Ofruesit më të mirë të CDN (Rrjeti i Dorëzimit të përmbajtjes) në Kanada

Viti ishte 1883, ol ‘West West. Dy dudes që qëndrojnë 50 metra larg njëri-tjetrit, përpara një kullë orësh.


Shpejtësia e faqes është shumë e rëndësishme sepse ndikon drejtpërdrejt në përvojën e përdoruesit. Në tregtinë elektronike, ju ose jeni e shpejtë… ose i vdekur. ��

Shpejtësia është më e rëndësishme sesa funksionaliteti i shkëlqyeshëm ose ndonjë model estetik që mund të përfshini në faqen tuaj të internetit. Ju shikoni, sipas studimeve të fundit, 47% e përdoruesve të internetit mezi do të rrinë rreth faqes tuaj të internetit nëse nuk ngarkojnë brenda dy sekonda ose më pak.

Disa studime kanë treguar gjithashtu se 78% e blerësve në internet që përjetojnë çështje në internet janë më pak të ngjarë të blini nga i njëjti sit përsëri, dhe 44% e tyre do t’u tregojnë miqve të tyre rreth tyre përvojë e keqe!

vektori i shpejtësisë së faqes në internetSikur të mos jetë aq keq, Google vazhdimisht e thekson atë shpejtësia e faqeve është një faktor renditje.

Kjo do të thotë që një faqe e internetit e ngarkimit të shpejtë është një rrugë e shpejtë për të marrë më shumë vizitorë, renditje më të mirë dhe përvojë të përmirësuar të përdoruesit. Tani të gjithë e dimë se algoritmet e Google janë – për pjesën më të madhe – të fshehura në fshehtësi, pavarësisht kësaj mungesë informacioni, ne e dimë se gjigandi i motorit të kërkimit tregon qartë se shpejtësia e faqes në internet është integrale për çdo sukses të faqes në internet.

Ku të fillojmë?

Instalimi i një Rrjeti i Dorëzimit të Përmbajtjes është një vend i shkëlqyeshëm për të optimizuar shpejtësinë. Por sepse ka kaq shumë ofrues të Rrjetit të Dorëzimit të përmbajtjeve në Kanada, ngushtimi tek ofruesi më i mirë i Rrjetit të Dorëzimit të Përmbajtjes (CDN) mund të jetë një detyrë monumentale.

Për fat të mirë për ju, ne kemi bërë të gjitha ngritjet e rënda për t’ju ndihmuar të zvogëloni mutin dhe të gjeni shërbimin e duhur CDN për nevojat tuaja. Sot, ne do të ndajmë me ju vetëm më të mirat nga më të mirat. Prandaj, nëse do të keni nevojë për më shumë mirësi pritëse, atëherë më mirë shikoni më vonë faqen tonë të Kanadasë më të mirë.

Para se të fillojmë, le të kuptojmë se çfarë është një CDN dhe si është një hap në drejtimin e duhur.

Le ta arrijmë atë.

Farë është një rrjet i dorëzimit të përmbajtjes?

Një Rrjet i Dorëzimit të Përmbajtjes, i njohur gjithashtu si CDN, është një rrjet i shpërndarë globalisht i serverëve në internet ajo cache përmbajtje statike në faqen tuaj te internetit dhe e ruan atë në vende të ndryshme të ndryshme për ta afruar atë me përdoruesit globalë.

Ja se si funksionon. Normalisht, në faqen tuaj të internetit shërbehet nga një vend i vetëm. Pra, të gjithë vizitorët tuaj qasen në të njëjtin server. Kjo do të thotë që, nëse keni trafik të lartë, atëherë faqja juaj e internetit automatikisht ngadalësohet. Dhe ndonjëherë gjatë orëve të pikut, faqja juaj e internetit madje mund të rrëzojë serverin.

pse te perdorni cdn

Funksioni i një CDN, në këtë rast, është të ruajë të gjitha burimet statike të faqes suaj të internetit në mënyrë që ato të shërbehen përmes serverëve CDN. kjo zvogëlon ngarkesën në serverin tuaj të pritjes dhe e bën atë më të shpejtë dhe më efikas. Plus, çdo kërkesë e përdoruesit të faqes në internet trajtohet nga një server që është më afër tyre duke e bërë më të lehtë për tu vërejtur.

Cilat janë përfitimet e përdorimit të një CDN?

Epo, ka disa përfitime që unë mund të mendoja për of kryesori i listës është se ju kursen para. E vërteta është, punësimi i një shërbimi CDN dhe ofruesi i pritjes kursen në kosto që do të kishit bërë ndryshe nëse investoni në infrastrukturë dhe ofrues të veçantë të shërbimeve në të gjithë globin.

përfitimet e përdorimit të cdn

Por nuk janë të gjitha.

 • Një CDN gjithashtu zvogëlon vonesën e rrjetit dhe humbjen e paketave që do të thotë se përdoruesit përfundimtarë përjetojnë më pak mprehtësi dhe cilësi të përmirësuar të rrjedhës. Dhe, si rezultat, përdoruesit mund të japin përmbajtje me definicion të lartë.
 • Një CDN e lehtëson ndarjen e audiencës tuaj dhe shpërndarjen e përmbajtjeve të ndryshme për përdorues të ndryshëm në varësi të llojit të pajisjes që përdor përdoruesi.
 • Për shkak të mënyrës se si është krijuar arkitektura e një CDN, krijohen teprica për të siguruar besueshmëri dhe një përvojë të këndshme në internet.
 • Ajo siguron siguri shtesë për të ndihmuar në zbutjen e sulmeve DDoS dhe kërcënimeve në internet.
 • CDN mund të vendosen në pothuajse çdo platformë pa probleme.
 • CDNS gjithashtu mund të përmirësojë shumë shpejtësinë e faqes suaj të internetit.

Farë duhet të kërkoni në një CDN

Ofruesit e CDN nuk janë të njëjtë. Disa janë padyshim më të mirë se të tjerët në shumë aspekte. Për të siguruar që po zgjedhni ofruesin e duhur CDN këtu janë disa gjëra që duhet t’i merrni parasysh.

diagrami herë i ngarkesës së faqes cdnshpejtësi

Shpejtësia e faqes në internet ka shumë rëndësi. Duke marrë parasysh që personi mesatar pret vetëm dy deri në tre sekonda për të ngarkuar një faqe në internet, koha e ngarkesës së CDN që ju zgjidhni duhet të jetë goxha i mirë. Nuk ka kuptim të shpenzoni shumë para në një CDN nëse nuk do të jetë e shpejtë.

seriozitet

Le ta marrim këtë të drejtë. Besueshmëria nuk do të thotë që CDN do të ofrojë besueshmëri të nofullave 100% të kohës. Sigurisht, ata mund ta japin qëllimin e tyre më të mirë dhe të afrohen, por si të gjitha zgjidhjet e tjera teknologjike, edhe ata kanë të metat e tyre. Por, si rregull i përgjithshëm i gishtit të madh, një CDN e mirë duhet të paktën të postojë besueshmëri e shëndetshme prej 99.999%.

SSL-iconsiguri

Një faktor tjetër që doni të vini në konsideratë është se sa e sigurt është CDN për të cilën po kërkoni.

Ju dëshironi të siguroheni që keni shtresën më të mirë të Sigeteve të Sigurt (SSL) ose Transportin e Shtresave të Transportit (TLS), në mënyrë që të mos ketë të dhëna të dërguara me tekst të thjeshtë, kur gjithçka duhet të jetë e koduar.

çmim

Para se të investoni në ndonjë CDN, do të doni të dini se sa do t’ju kushtojë. Shumica e ofruesve tarifojnë nga GB. Prandaj, është e dobishme të dini se sa bandwidth po përdorni në mënyrë që të mund të llogaritni se sa do t’ju kushtojë përdorimi i një CDN.

Disclaimer: Edhe pse mund të jetë joshëse të marrësh marrëveshjen më të lirë në tryezë kur bëhet fjalë për Rrjetet e Dorëzimit të Përmbajtjes, patjetër që nuk dëshiron të bësh kompromis për cilësinë. Sepse atëherë do të thotë që ju do të kaloni audiencën tuaj dhe kjo nuk është diçka që dëshironi të bëni. Ju merrni atë që paguani.

vektori i vendndodhjes së serverit të rrjetit globalNumri i vendndodhjeve në rrjet

Në botën e ofruesve të CDN, sa më shumë vendndodhje të një CDN ka fleksibilitetin më të madh që do të keni. Për këtë arsye, CDN për të cilën ju shkoni duhet të ketë sa më shumë vendndodhje në rrjet që të mbulojë të gjitha kontinentet kryesore.

24/7 Ndihma për klientin

Le te jemi te sinqerte. Shanset për të hasur fshehje nuk janë saktësisht joekzistente. Dhe, nëse po merrni mijëra trafik, ato shanse rriten në mënyrë eksponenciale. Para se të merrni një vendim për të cilin ofruesin CDN ju po kërkoni, do të dëshironi të siguroheni që ofruesi ofron mbështetje 24/7 kur diçka nuk shkon mirë.

Optimizimi i figurës

Një nga arsyet pse faqet e internetit ngadalësohen është për shkak të imazheve me rezolucion të lartë. Një CDN e mirë duhet të ofrojë optimizim të imazhit që lejon që imazhet dhe faqet e internetit të ngarkohen më shpejt. Tani që dini se çfarë të kërkoni, le të shkojmë në pjesën me lëng.

Ofruesit më të mirë të CDN-së në Kanada të Rishikuara

1. Incapsula

logo incapsula implvaIncapsula është lehtësisht një nga ofruesit e mi të preferuar. Dhe arsyet janë mjaft të thjeshta. Me CDN të tjera, nuk është aspak e thjeshtë të gjesh një mbrojtje të tillë të përparuar të sigurisë. Përveç karakteristikave të balancimit të ngarkesës dhe zjarrit të çertifikuar me PCI, Incapsula gjithashtu ka mbrojtje të zgjuar DDoS për t’ju siguruar sigurinë e thyerjes së nofullave.

Më pëlqen gjithashtu fakti që ofron disa nga shpejtësitë më të shpejta që do të hasësh. Falë një kapaciteti të gjerë të qendrave të të dhënave në të gjithë botën, Incapsula ofron shërbim të shpejtë për lloje të ndryshme të nevojave përfshirë bizneset SaaS, dyqanet në internet dhe transmetimin e videos sipas kërkesës.

Më e mira nga të gjitha, përveç shpejtësisë së shkëlqyeshme, Incapsula është gjithashtu e optimizuar për të trajtuar trafikun midis serverëve. Për të mos përmendur gjithashtu është super e thjeshtë për t’u vendosur.

2. Cloudflare

logoja e cloudflareMe një rrjet të madh të qendrave të të dhënave të përhapura në të gjithë globin dhe një rrjet jashtëzakonisht elastik, Cloudflare ju ofron shërbime shumë të besueshme dhe efikase.

Për më tepër, Cloudflare ka karakteristika të integruara të dështimit dhe balancimit të ngarkesës që ndihmojnë në mirëmbajtjen e shërbimit. Dhe me ndihmën e analitikës së saj në kohë reale, ju lehtë mund të monitoroni dhe bllokoni zvarritës të dyshimtë, kërcënime dhe bots abuzive.

Përveç besueshmërisë dhe efikasitetit, ka shumë më tepër për të dashur në lidhje me Cloudflare. Më e dukshme është fakti që ata ofrojnë një plan falas me disa veçori të kufizuara për faqet e internetit të vogla që nuk mund të marrin premtimin e tyre CDN.

3. Amazon CloudFront

Logoja e Amazon CloudFrontCloudfront është një CDN e fortë në shkëmb ofrues që ofron serverë të shpejtë, globale dhe me shpejtësi në rritje.

Unë veçanërisht zgjodha CloudFront sepse ato ofrojnë një mjedis të sigurt dhe të sigurt për pothuajse çdo përmbajtje në internet dhe në të vërtetë mund të kufizosh vendin e CDN dhe pritësin drejtpërdrejt të drejtpërdrejtë.

Sidoqoftë, ndryshe nga Incapsula dhe Cloudflare, shërbimi i Cloudfront duket të jetë pak më i komplikuar për fillestarët, që do të thotë se do t’ju duhet një trajnim i vogël për ta rrethuar duke përdorur atë.

4. Rruga e rafte

Logoja e stackpathZgjedhja ime e katërt është Stackpath. Pickshtë zgjedhja ime e katërt sepse është një nga Rrjetet e Dorëzimit të Përmbajtjeve më të njohura në botë. Isshtë i shpejtë, i sigurt dhe i thjeshtë për tu vendosur dhe ka serverë të vendosur strategjikisht në 90 vende.

Përveç kësaj, serverët e ngarkuar me SSD janë optimizuar për të siguruar shpejtësinë e ngarkimit të faqeve dhe përshpejtimin e shkëlqyeshëm të imazhit – për të mos përmendur se ka një veçori SSL të brendshme që mbron faqen tuaj të internetit në kohë reale dhe një veçori të sigurisë së dy hapave që ndihmon në bllokimin e përmbajtjes tuaj dhe siguroni llogarinë tuaj.

5. Akamai

Logoja AkamaiTjetra është Akamai. Më pëlqen veçanërisht kjo Rrjeti i Dorëzimit të Përmbajtjes sepse ka një vizualizim në kohë reale që ofron njohuri të vlefshme në rajone globale që janë të ndjeshme ndaj sulmit në internet.

Për më tepër, ajo ndihmon në identifikimin e qyteteve me densitetin më të lartë të trafikut dhe lidhjet më të ngadalta. Përveç platformës së tij inteligjente, Akamai është i njohur edhe për aftësinë e tij për të shpejtuar lidhjet dhe për të pasur një infrastrukturë të përshtatshme të nevojshme për të shpejtuar lidhjet.

Sidoqoftë, për dallim nga shumica e Rrjeteve të tjerë të Dorëzimit të përmbajtjes që kam përmendur, Akamai ka tendencë të jetë pak më i ngadalshëm në krahasim, kryesisht sepse përdor përdorues të bazuar në DNS.

6. Cachefly

Logoja e cacheflyNëse jeni duke kërkuar për një alternative të Incapsula, atëherë kjo është një nga opsionet më të mira në dispozicion.

Cachefly është i ngjashëm me emrat më të njohur si Cloudflare dhe CloudFront meqenëse është një nga CDN-të më të shpejta në dispozicion në treg. Për më tepër, kompania ofron CDN në të gjitha kontinentet e cila është mjaft e keqe nëse mendoni për këtë, veçanërisht sepse shumica e CDN-ve të tjera ofrojnë vetëm CDN në një numër të kufizuar kontinentesh.

Mbi të gjitha ato mirësi, kompania ka të bëjë me disa nga markat më të mëdha që ju njihni që është një sinjal besimi dhe besimi. Megjithatë, në dobësi, Cachefly mund të jetë mjaft e shtrenjtë. Për më tepër, është mjaft e vështirë të gjesh një plan me disa Gigabajt. Edhe pse janë të shtrenjta, ato janë akoma nje nga me te miret atje për paratë tuaja.

Duke e përmbledhur atë

’Shtë kjo, njerëz! Gjashtë nga ofruesit më të mirë të Rrjetit të Dorëzimit të Përmbajtjes të vitit 2020. Si gjithmonë, sigurohuni që të bëni hulumtimin tuaj dhe kujdesin e duhur për të vendosur që ju përshtatet më së miri nevojave tuaja.

Ju gjithashtu mund të dëshironi:

 • Ndërtuesi më i mirë i faqes në internet
 • Platforma më e mirë e Blogjeve

Referenca dhe kredi për imazh:

 • EHRIntelligence.com
 • DigiMarkCentral.com
 • ColocationAmerica.com
 • HackerNoon.com
 • GlobalDots.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map