Pritja më e mirë e serverëve të minecraft

Pak shënimet e para të temës së Minecraft do të shpëlajnë valë nostalgjie ndaj lojtarëve me përvojë, ndërsa do ta ndërtojnë atë brenda atyre që kanë rënë në një botë për herë të parë. Remindshtë kujtesa e qetë e një fillimi të ri që frymëzon lojtarët e Minecraft që të sulmojnë fortesën për të luftuar dragoin ender.


Shumica e lojtarëve të Minecraft janë dakord që loja të luhet më mirë me një grup sesa vetëm. Për fat të mirë, serverat ekzistojnë për të lejuar lojtarët të bashkojnë forcat ndërsa ata kërkojnë lumenjtë më të thellë, duke pyetur veten nëse Herobrine është një entitet i vërtetë me të cilin do të ndeshen një ditë.

E vërteta është, se ndryshe nga mbarimi, serverat nuk janë krijuar të gjithë të barabartë dhe mund të jetë frustruese krahasimi i specifikave për të gjetur opsionin më të mirë. Kjo është arsyeja pse ne kemi bërë punën tokësore për ju dhe kemi kombinuar servers kryesorë në këtë listë të lehtë. Mblidhni miqtë tuaj dhe futni një aventurë të re së bashku në një nga hostet kryesorë të serverit Minecraft.

Kompania e hosteve e Minecraft Vlerësimi i përgjithshëm rmimi / muaj.Servers në mbarë botënRAMWebsite
Logoja e hostingerit 8,95 dollarë dollarë 2GB
scalacube 5 dollarë amerikanë 768MB
logoja e pritjes së kulmit 5,99 USD 1GB

Disa nga faqet që na janë shfaqur në:

E preferuar në faqet e internetit

Pritja më e mirë e serverëve të minecraft – Shqyrtime të vitit 2020

Këtu janë 9 vlerësimet më të mira për pritjen e serverit Minecraft:

1. Hostinger

Logoja e hostingerit

Çmimi: $ 8.95 / month
RAM: 2GB
Qasja e plotë në rrënjë: po

Hostinger është një vend pritës i lehtë për t’u përdorur, i sigurt. Me qasjen e menjëhershme të konfigurimit dhe një klik të Virtual Server Virtual Private (VPS), mund të keni serverin tuaj të ngrihet dhe të funksionojë sa më shpejt që të keni regjistruar dhe paguar për llogarinë.

Ky host përdor panelin e kontrollit të Multicraft, i cili ju lejon të kopjoni serverin me disa klikime dhe të riktheni brenda sekondave. Ndryshimet në fjalëkalim janë të thjeshta, dhe ju mund të instaloni pako mod dhe shtojca nga paneli juaj i kontrollit.

Ekipi i shërbimit të klientëve të Hostinger do të jetë me ju që në fillim, dhe faqja e internetit e Hostinger ofron mësime në mënyrë që të mund të bëni konfigurimin. Nëse nuk keni vendosur kurrë një server ose nuk dëshironi ndihmë, ata do t’ju përshkojnë atë në çdo kohë të ditës ose natës. Ju gjithashtu mund ta zhvendosni serverin midis pesë vendndodhjeve globale të Hostinger për një kohë më të shkurtër të mundshme.

Ju mund të zgjidhni nga pesë nivele serverash, nga Alex (më i miri nëse jeni i ri me më pak se 70 lojtarë për të pritur) deri në Enderman (gjerësi bandë më i madh për lojtarë të pakufizuar). Ndërsa përvoja juaj e pritjes rritet, dhe fitoni lojtarë të rinj, do të jeni në gjendje të përmirësoni menjëherë nga pulti i klientit. Hostinger ju jep mjaft hapësirë ​​për të ndërtuar botët tuaja të Minecraft, dhe nuk do të humbni të dhënat ose cilësimet tuaja kur të azhurnoni.

hoster minecraft vid

Një tjetër gjë që e veçon Hostingerin është politika e rimbursimit të saj. Nëse nuk jeni të kënaqur, njoftoni Hostinger brenda 30 ditëve nga blerja dhe do t’i merrni paratë tuaja. Nëse plani juaj përfshinte një emër domain falas, ju duhet të mbani emrin e domain, dhe Hostinger do të zbriste çmimin e listës së emrit të domain nga rimbursimi.

Karakteristikat kryesore:

 • 30 ditë garanci për kthimin e parave
 • Vendosja e menjëhershme
 • Mbrojtje DDoS
 • Falas MySQL
 • Paneli multicraft
 • Aplikacioni celular
 • Ekipi i zhvillimit me kohë të plotë
 • PCI-DDS i pajtueshëm
 • Kopje rezervë automatike në vend
 • Hardware me dy CPU

2. ScalaCube

Logoja e ScalaCube

Çmimi: 5 dollarë në muaj (pas 2.50 dollarë për muajin e parë)
RAM: 768MB
Qasja e plotë në rrënjë: po

ScalaCube është një vend pritës i Minecraft Pocket Edition. Minecraft PE është versioni celular i Minecraft, megjithëse tani është në dispozicion në platforma jo-mobile, si dhe përmes motorit Bedrock. Këto versione njihen si botimet e Bedrock.

Vendosja është e menjëhershme me një akses me një klik. Sapo blini një server, mund të klikoni përmes panelit të kontrollit për të zgjedhur ose PocketMine ose Nukkit për të ekzekutuar serverin. Paneli i kontrollit i ScalaCube ju lejon të vendosni serverë të pakufizuar të lojërave me plane nga 10 deri në 600 lojëra elektronike (varësisht nga cilat modele dhe shtesa që keni instaluar) në një server VPS.

Ekipi i tyre i shërbimit të klientëve ofron udhëzime dhe video mësimore. Për ndihmë personale, mund të hapni një bisedë live në çdo kohë, ditë ose natë. Ju gjithashtu mund të paraqisni një biletë të drejtë nga paneli juaj i kontrollit. ScalaCube ka një sistem të automatizuar rezervë, të cilin mund ta rivendosin nëse do të jetë e nevojshme.

Paneli i kontrollit i ScalaCube ka servera të falsifikuara me porosi që ju lejojnë të krijoni vetë lëshuesit tuaj të Minecraft. Ju gjithashtu mund të redaktoni listën e serverit dhe listën e mods për secilin server. Nisësi juaj mund të lidhë lojtarët me serverin tuaj duke shkarkuar të gjithë skedarët e tyre për një tranzicion të qetë.

Ka nëntë plane që ofrojnë serverë me RAM nga 768MB në 32 GB. Ndërsa përvoja juaj e hostimit rritet, dhe ju fitoni lojtarë të rinj, mund të punoni me ekipin e shërbimit të klientëve ScalaCube për të përcaktuar nëse keni nevojë për të përmirësuar dhe nivelin e duhur për nevojat tuaja aktuale dhe të ardhshme të pritjes. ScalaCube ka serverë me vonesë ultra të ulët në katër lokacione globale.

Karakteristikat kryesore:

 • Vendosja e menjëhershme
 • Mbrojtje DDoS
 • Falas MySQL
 • Serverë të shumëfishtë
 • Mbështetje BungeeCord
 • Lojëra elektronike të pakufizuara
 • Mbështetje e paketave të Plugin / Mod / Mod
 • Sistemi rezervë
 • Custom PHAR / JAR
 • Nisës me porosi
 • Uebfaqja dhe forumi
 • Domain falas

3. Hosting Apex

Logoja e Hosting Apex

Çmimi: $ 5,99 / muaj (pas 4.49 dollarë për muajin e parë)
RAM: 1GB
Qasja e plotë në rrënjë: po

Apex Hosting është i lehtë për t’u përdorur dhe ofron serverë të sigurt për pritjen e botëve të Minecraft. Pasi të keni zgjedhur dhe blerë planin e serverit tuaj, do të jeni në punë brenda pesë minutave. Apex Hosting përdor panelin e kontrollit të Multicraft, të cilin e kanë modifikuar për ta bërë edhe më të lehtë menaxhimin e skedarëve, modifikimin e konfigurimeve, ndryshimin e versioneve të serverit dhe më shumë.

Paneli i tyre personal i përshtatshëm për përdoruesit e bën të lehtë për ju të personalizoni serverin tuaj të Minecraft, edhe nëse nuk keni qenë hostuar kurrë më parë. Nëse versioni i serverit që ju zgjidhni nuk ofron mods dhe shtojcat që dëshironi, paneli i kontrollit përfshin një menaxher plugin-i, në mënyrë që t’i instaloni ato me lehtësi.

Ekipi i shërbimit të klientëve të Apex Hosting është një nga ekipet më me përvojë në dispozicion të Minecraft. Me mbi 100,000 klientë, Apex Hosting mund t’ju ndihmojë me gjithçka që ju nevojitet për të ekzekutuar një server të suksesshëm Minecraft. Uebfaqja e Apex Hosting ofron mësime dhe biseda të drejtpërdrejta 24-orëshe me ekipin e tyre të shërbimit të klientëve. Serveri juaj mund të zhvendoset në vendet e Apex Hosting 15 (së shpejti do të jetë 16) lokacione globale për vonesën më të ulët të mundshme.

Ka 13 plane pritjeje nga 1 GB në 16 GB që vijnë me lojëra elektronike të pakufizuara dhe ruajtje të pakufizuar. Ju mund të azhurnoni (ose ulni) kur të keni nevojë. Ka plane për hoste të të gjitha niveleve. Të dhënat tuaja janë gjithashtu të sigurta, sepse Apex Hosting rezervon serverat në një orar të automatizuar dhe ka avancuar mbrojtje DDoS.

Karakteristikat kryesore:

 • Serverë Java dhe Bedrock
 • Mbrojtje DDoS
 • Mbështetje bisede dhe biletë 24/7
 • Të gjitha mbështetjet mod dhe plugin
 • Mbi 200 instalues ​​të paketave 1-klik-Mod
 • Pajisjet Premium dhe vonesa e ulët
 • Qasje e plotë e të dhënave FTP dhe MySQL
 • Minigames Premade
 • 9% në kohë
 • Vendosja e menjëhershme
 • Nënfusha e lirë
 • Kopje rezervë automatike

4. BisectHosting

logoja bisecthosting

Çmimi: 7,99 $ / muaj (Java); 2,99 $ / muaj (shtrat)
RAM: 1,024MB
Qasja e plotë në rrënjë: po

Ju mund të presë ose Java (versioni origjinal) ose Bedrock (versioni celular) me konfigurimin e menjëhershëm në BisectHosting. Sapo të marrin pagesa, serveri juaj do të jetë gati. BisectHosting përdor panelin e kontrollit të Multicraft, të cilin ata e kanë modifikuar për t’iu përshtatur nevojave të klientit të tyre. Kalimi midis paketave mod dhe shtojcave është thjeshtuar përmes panelit të kontrollit Multicraft.

Ekipi i shërbimit të klientëve të BisectHosting do të jetë me ju që në fillim. Ekipi i shërbimit të klientit mund t’ju mësojë gjithçka që ju duhet të dini rreth pritjes, prizave, modeve dhe më shumë. Ato janë në dispozicion 24/7 me chat ose biletë. BisectHosting monitoron vazhdimisht serverat e saj për t’u siguruar që çdo server është i aftë të mbështesë botën tuaj të Minecraft. Ka 15 lokacione të serverëve në të gjithë botën, me tetë të dedikuara për planet Premium.

Planet e buxhetit dhe të primit janë të disponueshme, dhe ju mund të përmirësoni ose zbritni midis tyre pa humbur skedarët ose cilësimet tuaja. Nga paketat pa modë deri tek të gjitha këmbanat dhe bilbilat, ka një plan për çdo lloj lojtari.

Planet e buxhetit shkojnë nga 1 GB për 12 lojtarë në 32 GB për mbi 160 lojtarë. Planet Premium, të gjitha ofrojnë lojëra elektronike të pakufizuara, shkojnë nga 1 GB për 20 lojtarë (lojëra elektronike të pakufizuara) në 32 GB për mbi 160 lojtarë.

Planet Premium përfshijnë instalimin e paketave mod, por në një plan buxheti, ju gjithashtu mund të paguani një tarifë të vogël që BisectHosting të bëjë instalimin nëse nuk jeni të sigurt për ta instaluar vetë. Rikthimi i serverëve është një veçori e planeve Premium dhe Buxhetit. Plani Premium përfshin rimëkëmbjen falas të kopjimit, por planet e buxhetit ngarkojnë një tarifë të vogël për rimëkëmbjen e rezervave.

Karakteristikat kryesore:

 • Vendosja e menjëhershme
 • Qasje e plotë në FTP
 • Falas MySQL
 • Hapësirë ​​e pakufizuar SSD
 • Mbrojtje falas DDOS
 • Mbështetje 24/7
 • Mbështetje me porosi JAR
 • Paneli i kontrollit multicraft
 • Nënfusha e lirë

5. MCProHosting

logoja mcprohosting

Çmimi: 7,99 $ / muaj (Java); $ 1.49 / muaj (shtrat)
RAM: 1GB
Qasja e plotë në rrënjë: po

MCProHosting mund të presë ose Java (versioni origjinal) ose Bedrock (versioni celular) me të vendosur në më pak se pesë minuta. Ky host përdor një panel kontrolli të personalizuar Multicraft që ju lejon të kontrolloni serverin e tyre nga një shfletues, duke përfshirë menaxhimin e tastierës, instalimin e llojeve të ndryshme të serverit dhe ngarkimin ose modifikimin e skedarëve. MCProHosting është duke provuar beta OneControlCenter tani.

Ekipi i shërbimit të klientit është i disponueshëm përmes bisedës live (9 nga a.m. në 1 e.m. ET) ose duke paraqitur një biletë. Përveç ekipit të përkushtuar të shërbimit të klientit, mund të gjeni përgjigje për pothuajse gjithçka që lidhet me serverin në faqen e internetit të MCProHosting.

Ata do t’ju ndihmojnë me gjithçka, nga konfigurimi, instalimi i paketave dhe prizave, deri tek azhurnimi, degradimi dhe zhvendosja e serverit tuaj. MCProHosting mbron çdo ditë serverat e tij, duke ruajtur rezervë pa pagesë. Qasja në rikuperim është gjithashtu falas.

MCProHosting ka gati 20 vende të serverëve në të gjithë botën, me një vonesë të ulët dhe pothuajse asnjë periudhë joproduktive. Ushtruesit Java kanë një gamë të opsioneve të planit në dispozicion, nga Steve (1 GB RAM deri në 20 lojtarë) deri në Herobrine (të pakufizuar). Planet e shtratit shkojnë nga Phantom (256MB RAM deri në 10 lojtarë) deri në Llama (3 GB RAM për lojtarë të pakufizuar). Ekipi MCProHosting gjithashtu do t’ju ndihmojë të rregulloni serverin tuaj me mod pako dhe modele të vendosjes së shtojcave (Paketa të Menaxhimit të Serverit) që janë në dispozicion si një shtesë për çdo plan.

Nëse nuk jeni të kënaqur me MCProHosting, ata do t’ju japin një rimbursim të plotë brenda shtatë ditëve të blerjes, përveç nëse keni porositur një server të dedikuar, i cili ka një tarifë rivendosjeje prej 30%. Tarifat e zbritura të shërbimit nuk kthehen.

Karakteristikat kryesore:

 • Mbështetje 24/7
 • Shërbim i kuruar
 • Mbështetje Plugin / Mod
 • Pajisjet e ndërmarrjes
 • Vende në të gjithë botën
 • Qasje e plotë e skedarit
 • Vendosja e menjëhershme
 • Qasje falas në internet / skedar FTP
 • Mbrojtje DDoS
 • Falas MySQL
 • Paneli i kontrollit me porosi
 • Anulim i menjëhershëm
 • RAM i pakufizuar
 • Magazinim i pakufizuar
 • 99,99% uptime SLA

6. Hosting MelonCube

Mikpritës i melonit

Çmimi: $ 3 / muaj
RAM: 1,024MB
Qasja e plotë në rrënjë: po

MelonCube Hosting ka një konfigurim të menjëhershëm dhe nuk ka kohë joproduktive. Sapo ata të marrin pagesën tuaj, serveri juaj (ose kubi, në gjuhën MeloCube Hosting) do të jetë gati dhe i disponueshëm. MelonCube Hosting përdor panelin e kontrollit Multicraft 2.0 për siguri maksimale, e cila përfshin përmirësimin dhe degradimin e lehtë.

Ekipi i shërbimit të tyre për klientët është i disponueshëm përmes bisedës live, në internet dhe duke dorëzuar një biletë. Uebfaqja ka udhëzues për zgjidhjen e problemeve, mbështetje teknike, dhe madje edhe mbështetje para shitjes. MelonCube Hosting rezervon serverat e tij në një orar të automatizuar, por gjithashtu mund të planifikoni kopjet rezervë tuaj nga paneli i kontrollit Multicraft 2.0. Ju mund të blini kopje rezervë të përditshme si një shtesë.

MelonCube Hosting ka lokacione të serverëve në SH.B.A., Kanada dhe Francë. Planet e serverëve variojnë nga Zombie (1 GB RAM me lojëra elektronike të pakufizuara dhe ruajtje) deri në MC-48 (RAM 48 GB për lojëra elektronike të pakufizuara dhe ruajtje). Të gjitha planet përfshijnë të njëjtat karakteristika dhe shërbime, duke përfshirë një përvojë pa vonesa, instalimin e një klikimi të shtojcave, rifilloni pas crashing, dhe më shumë.

Nëse nuk jeni të kënaqur me pritjen e serverit të MelonCube Hosting Minecraft, ata do t’ju japin një rimbursim të plotë brenda tre ditëve të blerjes. Nëse kërkoni një rimbursim pas tre ditëve fillestare, MelonCube ka të drejtë të refuzojë rimbursimin. Serverët e përkushtuar, VPS, shtesat dhe domenet nuk kanë të drejtë për rimbursime.

Karakteristikat kryesore:

 • Mbrojtje 480Gbps DDoS
 • Lojëra elektronike të pakufizuara të lojtarit
 • Magazinim i pakufizuar SSD
 • Vendosja e menjëhershme
 • Multicraft 2.0
 • Lidhja 1Gbps
 • Qasje e plotë në FTP
 • Pajisjet e ndërmarrjes
 • Detyrat e planifikuara
 • 24/7, 365 pritje
 • Rinisni në përplasje
 • S. dhe mbështetja e BE-së
 • S. dhe vendet e BE-së
 • Baza e të dhënave falas MySQL
 • 1-Klikoni instaluesin e shtojcave
 • Plotësisht i shkallëzueshëm
 • Paketat Bukkit, Spigot dhe Mod
 • Funksioni i kavanozit personal
 • Rezervime ditore të largëta
 • Mbështetje Java 8
 • Mbështetje me shumë përdorues

7. Serveri i serverit

logoja e serverit

Çmimi: $ 7.58 / month
RAM: 1,536MB
Qasja e plotë në rrënjë: po

ServerMiner ofron një konfigurim të menjëhershëm, kështu që ju mund të filloni pritjen sa më shpejt që të keni paguar për planin tuaj. Ata përdorin panelin e kontrollit SMPicnic, i cili përmban një instalues ​​pluginësh me një klik, një instalues ​​të një versioni me një klik, një hartë botërore, grafikimin e lojtarëve dhe më shumë.

Pritja e serverit tuaj Minecraft me ServerMiner, ju lejon të ngarkoni dhe krijoni sa më shumë botë që ju dëshironi. Ka mbi 50,000 mods me një klikim dhe shtojcë në dispozicion, dhe ju mund të ngarkoni mods dhe plugins të tjera, gjithashtu. Ju mund të kaloni midis mods në çdo kohë pa pasur nevojë të fshini botët tuaja, kështu që ju mund të keni një paketë mod të ndryshme për secilën botë që luani.

Ekipi i shërbimit të klientit ka një përzgjedhje mësimesh në faqen e internetit të ServerMiner, dhe nëse nuk e gjeni përgjigjen tuaj atje, mund të paraqisni një biletë. Shërimi i një bote të humbur brenda shtatë ditëve ndodh me klikimin e një butoni. Ju gjithashtu mund të azhurnoni serverin tuaj me një klik të një butoni, por zvogëlimi kërkon një specialist të shërbimit të klientit ServerMiner, siç bën zhvendosja e serverit tuaj dhe anulimi i shërbimit tuaj.

ServerMiner ka serverë në tetë vende në të gjithë botën. Ata ofrojnë pako nga Stone (1.5 GB RAM deri në 15 lojtarë) në Bedrock (10 GB RAM deri në 100 lojtarë). Ka paketa shtesë, të tilla si ndihmës shtesë dhe mod pako, të disponueshme për një tarifë. Magazinimi është në bazë të një serveri (nuk përfshihet si një veçori e paketës) dhe është i kufizuar në 50 GB.

Karakteristikat kryesore:

 • Vendosja e menjëhershme
 • Mbrojtje DDoS
 • Falas MySQL
 • Instaluesi i versionit me një klik
 • Instalues ​​plugin me një klik
 • Madhësia e pakufizuar botërore
 • Gjurmuesi i lojtarit
 • Kontrolluesi SMPicnic
 • Ruajtje 50 GB

8. BeastNode

logo beastnode

Çmimi: $ 2.99 / month
RAM: 1GB
Qasja e plotë në rrënjë: po

BeastNode ofron shërbime pritëse të Buxhetit dhe Premium me konfigurimin e menjëhershëm për të dy. Sapo të pranohet pagesa, serveri juaj do të jetë gati. BeastNode përdor panelin e kontrollit të Multicraft dhe ka një kohë gati 100% me vonesë të ulët. Përdoruesit Premium kanë garantuar hapësirë ​​në disk, falë sistemit të bazuar në alokimin e BeastNode.

Ekipi i shërbimit të tyre për klientët është i disponueshëm 24/7 me bisedë ose biletë. Uebfaqja e BeastNode ka forume për përdoruesit për të eksploruar, mësime të thjeshta dhe artikuj që mbulojnë pothuajse gjithçka. Udhëzimet e tyre për zgjedhjen e një serveri do t’ju ndihmojnë të merrni planin që ju nevojitet për herë të parë, por mund të përmirësoni ose ulni serverin tuaj, sipas nevojës, me klikimin e një butoni. Baza e njohurive e BeastNode është një fillim i shkëlqyeshëm për lojtarët dhe hostet e rinj.

Ka plane buxhetore dhe premium, dhe ju mund të azhurnoni ose zbritni midis tyre pa humbur skedarë ose cilësime. Planet e buxhetit variojnë nga Dirt (1 GB për deri në 15 lojtarë) deri në Buxhet 12GB (12 GB për mbi 100 lojtarë). Planet Premium shkojnë nga Spider (1 GB për deri në 20 lojtarë dhe lojëra elektronike të pakufizuara) deri në Premium 12GB (12 GB për deri në 160 lojtarë dhe lojëra elektronike të pakufizuara). Ata kanë tre lokacione të serverëve në të gjithë botën.

BeastNode nuk ka kopje rezervë të automatizuar ose të garantuar. Ju duhet të menaxhoni kopjet rezervë tuaj, duke përfshirë shkarkimin e skedarit në një kompjuter për një kopje rezervë sekondare. Do server mund të mbajë tre kopje rezervë, kështu që shkarkimi i kopjeve rezervë më të vjetër është thelbësor. Pas tre rezervave të para, kopjet rezervë të mëvonshme do të rishkruajnë skedarët ekzistues.

Nëse nuk jeni të kënaqur me pritjen e serverit BeastNode Minecraft, dhe kanë kaluar pesë ditë ose më pak që nga blerja juaj, ata do t’ju japin një rimbursim të plotë. Emrat e domain nuk janë të kthyeshëm.

Karakteristikat kryesore:

 • Disqet e plota SSD për lojëra pa vonesa
 • Lojëra elektronike të pakufizuara të lojtarit
 • Mbështetje Mod (Tekkit, Feed the Beast, ATLauncher, dhe më shumë)
 • Mbështetje për Plugin (CraftBukkit, Spigot, etj)
 • Pajisjet e ndërmarrjeve të rregulluara
 • Procesorët Intel Xeon
 • Porti i rrjetit 1Gbit për pinguj të ulët
 • Bandwidth i pakufizuar
 • Mbrojtje me pajisje DDoS
 • Nënfusha e lirë
 • Baza e të dhënave falas MySQL
 • Paneli i lojërave multicraft
 • Qasje e plotë e FTP është e përfshirë
 • Hapësira standarde e diskut 5 GB SSD
 • Planet 4 GB + të rekomanduara për paketat mod

9. Shockbyte

logoja e shokut

Çmimi: $ 2.50 / month
RAM: 1GB
Qasja e plotë në rrënjë: po

Shockbyte ofron ose shërbime pritëse të Java ose Bedrock me vendosjen e menjëhershme për të dy. Sapo të marrin pagesa, serveri juaj do të jetë i gatshëm të shkojë. Shockbyte përdor panelin e kontrollit të Multicraft dhe ka 100% kohë me vonesë të ulët.

Ekipi i shërbimit të klientit është në dispozicion 24/7 me anë të bisedës. Uebfaqja e Shockbyte gjithashtu ka mësime, dhe ju mund të paraqisni pyetje përmes biletave përmes KnowledgeBase. Ekziston edhe një re e etiketave që ju ndihmon të gjeni fjalën e saktë për atë që ju nevojitet. Nëse keni nevojë për ndihmë menjëherë, Shockbyte ofron një shtesë të “Fast-Track” që ju lejon të përshkallëzoni biletën tuaj për një tarifë prej 3 $.

Shockbyte ka një shumëllojshmëri të planeve për t’iu përshtatur nevojave të çdo hosti. Planet shkojnë nga Dirt (1 GB RAM deri në 20 lojëra elektronike) deri në Titan (12 GB RAM për lojëra elektronike të pakufizuara). Ata gjithashtu ofrojnë plane me porosi. Të gjitha planet e Shockbyte mund të azhurnohen ose zbresin, sipas nevojës, duke klikuar disa butona. Ka katër vendndodhje të serverëve në të gjithë botën, dhe secila ka hapësirë ​​të pakufizuar për ruajtjen e serverit tuaj Minecraft.

Ju pritet të kryeni kopjet rezervë të serverit tuaj, përfshirë shkarkimin e skedarit në një kompjuter për një kopje rezervë sekondare. Shockbyte ka mësime për automatizimin e kopjeve rezervë dhe kryerjen manuale të tyre, si dhe për rivendosjen e tyre. Do server mund të mbajë deri në pesë kopje rezervë jo më shumë se 25 GB të kombinuar, kështu që shkarkimi i kopjeve rezervë më të vjetër është thelbësor.

Nëse nuk jeni të kënaqur me Shockbyte, ata do t’ju japin një rimbursim të plotë, por ju duhet t’i njoftoni ata brenda 24 orëve nga blerja juaj.

Karakteristikat kryesore:

 • Mbështetje BungeeCord
 • MCPC dhe MCPE pajtueshëm
 • Ndërruesi i versionit Java
 • 100% në kohë
 • Qasje e plotë në FTP
 • Të gjitha paketat Mod
 • Mbështetje me porosi JAR
 • Vendet e NA dhe BE
 • Porti 1Gbps
 • Magazinim i pakufizuar SSD
 • Bandwidth i pakufizuar
 • Mbështetje fotografi
 • Kopje rezervë automatike

Si të gjeni hostimin më të mirë të Minecraft

bota e minecraft

Hapi i parë për të gjetur faqen e duhur të pritës të serverit Minecraft për botët tuaja të Minecraft është të kuptoni se çfarë dëshironi nga pritësi i serverit. Disa veçori janë goxha standarde në faqet me pagesë, si mbrojtja DDoS, MySQL falas, vonesa e ulët, ritmet e larta të afatit (afër 100%), dhe më shumë.

Karakteristikat e mëposhtme janë elementet kryesore të një serveri të suksesshëm të pritësve. Disa veçori ndryshojnë, në varësi të nevojave tuaja, siç doni nëse jeni duke pritur botimin Java ose Bedrock, kështu që ju ndihmon të keni një ide të gjerë të asaj që shpresoni se serveri juaj i Minecraft mund të bëjë përpara se të merrni me qira një.

RAM

RAM (Random Access Memory është ajo që serveri juaj ka nevojë për të ekzekutuar softuerin që fuqizon lojën tuaj. Sa më shumë RAM të ketë serveri juaj, aq më shumë mund të bëni me serverin tuaj. Mund të presni më shumë njerëz, të shtoni më shumë mod dhe plugin ose të ndërtoni një botë më e madhe. Nëse nuk keni RAM të mjaftueshëm në serverin tuaj, do të pësoni më shumë vonesa (kur loja shkon ngadalë). Shumica e planeve ju lejojnë të azhurnoni dhe zvogëloni, por sigurohuni që kjo është një opsion përpara se të angazhoheni në një plan.

Paketat Mod dhe Mbështetja e Plugin

Paketat mod dhe shtojcat janë programe që përmirësojnë botën tuaj të Minecraft. Ka dallime thelbësore midis të dyve, dhe ato zakonisht nuk janë të pajtueshme. Ju dëshironi të gjeni një server që mund t’i trajtojë të dy. Ata nuk do të jenë në gjendje të ekzekutojnë njëkohësisht, por serveri duhet të jetë në gjendje të kalojë në mes të dy me lehtësi.

Mods funksionojnë në Forge dhe ndryshojnë lojën duke modifikuar softuerin për të shtuar karaktere të reja ose sende të tjera në lojë. Ato mund të instalohen në kompjuterin tuaj ose në serverin tuaj, në varësi të mod. Paketat mod janë grupe modesh që mund t’i instaloni si pako. Nëse serveri juaj ka modë, lojtarët në serverin tuaj duhet të kenë ato mod, gjithashtu, ose serveri do t’i shkëpusë ato.

Pluginat funksionojnë në CraftBukkit, Spigot dhe Paper dhe mund të instalohen vetëm në serverin tuaj. Pluginat ndryshojnë ose përmirësojnë përmbajtjen e serverit, dhe cilido prej lojtarëve në serverin tuaj mund t’i përdorë ato. Pluginat janë shumë më të lehtë për tu menaxhuar kur drejtoni një server. Modat nuk janë të pamundura; ata janë thjesht më të ndërlikuar.

Vendndodhjet e serverëve

Sa më shumë vende të serverëve të ketë një sit pritës, aq më mirë. Ka më pak shanse për kohën e vonesës (me vonesë të ulët) dhe keni më shumë mundësi nëse mendoni se serveri juaj po funksionon ngadalë dhe dëshironi të kaloni. Në përgjithësi, vendndodhja e serverit që është më afër jush gjeografikisht do të jetë më e mira për ju.

Një faqe e mirë pritëse e serverëve do të ofrojë testimin e shpejtësisë së vendndodhjes në faqen e saj të internetit, kështu që ju mund të shihni vetë se sa mirë performon serveri. Disa nga faqet e pritjes së serverëve ofrojnë për t’ju treguar vendndodhjen më të mirë të serverit për vendndodhjen tuaj gjeografike.

Sigurohuni që të zgjidhni një sit pritës të serverëve që ju lejon të ndryshoni vendndodhjen e serverit tuaj pa humbur skedarë ose të dhëna ose shumë kohë. Disa janë automatikë (ju klikoni një buton, dhe transferimi ndodh), por disa kërkojnë që ju të paraqisni një biletë. Disa nga faqet e pritjes së serverëve ngarkojnë për lokacione të zgjedhura, prandaj sigurohuni që jeni në dijeni të tarifave të reja.

uptime

Uptime i referohet statusit në internet të serverit. Faqet e pritjes së serverëve zakonisht kanë një SLA (marrëveshje të nivelit të shërbimit) që garanton një nivel minimal të kohës. Downtime është kur serveri është jashtë linje ose i paarritshëm.

Mirëmbajtja e planifikuar zakonisht përjashtohet nga joproduktive, dhe një sit i mirënjohur që pret serverin do t’ju informojë për mirëmbajtjen e afërt. Mirëmbajtja e urgjencës është gjithashtu e përjashtuar nga koha e ndërprerjes dhe i referohet situatave kur faqja pritëse e serverit duhet të mbyllë menjëherë shërbimin për të riparuar pajisjet ose të ndalojë një përpjekje për shkelje të sigurisë.

Një faqe me reputacion të pritësve të serverëve do të postojë SLA-në e tyre në faqen e internetit. Ata do të ofrojnë gjithashtu një kredi nëse koha e prishjes është rezultat i diçkaje që nuk është e përfshirë në SLA. Para se të zgjidhni ndonjë sit të serverit të Minecraft, kontrolloni SLA për t’u siguruar që përputhet me pretendimet e tyre në kohën e duhur dhe të jeni të vetëdijshëm për mënyrën e trajtimit të joproduktive.

Mbrojtje DDoS

Për qëllime të sitit të serverit të serverit, mohimi i shpërndarë i shërbimit (DDoS) është përdorimi i qëllimshëm i burimeve të një serveri. Shfrytëzimi i tepërt është krijuar për të përjashtuar përdoruesit aktual të faqes nga ato burime. Kriminelët në internet do të përmbytin një sit, duke shkaktuar bllokim dhe bllokim të përdoruesve të ligjshëm për të hyrë në serverat e tyre.

Ju duhet të zgjidhni një sit që ka mbrojtje të forta DDoS në vend. Kërkoni në internet për çdo artikull që tregon se faqja juaj e zgjedhur ka qenë ndonjëherë viktimë e një sulmi. Njohja për sulmet e mëparshme është e rëndësishme sepse një sulm i suksesshëm mund të çojë në sulme të ardhshme. Mbrojtja DDoS gjithashtu duhet të jetë e azhurnueshme.

Kopje rezervë automatike

Rezervime të automatizuara janë planifikuar të funksionojnë pa pasur nevojë të bëni asgjë. Siti i hostit të serverit nuk duhet të bëjë asgjë për të shkaktuar një kopje rezervë të automatizuar. Ju gjithashtu duhet të jeni në gjendje të drejtoni një kopje rezervë sa herë që dëshironi me dorë.

Sigurohuni që të kontrolloni shtypjen e vogël në faqet e pritjes së serverit. Disa prej tyre kanë një numër maksimal të kopjeve rezervë që mund të ruhen, kështu që madje edhe një kopje rezervë e automatizuar do t’ju kërkojë të shkarkoni çdo kopje rezervë me dorë, ose do të rrezikoni t’i shtypni ato me kopje rezervë të mëpasshme.

Rivendosja nga një kopje rezervë duhet të jetë e lehtë, gjithashtu, dhe, në mënyrë ideale, ju mund ta bëni këtë pa pasur nevojë të kontaktoni faqen e hostit të serverit. Disa site përfshijnë restaurimin rezervë si pjesë e tarifës së pritjes, dhe të tjerët ngarkojnë për të.

Latente ultra e ulët ose Ping

Latency (i quajtur edhe ping) është koha që ju nevojitet informacioni (paketat) që dërgoni nga kompjuteri juaj për të arritur në server. Paketat duhet të largohen nga kompjuteri juaj, të arrijnë në server, të verifikohen nga serveri dhe të kthehen te ju dhe lojtarët e tjerë. (Ultra) Vonesë e ulët do të thotë që ato pako janë duke përfunduar qarkun pothuajse menjëherë.

Vendndodhja e serverit mund të jetë një faktor në vonesë. Nëse jeni shumë larg nga serveri, mund të ketë vonesë në kohën e lidhjes. Para se të zgjidhni një vendndodhje të serverit, ekzekutoni testet (nëse ofrohet nga faqja pritëse e serverit) për të zbuluar se cili funksionon më shpejt për ju.

Numri i lojtarëve të lejuar ose lojtarëve

Kur hulumtoni faqet e pritjes së serverëve, kushtojini vëmendje numrit të lojërave elektronike ose lojtarëve që mund të keni. Numri i lojërave elektronike tregon se sa lojtarë mund të jenë në të njëjtën kohë. Numri i lojtarëve është numri i njerëzve që do të luajnë me ju njëkohësisht. Një faqe pritëse e serverëve mund të ofrojë lojëra elektronike të pakufizuara, por nëse nuk keni blerë një plan me RAM të mjaftueshme, nuk do të jeni në gjendje t’i mbushni ato.

Para se të zgjidhni numrin e lojëra elektronike, duhet të keni një ide të mirë se sa lojtarë do të keni, dhe sa do të luajnë njëkohësisht. Për shembull, nëse keni dhjetë lojtarë, por vetëm pesë lojëra elektronike, jo më shumë se pesë mund të luajnë së bashku. Nëse keni dhjetë lojtarë dhe dhjetë ose më shumë lojëra elektronike, të dhjetë mund të luajnë njëherësh.

Planet janë të azhurnueshme dhe të ndryshueshme, kështu që mos u shqetësoni nëse keni blerë një plan me shumë pak ose shumë RAM.

2 Përfitimet kryesore të ekzekutimit të serverit tuaj të Minecraft

Bota juaj, rregullat tuaja

Kur drejtoni një server të Minecraft, është bota juaj. Ju e krijoni botën dhe e bëni atë që dëshironi. Ju i dizajnoni ato, vendosni rregullat, vendosni se kush luan dhe kush jo. Miqtë tuaj dhe lojtarët e tjerë duhet të hyjnë dhe të eksplorojnë botën tuaj, por ata duhet të ndjekin rregullat tuaja brenda hapësirave që keni vendosur. Ju duhet të zgjidhni mod dhe plugins, dhe njerëzit që luajnë në serverin tuaj do të duhet të përshtaten ose të luajnë diku tjetër.

Krijoni një Komunitet

Kur drejtoni një server të Minecraft, duhet të vendosni se kush bashkohet me ju. Nëse keni ndërtuar një botë që njerëzit shijojnë dhe duan ta ndajnë, ata do t’i ftojnë miqtë e tyre dhe ata miq do t’i ftojnë miqtë e tyre etj. Ju madje mund të përfundoni drejtimin e një serveri publik të njohur. Të jesh nikoqir do të thotë të vendosësh se kush qëndron dhe kush shkon.

Komunitetet e Minecraft mund të jenë të vogla dhe private, siç janë ju dhe miqtë dhe familja që dëshironi të ftoni. Një avantazh kryesor për drejtimin e serverit tuaj është që ju të vendosni se sa i madh dëshironi të jetë komuniteti juaj. Nga miqtë që ftojnë miq të tjerë deri tek të huajt që mësojnë për botën tuaj dhe kërkojnë të lejohen, mund të përfundoni me serverin tjetër të madh të Minecraft. Allshtë gjithçka në duart tuaja.

FAQ:

Cili është hosti më i mirë falas i serverit Minecraft?

Nëse jeni i ri për të pritur ose planifikuar të presë vetëm disa miq për Minecraft, një server falas i Minecraft mund të jetë një mundësi më e mirë për ju. Pritësit e serverëve Minecraft Falas ofrojnë burime minimale. RAM-i juaj do të jetë i ulët, shtojcat dhe modat do të kufizohen ose nuk do të lejohen, dhe shërbimi ndaj klientit do të jetë shumë më i ngadalshëm sepse nuk do të ketë aq njerëz në dispozicion për të trajtuar problemet.

Aternos është ndoshta pritësi më i mirë i serverëve Minecraft falas. Ekziston vetëm për të siguruar pritjen falas të serverëve për lojtarët e Minecraft. Ka lojëra elektronike për tetë deri në 20 lojtarë, është plotësisht i përshtatshëm dhe, më e rëndësishmja, ai ka mbrojtje DDoS. Karakteristika të tjera përfshijnë rezervë automatik, përputhshmëri të paketave dhe prizave, dhe mbështetje të shërbimit ndaj klientit që përgjigjet brenda 24 orëve.

Sa RAM është e mirë për një server Minecraft?

Për të llogaritur sa RAM ju nevojiten, duhet të dini se sa njerëz pret që të jenë në serverin tuaj dhe sa modë dhe shtesa që do të përdorni – vlerësoni rreth 50MB për person dhe mod dhe plugin. Nëse do të keni dhjetë miq duke luajtur dhe do të keni dhjetë moda dhe shtesa, do t’ju duhet të paktën 1 GB RAM.

Sa kushton të presësh një server të modifikuar Minecraft?

Pritja e një serveri të modifikuar Minecraft kërkon RAM të mjaftueshme për të ekzekutuar mods. Kur jeni duke kërkuar në faqet e pritjes së serverëve, nëse ata nuk kanë mundësi të veçanta çmimi për serverët me modë, do të duhet të dini saktësisht se sa moda keni në mënyrë që të mund të llogaritni sasinë e RAM-it.

Uebfaqja e BisectHosting ka shtuar parulla për t’ju njoftuar se cilat nga planet e tyre të serverëve janë më të mirat për serverat Minecraft pa modifikuar.

Si mund të krijoj një server Minecraft?

Nëse doni të krijoni një server të Minecraft, në vend që ta merrni me qira një, do t’ju duhet disa njohuri teknike dhe pajisjet e duhura.

Kompjuteri juaj do t’ju duhet, në minimum:

 • Mbrojtje DDoS (nuk doni të ekspozoni lojtarët tuaj në hakerat dhe kriminelët në internet)
 • CPU 8Ghz (ju doni një procesor me dy bërthama për të drejtuar mirë Minecraft – sa më i lartë të jetë CPU, aq më mirë)
 • 6 GB RAM (për të ekzekutuar të dy serverin dhe lojën)
 • Lidhja e ngarkimit 10MB / s (askush nuk do të luajë në serverin tuaj nëse koha e vonesës është e lartë)

Shënim: Minecraft mund të funksionojë në një bazë të vetme, por nëse jeni duke pritur një server, do të dëshironi një procesor dual-core.

Zgjidhni versionin tuaj të Minecraft dhe shkarkoni atë në kompjuterin e serverit. Konsideroni të përdorni një kompjuter të dedikuar për serverin. Vanilja është versioni më i lehtë për fillestarët por nuk lejon zgjatje. Bukkit dhe Spigot janë gjithashtu të përshtatshëm për serverët e rinj të pritës, me disa njohuri teknike, dhe të dy lejojnë shtojcat.

Hyni dhe shtoni serverin tuaj (duke përdorur adresën IP të kompjuterit tuaj) në ekranin e multiplayerve. Në këtë pikë, do të duhet të konfiguroni serverin tuaj në mënyrë që të mund të shtoni lojtarë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector