Jak spravovat databáze WordPress pomocí phpMyAdmin (2020)

Většina lidí považuje WordPress za jednoduchý webový a elektronický obchod. Je pravda, že kdokoli může používat WordPress k vytváření různých tematických webů a online obchodů. Možná si však neuvědomíte, že po klepnutí na tuto instalaci jedním tlačítkem vytvoříte databázi. Vaše databáze MySQL ukládá vaše webové stránky a se správnou péčí a údržbou se nikdy nemusíte obávat, že o své webové stránky přijdete.


S PMA můžete použít nástroje pro zálohování a zabezpečení této databáze. Podíváme se blíže na to, co databáze MySQL WordPress dělá a jak chránit váš web pomocí nástrojů a průvodce pro běžné úkoly PMA.

Jak používat phpMyAdmin

Než se seznámíte s podrobnostmi o databázích WordPress, pomůže vám definovat několik termínů:

Co je MySQL databáze WordPress?

MySQL znamená „strukturovaný dotazovací jazyk“. Toto definuje systém správy databází s otevřeným zdrojovým kódem, který můžete ve skutečnosti spustit pomocí dotazů.

Váš WordPress má databázi MySQL nainstalovanou vždy, když vytvoříte novou instalaci. Databáze je jednou ze dvou klíčových součástí vašeho webu WordPress. Pokud je WordPress vaší bránou a rozhraním pro vytváření webových stránek, vaše databáze MySQL je srdcem. Veškerý váš obsah včetně příspěvků, komentářů, stránek, obrázků atd. Je uložen v databázi.

how-to-use-php-to-insert-data-to-mysql-database

Při každé instalaci jsou pro vaši databázi WP vytvořeny nové standardní tabulky. Existuje celkem 11 tabulek. Pokud však máte pro svůj motiv pluginy, budete mít více tabulek. Instalační soubory se však dodávají s klíčovými tabulkami WordPress takto:

 •  wp_comments: zde jsou uloženy všechny komentáře vašeho webu.
 •  wp_commentmeta: to zahrnuje „metadata“ (jako je název, klíčová slova atd.) pro vaše komentáře na webu.
 •  wp_links: obsahuje informace, které jste zadali do funkce propojení WordPress.
 •  wp_posts: to zahrnuje všechna data pro stránky, navigaci a příspěvky.
 • wp_options: to zahrnuje všechny vaše soubory správy a nastavení.
 • wp_postmeta: meta data pro všechny vaše příspěvky.
 • wp_terms: jsou zde uloženy kategorie a značky.
 • wp_term_relationships: Zde jsou uvedeny všechny informace týkající se příspěvků a taxonomií.
 • wp_users: můžete nastavit řadu uživatelů, jako jsou administrátoři a autoři, a jejich informace jsou zde uloženy.
 • wp_usermeta: toto jsou metadata uživatele.
 • wp_term_taxonomy: to zahrnuje taxonomie pro tabulky v rámci wp-_terms.

Tyto tabulky v podstatě ukládají všechna nezpracovaná data a soubory, na kterých je váš web postaven. Na straně WordPress můžete média upravovat, upravovat a nahrávat. Tyto tabulky jsou vytvářeny automaticky při instalaci instalačních souborů WordPress, takže se nemusíte starat o konfiguraci této části.

Co je phpMyAdmin a proč je používat pro správu databáze WordPress?

Tak proč to používáte k ovládání vaší databáze MySQL? S PMA můžete zálohovat a ovládat svou databázi pomocí nástrojů, což znamená, že nemusíte psát dotazy MySQL..

Zde jsou hlavní rysy:

 •  Pomocí nástrojů můžete spravovat a sledovat své databáze pomocí otevřené webové aplikace založené na PHP.
 • Kompatibilní s více servery v systémech Windows i Linux.
 • Upravte jakýkoli hodnotový bod v databázi
 • Bezproblémové kliknutí a spouštění akcí umožňuje provádět dotazy SQL, které účinněji řídí a zabezpečují databáze
 •  Vytvořte a odeberte libovolnou databázi.
 • Zálohujte, exportujte a importujte databáze několika kliknutími myši.

Dnes téměř všichni hostitelé WordPress poskytují tento balíček pro správu PHP v softwaru cPanel a všichni poskytovatelé hostingu cPanel také. Obdržíte je jako součást svého hostitelského balíčku a lze k nim přistupovat prostřednictvím stránek produktu nebo nastavení hostovacího účtu. Pokud však provozujete vlastní server, měli byste tyto soubory nastavit sami.

I když neznáte nastavení serveru a právě jste se začali učit o databázích, můžete to použít jako administrativní nástroj pro svou databázi MySQL. I když existuje mnoho dalších nástrojů pro správu, jako je tento, PMA funguje také pro jiné platformy pro vývoj webových aplikací, jako je WampServer nebo MAMP. Proto je PMA velmi doporučeno pro WordPress, protože se snadno nastavuje, snadno se používá a je součástí většiny vysoce kvalitních poskytovatelů webhostingu.

Proveďte potřebu znát PHP pro práci s PMA?

Krátká odpověď zní ne! Tento PMA je napsán v PHP, což vám umožní spustit v normálním webovém prohlížeči. Všechny akce správy již v rozhraní existují, takže můžete snadno kliknout a spustit a provést každou z nich.

Chcete se přesto naučit PHP? I když nepotřebujete vědět, jak psát PHP, abyste mohli používat PMA, můžete se chtít naučit PHP lépe porozumět a přizpůsobit svůj WordPress později. Zde je skvělý návod pro začátečníky.

Jak přistupujete k PMA?

Pokud jste se poprvé dozvěděli o MySQL a PMA pro správu databází, pravděpodobně budete chtít použít k nastavení a správě serveru WordPress nástroje poskytovatele hostingu. Každý web potřebuje hosting, že? Když se zaregistrujete u poskytovatele hostingu, ať už kupujete motiv WordPress nebo používáte k instalaci souborů cPanel (nebo Plesk), vytvoříte databázi MySQL. Měli byste mít přístup k domovské stránce pro správu PMA v rámci cPanel nebo budete možná muset kliknout na hostitelský produkt pod svým hostingovým účtem a poté kliknout na „Spravovat“ nebo „Nastavení“.

Pokud máte potíže se získáním přístupu k nástrojům pro správu databází, měli byste se obrátit na poskytovatele hostingu nebo na jeho stránku podpory.

Jste pokročilý uživatel nastavující svůj vlastní server a databáze? Pokud ji instalujete sami, existuje několik způsobů, jak ji přidat na server. Pomocí instalačních průvodců získáte informace o nastavení pro každý typ serveru.

Použití phpMyAdmin ke správě vaší databáze WordPress

Jak jste mohli z výše uvedeného vyvozovat, v zásadě existují dva způsoby, jak nastavit tuto správu databáze PMA f WP.

Nejběžnějším a nejsnadnějším způsobem přístupu k PMA je váš hostingový účet. V tomto případě je tento nástroj pravděpodobně nainstalován ve vaší databázi MySQL. Obvykle musíte přistupovat k ovládacímu panelu svého účtu a přejít na domovskou stránku cPanel. Pokud s tím máte potíže, je nejlepší kontaktovat vašeho poskytovatele hostingu telefonicky. Budou vás moci seznámit s tím, jak získat přístup k tomuto nástroji pro správu na stránce účtu vašeho poskytovatele hostingu.

Druhým a složitějším způsobem je spuštění vlastního serveru a ruční instalace PMA, ale je to snadné, pokud jste obeznámeni s nastavením a správou serveru. Můžete například nastavit server Ubuntu pomocí služby. Vše, co potřebujete, je příkaz apt-get v systému Linux nebo použití nástroje Composer pro server Windows.

cPanel

Tento proces závisí na poskytovateli hostingu. Obvykle, jakmile se přihlásíte na svůj hostitelský web, najdete svůj webový hostingový produkt, poté vyberte instalaci WordPress, kterou chcete spravovat, a klikněte na „Spravovat“ nebo „Nastavení“. To může otevřít odkaz na nástroj, ale obvykle budete přesměrováni na cPanel.

Poznámka: Pokud jste nikdy nenastavili instalaci WordPress, musíte nejprve nainstalovat WordPress, abyste mohli nastavit své databáze. Většinu času je PMA nainstalován s vaší databází MySQL. Zde je průvodce ručně nainstalovat WordPress prostřednictvím cPanel.

PMA najdete v sekci databáze. Snímek výše ukazuje, kde tento nástroj pro správu existuje na moderní domovské stránce cPanel (od roku 2020).

Po kliknutí na nástroj se spustí aplikace a otevře se stránka, která by měla vypadat takto:PhpMyAdmin

Můžete okamžitě začít pracovat na protokolech správy databáze, možná budete chtít nejprve změnit některá nastavení vzhledu rozhraní. Moje výchozí nastavení je „pmahomme“ a má velikost písma „82%“, ale můžete zvětšit písmo nebo změnit barvy, pokud by to usnadnilo práci s.

Poznámka: Nastavení vzhledu jednoduše změní vzhled vašeho webu WordPress, nikoli jeho.

Čtyři běžné úkoly, které musíte dělat s phpMyAdminem

Následující návody se zabývají tím, co většina lidí ráda dělá s vašimi databázemi MySQL, včetně:

 •  Zkontrolujte stav svého WordPress: Můžete vidět veškerý provoz, připojení, neúspěšné pokusy a další statistiku stavu vašeho WordPress s PMA.
 •  Přístup a úprava databáze WP: Obsah, příspěvky a bezpečnostní informace pro svůj web můžete upravovat přímo prostřednictvím domovské stránky nástroje.
 •  Přidání nebo odebrání databáze WP Možná budete chtít použít server k nastavení nové instalace, můžete zde vytvořit novou databázi WP nebo ji můžete odstranit, abyste ušetřili místo.
 •  Zálohování, export a import databáze WP: Možná budete chtít nastavit databázi WP z již existující databáze, můžete pomocí PMA zálohovat soubory WordPress a importovat databázi, takže se nemusíte obávat ztráty webových stránek..
 •  Optimalizace databáze WP: Ušetřete místo tím, že optimalizujete fragmentované tabulky a zajistíte, aby váš web fungoval rychle.
 • Obnovte hesla uživatele a přidejte nebo upravte uživatelské účty
 • Zabezpečení vaší databáze WP: Poskytujeme průvodce několika způsoby, jak zajistit, aby byl váš web WordPress bezpečný proti běžným hackerům.

Jak zkontrolovat stav vaší databáze WP

PhmMyAdmin Status

 •  Jakmile jste uvnitř nástroje pro správu, klikněte na „Stav“ v horní části nabídky.Zkontrolováno MySQL Server
 •  Nyní můžete vidět všechny informace o provozu a připojení vašeho webu. V podnabídce můžete také získat přístup k informacím o jiných procesech, dotazech, monitorování a dalších. Nejlepší je použít tyto údaje, abyste zjistili, zda váš web měl nějaké prostoje, když je offline a zda potřebujete větší šířku pásma.

Jak přistupovat a upravovat databázi WP

Kontrola databáze v panelu PhpMyAdmin

Můžete zobrazit všechny dostupné databáze na postranním panelu nebo kliknutím na „Databáze“ v horní části nabídky. V některých případech uvidíte v názvu databáze „wp“. Toto je hlavní předpona pro označení „WordPress“.

Jakmile vyhledáte databázi, kterou chcete upravit, stačí kliknout na ni a zobrazit seznam tabulek.

Tabulka databáze

Můžete upravit libovolnou tabulku, ale měli byste být opatrní, protože tyto tabulky obsahují soubory pro živé živé stránky WordPress. Vždy byste měli nejprve vytvořit zálohu databáze a možná budete chtít vytvořit „testovací databázi“, kde si budete moci hrát s nastavením a editovat databáze, aniž byste museli pracovat na živém webu..

Příklad: Přístup a úprava příspěvků v PMA

Rozhraní tabulky databáze

Kliknutím na tabulku wp_posts a výběrem možnosti Procházet zobrazíte všechny příspěvky, které jste vytvořili. Každá část příspěvku může být upravena z tohoto rozhraní. Možná budete chtít kliknout na příspěvek a rychle změnit obsah, upravit špatnou fotografii nebo změnit jiné informace. Pokud kliknete na „Drop“ nebo „Delete“ na příspěvku nebo jeho obsahu, bude odstraněn ze serveru.

Zálohování, vytváření a odebírání databází WP pomocí phpMyAdmin

Vypuštění

Odstranění databáze je nejjednodušší součástí této příručky. Můžete jednoduše přejít na domovskou stránku, kliknout na „Databáze“ a poté vybrat databázi, kterou chcete odstranit. V dolní části klikněte na „Drop“ pro odstranění databáze. Tím se trvale odstraní databáze ze serveru.
Databáze WP

Vytvořit novou databázi WP

Vytváření databáze

Přejděte zpět na kartu „Databáze“. Pokud máte možnost vytvářet databáze, uvidíte v horní části stránky „Vytvořit databázi“. V některých případech vám poskytovatel hostování neumožňuje přidávat databáze prostřednictvím PMA.

Můžete zadat libovolný název databáze. Měli byste si však vybrat jméno, které vám usnadní identifikaci, zda se potřebujete vrátit pozdě. Jakmile zadáte název databáze, klikněte na „Vytvořit“. Prázdná databáze je okamžitě vytvořena pomocí PMA.

Klikněte na „Oprávnění – Přidat uživatelský účet“, poté zadejte uživatelské jméno a heslo pro nového administrátora WordPress. V poli názvu hostitele vyberte „Použít textové pole“ a jako název zadejte localhost. Pro tohoto uživatele byste měli nastavit velmi bezpečné heslo.

Přihlašovací stránka databáze

Dále nakonfigurujete nastavení vaší nové databáze WP. Nachází se v části „Databáze pro uživatelský účet“. Vyberte „Udělit všechna oprávnění v databázi ___“ (____ je název vaší databáze). Kliknutím na „Přejít“ dokončíte nastavení účtu správce. Instalační program WordPress poté načte a požádá o další podrobnosti, včetně názvu databáze, vašeho uživatelského jména MySQL, hesla MySQL a informací o vašem účtu..

Poznámka: Použijete název prázdné databáze, kterou jste právě nastavili. Pro přihlášení k MySQL se můžete vrátit do cPanelu a kliknout na „MySQL“ v databázi, abyste získali své přihlašovací údaje. Pokud zde není k dispozici, možná budete muset kontaktovat poskytovatele hostingu.

Jak se připojit k databázi?

V tomto okamžiku WordPress automaticky nainstaluje potřebné soubory a nastaví pro vás nový web.

Zálohování, import a export databází

Můžete exportovat své aktuální databáze a importovat databáze prostřednictvím PMA. Toto je užitečný nástroj, pokud chcete zálohovat databázi WP nebo ručně migrovat databázi na jiného hostitele. K tomu můžete použít FTP klienta nebo to můžete udělat přímo přes PMA.

Export databáze

Export databáze

Z hlavní stránky PMA přejděte na stránku „Export“ v horní části. Kliknutím na toto otevřete nástroj pro export, kde můžete vybrat export „Rychlý“ nebo „Vlastní“. Možnost „Rychlá“ zahrnuje všechny tabulky vaší databáze. Toto je nejrychlejší možnost zálohování celé databáze WP najednou.

 •  Vyberte možnost „Rychlá“ a okamžitě zálohujte databázi.
 •  Výběrem možnosti „Vlastní“ ručně vyberete, co chcete exportovat.
 •  V části „Formát“ vyberte „SQL“ a poté klikněte na „Přejít“.
 •  Objeví se dialogové okno s výzvou k uložení souboru do počítače. Uložte zálohu s jedinečným názvem do složky v počítači, na kterou nezapomenete.
 • Soubor SQL obsahující všechny informace o vaší databázi WP se stáhne do vašeho počítače.

Import databáze

Pokud potřebujete migrovat tuto databázi na nový server nebo váš web klesá a potřebujete rychle nahrát zálohu, můžete tak učinit pomocí PMA.

Import databáze

 •  Chcete-li importovat export uložené databáze, klikněte na domovské stránce PMA na „Import“.
 •  Klikněte na „Vybrat soubor“. Vyhledejte soubor databáze, který chcete importovat, a nahrajte jej. Přesná kopie vaší databáze je nyní umístěna na vašem serveru.

Je to tak snadné!

Optimalizace vaší databáze WP pomocí phpMyAdmin

Poté, co jste již nějakou dobu měli web WordPress, můžete vidět fragmentované tabulky. Jedná se o výpisy paměti, které zvyšují využití šířky pásma databáze a zpomalují dobu dotazu. V podstatě je čas na optimalizaci!

MySQL vám umožňuje použít příkaz, který optimalizuje vaši databázi WP během několika sekund. Jednoduše přejděte do svého PMA a klikněte na databázi WP, kterou chcete upravit. Objeví se všechny tabulky. V dolní části klikněte na „Zkontrolovat vše“ a napravo od ní vyberte rozbalovací nabídku a klikněte na „Optimalizovat tabulku“.

Jak vybrat optimalizační tabulku?

Po dokončení budou vaše tabulky defragmentovány a nová paměť by měla být uvolněna pro použití. Kromě toho může váš web WordPress běžet rychleji.

Správa uživatelů a hesel WordPress z phpMyAdmin

Jak obnovit své heslo WordPress v PMA

Zapomněli jste heslo k účtu správce na WordPress? Nikdy se neboj! Můžete se vrátit zpět na domovskou stránku PMA, vybrat databázi WP pro správné heslo a poté kliknout na tabulku „wp_users“.

Jak najít uživatele databáze WP

Kliknutím na „Procházet“ zobrazíte všechny uživatele a hesla. Zde můžete ručně změnit hesla kliknutím na „Upravit“ vedle hesla.

Přidejte nového uživatele nebo změňte uživatelské jméno pro WordPress v PMA

Pokud chcete upravit nebo přidat uživatele pomocí PMA, přejděte ke stejné tabulce „wp_users“, jak je uvedeno ve výše uvedeném průvodci.

Změna uživatelského jména:

 •  Klikněte na „Procházet“ vedle „wp_users“.
 •  Zobrazí se seznam uživatelů, klikněte na „Upravit“ vedle uživatele, kterého chcete změnit.
 •  Vedle položky „user_login“ můžete nové uživatelské jméno zadat ručně.Řídicí panel uživatele databáze WP

Přidání nového uživatele:

 •  Vyberte možnost „Procházet“ vedle položky „wp_users“. Váš seznam uživatelů se načte. V horní části stránky klikněte na „Vložit“.Vkládací nabídka uživatele tabulky databáze WP
 •  Odtud vyplníte všechna pole ve formuláři požadovaném pro založení nového uživatele.
 •  ID: Toto je generováno automaticky, takže nechte prázdné.
 •  user_login: Toto je uživatelské jméno, které se používá k přihlášení.
 •  user_pass: Toto heslo se používá k přihlášení k vašemu WordPress.
 •  user_nicename: Pokud chcete více uživatelsky přívětivější pro URL, můžete zde zadat jedno. To lze použít, pokud vaše uživatelské jméno obsahuje speciální znaky, ale chcete adresu URL obsahující pouze písmena.
 •  user_email: Zadejte platnou e-mailovou adresu, abyste měli přístup k e-mailům účtu WordPress.
 •  user_url: Toto pole můžete nechat prázdné nebo zadat adresu URL vašeho webu WordPress.
 •  user_registered: Ve sloupci funkcí vyberte CURRENT_TIME, takže automaticky přidá čas.
 •  user_activation_key: Nechte prázdné.
 •  user_status: Nechte prázdné.
 • display_name: Můžete zadat uživatelské jméno nebo přezdívku, jak by se zobrazovalo na příspěvcích a článcích v poli autora.

Kliknutím na „Přejít“ přidáte uživatele.

Změna uživatelských oprávnění v PMA pro WordPress

Než změníte oprávnění uživatele, musíte již mít ID uživatele. Chcete-li to získat, přejděte zpět do tabulky „wp_users“ a klikněte na „Procházet“. Poté můžete ze sloupce vybrat ID.

Změna ID uživatelských oprávnění
Chcete-li změnit oprávnění uživatele, přejděte v seznamu tabulek na „wp_usermeta“. Vyberte „Procházet“.

Změna uživatelských oprávnění - WP Usermeta
V horní části klikněte na „Vložit“. Načte formulář pro změnu oprávnění. Pomocí níže uvedeného průvodce přidejte oprávnění správce.

Možnost vložení databáze

 •  umeta_id: Nechte prázdné. Tím se automaticky vyplní.
 •  user_id: Zadejte ID uživatele, které jste vybrali dříve od přidaného uživatele.
 •  meta_key: Do tohoto pole zadejte wp_capabilities. (Můžete mít další předponu pro své tabulky, pokud byste ji zadali místo wp.)
 •  meta_value: Zadejte následující sériový kód: a: 1: {s: 13: ”administrator”; s: 1: ”1 ″;}

Kliknutím na „Přejít uložte změny a přidejte nová oprávnění.

Jak zabezpečit databázi WP v PMA

I když je každý web citlivý na hackery a počítačové roboty, můžete podniknout několik opatření, abyste zabránili úplnému otevření. Tyto kroky ztěžují hackerům infiltrovat váš web.

Změňte předponu databáze WP

Nyní každý ví, že standardní předpona pro databáze WP je „wp“. To je důvod, proč vidíte wp_users nebo wp_posts.

Můžete to udělat v PMA tak, že přejdete na svou domovskou stránku a kliknete na „SQL“ v horní části nabídky.

Nabídka SQL databáze

Hledání pomocí dotazu SQL

Chcete-li ručně postupovat jeden po druhém a měnit předpony, je to únavné, takže pomocí SQL dotazu můžete věci zrychlit. Připravili jsme pro vás dotaz, který můžete použít níže. Můžete to zkopírovat a vložit do pole SQL a místo toho změnit všechny předpony na wp_b123456. Toto číslo můžete najít a změnit na libovolnou předponu, kterou chcete mít ve stejném formátu jako číslo wp_insertnumber.

RENAME tabulka `wp_commentmeta` TO` wp_b123456_commentmeta`;
RENAME tabulka `wp_comments` TO` wp_b123456_comments`;
RENAME tabulka `wp_links` TO` wp_b123456_links`;
RENAME tabulka `wp_options` TO` wp_b123456_options`;
RENAME tabulka `wp_postmeta` TO` wp_b123456_postmeta`;
RENAME tabulka `wp_posts` TO` wp_b123456_posts`;
RENAME tabulka `wp_terms` TO` wp_b123456_terms`;
RENAME tabulka `wp_termmeta` TO` wp_b123456_termmeta`;
RENAME tabulka `wp_term_relationships` TO` wp_b123456_term_relationships`;
RENAME tabulka `wp_term_taxonomy` TO` wp_b123456_term_taxonomy`;
RENAME tabulka `wp_usermeta` TO` wp_b123456_usermeta`;
RENAME tabulka `wp_users` TO` wp_b123456_users`;

Změna uživatelského jména a hesla MySQL

Uživatelské jméno a heslo vaší databáze by mělo být velmi obtížné odhadnout. To znamená přidání zvláštních znaků nebo použití generátoru hesel k zajištění silného hesla. Kromě toho byste neměli mít své heslo v žádné složce pro správu otevřené v počítači nebo na webu, pokud to není také dostatečně bezpečné.

Použijte doplněk zabezpečení WordPress od třetích stran

Pokud se obáváte o zabezpečení WordPress a chcete další ochranu, můžete použít Sucuri. Je to jeden z nejlepších bezpečnostních pluginů WordPress, protože ve skutečnosti upozorňuje, že jste se pokoušeli proniknout do své databáze dříve, než váš web někdy klesne..

Rovněž by nebylo na škodu získat jednu z nejlepších sítí VPN pro vaši osobní síť, aby nedošlo k odcizení dat.

Zabalení

Doufáme, že vám tento průvodce poskytl několik informací o tom, jak nastavit, přistupovat a optimalizovat phpMyAdmin (PMA). Pokud budete potřebovat další rady ohledně navigace a zabezpečení WordPress, neváhejte zanechat komentář nebo se podívejte na naše průzkumy a analýzy webhostingu.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map