Jak optimalizovat obrázky tak, aby byly přátelské pro SEO (kompletní průvodce)

Výkon vašeho webu závisí na několika faktorech, od konkrétního webového hostitele, kterého si vyberete, přes pokyny pro přístup k webu až po velikosti obrazových souborů, které používáte.


Jejich formátování na správnou velikost však může díky provedeným úpravám snížit kvalitu. Dobrou zprávou je, že pomocí několika technik a triků můžete udržovat optimální kvalitu obrazu a získat správnou velikost.

Co je to Optimalizace obrazu?

rozměry optimalizace obrazuWebové stránky mohou zaznamenat výrazné zpomalení, pokud jsou k dispozici velké obrázky. To může zkrátit dobu načítání a vytvořit celkový dojem návštěvníkům vašeho webu.

Zmenšením velikosti souboru je optimalizace obrazu. K tomu můžete použít skript nebo plugin.

Výsledkem je rychlejší načítání vašich stránek. Ztráta a ztráta komprese jsou dvě nejčastější metody optimalizace.

Výhody formátování obrazu

průměrné velikosti obrázků na webuOdhaduje se, že přibližně 54 procent z celkové hmotnosti webové stránky je způsobeno obrázky.

Když pracujete na optimalizaci webových stránek, měly by být vaše obrázky z tohoto důvodu vaším prvním úkolem. Mezi výhody formátování obrazu patří:

 • Vylepšená rychlost načítání stránky
 • Vytváření záloh je rychlejší
 • Je vyžadováno méně místa na serveru
 • Vylepšený SEO pomocí správného SEO pluginu
 • Využívá se menší šířka pásma

Jak zlepšit výkon pomocí optimalizace obrazu

Cílem je rovnoměrné vyvážení přijatelné kvality a nejnižší možné velikosti souboru. Existuje více než jeden způsob, jak to udělat. Před nahráním je běžná možnost komprese obrázků. K tomuto účelu můžete použít nástroj nebo plugin (zde je několik).

Je důležité zvážit typ komprese a formát souboru, který používáte. Správná kombinace umožňuje snížit velikost obrázku až pětkrát.

Experimentujte s různými formáty souborů a typy komprese a určete nejlepší kombinaci pro vaše potřeby.

Vyberte nejlepší formát souboru

Pro výběr nejlepšího typu souboru je důležité vědět, které jsou k dispozici. Jedná se o nejčastější:

 • JPEG: Tento typ využívá bezeztrátovou a ztrátovou optimalizaci. Úpravou úrovně kvality můžete dosáhnout vyvážení velikosti a kvality souboru.
 • PNG: Tento typ má obvykle větší velikost souboru, ale obrázky mají vyšší kvalitu. Můžete použít bezeztrátovou nebo bezeztrátovou kompresi.
 • GIF: To je ideální pro animované obrázky. Můžete použít pouze bezeztrátovou kompresi. Používá pouze 256 barev.

formáty obrazových souborů

Existují i ​​jiné možnosti, ale ty patří k nejčastějším a snadno se s nimi pracuje. Mezi další možnosti patří JPEG XR a WebP. Ne všechny prohlížeče tyto dva podporují, proto si toho uvědomte.

Mohou však být životaschopnou volbou. Například ve srovnání se srovnatelným obrázkem JPEG dochází v průměru k 30% zmenšení velikosti souboru s WebP.

Kvůli nedostatku univerzální podpory těchto dvou možností bude vaše aplikace potřebovat další logiku na vašich serverech nebo aplikaci, aby zajistila vhodný zdroj:

 • Optimalizace obrazu je služba poskytovaná některými CDN, včetně doručení WebP a JPEG XR.
 • Chcete-li zjistit klienta, poskytněte nejlepší dostupný formát obrázku a zkontrolujte podporované formáty, je možné přidat další aplikační logiku.
 • Některé nástroje s otevřeným zdrojovým kódem automatizují konverzaci, optimalizaci a poskytování příslušných aktiv.

Velikost vs. kvalita komprese

Nízká komprese vede k vyšší kvalitě, ale velikost souborů je obvykle větší. Opak je pravdou s vysokou kompresí. Soubory jsou menší, ale kvalita má tendenci klesat.

kvalita obrazu vs komprese

V ideálním případě chcete celkem 1 až 2 MB pro celkovou váhu své webové stránky. Zvažte tedy, kolik obrázků potřebujete použít a vydělte toto číslo asi 1,5. Tím získáte velikost na obrázek, která umožňuje nejlepší rychlost načítání.

Bezeztrátová vs. ztrátová optimalizace

Toto jsou dva typy komprese, které budete používat. Je důležité pochopit, co dělají:

 • bezeztrátová vs. bezeztrátová kompreseBezeztrátová: Toto komprimuje data a je to filtr. Před vykreslením musí být obrázek nekomprimován. Kvalita se však nesnižuje. Existuje několik nástrojů, které provádějí bezeztrátovou kompresi.
 • Lossy: Tím se odstraní některá data a jedná se o filtr. Dávejte pozor na to, jak velké snížení provedete, protože to zhorší obraz. K úpravě nastavení kvality obrazu můžete použít různé editory obrázků a nástroje.

Optimální konfigurace bezeztrátové nebo ztrátové konfigurace závisí na vašich vlastních kritériích, jako je kompromis mezi zavedenými artefakty a velikostí souboru a obsahem obrázku.

Neexistuje jediné univerzální nastavení, které se vztahuje na všechny obrázky. Nakonec si chcete pohrát s různými obrázky a zjistit, která funguje nejlépe.

Změna velikosti obrázků na měřítko

Díky responzivním stránkám na webech, jako je WordPress, získáte v knihovně médií několik velikostí souborů. Prohlížeč si může vybrat nejlepší velikost a stáhnout ji. Velikost, kterou si prohlížeč zvolí, závisí na rozlišení zařízení.

změna velikosti obrázku v wordpress

Původní soubor zůstává nedotčen a uchován. Chcete-li zabránit uložení originálu, abyste ušetřili místo na disku, můžete použít pluginy, pokud dáváte přednost.

Výměna a odstranění obrázků

Potřebujete všechny obrázky na webové stránce? Pokud ne, odstraňte zbytečné. Pokud jsou však všechny relevantní pro obsah, zvažte nahrazení větších nebo méně kvalitních obrázků lepšími možnostmi.

V některých případech mohou být na obrázcích nahrazeny webové fonty a efekty CSS, přičemž na stránce stále poskytují pěknou vizuální estetiku. Díky webovým písmům mohou pěkné písma pomoci zlepšit použitelnost a poskytnout vašim stránkám přizpůsobenější vzhled.

Může také zlepšit vaši čitelnost a budování značky. Ujistěte se, že stále můžete snadno vyhledávat, vybírat a měnit velikost textu, aniž by to mělo problémy se čtením.

Efekty CSS zahrnují prvky, jako jsou stíny a přechody. Tito také mohou další branding. Animace mohou na vaší webové stránce poskytnout vizuální přitažlivost při každé úrovni přiblížení a rozlišení. Ve srovnání s obrazovými soubory jde o zlomek bajtů.

Rastrový vs. vektorové obrázky

rastr vs vektor

Rastr a vektor jsou dva typy primárních obrazových souborů. K vytváření rastrových obrázků se používají programy založené na pixelech, skener nebo fotoaparát.

Ty jsou široce používány na internetu a častěji používány. Vektorový software se používá k vytváření vektorových obrázků. Jedná se o běžné obrázky, které přecházejí na fyzické produkty, a ve strojírenství, CAD a 3D grafice.

Vektorové obrázky jsou nezávislé na rozlišení a zoomu. Pokud se jedná o geometrické tvary, je vektor ideální. Pokud jsou obrázky složité a mají spoustu detailů a nepravidelných tvarů, upřednostňují se rastrové obrázky.

Rastrová grafika zakóduje jednotlivé hodnoty každého pixelu v pravoúhlé mřížce a představuje obrázek. Vektorová grafika představuje obrázek pomocí bodů, čar a polygonů.

Implikace obrazovky s vysokým rozlišením

Je důležité rozlišovat mezi dvěma různými typy pixelů, které zahrnují pixely zařízení a pixely CSS. V jednom pixelu CSS může být přítomno více pixelů zařízení. Podrobnosti na obrazovce jsou jemnější s více pixely zařízení.

pixel CSS vs pixel zařízeníChcete-li plně využít výhod vyššího počtu pixelů v zařízení, musí mít aktiva obrazu více podrobností.

Tento úkol je ideální pro vektorové obrázky, protože mohou produkovat ostré výsledky když je vykreslen v jakémkoli rozlišení.

Vzhledem k tomu, že rastrové obrázky používají pro kódování obrazových dat základnu na pixel, jsou náročnější. Toto je, zatímco velikost rastrových souborů se zvětšuje se zvyšováním pixelů.

Obrazovky s vysokým rozlišením tedy vyžadují obrázky s vysokým rozlišením, aby mohly těžit z výhod. Vektorové obrázky jsou nejlepší pro obrazovky s vysokým rozlišením protože vždy poskytují ostré výsledky díky nezávislosti na rozlišení.

Nezapomeňte, že bez ohledu na rozlišení jsou techniky optimalizace obrazu stejné.

Optimalizace vektorových obrázků

Škálovatelná vektorová grafika (SVG) je podporována všemi moderními prohlížeči.

To je ideální pro dvourozměrnou grafiku a formát je založen na XML. Soubory SVG lze vytvořit ručně pomocí textového editoru, který preferujete, nebo u většiny typů vektorového softwaru.

Chcete-li zmenšit velikost souborů SVG, měly by být zmenšeny. GZIP by se měl použít při kompresi souborů SVG.

Optimalizace rastrových obrázků

Mřížka pixelů vytváří rastrový obrázek. Jednotlivé pixely jsou na dvourozměrné mřížce. Například sekvence 10 000 pixelů vytváří obraz o velikosti 100 x 100 pixelů. Každý pixel kóduje informace o průhlednosti a barvě.

těžký rastrHodnoty RGBA jsou ukládány každým pixelem. Tyto zahrnují:

 • Red Channel
 • Modrý kanál
 • Green Channel
 • Alfa (průhlednost) kanál

Prohlížeč interně přidělí 256 odstínů (hodnot). Na kanál to znamená 8 bitů. Na pixel jsou to čtyři bajty. To umožňuje vypočítat velikost souboru pomocí rozměrů mřížky. Velikost souboru se příliš nezvětší.

Chcete-li zmenšit velikost obrazového souboru, existuje několik strategií:

 • Snižte bitovou hloubku obrazu. Můžete to udělat pomocí menší barevné palety.
 • Optimalizujte data, která jednotlivé pixely ukládají.

Nástroje a ladění parametrů

Neexistuje žádný dokonalý obrazový nástroj, sada optimalizačních parametrů nebo formátu, který bude fungovat pro každý obrázek. Obsah obrázku a jeho technické a vizuální požadavky určí, které byste měli použít.

Jakmile najdete dobrou sadu nastavení, můžete ji v budoucnu použít pro podobné obrázky, abyste ušetřili čas. Ujistěte se však, že nikdy nepředpokládáte, že stejná nastavení by měla být použita ke kompresi všech obrázků.

Poznávání několika společných nástrojů vám může pomoci při správném výběru. Tyto čtyři patří mezi nejčastěji používané:

 • Gifsicle: To vám umožní optimalizovat a vytvářet různé obrázky GIF.
 • Optipng: Používá se pro umožnění bezeztrátové optimalizace PNG.
 • Jpegtran: Tento umožňuje optimalizovat obrázky JPEG.
 • Pngquant: Používá se pro ztrátovou optimalizaci PNG.

Poskytování měřítka obrazových aktiv

Při optimalizaci obrazu je třeba zvážit dvě primární kritéria:

 • Optimalizace celkového počtu obrazových bodů v obrázku.
 • Optimalizace počtu bytů potřebných k zakódování každého pixelu v obrazu.

strom formátu obrázkuVelikost vašeho obrazového souboru je rozdělena na celkový počet pixelů vynásobený celkovým počtem bajtů nezbytných pro kódování jednotlivých pixelů. To je ono. Mějte na paměti, když pracujete na určení optimální velikosti obrazových souborů na vašem webu.

Z tohoto důvodu je nejúčinnějším a nejjednodušším způsobem, jak optimalizovat obrázky, zajistit, že neposíláte více pixelů, které bezpodmínečně potřebujete, abyste zobrazili dílo v prohlížeči v zamýšlené velikosti..

Tak, nespoléhejte se pouze na prohlížeč při změně měřítka obrázků. To může způsobit, že budou zobrazeny s nižším rozlišením. Využívá také spoustu dalších prostředků CPU.

Obecně není možné zaručit přesnou velikost zobrazení pro každé dodané dílo. Je však důležité zajistit, aby všechny zbytečné pixely byly co nejmenší.

Je také nezbytné, abyste své velké prostředky doručovali co nejblíže k jejich velikosti zobrazení.

Kontrolní seznam optimalizace obrazu

Všechny zde uvedené informace umožňují optimalizovat obrázky tak, aby vaše webové stránky byly rychlejší. Stále budete moci používat krásné obrázky, ale nezpůsobí výrazné zpomalení doby načítání vaší stránky.

Díky tomu budou vaši návštěvníci spokojení a zlepší se celková funkce vašeho webu. Při optimalizaci obrázků zvažte následující body kontrolního seznamu:

 • Zvažte vektorové formáty, protože pracují pro zařízení s vysokým rozlišením a pro více zařízení, protože jsou nezávislé na měřítku a rozlišení.
 • Všechna aktiva SVG by měla být komprimována a minifikována. Tím se odstraní zbytečná metadata.
 • U rastrových formátů si můžete hrát s optimálním nastavením kvality. To vám může ušetřit značné množství bytů.
 • U každého díla určete své funkční požadavky a vyberte nejlepší formát pro rastrové obrázky.
 • Automatizujte kdykoli můžete, abyste zajistili konzistentní optimalizaci obrazu.
 • Servírujte obrázky v měřítku tak, aby přirozená velikost obrázku a velikost zobrazení byly co nejpodobnější.

Abychom to shrnuli, existuje jak věda, tak umění pro optimalizaci obrazu. Jako věda slouží vysoce vyvinuté algoritmy a techniky.

Absence definitivních odpovědí ohledně komprese jednotlivých obrázků je v oboru. Nakonec byste se měli hrát a experimentovat. To vám umožní vybrat nejlepší obrazové soubory a to, jak přispívají k rychlosti vaší webové stránky.

Díky rostoucí popularitě a sofistikovanosti tvůrců webových stránek třetích stran, jako je Wix, je pro designéry snadné získat nedbalý úkol, ale soustředit se na vývoj a udržování dobrých procesů optimalizace obrazu, ať už se jedná o šablonování šablony nebo stavbu stránek od nuly..

Reference a obrazové kredity:

 • PicupMedia.com
 • Computing.HomeDNS.org
 • CognitiveSEO.com
 • StackOverflow.com
 • EngineThemes.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector