Rishikimi One.com: Pritja e hostit mund të jetë më mirë – Ja pse …

faqja fillestare e një.com


Jacob Jensen themeloi Danimarkën me bazë në One.com në 2002.

Që atëherë, ata janë rritur në një nga kompanitë më të mëdha pritëse të Evropës, duke pasur 1.500,000 klientë në 149 vende me pothuajse të njëjtin numër të punësuarve.

Përshtypëse – pa dyshim. Por, përveç shtetit, ata janë akoma praktikisht të panjohur. Sidomos kur i grumbulloni ato kundër pëlqimeve të HostGator, Bluehost dhe GoDaddy.

Kështu është një gjë e mirë apo e keqe?

A janë duke shkuar në heshtje për biznesin e tyre, duke u rritur organikisht me gojë? Apo ka ndonjë arsye bindëse që nuk keni dëgjuar kurrë për to?

Ne vendosëm të zbulojmë të dorës së parë në Dhjetor 2017. Ne kemi blerë planin e tyre më të lirë, kemi ngritur një faqe në internet WordPress për të provuar shërbimin e tyre, dhe kemi monitoruar performancën qysh atëherë.

Ju mund të shikoni në faqen e internetit të testit këtu dhe statistikat e hollësishme të Pingdom këtu.

Tani, le të shohim më nga afër performancën e tyre deri më tani.

Mirat e përdorimit të një.com Hosting

One.com ka mbështetur herë të respektueshëm të ngarkesës me shtesa miqësore ndaj klientit në secilin plan. Dhe çmimi është ndër më konkurruesit që kemi parë.

Këtu keni një zhytje të thellë në tiparet tona të preferuara të One.com:

1. Koha mbi mesataren e ngarkesës

Google azhurnoi standardet e saj të shpejtësisë së faqeve në celular për kompanitë.

Në thelb, ata analizuan shpejtësinë e faqes së internetit nëpër miliona site dhe lidhen rezultatet me sjelljen e vizitorëve. Për shembull, ata zbuluan se “53% e vizitave në sitet e lëvizshme lënë një faqe që kërkon më shumë se tre sekonda për t’u ngarkuar.”

Ka kuptim kur mendon për të, apo jo? Tre sekonda është pothuajse një përjetësi kur jeni duke kërkuar në telefonin tuaj.

Por ja pjesa më dëshpëruese:

Koha mesatare e ngarkimit të faqeve që ata panë ishte afër 15 sekonda! (Ose gati pesë herë më gjatë.)

Nëse qëndroni të humbni gjysmën e trafikut kur faqet tuaja nuk do të ngarkojnë brenda tre sekondave, vetëm me mend se sa do të largoheshin nëse do të zgjaste pesë herë më shumë? Pothuajse shumë prej tyre, ka shumë të ngjarë.

Për fat të mirë, testet tona treguan që One.com ishte në gjendje të jepte vazhdimisht një mesatare prej 495ms gjatë 24 muajve të fundit.

A e dini se çfarë do të thotë kjo?

’Shtë e drejtë: Më shumë vizitorë të lumtur të faqes.

Koha mesatare e ngarkesës 12 muajve të fundit:

Statistikat e hollësishme 12-mujore të një-comShpejtësia mesatare One.com 2019-2020 | Shihni statistikat

2. Nuk ka mundësi të shpejtë mbështetjeje, por…

One.com është një veshje evropiane që operon në pothuajse 150 vende të globit.

Padyshim që kjo e bën mbështetjen e klientit një rrëmujë logjistike. Ata duhet të merren me ton të gjuhëve të ndryshme dhe zonave kohore që janë në të kundërtat polare nga njëra-tjetra.

Për fat të mirë, ata po bëjnë një punë të shkëlqyeshme me këtë akt balancues.

Ata kanë një bazë të gjerë njohurish për t’ju ndihmuar të gjeni përgjigje për pyetjet e zakonshme. Nëse kjo nuk funksionon, ata ofrojnë numra telefoni mbështetës për lokacione të ndryshme nëpër botë.

Mbështetja e tyre në email premton të përgjigjet brenda 24 orësh. Ata gjithashtu kanë bisedë live që është në dispozicion në shumë gjuhë të ndryshme gjatë orarit të punës lokale ose 24/7/365 për anglisht.

Mbështetje One.com

Ne i testuam pretendimet e tyre 24/7 me një pyetje të thjeshtë, dhe Kathy u lidh pothuajse menjëherë.

Mbështetje Live One

3. Llogaritë e pakufizuara të postës elektronike

Regjistrimi në një host në internet shpesh mund të ndjehet si vdekje me një mijë prerje.

Një pamje të zymtë, ne e dimë.

Konsideroni të gjitha mënyrat me të cilat mund të mashtroheni në pagimin e tarifave të fshehura:

 • Një normë e ulët në faqen e internetit, por vetëm nëse parapagoni një minimum prej tre vjet më parë.
 • Një normë e ulët në faqen e internetit, që dyfishohet ose trefishohet pas vitit fillestar.
 • ‘Shtesa falas’ si një emër domaini që hidhen në vitin e parë, vetëm për t’ju kushtuar në dy vjet, tre, etj..

Mashtrimi më i mirë i çmimeve (dhe me këtë, nënkuptojmë më të keqen), është duke i detyruar klientët të paguajnë TONA për llogari të postës elektronike..

Për shembull, adresat e postës elektronike zakonisht janë falas me një blerje të emrit të domain. Sigurisht, ju mund të dëshironi të përmirësoheni në diçka si G-Suite e Google për biznesin tuaj.

Por jo domosdoshmërisht duhet të paguani nëse e dini rrugën tuaj rreth regjistrave MX.

Shkelësi më i keq këtu është GoDaddy, i cili dëshiron të mbajë peng emailin tuaj dhe t’ju detyrojë të ngrini mbi 60 dollarë në vit për çdo email që përdorni me integrimin e tyre në Outlook.

Llogari emaili One.com

I çmendur, apo jo?

Fatmirësisht, One.com nuk e luan lojën e rritjes së postës elektronike. Në vend të kësaj, ata ju japin llogari falas me email edhe në planin më të lirë, më themelor të tyre.

4. Certertifikatë SSL e përfshirë

Certifikatat SSL ofrojnë një faqe interneti me hije edhe një rritje të zakonshme. Ata madje mund ta hedhin atë në llogarinë tuaj, “falas”, vetëm për t’ju ngjitur me një faturë kur është koha për të rinovuar përsëri.

Mbrapa ditës, nuk ju duhej vërtet një certifikatë SSL. Sitet e vetme që i përdorën ato ishin dyqanet e tregtisë elektronike ose faqet e tjera që përpunojnë transaksionet e kartave të kreditit.

Ata punojnë duke krijuar një lidhje të sigurt midis shfletuesit të një vizitori dhe serverit tuaj, kështu që askush nuk mund të përgjojë çdo të dhënë personale që po kalohet mbrapa dhe me radhë.

Siguria në internet është rishikuar vitet e fundit pasi numri i hakave, rrjedhjeve të të dhënave dhe shkeljeve vazhdojnë të shpërthejnë.

Kjo bëri që Google të shtojë një masë në shfletuesin e saj kryesues të tregut Chrome që do të paralajmëronte në mënyrë efektive përdoruesit kur një faqe në internet nuk do të ofronte një lidhje të sigurt.

Mund të mos duket shumë serioz në sipërfaqe.

Sidoqoftë, kur shkoni në një sit më pak SSL dhe shihni këtë njoftim:

Certifikata SSL

Me të drejtë merrni pak frikë!

Megjithatë, të mos kesh frikë. One.com është këtu.

Ata do të hedhin një certifikatë SSL në të gjitha planet themelore (pa ndonjë tarifë shtesë ose tarifë të fshehur në rrugë).

5. Ndërtues i faqes në internet & WordPress

Në një botë ideale, thjesht do të keni një ekspert të ndërtojë një faqe në internet për ju.

Problemi i vetëm, natyrisht, është se shpesh është i kushtueshëm. Ju duhet të punësoni një stilist për të zanat estetike. Atëherë, ju akoma keni nevojë për një zhvillues për të shndërruar nofullat në një prototip funksional.

A është kjo faqe për një biznes? Ju do të keni akoma nevojë për më shumë ndihmë, nga dikush për ta optimizuar atë te të tjerët që mund ta krijojnë kopjen.

Pointështja është: Uebfaqet e personalizuara nuk janë të lira.

Kjo është kur krijuesit e faqeve të internetit hyjnë në lojë. Ata ofrojnë të gjithëve, nga hobiistët tek pronarët e bizneseve të vogla një rrugë miqësore për përdoruesit, DIY për të marrë një faqe në internet dhe duke funksionuar në asnjë kohë.

Shpesh mund të tërhiqni dhe të hidhni elementë të ndryshëm të faqes, duke krijuar pamjen dhe ndjenjën e një siti personal për vetëm disa dollarë në muaj.

Ju ndoshta keni njohur tashmë disa nga opsionet më të njohura, si Wix ose Squarespace.

Por këtu është gjëja:

Nëse shkoni me njërën nga ato kompani, do të duhet të përdorni vetë hostin e tyre, etj. Kjo do të thotë që nuk jeni të lirë të blini rreth e rrotull ose të zgjidhni dhe të zgjidhni konfigurimin më të mirë.

Ose, nëse filloni të rriteni dhe dëshironi të zhvendoseni në një faqe të personalizuar WordPress përgjatë rrugës, nuk mundeni. Ju keni ngecur me platformën e tyre për një kohë të gjatë.

One.com ofron ndërtuesin e saj të internetit me secilin plan, së bashku me aplikacione të njohura me burim të hapur si WordPress.

Kjo do të thotë që ju mund të filloni të thjeshtë dhe të krijoni sitin tuaj themelor me një ndërtues të faqes në internet. Pastaj, gjithmonë mund të zgjeroheni në diçka më komplekse në të ardhmen.

Kundër të përdorimit të një.com Hosting

Siti ynë i testimit në One.com performoi mirë në testet e shpejtësisë.

Kjo, përveç krijuesit të faqeve të tyre miqësore për përdoruesit, llogaritë e pakufizuara të postës elektronike dhe certifikata SSL, e bëjnë atë një mundësi të mirë për kompanitë e reja.

Me përjashtim të këtij ndërprerësi të marrëveshjes…

1. Uptime Patetike – 99,77%

Pritësit në internet shpesh përdorin detaje teknike konfuze për të përshkruar shërbimin e tyre.

Për shembull, secili plan mund të ndryshojë në bazë të një sasie të caktuar të ruajtjes ose gjerësisë së bandës.

Problemi është se këta numra shpesh janë të pakuptimtë. Sidomos nëse nuk jeni një profesionist i IT i cili merret me këto gjëra ditë e ditë jashtë.

Kohëzgjatja mesatare prej 99,77% nuk ​​duket se është e keqe në fillim, e bën atë?

Përveç, është e keqe. “Sa e keqe është?” Ne jemi shumë të kënaqur që ju pyetët:

Kjo përkthehet në dy ditë joproduktive në total gjatë periudhës sonë të testimit (483 ndërprerje brenda 24 muajve).

Ja se si janë grumbulluar 12 muajt e fundit deri më tani:

Koha e fundit mesatare e 12 muajve:

 • Kohëzgjatja mesatare e Janarit 2020: 99,98%
 • Dhjetor 2019 kohëzgjatja mesatare: 100%
 • Nëntori 2019 kohëzgjatja mesatare: 100%
 • Koha mesatare e tetorit 2019: 99.95%
 • Koha mesatare e shtatorit 2019: 99,98%
 • Gusht 2019 mesatare e kohës: 100%
 • Koha mesatare e kohës së korrikut 2019: 100%
 • Qëndrueshmëria mesatare e qershorit 2019: 100%
 • Maj 2019 kohëzgjatja mesatare: 99.99%
 • Koha mesatare e prillit 2019: 100%
 • Koha mesatare mesatare e Mars 2019: 99,90%
 • Shkurt 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,56%

Statistikat e një muajve të fundit 24-mujorKoha mesatare e një.com | Shihni statistikat

Nëse do të përdorni këtë faqe për biznesin tuaj, a mund të lejoni që faqja juaj të zbriste për orë të tëra çdo muaj?

Me siguri jo.

.Commimet One.com, Planet Pritëse & Fakte te shpejta

Prmimet dhe planet e një com

Këtu është një përmbledhje e shpejtë e planeve të strehimit të ofruara nga One.com:

 • fillestar: Plani më i lirë i One.com fillon me vetëm 2.49 dollarë në muaj dhe përfshin një ndërtues të faqes në internet, SSL, 100 llogari emaili dhe një bazë të dhënash të vetme.
 • eksplorues: Hapi tjetër zgjeron ruajtjen e faqes tuaj nga 50 në 100 GB dhe përfshin baza të të dhënave të shumta dhe 200 llogari emaili përveç karakteristikave të tjera standarde. Fillon me 3,99 $ / muaj. Fatkeqësisht, ju akoma merrni vetëm një domen të vetëm.
 • entuziast: Një promovim i tanishëm e bën ofertën e tyre të tretë pak më të shtrenjtë sesa opsioni i tyre profesional me vetëm 5,49 dollarë në muaj. Ky e dyfishon ruajtjen tuaj dhe më në fund përfshin kopjimin dhe rivendosjen e funksionimit. Ndoshta vlera juaj më e mirë me One.com.
 • ekspert: Plani i nivelit të lartë kryeson tabelat me 7,49 dollarë në muaj. Përveç veçorive të përmendura më parë, ai ka 500 GB ruajtje, 750 llogari me postë elektronike me veçori shtesë dhe 7 faqe në internet.
 • mësues feje: Plani i nivelit të lartë kryeson tabelat me 9,99 $ / muaj. Por përfshin pothuajse gjithçka që ju nevojitet për një uebfaqe biznesi.

Më shumë rreth One.com:

 • Domain falas? Shtë falas për vitin e parë.
 • Lehtësia e regjistrimit: Procesi i lehtë i regjistrimit.
 • Menyra pagese: Karta krediti të mëdha dhe PayPal pranuan.
 • Tarifat dhe klauzolat e fshehura: Sipas kushteve të tyre të shërbimit, “Trafiku është në thelb i pakufizuar. Sidoqoftë, trafiku duhet të jetë natyror normal dhe të mos prishë atë të klientëve të tjerë. Nëse trafiku i një klienti prish atë të të tjerëve, One.com rezervon të drejtën të mbyllë hapësirën e internetit të klientit pa paralajmërim dhe / ose të bëjë një tarifë më vete për trafikun. One.com rezervon të drejtën absolute për të vendosur nëse trafiku është i tepruar apo jo. Në mbylljen e një hapësire në internet, nuk do të bëhet asnjë rimbursim i çdo abonimi të paguar paraprakisht. “
 • upsells: Disa tarifa rritëse dhe tarifa të larta rinovimi për produkte shtesë.
 • Aktivizimi i llogarisë: Aktivizimi i shpejtë i llogarisë.
 • Përvoja e Panelit të Kontrollit dhe Panelit: cPanel.
 • Instalimi i Aplikacioneve dhe CMS (WordPress, Joomla, etj): Vegël instalimi me 1 klik për të instaluar me lehtësi aplikacione popullore dhe CMS.

A Ju Rekomandojmë One.com?

One.com filloi e fortë. Shpejtësia e tyre mesatare e faqeve ishte goxha e mirë. Opsionet e mbështetjes ishin gjithashtu të shpejta, gjë që është mbresëlënëse duke pasur parasysh gjurmën e tyre të madhe në të gjithë botën.

Dhe na pëlqeu fakti që ata hodhën disa sende shtesë, si llogari të pakufizuara të postës elektronike, certifikatë SSL dhe krijues i faqes në internet.

Marrëveshja e vërtetë ishte koha e tmerrshme. Faqja jonë ka qenë poshtë një ditë pune të plotë në Mars 2018.

Kjo nuk është mjaft mirë në fund të ditës. prandaj, për fat të keq, ne nuk mund të rekomandojmë një.com. 

P.S. Klikoni këtu për të parë hostet me performanca më të mira që kanë postuar të dy shpejtësi të shpejtë dhe një kohë të fortë.

A keni ndonjë përvojë personale me One.com – pozitive apo negative? Nëse po, ju lutemi lini një përmbledhje transparente dhe të ndershme më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map