Pritja më e mirë e Linux-it

Si një agjenci në internet me shumë llogari pritëse (ne kemi projekte të panumërta anësore dhe dëshirojmë të eksperimentojmë), kemi një ide mjaft të mirë të asaj që përcakton një host të shkëlqyeshëm në internet. Këto janë ofruesit tanë më të mirë të hostimit Linux, pritje e madhe pa prishur bankën.


Kompania e Web-Hosting Vlerësimi i përgjithshëm Pmimi / mo.Disk Hapësirë ​​Hapësinat në Uebfaqe
siteground29.3 / 10$ 3,95 (Ulje e përkohshme 67%)10 GBMbështetje e fuqishme, e shpejtë, epike, + 30-ditë garanci për kthimin e parave! = Fito!
Hostgator8.7 / 10$ 2.78i pakufizuarHapësirë ​​e lirë + e pakufizuar në diskut!
A2HostingLogo8.5 / 10$ 3,92 (nga 7,99 $)i pakufizuarHapësirë ​​e Pafund Disk!
në lëvizje8.3 / 104,19 $ (40% zbritje)i pakufizuarMe përvojë, të besueshëm, pak më të shtrenjtë.
Dreamhost8/10$ 7.95i pakufizuarPerformancë e shkëlqyer & mbështetje

Hosting më i mirë i Linux – 2020 – Komente

1. SiteGround

Logoja e SiteGround

Faqja e internetit: www.siteground.com
Çmimi: $ 3.95
Hapësira e diskut: 10 GB

Sipas mendimit tonë, kompania më e mirë pritëse Linux është SiteGround. Ata kanë tre plane për të zgjedhur nga:

 • Fillimi – Ne ju rekomandojmë këtë plan nëse thjesht po filloni dhe nuk jeni vërtet të sigurt se si të shkoni për praninë tuaj në internet. Ju lejohet vetëm një faqe në internet me këtë plan (prandaj merrni parasysh atë).
 • GrowBig – Ky është plani më i popullarizuar i SiteGround. Arsyeja që shumë njerëz preferojnë këtë plan është se ju mund të organizoni një numër të pakufizuar faqesh në internet me të. Në thelb, ju keni më shumë hapësirë ​​për tu rritur kur zgjidhni këtë plan (krahasuar me planin e fillimit).
 • GoGeek – Nëse doni tipare premium me pajtimin tuaj, shkoni me planin GoGeek të SiteGround. Lessshtë e panevojshme të thuhet, ju mund të organizoni një numër të pakufizuar faqesh në internet me këtë plan. Alsoshtë gjithashtu më i madh dhe më i shpejtë se dy planet e para që përmendëm më lart.

Nëse nuk jeni të sigurt për cilin plan të abonoheni, ju rekomandojmë të shkoni në opsionin e tyre GrowBig (kryesisht për shkak të funksionit të tij të pakufizuar të faqeve të internetit). Ose nëse dëshironi, mund të filloni me planin e tyre të fillimit pasi gjithmonë mund të përmirësoni një plan më të lartë.

Pavarësisht se çfarë lloji të planit zgjidhni, mbani në mend se gjithmonë mund të përdorni ndërtuesin e faqes së internetit të integruar të SiteGround për të vendosur shpejt faqen tuaj. Dhe nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë në lidhje me këtë, ekipi i tyre për mbështetjen e klientëve është gjithmonë atje për t’ju ndihmuar.

rekuizitë

 • Mbështetje e shkëlqyeshme për klientët
 • Planet fleksibël të çmimeve
 • Menaxhim i thjeshtë i sitit

2. HostGator

Logoja e HostGatorit

Faqja e internetit: www.hostgator.com
Çmimi: $ 2.75
Hapësira e diskut: i pakufizuar

Nëse po e konsideroni HostGator si ofruesin tuaj të pritjes, dijeni që keni tre mundësi për të zgjedhur – Hatchling, Baby and Business.

Hatchling është plani i tyre më i lirë dhe është me të vërtetë shumë i përballueshëm. Sidoqoftë, vini re se mund të keni vetëm një faqe në internet me të.

Baby, plani i tyre me çmim të mesëm është në të vërtetë plani më i njohur i Kompanisë. Ne në fakt e rekomandojmë atë gjatë planit të Hatchling pasi do të merrni shumë më tepër (duke shtuar vetëm disa dollarë në planin më të lirë). Për më tepër, ju mund të strehoni faqe të pakufizuara me të.

Sigurisht, nëse ju mund ta përballoni atë (dhe nëse dëshironi të gjitha tiparet më të mira të HostGator), opsioni më i mirë është të shkoni në planin e tyre të biznesit. Ky lloj i hostimit mund të trajtojë bizneset e kërkuara dhe gjithashtu dyqanet në internet.

HostGator gjithashtu po u jep klientëve të tij një garanci të kthimit të parave prej 45 ditësh për të siguruar që ata vërtet janë të kënaqur me planet e tyre të zgjedhura. Pra, ne ju rekomandojmë të punoni në faqen tuaj menjëherë pas regjistrimit në mënyrë që të mos harxhoni ato 45 ditë (ato janë pika juaj e vendimit nëse do të vendosni për HostGator ose jo).

Dije që HostGator gjithashtu ka një cPanel miqësor ndaj përdoruesit – do ta mësosh shpejt. Nëse jo, gjithmonë mund të varet nga mbështetja e tyre për klientët. Ata kanë një të mirë.

rekuizitë

 • Koha e qëndrueshme
 • Instalim me 1 klik për aplikacionet
 • Koha e mirë e përgjigjes

Cons

 • Mimet e ulëta vlejnë vetëm për vitet e para.
 • Plani i shtrenjtë premium
 • Nuk ka çertifikata falas SSL

3. A2 Hosting

Logoja e hostimit A2

Faqja e internetit: www.a2hosting.com
Çmimi: $ 3.92
Hapësira e diskut: i pakufizuar

Për dallim nga shumica e ofruesve të mbajtjes së faqeve në internet, A2 Hosting siguron ruajtje të pakufizuar dhe një bandë të pakufizuar për të gjitha planet e tyre. Plani i tyre më i lirë është plani i Lite i cili me të vërtetë mbart ruajtje dhe gjerësi të pakufizuar por vetëm për një faqe në internet. Ne fakt e shohim këtë pak të pazakontë pasi shumica e bizneseve me një faqe në internet zakonisht nuk kërkojnë ruajtje të pakufizuar dhe gjerësi bande sidoqoftë.

Plani i çmimit të mesëm të Hosting të A2 të quajtur Swift është më realist. Përveç ruajtjes së pakufizuar dhe gjerësisë së bandës, ai gjithashtu vjen me faqe të pakufizuara dhe transferime të pakufizuara.

Plani Turbo (plani më i shtrenjtë i A2 Hosting), është gjithashtu i mirë-mençur. Ajo vjen me të gjitha tiparet e gjetura në planin Swift, por është shumë më e shpejtë. A2 Hosting në të vërtetë përdor integrimin në Cloudfare (në të gjithë sistemin e tyre) – dhe kjo shpjegon faqet e tyre të ngarkimit të shpejtë.

Ne gjithashtu na pëlqen garancia për kthimin e parave të A2 Hosting. Përveç se ju japin 30 ditë për të provuar faqen e tyre, ata gjithashtu rimbursojnë shërbime të papërdorura në disa raste.

A2 Hosting gjithashtu ju jep shumë opsione pagese si karta krediti, PayPal dhe transferime bankare.

Dhe sigurisht, ata mbështesin shumë aplikacione si WordPress, Joomla, Drupal, Magento, dhe të tjerët.

Sa i përket përkrahjes së klientit, ata gjithashtu ofrojnë në këtë fushë. Ata kanë bisedë të drejtpërdrejtë, mbështetje në telefon, email, etj.

rekuizitë

 • Gjithçka e pakufizuar në të gjitha planet e tyre
 • Garancia e kthimit të parave 30-ditore ose rimbursimi prorated
 • Mbështet shumë aplikacione CMS

Cons

 • Rritja e çmimit pas rinovimit është me të vërtetë e lartë
 • Vetëm 1 faqe në internet lejohet me planin e tyre më të lirë
 • Asnjë rezervë automatik në planin e tyre më të lirë

4. Pritja për lëvizje

Logoja e Hosting InMotion

Faqja e internetit: www.inmotionhosting.com
Çmimi: $ 6.39
Hapësira e diskut: i pakufizuar

Prezantimi prej kohësh InMotion Hosting u siguron klientëve të tyre shërbime të mira të mbajtjes në internet. Nëse po mendoni të merrni planin tuaj të pritjes me këtë kompani, dijeni që ata kanë tre plane për të zgjedhur – Nisja, Fuqia dhe Pro.

Dije që të gjitha planet e tyre vijnë me domain falas, ruajtje të pakufizuar dhe bandë të pakufizuar. Dallimi kryesor midis planeve është numri i faqeve të internetit të lejuara për secilin plan.

Nëse vendosni të shkoni në planin e tyre më të lirë (Nisjen), mund të strehoni vetëm deri në maksimum 2 faqe në internet ndërsa jeni në këtë plan (mbani në mend se gjithmonë mund të azhurnoni).

Tani, nëse planifikoni të keni rreth 6 faqe në internet, Plani i Energjisë mund të jetë më i përshtatshëm për ju pasi lejon deri në 6 faqe interneti.

Shkoni për Planin Pro nëse mendoni se do t’ju duhet më shumë se 6 faqe në internet. Me këtë plan, jo vetëm që lejon uebfaqe të pakufizuara, por siguron gjithashtu faqet e internetit tuaj me fuqinë më të madhe (krahasuar me dy ato të tjera më të lira).

Nëse siguria është një nga prioritetet kryesore në faqet e internetit tuaj, dijeni që InMotion Hosting është i pajisur me Sistemin e Mbrojtjes së Kërcënimit (është shumë efektiv kundër sulmeve të ndryshme).

rekuizitë

 • Sistemi i shkëlqyeshëm i mbrojtjes kundër sulmeve dashakeqe
 • Hapësirë ​​e pakufizuar dhe gjerësi bande në të gjitha planet
 • Transfer falas në sit

Cons

 • Asnjë qasje e menjëhershme e llogarisë pasi procesi i tyre i verifikimit mund të zgjasë ca kohë
 • Nëse jetoni jashtë SH.B.A., procesi i verifikimit mund të provojë të jetë problematik
 • Ju mund të kurseni shumë para vetëm nëse paguani përpiktë për 24 muajt e parë.

5. DreamHost

Logoja e DreamHost

Faqja e internetit: www.dreamhost.com
Çmimi: $ 2.95
Hapësira e diskut: i pakufizuar

Nëse po planifikoni të zgjidhni DreamHost si ofruesin tuaj të pritjes, dijeni që në të vërtetë është një nga Kompanitë më të njohura të mbajtjes së faqes në internet sot. Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht që është aq mirë, por në të vërtetë vjen me shumë karakteristika siç janë:

 • Instalues ​​me 1 klik për aplikacionet CMS
 • Ka një ndërtues në internet të quajtur Remixer
 • Politika e rimbursimit 97-ditor (e cila është shumë më e gjatë se shumica e ofruesve të pritjes)
 • Mbështetje 24/7 e klientit përmes një ekipi brenda shtëpisë (plus email, bazë të njohurive të artikullit, forume, etj.)
 • Metodat e pranuara të pagesës përfshijnë kartat kryesore të kreditit, çeqet, porosinë e parave, PayPal, etj.

Nëse keni vendosur të merrni hostin tuaj nga DreamHost, ata kanë dy plane të përbashkëta të pritjes për të zgjedhur – Starter dhe Unlimited.

Ndërsa të dyja planet fillestare dhe ato të pakufizuara vijnë me ruajtje të pakufizuar dhe gjerësi të bandës, ju vetëm do të lejoni një faqe në internet në planin e Fillestarit. Pra, nëse kjo është një çështje e madhe për ju, shkoni në vend të planit të Pafund pasi vjen me faqe të pakufizuara.

Sa i përket besueshmërisë së Kompanisë kur bëhet fjalë për performancën, dijeni që DreamHost angazhohet në 99.96% në kohën e duhur – dhe ata e përmbushin atë shumicën e kohës. Shpejtësia e faqes së tyre dihet gjithashtu se është e mirë.

rekuizitë

 • Planet e qarta të çmimeve
 • Pricesmimet e rinovimit nuk janë shumë të larta
 • Aktivizimi i llogarisë është i shpejtë

Cons

 • Shumë hapa në procesin e regjistrimit
 • Paneli i kontrollit mund të provojë të jetë mjaft konfuz (veçanërisht për fillestarët)
 • Transferimi i sitit nuk është falas

Hosting në Linux: Si ta gjesh më të mirën!

Nëse jeni duke kërkuar për një host të mirë Linux, së pari duhet të dini se çfarë të kërkoni. Në këtë postim, ne do të përcaktojmë disa nga terminologjitë më të përdorura në lidhje me pritjen për të kuptuar më mirë se cilat tipare duhet të kërkoni. Ndiqni udhëzuesin tonë më poshtë në mënyrë që të përfundoni me një kompani me të vërtetë të mirë pritëse.

Vendndodhja e serverit

harta e vendndodhjes së serveritNe ju këshillojmë të kontrolloni vendndodhjet e serverit tuaj të pritjes Linux për të parë nëse është afër jush, mund të siguroheni që ky është rasti duke kërkuar për ofruesit e mbajtjes së uebit në vendin tuaj. Për shembull, nëse jetoni në Kanada, do të kërkoni për hostë kanadezë në internet, por nëse jetoni në Australi, duhet të kërkoni shërbime të pritjes në internet të Australisë. Për të siguruar shpejtësinë, ju në mënyrë ideale dëshironi të zgjidhni një ofrues pritës që ka serverë në vendin tuaj. Por, ne e dimë se kjo nuk është gjithmonë e mundur pasi serverët nga hostet me reputacion mund të gjenden në pjesë të ndryshme të botës.

Nëse e shihni se Kompania për të cilën jeni të interesuar nuk ka serverë aty pranë, mos e hidhni poshtë atë ende. Nëse ofruesi i pritjes përdor një CDN (Rrjeti i Shpërndarjes së Përmbajtjes), është po aq i mirë sa të kesh servera në vendin tënd.

E shihni, CDN-të kanë rrjete në të gjithë botën dhe ata ruajnë një version të ruajtur të faqes tuaj për shpërndarje (aty ku është e nevojshme). Vizitorët e faqes suaj më pas do të jenë në gjendje të hyjnë në uebfaqen tuaj kudo që të jenë në botë.

CloudFlare është një lloj veçanërisht i popullarizuar i CDN. Dhe për fat të mirë, shumë ndërmarrje pritëse Linux e përfshijnë këtë në paketat e tyre falas.

Uptime serveri

Kur kërkoni për një kompani të caktuar pritëse, kontrolloni shifrat e saj të kohës së parë në Google për të parë se si performon. Ne rekomandojmë me forcë zgjedhjen e një ofruesi pritës me rreth 99.9% në kohën e duhur për të siguruar minimale të ndërprerjeve. Ndalimi mund të nënkuptojë humbje në biznes – dhe ne duam ta shmangim atë me çdo kusht.

Certifikata SSL

Jo të gjithë ofruesit e pritjes përfshijnë çertifikata falas SSL – por dijeni që ju nevojitet kjo veçori e sigurisë. Certifikatat SSL (Secure Sockets Layer) është një protokoll i bërë për kriptimin e të dhënave (ndërmjet vizitorëve të faqes tuaj dhe serverëve) në mënyrë që të parandalojë shpërdorimin e informacionit të vjedhur.

Shtë e lehtë të zbulosh nëse një sit ka një certifikatë SSL. Nëse URL-ja e saj përfshin një “” (https: //), kjo do të thotë se është e sigurt. Nëse nuk ka një “s” (http: //), do të thotë që siti nuk ka një certifikatë SSL dhe, për rrjedhojë, nuk është i sigurt.

Dije se çertifikatat SSL tani janë të mira edhe për SEO (është një nga faktorët e konsideruar nga Google në renditjen e një siti). Përdoruesit që janë të kujdesshëm ndaj informacionit të tyre privat, janë gjithashtu më të prirur të përdorin faqe të siguruara (veçanërisht kur nevojiten detaje të kartës së kreditit).

Kompanitë pritëse që përdorin një shërbim të quajtur Let’s Encrypt ofrojnë çertifikata themelore SSL falas. Ofruesit e tjerë të pritjes përfshijnë gjithashtu çertifikata SSL falas në planet e tyre. Nëse jo, ne ju rekomandojmë ta blini këtë shërbim për një tarifë (rreth 10 dollarë në vit) vetëm që të keni një sit të sigurt (dhe për qëllime SEO).

shpejtësi

Shpejtësia është gjithashtu një faktor renditje në SEO. Dhe natyrisht, vizitorët e faqes suaj gjithashtu do ta vlerësojnë atë nëse faqet e faqes tuaj po ngarkojnë shpejt. Duke ndjekur këshillat tona të mëparshme për vendndodhjet e serverëve dhe CDN-të, në thelb keni karakteristikën e shpejtësisë të mbuluar. Prapëseprapë, nëse e shihni që një kompani pritëse Linux po ofron më shumë burime të CPU-së, vini re se sjell shpejtësi shtesë për të gjithë skenarin.

Hapësira e diskut

Hapësira e ruajtjes është me të vërtetë një tipar i rëndësishëm për t’u kujdesur kur zgjedh një ofrues pritës. Sidoqoftë, nuk ju duhet gjithmonë një hapësirë ​​e madhe (ose e pakufizuar) pasi varet nga lloji juaj i faqes së internetit. Shumica e blogjeve dhe faqeve të biznesit në të vërtetë mund të bëjnë shumë mirë me vetëm 1 GB hapësirë ​​në disk (me Gmail si llogarinë tuaj të emailit në faqen e internetit). Pra, nëse nuk po ndërtoni një sit të tregtisë elektronike ose një sit me të vërtetë të madh të forumit, mund të vendosni për disa GB hapësirë ​​ruajtjeje në faqen tuaj të internetit Linux.

Bandwidth dhe Transferimi i të Dhënave

grafikë të përbashkët të pritjesBandwidth dhe transferimi i të dhënave janë të lidhura në kuptimin që ata të dy mundësojnë rrjedhjen e shpejtë të informacionit në serverët tuaj. Ju duhen shumë këto karakteristika nëse faqja juaj përfshin shkarkimin e skedarëve të mëdhenj si video, muzikë dhe PDF (ndër të tjera). Në këtë rast, ne këshillojmë të shkoni për një plan me gjerësi të gjerë (ose të pakufizuar), pasi skedarët e tillë mund të përdorin lehtësisht gjerësinë e bandës dhe të dhënat tuaja.

Ndihma për klientët

Pavarësisht se çfarë thonë njerëzit e tjerë, na besoni kur themi që të kesh 24/7 klient është shumë, shumë e rëndësishme. Do t’ju duhet përgjigje të shpejta (dhe zgjidhje) çdo herë pas here – dhe është e rëndësishme të dini se gjithmonë ka ndihmë të disponueshme (veçanërisht përmes bisedës live ose telefonit).

Linux: Detajet

Hulumtim për hostim Linux

Me kaq shumë ofrues të ndryshëm që ofrojnë hostim Linux, ju keni mundësinë të zgjidhni nga disa nga planet më të mira në treg. Kur zgjidhni një ofrues hostesh Linux është e rëndësishme që të gjeni një plan është i pasur me funksion dhe do të maksimizojë aftësinë tuaj për të menaxhuar me lehtësi serverin tuaj për të krijuar dizajne të internetit me lehtësi. Përveç bazave të alokimit të burimeve të thjeshta, garancive në kohë, dhe mbështetjes 24/7 të klientit, ju gjithashtu mund të zgjidhni një plan të bazuar në faktorë të tjerë të rëndësishëm si hapësira e diskut, gjerësia e bandës, adresat e postës elektronike, baza e të dhënave, dhe më shumë.

Për t’ju ndihmuar të gjeni shërbimin më të mirë Linux për nevojat tuaja, ne kemi përpiluar rekomandimet tona kryesore.

Farë është Linux?

Logoja e Linux-itLinux është sistemi operativ më i përdorur në botë për ofruesit e pritjes së faqeve në internet. Përveç popullaritetit të tij të lartë, Linux është gjithashtu opsioni më i përballueshëm për mbajtjen në internet, me disa madje duke ofruar paketa falas ose “freemium”.

Disa hoste në të vërtetë janë parazgjedhur për Linux sepse konsiderohet lider i tregut deri tani, veçanërisht për pritjen e përbashkët. Në fakt, Google operon në Linux me bankat e saj të rritura vazhdimisht të serverëve të cilët janë rritur në më shumë se 15,000 deri më tani.

Historia e Linux

Linux u krijua në 1991 nga një inxhinier i sistemeve Finish, Linus Torvalds, i cili krijoi sistemin operativ si pjesë e gradës së tij të shkencës kompjuterike. Linux, i cili u emërua pas krijuesit të tij, u bë jashtëzakonisht i popullarizuar në vitet në vijim në komunitetin e zhvilluesve duke fituar një ndjekje të madhe të tifozëve që kanë vazhduar ta përmirësojnë atë dhe ta mbështesin atë deri më sot. Në vitin 1996, Linux u markua me logon e tij të famshme, e cila përmban një pinguin —, i cili, për të qenë argëtues, u frymëzua nga një pinguin në Kopshtin Zoologjik Kombëtar Australian, i cili pakësoi Trovalds.

Me kalimin e viteve, marka e sistemit operativ është ndarë, bashkuar, ri-markuar, riimagjinuar dhe pësuar ndryshime dhe përmirësime të vazhdueshme. Sot ekzistojnë disa shpërndarës të ndryshëm Linux, kjo është arsyeja pse ju mund ta shihni atë të thirrur nga disa emra të ndryshëm, duke përfshirë Red Hat Linux, Fedora, CentOS, Ubuntu, dhe më shumë. Sidoqoftë, përkundër komunitetit të madh që ka mbështetur vazhdimisht Linux, jo të gjithë janë një tifoz i këtij sistemi operativ. Për shembull, Steve Ballmer (ish-ekzekutiv i Microsoft) komentoi keq se Linux ka “karakteristikat e komunizmit” në një ngjarje të vitit 2000 në Seattle, Washington.

Një gjë në lidhje me Linux është që ajo mund të miratohet nga kompanitë dhe të përdoret për të krijuar sisteme unike operative nga ai. Për shembull, sistemi operativ i Google Chrome është në thelb një version i Linux dhe Android gjithashtu ka përshtatur gjithashtu sistemin operativ. Dhe, përkundër ankesave të mëparshme të Steve Ballmer, Microsoft gjithashtu është hedhur poshtë me Linux, duke e përdorur atë për telefonat e saj të gamës Nokia X. Dell gjithashtu shet laptopë që janë para-instaluar me Ubuntu, dhe krijuesit e Ubuntu, Caconical, po shesin një smartphone inteligjent Linux.

Përfitimet e Hosting Linux

Shumë njerëz zgjedhin mbajtjen në internet pa e kuptuar as atë. Kjo për shkak se është lloji më i përballueshëm i pritjes, kështu që është një mundësi e shkëlqyeshme për ata që janë duke punuar me një buxhet ose mund të mos jenë me përvojë në aspektet teknike të menaxhimit të një serveri.

Disa nga avantazhet më të mëdha të planeve më të mira të mbajtjes Linux përfshijnë:

 • Për sa kohë që serveri mbahet i azhurnuar, hostimi i Linux-it është shumë i sigurt dhe ka më pak hakera.
 • Shumë e konsiderojnë migrimin e hosteve shumë më lehtë me Linux sesa Windows sepse Linux është i pajtueshëm me cPanel dhe programe të tjera të njohura të mbajtjes në internet.
 • Isshtë një nga opsionet më të përballueshme të pritjes, madje edhe falas në disa raste
 • Ekziston një standardizim i përgjithshëm midis ushtrive

Serverët modernë Linux janë konfiguruar sipas standardit LAMP i cili është një akronim për:

L – Linux (sistemi operativ)

A – Apache (aplikacioni i serverit)

M – MySQL (Gjuha strukturore e pyetjeve)

P – PHP (procesor hiperteksti)

Me këtë standard, ju mund të krijoni një faqe interneti moderne me pak telashe. Ndërsa ka diçka që ju duhet të mësoni të bëheni më të përparuar, si lejet e skedarëve Linux, ka shumë burime në dispozicion për të mbështetur hostimin e Linux.

Pse Linux është popullor në mesin e pret të uebit?

Ka disa arsye pse hostet zgjedhin Linux, disa prej të cilave përfshijnë:

 • Shtë një sistem i fuqishëm pritës
 • Shtë e lehtë për të shkallëzuar ndërsa nevojat tuaja të hostimit rriten
 • Shtë i përballueshëm, shpesh edhe falas
 • Ka një komunitet të madh përdoruesish dhe mbështetësish
 • Compatibleshtë kompatibil me serverat më të vjetër
 • Easilyshtë lehtësisht i përshtatshëm
 • cPanel dhe panelet e tjerë të kontrollit lejojnë që hosti të sigurojë serverin në mënyrë që klientët të mos rikonfigurojnë aksidentalisht sistemin operativ

Shumë kompani të mbajtura në internet kanë investuar në mënyrë të konsiderueshme në Linux duke e bërë familjarizimin me sistemin e tij operativ një aftësi teknike të dëshirueshme për teknikë dhe zhvillues që të kenë. Në fakt, ka disa lloje të ndryshme të programeve të çertifikimit, si Programi Inxhinierik i ifiedertifikuar i RedHat që lejon kandidatët të dëshmojnë aftësinë e tyre me Linux dhe kompanitë mund të trajnojnë ekipin e tyre teknik për mbështetje në risitë dhe azhurnimet më të fundit..

Windows Vs Linux

Linux dhe Windows janë dy llojet më të njohura të pritjes, dhe në varësi të nevojave tuaja njëri mund të jetë më i mirë se tjetri. Ndërsa Linux është zgjedhja më e popullarizuar në të gjithë botën, shumë gjuhë dhe shkrime mund të përdoren gjithashtu në dritare. Për shembull, WordPress, PHP dhe Perl mund të ekzekutohen në një server Windows, megjithatë, këto aplikacione funksionojnë shumë më mirë në Linux. Për WordPress në veçanti, ka edhe shumë më shumë burime të disponueshme për ata që mbajnë përmes Linux sesa Windows.

Sidoqoftë, ekzistojnë edhe disa aplikacione dhe skenare që Linux nuk i mbështet. IIS, dhe ASP, për shembull, nuk mund të ekzekutohen në Linux por ato janë në përputhje me Windows. Për ata që kërkojnë të përdorin këto aplikacione specifike dhe shkrime, Windows mund të jetë një mundësi më praktike.

FAQ për Hosting Linux

A është Linux duke pritur përdoruesin?

Shumë e konsiderojnë Linux një zgjidhje të thjeshtë të hostimit për të menaxhuar dhe përdorur. Linux mund të jetë një zgjedhje e mirë për fillestarët sepse me Linux-in më të mirë që pret pjesën më të madhe të menaxhimit të serverit mund të kompletohet me anë të thjeshtë për të lundruar cPanel.

Farë është përfshirë në një paketë hostesh Linux?

Karakteristikat specifike të një pakete hosting Linux do të ndryshojnë në mesin e ofruesve, megjithatë, ekzistojnë të përbashkëta të caktuara standarde. Për shembull, me pritjen e përbashkët Linux, ju zakonisht merrni një sasi të kufizuar të hapësirës dhe gjerësisë së bandës në server. Në shumicën e rasteve, do t’ju lejohet të instaloni skriptet e tjera, të tilla si wikis, forume dhe CMS.

Languagefarë gjuhe programimi përdor Linux?

Do host përdor një gjuhë tjetër programimi, kështu që nuk ka asnjë standard të lidhur me hostimin Linux, megjithatë, gjuhët e zakonshme priren të përfshijnë PHP, Perl dhe Python. Sidoqoftë, jo vetëm që nuk ka gjuhë standarde, por ofruesit e ndryshëm do të përdorin gjithashtu versione të ndryshme të secilës prej këtyre gjuhëve.

Kur jeni duke bërë një plan pritjeje, sigurohuni që të pyesni për gjuhët e mbështetura të secilës paketë.

A e bën ndryshimin e madh versionin e shpërndarjes Linux?

Në shumicën e rasteve, nuk ka rëndësi se cilën shpërndarje të Linux keni si pjesë të planit tuaj të pritjes, pasi ato janë të gjitha devijimet e të njëjtit sistem. Funksionet themelore të mbajtjes së faqeve në internet zakonisht funksionojnë saktësisht të njëjta në shpërndarjet Linux dhe dallimet më të mëdha midis shpërndarjeve Linux janë të dukshme vetëm në një kompjuter desktop në Ndërfaqen grafike të përdoruesit (GUI) – e cila kurrë nuk është parë në një llogari të mbajtjes në internet..

A duhet të kem hosting Windows në qoftë se kam një kompjuter Windows?

Jo! Lloji i sistemit operativ që keni në kompjuterin tuaj në shtëpi ose në punë është plotësisht i pavarur nga lloji i sistemit operativ të serverit tuaj. Ju mund të përdorni çdo lloj sistemi operativ, përfshirë Linux, edhe nëse keni një kompjuter Windows. E vetmja herë që kjo mund të ndikojë në pritjen tuaj është kur po përpiqeni të zhvilloni aplikacione të mëdha të Windows.

Softwarefarë programi kërkohet për hostimin e Linux-it?

Pasi të blini planin tuaj të hostimit të Linux, mund të vendosni se cilat programe dëshironi të instaloni për të krijuar faqen tuaj të internetit. Në varësi të faktit nëse keni zgjedhur të kodifikoni vetë faqen tuaj të internetit ose të përdorni një aplikacion për zhvilluesin e uebit, mund t’ju duhet të instaloni një CMS, një aplikim për Blogging ose një lloj tjetër softuerësh për zhvillimin e uebit..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map