye që ju nevojitet për të rivendosur, procesi është i thjeshtë dhe i drejtpërdrejtë. Në kartën rezervë rezervë, shkoni te pjesa Backup. Kjo do t’ju prezantojë me një listë të plotë të të gjitha kopjeve rezervë, thjesht zgjidhni atë që dëshironi të rivendosni dhe klikoni në ikonën e gjelbër të rivendosur.

Kur procesi të ketë mbaruar, kontrolloni gjithçka është rivendosur plotësisht dhe do të keni rezervuar dhe gati faqen tuaj të internetit.

Backups-me-Backup-Gardës

Rikthim roje… Pro

Roje rezervë gjithashtu ka një version premium: Backup Guard Pro. Ka plane të anëtarësimit të Argjendit, Arit dhe Platinumit. Shtesat në këto plane përfshijnë:

 • Zgjedhja e skedarëve rezervë, me mundësinë e përjashtimit të skedarëve të caktuar
 • Ndjekja e postës elektronike në kopjet rezervë të planifikuar
 • Mbulimi i shumë faqeve (deri në 10)
 • Shërbimi i sitit / domain i migratueshëm
 • Mbulime të shumta të shërbimit të ruajtjes
 • Rezervime të shumëfishta të planifikuara
 • Edhe me shume

Planet e paguara fillojnë nga pak sa 12,50 dollarë dhe përfshijnë një vit të plotë mbështetjeje dhe azhurnimesh. Plani Platinum kohët e fundit është përgjysmuar në çmim, dhe padyshim se ia vlen të shikoni për këdo që dëshiron mbrojtjen përfundimtare të rezervës për faqen e tyre të WordPress.

UpdraftPlus: Më e mira në treg

Forca e Gardës së Rikthimit qëndron në thjeshtësinë dhe drejtësinë e saj, por për dikë që ka nevojë për më shumë hapësirë ​​për manovrim dhe aftësinë për të rregulluar, plani i lirë mund të ndjehet paksa kufizues. Këtu hyn UpdraftPlus, dhe fleksibiliteti i tij më i madh.
updraftplus

UpdraftPlus: Një përmbledhje

Me mbi 2 milion instalime aktive dhe me një vlerësim prej 5 yjeve, Updraft plus është ndoshta kopja më e popullarizuar e WordPress në dispozicion, dhe rregullisht del në krye në vlerësimet më krahasuese. Ashtu si roje rezervë, ajo ofron edhe rezervë dhe restaurim, por me disa karakteristika kryesore që i japin një avantazh:

 • Programet e automatizuar lehtësisht rezervë
 • Opsione të shumta të ruajtjes, siç janë Dropbox, Cloud etj.
 • Karakteristikat e faqeve mund të mbështeten si njësi të veçantë të depozitimit
 • Një sistem më i automatizuar i planifikimit, kopjet rezervë të dështuar janë planifikuar
 • Zgjedhja e kopjimit mbi elementet specifike të faqes
 • Aftësia për të kontrolluar ku janë ruajtur elemente rezervë të veçantë
 • Restaurime të shpejta dhe të thjeshta, kërkesa të ulëta për server

1. UpdraftPlus: Instalimi

UpdraftPlus mund të gjendet në pultin e WordPress, thjesht shkoni te Plugins > Shtoni të re dhe kërkoni për UpdraftPlus, pastaj kliko Instalimi. Kur të instalohet, klikoni në butonin Aktivizo, shtojca më pas ju jep një turne të shkurtër të cilësimeve dhe opsioneve të tij.

kërko shtojcën plugraft

2. UpdraftPlus: Mbështetje

Në seksionin “Cilësimet e UpdraftPlus”, do të gjeni një menu të quajtur Rezervimi / Rivendosja e Ndërtimit. Ekziston një buton blu rezervë, shtypni atë për të filluar rezervimin manual.

Rikthehet kopja rezervë e UpdraftPlus

Do t’ju jepet mundësia të rivendosni skedarët tuaj, bazën e të dhënave ose të dy; zgjidhni një opsion dhe më pas klikoni Backup Now. Në këtë shembull, ne kemi zgjedhur të dy.

Kjo do të rezervojë faqen tuaj në një server të largët, do t’ju caktohet data e krijimit të tij si emër, kështu që do të jetë e lehtë për tu gjetur më vonë.

3. Krijimi i kopjeve rezervë

Ashtu si Garda Backup, UpdraftPlus ju lejon të ekzekutoni kopje rezervë të planifikuar. Mund ta gjeni opsionin për ta bërë këtë në skedën Vendosja e UpdraftPlus, por do të keni mundësinë e shtuar për të ekzekutuar orare të veçanta rezervë për Files dhe Databaza.

Ky opsion ju lejon të përshtatni shërbimin rezervë për nevojat e faqes tuaj të internetit, dhe cili është më i miri për ju varet nga faktorë të tillë si frekuenca e postës dhe shkalla e azhurnimeve..

Rezervoni sitin e WordPress me UpdraftPlus

Pasi të caktohet orari, do të duhet të zgjidhni një vendndodhje ruajtjeje. Zgjidhni vendndodhjen, skedarët që do të përfshihen dhe më pas goditni Ruaj. Do të shfaqen popup-et dhe do t’ju lejojë të autorizoni lidhjen, dhe pasi të keni përfunduar, caktimi do të fillojë të hyjë në fuqi.

4. UpdraftPlus: Restaurimi.

Rivendosja me UpdraftPlus ofron më shumë mundësi dhe zgjedhje se si të rivendoseni. Struktura e përgjithshme megjithatë nuk është shumë e komplikuar, kështu që ju nuk do të duhet të ndjeheni të hutuar nga të gjitha zgjedhjet në dispozicion!

Për të filluar rivendosjen e një kopje rezervë, kthehuni te skedari Rikthim / Rivendosje për një listë të të gjitha rezervave tuaja të mëparshme. Nga kjo, atëherë zgjidhni kopjet rezervë që dëshironi të rivendosni.

Klikoni në butonin e rivendosjes dhe do t’ju jepet mundësia të zgjidhni atë që saktësisht të rivendosni; sistemi fleksibël ju lejon të rivendosni aspekte specifike të faqes tuaj WordPress, të tilla si temat, shtojcat ose skedarët etj.

Kur të keni zgjedhur se çfarë të rivendosni, klikoni në butonin e rivendosjes dhe lëreni që procesi të funksionojë. Me restaurimin e plotë, do të keni mundësinë të shkarkoni skedarët e logave. Shtë e mençur ta bësh këtë, dhe nëse ndodhin ndonjë problem, këto skedarë do ta bëjnë shumë më të lehtë për ekipin mbështetës të UpdraftPlus për të ndihmuar.

Restoration-Successul-UpdraftPlus

UpdraftPlus… Premium

UpdraftPlus gjithashtu ofron një version premium edhe më gjithëpërfshirës, ​​për një sit më të madh me një vëllim më të madh dhe shumëllojshmëri të përmbajtjes për t’u marrë, kjo mund të jetë më e përshtatshme. Karakteristikat shtesë përfshijnë:

 • Rezervime të specifikuara të përmbajtjes
 • Migrimi i Thjeshtuar i Uebfaqeve
 • Përputhshmëri multisite
 • Rikthimet përfshijnë përmbajtje jo WordPress
 • Mbështetje falas nga teknikë
 • 1 GB ruajtje në UpdraftVault
 • Një larmi më e madhe e aplikueshmërisë së platformës së ruajtjes, të tilla si Amazon S3, Rackspace, OneDrive, dhe shumë më tepër
 • Mundësitë e zgjeruara të bazës së të dhënave
 • Dhe me shume

Në 70,00 dollarë, plani i primit është një çmim më i shpejtë sesa Mbrojtësi i Mbrojtjes Pro, megjithatë, shtojca UpdraftPlus ofron shumë më tepër mjete në faqen tuaj të internetit. Dhe për shumë faqe në internet, veçoritë shtesë sigurisht që do të ia vlen edhe kostoja shtesë.

Cila shtojcë është më e mirë për të mbështetur WordPress: Backup Guard ose UpdraftPlus?

Të dyja opsionet ofrojnë paqen e mendjes, sigurinë dhe shërbimet e nevojshme nga një shtojcë rezervë. Ndërsa secili i kryen punët e veta mirë, ka dallime të rëndësishme që do të ndikojnë që është më e mira për ju.

Për një produkt të thjeshtë, të drejtpërdrejtë i cili ka nevojë për pak kontribut për të bërë punën e tij mirë, Backup Guard është shtojca e zgjedhjes. Shtë ideal për faqet më të vogla me një ritëm të ngadaltë të përmbajtjes, konfigurimi i thjeshtë dhe proceset e pakomplikuara do t’ju shërbejnë mirë.

Nga ana tjetër, nëse faqja juaj është më e përmbajtur, e rëndë, komplekse dhe ka nevojë për mirëmbajtje më të specifikuar, atëherë UpdraftPlus atë zgjedhjen ideale për ju. Mundësia e shtojcave për të ofruar një planifikim të diferencuar të rezervave për veçori të ndryshme të faqes, dhe falas, e bëjnë atë një burim jetik për faqet e internetit më aktive.

Rezervime manuale: Plugins nuk kërkohet.

Për një sërë arsyesh, mund të ndiheni se një shtojcë nuk është për ju ose faqen tuaj të internetit, ose ndoshta ka një arsye që një shtojcë nuk është e disponueshme për ju. Nëse ky është rasti, atëherë nuk ka asnjë arsye për të mos bërë kopje rezervë. Nëse e dini se si të bëni kopje rezervë me dorë, ju do të jeni akoma në gjendje të siguroni faqen tuaj pa pasur nevojë për shtojca, kështu që ja si ta bëni atë.

Kur bëni kopje rezervë me dorë, procesi është i dyfishtë, dhe do t’ju duhet të kopjoni skedarët e Baza e të Dhënave dhe faqet. Për të filluar, vendosni një dosje desktopi për të mbajtur kopjen rezervë, me dy subsets për bazën e të dhënave dhe skedarët e faqeve përkatësisht. Përsëri, ne ju këshillojmë që të përmendni dosjen datën e kopjimit për t’ju kursyer kohë duke e gjetur më vonë! Cicëroj

Në këtë tutorial, shembujt janë nga një server cPanel. Sidoqoftë, shumica e sistemeve të serverëve kanë formate të ngjashme, dhe nëse përdorni një server të ndryshëm, atëherë nuk ka gjasa të ketë shumë ndryshim. Shikoni formulime dhe rrugë të ngjashme dhe nuk duhet të keni asnjë problem të gjeni të dhënat dhe skedarët që ju nevojiten për një kopje rezervë.

Në një server cPanel, ju do të gjeni bazën e të dhënave në seksionin phpMyAdmin, dhe skedarët do të gjenden në Console File Manager.

Rezervimi manual: eksportimi i bazës së të dhënave

Së pari duhet të identifikoheni në ndërfaqen e administratorit të cPanel (ose serverit tjetër që përdorni). Thënë kjo, do të keni shumë të ngjarë të përdorni një sistem të dhënash cPanel MySQL, pasi ky është standardi për faqet e WordPress.

Shkoni në sistemin MySQL dhe do të gjeni bazën e të dhënave në internet, klikoni me të djathtën dhe shtypni opsionin phpMyAdmin (përsëri, ky është standardi WordPress). Do të ridrejtoheni në një skedë të re phpMyAdmin, në të majtë do të jetë një listë e të gjitha faqeve të internetit që keni lidhur me këtë server.

Zgjidhni faqen e internetit që dëshironi të bëni kopje rezervë dhe do t’ju prezantohet, me një tabelë, zgjidhni “eksport”.

bazën e të dhënave të eksportit

Kjo do t’ju çojë në tastierën e eksportit me disa mundësi se si të vazhdoni, zgjidhni metodën e eksportit: opsione të shpejta dhe format: SQL. Pas kësaj thjesht klikoni Shko dhe shkarkimi do të shkojë përpara, sigurohuni që ta zhvendosni atë në nën-dosjen e Bazës së të dhënave në dosjen tuaj rezervë, në mënyrë që të mund të mbani gjurmët e saj.

Ka disa raste kur shkarkimi nuk do të jetë automatik, dhe në vend të kësaj do të shfaq të gjithë komponentët në tastierën në internet. Nëse kjo ndodh, thjesht kopjoni dhe ngjiteni në një dosje IDE dhe zhvendoseni në dosjen tuaj Kopje rezervë.

Kur e keni rezervuar bazën e të dhënave, hapi tjetër janë skedarët e faqes.

Rezervimi manual: eksportimi i skedarëve të faqes

Ekzistojnë dy metoda kryesore për eksportimin e skedarëve të faqeve, më shpesh përdoret përmes cPanel, por për disa faqe në internet mund të jetë më e përshtatshme të përdorni FTP.

Ne do të përshkruajmë të dyja metodat dhe ju mund të vendosni se çfarë është më e mira për ju.

Eksportimi i skedarëve të sitit: metoda cPanel

Për të filluar me metodën cPanel, futeni në pultin e serverit dhe kërkoni opsionin menaxher i skedarëve.

Nga këtu, gjeni dosjen public.html dhe klikoni mbi të, kjo duhet t’ju japë mundësinë për të kompresuar.

Do të hapet një skedë në lidhje me mënyrën se si dëshironi të kompresoni skedarin, zgjidhni opsionin e arkivit .zip. Pas kësaj, konfirmoni kompresimin duke shtypur File Compress.

Kur procesi të ketë mbaruar, do të shihni një dosje të quajtur public_html.zip, shkarkoni këtë dhe zhvendoseni atë në dosjen e skedarëve të faqes që keni bërë më herët, dhe skedarët tuaj do të jenë të rezervuar!

Mos harroni të fshini skedarin .zip të lënë në server pasi të keni bërë, përndryshe do të harxhoni hapësirë ​​të vlefshme të serverit!

Nëse për çfarëdo arsye kjo metodë nuk funksionon për ju, rekursi tjetër do të jetë FTP.

Eksportimi i skedarëve të sitit: Metoda FTP

Metoda FTP, e shkurtër për protokollin e transferimit të File, është pak më e ndërlikuar, por nuk do të mësohet shumë. Ju do të keni nevojë për një shërbim të klientit për këtë metodë, një zgjedhje e mirë falas është ose FileZilla ose Cyberduck, ose lehtë mund të instalohet direkt nga faqet e internetit të tyre.

Ajo që këto shërbime të klientit ju lejojnë të bëni është ndërfaqja drejtpërdrejt midis skedarëve të drejtpërdrejtë të faqes në internet dhe kompjuterit tuaj, që është baza e metodës FTP.

Për këtë demonstrim kemi shkarkuar FileZilla, dhe hapi juaj i parë do të jetë të merrni një nga klientët.

FTP: që lidhet me serverin e internetit

Hapi i parë nëse gjeni detajet tuaja të hyrjes në FTP, do t’ju duhet kjo për të hapur lidhjen e FileZilla me serverin.

Detajet mund të gjenden në skedarët cPanel, vetëm shikoni për pjesën e llogarive FTP, dhe ato duhet të jenë të disponueshme, nëse nuk ndodh kështu, do të duhet të kontaktoni kompaninë pritëse të serverit.

Kur i keni këto detaje, hapni FileZilla. Do të paraqiteni nga një format me dy panele, e majta do të përfaqësojë kompjuterin tuaj dhe të djathtën serverin tuaj të lidhur / lidhun.

Për të funksionuar lidhjen, duhet të depozitoni > Manaxher kantieri. Një skedë e re do të shfaqet, klikoni në sitin e ri dhe do t’ju kërkohet të jepni një emër në serverin e sitit me të cilin jeni lidhur.

Për t’u lidhur, së pari zgjidhni llojin normal të hyrjes dhe më pas plotësoni detajet e serverit, të tilla si host (domain), Username dhe fjalëkalim. Kur e keni bërë këtë dhe lidheni, detajet do të ruhen, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për vendosjen e tij në çdo herë që dëshironi të keni akses në server përmes FileZilla.

Kur të gjithë jeni të lidhur, kërkoni panelin Remote site, kjo përmban të gjithë skedarët dhe dosjet e faqeve të internetit. Ekziston një menu në përmbledhje ku do të gjesh një skedar të quajtur public¬_html, ky skedar është një koleksion i plotë i të gjithë skedarëve të faqes, dhe atë që do të eksportosh si një rezervë.

FTP: Eksportimi i skedarëve të WordPress

Duke përdorur ndërfaqen e majtë (atë të lidhur me skedarët e kompjuterit tuaj lokal), gjeni dosjen rezervë të skedarit të faqes që keni bërë më herët.

Nga këtu, është aq e thjeshtë sa zvarritja dhe hedhja e dosjes public_html nga ndërfaqja e djathtë në skedarët e faqes në të majtë. Kjo do të fillojë procesin e shkarkimit, i cili ndryshon në kohë në varësi të shpejtësisë së lidhjeve.

Rezervimi me dorë është sigurisht një proces i ndryshëm nga përdorimi i një shtojce, dhe megjithëse mund të ndjehet më e komplikuar, është një aftësi e vlefshme për të pasur. Nëse për çfarëdo arsye plugin që po përdorni behet papritur, nuk mund të mbështeteni, mund të jeni lehtësisht duke e ditur një zgjidhje rezervë për kopjet rezervë.!

përfundim

Rikthimi i një uebfaqeje të WordPress është një ndryshim i vogël dhe i lehtë për tu bërë, por në mjedisin aktual online ai bëhet një domosdoshmëri. Sipas statistikave të fundit, pothuajse 90% e faqeve të internetit të WordPress kanë cenueshmëri të dukshme ndaj hakerave; dhe një plugin rezervë është një nga mënyrat e vetme për të siguruar veten kundër kësaj.

Një rezervë do t’ju japë paqe mendore, siguri dhe shansin për të shpejt të kërrusni mbrapa nëse ndodh një humbje. Nuk ka qenë kurrë më shumë një arsye për të kopjuar faqen tuaj dhe kurrë nuk ka qenë më pak pengesë për ta bërë këtë.

Pra, mos prisni derisa të keni për të thënë, “Unë dëshiroj që të jam mbështetur!”, Shkarkoni njërën prej shtojcave të përmendura këtu (ose bëni atë me dorë!) Dhe kopjoni WordPress-in tuaj.

Po ashtu, nëse po pyesni se si të ndërroni hostet në internet për faqen tuaj në WordPress, shikoni udhëzuesin tonë për këtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map