Rishikimi FatCow – i lirë, por i ngadaltë dhe jo i besueshëm (Statistikat Brenda)

faqja kryesore e fatkeqësisë


FatCow, pavarësisht nga emri çuditshëm, gjithashtu ndodh të jetë një nga më të vjetrat në biznes.

Ajo u themelua fillimisht në vitin 1998 nga Jackie Fewell, para se të fitohej në 2004 nga EIG famëkeqe (i cili gjithashtu zotëron HostGator, Bluehost dhe shumë të tjerë.)

Shoqërimi me EIG ka tendencë të jetë një puthje me vdekjen.

A ka ruajtur FatCow qasjen e saj me rrënjët kryesore? (Merre atë?)

Apo kanë rënë në mënyrë të ngjashme me vetitë e tjera të EIG, duke e lënë ngadalë performancën të rrëshqasë nga shkëmbi? (duke folur në mënyrë metaforike)

Ne kemi blerë planin e përbashkët të ndarjes së FatCow Plan në Qershor 2015 për të bërë analizën tonë dhe për të zbuluar vetë të dhënat aktuale.

Ne krijuam një uebfaqe të WordPress dhe po kryejmë rishikime të performancës së atributeve të tyre, përfshirë kohën e duhur & shpejtësia (madje mund të klikoni në “Histori” për t’u zhytur në analizën tonë).

Zbuloni të mirën, të keqen dhe të shëmtuar që gjetëm në analizën tonë:

Mirat e përdorimit të FatCow Hosting

Me një emër si FatCow, ne nuk dinim se çfarë të prisnim.

Lajmi i mirë së pari? Ata kanë performuar në mënyrë të shkëlqyeshme në një numër të kategorive të rëndësishme gjatë procesit tonë të rishikimit.

Këtu është një përmbledhje e shpejtë e pikave kryesore:

1. Mbështetje e mirë (dhe në kundërshtim)

Përvoja jonë personale me ekipin mbështetës të FatCow kaloi pa probleme. Stafi i tyre i ndihmës na erdhi brenda katër minutave, me përgjigje të shpejtë.

Fatkeqësisht, klientët e tjerë jo gjithmonë kanë provuar të njëjtën vëmendje për detajet. Kontrolli ynë i sfondit zbuloi një përvojë shumë të paqëndrueshme që jo gjithmonë përputhej me tonën.

Mbështetje FatkovaNjë bisedë e shpejtë me agjentin e mbështetjes së klientëve FatCow

Përveç mbështetjes së bisedës live, FatCow gjithashtu ofron një bazë të gjerë të njohurive të përdoruesve.

Përdorimi i bazës së njohurive, përdoruesit mund të gjejnë përgjigje për pyetjet e tyre në lidhje me llogarinë e tyre, fushat, postën elektronike, skedarët, programet e partneritetit, politikat, sigurinë dhe më shumë.

Ju gjithashtu mund të kërkoni për një fjalen ose frazë që lidhet me pyetjen tuaj sesa duke filtruar përmes kategorive të paravendosura.

baza e njohurive fatkeqeBaza e njohurive FatCow

Ky është një tipar i mrekullueshëm i shërbimit të klientit për përdoruesit që preferojnë vetë-ndihmën gjatë bisedës live. Baza e njohurive shërben gjithashtu si një metodë rezervë për mbështetje nëse biseda live ndodh që nuk është offline.

2. Prapa, Honmimi i ndershëm

Për dallim nga disa kompani të tjera të pafavorshme të hostimit, struktura e çmimeve të FatCow është si një frymë e ajrit të pastër.

Shumë web host (përfshirë shumë nga markat EIG vetë) përdorin çmime mashtruese për t’ju tërhequr, vetëm për të zbuluar se ju duhet të angazhoheni për të paguar disa ballafaqime afatgjata, tre-vjeçare, për të siguruar atë çmim.

Një tjetër mashtrim i zakonshëm është që t’ju marr kur është koha për rinovim, duke e rritur çmimin në mënyrë drastike sepse shanset për tu larguar nuk janë aspak.

Fatmirësisht, çmimet e ulëta të internetit të reklamuara të FatCow janë marrëveshja e vërtetë. Nuk ka truket, mashtrimet ose grasat që duhet të hidheni në mënyrë që të përfitoni nga ajo.

3. Transferet Falas në Uebfaqe dhe Emrat e Domainëve

Duke supozuar se keni një uebsajt ekzistues të organizuar diku tjetër, FatCow do t’ju ndihmojë ta transferoni atë falas.

Mos u shqetëso nëse sapo fillon, sepse ata do të hedhin gjithashtu një emër domain falas për regjistrime në llogari të reja.

4. Garancia e kthimit të parave 30-ditore

FatCow ofron një garanci standarde 30-ditore të kthimit të parave në të gjitha planet e pritjes.

Jini të vetëdijshëm që ata vetëm rimbursojnë urdhërat e bëra përmes një Kartë krediti, PayPal nuk pranohet.

5. Host Web-ekologjik

Me sa duket, zyrat e tyre dhe qendrat e të dhënave janë plotësisht të mundësuar nga energjia e erës. Jo aq e gjelbër sa GreenGeeks, por ende e lavdërueshme.

Ne nuk i kemi vizituar ata personalisht. Asnjëherë mos planifikoni. Ndërsa ne nuk duam të nxisim disa teori konspirative, ju mund të dëshironi ta merrni atë pretendim me vlerën e duhur.

Ata duket se janë një partner i Fuqisë së Gjelbër EPA, megjithatë, prandaj pretendimet e tyre duken mjaft të ligjshme.

Kompania blen Certifikata të Energjisë së Rinovueshme (REC). REC-et që ato blenë përdoren për të gjeneruar energji nga era, për të mohuar përdorimin e rregullt të energjisë në zyrë.

Në fakt, ata blejnë dyfishin e sasisë që përdorin. FatCow pretendon të parandalojë lëshimin e 999 tonë metrikë dioksid karboni në atmosferë çdo vit.

Sipas EPA, kjo është e barabartë me:

 • Marrja e 214 automjeteve të pasagjerëve jashtë rrugës për një vit
 • Vozitje 2,448,529 milje
 • 248 ton mbetje të ricikluara sesa të hidhen në deponi
 • 49.8 kamionë mbeturinash në vlerë të mbeturinave të riciklueshme sesa mbeturinave të deponuara

… Dhe lista vazhdon.

Nëse jeni të shqetësuar për tkurrjen e gjurmës suaj të karbonit dhe po kërkoni një biznes të ndërgjegjshëm shoqëror për të pritur faqen tuaj të internetit, FatCow është një pretendent serioz.

 6. Ikona falas në internet

Keni nevojë për disa ikona në internet për të rritur modelin e përgjithshëm të faqes tuaj? Ju ka mbuluar FatCow.

Kompania ofron 3,926 “ikona të internetit të freskëta për fermë” të dizajnuara profesionalisht. Pjesa me e mire? Ata janë krejtësisht falas!

Ikonat në internet FatCowIkona falas në internet FatCow

Vini re se ka pak për të kapur nëse i shihni Kushtet e përdorimit për këto ikona të internetit.

Për shembull, nëse i përfshini këto ikona në internet në faqen tuaj, duhet të siguroheni që të lidheni me URL-në vijuese në kreditë tuaja: http://www.fatcow.com/free-icons.

Edhe pse ata janë të lirë për t’u përdorur, FatCow kërkon që t’i kreditoni për krijimin e ikonave.

Kundërpërdorimit të përdorimit të FatCow Hosting

Prmimi i sinqertë i FatCow është një bonus i shtuar, duke rritur besueshmërinë me atë që shihni është ajo që ju afroheni.

Fatkeqësisht, të gjitha nuk janë diell dhe trëndafila.

Ka disa aspekte negative që duhet t’i rishikojmë para se të merrni një vendim përfundimtar. Këtu janë disa nga shqetësimet më të mëdha:

1. 99.86% Uptime e dobët (24-muajt e fundit)

Në përvojën tonë, shumë nga markat EIG nuk arrijnë të ofrojnë kohë të mirë në mënyrë të vazhdueshme.

(Ju e dini, sepse shkaku i mbajtjes së një faqe në internet të gjallë nuk është e rëndësishme ose asgjë …)

FatCow bie menjëherë në këtë prirje duke qenë më keq se mesatarja e industrisë prej 99.93%. Në një mënyrë të thjeshtë dhe të sheshtë për të thënë – nuk është mirë!

Shtë gjithashtu e rëndësishme të theksohet se ato kanë treguar rezultate të përziera në mënyrë të vazhdueshme kohët e fundit.

Koha e fundit mesatare e 12 muajve:

 • Kohëzgjatja mesatare e Janarit 2020: 99.95%
 • Dhjetor 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,87%
 • Nëntori 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,90%
 • Koha mesatare e tetorit 2019: 99.95%
 • Koha mesatare e shtatorit 2019: 99,96%
 • Gusht 2019 mesatare e kohës: 99,96%
 • Koha mesatare e kohës së korrikut 2019: 99,89%
 • Qëndrueshmëria mesatare e qershorit 2019: 99,98%
 • Maj 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,93%
 • Koha mesatare e prillit 2019: 99,92%
 • Koha mesatare mesatare e Mars 2019: 99,96%
 • Shkurt 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,93%

FatCow statistikat e fundit 24-mujoreKoha mesatare e FatCow | Shihni statistikat

2. FatCow është i ngadaltë. qartë.

Nëse shpejtësia ishte një element kritik për biznesin tuaj, ju me siguri do të shkonit në gjatësi shtesë për të zgjedhur me kujdes një fjalë që nuk ngjiz konotacionin negativ të një kafshe të madhe dhe të ngadaltë.

FatCow, për fat të keq për të gjithë ne sigurisht që jeton në emrin e tyre (me mend se nuk duhet të befasohemi).

Gjatë 24 muajve të fundit, FatCow kishte një mesatare të ngarkimit të faqeve prej 1,166m. Kjo është ndër kohërat më të ngadalta të ngarkimit të faqeve që kemi parë në tridhjetë e një përshtypje të host-it në internet. Lajmet vazhdojnë të përkeqësohen edhe pse, pasi ato kanë postuar vazhdimisht herë nën mesatare të ngarkimit të faqeve, pasi fillimisht u nënshkruam me ta rreth tre vjet më parë.

Duke marrë parasysh që shpejtësia e faqes ka një ndikim të madh në renditjen e kërkimeve dhe konvertimet, koha e ngadaltë e ngarkimit të faqeve është një pengesë e madhe për çdo faqe interneti tregtare.

Rast-në-pikë: gjysma e trafikut tuaj do të kërcej nëse faqet nuk ngarkohen brenda dy sekondave.

Koha mesatare e ngarkesës 12-mujore:

FatCow statistikat e hollësishme 12-mujore të funditShpejtësia mesatare e FatCow 2019-2020 | Shihni statistikat

2. Anulimi mund t’ju ​​kushtojë

FatCow ofron një garanci falas 30-ditore për kthimin e parave. Pra, nuk ka probleme atje.

Nëse dëshironi të anuloni pasi të mbyllet kjo periudhë, ka një tarifë minimale të anulimit prej 35 dollarësh. Ata gjithashtu kërkojnë një njoftim 30-ditor për të anulluar gjithashtu.

3. Rezervat rezervë nuk janë falas

Problemet e vogla të faqes ose çështjet kanë tendencë të shfaqen herë pas here ndërsa jeni duke punuar për të bërë azhurnime ose ndryshime në internet. Kjo është arsyeja pse shumë hostë në internet do të ofrojnë kopje rezervë për të ndihmuar në mbrojtjen e klientëve të tyre.

FatCow u ofron atyre, por ata do t’ju kthejnë me një shtesë prej 16,95 $ në vit. Ky është lajmi i keq.

Lajmi i mirë është se kjo azhurnim përfshin rezervë ditor (kështu që kostoja shtesë mund të jetë e vlefshme në këtë rast).

4. Shumë shumë upsells

Duke folur për tarifa shtesë…

Kjo është ajo që regjistroheni në FatCow si duket.

Bravo veten për sulmet e shitjeve të bezdisshme që fillojnë menjëherë pasi të futni numrin e kartës tuaj të kreditit.

Shumë do ta shohin këtë ngacmues dhe të paqartë. Konsideroni veten të paralajmëruar!

5. Kosto shtesë të sigurisë më shumë

FatCow ofron disa veçori të mrekullueshme të sigurisë, si SiteLock, të cilat mund të mbrojnë faqen tuaj të internetit kundër ton sulmeve në internet, malware dhe më shumë.

Siguria shtesë është vetëm ajo që dëshironi nëse doni të siguroni që faqja juaj e internetit të mos zë listën e zezë.

Ka vetëm një kapje … dhe është një gjë e madhe. Ju duhet të jeni të gatshëm të paguani për të.

Mbrojtja e plotë (e cila përfshin skanimet e përditshme të malware dhe cenueshmërisë, heqjen automatike të malware, një firewall të aplikacionit në internet dhe më shumë) kushton sa 24,99 $ në muaj.

Siguria e FatkësOpsionet e sigurisë FatCow

Konkurrentët e tjerë ofrojnë të njëjtat lloje të veçorive të sigurisë për asnjë tarifë shtesë.

Cmimet FatCow, Planet Pritëse & Fakte te shpejta

Këtu është një përmbledhje e shpejtë e planeve të ofruara nga FatCow:

Strehim të lirë të deleve: Kjo ofertë me çmime të pabesueshme me çmime të ulëta nuk është e lehtë për tu gjetur (nuk reklamohet në faqen e tyre kryesore). Shumë site të tjerë të rishikimit në internet nuk e mbulojnë atë, kështu që ne shkuam milje shtesë për të gërmuar këtë për ju.

Sshtë vetëm 9 dollarë në vit (kjo është një ultë tronditëse 0,75 $ / muaj) për vitin e parë. Pas këtij viti, ai rinovon vetëm 20 dollarë në vit. Ende një marrëveshje e mirë!

Zbritje FatCowZbritje FatCow

Kjo e bën zyrtarisht FatCow hostin më të lirë të internetit atje.

Ky plan vjen me një emër domain falas, ruajtje 2 GB, bandwidth 200 GB, integrim me WordPress dhe CMS të tjera të njohura dhe një bonus prej $ 100 Google Adwords dhe Yahoo + Bing. Ai gjithashtu mbulohet nga garancia e kthimit të parave prej 30 ditësh.

Ndarja e përbashkët: FatCow ka një plan të thjeshtuar të përbashkët të pritjes që kushton 49 dollarë në vit për vitin e shpejtë (4.08 dollarë në muaj). Pas vitit të parë, do të duhet të rinovoni me një normë deri në 10,99 $ në muaj në varësi të afatit të rinovimit që ju zgjidhni.

Ky plan përfshin hapësirë ​​të pakufizuar në disk, bandë të pakufizuar, dhe kuti postare të pakufizuara. Ajo gjithashtu vjen me një emër falas domain, ndërtues të faqes në internet dhe integrime me CMSs popullore dhe karrocat e blerjeve.

çmimi i fatkeqësisëCmimet FatCow

 • Domain falas? po.
 • Lehtësia e regjistrimit: Procesi i regjistrimit të thjeshtë, me dy hapa.
 • menyra pagese: Kartë krediti, PayPal.
 • Tarifat dhe klauzolat e fshehura: Pagesa e anulimit të hershëm prej 35 dollarë. Ata vetëm rimbursojnë urdhërat e bëra nga Credit Card. Pas regjistrimit, ju pranoni të mos përdorni sasi të “tepërta” të përpunimit të CPU. Ata nuk specifikojnë se çfarë nënkuptojnë me “të tepërt”.
 • upsells: Shumë upsells. LOTS!
 • Aktivizimi i llogarisë: Aktivizimi i çastit.
 • Paneli i Kontrollit dhe Përvoja e Panelit: Paneli i tyre personal i kontrollit.
 • Instalimi i Aplikacioneve dhe CMS (WordPress, Joomla, etj.): WordPress dhe CMS dhe aplikacionet e tjera të njohura mund të instalohen përmes InstallCentral në panelin e tyre të kontrollit. Mojo Marketplace është gjithashtu i disponueshëm për instalimin e shpejtë të aplikacioneve.

A ju rekomandojmë mbajtjen e FatCow?

Fatkeqësisht, përgjigjja është jo.

Prmimi i tyre është relativisht i sinqertë (+ pikë bonus për të qenë kaq i lirë).

Ata madje kanë një emër argëtues, çuditshëm. Për ironi, është pak a shumë e saktë. Në të gjithë tabelën, ato janë pak më shumë mesatare për ne.

Kohëzgjatja e tyre është nën mesatare, mbështetja është në kundërshtim, shpejtësia e faqes së tyre është jashtëzakonisht e ngadaltë dhe ka shumë tarifa shtesë ose shumë tarifa shtesë (psh. Anulim i hershëm).

Do të jeni më mirë të shikoni në opsione të tjera. Këtu janë ofruesit më të mirë të mbajtjes në internet në hostingfacts.com.

A keni ndonjë përvojë duke përdorur FatCow? Nëse po, do të donim të dëgjonim! Ju lutemi lini një përmbledhje të ndershme dhe transparente më poshtë, pozitive ose negative.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map