Pritja më e mirë për WordPress për Kanada

Si një agjenci dixhitale me shumë llogari aktive të pritjes (kemi shumë projekte anësore dhe dëshirojmë të eksperimentojmë me host të ndryshëm), kemi një ide mjaft të mirë të asaj që përcakton një host të mirë të WordPress. Cilësia e ofruesit tuaj të mbajtjes në internet mund të ketë një ndikim masiv në suksesin tuaj të mundshëm.


Le të marrim shpejtësinë e faqes në internet për shembull, a e dini se një vonesë 1 sekondë do të thotë që shikimet e faqeve të ulen me 11%, kjo do të thotë se mbi 1/10 e vizitorëve thjesht do të largohen për çdo sekondë faqja juaj është akoma duke u ngarkuar … kjo është arsyeja pse një ueb i mirë pritësi është jetik!

Këto janë kompanitë tona më të mira pritëse të WordPress për Kanada, host i vërtetë i cilësisë WP që nuk ju ngarkon bota.

Side-note: Nr. 1 ynë ka një zbritje të përkohshme që funksionon, kap një ndërsa zgjat!

Disa nga markat / sitet që lidhen me përmbajtjen tonë:

E preferuar në faqet e internetit

Ne i dimë gjërat tona, një shembull i vogël i shumë dëshmive tona:

Tom është pasionant dhe i kupton shpejt nevojat e klientëve të tij. Unë e kam vlerësuar me të vërtetë gatishmërinë e tij për të shkëmbyer njohuri dhe më aftësuar në mënyrën e përdorimit të faqes sime të re. Faleminderit Tom!

Sally Mac
Tabelat e përmbajtjes

MangoMatter e bëri atë aq të lehtë për të hartuar faqen tonë të internetit aktuale. Tom ishte personalisht i përfshirë nga konsultimi i parë deri në përfundim, dhe ai është akoma i disponueshëm për çdo ndryshim që mund të jetë i nevojshëm!

Demitrios Lecatsas
Flokë të freskët

Ne zgjodhëm Tom për të hartuar faqen tonë të internetit sepse na pëlqeu stili i faqeve të tjera të internetit që ai kishte krijuar. I gjithë procesi ishte pa stres. Tomi ishte aq i dobishëm dhe asnjë nga kërkesat tona të shumëfishta nuk pati shumë probleme. Tom është një kënaqësi për të punuar me të. Ne e duam uebfaqen që ai ka bërë për ne, është kaq e thjeshtë për t’u përdorur dhe duket fantastike.

Carl Olive
pranverë!

Përvoja jonë me Mango Matter ishte fantastike! Tom është shumë i thjeshtë për tu punuar, pozitiv, efikas dhe padyshim i shkëlqyeshëm në atë që bën. Shumë e rekomanduar.

Lucy Reeves
Mjetet me të cilën

Ne e angazhuam Tomin për të zhvilluar faqen e internetit të kompanisë sonë të re dhe u kënaqëm me rezultatin. Ai ishte në gjendje jo vetëm të na jepte shkurtimisht, por të ofronte disa ide të shkëlqyera për të cilat nuk do t’i kishim menduar kurrë. Më e mira nga të gjitha, Tomi është bujar me kohën e tij dhe vazhdon të jetë në dispozicion për të dhënë këshilla dhe mbështetje.

Neil Mackenzie
Enventive

Whatfarë përvoje e lehtë dhe e qetë ka punuar me MangoMatter! Tom e kuptoi saktësisht se çfarë ishim pas, dhe jemi jashtëzakonisht të mahnitur me produktin përfundimtar. Unë nuk do të hezitoja të zgjedh përsëri MangoMatter në të ardhmen.

Tyson King
Zgjidhje Drejtori / Plumbrite

Tom nga MangoMatter ka qenë mbështetje jashtëzakonisht e dobishme, profesionale dhe e shkëlqyeshme për krijimin e Uebsajtit tim, ai është një pasuri dijesh dhe shumë efikase. Unë nuk kam asnjë hezitim në rekomandimin e MangoMatter dhe e kam bërë tashmë atë.

Michelle Watson
Ifix

“Ne kemi se gjetja e një pritësi të mirë të WordPress mund të jetë pak e ndërlikuar, me të gjitha tiparet e ndryshme, llojet e pritjes, dhe (nganjëherë të paqarta) çmimet e strukturave të çmimeve që ofrojnë pritës mund të hedhin tek ju.

Pra, për të lehtësuar kërkimin tuaj dhe për të kursyer ca kohë, ne kemi analizuar dhe vlerësuar hostet me të cilët ne punojmë (ose kemi punuar), duke rezultuar në 10 hostet tona më të mira të WordPress. Ne përpiqemi ta mbajmë të azhurnuar pasi karakteristikat e hostimit dhe çmimet ndryshojnë, nëse gjeni një gabim, mos hezitoni të na kontaktoni. “

Matthew RogersMatthew Rogers
Redaktori pritës

WordPress Best Hosting Canada – Shqyrtime maj 2020

1. WHC.ca

Faqja e internetit: whc.ca
Çmimi:
3.89 dollarë (CAD)
Hapësira e diskut: i pakufizuar
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

Me qendrat e të dhënave në të dy brigjet e Lindjes dhe Perëndimit, ato janë përpjekja për pritjen lokale të WordPress. WHC ka qenë rreth e rrotull që nga viti 2003 dhe janë tepër të besueshme.

Përveç hostimit dhe domeneve, WHC ofron plane të marketingut SEO dhe Email që mund t’i provoni me prova falas.

Ata ofrojnë mbështetje dygjuhëshe 24/7 përmes postës elektronike, telefonit dhe bisedës & përfshijnë hapësirë ​​të pakufizuar në disk. + Ata në të vërtetë ngarkohen në CAD, po!

Plani i tyre më i lirë fillon vetëm CAD 3.89 / muaj (nga 5,99 $).

Pros:

 • Serverat HQ + në Kanada
 • Hapësirë ​​e pakufizuar në disk
 • Shpejtësi të mëdha!
 • Mbështetje dygjuhëshe 24/7

2. SiteGround

Faqja e internetit: www.siteground.com
Çmimi:
3,95 $ (USD)
Hapësira e diskut: 10 GB
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

Logoja e SiteGround

SiteGround është një vigan në skenën globale të WordPress, ato janë një nga hostet e pakta që rekomandohen zyrtarisht për WordPress, nga WordPress. Ndërsa serverët e tyre janë të nivelit të lartë (dhe global), ata nuk kanë asnjë në Kanada për fat të keq (megjithëse ju thjesht mund të përdorni një CDN si CloudFlare për të marrë rreth kësaj çështje). Ajo që ne me të vërtetë na pëlqen janë sistemet e tyre të ndërtuara me porosi rreth shpejtësisë dhe sigurisë. Për shpejtësi, ata madje kanë një plugin të personalizuar WordPress të quajtur SuperCacher për të maksimizuar performancën.

Përfundimi i tyre është mjaft i lehtë për t’u përdorur, dhe ato kanë shumë mundësi mbështetjeje nëse keni nevojë për ndihmë gjatë rrugës (si një bazë e njohurive, tutoriale, Biseda live, telefon, dhe mbështetja e biletave).

Ata gjithashtu vijnë rekomanduar për WordPress, nga WordPress (që është shumë e rrallë! Ata, natyrisht, mund të zgjidhin çdo CMS që ju hedhin mbi ta).

SiteGround ka 3 plane pritëse, plani i tyre më i përballueshëm fillon nga 3,95 USD / muaj (67% zbritje nga çmimi i zakonshëm)!

Pros:

 • SSL falas
 • Rekomanduar nga WordPress
 • Serverë me performancë të lartë
 • Lehtë e shkallëzueshme

3. GreenGeeks

Faqja e internetit: www.greengeeks.com
Çmimi:
2,95 $ (USD)
Hapësira e diskut: i pakufizuar
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

Logo GreenGeeks

GreenGeeks është një tjetër fitues në librat tanë. Jo vetëm që performanca e tyre është vërtet e mirë në Kanada pasi ato kanë një qendër të dhënash këtu. Ata janë gjithashtu eko-miqësorë pasi po e rikthejnë 3 herë konsumin e energjisë në rrjet përmes energjisë së erës!

Ata gjithashtu ofrojnë mbështetje 24/7, hapësirë ​​të pakufizuar në disk dhe madje kanë plane specifike të mbajtjes së WordPress. Ne gjithashtu me të vërtetë na pëlqenin të gjitha freebies që vijnë me secilën paketë, si një emër domain falas, migracioni i faqes, certifikatat SSL, dhe më shumë.

Sa i përket shpejtësisë, përveç qendrave globale të të dhënave, ata gjithashtu përdorin SSD në kombinim me LiteSpeed ​​dhe teknologjinë e tyre të personalizuar të quajtur PowerCacher për të maksimizuar performancën, është mjaft mbresëlënëse.

Shtoji asaj një garanci të kthimit të parave 30-ditore nëse nuk je i kënaqur.

Plani i tyre më i lirë fillon vetëm 2,95 $ / muaj (nga 9,95 $).

Pros:

 • Super jeshile!
 • Hapësirë ​​e pakufizuar në disk
 • Mbështetje 24/7

4. HostUpon

Faqja e internetit: hostupon.ca
Çmimi:
2.96 dollarë (USD)
Hapësira e diskut: i pakufizuar
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

Logoja e HostUpon

HostUpon është po aq Kanadez sa mund të merrni, me një qendër të optimizuar të të dhënave në Toronto, shitjet lokale + mbështetje, angazhimi i tyre për kënaqësinë e klientit është mbresëlënës.

Ata gjithashtu kanë plane specifike të WordPress hosting me hapësirë ​​të pakufizuar në disk, transferime falas të WordPress nga hostet e vjetër, një emër falas domain dhe mbështetje 24/7 WP. Vetëm në rast se tregu juaj i synuar është në SH.B.A., ata gjithashtu kanë 3 servera atje.

Ata ofrojnë 3 pako pritjeje, plani i tyre më i lirë fillon vetëm 2.96 USD / muaj (ishte $ 7,95 / muaj).

Pros:

 • Hapësirë ​​e pakufizuar në disk
 • Ekipi i mbështetjes dhe shitjes me bazë në Kanada
 • Emri i domain falas

5. Motori WP

Faqja e internetit: wpengine.com
Çmimi:
35 dollarë (USD)
Hapësira e diskut: i pakufizuar
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

Logoja e motorit WP

WP Engine është udhëheqësi i tregut kur bëhet fjalë për hostimin e menaxhuar të WordPress (për të mos u hutuar me pritjen e përbashkët që mbështet WordPress, e cila është ajo për të cilën kemi folur deri më tani). Pritësit e menaxhuar janë zakonisht më të shtrenjtë, sepse – siç sugjeron emri – menaxhoni shumë më tepër sesa thjesht hostimi i faqes tuaj. Gjithçka në rafte të serverit të tyre është optimizuar vetëm për WordPress dhe WordPress.

Mbështetja e tyre 24/7 padyshim e specializuar në WordPress, duke u mundësuar atyre të rregullojnë çdo problem pa vështirësi. Për më tepër, ata gjithashtu kujdesen për çdo azhurnim thelbësor të WordPress, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për këtë. Dhe kur është një azhurnim i madh, ata në të vërtetë e testojnë faqen e parë para se të azhurnojnë për tu siguruar që asgjë nuk prishet, shërbim i nivelit të lartë. Ata gjithashtu kanë një zbulim të drejtpërdrejtë të kërcënimit në kohë reale, bllokojnë në mënyrë aktive sulmet DDOS, dhe madje do të rregullojnë faqen tuaj falas nëse do të hakohet …

Të gjitha këto më lart sesa justifikojnë vlerën e çmimit! Të interesuar për paqe mendore dhe mund të kursejnë buxhetin?

Plani i tyre më i lirë fillon në USD $ 35 / month.

Pros:

 • Serverë me performancë të lartë
 • Mbështetje shumë e specializuar
 • Performanca e lartë

Cons:

 • i shtrenjtë

6. HostGator

Faqja e internetit: www.hostgator.com
Çmimi:
$ 5,95 (USD)
Hapësira e diskut: i pakufizuar
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

Logoja e HostGatorit

HostGator është shumë i vjetër, një veteran në hapësirën e pritjes, ata në të vërtetë janë në pronësi të një kompanie të quajtur EIG, e cila gjithashtu zotëron shumë marka të tjera pritëse si BlueHost. Ata janë në rregull nëse jetoni në SH.B.A., me siguri jo shumë mirë nëse jetoni në Kanada, por mund të merrni punën nëse dëshironi që ata ta bëjnë atë (ndoshta duke përdorur diçka CDN si CloudFlare).

Ata kanë plane specifike për strehim WP që lejojnë vizitorët 100k në planin e tyre më të lirë. Këto pako janë optimizuar plotësisht për WordPress dhe kjo bën një ndryshim. Një nga pikat pozitive të HostGator është shumëllojshmëria e tyre në opsionet e mbështetjes, ato kanë gjithçka nga biletat e zakonshme të bisedave të drejtpërdrejta, telefonike dhe mbështetëse, deri te mësimet video dhe një bazë njohurish.

Pros:

 • Lirë
 • Bilanci i mirë i kostos / vlerës

Cons:

 • Asnjë server në Kanada
 • Shërbime të përgjithshme më pak cilësore

7. Pritja për lëvizje

Faqja e internetit: www.inmotionhosting.com
Çmimi:
7.26 dollarë (USD)
Hapësira e diskut: 40 GB
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

Logoja e Hosting InMotion

InMotion Hosting është i njohur për zgjidhjet e pritjes së biznesit, ato janë një hap më lart se hosti i zakonshëm i uebit për sa i përket mbështetjes dhe cilësisë. Ata gjithashtu kanë plane specifike të WordPress hosting që janë pak më të shtrenjta, por ofrojnë vizitorë mujor 40 GB dhe deri në 20k.

Sidoqoftë, ashtu si HostGator, ata nuk kanë asnjë server në Kanada, kështu që nëse doni të përdorni planet e tyre, ne patjetër ju rekomandojmë që të aktivizoni një CDN për të maksimizuar shpejtësitë nga Kanada. Ne bëjmë kështu, përveç opsioneve të zakonshme të mbështetjes, ata gjithashtu kanë një seksion të llojit të forumit me bazë komunitare, ku anëtarët mund t’i përgjigjen pyetjeve të secilit. Mbështetja ka qenë gjithmonë një nga veshjet e tyre të forta, prandaj ju me siguri nuk do të keni nevojë për të.

Pros:

 • Shërbime me cilësi të lartë
 • Mbështetje e shkëlqyeshme

Cons:

 • Asnjë server në Kanada

8. Rrugë në re

Faqja e internetit: www.cloudways.com
Çmimi:
10 dollarë (USD)
Hapësira e diskut: 25 GB
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

Logoja e cloud

Cloudways, siç sugjeron emri, ka të bëjë me mbajtjen e cloud. Ata përdorin qendrat e të dhënave të ofruesve të tjerë dhe ju lejojnë të vendosni dhe menaxhoni aplikacionet në to. Partnerët e tyre përfshijnë Linode, Amazon AWS, Vultr, Digital Ocean, Stackpatch dhe Google Cloud Platform.

Ndërsa nuk është specifike për WordPress, CloudWays ofron disa veçori WP ekskluzive si një shtojcë memorie me porosi dhe rafte shumë të optimizuar të serverit. Një prej partnerëve të tyre gjithashtu ka një server në Kanada, kështu që shpejtësia nuk do të jetë çështje.

Gjëja interesante për Cloudways është shkallëzimi i tyre, është shumë i qetë. Ata i bëjnë gjërat pak më ndryshe në krahasim me ofruesin tuaj të zakonshëm të pritjes, kështu që ekziston një kurbë e vogël e të mësuarit atje … por ia vlen. Gjithashtu, mbështetja e tyre është e nivelit të lartë dhe shumë e përgjegjshme.

Pros:

 • Super e shkallëzueshme
 • Ofrues të shumëfishtë

Cons:

 • Një tad më e shtrenjtë

9. Dreamhost

Faqja e internetit: www.dreamhost.com
Çmimi:
2.59 dollarë (USD)
Hapësira e diskut: i pakufizuar
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

Logoja e DreamHost

DreamHost do të ishte një tjetër mundësi e shkëlqyeshme nëse jetoni në SH.B.A. (por përsëri, mund të aktivizoni një CDN dhe t’i përdorni akoma nëse dëshironi). Ata kanë qenë rreth shekuj dhe kanë një reputacion të madh, si për cilësinë e shërbimeve, ashtu edhe për ndihmën e tyre (të cilën ata nuk e transferojnë jashtë).

Ata kanë plane të shumta specifike për WordPress, nga planet e përbashkëta të pritjes deri te menaxhimi i planeve të WP që ata i quajnë DreamPress. Të dy llojet funksionojnë, por DreamPress merr tortën me disa veçori shtesë WP. Plani themelor i tyre WordPress përfshin hapësirë ​​të pakufizuar në disk, host SSD, dhe madje edhe një garanci për kthimin e parave 97-ditore.

Pros:

 • Shërbime cilësore
 • Mbështetje brenda shtëpisë

Cons:

 • Asnjë server në Kanada

10. Bluehost

Faqja e internetit: www.bluehost.com
Çmimi:
3,95 $ (USD)
Hapësira e diskut: 50 GB
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

Logo Bluehost

Ndërsa BlueHost nuk ka pasur një vrap të shkëlqyeshëm pasi EIG i bleu ato, ata ngadalë e riblerën veten me mbështetje më të mirë dhe plane të përqendruara të përqendruara në WordPress që ofrojnë performancë të shtuar.

Planet e tyre WP përfshijnë azhurnime automatike të WordPress, një mjedis të dobishëm në skenë dhe instalim të menjëhershëm të WordPress kur regjistroheni në një nga planet e tyre. Ata gjithashtu ofrojnë mbështetje 24/7 me një larmi opsionesh atje. Dhe ata kanë një garanci për 30 ditë kthim parash nëse nuk jeni të kënaqur me shërbimet e tyre

Pros:

 • Çmimet konkurruese
 • Decent për faqet e WordPress

Cons:

 • Asnjë server në Kanada

Si të gjeni një host të mirë të WordPress

Telefon kanadez në internet kanadez

Kur sapo po filloni dhe mbase po kërkoni të ndërtoni një faqe në internet nga e para, shumë njerëz kërkojnë një host kanadez në internet i cili është i lirë dhe që e bën punën e bërë, megjithatë nuk është shumë i komplikuar në mënyrë që të mund ta menaxhojnë pa ndihmë shtesë. Nëse nuk planifikoni të filloni një aplikacion ose platformë shumë të personalizuar dhe komplekse të internetit, por përkundrazi faqen tuaj të zakonshme të biznesit, blogun, dyqanin e tregtisë elektronike, etj… Për sa i përket CMS-ve, WordPress është mënyra për të vazhduar.

Shtë e thjeshtë për të filluar, dhe falas për t’u përdorur, megjithëse shumë njerëz mund të mos e dinë nëse faqja e internetit që po përpiqen të ndërtojnë, garanton përdorimin e Hosted WordPress Hosting (lloji i shtrenjtë), ose një host i përgjithshëm i përbashkët që mbështet WordPress (atë që ne zakonisht rekomandojmë). Pra, në këtë artikull, ne synojmë të shpjegojmë WordPress dhe WordPress Hosting, dhe të tregojmë se çfarë të kërkoni në hostet më të mira të WordPress Kanada ka për të ofruar. Duke u thënë kështu, nëse jeni në një vend tjetër, ne kemi gjithashtu krahasimet më të mira të WP të mëparshme. WordPress më i mirë pret Australinë dhe më të mirët në Mbretërinë e Bashkuar WordPress.

WordPress i Shpjeguar

WordPress është një CMS (për momentin që mundëson mbi 25% të të gjithë internetit) që mund ta instaloni në shumicën e hosteve në internet. Shumica e hosteve të WordPress ofrojnë instalimin me një klik të softverit. Dhe si shumica e softuerëve me burim të hapur, WordPress është falas për popullatën e përgjithshme, megjithatë. Në përgjithësi është platforma e ndërtimit të faqeve të kërkuara për faqet e biznesit të mesme të vogla, blogjet, dyqanet e tregtisë elektronike dhe madje edhe forume, sepse është kaq e lehtë për t’u përdorur dhe ndërtuar / krijuar faqe interneti me.

Farë është WordPress Hosting?

WordPress Hosting është një term i përdorur për të përshkruar çdo ofrues të web hosting që mbështet WordPress. Pritës të ndryshëm të uebit mund të ofrojnë lloje të ndryshme pritjeje natyrisht, nga të përbashkëta, në një vps, një pritje të dedikuar dhe mbajtje në cloud. E gjitha varet nga niveli i ekspertizës dhe nevojat specifike që ka personi në lidhje me krijimin e faqes së tyre.

Kur zgjedhni një host WordPress, më së shpeshti që përdoret është hostimi i përbashkët (ose pritja e lirë e WordPress :)). Ky lloj i hostimit lejon uebfaqe të ndryshme të ndajnë një server të vetëm i cili ul koston e jashtëzakonshme. Megjithëse ka disa pengesa në këtë lloj pritjeje, ai është akoma në shumicë kur bëhet fjalë për mënyrën sesi përdoruesit e WordPress ruajnë informacionin e faqes së tyre.

Hosting i lirë i WordPress – Të mirat dhe të këqijat

Pros:

 • Lehtë për t’u instaluar dhe miqësor për përdoruesit
 • i lirë
 • Shumë hostë ofrojnë fusha të pakufizuara, postë elektronike, trafik faqesh dhe depo
 • Më e personalizueshme

Cons:

 • Mund të ketë një tavan për veçoritë e pakufizuara të Hosting WordPress
 • Burimet ndahen me uebfaqe të tjera
 • Faqet e tjera në server mund të ngadalësojnë faqen tuaj te internetit poshtë

Karakteristikat për të kërkuar në hostet e WordPress-it Kanadez

krijimin e faqes në internetTani që kemi kuptuar, çfarë është WordPress dhe si funksionon, ne mund të shohim vetëm atë që i bën disa hoste të WordPress të dalin nga të tjerët.

Ekzistojnë një mori e kompanive pritëse të WordPress në dispozicion në internet. Shumë prej tyre ofrojnë veçori që ju mund të keni nevojë dhe kërkoni, disa që nuk ju duhen, dhe disa që mund të ndikojnë negativisht në faqen tuaj të internetit dhe se si jeni në gjendje ta ndërtoni atë.

Shtë e rëndësishme të ngushtoni listën në disa karakteristika të rëndësishme, në mënyrë që të lehtë të vini re se hostet janë të mirë dhe cilët host nuk ia vlen koha juaj. Pra, këtu janë disa nga karakteristikat që dëshironi të shikoni në hostet më të mira të WordPress:

Domain Hosting

Në përgjithësi, kur jeni duke zgjedhur një host WordPress ju dëshironi të gjeni një që mund të regjistrojë edhe emra domenesh. Në këtë mënyrë, domain + juaj i hostimit + është me të njëjtën kompani, e bën shumë më të lehtë mbështetjen.

Blog Hosting

Shumë nga personat që shikojnë në host WordPress, gravitojnë drejt tij për veçoritë e tyre në blog, kështu që shkon për arsyen që hostet më të mirë të WordPress do të kenë veçori që e bëjnë më të lehtë për blogerët që të shkarkojnë dhe të fillojnë të përdorin WordPress pa vonesë.

Pra, ofruesit e pritjes së faqeve në internet duhet të kenë një mundësi instalimi me 1 klikim për WordPress.

Llogaritë e postës elektronike

Me një domen të personalizuar, lind nevoja për një email personal. Pritësit kryesorë të postës elektronike të WordPress do të lejojnë një sasi të pakufizuar të llogarive të postës elektronike në mënyrë që ju dhe i gjithë ekipi juaj të mund të angazhoheni në komunikim duke përdorur emrat e personalizuar të domenit.

Ju mund t’i vendosni këto llogari të postës elektronike përmes panelit të kontrollit të kompjuterit tuaj dhe të jeni në gjendje t’i lidhni ato me aplikacionet e biznesit.

Bandwidth dhe Hapësira e diskut

Një veçori tjetër për të kërkuar në hostin tuaj të WordPress është karakteristika të pakufizuara si email, ruajtje, domene, gjerësi bande, etj. Megjithëse disa hostë mburren me këto karakteristika të pakufizuara, në të vërtetë mund të ketë një tavan për këto karakteristika që mund të ndikojnë në mënyrën e funksionimit të faqes suaj të internetit.

Pra, ushtritë më të besueshme do t’ju paralajmërojnë kur të arrini kufijtë tuaj dhe të hapni një dialog për opsionet e shkallëzimit. Kjo është veçanërisht e vërtetë është kushtet e ruajtjes së faqes tuaj në internet dhe bandës, të cilat mund të përdoren mjaft lehtë nëse nuk i kuptoni opsionet dhe kufijtë tuaj.

Siguria e hostimit të WordPress

Sertifikatat SSLKur krijoni një uebfaqe, dëshironi që ajo të jetë e sigurt, kështu që ju doni një host që mund t’ju japë paqen e mendjes për të cilën shpresoni kur filloni faqen tuaj të internetit, në mënyrë që të dini që askush nuk mund të ndryshojë përmbajtjen tuaj ose të ndikojë në sit në çfarëdo mënyre pa lejen tuaj.

Pra, do të doni një host që ofron disa letra me vlerë të përgjithshme si azhurnime të softuerëve, monitorim, çertifikata SSL falas, mbrojtje DDoS, midis taktikave të tjera themelore të sigurisë. Por të paktën një host duhet të jetë në gjendje të mbajë të azhurnuar softuerin tuaj WordPress.

Shpejtësia e hostimit

Kompanitë më të shpejta të hostimit të WordPress përdorin një CDN (si ato që ofrojnë hostimin e menaxhuar të WordPress), i cili lejon që përmbajtja nga faqja juaj e internetit të dorëzohet në kompjuterin e vizitorëve të sitit nga serveri më i afërt në vendndodhjen e tyre.

Kjo rezulton në kohë më të shkurtër të ngarkesës dhe bën një përvojë më të mirë të përgjithshme për vizitorin. Shtë një veçori jashtëzakonisht e rëndësishme veçanërisht nëse keni një faqe në internet eCommerce.

Ai do t’i mbajë klientët tuaj të mundshëm të largohen nga zhgënjimi dhe madje mund të rritin të ardhurat.

Vendndodhja e serverit

Ndërsa vendndodhja e serverit është e rëndësishme, nuk është aq e rëndësishme sa dikur. Nëse jeni duke përdorur një CDN si CloudFlare, vendndodhja e qendrës tuaj të të dhënave nuk duhet të jetë një faktor i madh. Sidoqoftë është akoma ideale të keni një qendër të dhënash në Kanada nëse është vendi ku është tregu juaj i synuar.

Uptime serveri

Ka raste kur një server do të kalojë kohë. Kjo është vetëm natyra e teknologjisë. Sidoqoftë, ajo që dëshironi të shmangni është një host që ka kohëzgjatje të ulët të serverit, sepse vizitorët e faqes tuaj mund të kenë një kohë të vështirë duke bashkëvepruar me faqen tuaj kur nuk është aty.

Pra, ajo që ju doni të kërkoni në një host WordPress, është një me një kohëzgjatje prej 99.9% në mënyrë që shanset që çdo vizitor i faqes të gjejë faqen tuaj poshtë është i paktë.

Ndihma për klientët

mundësitë e mbështetjesKjo nuk është diçka që është në krye të listës kur zgjidhni një host, por mund të nënkuptojë të gjithë ndryshimin nëse nuk jeni të aftë për ndërtimin e faqes në internet dhe papritmas po përjetoni një problem me faqen tuaj të internetit.

Të jesh në gjendje të kontaktosh dikë në lidhje me të mund të të ndihmojë të kuptosh se çfarë po ndodh me serverin që bazohet në faqen tënde, ose të të ndihmojë të zgjidhësh një çështje që shfaqet në fundin tënd.

Rezervime të sistemit

Për shkak se serverat mund të rrëzohen dhe aksidentet, është e rëndësishme të dini nëse hosti juaj është në gjendje të kopjojë emailin tuaj, bazën e të dhënave dhe faqen e internetit. Sepse nëse tragjedia bën grevë, do të keni mundësi të merrni faqen tuaj përsëri dhe të kandidojë më shpejt nëse ndodh më e keqja.

Pra, ju dëshironi të kontrolloni nëse hosti juaj ka kopje rezervë automatike mujore, javore ose ditore.

Pyetjet e bëra më shpesh

Cili host është më i miri për WordPress Linux ose Windows?

Ndërsa është teknikisht e mundur të ekzekutoni WordPress në Windows hosting, ne nuk do ta rekomandojmë. Mjedisi më i mirë i hostimit për drejtimin e WordPress është padyshim Linux, dhe shumica e instalimeve të WordPress funksionojnë në hostimin Linux (dhe është shumë më lirë në krahasim me Windows hosting).

A mund të ndërtoj një faqe WordPress pa pritur?

Po, ju mund të përdorni WordPress.com për të ndërtuar faqen tuaj, ata kujdesen të presin për ju. Dhe madje mund ta bëni falas, megjithëse vjen me kufizime në lidhje me hartimin dhe markën (si asnjë URL profesionale, do të keni një url subdomain si tuajin.wordpress.com). Planet e tyre të paguara ofrojnë më shumë fleksibilitet. Një mënyrë tjetër për të ndërtuar një faqe WordPress pa host është që në të vërtetë ta pritni atë në kompjuterin tuaj duke përdorur WAMP, por kjo kërkon një udhëzues më të thelluar.

Mund ta përdor WordPress falas?

Ndërsa vetë WordPress është në të vërtetë falas, ju prapë do të duhet të paguani për një emër domain dhe pritës. Nëse doni të ndërtoni një faqe WordPress falas, do të duhet të përdorni WordPress.com (të mos ngatërroheni me WordPress.org, që është versioni i plotë i WP për t’u përdorur me shërbimet e mbajtjes së palëve të treta), i cili ka një falas plan.

Cili është pritja më e shpejtë e WordPress?

Sipas mendimit tonë, shërbimet më të shpejtë të pritjes së WordPress zakonisht menaxhohen ofruesit e pritjes së WordPress si Kinsta ose Pressidium. Ata janë super të shpejtë dhe përqendrohen vetëm në mbajtjen e faqeve në internet të WordPress, por ato vijnë me kosto më të larta.

Sa kushton për të pritur një faqe në internet WordPress?

Sa do të kushtojë pritja juaj për hostimin e një faqe WordPress do të varet nga nevojat tuaja, ose më saktësisht, nga nevojat e faqeve tuaja. Nëse dëshironi të organizoni një uebfaqe ose blog të biznesit të vogël, mund të shkoni me një pritje të përbashkët, e cila mesatarisht kushton 5 USD / muaj. Nëse keni nevojë për të pritur një sit ose një forum të ecommerce, do t’ju duhet të shikoni një ofrues të menaxhuar të hostuar WordPress, i cili fillon rreth 30 USD / muaj.

A është WordPress i lehtë për t’u përdorur për një fillestar?

WordPress është shumë e lehtë për t’u përdorur si fillestar. Mbi 30% e internetit është mundësuar nga WordPress, dhe me arsye të mirë. Sshtë një nga mjetet më të lehta për ndërtimin e faqeve në internet, dhe ka një komunitet masiv për t’ju ndihmuar në rast se ju ngecni. Ekzistojnë gjithashtu shumë mësime në dispozicion në internet.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map